[ #nik# @ 04.05.2004. 03:40 ] @
evo link:

http://www.eweek.com/article2/0,1759,1579765,00.asp

vasi komentari?

Mislim da zabrinutosti nema mesta (iako se treba pripremiti). M$ je konacno uspeo da smisli najgluplji plan u istoriji glupih planova. Ako je windows do sada i imao neke dobre strane u odnosu na linux (npr. lakoca koriscenja za neiskusne korisnike - ako je to uopste tacno, ja mislim da nije), longhornom ce to sve biti anulirano.

Ako su do sada i mogle da se tolerisu ultra-mega zezalice koje omogucavaju da "suddenly everything clicks" (reklamni slogan za xp) i kojima 90% korisnika (ne samo "obicnih") ne nalazi nikakvu prakticnu primenu, razmere tog ludila u longhornu prelaze sve podnosljive mere. 3D GUI? Dobro resenje ako su vam ciljna grupa desetogodisnjaci ili CS zavisnici. Jedina ludja stvar od ovoga je WinFS. Dobro, pobogu, cemu to?! He, kako cemu? Pa sada ce korisnik moci lakse da pronadje bakin broj telefona i da brze sortira tatine, mamine i sekine slike sa letovanja!

Jedino u cemu ce dugirog biti dobar je izazivanje epilepticnih napada. Bumo videli...

P.S. A sto se tice vecne rasprave o lakoci koriscenja i funkcionalnosti - pre mesec i po dana sam prvi put u zivotu instalirao linux (to je ujedno bio i prvi susret sa linuxom) i sta da vam kazem... na win particiji se nahvatala debela paucina (mozda sam 4-5 puta pokrenuo, uglavnom zbog warcrafta). Nisam imao nikog da pomogne pri nekim problemima, a svu pomoc i resenja koja su mi trebala sam nasao u man stranicama ili na netu. Prokletinja radi kao zmaj!

Iskreno, ne nalazim ni jedan racionalan razlog zbog kog bi "prosecan" korisnik (pa i one cuvene sekretarice koje se pojavljuju u misaonim eksperimentima na ovom forumu) :) morao da upotrebljava one M$ gluposti. JEDINI problem koji cu imati je nepostojanje open source statistickih paketa u rangu spss-a ili sas-a (bar koliko je meni poznato, znam postoje te aplikacije i za linux, ali cena...), ali sumnjam da sekretaricama treba faktorska analiza i sl.

poz!
[ #nik# @ 04.05.2004. 03:50 ] @
uuups. tema vezana za ovo vec postoji ( http://www.elitesecurity.org/tema/52119 ).

izvinjavam se, pretrazio sam citav sajt na "longhorn" pre nego sto sam postovao temu. ili nisam video ili je nije bilo u rezultatima.

premestite ako treba

sorry,

poz!
[ degojs @ 04.05.2004. 04:22 ] @
Citat:
M$ je konacno uspeo da smisli najgluplji plan u istoriji glupih planova.


"Najgluplji plan: od istorije glupih planova do 60 milijardi dolara u banci."

"Najpametniji plan: radi za džaba i budi (samoproklamovani) guru."

Šta je gluplje, ozbiljno?
[ tdjokic @ 04.05.2004. 05:18 ] @
Citat:
degojs:Šta je gluplje, ozbiljno?
Nikola Tesla. Koliko ja znam, on nije imao milijarde dolara u banci - znaci: glup je!
[ Palma @ 04.05.2004. 05:22 ] @
Citat:
#nik#:
pre mesec i po dana sam prvi put u zivotu instalirao linux


Auuuuu, što volim ovakve... Instaliraju Linux i odma' misle da su Bogovi i pljuju po svemu što dolazi iz Microsoft-a. A šta si koristio do pre mesec dana, života ti?

Citat:

na win particiji se nahvatala debela paucina (mozda sam 4-5 puta pokrenuo, uglavnom zbog warcrafta)



Pa kad toliko mrziš MS nemoj ni da pokrećeš Win, nego igraj Warcraft u Linux-u. Ali da, zaboravio sam da si ti "stručnjak" koji od Linux-a zna samo naslov.


Citat:

morao da upotrebljava one M$ gluposti


Pa niko nikog i ne tera, niti neko mora da upotrebljava kako ti kažeš "Microsoft gluposti", ali jbg, vas valjda najviše boli to što se MS softver intenzivno koristi, a Linux nemože da se odlepi od onih 2%.



@degojs:
Ma kakve bre pare degojs, nema tih para koje mogu da se mere zadovoljstvom kada nekome kažeš da je guru. Važno je biti tamo neki guru, a pare? Pa to je ono što koristi surovi kapitalistički svet. Komunizam i sloboda su iznad svega toga


P.S

Kada neko stavi ovakav naslov teme, mislim da ne zaslužuje da se uopšte priča sa njim. To samo pokazuje koliko je iskompleksiran...
[ #nik# @ 04.05.2004. 05:50 ] @
Citat:
"Najgluplji plan: od istorije glupih planova do 60 milijardi dolara u banci."


a to je argument u prilog cemu? kvalitetu windowsa (krene ruka da napise bugdows ali ajd' da budemo ozbiljni)?

Ehm, citam ovih dana najvecu temu svih vremena - sagu o Zarku Radosavljevicu http://www.elitesecurity.org/tema/3877 (relativno skoro sam poceo da pratim es, pa nadoknadjujem gradivo :) ). Pa, eto, ko bi rekao da je taj kapitalizam tako pravedan! Najkvalitetniji su zaista na vrhu! Za razliku od Bila, Zarko bar nije nista (do sada) ukrao, inace pattern je slican.

Citat:
Najpametniji plan: radi za džaba i budi (samoproklamovani) guru."

Šta je gluplje, ozbiljno?


***trcim do najblize govornice i preoblacim se u G-MANa, drvenog advokata fsf-a, oss i ostalog*** (nisam oss programer, nemam nikakav "poslovni" razlog da branim bilo koju stranu, vec sam musterija kojoj se prosto ono sto ima na M$ meniju gadi)

Iz perspektive amoralnog (da ne kazem kriminogenog) sklopa licnosti svakako je ono prvo najpametnije. Sto se tice toga da li neko radi za dzaba i naziva se guruom - valjda je na konkretnoj osobi da odluci sta ce da radi i to se tice samo te osobe. Tebi niko ne brani da radis zasta god hoces i sta god hoces. Nadam se da covek jos uvek ima pravo i da naudi sam sebi ako mu je to volja (win korisnici cak imaju i obavezu da si to urade) :)


Dokle vise ti dusebriznicki anti-freesoftware argumenti tipa: "Ovce jedne, radite za dzabe, hahahahah ***plazenje jezika***, dok evo vidite nas koji radimo za Ovaj-onajtm (uglavnom M$), puni smo ko brod, a evo vala i usrecili smo svet nasim high-quality-sarenim-proizvodima-sto-promovisu-porodicne-vrednosti, bla, bla..."

Kada cete shvatiti da je to stvar vrednosnog sistema i morala odredjene osobe. Dakle, otkud vam ideja da je to relevantan argument kada je u pitanju kvalitet samog proizvoda. (mada ni to moralno pitanje nije irelevantno samo po sebi, ali sad se ne radi o tome).

Bas bih voleo da vidim sta bi se desilo kada bi Gigant prestao da potplacuje medije i da bezocno laze (pored toga sto krade). I pre svega, voleo bih da cujem neke stvarne argumente u prilog windowsa, a protivu linuxa (ma opens-a uopste), a da ne bude: "He, oni gnu seljaci ne znaju ni logo da naprave.", ili: "...ali, na windowsu je za to-i-to dovoljan jedan klik, a na linuxu vam treba cak dva - ako je i od linuxa, previse je..."
[ #nik# @ 04.05.2004. 06:35 ] @
:))))))))))))

Citat:
Auuuuu, što volim ovakve... Instaliraju Linux i odma' misle da su Bogovi i pljuju po svemu što dolazi iz Microsoft-a. A šta si koristio do pre mesec dana, života ti?


A sto ja volim takve koji nauce jednu sub-imbecilnu recenicu i koriste je dok im jezik ne utrne (ili ta dva prsta kojim tipkaju). Uopste ne pljujem po svemu sto dolazi iz m$%^&, evo IE nije los, priznajem. Do pre mesec dana sam koristio kiskP, zivota mi! Jesi srecan?


Citat:
Pa kad toliko mrziš MS nemoj ni da pokrećeš Win, nego igraj Warcraft u Linux-u. Ali da, zaboravio sam da si ti "stručnjak" koji od Linux-a zna samo naslov.


Zivota mi, vise ga i nepokrecem. WC sam naveo, samo kao primer koliko je trivijalno to zbog cega sam ga koristio. Ko je rekao da ja bilo sta mrzim? Gospodo retardirana, te vase bajke "mrzim/nemrzim pa zato nekoristim/koristim", ostavite za pred spavanje i ne projektujte svoje adolescentske tripove na ozbiljan svet :))

Nije tacno da znam samo naslov!! Znam i: kernel (cak i verziju), X11, config... Malo li je!? Aj sad ti, sta ti znas?

Citat:
Pa niko nikog i ne tera, niti neko mora da upotrebljava kako ti kažeš "Microsoft gluposti", ali jbg, vas valjda najviše boli to što se MS softver intenzivno koristi, a Linux nemože da se odlepi od onih 2%.


Pa fala bogu, jos nisu poceli da tuku po usima! Jel i to treba da pocnu. Niko nikog nije terao ni da glasa za Slobu, pa eto, omaklo se ljudima... (Zamislite Balmera kako ide okolo sa pruticem: "nefaljala, iskompleksirana spotopa! **shic, shic po rukama** kat ce fec jednom da bude prafa covek i tutne jos koju u dzep mom prijatelu bilu... ah, on je tako topra cofek, samo zeleti da se ljuti fole i da kliktaju..."

E a ti procenti, misim, koga bre uopste boli k**** za to (dovoljno svedoci o tome ko je iskompleksiran). Procente i tabele vi ostavite za executive-board sastanke. To koliko ljudi koristi win a koliko linux me interesuje koliko i lanjski sneg. Koliko procenata ljudi intenzivno jede g****? Pa jel treba sad da mi bude zao sto i ja ne jedem g****?

Citat:
Komunizam i sloboda su iznad svega toga


Za komunizam ne znam (a vidim da cenjeni gospodin o toj problematici odista mnogo zna), ali sloboda jeste. Bar meni. Za siromasne duhom kojima je napor da upisu korisnicko ime i lozinku (a i ta lozinka, ko ce bre to da smislja) pretpostavljam da i nije.

Citat:
Kada neko stavi ovakav naslov teme, mislim da ne zaslužuje da se uopšte priča sa njim. To samo pokazuje koliko je iskompleksiran...


A kada se neko primi kao mali majmun na takav naslov to samo pokazuje koliko je taj retardiran...
[ srki @ 04.05.2004. 07:14 ] @
Citat:
#nik#:
Nisam imao nikog da pomogne pri nekim problemima, a svu pomoc i resenja koja su mi trebala sam nasao u man stranicama ili na netu. Prokletinja radi kao zmaj!

A kako si saznao za komandu man? I kada si usao gledao neku man stranu odmah si znao kako da prekines man? Svuda sa strane: Q - exit. Sve su uradili da olaksaju korisnicima i svuda lepo imas menije.
Ja kada sam prvi put instalirao windows nisam imao net pa sam se opet bolje snasao nego kada sam instalirao linux i kada sam za dosta toga morao da vidim na netu ili da se razbijem od citanja man strana. Na windowsu se ne secam da sam uopste i citao help. Mozda par puta za neke zackoljice.
Kada sam prvi put seo za linux zaista nisam nista znao. Kliknem da vidim koje aplikacije ima kad ono samo pise
Emacs (sta li je to?), Vim, gVim, Kate (bas intiutivna imena za editor, odmah po imenu provalis cemu sluzi za razliku od notepad-a ili wordpad-a)
Korisnik pokusava da se poveze na internet i na kraju provali da npr. kppp sluzi za to ali nesto ne radi.
-pa nece jer se povezujes na ptt a on koristi chap pa onda moras da namestis chap u config file
-sta???

