[ arakis @ 01.05.2004. 18:51 ] @
Gde bi u beogradu mogao da nadjem POVOLJNO UV sijalicu, ili bilo koju koja sluzi za foto postupak, Znaci ako neko moze da mi napise, ime sijalice gde da je kupim i cenu otprilike. Po mogutstvu sijalica koja ulazi u standarni grlic. Hvala unapred
[ guja011 @ 01.05.2004. 22:30 ] @
povoljno?
malo teže.
sijalice sa dosta uv su namenske i malo ih je teže naći uopšte u bgd.
najjednostavnije ti je da nadješ živinu lampu od 125w i da joj pažljivo skineš balon
koji ti je za fotopostupak nepraktičan jer sloj na njemu ne propušta uv već pravi belo svetlo. naravno , trebaće ti i prigušnica. grlo je naravno standardno.
drugi način ti je da kupiš OSRAM VITALUX reflektorku koja ima visok uv i ko stvorena je za fotopostupak. grlo je takodje standardno i ne treba joj prigušnica.
cena joj možda "nije povoljna": 60€
[ arakis @ 01.05.2004. 23:53 ] @
Dobro sa tom zivinom lampom mogu da probam ali gde da nazem prigusnicu i kako se tacno zove sijalica i prigusnice, sto se tice 60Euro kad se zaposlim u EU mozda ali dok sam student u srbiji tesko
[ guja011 @ 02.05.2004. 00:07 ] @
vidi,

živina sijalica i ova osramova su u principu iste, imaju unutra živin balon skoro isti, samo što osramova ima i klasično vlakno i to sve unutar reflektora.
ova jeftinija i običnija živina ti je ona eliptična koju viđaš po uličnom osvetljenju.
nekada su je pravili pančevci a sada nemam pojma dal je rade, ja koristim osramovu.
možeš da probaš na buvljaku. u svakom slučaju gde nađeš lampu, naći ćeš i prigušnicu. nemožeš da se zezneš, postoje samo 2 vrste: 125w i 250w. kojugod da uzmeš radiće sa odgovarajućom prigušnicom (kad se rešiš spoljnog balona)
[ guja011 @ 02.05.2004. 00:38 ] @
izgleda da su pančevci pukli, bar po internetu.
evo ti kako izgleda živinjara:

www.narva-bel.de/katalog/hpm.html
[ arakis @ 02.05.2004. 11:32 ] @
A kako se skida Balon, i dali neko ima tacno ime za sijalicu ili samo kazem dajte mi zivinu sijalicu koja se koristi na ulicnom osvetljenju
[ guja011 @ 02.05.2004. 14:02 ] @
ja sam to petljao svojevremeno sa turpijom ili rezačem za staklo.
posle sam video pacersku metodu: umotaš balon u krpu, staviš na sto , drziš za grlo i lagano klepiš prigodnom alatkom. štagod da uradiš važno je samo parče stakla koje drži balon u grlu . živin balon je na žicama i nema veze sa spoljnim staklenim balonom.znači ako balon ima velike parčiće stakla koji su ostali , uzmi klješta i odloi polako do blizu grla. inače se nekada daaaavno moglo u pančevu uz muvanje dobiti živinjara sa čistim balonom bez belog sloja. pančevo je puklo.
danas sam pitao na lokalnom buvljaku : lampa je 150 dinara a prigušnica u armaturi je 1400. armatura ti ne treba, traži samo prigušnicu. i ne cepodlači bre za naziv:
video si kako izgleda na onom crtežu gore i kada tražiš pitaj za "živinu lampu (ili sijalicu, svejedno) od 125 vati". prigušnica je "prigušnica za živinu lampu od 125w"
[ Dejan Matijevic @ 02.05.2004. 15:56 ] @
Hehe

