|
|
[ vbr666 @ 20.05.2026. 17:34 ] @
|
| Pozdrav, stari Iskrin punjač poko 6/5, nema napona na klemama, ali na sekundaru trafoa je 15VAC.
Nažalost slikao sam kad sam ga već raskupusao i nisam imao pojma da su ove metalne ploče selenijski ispravljač. Sad više nemam pojma kako ga ponovo spojiti ni uz pomoć ChatGPT-a :)
Uglavnom, sugerirao mi je da zamijenim taj selenijski pločasti ispravljač modernijim diodnim
Pa vas tu molim da mi kažete koji bi ispravljač bilo dobro staviti u to i kako se spaja na postojeće vodove?
Amater sam pa nemojte mi zamjeriti na glupostima koje pišem.
Galerija slika je tu:
https://postimg.cc/gallery/G3CCRKr |
[ zeoN_Rider @ 20.05.2026. 18:02 ] @
[ Living Light @ 20.05.2026. 18:23 ] @
Stari, Selenski diodni most ( ispravljac)
NE vracas vise na mesto odakle si ga demontirao.
Umesto selenskog ispravljaca
( one silne Lamelice nanizane na duzi zavrtanj)
kupis, nabavis Grezov Spoj.
tj. Diodni Most, takozvani Grec.
To je kutijica 3x3cm, 4x4cm ili 5x5cm SA 4 IZVODA.
(dimemzija je u zavisnosti od jacine
tj.od propusne moci ugradjenih dioda)
Moze da se kupi u svakoj bolje snabdevenoj radnji.
Na Grezu pise oznaka:
1) KBPC3510 .. za struje do 35 Ampera, max 1000V
2) KBPC5010 .. za struje do 50 Ampera, max 1000V
U tvoj ispravljac/punjac mozes staviti
i od 35 Ampera, a mozes i od 50 Ampera izdrzljivosti.
Razlika u ceni je minimalna, a dobitak veliki.
Cena ovog slabijeg Greca kod nas je oko 2,2 € samo.
Jaci grec kosta oko 3 € za 50 Ampera.
E, sad, pitaj slobodno sve nejasnoce ...
[ emiSAr @ 20.05.2026. 19:33 ] @
Pa i ne treba neki snazan gretz-moze i za 10A. Poslije gretza prema + klemi pozeljno ugraditi zastitni otpornik-dovoljno 1 Ohm, ali zbog struje
koja je ipak znatna 5-6A-otpornik treba biti bar 50W disipacije. Kako je to teze naci, ako u tu plastiku moze stati auto sijalica za duga i kratka svjetla
kojoj treba vlakna paralelovati. Otpornik sluzi da zastiti gretz od prevelike struje u slucaju kratkospojenih izlaznih klema. Sam selenski ispravljac-most
u provodnom smjeru ima taj otpor.-
pOz
[ zeoN_Rider @ 20.05.2026. 19:45 ] @
Može otpornik, može i sijalica al' mislim da baš i nema mesta + kućište je plastično!
[ Living Light @ 21.05.2026. 02:09 ] @
Citat: emiSAr: Pa i ne treba neki snazan gretz-moze i za 10A. Poslije gretza prema + klemi pozeljno ugraditi zastitni otpornik-dovoljno 1 Ohm ....
Otpornik sluzi da zastiti gretz od prevelike struje u slucaju kratkospojenih izlaznih klema.
Moj predlog za 35 Amp ili 50 Amp grec je bio Iskljucivo zbog "Narodnih navika",
a to je:
Da se ispravnost (provera, da li je punjac u funkciji), na licu mesta Testira tako,
- sto se " Zavarnice" izlazne Krokodilke, kresne se + na -, pa ako Varnice sevaju na sve strane onda je punjac OK, Raaadi 😉
Razlika u ceni Greca 25A, 35A i 50 Ampera je veoma mala, a i gabaritno su veoma slicnog kucista.
[Ovu poruku je menjao Living Light dana 21.05.2026. u 03:23 GMT+1]
[ Living Light @ 21.05.2026. 03:07 ] @
Nacin povezivanja Tranformatora i Grec-a:
Edit: sad vidim na slikama, da taj punjac ima 6V i 12V polozaj prekidaca za odabir : kakav, koji AKU punis.
Ako ti NE TREBA 6V verzija, onda taj "srednji izvod tranformatora NE Spajas nigde.
