Pitanje merljivosti skupa nema nikakve veze sa njegovom ograničenošću. Štaviše, skup je merljiv ako i samo ako je prebrojiva unija ograničenih merljivih skupova. To važi i za merljivost u smislu Borela i u smislu Lebega. No, Kantorov skup je skup Borelov kao zatvoren, pa se čak nalazi na najnižem spratu hijerarhije Borelovih skupova.
Lebeg nemerljiv skup se i ne može konstruisati, već se može samo dokazati njegova egzistencija. Naime, postoje modeli teorije skupova u kiojima važe sve aksiome teorije skupova izuzev aksiome izbora, aksioma zavisnog izbora (DC) koja glasi
Za svaku relaciju R na nepraznom skupu A sa osobinom da za ma koji element x skupa A postoji element y skupa A za koji važi xRy, postoji beskonačan niz an takav da za svako n važi anRan+1
i tako da u tom modelu važi tvrđenje "Svi podskupovi od R
n su Lebeg merljivi". To upravo znači da se svi dokazi postojanja Lebeg nemerljivih skupova oslanjaju na aksiomu izbora, pa su nekonstruktivni.
No, sa Borel merljivim skupovima već nije tako. Naime, bez aksiome izbora se dokazuje da Borel merljivih skupova ima "samo" kontinuum mnogo, dok podskupova od R ima više (po Kantorovoj teoremi partitivnom skupu), pa mora biti Borel nemerljivih skupova. Sve to ne zavisi od aksiome izbora, pa nam ostaje nada da se Borel nemerljiv skup može konstruisati.
Mihail Suslin je konstruisao čak analitički skup (neprekidna slika Borelovog) koji nije Borelov. No, nećemo ići tako daleko. Da bi se konstruisao skup koji nije Borelov dovoljno je konstruisati surjekciju f skupa realnih brojeva na skup Borelovih podskupova od R. Tada skup

neće biti Borelov.
Za to ti je neophodno da znaš da konstruišeš bijekciju između skupova A i B ako imaš injekcije u oba smera, bijekcije između skupa R, skupa svih beskonačnih nizova prirodnih brojeva, skupa svih beskonačnih realnih nizova skupa R
2 i da pratiš kumulativnu hijerarhiju Borelovih skupova.
Najpre konstruišeš surjekciju skupa R na skup otvorenih skupova kao prebrojivih unija otvorenih kugli poluprečnik 1/n sa racionalnim centrima (prebrojiva baza). To je ona bijekcija između R i skupa svih beskonačnih nizova prirodnih brojeva. Sada možeš da konstruišeš i surjekciju skupa R na skupa svih zatvorenih podskupova od R, kao i surjekciju skupa R na skup svih otvorenih ili zatvorenih podskupova od R. Time se rešavamo prvog sprata hijerarhije Borelovih skupova.
Na svaki sledeći sprat se penješ praveći surjekciju između R i prebrojivih unija i preseka skupova sa prethodnih spratova. Tu se koristi bijekcija između skupa R is skupa svih beskonačnih nizova realnih brojeva.
U graničnom slučaju se koristi činjenica da je prebrojiva unija skupova moći kontinuum takođe skup moći kontinuum. Tu takođe možeš koristiti bijekciju između skupa R i skup svih beskonačnih realnih nizova.
Ostaje ti još samo da R preslikaš surjektivno na najmanje neprebrojivo uređenje (ordinal

jer hijerarhija Borelovih skupova ima tu visinu. Tu ti treba bijekcija između skupa R i skupa svih podskupova od NxN. Sada se treba setiti da je pomenuto uređenje izomorfno sa preduređenjem svih najviše prebrojivih dobrih uređenja posečenim tako da bude uređenje. E, ta najviše prebrojiva uređenja su podskupovi od NxN. Na kraju treba pomoću ove surjekcije povezati sve spratove u jednu celinu.
Nadam se da ćeš se snaći na osnovu ove skice.