Rastojanje lampe od pločice je otprilike 30 cm, vreme osvjetljivanja cca 2 minuta. Istestirano.
[ Rendisha @ 04.05.2004. 08:48 ] @
Za foto postupak mozes koristiti blacklight blue fluo cevi - mozes ih kupiti na buvljaku (to su one koje se koriste po diskotekama itd...). Ja sam napravio kutiju sa 4 cevi (male od 8W) i radi besprekorno. Te cevi su slicne onima koje se koriste bas za potrebe razvijanja plocica s tom razlikom so su blacklight blue sa tamnoplavo-ljubicastim staklom koje blokira najveci deo vidljivod spektra ali propusta onaj bitan deo UV zracenja (UVA koliko se secam - najblizi vidljivom delu spektra). Ove "profi" su sa providnim staklom i belim fosforom tako da propustaju i vidljivi deo spektra pa se mogu koristiti i ka "light box-ovi" da poravnas gornji i donji layer, ako radis dvostranu stampu.
Imam shemu za elektronsku prigusnicu (posto nisam video da ovde ima prigusnica za tako male snage) ali sam na poslu pa kad dodjem kuci probacu da isceprkam.
Inace cevi su na nekih 5 cm ledna od druge, 7cm (koliko se secam udaljene od plocica) i za osvetljavanje fotooslojenih plocica (ima ih u Radio Klubu i ITC-u) treba nekih 6 minuta.
Ne bih ti savetovao rad sa zivinim sijalicama jel, koliko se secam, proizvode dosta UVC zracenja (odgovornog za rak koze, kataraktu itd...), ali ako nije tako neka me neko ispravi.
[ DRANIX @ 18.11.2004. 11:20 ] @
Koristite one cetiri neonke za suncanje lica. Jevtino je i ne crkavaju lako. Koristite bar naocare za sunce kao zastitu. Pustite prvo da se ugreju jedno 5 minuta a onda je ekspozicija oko 2,5-3 minuta sa daljine od 15-20 cm (iz ruke) za normalnu debljinu laka pozitiv 20. Koristite za pritiskanje ISKLJUCIVO PLEKSIGLAS ili neku drugu ne toniranu providnu plastiku. Ostavite price o kristalnom staklu i slicno jer su to price za malu decu. Svako staklo apsorbuje vise ili manje UV spektar a to je lose.
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 18.11.2004. 22:29 ] @
ako moze malo pitanje da li mogu da koristim prigusnicu od 400w za zivinu sjal. od 125w (razbio sam balon tako da je tesko reci kako svetli)
[ guja011 @ 19.11.2004. 09:54 ] @
ne moze. bice prevelika struja kroz lampu a onda...(naravno ako uopste upali)
[ bobale @ 19.11.2004. 22:25 ] @
Dakle, da li je bolje koristiti UV neonke ili živine sijalice? Guja, kakve si ti sijalice koristio?
[ rsinisa @ 19.11.2004. 22:55 ] @
Citat:
bobale: Dakle, da li je bolje koristiti UV neonke ili živine sijalice?

Svejedno je sta se koristi sve dok ima dovoljno UV zraka i dok zavrsava posao. Nije svejedno kada je u pitanju cena, a najjeftinija varijanta je upravo zivina sijalica i odgovarajuca prigusnica (narocito ako imate nekoga u EPS-u). Koristim vec nekoliko godina upravo zivinu sijalicu (jos uvek je ista) razbijenu "pacerskom metodom", kako rece guja, i sa razdaljine od 30-ak cm osvetljavam oko 3,5 minuta, a paus je prethodno naparen nitro razredjivacem zbog veceg zacrnjena. Znaci, po meni zivina sijalica je najbolji izbor po vise kriterijuma.

Pozdrav.
Sinisha
[ smitherica @ 20.11.2004. 17:41 ] @
Radio sam pre par godina u jednoj firmi u kojoj su izradjivali elektroniku,
uglavnom mikrokontrolere, dakle poprilicno zahtevnu elektroniku, što se tiče
debljine vodova. Sve što su radili što se tiče osvetljenja pločica odnosno
foto sloja, radili su uz pomoc 500w lampi iz kockastih reflektora sa pijace.
Dakle volfram koliko se ja u to razumem.
Mislim da je rastojanje od pločice sa foto slojem i folijom na kojoj su
odštampani laserom vodovi, i lampe iznosilo 16-20cm (pogledaću mogu li naći
podatke negde sam to zapisao, pa ću vam reći ako to nadjem, tačnu vrednost
rastojanja). Naravno da ne bi izgorela folija pa čak i pločica od toplote
koju ova lampa pravi, pločica je preklapana sa parčetom stakla preko.
Što se tiče izlaganja pločice mislim da je to bilo negde oko 2 min (mada se to može i probno utvrditi) izvedeno preko tajmera naravno (ne 555).
Pozdrav svima