Ajde na kraju se korisnik i povezao i za divno cudo odmah je provalio da za mail moze da koristi KMail. Kako je to cudno da u linuxu mozes po imenu odmah da provalis za sta sluzi program. Mada nekada nije bilo tako pa se koristio pine za mail. slrn za news (imena programa su stvarno super)
Prekine korisnik surfovanje i resi da obradi neku sliku i trazi neki program koji ima rec photo ili image u svom imenu.
Naravno ne nalazi nista kao PaintShop Pro ili Photoshop nego provaljuje na kraju da se program zove GIMP.
I kako je on mogao da provali da je to skracenica od Gnu Image Manipulator (ili sta god)?

Ajde da ne budem skroz nefer, linux se popravlja pa sada u vecini distribucija mozes da provalis i po imenu cemu koji program sluzi. Mada to zavisi i od toga da li korisnik izabere KDE ili Gnome i zavisi od distribucije. I windows ima programa sa glupim imenima mada moras da priznas da su imena programa na windowsu uglavnom mnogo intuivnija nego imena programa na linuxu.

A i da budem iskren ne znam nikoga ko je stalno na linuxu a da nije morao mnogo puta da gleda na internetu kako se neki problem resava ili da cita how-to dokumenta. Ja sam mnogo vise morao da se nacitam da bih neke stvari na linuxu odradio za koje mi je na windowsu trebalo malo vremena.

Linux se popravlja ali i dalje nije skroz za desktop korisnike. Pa kada to kaze i vlasnik RedHat-a kome je cilj da linux bude sto popularniji, onda nema sta vise da se prica o tome. Prosecnog desktop korisnika ne zanima sta je to kompajliranje kernela ili sta ga to pita na pocetku da izabere Gnome ili KDE okruzenje (kao da zna sta to znaci).

Dekstop korisnik mora da moze lako da prikljuci svoj digitalni fotoaparat i prebaci slike.
Ili ako kupi skener da ne mora da zove i placa nekog administratora da mu to instalira.
Kada je moj cale u firmi kupio skener sekretarica ga je samo prikljucila, ubacila cd, program za instalaciju se sam startovao i ona je par puta kliknula na next, next, finish i stvar je bila gotova. Nikakvo znanje joj nije bilo potrebno.
E ne verujem da je to tako lako mogla da uradi na linuxu. Znas koliko njih znam koji su me zvali jer su resili da probaju linux pa nisu mogli da izbace neki cd iz drajva. Sta ce jadni kada nisu znali da treba da urade umount.
Dokle god ti budes morao da se zapetljavas sa sitnicama kao umount ili problemima sa copy/paste izmedju aplikacija linux nece biti dobar desktop OS.
Evo bas je danas koleginica donela laptop od kuce i samo ga je prikacila na univerzitetsku mrezu i odmah je mogla lepo da surfuje i koristi internet jer je windows sve automatski podesio (koristi dhcp). A na linuxu bi prvo morao da znas da treba da koristis dhcp, pa onda da vidis kako to da uradis i da vidis da treba da startujes demona koji se zove dhcpcd itd...Dobro, mozda to moze da se lakse podesi iz grafickog okruzenja ali opet moras nesto da znas ili da se bacis na how-to dokumenta.

Linux, *BSD i ostali *nix-i imaju svojih prednosti (da nemaju ne bih ja iz linuxa pisao ovu poruku) ali nemojte ih dizati u nebo jer takodje imaju i svojih mana. Ti operativni sistemi nisu pravljeni za desktop korisnike i tu ce uvek da kaskaju za windowsom.

[Ovu poruku je menjao srki dana 05.05.2004. u 00:55 GMT]
[ Nikola Denić @ 04.05.2004. 08:01 ] @
Ma glupi oni iz M$-a ,svi projekti im loši ,nema se para .. :D ,ma daaaaj

Ma čak i da naprave najlošiji OS ,opet ima uz adekvatni PR to da prodaju ...

ipak je čika bili rekao : " Da mi ostane jos jedan dolar ,dao bi ga na PR "
:)
[ Reljam @ 04.05.2004. 08:14 ] @
Ako cemo iskreno, MSov PR cak nije ni toliko jak - reklame na TVu ovde su obicno losije od konkurencije. Nisu suva katastrofa, ali nisu bas ni nesto.
[ popeye @ 04.05.2004. 09:11 ] @
Srki, sve sto si naveo ne stoji za danasnje distribucije. Programi u pocetnom meniju su sortirani prema nameni (grafika, internet, kancelarija, editori...), dhcp se automatski primenjuje ukoliko nije navedeno drugacije (kao i na windowsu).

Po nabavci racunara, ortak je prvo vreme imao instaliran samo Linux, na kome je otvorio nalog i ostalim ukucanima. Posle nekog vremena je instalirao i Windows.

Sta mislis koji sistem koristi njegova sestra?

Mala pomoc: niko od ukucana nije ranije koristio racunar.
[ srki @ 04.05.2004. 10:44 ] @
Ok, priznajem da sam malo preterao. Nisam znao koliko su napredovale distribucije. Na poslu koristim redhat 7.2 koji me stvarno zivcira ponekad. Znam da su sada nekako sjedinili gnome i kde preko bluecurve (mislim na to da su iste aplikacije dostupne i lepo sortirane).

Znas zasto sam ispricao sve ono u mojoj poruci iako mozda danas ne vazi sve to sto sam prica? Rekao sam zbog toga sto su i pre dve godine ljudi ovde propagirali linux na isti nacin i govorili da je spreman za dekstop i pored svih tih nedostataka (samo pretrazi stare poruke - narocito lekine). Zato sam pretpostavio da je ovo isti slucaj.

Druga stvar zbog koje sam ostavio poruku je to sto ne volim ekstreme ni sa jedne strane. Ja ne mislim ni da je linux g**** ni da je windows g****. Svaki OS ima svojih prednosti. Ali kada #nik# ili neko pocne da prica tako bez ikakvih argumenata onda sam morao i ja da ubacim neka svoja iskustva (iako nisu "up to date").

popeye, (a i ostali) slobodno ignorisite moju poruku a ja cu da skinem neku noviju distribuciju i probacu je. Verujem da su linux distribucije dosta napredovale ali da li su prestigle windows? Ali objektuvno posmatrano.

Ja sam u nekim ranijim mojim porukama rekao da mislim da ce linux i prestici windows po pitanju usability-ja ali zbog toga sto je longhorn planiran tek za 2006. a linux brzo napreduje. Ali mislim da ce posle longorna linux opet da kaska za windowsom u dekstop upotrebljivosti (mada ce i windows i linux biti dobri za desktop).

Mislim da bi trebalo da dalja diskusija bude sa argumentima. Ja sam dao neke argumente, ti si neke od njih pobio i to je ok. Tako bi trebalo da se nastavi diskusija.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao srki dana 05.05.2004. u 00:52 GMT]
[ degojs @ 04.05.2004. 10:44 ] @
Citat:
a to je argument u prilog cemu? kvalitetu windowsa (krene ruka da napise bugdows ali ajd' da budemo ozbiljni)?


A u prilog čega je tvoja izjava tipa "M$.. istorija gluposti.. najveća glupost.."?

I još bi da budemo ozbiljni a Linux stavio koliko juče.. hehe.


A što se tiče }: Longhorna , živi bili pa videli šta će biti i da l' će da ispadne najveća glupost. Kad pogledam Mac OS X i kako povodom Longohorna sastanče gurui, nekako mi se čini da i neće tako biti. Videćemo.
[ degojs @ 04.05.2004. 10:46 ] @
E da, interesantno kad ljudi ne umeju nešto da urade u Linuxu onda je to njihova greška (tipa "It's not idiot friendly"). Ako nešto ne znaju u Windowsu, onda je to naravno greška Windowsa.
[ #nik# @ 04.05.2004. 10:58 ] @
Citat:
A kako si saznao za komandu man? I kada si usao gledao neku man stranu odmah si znao kako da prekines man? Svuda sa strane: Q - exit


Primer ne moze bolji, u stvari moze - vidi dole za "demontiranje" :) cd-a. Saznao sam iz neke budjave knjige ("linux za 24 sata", ili tako nesto) izdanje '94 ili '95 ne secam se, mrzi me da gledam, koju sam iscackao na nekoj cd kompilaciji kompIjuteraskih knjiga. Odatle sam naucio (cuj naucio, ko da je ne znam sta) ls, rm... i slicne najosnovnije gluposti. Dalje nisam ni citao jer je smaracina.

Sto se tice famoznog "q" zbog kojeg su mnoga carstva pala, ne znam ni sam. Prvi put kad sam pokrenuo man vrteo sam se po pageru ko lud. Cini mi se da sam slucajno, krajickom oka (ozbiljno, sta se smejete :) ) negde video q - exit, dok sam skrolovao. Sto je najludje posle (a ni dan danas) to nisam nikako mogao da nadjem (mislim to gde je pisalo za "q"). I eto, pritisnuh q i ostalo je historija (histerija :) ). Ali i da nisam slucajno naisao na "q - exit", pa sta. Koji minut kasnije bih uspeo da provalim taster. Ocigledno je da za takvu neku komandu sluzi ili neki od tastera ili ctrl/alt + taster, a istih nema milion. Foru sa ctrl + Z (^Z) sam pokupio jos u windowsu dok sam se zezao u python interpreteru (tamo je negde bilo navedeno da se tako izlazi iz programa), posle sam istu stvar odvazno :) probao u linuxu i eto na moju srecu upalilo je.


Citat:
a kada sam prvi put instalirao windows nisam imao net pa sam se opet bolje snasao nego kada sam instalirao linux i kada sam za dosta toga morao da vidim na netu ili da se razbijem od citanja man strana. Na windowsu se ne secam da sam uopste i citao help. Mozda par puta za neke zackoljice.


Ama ljudi nisam ja ni rekao da je windows TEZI za koriscenje ili za srediti nesto.

<!-- Sto se sredjivanja tice, negde sam na netu procitao otprilike ovakav primer: Imas sistem koji se reklamira za onaj na kome stvari "just work" (windows, macOS). Konkretno mrezni stampac i konkretno MacOS X. Fino se sve to instalira i radi, nije da ne radi. Medjutim, s vremena na vreme desi se da ne radi, toliko ne radi da ni reboot ne pomaze. A sve sto korisnik dobije je neka stupidna i beskorisna poruka o tome da nesto nije u redu, e pa hvala, sefe, to sam provalio i bez tvoje "pomoci". Dakle pitanje je sta raditi kad sistem koji "just works" odjednom "just doesn't work". U linuxu bar dobijes neko obavestenje iz kog, iako je na marsovskom, mozes (ili neko iskusniji) da dobijes ideju sta nije u redu i kako da to i popravis. -->

Citat:
Emacs (sta li je to?), Vim, gVim, Kate (bas intiutivna imena za editor, odmah po imenu provalis cemu sluzi za razliku od notepad-a ili worpad-a) ... Prekine korisnik surfovanje i resi da obradi neku sliku i trazi neki program koji ima rec photo ili image u svom imenu.
Naravno ne nalazi nista kao PaintShop Pro ili Photoshop nego provaljuje na kraju da se program zove GIMP.
I kako je on mogao da provali da je to skracenica od Gnu Image Manipulator (ili sta god)?


A kako bi bilo da retardirani korisnik resi da prestane da koristi racunar jer pr0n moze i preko kablovske da nahvata.


Citat:
Korisnik pokusava da se poveze na internet i na kraju provali da npr. kppp sluzi za to ali nesto ne radi.
-pa nece jer se povezujes na ptt a on koristi chap pa onda moras da namestis chap u config file
-sta???


Zaista, sta?? Kakav config? Imas u kppp vrlo elegantan drop-down meni u kome mozes da izaberes nacin prijavljivanja, sa sve helpom na desni klik. Ako to ne moze da provali onda taj nesrecnik ni u windblowsu nece daleko stici.

Citat:
I windows ima programa sa glupim imenima mada moras da priznas da su imena programa na windowsu uglavnom mnogo intuivnija nego imena programa na linuxu.


outlook (express) - molim? gde da gledam? napolje? a sta to uopste gledam? nesto ekspresno?

excel - WTF?!

