[ KeyboardSound @ 21.04.2004. 09:24 ] @
Imam 3 tabele.
U jednoj tabeli (tabela korisnici) su korisnici sa uobicajenim podacima (id_korisnik, naziv_firme, adresa centralne lokacije firme, kontakt telefon ...)
U drugoj tabeli (tabela filijale) su podaci o podruznicama (filijalama) firmi (ima ih najvise 10 za jednu firmu iz prve tabele) sa sledecim kolonama: id_filijala, id_kor (veza sa id_korisnik iz tabele1), ukupni_dug_filijale, broj_radnika_filijale, kolicina_pozajmljene_opreme ...(moram imati podatke i za kompletnu firmu ali i za filijale posebno).
U trecoj tabeli (tabela racuni) imam kolone id_fil (veza sa id_filijala iz tabele2), mjesec, godina, racun, kolicina(mjesecno kupljene opreme), odnosno tu su mi podaci o mjesecnim racunima (i drugi podaci) koje ispostavljam pojedinim filijalama.

E sada, da li je to dobro projektovano, volio bih komentar, ali to i nije toliko bitno posto je sada tako kako je. Ono sto hocu da pitam je sledece:
Kako da napravim upit koji ce mi vracati korisnika, sumu racuna za trazene mjesece, sumu kolicine mjesecno kupljene opreme za trazene mjesece i dug trazenog korisnika (pri tome mislim na sumu dugova svih njegovih filijala) kada za uslov postavim odredjene mjesece i visinu racuna.

Kada izvlacim samo sumu racuna za trazene mjesece, sumu kolicine mjesecno kupljene opreme za trazene mjesece to nije problem, uradio sam to ovako i radi (za npr. podatke izmedju 2 i 4 mjeseca i racune vece od 2000 za taj period):

Select korisnici.id_korisnik,korisnici.naziv_firme,SUM(racuni.racun) as rac,SUM(racuni.kolicina) as kolicina from korisnici,filijale,racuni
where korisnici.id_korisnik=filijale.id_kor and racuni.id_fil=filijale.id_filijala and
racuni.mjesec BETWEEN 2 and 4 group by korisnici.naziv HAVING SUM(racuni.racun)>2000 ORDER BY rac desc

Problem nastaje kada u ovaj upit zelim da uvedem i dug za korisnike (ustvari sumu dugova SUM(filijale.dug) za filijale istog korisnika).
Napominjem da koristim MySql verziju 3.23.55 koja ne podrzava nested select-e.

Na kraju da kazem da su mi zadnje dvije poruke na ovom forumu obrisane. Da li su pitanja glupa ili je nesto drugo?!
Ulozih stanoviti trud da napisem ovaj post (a i prilicno mi je vazno) pa molim da ovaj post ne brisete ili ako ga budete brisali da barem obajsnite zbog cega to radite.

Hvala svima!
[ noviKorisnik @ 21.04.2004. 10:31 ] @
Uff, ne bih u ovom trenutku da analiziram upite kada mi postavka tabela nije jasna.

Da li to znači da su korisnici u stvari firme?
[ KeyboardSound @ 21.04.2004. 10:43 ] @
Da da naravno korisnici=firme