[ bobale @ 20.11.2004. 18:49 ] @
Ma nemoguce da mogu da se koriste reflektori?!? Guja, sta ti kazes na ovo? Danas sam se raspitiovao za zivine sijalice, i zenska tamo mi kaze da mogu da se direkno ushtekaju u 220V. Kostala je negde od 350 dinara. Guja, a sta kazes na ovo?
[ guja011 @ 20.11.2004. 19:34 ] @
sijalice iz tih reflektora imaju kvarcno staklo i dobro svetlo. problem je toplota sto se može rešiti nekim ventilatorom. bio sam u prilici da radim sa štapovima iz kopirke od 500w i to funkcioniše. naravno svako hvali svoju napravu, ja sam i dalje sa osram-vitaux lampama, visina oko 70cm pokriva sve do sada formate koji su mi naleteli. u slučaju većeg spota, lako je podići i na metar ako ustreba. nabavio sam nekoliko silvanijinih neonki f8t5/blb ali me mrzi da ih povezujem. osramovka ide u klasičan fasung i ne treba joj ništa osim tajmera. dobra strana neonki i živinjara je što se može koristiti tek osušen nanos fotolaka (petnaestak minuta na sobnoj temperaturi). nema grejanja, nema lepljenja pausa..

uzgred, ne može eliptična živina direkt na 220 bez prigušnice.
(ova osramova je sa volframom na red pa može)

[ SASA M. @ 21.11.2004. 02:43 ] @
Sumnjam da ce nekog zbog cene zanimati, ali ako nekome treba, mogu da vidim sa drugarom za cevi koje se koriste u procesu osvetljavanja filmova (za stamparije), kao i u fotokopir aparatima. Ne znam oznake lampi, uglavnom, to su cevi duzine 60cm, snage 36w(vezuju se kao normalne fluo cevi). Retko ih ko prodaje, jer se koriste za specificne poslove, za narucivanje traze se da kupis bar jedan paket (15 lampi, cini mi se), sto je za amaterske potrebe neisplativo. Cena im je oko 30-tak evra, otprilike. Za tacnu cenu morao bih da pitam, jer u toj masini gde se one nalaze, ja radim samo neku elektroniku. :)
Vreme eksponiranja im je oko 2min. za najfiniji raster. Udaljenost od filma je nekih 60-70cm (moja slobodna procena). Kada bi se stavile blize, vreme bi se drasticno smanjilo. Prednost im je da ne trose puno i skoro uopste se ne greju.
[ smitherica @ 21.11.2004. 13:04 ] @
Citat:
guja011: sijalice iz tih reflektora imaju kvarcno staklo i dobro svetlo. problem je toplota sto se može rešiti nekim ventilatorom. Naravno svako hvali svoju napravu, ja sam i dalje sa osram-vitaux lampama, visina oko 70cm pokriva sve do sada formate koji su mi naleteli. u slučaju većeg spota, lako je podići i na metar ako ustreba.