Dobro, sad ako cemo da se zajebavamo i da pravimo karikature. Da bas to tako ide - dodje miloje sa posla, izuje cipele, kad ono ima sta i da vidi - konpijuter, bogte! Kud ce, sta ce, sedne da vidi sta je. Ali, miloje ima srece, na njegovoj nicim izazvanoj i zasluzenoj masini je INSTALISAN windows. I eto cuo je on od klinca nekog svog kolege za neki inter net, kad vidi stvarno pise "internet explorer". Ajd' i to cudo da vidimo, pomisli nas junak. (pretpostavimo da je nekim cudom na net povezan preko stalne veze, pa ne mora da trazi dial-up networking, to sto je intuitivno za nekog ko prvi put seda za racunar, ubilo se). Posle par minuta dosadilo mu da gleda onu M$ home page koja se automatski ucitava, a nije znao kako dalje jer su web adrese toliko ocigledna stvar da nije znao nista drugo da "ukljuci". Jos cudnijim cudom tu su se nasle i neke slike, pa miloju trijumfuje volja i on ODLUCUJE da ih obradi. Pokrece photoshop, i, sta onda? Sve je taaako ocigledno...
Disclaimer: izvinjavam se svim Milojima koji su na forumu, a i sire

Pa da to se tako redovno dogadja - ljudi tako padaju sa marsa i to padaju bas pred racunare, pa ko vele da opletu malo po desktop publishingu.


Citat:
Ili ako kupi skener da ne mora da zove i placa nekog administratora da mu to instalira.
Kada je moj cale u firmi kupio skener sekretarica ga je samo prikljucila, ubacila cd, program za instalaciju se sam startovao i ona je par puta kliknula na next, next, finish i stvar je bila gotova. Nikakvo znanje joj nije bilo potrebno.
E ne verujem da je to tako lako mogla da uradi na linuxu.


Moram da proverim da mi ovi iz cacka u protOSu nisu poslali i neke male crnce administratore. Meni evo skener radi a nigde nikakve cd-ove nisam ubacivao, niti sam klikchao na neks' neks' finish.

Citat:
Znas koliko njih znam koji su me zvali jer su resili da probaju linux pa nisu mogli da izbace neki cd iz drajva. Sta ce jadni kada nisu znali da treba da urade umount.


:))) Hm, linux - 1. dan: ubacujem cd, odradim sta treba, pritiskam eject dugme... ni glasa. Pocnem malo da se vrpoljim, nije mi svejedno, sta je sad pizda mu materina slogirana, j***** cu mu mamu ako mi je pokvario cd-rom!! Phiiii, znam da u windowsu context menu dobijes na desni klik, vec sam video isto je i u gnomu i u kde-u. Probam, kliknem na ikonicu, pojavi se menu, citam, oho - "unmount", jedino bi to moglo biti... kliknem... Aleluja! Problemcinu na kojoj je mnogi admin izgubio najbolje godine svog zivota ja resio za minut-dva. Ali tako je kad je neko suvi genije, zaista nije linux za obicnog coveka.

A ti brain-morons (sto bi rekao mr. Burns) kao rade nesto u windowsu. Ako i rade to su naucili napamet, siroti. Sta bi bilo kad bi im promenio wallpapper? Probaj, cisto da vidis kako izgleda kad neko dobije mozdani udar.

Citat:
Linux, *BSD i ostali *nix-i imaju svojih prednosti (da nemaju ne bih ja iz linuxa pisao ovu poruku) ali nemojte ih dizati u nebo jer takodje imaju i svojih mana. Ti operativni sistemi nisu pravljeni za desktop korisnike i tu ce uvek da kaska za windowsom.


Ma ne dizem nikog ja u nebo, samo mi je blesavo da slusam gluposti: "pa znate, oni sto imaju iq 50 ne mogu da koriste linux, naporno je..." e pa jebiga, takvi imaju problema i sa tv-om, radiom u kolima, tosterom...

Kaskaju za windowsom u tripovima tipa "ej ti mali, moroncino, ajde lepo sad misa pomeri dole levo, klikni na natpis N E X T, a onda ce doci jos slicnih moronskih uputstava, koja ce od tebe napraviti braindead zombija... obrisi tu pljuvacku sa brade..."

Mislim, zar niko ne vidi koliko su takve zamerke *nixima imbecilne, a onda se jos i navode kojekakvi "naivni korisnici" koji zeljenu aplikaciju pronalaze tako sto TRAZE nesto cije ime podseca na to nesto sto oni OCEJU da rade.

[Ovu poruku je menjao #nik# dana 04.05.2004. u 13:45 GMT]
[ degojs @ 04.05.2004. 11:02 ] @
Citat:
A kako bi bilo da retardirani korisnik resi da prestane da koristi racunar jer pr0n moze i preko kablovske da nahvata.


Citat:
Mislim, zar niko ne vidi koliko su takve zamerke *nixima imbecilne, a onda se jos i navode kojekakvi "naivni korisnici" koji zeljenu aplikaciju pronalaze tako sto TRAZE nesto cije ime podseca na to nesto sto oni OCEJU da rade.


Evo to je taj stav - kad nešto nije jednostavno na Linuxu onda je korisnik kriv jer je glup :) Naravno, isto ne vredi i na Windowsu, je li.
[ srki @ 04.05.2004. 11:06 ] @
Ma ima fanatika i na jednoj i na drugoj strani. Mada linux fanatici su mnogo bucniji. A zbog tih linux fanatika neko i za neke normalne ljude koji koriste linux (random, popeye, alex, stinger, Dejan Lozanovic, Jovan Marjanovic...) moze da pomisli da su isto tako napaljeni.

Lepo je random to rekao u ovoj poruci http://www.elitesecurity.org/poruka/38246
Citat:
random:
A što se tiče pitanja šta fali Linux marketingu, evo ja ću da kažem šta meni smeta. Smeta mi gomila "padobranaca" -- napaljenih i napaćenih klinaca koji idu unaokolo i deru se "Linux rulzzz!!" (zapravo potajno koriste Windows 98) i teraju ljude da "prelaze na Linux". Wannabe's, jeltako.


E bas na to me podseca #nik#. Evo pre mesec dana je instalirao linux i sada prica linux rulzzz, winblows sux...

[Ovu poruku je menjao srki dana 05.05.2004. u 02:17 GMT]
[ srki @ 04.05.2004. 11:25 ] @
Citat:
#nik#:
Foru sa ctrl + Z (^Z) sam pokupio jos u windowsu...

Samo sto ce u ovom slucaju da ti uradi suspend i nece ti ubiti proces.

Citat:
Zaista, sta?? Kakav config? Imas u kppp vrlo elegantan drop-down meni u kome mozes da izaberes nacin prijavljivanja, sa sve helpom na desni klik. Ako to ne moze da provali onda taj nesrecnik ni u windblowsu nece daleko stici.

Rekao sam da linux napreduje pa sada mozes to i iz menija da podesis ali opet je problem sto windows korisnik to ni ne mora da provaljuje jer mu automatski podesi protokol koji treba. Nema potrebe da da zna sta je to chap. Zato ne stoji tvoja kritika da korisnik windowsa koji to ne ume da provali nece daleko dogurati. Malo pretrazi stare poruke pa ces videti koliko njih je imalo problema zbog tog chap. Ja sam za to saznao samo zbog linuxa.

Citat:
outlook (express) - molim? gde da gledam? napolje? a sta to uopste gledam? nesto ekspresno?
excel - WTF?!

Ne znam da li se namerno pravis corav ili ignorises ovo sto sam rekao:
Citat:
I windows ima programa sa glupim imenima mada moras da priznas da su imena programa na windowsu uglavnom mnogo intuivnija nego imena programa na linuxu.


Citat:
I eto cuo je on od klinca nekog svog kolege za neki inter net, kad vidi stvarno pise "internet explorer". Ajd' i to cudo da vidimo, pomisli nas junak. (pretpostavimo da je nekim cudom na net povezan preko stalne veze, pa ne mora da trazi dial-up networking, to sto je intuitivno za nekog ko prvi put seda za racunar, ubilo se)

Ako nisi znao prvi put kada startujes explorer otvori ti se wizard koji ti lepo i jasno omogucava da se povezes na net. Naravno ljudima koji ne znaju engleski nije tako lako ali prica windows vs linux se odnosi valjda na sve ili pricas samo kod nas? Ako imas lepo sve lokalizovano na tvoj jezik Windows je zaista mnogo laksi i pravljen je i za ljude koji prvi put sedaju za racunar. Ja sam nekada bio takav i veoma lako sam se snasao u windowsu za razliku od linuxa.

Samo uporedi koliko takvih programa ima na windowsu a koliko na linuxu.

Citat:
Moram da proverim da mi ovi iz cacka u protOSu nisu poslali i neke male crnce administratore. Meni evo skener radi a nigde nikakve cd-ove nisam ubacivao, niti sam klikchao na neks' neks' finish.

Je l' si probao neki skener koji ne koristi usb? Kako bi to uradio na linuxu? Samo bi prikljucio skener i on bi radio? Kako da ne.

Citat:
Citat:
Znas koliko njih znam koji su me zvali jer su resili da probaju linux pa nisu mogli da izbace neki cd iz drajva. Sta ce jadni kada nisu znali da treba da urade umount.


:))) Hm, linux - 1. dan: ubacujem cd, odradim sta treba, pritiskam eject dugme... ni glasa. Pocnem malo da se vrpoljim, nije mi svejedno, sta je sad pizda mu materina slogirana, j***** cu mu mamu ako mi je pokvario cd-rom!!

E a sto mora 90% pocetnika u linuxu isto tako da se streca? Linux ima neke glupe stvari koje bi trebalo automatski da se rade. Znam da se mandrake igrao sa kernelom i menjao ga da radi automount ali je za posledicu imao kvarenje LG CD citaca. Super. Nemas problema sa umount jer ti ni CD Reader ne radi.

Citat:
Ali tako je kad je neko suvi genije, zaista nije linux za obicnog coveka.

Pa mi smo pricali o obicnim korisnicima.

Citat:
A ti brain-morons (sto bi rekao mr. Burns) kao rade nesto u windowsu.

Ma cim neko ne zna nesto da uradi u linuxu onda je on moron a ako ne radi u windowsu onda je windows kriv.
Kako ne shvatas da su mnogi pametni ljudi ovde imali problema oko nekih gluposti u linuxu (i unixu). Evo mozes da nadjes na iskustva Dragog nam Tate sa Mandrake-om pre godinu dve. Pa onda skoro sa nekom novijom distribucijom i koriscenjem modema.

Citat:
Ma ne dizem nikog ja u nebo, samo mi je blesavo da slusam gluposti: "pa znate, oni sto imaju iq 50 ne mogu da koriste linux, naporno je..." e pa jebiga, takvi imaju problema i sa tv-om, radiom u kolima, tosterom...

Pa ja imam veci iq od 50 pa mi je lakse da uradim mnoge stvari u windowsu.
Mogao bi da das malo ozbiljnije razloge zasto je windows g****.
Evo ja cu da ti kazem jednu stvar koja mi smeta kod windowsa. Smeta mi to sto mora cesce da se resetuje od linuxa (zbog instaliranja nekih stvari i ponekad prilikom update-a).
Naravno ima jos nekih stvari koje mi se ne dopadaju ali nesto da ostavim i za ostale. Eto da si dao tako neki razlog onda ok ali kada pricas bez argumenata da je windows g**** onda je to stvarno bezveze i diskreditujes sam sebe.
Ajde da vidimo neke normalne argumente (koji nisu virusi ili BSOD koji sam video jednom u zivotu zbog loseg drajvera...)

Evo da ti pomognem pa da ti ostavim link ka jednoj odlicnoj poruci da vidis kako se vodi normalna diskusija sa realnim argumentima:
http://www.elitesecurity.org/poruka/12929

[Ovu poruku je menjao srki dana 20.05.2004. u 19:21 GMT]
[ #nik# @ 04.05.2004. 12:27 ] @
Citat:
A u prilog čega je tvoja izjava tipa "M$.. istorija gluposti.. najveća glupost.."?