Samo ga izolujes termo buzirom ili izolir trakom, da onako "visi ne spojen" u vazduhu.
[Ovu poruku je menjao Living Light dana 21.05.2026. u 05:24 GMT+1]
[ vbr666 @ 21.05.2026. 05:31 ] @
Uf dečki puuuno hvala na opširnim i korisnim odgovorima!!
Bi li onda ovaj bio ok:
https://a.aliexpress.com/_EzrQfMA
[ Living Light @ 21.05.2026. 05:52 ] @
To je EXTRA dobar izbor !
i Tooo za pola Pola evra 😉
Napomena: Taj novi Grec se OBAVEZNO montira na hladnjak (tome centralni sluzi otvor/prolaz kroz telo od Greca)
Hladnjak: posto ga montiras u plasticno kuciste, pa nema gde da se nasloni (na neki Lim, kuciste kutije)
moras da ga montiras na sto vece parce malko debljag Lima, onoliko velikog koliko moze da stane u kuciste punjaca.
A mozes da ga montiras na neko parce fabrickog hladnjaka (iz neke furde, viska delova).
Jesli li razumeo kako se povezuje?
[Ovu poruku je menjao Living Light dana 21.05.2026. u 07:03 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 21.05.2026. 08:11 ] @
To je taj, naruči dva za svaki slučaj!
[ vbr666 @ 21.05.2026. 08:48 ] @
Naručio dva komada, u vezi spajanja javim se još povratno kad stignu, dotad još jednom puno hvala na pomoći!!
[ Living Light @ 21.05.2026. 08:53 ] @
Odlicno !
Javi se kad stignu grecevi, ovde je uvek neko kod kuce 😉
[ zeoN_Rider @ 21.05.2026. 09:49 ] @
Citat: vbr666:
u vezi spajanja javim se još povratno kad stignu
Ma spajanje je veoma prosto. Vire ti dve žice sa transformatora, e te žice su sekundar i one vezuješ na kontakte greca označenim sa "S" latinično, i naravno ostaju samo još dva kontakta + i -...
Dalje je valjda jasno?
[ PedjaZ @ 22.05.2026. 21:56 ] @
Zar nije na selenskim poprilican pad napona te je trafo pravljen sa vecim naponom?
Takav trafo na grec - obavezno otpornik i pratiti napon punjenja.
[ zeoN_Rider @ 22.05.2026. 22:01 ] @
Predhodno treba premeriti napon na sekundaru transformatora!
[ emiSAr @ 23.05.2026. 07:06 ] @
Sam uredjaj-punjac pravljen u doba kad je nominalni nazivni napon bio 220 V AC + selenski ispravljacki most- napon sekundara je sigurno veci
od potrebnog. Zato predlozih redni otpornik ili sijalicu kao korekciju i zastitu od "kresanja" klemama.-
pOz
[ zeoN_Rider @ 23.05.2026. 07:40 ] @
Da, uređaj je iz prošlog veka kad' je napon u mreži bio niži!
[ Living Light @ 23.05.2026. 07:49 ] @
Pokusao bih, da ne ugradim ni sijalicu, ni otpornik (zbog nepotrebne disipacije),
nego bi sa sekundara odmotao par navojaka debelog provodnika,
da podesim napon sekundara "dasnasnjim uslovima" bez selenskog ispravljaca i mreznog napopna 230 Vac.

[ test1234 @ 23.05.2026. 08:33 ] @
Zapravo bi jedna sijalica za frižider od 10-15W 220V, povezana na red sa primarnom, bila idealna za tu korekciju a ujedno bi delovala kao perfektan regulator struje i napona punjenja.
Ako govorimo o punjaču olovnih akomulatora.
U startu je olovni akomulator prazan i povukao bi maximalnu struju što bi automatski u primaru i sijalici napravio dovoljan napon da se sijalica upali.
Kako teče vreme punjenja, sam olovni akomulator postepeno sam smanjuje struju punjenja i to se odražava na sijalicu u primaru i ona postepeno smanjuje intezitet svetlosti.
Kada se sijalica ugasi znači da je akomulator pun a napon na njemu negde oko 14V.
Ovo sam često radio kada elektronske regulacije crknu a hitno mora da se nastavi punjenje i radi perfektno. Jedino na šta treba obratiti pažnju je odabir snage sijalice koja treba da bude malo manja snage od snage primara trafoa.
