[ varelg @ 27.04.2004. 03:07 ] @
Jedno vreme je Nemachka imala nekakav green card program za IT profije... zanima me kakva su vasha iskustva i dokle je taj program sada...
Koji se kriterijumi primenjuju kada se biraju kandidati...
[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2004. 13:51 ] @
http://www.workpermit.com

Nemacka i dalje ima "IT Green Card" koji, istini za volju, nema nikakve veze sa USA green card programom koji predstavlja put u drzavljanstvo.

Nemacki IT program nije zakonski akt, vec preporuka kancelara koja propisuje da ljudi u IT poslovima koji imaju ponude za posao sa platom vecom od minimuma koji je jednak prosecnoj inzenjerskoj plati u drzavnoj sluzbi (40000 eur godisnje za ljude sa fakultetom, 52000 eur godisnje za ljude bez fakulteta) vrlo lako dobijaju radne i boravisne dozvole.

Sa ovim imas sigurnih 5 godina boravka u DE, posle cega bi trebalo da dobijes neogranicenu dozvolu privremenog boravka (dok radis) a posle 3 godine takve dozvole (ukupno 8) stices pravo na neogranicen boravak koji se lako moze konvertovati u drzavljanstvo - za svaki prelazak je nadlezna opstina u kojoj zivis, i sve je "na osnovu slucaja" dakle diskreciono pravo radnika u opstini i trenutne situacije tamo sa nezaposlenoscu, konzervativnoscu itd.. U principu ako primas jako veliku platu i placas jako veliki porez - nemas problema, ali ponekad ume da zapne - sto je po meni bezobrazna diskriminacija.


[ BlueIce @ 28.04.2004. 11:14 ] @
Citat:
... od minimuma koji je jednak prosecnoj inzenjerskoj plati u drzavnoj sluzbi (40000 eur godisnje za ljude sa fakultetom, 52000 eur godisnje za ljude bez fakulteta) ...


Molim te reci mi da si to dvoje slučajno pomešao, pošto ja ne vidim smisao u ovome kako si sad napisao. Kako može prosečna plata ljudi bez fakulteta biti veća od prosečne plate ljudi sa fakultetom, pa još u državnoj službi, pa još u nemačkoj?
[ Ivan Dimkovic @ 28.04.2004. 11:27 ] @
Ne, nisam pomesao - mada nisam bio najprecizniji :)

Plata od ~40,000 eur je prosecna inzenjerska plata u drzavnoj sluzbi u Nemackoj. To je reper - 52 K je nesto drugo.

52,000 eur se trazi kao minimum ako nemas IT degree, iz prostog razloga sto drzava hoce da favorizuje import kadra sa fakultetom - jer su racunali da je firmi isplativije da uveze nekog sa fakultetom, plati ga 40K nego nekog bez fakulteta i plati ga 52 K :) Zvuci krajnje umobolno, ali veruj mi da je za nemacko zakonodavstvo ovo jos i logicno, kakvih drugih suludih stvari ima :)

U principu ovo jeste slucaj sa velikim firmama (tipa Siemens) ali sa manjim firmama i start-upovima nema nekih pravila, jer plate u njima nisu prosecne, i mnogo vise variraju od klasicne nomenklature, tj. pravila - pa su ti minimumi samo neki reperi.

http://www.workpermit.com/germany/employer2b.htm
[ knyazs @ 26.05.2009. 14:24 ] @
Znam da je tema dosta stara ali da li neko ima svezije informacije da li je ovo jos uvek aktuelno?

Pozdrav