"istorija gluposti" se ne odnosi na istoriju gluposti microsofta (nemam ja pametnija posla nego da logujem kad je ms nesto zeznuo), vec na istoriju gluposti uopste, apstraktno. "Meni je zao sto ne mozemo da razgovaramo na teorijskom nivou" -- B. Stojkovic Kako sam sistematski unisten od idiota :))

Nije nicemu u prilog, to je samo moja slobodna konstatacija, no ja nisam nikakav strucnjak... cek, pa windows i nije za strucnjake, vec za obicne korisnike, koji ne znaju gde im je dupe a gde glava, a taj sam jeli, ja. Pa kako to da se onda meni win "ne svidja". Ma pusti, 'oce baraba leba preko pogace...

Tvoje kontra-pitanje jos uvek nije odgovorilo na moje pitanje u prilog prilogu.


Citat:
I još bi da budemo ozbiljni a Linux stavio koliko juče.. hehe.


Ajde molim te reci sta je smesno pa da se i ja smejem. Your point is? Cek odo' da otvorim temu o tome kad sam ja instalirao linux, pa moze moderator da premesti ovu tvoju bravuru tamo.

Da podsetim, govori se o beskorisnosti ultra-mega korisnih longohornovih (a vec imamo i smiley "}:", vi windows entuzijasti stvarno ne gubite vreme, u je, kad bi samo linux imao tako nesto) high-class featurea.

Citat:
E da, interesantno kad ljudi ne umeju nešto da urade u Linuxu onda je to njihova greška (tipa "It's not idiot friendly"). Ako nešto ne znaju u Windowsu, onda je to naravno greška Windowsa.


Jeste interesantno, ali to od mene neces cuti. Svi vi kojima se to ucinilo citajate malo pazljivije.


Citat:
E bas na to me podseca #nik#. Evo pre mesec dana je instalirao linux i sada prica linux rulzzz, winblows sux...


Jesi ti bas siguran da sam to rekao, ajde stopiraj malo svoj krstaski rat pa idi na pocetak. Ja sam linkovao clanak, dao svoj komentar, rekao da mislim da su te senzacionalne stvari kojim ms hoce da "pobedi" linux (pazi pobedi, a u cemu to... hm, ko je taj koji je fanatik?) cista glupost jer, iako bajno zvuci na papiru, u zivotu nicemu ne sluzi. i onda sam trazio da neko, ako je eventualno raspoloren, prokomentarise taj clanak. Nisam imao nikakvu nameru da se svadjam. E ali onda se neko uvredio, pobogu kako sme taj nikogovic da dira nase cedo...

BTW, bas zbog takvih licemera koji vicu linux rulllzzz... nije mi ni padalo na pamet da se upustam u ovakve rasprave pre nego sto sam presao na linux. Sad kad sam otkrio da to stvarno radi (i to za obicnog korisnika) imam svako pravo da reagujem na prljavu propagandu.

:))) e bre smesni ste kao cirkus. Ja sam se mozebiti predstavljao kao neki guru, ali ko ce vas da predje, otkrili ste vi da sam pre mesec d. instalirao linux. Alo! Ja sam to sam napisao, i nisam izigravao nikakvog kuronju vec sam normalno rekao to sto sam rekao i nadao se ARGUMENTIMA, istim tim koje vi gospodo trazite, a uporno ne dajete.

Citat:
E a sto mora 90% pocetnika u linuxu isto tako da se streca? Linux ima neke glupe stvari koje bi trebalo automatski da se rade.


iz istog onog razloga iz kog u windowsu moraju da se strecaju zbog mali' milion drugih stvari. nije poenta u tome, takvih stvari ce biti uvek u svakom sistemu. BTW, u redhatu mi automatski mountuje i cdrom i cdrw i jos otvara prozor (sto me isto tako nervira kao i u windowsu, ali me mrzi da se bakcem)

Eto, vi uporno terate svoju pricu koju ste napamet naucili kad neko iskritikuje ljubimca. Nit sam se kurcio, nit sam govorio kako kad instaliras linux krene miomiris iz kucista a sa winom toboz' smrdi i ne znam ni ja sta vec.

POENTA - WINDOWS JESTE LAKSI ZA KORISCENJE, ALI TE OLAKSICE SU TOLIKO BEZNACAJNE, da je tesko poverovati da neko to moze ozbiljno da razmatra pri odluci linux-windows.

@srki

A sto da ne zna sta je chap? hoce li ga to ubiti? jel tako strasno saznati nesto novo? Ja sam bas bio zadovoljan kad sam to saznao.

Ma vidis valjda da se zezam za ona imena. Opustite se malo ljudi.

E eto, vidis, hvala na obavestenju za ^Z. Nisam to znao. I sta sad, treba da pocnem da vicem na tebe zbog toga sto sam saznao nesto novo, jel u pitanju ono: "pusti ima u ovoj zemlji ko je zaduzen da to zna...", to toliko operecuje da prosto ne znam sta cu sad sa tim :)))


p.s.
Ajde molim vas, malo pazljivije i sa manje predrasuda citajte sta ljudi pisu. I malo kad pokusavate da doskocite, barem malo pokusajte logicki da povezujete. Ne, ne pokusavam da kazem da ste glupi, samo da malo obratite paznju.
[ srki @ 04.05.2004. 13:01 ] @
#nik#, ovo je vec bolje. Ja se izvinjavam ako sam te uvredio. Samo mi je malo zasmetala neragumentovana diskusija koja je pocela u tvom prvom postu:
Citat:

M$ je konacno uspeo da smisli najgluplji plan u istoriji glupih planova....
Jedino u cemu ce dugirog biti dobar je izazivanje epilepticnih napada. Bumo videli...


Jos jednom, izvini ako sam preterao.

Citat:
E eto, vidis, hvala na obavestenju za ^Z. Nisam to znao.


Ma Advocacy diskusije zaista mogu da budu korisne ako se kulturno razgovara. I ja sam dosta stvari naucio zbog advocacy foruma. Obicno kada neko napise kako na linuxu ne moze da uradi to i to, neko drugi kaze 'nije tacno, moze to tako'. Ja sam neke cake pokupio odavde jer nisam bas neki poznavalac linuxa.

A sto se tice longhorna, tu u stvari nece biti neki preveliki napredak u upotrebljivosti za obicne korisnike ali ce developerima da olaksa posao. Potrazi malo starije teme jer smo pisali nekoliko pita o longhornu i o prednostima koje donosi pre svega developerima.

[Ovu poruku je menjao srki dana 05.05.2004. u 03:03 GMT]
[ degojs @ 04.05.2004. 13:02 ] @
Citat:
Svi vi kojima se to ucinilo citajate malo pazljivije.


Eto, sad ispade da si i neshvaćen. Ono što si pisao u početku treba da se shvati kako tačno?

Što se tiče tih novih mogućnosti Longhorna, šta tu ima da se priča? Ne znam šta je glupo ako MS najavljuje nove mogućnosti svog OS, ukljućujući tu i GUI. Da nije Linux možda izuzetak od ovakvih unapređenja? Da jeste, ne bi ga ti ni instalirao pre mesec i po dana :)

[ #nik# @ 04.05.2004. 15:46 ] @
@srki

ma jok bre, kakvi uvredio. :))) Sasvim je moguce da je na prvi pogled "zazvucao" kao neki lunatik koji ide okolo i pljuje wind bez razloga, pogotovo u ovako emotivno obojenim temama :) Pogotovo posto se nisam ranije ni oglasavao, pa nije ni moglo mozda da se ukapira da ja ovo pljuvanje ne shvatam ni priblizno tako ozbiljno kao sto zvuci. Mada ozbiljno shvatam gnu & kompaniju i citavu tu filozofiju (iako mi se i njihovo penjenje cini pomalo smesnim). Ne verujem da je iko imao tako katastrofalne probleme sa windowsom, da je prosto morao da predje na linux, sustina je u drugim stvarima, ali to je vec poznata i dosadna prica (kojoj je, mozda, pre mesto na nekim anarho forumima...).

E pa to i jeste bila moja poenta na pocetku. Nece doneti poboljsanja korisnicima, samo gomila nepotrebnih, naprednih, ali ipak, nepotrebnih stvari, koje ce nepotrebo odvaljivati hardverske resurse. Zar nije bolje da se PVI (ili koji vec bude) i te graficke kartice malo pametnije iskoriste, nego da mi omoguce da gadjam my documents snajperom. Dobro, niko nije nateran da koristi win. Nije direktno nateran. Postoji nesto sto se zove navika. Postoji i nesto sto se zove lenjost (to je i moj slucaj, mogao sam lin da instaliram i pre 4 godine, al me mrzelo jer sam stvarno poverovao glupostima da je neupotrebljiv u svakodnevnom zivotu, a okidac za prelazak je bio upravo longhorn, cim sam procitao sta su spremili, zasukao sam rukave).

Ako je windows stvarno takvo med i mleko u odnosu na (danasnje distribucije) linuxa, kako to da sestra iz popayeve poruke koristi linux a ima instaliran i windows. Dakle, ono sto sve vreme pokusavam da kazem je da je i poslednje windowsovo uporiste (desktop) palo i da se na tim pozicijama odrzava bljutavim sudskim poravnanjima, spojenoscu delova koji razvijaju os i aplikacije, propagandom (jel gleda neko pctv?), time sto su se ljudi navikli na windows (to je najiracionalniji razlog, ali ujedno i najjace oruzje)... svime samo ne stvarnim kvalitetom.

Sto se developera tice, ovde ih ima gomila, pa nek oni pricaju o tome kakve im poslastice donosi }: (s tehnicke strane svakako nemam problem sa tim poboljsanjima, problem je u onome o cemu se govori u clanku, ali to je opet vise pitanje necijih normi o tome sta je dobro i lose).

A ako pogledas ja sam planuo kad su poceli argumneti "najgluplji plan - milijarde dolara", "najpametniji plan - beda" i sl. (na sta je uostalom mnogo bolje od mene odmah odgovorio tdjokic sa Teslom). A onda i gospodin Palma sto se ruga ne zna ni sam cemu.
:))))


pozdrav!


@d-egoista

sta da ti kazem tako je sa genijima, svi smo neshvaceni. Mozes da shvatis kao najbrutalniji i najzlonamerniji napad na tebi najdrazi niz 0 i 1, koji si vidim spreman da branis do kraja. Ako, tako i treba! Ma, ajde more, naduvenko jedan, shvati kako god hoces, sta me se tice...


Da nije ne bih ga instalirao. (a, razmrsi to ako mozes) :)) Ako najvoljeniji linuxcic :)) i dobije zvona i praporce, rado cu ih odmah odstraniti, sto je sloboda koju windows korisnik nikad nece imati...
[ srki @ 04.05.2004. 16:15 ] @
Citat:
#nik#:
E pa to i jeste bila moja poenta na pocetku. Nece doneti poboljsanja korisnicima, samo gomila nepotrebnih, naprednih, ali ipak, nepotrebnih stvari, koje ce nepotrebo odvaljivati hardverske resurse.

Pa posto su glavna unapredjenja koja donosi longhorn namenjena developerima verujem da ce te "nepotrebne" stvari biti jako korisne. Mnogo lakse ces moci da koristis directx za prikazivanje nekih stvari u prozoru (jer ce ionako ceo gui da koristi directx). Npr. kada pravis program za animaciju, modelovanje ili tako nesto onda je ta stvar korisna. A i 3d gui nece mnogo uposljavati procesor jer ce se oslanjati na graficku karticu i njen GPU.

Citat:
Postoji i nesto sto se zove lenjost (to je i moj slucaj, mogao sam lin da instaliram i pre 4 godine, al me mrzelo jer sam stvarno poverovao glupostima da je neupotrebljiv u svakodnevnom zivotu

Pa da si stvarno probao pre 4 godine mozda bi pricao drugu pricu. Evo ja na poslu koristim redhat 7.2 koji je star 2 godine i za njega stoje one kritike koje sam ranije pominjao(copy/paste i ostalo...). Bas ume da frustrira. A zamisli kako je bilo pre 4 godine. Tada nisi imao gomilu grafickih programcica koji ti olaksavaju podesavanje.