Napominjem da ovo budženje važi samo za punjače olovnih akomulatora.
[ branko tod @ 08.06.2026. 13:58 ] @
Sijalica od frižidera sa vlaknom ne odgovara za rednu vezu sa punjačem. Ako je 10 do 15W
njena očekivana otpornos u hladnom stanju je od 250 do 400 oma. Ako punjač puni na 12V,
4A, dobijamo da je struja sekundara oko 0,25A. Ta sijalica pri toj struji će ograničiti struju
sekundara na manje od 100 mA, i napon na sekundaru biće možda 2V ili manje.
Nisam siguran ni da bi 100W mogla da radi kao PTC, ali bi je trebalo probati. Možda...
[ veselinovic @ 08.06.2026. 14:11 ] @
Filips je 70-tih ( prije konzumne jeftine elektronike) imao bas takvo rjesenje.
Sijalica u red sa primarom.
Sijalica od 100W ima otpor reda 40 oma
[ Living Light @ 09.06.2026. 09:47 ] @
Jelte Šefe, da Vas pitam:
Ta sijalica, ima 40 Ω,
- u rerni,
- u zamrzivaču,
- na suncu,
... iLi u Hladu ?
Gde tačno ?!?
~~~~~~~~
I samo da Vam kažem, da me Učiteljica pohvalila za Domaći Zadatak
ali sam zato dobio 1 ( Kec ko Vrata) iz vladanja!
Pozdrav,
[ veselinovic @ 09.06.2026. 18:34 ] @
Hladna sijalica 100W 230V ima otpor izmedju 30 i 40 Ω.
Kako se grije ide preko 500 Ω.
[ Living Light @ 09.06.2026. 19:58 ] @
Druže Učitelju, opet ste Položili, i TO po ko zna koji put, sa Ocenom 10 +++
zbog toga imate, GRATIS odlazak, s grupom Žena na Havaje 21 dan, Ful pansion,
- sve Besplatno,
- hrana po Vašem izboru,
- piće po Vašem izboru,
- konobarica po vašem izboru,
- Sobarica po Vašem izboru,
- Maserka po izboru,
- Lekarka po izboru,
- pogled sa Terase po izboru, (more, planina, livada, uzbrdo, nizbrdo, Piramide, Sahara, Alpi, Sibir)
~~~~~~~~~~~~~
Imamo SAMO 1 (jedno) Ograničenje, ali jako i snažno, a To je:
- Limit godina starosti Osoblja NIJE Iznad 29 godina !
( na tu temu NEMA Bilateralnih pregovora)
Samo, Vas molimo, -..., ..evo ovde, na ovo mesto, samo jedan Vaš potpis i uđite u Avion, polečemo za 15 minuta.
Posebno UPOZORENJE: Nema zapitjivanje Pilota, a ni Kopilota o Intrumentaciji na Kokpitu !
.com
[ test1234 @ 09.06.2026. 20:04 ] @
A trafo 15VA
[ zeoN_Rider @ 09.06.2026. 20:07 ] @
A sijalica 100W, i za nju posebna kutija! 
[ test1234 @ 09.06.2026. 21:48 ] @
Znači treba sijalica od 15W a ne od 100W.
[ zeoN_Rider @ 09.06.2026. 21:52 ] @
Sve u svemu potrebna je sijalica, treba preporučiti čuvenoj fabrici!
[ Living Light @ 10.06.2026. 04:39 ] @
Jovanu Veselinoviću sam postavio pitanje:
Citat: Living Light: Ta sijalica, ima 40 Ω,
- u rerni,
- u zamrzivaču,
- na suncu,
... iLi u Hladu ?
Gde tačno ?!?
Jovan, je lepo odgovorio:
Citat: veselinovic:
Hladna sijalica 100W 230V ima otpor izmedju 30 i 40 Ω.
Kako se grije ide preko 500 Ω.
~~~~~~~~~~~~~
A vas dvojica,
Iz koje VASIONE upadate kao Reakcija na njegov Odgovor u vezi Otpornosti sijalice 100W u odnosu na Teperaturu okoline?
Ne kažem da Vam je pitanje, glupo, ili dvosmisleno, iLi možda "Ljubučasto".