Ovo što sam pomenuo za reflektorke sa pijace od 500 i od 1000w sigurno fukcioniše sam sam se u to uverio pa ko hoće da veruje nek veruje a ko neće ne mora, u svakom slučaju za one koji veruju, probajte. A što se tiče grejanja rekao sam već ukoliko se ne varam da na ploču sa foto premazom i folijom sa vodovima ide staklo ) obično (6 mm recimo), možete izrezati jedno parče kod staklara, za verovatno stotinak dinara i problem sa pregrejavanjem je rešen. Provereno ljudi, nemam razlog da vas lažem tako radi jedana profi firma, pa kad je njima dobro što ne bi bilo i vama.
Pozdrav još jednom iz sunčanog Bara
[ Cortex1 @ 21.09.2005. 15:19 ] @
Gde mogu da kupim Osram-ovu sijalicu Ultra-Vitalux 300w?
[ guja011 @ 21.09.2005. 16:06 ] @
u www.monselektronik.co.yu mozes da narucis
[ ivan rancic @ 01.10.2005. 16:02 ] @
ako nekoga zanima ja sam par godina upotrebljavao obice gljivaste zarulje 60w na udaljenosti od oko 10 cm u periodu od oko 5 min i sve funkcionira, jedino postoji problem kad se rade vece ploce najvise se osvjeti sredina pa treba malo da se pomakne sijalica nakon nekog vremena prema krajevima ili jednostavnije da se koriste 2 sijalice.
ako nekoga bas zanimaju fluo cijevi originalne za foto postupak (8w) ima ih kupiti u chipoteke u splitu a mogu se naruciti i pouzecem a cijena im je oko 5eura kom
nadam se da sam pomogao.
[ ivan rancic @ 01.10.2005. 16:07 ] @
zaboravio sam pitati imali itko iskustva sa koristenjem obicnih fluo cijevi?
je li uopce moguce?
[ ivan rancic @ 04.10.2005. 17:39 ] @
evo nisam mogao a da ne probam da li se foto postupak moze napraviti i sa obicnim fluo cijevima koje se mogu nabaviti skoro bilo gdje. i na moje veliko iznenadjenje foto postupak se moze napraviti sa obicnim fluo cijevima. ja sam koristio dvije od 18w sa prigusnicama, postavio sam ih 5cm od plocice i ostavio 10 min nakon toga sam standardnim kemijskim potupkom skinuo lak i gotovo!!!!!!!! sve radi ko ne vjeruje neka proba nista ga ne kosta. ja sam koristio kupljenu foto plocicu mozda za ploce premazane foto40 ne radi ali treba probati.
nadam se da sam nekome ustedio dosta vremena i novaca!
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 24.12.2005. 00:51 ] @
Jedno brzo pitanje

da li mogu na prigušnicu od 400w da stavim živinu sijalicu bez balona od 125w, spajao sam jednom al to toliko jako svetli da me pomalo plaši.
[ guja011 @ 24.12.2005. 08:16 ] @
bolje nemoj, šteta je živinjare.
[ Azzrael @ 24.12.2005. 10:49 ] @
Ma probaj, boli te qrac.
To kolo za jonizaciju u zivinoj lampi inace svetli k'o blesavo, mogu da zamislim kako sija sa 3.5x jacom strujom. Nemoj se sine zajebavati, ostaces bez ociju pa sta ces posle. To ce da radi, ali pitanje je kada ce da explodira!!! Verovatno onda kada se zagledas u njega.
Pozz
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 24.12.2005. 23:22 ] @
evo spasavate i zivote.
da znas da svetli ko da u sunce gledas,
osvetljavanje sam experimentom utvtdio i trajalo je 30 sekundi ??? a da li se na ovim ulicnim banderama nalaze prigusnice od 125w, vidim po Zemunu menjaju te bandere mozda bih odatle mogao da pribavim prigusnicu.
[ guja011 @ 24.12.2005. 23:39 ] @
štagod da eksperimentišeš, imaj na umu da je živinjarka bez balona efikasnija ali i opasnija u slučaju buum-a pošto nema balona (i trenutno odgovarajuću prigušnicu)
kažeš zemun, a? hmmm.. koji deo?
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 24.12.2005. 23:51 ] @
na keju menjaju bandere, bas sam danas prolazio kada su cupali i brusili jednu jer nisu mogli da je odsrafe
[ guja011 @ 25.12.2005. 00:14 ] @
pitanje je dal su živinjare ili natrijumke.
podseti me u ponedeljak na pp da pogledam "neke bing izvore"
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 25.12.2005. 00:30 ] @
koliko se secam na keju su bila bela svetla dakle zivine,

ima tamo gomila, misim da moze da se nadje i neka ispravna kombinacija sijalice i prigusnice.
[ Slash-BL @ 25.12.2005. 22:43 ] @
Koda nas se bandere mjenjale prije pola godine, a mene nekako sramota bilo da ih upitam da mi daju jednu sijalicu (btw. kolika im je cijena - konkretno te sto idu u rasvetu? vidim da je OSRAM 60€). Inace sad su stavili neke nove sijalice koje svijetele zuckasto (pa pretpostavljam da su to natrijumke?)