Citat:
Ako je windows stvarno takvo med i mleko u odnosu na (danasnje distribucije) linuxa

Moram jos jednom da se ogradim i da kazem da verovatno nije tolika razlika izmedju danasnjih distribucija linuxa i windowsa. Moje kritike su ipak malo outdate.(mada ne sve)

Citat:
...propagandom (jel gleda neko pctv?)

Ma dobro, oni stvarno lupaju. Pricali smo o njima na forumu. Necemo to da ubacujemo u raspravu jer nismo ni mi windows fanatici pa da pricamo tako.

Citat:
, time sto su se ljudi navikli na windows (to je najiracionalniji razlog, ali ujedno i najjace oruzje)... svime samo ne stvarnim kvalitetom.

Nemojmo preterivati. Navika i bolja podrska proizvodjaca hardvera jesu najjace oruzje ali glupo je pricati da windows nema kvalitetnih programa. MS programi su uglavnom jako intiutivni i vrlo brzo se provale. Ja se ne secam da sam ikada citao help da vidim kako se koristi notepad, wordpad, word itd... dok sam za Vi i emacs ipak morao malo da pogledam neke osnovne komande. Isto to vazi i za mnoge druge programe.
Mnogi MS programi su kvalitetni i zbog drugih razloga. Ajde nadjimi OS program koji je kvalitetan kao excell. Gnumeric je blizu i svaka im cast ali ipak malo kaska za excell-om.

Citat:
Sto se developera tice, ovde ih ima gomila, pa nek oni pricaju o tome kakve im poslastice donosi

Skoro smo pisali u dve teme o poboljsanjima za programere.

Citat:
(s tehnicke strane svakako nemam problem sa tim poboljsanjima, problem je u onome o cemu se govori u clanku, ali to je opet vise pitanje necijih normi o tome sta je dobro i lose).

Pa dobro, zna se da su te dzidza bidze ubacene da bi prodaja bila bolja. Ne mozes ti da unapredis samo deo namenjen programerima i da ocekujes da zbog toga obicni korisnici prelaze na novi windows. Pa evo, prvo sta sam uradio kada sam koristio Win Xp je to da sam iskljucio animirane menije. To ne znaci da je XP g**** i da nema poboljsane neke druge stvari ali bez tih dzidza ne bi mogao da privuce neiskusne korisnike da kupe taj windows. A zbog tih neiskusnih korisnika programeri zive. To sto longhorn donosi neke 3d prozore ne mora nista da znaci. Ako si dovoljno iskusan i to te ne zanima pa to ces sigurno moci da iskljucis.

Citat:
Da nije ne bih ga instalirao. (a, razmrsi to ako mozes) :)) Ako najvoljeniji linuxcic :)) i dobije zvona i praporce, rado cu ih odmah odstraniti, sto je sloboda koju windows korisnik nikad nece imati...
Zasto? kako to da linux korisnik ima tu slobodu a windows korisnik nema?
A veruj mi da ce i linux dobiti te dzidza bidze kad tad.
[ Reljam @ 04.05.2004. 16:37 ] @
Citat:
srki:A sto se tice longhorna, tu u stvari nece biti neki preveliki napredak u upotrebljivosti za obicne korisnike ali ce developerima da olaksa posao. Potrazi malo starije teme jer smo pisali nekoliko pita o longhornu i o prednostima koje donosi pre svega developerima.
Pa, tu postoje dve stvari: prvo, sam po sebi nov shell je dosta laksi za upotrebu. Dacu ti banalan primer, ali interesantno je sesti za Windows 2000 ili cak Windows 9x posle rada na XPu, kada vidis koliko si navikao na neke sitnice u UIu. Grupisanje taskova na task baru, bolja podrska za digitalne slike, drag & drop koji radi na vise mesta na UIu, resizable file open dialog box, itd. To je lista sitnica, ali se skupi. Znaci proces racionalizacije UIa je nesto sto stalno traje, i sto nije jos zavrseno.

Naravno, to nije ono glavno. Poenta je da je ceo UI moderniji, podrska za high-res diplays, 3D akceleracija, sidebar (vrlo zgodna stvar, naravno stvar je u pluginovima), drugacija 'pravila' za interakciju sa korisnicima. Na MSDNu su zakacili Aero design guidelines, vredi procitati - postaje ocigledno da je nov UI stvarno drugaciji, nije samo nov skin (koji je uzgred i vrlo lep).

Druga stvar koja je za korisnike bitna su lepsi / kvalitetniji programi. Programi u bilo kom holivudskom filmu jasno odskacu od programa na kompjuteru, ali u principu ne bi morali. Ideja je da sam shell izgleda lepse, ali i da kroz bitno jednostavniji i mocniji graficki engine i third party programi izgledaju tako. To je takodje nesto za korisnike - lepsi i logicniji UI.

Ima tu jos toga, ali sada da ne duzim. Naravno, najveca prednost je za programere, ali zapamtite - korist za programere se uvek pretopi u korist za krajnje korisnike. To je lepota cele stvari.

Offtopic: bio sam na nekoj diskusiji o Avalonu pre neki dan, i imao sam vrlo cudan osecaj: ovo je kraj Win32 tehnologije. Naravno, nije to prvi put da neka tehnologija zastareva, ali nekako sam navikao na Win32: navikao sam da message loopove, WM_PAINT, GDI, i sve ostalo. Bas je zanimljivo gledati kako se sve to polako gasi. A vala i vreme mu je... :)
[ #nik# @ 05.05.2004. 21:58 ] @
Citat:
Ajde nadjimi OS program koji je kvalitetan kao excell.


OpenOffice Calc (mozda nema sve mogucnosti excella, ali verujem da je za preko 90% korisnika to dovoljno, a oni ostali ionako verovatno koriste nesto specijalizovanije), a i sam si rekao Gnumeric (mada ga nisam probao pa ne znam). Posto mi ozbiljno ponestaje vremena, da skratim: Editori - Kate/KWrite (koji editor u windowsu moze da mu konkurise?); Office - OO.org; Browser/Mail - Mozilla, Opera, Evolution; Grafika - Gimp (nije tako dobar kao PhotoShop, istina, ali sasvim dovoljan za kucnu/kancelarijsku obradu); audio plejer - xmms; video plejer - M player. Tu jos treba dodati gomilu malih programa o kojima nema ni pomena na windowsu (mislim na samoj "distribuciji" ) - screen capture, icon editor, notlame (konzola, a nikad bolje i nikad lakse mp3 enkodiranje)....

Citat:
Pa evo, prvo sta sam uradio kada sam koristio Win Xp je to da sam iskljucio animirane menije. To ne znaci da je XP g**** i da nema poboljsane neke druge stvari ali bez tih dzidza ne bi mogao da privuce neiskusne korisnike da kupe taj windows.


Ja sam prvo (bukvalno, cim sam ukljucio taj novi racunar na kom je bio xp) vratio klasicni windows stil. XP je (ako se ne racuna NT) ms-ov prvi solidan OS, uopste nije g****.

E vidis to je zanimljivo, ti polazis od pretpostavke da musterija bira operativni sistem. Ja to iskustvo nemam, ljudi uzimaju ono sto im prodavac hardvera tutne, mislim, uopste o tome i ne razmisljaju niti bi znali sta da odaberu kad bi imali izbor. A nije da ne znaju zato sto su glupi, vec zato sto su nauceni da o takvim stvarima ne razmisljaju (mnogi od vas tvrde da je u stvari dobro da ne znaju nista o OS-u, meni se cini da to uopste nije dobro - koliko bi i windowsi radili bolje kad bi korisnici znali da odrzavaju registry).

Tu izgleda i nastaje nase razmimoilazenje. Nemam ja nista protiv da neko kao fajl sistem koristi relacionu bazu podataka ili da roamuje kroz 3D gui ili da ima one-click instalaciju softvera. Problem je u tome sto se to "na silu" uvaljuje ljudima koji nemaju pojma o cemu se radi, moraju to da plate, a pritom imaju mnogo racionalniju alternativu, a na vrlo suptilan nacin su onemoguceni da je isprobaju. Sad ne mogu da se setim da li je to bilo na ES-u ili gde vec, uglavnom neko je rekao da nisu hteli da mu prodaju notebook bez windowsa koji je naravno morao da plati. I kako nazvati to? Legitimnom borbom za trziste?

Seca li se neko kada je pokojni premijer objasnio zasto drzava sklapa ugovor sa ms-om (ne mislim na legalizaciju, vec na uvodjenje ms-a u drzavnu administraciju)? Objasnio je, kao to vam je izbor izmedju mercedesa (windows) i fice (linux, oss)! Mislim, stvarno! Naravno, nije premijerov posao da se razume u informatiku, ali njega je neko savetovao i ubedio da vlada udje u taj posao. A taj neko ili je zaista veliki "strucnjak" ili je imao dobre licne poslovne interese da ga tako savetuje.

Citat:
Zasto? kako to da linux korisnik ima tu slobodu a windows korisnik nema?
A veruj mi da ce i linux dobiti te dzidza bidze kad tad.


Lupio sam, ponela me atmosfera . Mada, hoces li moci da biras npr. fajl sistem u longhornu? Pa dobro i treba da ih dobije, glavna stvar je mogucnost izbora, mada ne verujem da su takve stvari vredne programerskog truda.


@ reljam
Citat:
Grupisanje taskova na task baru, bolja podrska za digitalne slike, drag & drop koji radi na vise mesta na UIu, resizable file open dialog box, itd. To je lista sitnica, ali se skupi.


To da, to su stvari koje su korisne. Mada, evo KDE sve to i sada odradjuje odlicno. Npr. povecan thumbnail slike kad se kursor misa postavi preko nje (pored onog uobicajenog thumba). Ja sam se iznenadio kad sam slucajno otkrio da kada se mis postavi na ikonicu nekog .wav fajla on krene da se reprodukuje dok kursor stoji na njemu.

Vidis ove stvari koje ti navodis posle toga kao glavne (sidebar, lepsi shell, novi engine...), meni (iz perspektive korisnika!) to naprotiv deluje kao obicna mamipara. Procitacu kad budem imao vremena guidelines, nameravao sam...

pozdrav!
[ Dragi Tata @ 06.05.2004. 02:05 ] @
Evo ti sajt jednog mog prijatelja, pa se raspravljaj sa njim do mile volje:

http://www.voidnish.com/
[ caboom @ 06.05.2004. 02:37 ] @
zasto mi na pamet padaju ogledalske simetrije :)
[ Palma @ 06.05.2004. 09:27 ] @
Citat:
#nik#
A onda i gospodin Palma sto se ruga ne zna ni sam cemu.


Ne uzimaj ti gospodina Palmu u usta, ti si se već diskreditovao kao niko do sad. Izvređao si me potpuno bez razloga, a zašto, pojma nemam. Za tvoju informaciju, ne koristim dva prsta za kucanje, već svih deset. Već pet godina.


Citat:

Gospodo retardirana, te vase bajke "mrzim/nemrzim pa zato nekoristim/koristim", ostavite za pred spavanje i ne projektujte svoje adolescentske tripove na ozbiljan svet :))


A šta tek na ovo da kažem. Otkud ti znaš, bre, da li sam ja retardiran ili nisam? I koga sve to nazivaš retardiranom gospodom? O kakvim bajkama to pričaš i otkud ti znaš šta ja od softvera ne koristim? Za tvoju informaciju koristim Windows XP a od Open source softvera koji koristim na njemu, a koji mi trenutno pada na pamet su Open Office i Mozilla... I čemu sad ta priča mrzim / ne mrzim? Koristim ono što mi odgovara i šta sad sa tim. A što se tiče tripova, prećutaću ti to, neću da flejmujem ovde bez potrebe.

Citat:

Nije tacno da znam samo naslov!! Znam i: kernel (cak i verziju), X11, config... Malo li je!? Aj sad ti, sta ti znas?


Što se tiče količine znanja koje može da se usvoji za mesec dana ne bih da polemišem... I šta te se tiče šta ja znam? Ja ono što znam, znam za sebe a ne za druge i time se ne hvalim.