Ali,
Branislave, ajd kaži ŠTA ti znaći ovaj Text: "A trafo 15VA"
Da li je to PITANJE (stavi makar znak pitanja) ili KONSTATACIJA ili nešto treće ???
A tek ovo:
Citat: test1234: Znači treba sijalica od 15W a ne od 100W.
Ajde Branislave razmisli malo "LOGIČKI":
Šta se dešava ako sijalicu iz Frižidera, 230V-15W koja na sobnoj Temperaturi 23℃ ima otpornost R=305 Ω
(upravo držim instrument DMM u rukama, Sreda 10.06.2026 u 5:40h ujutru i MERIM Otpor Sijalice 230V-15W na sobnoj temperaturi=305 Ω)
Da nije možda PREVELIKI OTPOR od 305 Ω REDNO VEZAN sa Primarom ???
K O L I K A__C E__B I T I__S T R U J A primara sa 305 Ω na red ? A tek snaga Trafoa koji se NAPAJA preko 305 Ω ???
[ test1234 @ 10.06.2026. 10:53 ] @
Citat: test1234:
Zapravo bi jedna sijalica za frižider od 10-15W 220V, povezana na red sa primarnom, bila idealna za tu korekciju a ujedno bi delovala kao perfektan regulator struje i napona punjenja.
Ako govorimo o punjaču olovnih akomulatora.
U startu je olovni akomulator prazan i povukao bi maximalnu struju što bi automatski u primaru i sijalici napravio dovoljan napon da se sijalica upali.
Kako teče vreme punjenja, sam olovni akomulator postepeno sam smanjuje struju punjenja i to se odražava na sijalicu u primaru i ona postepeno smanjuje intezitet svetlosti.
Kada se sijalica ugasi znači da je akomulator pun a napon na njemu negde oko 14V.
Ovo sam često radio kada elektronske regulacije crknu a hitno mora da se nastavi punjenje i radi perfektno. Jedino na šta treba obratiti pažnju je odabir snage sijalice koja treba da bude malo manja snage od snage primara trafoa.
Napominjem da ovo budženje važi samo za punjače olovnih akomulatora.
Evo ovde lepo detaljno, eksperimentalno, iskustveno, lično moje iskustvo, a može on ili bilo ko da proba, nije potrebno bog zna šta.
[ branko tod @ 10.06.2026. 20:58 ] @
test1234
Bane, nikako ne bih da stvorim ikakav konflikt, ali moram da reagujem na tvoje pisanje.
Pišeš da si ti to tako odradio i da to radi, i da tu nema nikakve dileme, jer je to tako.
Postavljaš to kao osnovu svoje dogme u koju ne sme da se sumnja.
Ali, ipak smo mi tehnička lica, surovo realna. Da bi stvarno stajao iza tih tvrdnji moraš
da ispoštuješ neke osnove nauke i da daš odgovarajuće podatke i rezultate merenja.
Moramo da znamo kapacitet akumulatora, kao i negov napon pre početka tog ciklusa
punjenja. Koliki je napon na neopterećenom punjaču, zatim koliki je napon neposredno
na samom početku punjenja. Takođe kolika je struja punjenja u startu.
Ti podatci su potrebni i na 50% vremena punjenja, i struja punjenja u trenutku kada
napon akumulatora dostigne 14.2V. Izuzetno je važno i vreme punjeda od početka do
tog trenutka kada dostigne 14.2V.
Treblo bi dati tehničke karakteristike korišćenog trafoa, snaga i napon sekundara bez
opterećrnja, i to bez sijalice i sa sijalicom. Kada se postavi sijalica bilo bi pametno da
se ima napon primara bez akumulatora, kada se priključi na početku, na 50% vremena
i kraju ciklusa.
Samo sa ovim podatcima može da se da realna ocena valjanosti punjača. Ovo sve
pišem zato što moja iskustva, kao i iskustva drugih imaju druge snage sijalica, mnogo
veće. Po meni je najbolje u sekundar ubaciti sijalicu od fara R2.
Kačim šeme jednog izvođenja punjača sa rednom sijalicom i empiriske rezultate izbora
snage sijalice u funkciji struje,
Da napomenem da je napon sekundara opasno visok, i da bi se moralo ići sa nižim
naponom. Tada raste snaga sijalice.