Inace sto se neonki tice, ovdje su odradili osvjetljivac i kazu da zadovoljava.
http://www.elektronika.rs.ba/data/projekti/osvjetljivac/
[ T.E.T.R.A.B.U.S. @ 26.12.2005. 02:24 ] @
ako neko ide na bubanj potok pijacu pored Beograda, prodaje jedan momak razne sijalice i ja sam mu trazio da donese polomljene, uglavnom svakoj sijalici je nedostajao balon i cenio ih je 50 din po komadu, ovako u prodavnici su od 400 do 700, takodje je prodavao i prigusnice ja mislim da je trazio 200-300 din za ove od 125w, jos jedno pitanje, da li mogu da se koriste one lampe iz solarijuma, koliko znam a bio sam jednom u slolarijumu (turbo) kada lezis iznad lica se nalaze nekakve cudne lampe, to bih mozda mogao da nabavim da li to moze necemu da posluzi??
[ LPFM @ 07.01.2006. 00:27 ] @
Naravno da mogu lampe za solarijum. Ma da sto se zezati kupis najobicniju zivinu filips (eh sto nemam cirilicu :-) ) koja ide direktno u 220 i malo eksperimentises sa udaljenostima i vremenom a kada se uhodas cepaj Mile za 200 300 kinti do elektronika ne pocne da te izdrzava a onda nabavi sebi nesto ozbiljnije.
[ shone1 @ 05.06.2006. 23:31 ] @
Probao sa sve kombinacije i radim sa kockastim reflektorom od 500W sa buvljaka. Morao sam da stavim Philipsovu stap sijalicu jer mi je ona divca koja ide uz reflektor crkla posle 10 osvetljavanja. Sa reflektora treba skloniti gumu dihtunk i u gornjem kraju probusiti nekoliko rupa 10mm radi hladjenja reflektora ako radite vise ploca. Film se pokriva staklom 3-4mm udaljenost 25-30 cm, vreme osvetljavanja 4-5 minuta. Eksperimentom odredite vreme sto zavisi od debljine fotoosetljivog sloja. Radi Vase informacije ovim postupkom sam uradio bez preterivanja oko 2 000 plocica.
Pozdrav forumu
[ deniah @ 18.12.2007. 22:07 ] @
Za Rendisha

>>i vidljivi deo spektra pa se mogu koristiti i ka "light box-ovi" da poravnas gornji i donji layer, ako radis dvostranu stampu.
Imam shemu za elektronsku prigusnicu (posto nisam video da ovde ima prigusnica za tako male snage) ali sam na poslu pa kad dodjem kuci probacu da isceprkam.<<

Mozes li ako te ne mrzi da postavis shemu elektronske prigusnice?


Pozdrav

[ blentavi_vuja @ 20.12.2007. 00:30 ] @
kao i svi pocetnici imao sam problema sa fotometriom ali na kraju sam nasao spas u obicnom ulicnm reflektoru i sijalici beloj zivinoj od cinimi se 80w i prigusnicom od takodje 80w,rastojanje je 30cm vreme osvetljaja je malo vece nego ovde pomenuto od samog ukljucenja u uticnicu oko 45min...a paus je naparen pvc razredjivacem koji naprosto one vodove koji se nalaze na pausu ucini neverevatno crnim...naravno ako je stampano sa laserskim stampacem....sad da li treba razbijati zivinu sijalicu i postici manje vreme osvetljaja a izlagati se stetnim zracima to zaista ne znam...neka neko kompetentniji da odgovor na to...
[ gajagajic @ 20.12.2007. 07:15 ] @
Ja koristim obican halogeni reflektor 300W sa pijace.

Osvetljavam sa 20-ak cm udaljenosti i to oko 1 do 2 min.

Rezultati koje dobijam su fenomenalni, a paus naparavam razredjivacem kao sto je vec pomenuto.