Nego, u vezi procenata, vidim da ti je to bolna tačka. Kad je situacija nepovoljna, onda nije važno, a da je kojim slučajem obrnut slučaj, da Linux drži 90% a Windows svega 2 – 3 pominjali bi ste to non-stop. Ali pošto nije obrnuto, nije ni važno, koga još interesuju procenti...


Citat:

A kada se neko primi kao mali majmun na takav naslov to samo pokazuje koliko je taj retardiran...


Baš ti hvala, ovo zadnje što si napisao više govori o tebi nego o meni. Zbog takvih kao što si ti, ovaj Advocacy je upropašćen do zla Boga. Još kad se setim da mi je Dimković pretio brisanjem poruke u kojoj se nigde nisu pominjali majmuni i retardirani i u kojoj nikoga nisam vređao na ovako prostački način… Gde si sad Dimkoviću, da vidiš ovo?

P.S.
Šta mislim o Longhornu napisuću u drugom postu, da ne bude da samo flejmujem, ali sam jednostavno morao ceo post da posvetim vređanju na ES-u, koje je kod nekih osoba baš uzelo maha.
[ Ivan Dimkovic @ 06.05.2004. 10:04 ] @
Sorry, Dimkovic je bio offline na nekim poslovnim putevima (nee.. nije WinHEC :-), zaradjujuci za 'lebac nasusni :)

Pogledacu temu malo kasnije i uklonicu neprikladne stvari :))) Popodne mozda..


[ Gojko Vujovic @ 06.05.2004. 10:17 ] @
Dimković je na službenom putu pa ne može da reaguje. Ja ako krenem obrisaću ili celu temu ili ceo forum te mislim da je bolje da se ne mešam. Predlažem da neko ko ima mod. pristup ovde uzme i pročešlja ovu temu, obriše ili edituje sve poruke u kojima ima direktnog vređanja, pa da se nastavi dalje normalno.
[ Gojko Vujovic @ 06.05.2004. 10:30 ] @
Eh već je odgovorio dok sam ja stigao da napišem poruku. Dakle ispravka, BIO je na putu. :)
[ Dejan Lozanovic @ 06.05.2004. 10:33 ] @
Citat:
Palma:
Citat:
#nik#
A onda i gospodin Palma sto se ruga ne zna ni sam cemu.


Ne uzimaj ti gospodina Palmu u usta, ti si se već diskreditovao kao niko do sad.


Iskreno receno obojica ste se diskreditovali zestoko, i pricate slicnim recnikom obojica.
[ srki @ 06.05.2004. 10:59 ] @
Daj bre, Palma, pa poslednje 3 poruke su mu ok i taman smo krenuli normalno da diskutujemo. Trebalo je samo da privatnom porukom kazes moderatorima da prociste temu a ako hoces da mu vratis uvrede da mu odgovoris na private. Ovako tvoja poruka nema apsolutno nikakve veze sa temom.

Gojko, nemoj da se mesas :-)

Treba samo procistiti neke poruke ali u principu nije losa rasprava i ima korisnih stvari. Ako se obrise tema, ponovice se kad tad ponovo. Ovako ne mora da se ponavlja ista prica za i protiv windowsa i linuksa nego samo da se dodaju nove stvari a neke poruke da se koriste kao referenca (kao sto sam ja u ovoj temi navodio neke tudje poruke).
[ #nik# @ 06.05.2004. 11:03 ] @
Citat:
Evo ti sajt jednog mog prijatelja, pa se raspravljaj sa njim do mile volje


najneizostavnije!


Citat:
zasto mi na pamet padaju ogledalske simetrije


aaaaaaaahahahahahahahahahahahahahah....!!!

u bogte, sve sami Seinfeldi

sigurna je jedna stvar - windows, a i mnogi linux, korisnici (čas' izuzetcima) imaju zbirni index komičnosti jednak znamenitom user friendly stripu, dakle nulti. :\


Citat:
Šta mislim o Longhornu napisuću u drugom postu, da ne bude da samo flejmujem, ali sam jednostavno morao ceo post da posvetim vređanju na ES-u, koje je kod nekih osoba baš uzelo maha


O longhornu si mogao/trebao odmah da pises, umesto sto si se bacio na socno vredjanje moje linux newbie persone. sve sto sam ja na tvoj racun uputio bilo je isprovocirano tvojim jadnickim napadanjem mene umesto pisanja o temi!

Citat:
Citat:

Nije tacno da znam samo naslov!! Znam i: kernel (cak i verziju), X11, config... Malo li je!? Aj sad ti, sta ti znas?


Što se tiče količine znanja koje može da se usvoji za mesec dana ne bih da polemišem... I šta te se tiče šta ja znam? Ja ono što znam, znam za sebe a ne za druge i time se ne hvalim.


ali si zato tudje znanje odmah spreman da procenis.

Citat:
Nego, u vezi procenata, vidim da ti je to bolna tačka. Kad je situacija nepovoljna, onda nije važno, a da je kojim slučajem obrnut slučaj, da Linux drži 90% a Windows svega 2 – 3 pominjali bi ste to non-stop. Ali pošto nije obrnuto, nije ni važno, koga još interesuju procenti...


ovako, to vi stalno pominjete...

Citat:
Još kad se setim da mi je Dimković pretio brisanjem poruke u kojoj se nigde nisu pominjali majmuni i retardirani i u kojoj nikoga nisam vređao na ovako prostački način…


ko bude citao pazljivo videce da nikog na forumu nisam nazvao pogrdnim imenom. nikog osim tebe. jel mozda treba da ti se zahvaljujem kad si ti poceo da vredjas mene, umesto da govoris o temi.


e, sto se mene tice, ja sam odmah na pocetku predlozio da se ova tema izbrise ili premesti jer vec postoji jedna vezana za ovo na kojoj je skoro sve lepo receno. Umesto da frajle kojie svoj OS vole vise nego leba da jedu u skladu s tim temu izignorisu ili bar prokomentarisu clanak, ne! Pocinje se sa irelevantnim komentarima tipa "hahaha, people that don't have lots of moneys are stupid..."

pa onda pocinju mene da napadaju puni imbecilnih predubedjenja: "hahahaha, look it's a stupid linux newbie! you're stupid, you stupid linux newbie!" itd...

JEDINI koji su u celoj temi rekli nesto pametno su srki i reljam. Ostali su navalili na mene kao hijene, umesto da: a) brane longhorn b) napadnu linux c) odjebu

god day to you all gentlemen!

p.s. da ne ispadne da sam samo pljuvao talltrumpet - zaboravio sam da kazem - da, ima dobru stranu i za krajne korisnike: to sto je orijentisan ka xml-u. odlicno, samo ako dobro odrade (u sta iskreno sumnjam).

ajd' zdravo
[ degojs @ 06.05.2004. 11:53 ] @
Kako da čovek sa tobom raspravlja ozbiljnije bilo šta nakon bisera tipa (kuriozitet: sve ovo u prvoj poruci):
Citat:
M$ je konacno uspeo da smisli najgluplji plan u istoriji glupih planova.


Kako rekoh, možda bi bilo bolje videti kako će se taj plan odvijati, a ne ga karakterisati ovako pre nego je i blizu gotovog. Kako ti već sad znaš da će to biti najveća glupost? Ne vidim da je Mac OS X prošao loše nakon sličnog prelaza sa verzije 9.

Citat:
Ako je windows do sada i imao neke dobre strane u odnosu na linux... longhornom ce to sve biti anulirano.


Šta to tačno znači i kako će se to desiti?

Citat:
reklamni slogan za xp


Reklamni slogan je - reklamni slogan. Hoćeš da vidiš neke reklamne slogane za npr. projekat mono kojim se recimo portuje .NET na druge sisteme, između ostalih i Linux. Isti onaj .NET koga kopiraju i kroz neke druge open source projekte i koji je isto svojevremeno bio proglašavan za "glupost iz Microsofta". Naravno, takvi komentari uglavnom su na slashdotu, te se pitam da nisi zalutao? Evo primer za mono:
Citat:
Provides a superior development environment for writing Linux applications with unprecedented productivity.


E sad, da isto ovako MS stavi na svoj sajt (ne sumnjam da negde ima) i zameni Linux sa Windows, ljudi kao ti bi to ismejavali. Naprotiv, koliko čitam vesti na netu, dobar deo ljudi koji koriste Linux misle da je mono (i ostali slični projekti) dobra stvar za Linux.

Citat:
3D GUI? Dobro resenje ako su vam ciljna grupa desetogodisnjaci ili CS zavisnici.


Ovakve priče ja slušam odavno, kad god se desi da se stvari malo više izmene: te šta će ti uopšte GUI, te kolor monitor - pa šta će ti te boje po ekranu, to je za decu. A i zvučna kartica.. Najgore je prošao miš kada se pojavio. Njega su tek pljuvali i još to rade.

Citat:
Jedina ludja stvar od ovoga je WinFS. Dobro, pobogu, cemu to?! He, kako cemu? Pa sada ce korisnik moci lakse da pronadje bakin broj telefona i da brze sortira tatine, mamine i sekine slike sa letovanja!


WinFS je servis koji bi prema sadašnjim najavama trebalo da nadgleda samo nekoliko foldera. A takođe je negde bilo objašnjeno da se po izboru korisnika pali ili gasi. Dakle, u čemu je problem? Koliko se sećam pre na jednoj temi zombi reče da su takve ideje potekle još od pre, a ja se takođe sećam da je Oracle svojevremeno imao reklamni slogan otprilike "Fajl sistem je baza podataka." Osim toga, kažu da je trenutno brže otići na Google i pronaći dokument prema sadržaju, nego to isto uraditi na vlastitom disku (a kako stvari stoje, diskovi će biti sve veći i veći..). Ne vidim kako će WinFS nekom da smeta, pogotovo ako je tačno da će moći da se isključi. Meni ne bi smetalo da imam nešto što liči na SQL za pretragu nekih foldera. Dakle, o čemu pričaš?


A to što si posle uzeo da pričaš o svemu i svačemu..
[ degojs @ 06.05.2004. 12:11 ] @
Kako ste skloni da unapred pljujete stvari samo zato što dolaze iz Microsofta, evo primer našeg linux poznavaoca:
Citat:
leka: (27.05.2003.)
U Srbiji je MSSQL svakako popularan, za C# ne znam - jedino što mogu je da se
nadam da nikada neće postati popularan! :)

leka: (28.05.2003.)
Slažem se da je CLR brži - ali to nije glavni cilj ovih jezika !
Cilj je PORTABILNOST - .NET portabilan? - HAHAHAHAHAHAH!

Još nešto, često ovde ljudi kažu da sam ja poznati Microsoft pljuvač - da,
ja pljujem po lošim stvarima koje dolazi iz Microsucks-a, ali, M$ ima
produkata koji zavređuju pažnju. #C i cela .NET tehnologija po meni nije
jedna od njih.


A sad, godinu dana posle ovog gore, pogledaj malo po .NET forumu kako leka gleda na C#/.NET i verzije istog na Linux-u.
[ Dejan Lozanovic @ 06.05.2004. 14:40 ] @
Citat:
degojs:
E sad, da isto ovako MS stavi na svoj sajt (ne sumnjam da negde ima) i zameni Linux sa Windows, ljudi kao ti bi to ismejavali. Naprotiv, koliko čitam vesti na netu, dobar deo ljudi koji koriste Linux misle da je mono (i ostali slični projekti) dobra stvar za Linux.


Mozes i mene da ubrojis u tu grupu, jer iako mi se ne svidja taj .NET i C# mislim da projekat mono doneti sve .NET aplikacije na linux pa ces samim tim dobiti mnogo programa koji ce se vrteti na linuxu. A ako se zaista tendencija u svetu bude kretala ka .NET sta licno ne bih voleo jer mislim da je C++ ipak bolja i brza stvar :) imaces sve win aplikacije bez problema na linuxu. U ostalom SUN je sa javom imao istu viziju pod parolom "Kompajliraj jednom izvrsavaj svuda"
[ Dejan Lozanovic @ 06.05.2004. 14:44 ] @
Citat:
degojs:
Kako ste skloni da unapred pljujete stvari samo zato što dolaze iz Microsofta, evo primer našeg linux poznavaoca:
Citat:
leka: (27.05.2003.)
U Srbiji je MSSQL svakako popularan, za C# ne znam - jedino što mogu je da se
nadam da nikada neće postati popularan! :)

leka: (28.05.2003.)
Slažem se da je CLR brži - ali to nije glavni cilj ovih jezika !
Cilj je PORTABILNOST - .NET portabilan? - HAHAHAHAHAHAH!