[ branko tod @ 10.06.2026. 21:07 ] @
Evo šta kaže elektronska pamet:
,,Evo detaljnog i jasnog pregleda kako funkcioniše ovaj punjač za akumulator od 12V 55Ah, prilagođen našoj mreži od 230V.Za akumulator ovog kapaciteta, idealna struja punjenja je oko 10% njegovog kapaciteta, što iznosi približno 5,5 Ampera. Pošto sijalica ide na primarnu stranu (na 230V), njena snaga direktno određuje koliko će struje proći do akumulatora.1. Izbor sijalice (za mrežu od 230V)Pošto radimo sa evropskim naponom od 230V, potrebna vam je veća snaga sijalica da biste progurali dovoljno struje kroz trafo:Ukupna snaga: 300W do 400W (klasične sijalice sa vlaknom).Praktično rešenje: Pošto je danas teško naći jednu sijalicu od 300W, vežite tri sijalice od 100W u paralelu (jednu pored druge). Taj celi paket sijalica onda vežite na red (serijski) sa primarom transformatora.Napomena: Moraju biti stare, klasične sijalice sa usijanim vlaknom. Moderne LED ili štedljive sijalice imaju elektroniku i neće raditi u ovom krugu.2. Potreban transformator (trafo)Da bi se akumulator od 12V napunio, napon iz trafoa mora biti malo viši, jer sam proces punjenja zahteva oko 14.4V, a deo napona se "izgubi" na diodama.Napon sekundara: Idealan je trafo koji na izlazu daje između 15V i 18V naizmenične struje (AC).Snaga trafoa: Trafo bi trebalo da bude deklarisan na najmanje 6 Ampera (ili oko 100 VA snage) kako se ne bi pregrevao.3. Ispravljač (Grecov spoj)Koristite snažan Grecov spoj (tzv. "kocku") sa metalnim kućištem, npr. KBPC2510 (25A) ili KBPC3510 (35A).Obavezno ga zašrafite na komad aluminijuma (hladnjak), jer će se grejati na struji od 5 Ampera.Bez kondenzatora: Nemojte stavljati elektrolitske kondenzatore na izlaz. Akumulatori se bolje pune pulsirajućom jednosmernom strujom direktno iz Greca.Šema povezivanja (Ukratko)Faza (230V) ide na ulaz paketa sijalica (tri sijalice od 100W vezane paralelno).Izlaz iz sijalica ide na jedan kraj primara (ulaza) transformatora.Nula (230V) ide direktno na drugi kraj primara transformatora.Sekundar trafoa (15V-18V AC) se povezuje na dva kontakta Grecovog spoja označena talasastim linijama (~).Izlaz sa Greca ide direktno na kleme: plus (+) na plus akumulatora, minus (-) na minus akumulatora.Prednost ovog sistemaAko slučajno spojite kleme punjača direktno jednu za drugu (kratak spoj), sijalice će jednostavno zasvetleti punim sjajem, preuzeti sav napon na sebe i spasiti trafo i diode od pregorevanja.Da bismo precizirali detalje, napišite mi:Koji tačno napon na izlazu piše na vašem trafou?Da li je u pitanju klasičan olovni auto-akumulator ili AGM/Gel akumulator?Želite li da vam detaljnije objasnim kako da paralelno povežete sijalice?,,
Stari američki punjač

[ branko tod @ 10.06.2026. 21:16 ] @
Pamet o sijalic R2 u sekundaru.