Poz !
[ 1OXB @ 20.12.2007. 17:05 ] @
Kosisti se vec mnogo godina uvek sa savrsenim rezultatom:
-fabricki foto vitroplast sa plavom zastitnom folijom
-zivina sijalica za bandere snage 125W (bez razbijanja balona!) i sa odgovarajucom prigusnicom (125W)
-rastojanje sijalica-plocica = 30cm
-u startu pokriti nekim neprozirnim materijalom plocicu sa namestenim filmom
-ukljuciti sijalicu i pustiti da se zagreje 10 minuta
-ukloniti neprozirnu zastitu sa plocice
-osvetljavati 6,5 minuta

ostatak hemije je poznat i standardan.
[ willenna @ 01.04.2013. 12:48 ] @
Nedavno sam kupila UV A sijalicu podužnu, mislim da je neonka, uglavnom ima ulaz G23. Gde mogu da kupim jeftinu lampu za ovakav tip sijalice? Kada u radnji pitam za ulaz G23, niko ne zna o čemu pričam. Našla sam jednu stonu lampu u Balkanskoj, koja košta 3000 dinara. Da li postoji neka jeftimija varijanta, najobicnije rucne lampe?
[ ZAS011 @ 01.04.2013. 13:41 ] @
Okači sliku pa da dobiješ savet. To "podužno", "poprečno", "mislim da je"... nam ništa ne govori.
Rado bih ti pomogao al' kugla mi na poliranju
[ willenna @ 02.04.2013. 16:42 ] @

http://www.licido.com/UV-Sijal...420,auction_id,auction_details

Evo, da ne bi bilo gatanja i nagadjanja.
[ willenna @ 02.04.2013. 16:51 ] @
Ustvari, tacno ova sijalica je u pitanju

http://www.svetila.com/en/ligh...x-blue-uva-9w-78-g23-6018.html
[ emiSAr @ 02.04.2013. 17:20 ] @
Fluoroscentna UV-A sijalica sa osnovom G-23 ima integrisan starter u bazi, potrebna jos prigusnica 7do11W,
koja je u postolju jeftinih kineskih stonih lampi, u slobodnoj prodaji nisam je vidio. @willenna, potrazi ko
od elektroradnji prodaje "VITONE" sijalice i opremu, kompletna lampa oko 3 Evropljanina u BiH.-
[ willenna @ 02.04.2013. 17:38 ] @
Citat:
emiSAr: Fluoroscentna UV-A sijalica sa osnovom G-23 ima integrisan starter u bazi, potrebna jos prigusnica 7do11W,
koja je u postolju jeftinih kineskih stonih lampi, u slobodnoj prodaji nisam je vidio. @willenna, potrazi ko
od elektroradnji prodaje "VITONE" sijalice i opremu, kompletna lampa oko 3 Evropljanina u BiH.-


Hvala na informacijama!
[ slobersa @ 23.02.2020. 10:38 ] @
Poštovanje Forumaši.
Bavim se povremeno sitoštampom ( za Novu godinu,,,,,ol-upaljači-kalendari )Dosad sam koristio Halogenu sijalicu od 1000w. Snimanje ispod sita. Problem je što prilikom duge eksponaže ( 14 min ) paus se usled toplote malo skupi. ( imam ugrađen i ventilator, ali ne pomaže..https://www.elitesecurity.org/images/static/sad.gif Nije mi smetalo, zato što sam radio samo u 1 boji štampu. Pošto sam dobio sto sa neonkama sličan ovom https://www.amazon.com/VEVOR-E...int+exp%2Caps%2C255&sr=8-6 ( ali bez poklopca i sa obicnim neonkama)
[img] http://www.sitotehnika.rs/PROI...imanje/stolovi_za_snimanje.htm [/img]bez vakuma.
Moja pitanja su:
1. Da li da zamenim postojeće neonka sa PHILIPS Actinic BL TL-D 15W/10 ili sa PHILIPS-ACTINIC BL TL-K 40W/10-R G13 https://www.vizkomerc.com/srp/...-actinic-bl-tl-k-40w-10-r-g13/
2.Ili da kupim UV LED REFLEKTOR kao u
https://www.amazon.com/gp/prod...a7942d8c5d2d2925db322d8760b8f0
I uradim sto kao ovaj lik https://www.youtube.com/watch?v=0Qu7UsTUJBg
3. Da li bi sa ovakvim snimanjem mogao da osvetlim ofset ploče.
Ako može neki savet.
I još da dodam... Da li bi to mogao kasnije da iskoristim ako bi prepravio neki štampač da radi sa uv bojama i tu " uv skalameriju" iskoristio za pečenje te boje nakon izlaska iz štampača.https://www.youtube.com/watch?...cA&list=PLACD15F933634CB1F
Naravno, da okrenem je na gore i da svetlost baca na donju stranu.
[ emiSAr @ 23.02.2020. 12:01 ] @
Jest da je skoro 7 godina od posljednjeg posta u temi, al kako ti je prvi post dobro dosao!
Za pocetak napisi oznake tih "obicnih" fluo cijevi koje su u stolu i probe radi probaj nesto osvjetliti sa postojecim fluoroscentnim cjevima.

