[ DJ_Boris @ 01.05.2004. 17:41 ] @
Narode,
potreban mi je savet, tj. nenanvo objasnjenje kako da resim problem.
U firmi sam umrezio 2 racunara oba sa XP OS, i to je radilo.
A onda je meni palo na pamet da podesim mrezu ta dva racunara da radi i kad je na jednom 98 (poseduje 2 OS).
To sam i namestio. Ali od tog momenta vise se 2 XP-a ne vide. Jednostavno prijavljuju gresku na mrezi. Sve sam pokusao, sto sam znao. Proveravao razna podesavanja, reinstalirao mrezne kartice...

E sad me interesuje:

1. Kako da sredim problem?

2. Da li uopste moze da sa nabudzi da jedan XP radi sa drugim racunarom nevezano za to koji je OS na njemu???

3. Kako da se namesti da racunar koji nema modem se zakaci preko mreze na net?

Ako nista, bar neka mi neko pomogne da rade oba XP-a u mrezi, ubice me na poslu...

Pozdrav...
[ Marko_L @ 01.05.2004. 18:36 ] @
1.Moras posebno da instaliras drajver i setujes mrezu u 98, a posebno u XP-u i radi bez problema.
2.Pogledaj pod 1.
3.Moras da mu setujes default gateway(Internet protocol TCP/IP > Properties > General) prema internoj IP adresi kompa koji je ukonektovan (podrazumeva se da su umrezeni).
[ AleksandarS @ 09.05.2004. 17:10 ] @
Verovatno ti se nesto od parametara zeznulo dok si instalirao drugi OS. Pogotovo ako si ga stavio na istu particiju sa WIN XP (sto je najgora varijanta).

1-2. Naravno da racunari sa razlicitim OSs mogu da rade zajedno u mrezi. Najbitnije od svega je da podesis parametre za mrezno okruzenje:

- Iste protokole na obe masine (tj. TCP/IP). Slobodno izbrisi protokole koje ne koristis.
- Clients for Microsoft Networks (u tvom slucaju - sto ti omogucava da pristupas resursima Microsoft mreze)
- Files and Printer Sharing (u tvom slucaju - sto omogucava drugima da pristupe tvojim fajlovima)

3. Sto se tice deljene Internet konekcije, najjednostavnije i najelegantnije resenje po meni je wingate, koji pored toga sto ima funkciju proxy servera za ostale klijente, ima i funkciju firewall-a. Ukoliko ti zatreba moze da radi tuneling ili da ima funkciju mail servera.