Još nešto, često ovde ljudi kažu da sam ja poznati Microsoft pljuvač - da,
ja pljujem po lošim stvarima koje dolazi iz Microsucks-a, ali, M$ ima
produkata koji zavređuju pažnju. #C i cela .NET tehnologija po meni nije
jedna od njih.


A sad, godinu dana posle ovog gore, pogledaj malo po .NET forumu kako leka gleda na C#/.NET i verzije istog na Linux-u.


Pa dobro i ti bi verovatno mnogo lepse gledao na GNU/LINUX da ti recimo firma dobije neki posao za Linux platformu i da od tog projekta dobijas lepu platu :), gresim li mozda ?
[ degojs @ 06.05.2004. 15:05 ] @
Citat:
Pa dobro i ti bi verovatno mnogo lepse gledao na GNU/LINUX da ti recimo firma dobije neki posao za Linux platformu i da od tog projekta dobijas lepu platu :), gresim li mozda ?


Ne znam kako bih gledao, ali ne bih unapred ismejavao nešto samo zato što dolazi iz nekog izvora ili zato što nije na raspolaganju na mom omiljenom OS.. recimo, znam da se PHP često koristi na Linux serverima i ako se sećaš, neki dan, kad smo pričali na ICQ baš sam ti pomenuo kako sam nedavno gledao odličnu PHP web aplikaciju (koristi čovek Debian) koju je uradio neki tip koga znam - sistem za administraciju mail servera.

Vidiš li razliku? Leka je pričao kako C# i .NET tehnologija ne zavređuju pažnju.. a sve to samo zato što nisu bili na raspolaganju na Linuxu. Čim se situacija promenila i njegovo mišljenje je postalo drugačije, što je ipak pohvalno. Odjednom, C# i .NET nisu više tako loši.

Kao kad bih ja sad ismejavao mogućnost Linuxa da se podešava u više detalja nego Windows, kakve to veze ima sa bilo čim? Ili još gore, da kažem da ta mogućnost nije vredna pažnje? Svašta. Ono što ću negativno da kažem o tome jeste da mi se ne sviđa način na koji je to sada odrađeno - po meni, suviše često se mora ići u komandnu liniju i čačkati fajlove, a ne vidim razlog da se ne ponudi lep i jednostavan GUI do tih podešavanja. Kako vidim i same Linux distribucije napreduju u tom smeru, Mandrake je baš lep primer tog napretka (ne znam za Lindows ili Xandros). Ili vidi samo Mac OS X, treba li da pominjem da je u pozadini tog sistema FreeBSD, pa opet ima prvoklasan GUI, toliko hvaljen i opevan u narodu :) I niko to ne predstavlja kao "najveću glupost" kao što to radi naš, mesec i po dana star, guru #lik#.
[ caboom @ 06.05.2004. 16:14 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic:
Mozes i mene da ubrojis u tu grupu, jer iako mi se ne svidja taj .NET i C# mislim da projekat mono doneti sve .NET aplikacije na linux pa ces samim tim dobiti mnogo programa koji ce se vrteti na linuxu.


sve je to lepo, ali u slucaju C# i ponajvise .NET-a glavni problem je native implementacija winforms-a koje __nema__, trenutna implementacija onih 66% (ili 60%, zaboravio sam) koji postoje je kljakava i ide preko wine-a, sto je u principu zbudzeno resenje. sto se tice portabilnosti bajt-koda, java stil rulz, bez neke indicije da ce se to uskoro promeniti.

Citat:
dejgojs:
Ili vidi samo Mac OS X, treba li da pominjem da je u pozadini tog sistema FreeBSD, pa opet ima prvoklasan GUI, toliko hvaljen i opevan u narodu.


nije bas tako... XNU je zapravo MACH (ne bas sasvim mikro) kernel + BSD subsystem (posix layer, ipc, vm, etc. sto je uglavnom ripoff sa FreeBSD-a, ali ne i u potpunosti).

[Ovu poruku je menjao caboom dana 06.05.2004. u 18:24 GMT]

[Ovu poruku je menjao caboom dana 07.05.2004. u 19:43 GMT]
[ Dejan Lozanovic @ 06.05.2004. 16:21 ] @
Citat:
degojs:
Citat:
Pa dobro i ti bi verovatno mnogo lepse gledao na GNU/LINUX da ti recimo firma dobije neki posao za Linux platformu i da od tog projekta dobijas lepu platu :), gresim li mozda ?


Ne znam kako bih gledao, ali ne bih unapred ismejavao nešto samo zato što dolazi iz nekog izvora ili zato što nije na raspolaganju na mom omiljenom OS.. recimo, znam da se PHP često koristi na Linux serverima i ako se sećaš, neki dan, kad smo pričali na ICQ baš sam ti pomenuo kako sam nedavno gledao odličnu PHP web aplikaciju (koristi čovek Debian) koju je uradio neki tip koga znam - sistem za administraciju mail servera.

Vidiš li razliku?


Vidim razliku :) mogu da kazem da je u pitanju na neki nacin ljubomora, mada pre jedno 2-3 godine kada je .NET se tek pojavljivao na svetlo dana. Citiracu jednog coveka koga ne bi da imenujem a covek je deep u unix vodama i zivi od toga mnogo dobro. Gledao je C# i rekao je "Moram da priznam ali momci iz Microsofta su ovoga puta odradili sjajan posao".

Sa druge strane na windowsu postoji cygwin sa kojim je resen sav moguci problem oko portovanja unix aplikacija na windows tako da ti mozes da probas apsolutno sve bez da se mucis da instaliras linux. Sa druge strane MONO ce uraditi isto za linux korisnike.

Moje licno misljenje je da ce u celoj trgovini Windows korisnici malo bolje proci jer .NET ce biti integrisan unutar samog windows operativnog sistema sto ce mu davati verovatno nesto bolje performanse. A sa druge strane kompajlirajuci posix prorgame dobicete native aplikaciju.
[ degojs @ 07.05.2004. 08:52 ] @
Evo.. opet kao naručeno za raspravu na Advocacy:

Citat:

The next version of Windows will sport some fancy, three-dimensional graphics, but for those with an older video card, Longhorn will look a lot like Windows 2000.

That's because with Longhorn, Microsoft plans to offer three different graphical interfaces, each requiring a different level of graphics card.

For those systems that lack such a powerful graphics card, Microsoft will offer a "classic" interface, designed to replicate Windows 2000, the mainstay of today's corporate desktops.


http://news.com.com/2100-1016_3-5207576.html?tag=nefd.top


U čemu je onda problem?

Valjda će Relja da se javi sa ponekim utiskom sa WinHEC :)
[ degojs @ 07.05.2004. 09:09 ] @
Heh.. šta da pričam:

Citat:
Hitachi predstavio 400 gigabajtni disk

Hitachi je predstavio novi tvrdi disk nazvan Deskstar 7K400. Sukladno Hitachijevom načinu imenovanja diskova riječ je o disku koji radi na 7.200 okretaja, a kapacitet mu je 400GB. Novi model predstavlja nadogradnju diska 7K250, kojem su dodane još dvije magnetske ploče, čime je povećan kapacitet a performanse su ostale iste. Disk ima 8Mb buffera, a stajati će oko 400 dolara.


Pa sad.. da li je WinFS glupost ili ne i kako će tek biti za recimo 5-10 godina..? Broadband internet (već sada normalna stvar u razvijenijim zemljama) + veliki diskovi..
[ Dejan Lozanovic @ 07.05.2004. 12:24 ] @
Citat:
degojs:
Evo.. opet kao naručeno za raspravu na Advocacy:

Citat:

The next version of Windows will sport some fancy, three-dimensional graphics, but for those with an older video card, Longhorn will look a lot like Windows 2000.

That's because with Longhorn, Microsoft plans to offer three different graphical interfaces, each requiring a different level of graphics card.

For those systems that lack such a powerful graphics card, Microsoft will offer a "classic" interface, designed to replicate Windows 2000, the mainstay of today's corporate desktops.


http://news.com.com/2100-1016_3-5207576.html?tag=nefd.top


U čemu je onda problem?

Valjda će Relja da se javi sa ponekim utiskom sa WinHEC :)


Sto bi rekli vec vidjeno :) too na svakom linuxu imas :) da biras koje ces okruzenje :)), nego mene brine jedna druga stvar a to je da MS svakog dana posalje na desetine novih patenata povodom svog longhorna kako bi osujetio protivnicki tabor, i to je jedan od razloga zasto smatram patente losim jer uvodi na neki nacin metacopyright, sada ce mi srki reci pa ako se distribuira source onda ne moras da placas patent, a sta je sa binarnim oblikom 90% linux distribucija dolaze u binarnom obliku da se instaliraju. Sa druge strane MS ce od korisnika moci da naplacuje patentna prava......
[ degojs @ 07.05.2004. 12:56 ] @
Pa ako Windows dobiva nešto što već postoji na svakom Linuxu, čemu se onda čovek buni?

Što se patenata tiče, šta da se radi.. Mislim da je tu ipak IBM još jači, tako da me ništa ne čudi što i MS gomila iste.
[ caboom @ 07.05.2004. 13:04 ] @
WinFS uopste nije glupa stvar, cak stavise, izrazito je korisna sa stanovista programera i generalno sa stanovista manipulisanja podacima. btw. nije tu m$ nista izmislio, to je stara koncepcija nasledjena (u neku ruku) sa IBM mainframe-ova, ako izuzmemo XML meta-data.
[ srki @ 07.05.2004. 15:04 ] @
Deki, slazem se ja sa tobom da patenti donose mnoge negativne posledice ali trenutno ne postoji bolji nacin da se zastiti intelektualna svojina. Da li imas neki predlog kako bi to moglo da se radi.
Evo recimo Fraunhofer institut je recimo placao godinu dana (lupam vreme) developere i naucnike da smisle algoritam za kompresiju podataka od cega je nastao mp3. Cime oni da pokriju svoje troskove? (Napominjem da je to istrazivacki institut i da ih mozda ne zanima prodaja njihove inmplementacije toga sto su oni izmislili, a i ne bi bilo fer da neko ko nije ni centa ulozio u istrazivanje iskoristi tako lako njihov rad).
E oni su patentirali mp3 i od toga zaradjuju ali posto su patentirali algoritam taj algoritam su mogli svi da vide pa su zato unapredjivanjem nadjeni bolji algoritmi kao aac itd...

Znaci u nekim stvarima patenti mogu da budu korisni:
-otvara se algoritam
-mozes ako hoces da se skoncentrises samo na istrazivanja.

Trenutno su patenti najbolji nacin za napredak. Ja radim u jednom bioloskom institutu koji se bavi iskljucivo istrazivanjem. Mislim da je najbolje da bude podela posla a ne da oni sada zbog nemogucnosti patentiranja da moraju da se bave svim i svacim pada moraju da oni implementiraju i koriste njihova istrazivanja. Ionako se njihova istrazivanja koriste u bolnicama sirom sveta a ovako bi oni to drzali samo sa sebe pa bi bilo samo par bilnica koje bi znale neki novi nacin za lecenje neke bolesti.

Slazem se da je u sadasnjem industrijskom razvoju 20 godina mozda previse da bi se jedan patent drzao. Mozda bi 10-15 godina bilo realnije. 5 godina bi bilo premalo (Ovi sto su izmislili mp3 ne bi zaradili ni cent a imali bi gomilu troskova)...

Posto sam ja za podelu poslova i da svako radi ono u cemu je najbolji zbog togaa sam u principu protiv gnu filozofije. Ja ne zelim da gubim vreme organizujuci ljude koji ce da daju tehnicku podrsku. Ja ne zelim da zivim od tehnicke podrske, zelim samo da programiram. A oni koji su dobri u konsaltingu neka drze tehnicku podrsku a meni da placaju licenciranje ili kupovinu programa.