,,Ako biste stavili sijalicu iz fara (kao što je klasična auto-sijalica R2, 12V 45/40W) u sekundar (izlaznu stranu) punjača, dobili biste takođe odličan i funkcionalan sistem zaštite i ograničenja struje, ali sa potpuno drugačijim vrednostima i ponašanjem u odnosu na sijalicu u primaru.Evo šta se tačno menja i kako bi takav punjač radio:1. Značajno manja i bezbednija struja punjenjaSijalica R2 na 12V ima svoja jasna ograničenja u snazi:Ako iskoristite dugo svetlo (45W), maksimalna struja koju ta nit može da propusti pri naponu od oko 12V-14V je oko 3.5 do 3.7 Ampera.Ako iskoristite kratko svetlo (40W), struja će biti oko 3.1 do 3.3 Ampera.Ako vežete obe niti zajedno (paralelno spojite kontakte za kratko i dugo svetlo na sijalici), dobićete ukupno 85W, što omogućava maksimalnu struju od oko 6 do 7 Ampera.Za vaš akumulator od 55Ah, opcija sa spojenim nitima (oko 6A) je savršena za standardno punjenje, dok je pojedinačna nit (oko 3.5A) odlična za sporije, "nežnije" punjenje.2. Kako se sijalica ponaša tokom punjenja?Princip sa temperaturom vlakna je isti, ali reaguje direktno na stanje akumulatora:Prazan akumulator ili kratak spoj: Kada tek zakačite prazan akumulator, sijalica u sekundaru će zasvetleti punim sjajem. Ona tada preuzima sav višak napona iz trafoa i drži struju bezbednom (ne dozvoljava da skoči na npr. 15-20 Ampera što bi spalilo diode).Kako se akumulator puni: Napon na akumulatoru raste, razlika u naponu između trafoa i akumulatora se smanjuje, pa kroz sijalicu teče sve manje struje. Vlakno se hladi, sijalica počinje da tinja (bledi), a na samom kraju punjenja će skoro potpuno ugasiti.3. Gde se tačno vezuje R2 sijalica?Sijalica u sekundaru se obično postavlja posle Grecovog spoja, direktno na liniju koja ide ka akumulatoru. Možete je staviti i na plus i na minus stranu, ali je uobičajeno na pozitivan (+) vod:Izlaz iz trafoa → Grecov spoj (~) → Pozitivan izlaz iz Greca (+) → Sijalica R2 → Plus klema akumulatora.Ključne razlike: Sijalica u Primaru (230V) vs. Sekundaru (12V)KarakteristikaSijalica u primaru (230V)Sijalica u sekundaru (12V / R2)Bezbednost pri raduSijalice su pod opasnim naponom od 230V.Sve je pod niskim, potpuno bezbednim naponom (12-18V).Dostupnost delovaMorate tražiti stare sijalice od 100W ili više njih.R2 sijalicu verovatno već imate u garaži, jeftina je i lako se menja.Zaštita trafoaŠtiti i transformator i diode od preopterećenja.Štiti samo diode i akumulator. Ako trafo nije dovoljno jak, i dalje trpi opterećenje.Gubici energijeNešto efikasniji sistem jer radi na visokom naponu.Sijalica se greje i troši deo snage direktno sa izlaza.Zaključak: Da li je to dobro rešenje?Da, izuzetno je popularno i bezbedno. Najveća prednost R2 sijalice u sekundaru je bezbednost od strujnog udara, jer na izlaznom delu nigde nemate 230V iz zida. Ako slučajno spojite kleme punjača, sijalica R2 će samo zasvetleti kao far na autu i sprečiti varničenje i topljenje žica.,,
[ test1234 @ 10.06.2026. 21:26 ] @
Sad sam pregledao celu temu. Zabunu kod mene je izazvala oznaka 15VAC. Ja sam to brzopleto razumeo da je trafo snage 15W i zbog toga sam predložio sijalice od 15W 220V.
Kada sam malo bolje pogledao slike, ponovo, video sam da je trafo u stvari 150-200W tako da tu otpada sijalica od 15W i pije vodu to što je predloženo da se u primarni krug trafoa, na red, postavi neka sijalica 200-300W 220V
Tako da društvo priznajem grešku i raspoložen sam da u nekoj debeloj ladovini platim pivo ili štogod .
[ branko tod @ 10.06.2026. 21:30 ] @
Čekam te na pivu, imam zmiki pivo u frižideru, biće mi drago da malo
razmenimo misli i druge gluposti. Normalno, poziv važi za sve koji su
voljni za koji sat razgovora.
[ Living Light @ 11.06.2026. 00:52 ] @
Citat: test1234: raspoložen sam da u nekoj debeloj ladovini platim pivo ili štogod .
Branislave, šta pivo ? .... Pivooo ?
Ma kakvi, ne dolazi u obzir, zaboravi te "ljubičaste ideje".
Jel vidiš ti koja je Toplota napolju ?
Aj što je toplo, nego je još i Vrućina.
Ne može ovu vrućinštinu pivo da Kompenzuje.
Ali,
Može Gajba Ladnog Piva, ubaćena u zamrzivač sa sve PVC gajbom,
da i gajba drži Ladovinu flašama.
Sve to pokrij slojem Blažujke, pa preko i oko gajbe 20cm stiropora, pa onda opet sloj Blažujke.