Sto se tice BL cijevi, ako budes kupovao kupi cijevi koje dimenzijama mijenjaju te postojece.-
pOz
[ ZAS011 @ 23.02.2020. 12:42 ] @
Kada su u igri ofset ploče, većina osvetljivača koristi metal halidne lampe snaga 500W do 1500W.
Osvetljivač zauzima puno prostora u radionici/štampariji.
U zadnje vreme, većina štampara prelazi na ofset ploče urađene na CTP (Computer To Plate). Pošalješ fajlove mailom i odeš po ploče (ili ti ih donesu ako si ozbiljan korisnik).
I za sita je poželjno koristiti UV izvore svetla, Na videu koji si linkovao lik koristi, fakat, običan LED reflektor, mada je upitno koliko UV-a isti zrači. Prema propisima UV zračenja ne bi smelo da ima. Emulzije za sito su osetljive i u vidljivom delu spektra pa me ne čudi da i sa "običnim" izvorima svetla isto može da se osvetli.

Ja se ne bakćem sitom, mada bi i za sito moglo da se odradi pomoću UV LED-ara kao što sam napravio skalameriju za osvetljavanja štampanih ploča.

[ SASA M. @ 23.02.2020. 14:56 ] @
Napisao sam davno, ima tek 10-15god. da sam tada koristio TL-D 18w u masini koja se zove kopir ram. Mozda je to bilo u ovoj temi, a mozda u nekoj drugoj. Uglavnom skini datasheet od pojedinih lampi pa vidi gde im je pik, na kojoj talasnoj duzini. Sto se tice ove tld, ne greje se, troshi kao sto pishe ali nisu jeftine, mozda su bile oko 30e komad. Vreme eksponiranja se ne secam, ali mislim da je bilo par minuta, mozda i manje.
[ slobersa @ 24.02.2020. 12:41 ] @
Pozdrav.
Nisam se dosad javljao na forumu pošto nisam stručan, a svi ostali daju dobre savete. Sto za snimane mi je u vikendici, i cevi su od 60cm.Eksponaža u sito štampi može sa neonkama. Ja još nisam probao, ali za 8 dana ću probati sa novom emulzijom. Lik sa Youtube-a koristi uv LED reflektor. Probaću u utorak i javiću Vam. Dilema je bila da li da naručim iz Kine reflektor ili kod nas da kupim neonke. Inače 380-400nm UV svetlost koriste štampači prilikom fiksiranja boje na PVC ili Tekstil prilikom direktne štampe. Hvala na brzim odgovorima...Idem na put, i javljam Vam se posle 1. Marta
kada odradim snimanje neonkama...
Ujedno da pitam. Da li nekome treba usluga snimanja ploča za elektroniku. Ja nisam to radio , ali bi ušao u proizvodnju tih artikala. Pošto mi klinac ide u školu za elektro tehničara. Neznam ni koje su cene za tu vrstu posla. Ako neko zna neka objavi ili mi pošalje na PP.
Unapred hvala....
[ ZAS011 @ 24.02.2020. 14:19 ] @
Lik na YT koristi OBIČAN reflektor (floodlight). Takvi se ne prave sa UV LED-arama, bile bi TRENUTNO zabranjene. Čak se i one male halogenke (20/50W) imaju poseban sloj na sebi da ne bi kojim slučajem emitovale UV.
Za štampane ploče mogu da se koriste UV neonke koje možeš da vidiš na ovom linku: http://zastos.com/wp/category/pcb/ a i UV LED trake postavljene u kućište starog skenera (moj prethodni post).
Drugima da osvetljavaš štampane ploče, zaboravi. Svi koji iste pravimo (prototipski) već imamo šta nam treba.

Napisah već da je emulzija za sita osetljiva na svetlo i izvan UV područja, zato prolazi osvetljavanje neonkama, običnim, mada i one imaju malo UV spektra.