[ mistere @ 03.05.2004. 02:40 ] @
Pozdrav

Mislim da je pitanje koje cu postaviti vise pitanje etike.
Nasa firma prakticira seo odredjeno vrijeme i to relativno uspjesno (u strogim prostornim okvirima) sto i nije narocito tesko na ovim nasim usnulim prostorima.
Kao i vecina seotivica do odredjenih saznanja dosli smo iskljucivo troseci oci po 15 sati dnevno citajuci clanke i promatrajuci zbivanja na statistikama i svima nama znanim alatima bildajuci telefonski racun do granica naucne fantastike...

Nedavno smo naletili na site pozicioniran na prvo mjeto Google-a, na nama ne narocito zanimljive pojmove... al onako iz znatizelje kliknemo da vidimo ima li traga seotu ili je tu gdje je zbog nedostatka konkurencije. Kad ono, hoplaaaa...
Okine redirekcija s defoltne stranice na neku xyz.php... Nebilo nam naređeno, mi odma provjerili defoltnu, a tamo divota... puna defoltna zanimljivih pojmova koji se, zlu netrebalo ponavljaju u pravilnim intervalima po dvadesetak puta... ukupno jedna A4 stranica texta... provjerimo mi i stranicu na koju vodi redirekcija, a kad ono u dnu ista kolicina teksta velicine 1 px iste boje ko i pozadina...
Pogledamo mi portfolio vrlih developera. Svaki web iz referenci radjen istom mastovitom tehnikom s dodatkom zanimljivih rjesenja poput postavljanja layera preko cijelog ekrana a ispod layera gomila teksta razbacana nasumicno...¸

i sad se javlja dvojba...
okinut majmune tako da im preotmemo poziciju (na cemu i radimo vec par dana pa smo trenutno 4. sa bezveznim html dokumentom (reda radi) i za ocekivat je da cemo u skoro vrijeme, ne duze od 10-tak dana bit 1.)
ili
ispast pi**ke i prijavit Googlu

Neznam.
Google ce sam po sebi u skoro vrijeme sankcionirat site zbog fonta 1px i bijele pozadine. Pi**arija je u tome sto je neka tvrtka za taj site ocito platila odredjene novce. Nisam bas siguran da je banovanje placenog site-a adekvatna odgojna mjera. U krajnjoj liniji, tvrtka koja je platila site koji ce uskoro bit iskljucen sa Googla izgubit ce povjerenje u samu ideju postojanja usluge optimizacije. Tvrtke imaju poznanstva i partnere kojima ce se pozalit da su im tamo neki kvaziseotovici obecavali brda i doline, to masno naplatili da bi im kasnije broj posjeta pao na minimum zbog banovanja. Mislim da smo (u sirem i uzem shvacanju) pre mala i pre neobrazovana sredina da bi si dozvolili takvu antireklamu. Clancima na nasem siteu uz prodavanje usluge pokusavamo i educirat ljude i upoznat ih sa mogucnostima optimizacije. Za SEO postoji na ovim prostorima golemi potencijal jer smo po tom pitanju, kao i u vecini stvari daleko zaostali ( ne toliko po kvaliteti usluge koliko po needuciranosti korisnika).

S druge strane, zar smo u trenucima upoznavanja sa seo-m svake veceri izlazili na bambanje kalkulirajuci za kolko rundi piva imamo para kako bi platili je**ni telefonski racun i trosili oci na statistike i vjecno dnevno svjeze clanke i newsletere da bi nam se sad neki ostroku*cici privremeno samozadovoljno kesili sa prvih pozicija znajuci da su pokupili pare a ostavili nesto sto nema perspektivu.

Neznam!
ima ko kakvu ideju?
[ mistere @ 03.05.2004. 02:46 ] @
btw. dobar forum i dobar SEO... svuda vas je...
[ Dragan Varagic @ 03.05.2004. 10:38 ] @
Ozbiljan SEO se uvek isplati na duge staze. Ako hoćete da prodajete ovakvu priču, uspećete kad-tad. Oni koje spominjete, rade po principu - uzmi pare i beži.

Slažem se da je problem u tome što ima malo praktičara pravog SEO-a na ovim prostorima, a to se može videti i po količini pisanja na ovom forumu (mislim i na ostala IM pitanja).
[ J. Jilek @ 03.05.2004. 21:55 ] @
Po meni odgovor na tvoje pitanje je edukacija klijenata.

Odnosno, ukoiliko zelis sprijeciti te stvari reci klijentima zasto je jedno lose, a drugo dobro i koje su posljedice primjene lose varijante. Npr. klijentima o cijem si slucaju pisao napisi mail i reci im sta ce im se desiti. I onda kad se desi, mozda sljedeci put kontaktiraju tebe.

Ciao!
[ broker @ 04.05.2004. 16:58 ] @
Nemoj ti donositi takvu odluku. Upoznaj klijenta sa situacijom, sta su mogucnosti, koja je ispravna a koja pogresna ali i kakvi su efekti i neka korisnik donese odluku sta da se radi. Moji korisnici se najcesceodluce za ispravan postupak.