I, sve to vežeš debljim lancem u "Krs",
- pa na to 7 Kineskih Katanaca, kupljenih sa Temua, ... što je sigurno - sigurno JE ! 
~~~~~~~~~~~~~
Ž i v e l i
[ radicmx @ 11.06.2026. 13:10 ] @
Ja uzmem kuciste za topljivi osigurac DII. Stavim na red sa primarom ili sekundarom, kako mi kad odgovara.
Umesto onog prstena ili kontakt vijka ubacim kraci mesingani sraf. Posle toga mogu bez problema da uvrcem
osigurac ili sijalicu (navoj je isto E27). Uvek ih imam par razlicitih snaga (40-200W) 240 i neke od 24V...
I Robert uvek pazi na detalje crtezu. Onaj jedan od cetri kontakta na grecu (okrenut 90 stepenu u odnosu na ostale).
Treba da bude + a ne AC ..
[ mrkabrka @ 11.06.2026. 19:15 ] @
Lepe sijalice ....
[ vbr666 @ 16.06.2026. 15:49 ] @
Dečki stiglo mi danas, probao sam po ovoj shemi u galeriji:
https://postimg.cc/gallery/NRY4dWS
Čim sam upalio počelo se grijati i paliti mislio sam ispravit će napon pa ću ga moći izmjeriti voltmetrom prije nego pripojim kleme za akumulator ali mislim da bi za par sekundi počelo gorjeti. Možda sam krivo spojio nisam siguran.
Mjerio sam prije lemljenja ponovo napon na te dvije žice i oko 14.9VAC je.
Ova jedna je imala limić na sebi sa oznakom izmjenične struje pa sam tako prema toj shemi žicu i zalemio, nisam još siguran jesam li nešto krivo napravio tj spojio... Uglavnom počelo se dimiti i paliti nakon sekunde dvije pod naponom.
Ovo što su malo pofrkane nogice elementa zanemarite, to je radi razbušivanja rupa bušilicom jer je žica predebela za te male rupice na nogicama i nisam je mogao provući da zalemim čestito.
Usput, stigla su mi dva elementa tako da ako sam zeznuo prvi, drugi je još dobar.
[ Living Light @ 16.06.2026. 15:49 ] @
Citat: radicmx: Onaj jedan od cetri kontakta na grecu (okrenut 90 stepenu u odnosu na ostale).
Treba da bude + a ne AC ..
Više ne razumem ni tebe, ni sebe, ni Kineze ....
Brate @radicmx, Molim te vidi ovo, Kontakti na Grecu:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
EDIT: @vbr666 preduhitrio si me.
Sasvim slučajno sam pripremao Sliku za Upload (kačenje) na forum,
a ti saopštavaš Loše vesti.
[ vbr666 @ 16.06.2026. 16:22 ] @
https://postimg.cc/kR9WTRXN
Šta da radim onda s ovim kako treba ići na njega?
[ vbr666 @ 16.06.2026. 16:25 ] @
Ako možda dobro kontam onaj sa oznakom AC i onaj po dijagonali isto tako, na njih trebam lemiti sekundar a ovaj plus je za plus klemu akumulatora a onaj po dijagonali njemu je minus izlaza akumulatora?
Sad je uz to ako je tako još samo pitanje jesam li ga skurio kad sam ga spojio na mrežu na sekundu dvije? Da odmah stavljam drugog?
[ Living Light @ 16.06.2026. 16:27 ] @
Molim te, ček-ček da se Ofrkestimo
Nemoj da gledaš SAMO OZNAKE,
Baci pogled na POLOŽAJ i Okrenutost priključaka, tj. PIN-ove gledaj,
~~~~~~
Gde mi je Apaurin ? i Bromazepan, i DebiL-OXER Forte 1000 mg - Sirup od Litre ? ?
[ vbr666 @ 16.06.2026. 16:30 ] @
Ok hahaha
[ vbr666 @ 16.06.2026. 16:58 ] @
Evo isprobao sam kako sam rekao i sad je 13.2VDC na izlazu za kleme znači radi
[ zeoN_Rider @ 16.06.2026. 18:21 ] @
Citat: vbr666:
Čim sam upalio počelo se grijati i paliti
Mislim da si pogrešno povez'o, zameni im mesta!

Copyright (C) 2001-2026 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|