Skrenuo sam skroz sa teme ali mislim da nisam zapoceo neki flame bez argumenata.

Jos jednom: patenti imaju mana ali je trenutno najbolji sistem za zastitu inovacija. Ako neko ima bolji predlog kako zastititi inovacije, slobodno neka kaze.
[ srki @ 07.05.2004. 15:10 ] @
Citat:
Sa druge strane MS ce od korisnika moci da naplacuje patentna prava......

Ne moze MS da naplacuje patentna prava od korisnika koji koriste gotov proizvod. Zamisli sada svim ljudima da stigne racun za placanje patenata za koriscenje mp3 softvera, za koriscenje lavlje kadze, za koriscenje cd citaca, cd-ova, usb prikljucka itd...
[ Dejan Lozanovic @ 07.05.2004. 15:13 ] @
Citat:
degojs:
Pa ako Windows dobiva nešto što već postoji na svakom Linuxu, čemu se onda čovek buni?

Što se patenata tiče, šta da se radi.. Mislim da je tu ipak IBM još jači, tako da me ništa ne čudi što i MS gomila iste.


Da samo sto iz prakse vidimo da IBM te patente ne koristi da bi tuzakao ostale kompanije, dok ce MS te patente koristiti kako open source programi ne bi mogli da prate korak sa njima. Lepo kazem meta copyright. I zbog takvih stvari sam za potpuno ukidanje elektronskih patenata.
[ Reljam @ 07.05.2004. 17:25 ] @
Citat:
degojs:Valjda će Relja da se javi sa ponekim utiskom sa WinHEC :)
Odustao sam od WinHECa - trebao bih da odem preko jezera, a to mi se ne radi u toku radnog dana (Sijetl je skoro bio 3. najgori u USA po saobracaju). Zadovoljio sam se time da pogledam powerpoint prezentacije, to je dobar nacin da 45 minuta price svedes na high-level overview od 5 minuta. A ionako longhorn u 3D rezimu mogu da vidim u kancelariji...

Posto je WinHEC hardverska konferencija, prezentacije su vise namenjenje hardverskim kompanijama, znaci next gen platforme, novi bus-ovi, itd. Takodje se dosta pricalo o Windows Media PCu, koji se ovde gura kao konkurencija Tivo-u. Videcemo dokle ce to da stigne.

U stvari, sve te prezentacije daju malo perspektive na to sto je neko rekao malopre: "sve je to postojalo ranije". Prvo, nije bas sve, a i to sto jeste nije bas ni postojalo. U stvari to ti je kao da kazes da su prozori postojali i u Win3.11 (namerno nisam izabrao neki od ranijih sistema sa pocetka 80tih). Jesu, postojali su, ali nisu radili ni deseti deo stvari koje rade prozori danas. Kada vidis koliko je komplikovano odraditi internacionalne fontove kako treba (pogotovu za mid-east jezike), pocinjes da shvatas koliko je sve to zeznuto. Ili jos jedan primer je Mono: oni ni posle 3 godine nisu uspeli da pridju funkcionalnost .NETa 1.0 - jednostavno ti projekti su vrlo obimni. Isto vazi i za LH. Treba to sesti i odraditi. Siguran sam da ce Mono kad-tad stici do 1.0, ali onda treba ici i dalje.
[ caboom @ 07.05.2004. 17:40 ] @
hm, ako si mislio na moj post, mislio sam na koncepciju db fajlsistema, sto zaista nije m$-ova ideja... kao ni dosta drugih. ne treba se stideti toga, m$ ima bogatu tradiciju uzmi_i_unapredi i to nije nista lose, to __svi__ rade.
[ Ivan Stanojevic @ 07.05.2004. 20:57 ] @
ej, niče, ko ti drma kavez?
(iliti žarkovo ti kliče...)
a vi ostali što se smarate sa ekstremistima, sa njima nema pregovaranja...
[ Dragi Tata @ 09.05.2004. 17:16 ] @
Dobar advocacy daleko se čuje.

Ili: Govori srpski da te ceo svet razume:

http://www.codeproject.com/lounge.asp?msg=815582#xx815582xx
[ Reljam @ 09.05.2004. 17:40 ] @
Sjajna fora! :) Hoces da mu kazes sta znaci?
[ degojs @ 09.05.2004. 17:47 ] @
E ovo je dobro :)

Ispašće da ogovaramo kako je gospodin Nishant đavo sa dugim rogovima :)

Ima da se pojede od muke što ne razume nakon još i ovog:

http://www.voidnish.com/ShowPhoto.aspx?photo=NishRedmond02.jpg
[ Dragi Tata @ 09.05.2004. 22:57 ] @
Citat:
Reljam:
Sjajna fora! :) Hoces da mu kazes sta znaci?


Samo isprati temu do kraja...
[ Dejan Lozanovic @ 10.05.2004. 01:43 ] @
A joj pa decko ima da se utripuje mnogo, jos pogotovo sada kada si poslao njegov link. Uh koji su bre tripovi, ima da prica kao iz balkasnog spijuna," A trojke su djuro sta " da ne citiram pravu recenicu koja ide posle
[ Dejan Lozanovic @ 10.05.2004. 02:24 ] @
Zao mi je decka :)) mislim da nas redovno posecuje u vise navrata :)
[ srki @ 10.05.2004. 04:22 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Samo isprati temu do kraja...

Ha, ha, reverse engineering srpskog jezika :-)))
[ Milos Stojanovic @ 13.05.2004. 19:29 ] @
Ne sviđa mi se kako je ova tema skrenula. To sredine druge stranice sve je bilo zanimljivo i, kao što rekoše srki i #nik#, bilo je i korisnih stvari da se pročitaju. Ne bih voleo da delujem kao Linux freak, iskreno trenutno sam na WinXP, i mislim da je to MSov najbolji Desktop OS. Ali tu hardversku podršku koji mnogi hvale ja bih prihvatio sa rezervom. Pogledajte samo po technical support forumima raznih hardware kompanija, koliko se ljudi žale kako im WinXP puca kad instaliraju nov uređaj. Jeste da je u Linuxu generalno dosta teže instalirati neki nov uređaj, ali jednom kad je instaliran, sigurno je da nikad nećete videti Blue screen of Death, iliti njegov ekvivalent u Linuxu (na koji u svom vernom Slacku još nisam naišao hvala bogu, i nadam se da ni ne postoji :). I što je najbolje, ti BSoDovi se pojavljuju u random trenutcima, sa nekim krajnje logičnim porukama (tipa PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA), ako uopšte i bude poruke. Ako uopšte bude BSoDa (jer se nekad desi da vam se kompjuter jednostavno restartuje).
Sad neko može da kaže, to je do loših drajvera, do lošeg hardvera, do podešavanja, da to nije do Windowsa. Slažem se da je u našoj zemlji velika ponuda zbudženih kompjutera i komponenti, ali Windows samo pomaže opštem haosu.
Što se tiče konkretno Longhorna, zaista nisam mnogo čitao o njegovim specifikacijama, ali ako je GUI glavni argument za prelazak na novi Win, onda je to tužno. A mislim da jeste, jer slušam ljude kako pričaju "li, što sam video nov Windows, da viš' kako su mu dobre ikonice, ima zakrivljen Start meni...". Na žalost, mislim da MS cilja upravo na ovakve korisnike. Druga stvar, ako krenu kao što su krenuli sa .Net filozofijom, mislim da će developerima u mnogome da se skrate mogućnosti (zbogom malloc!) i opcije. Pa to integrisanje Direct3Da u GUI. Recite mi, jel to ona anti-monopolska politika za koju su se zalagali sudovi? Da li zaista mislite da će onda Longhorn da bude podjednako optimizovan za OpenGL? Zar ne vidite da opet rade isto, umesto da rade na ispravljanju starih grešaka i da jednostavno ispeglaju WinXP do savršenstva, oni sad nabacuju gomilu novih stvari. To neće da izađe na dobro.
Citat:
degojs:
Osim toga, kažu da je trenutno brže otići na Google i pronaći dokument prema sadržaju, nego to isto uraditi na vlastitom disku (a kako stvari stoje, diskovi će biti sve veći i veći..).

Pa možda ako su ti podaci na HDDu organizovani kao dokumentacija u opštini. Ako je čovek iole pedantan srediće svoj disk tako da u roku od 30 sec može da pronađe svaki fajl na njemu. Valjda tome služe particije i direktorijumi. Zašto bih sad integrisao nekakav search engine u svoj FS?
Citat:
degojs:
Ne vidim kako će WinFS nekom da smeta, pogotovo ako je tačno da će moći da se isključi.

Iz dosadašnjeg iskustva sa Microsoft OSovima, ne verujem da će neke stvari tako lako moći da se isključe, a da se ne kopa po registryju. Što me podseti da Windows fanovi ne bi trebalo toliko da hvale user-friendly interfejsom. Gomila stvari se u Winu i dalje može uraditi samo surfovanjem po registry-ju ili Administrative tools.

BTW, za kraj, ako imate instaliran WinXP, pogledajte podključeve u
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\DirectDraw\Compatibility registry grani. Oduševiće vas čega sve ima tamo :)

[Ovu poruku je menjao thetrooper dana 15.05.2004. u 01:22 GMT]
[ #nik# @ 13.05.2004. 22:59 ] @
trooperu, tvoj nickname me podseti - linux doesn't rule, iron maiden does! [108kb] :))))


poz!
[ degojs @ 19.05.2004. 18:20 ] @
Jeste, WinFS je čista glupost..

Citat:
Edging closer to a direct confrontation with Microsoft Corp., Web search engine Google is preparing to introduce a powerful file-and-text software search tool for locating information stored on personal computers. Google's software, which is expected to be introduced soon, according to several people with knowledge of the company's plans, is the clearest indication to date that the company, based in Mountain View, Calif., hopes to extend its search business to compete directly with Microsoft's control of desktop computing.


http://seattlepi.nwsource.com/business/173913_google19.html
[ Milos Stojanovic @ 20.05.2004. 14:56 ] @
Citat:
trooperu, tvoj nickname me podseti - linux doesn't rule, iron maiden does! [108kb] :))))

:) dada, ona sličica je zakon :)
[ srki @ 27.06.2004. 03:52 ] @
Citat:
Dejan Lozanovic: Da samo sto iz prakse vidimo da IBM te patente koristi u odbrambene svrhe.


To nije tacno, IBM svake godine od licenciranja zaradi vise od milijardu dolara.

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Business_Machines

Citat:
The aggressive protection of the company's intellectual property has grown into a business of its own, generating over $10 billion of dollars [2] to the bottom line for the company during this period. (last 10 years)


http://www.ibm.com/news/us/2003/01/131.html
[ bakalov @ 24.07.2004. 04:35 ] @
Citat:
#nik# To koliko ljudi koristi win a koliko linux me interesuje koliko i lanjski sneg. Koliko procenata ljudi intenzivno jede g****? Pa jel treba sad da mi bude zao sto i ja ne jedem g****?


Administratori vi dozvoljavate ovakav primitivizam???
Da ne pominjem vredjanje clanova foruma (tip pre sto ucestvuju u "diskusiji").

btw. #nick# my boy, 3D UI je mnogo ozbiljnija stvar nego sto ti mislis (ne cudi me sta su bile tvoje prve asocijacije i ne mislim na 3D UI u Longhornu nego uopste), razmisli i sam koliko informacija mozes dobiti putem prikaza u 2D grafu i koliko u 3D grafu, naravno veliki je problem kako to sve napraviti iole funkcionalnim, ali verovao ili ne buducnost pripada 3D prikazima (od grafikona i sl. do korisnickih interfejsa).

To da li je bolji Win ili Linux ... ...da li vredi i da kazem da se sve sto se moze uraditi u jednom OS-u moze uraditi i u bilo kom drugom modernom OS-u, mislim da bi se decica iznenadila kad bi videla OS-ove pre UNIX-a, hardware specific ....
da ti se kosa najezi, sad su OS-ovi slicniji nego ikad a opet i zbog tih razlika izbijaju ratovi... ...neki ljudi zasluzuju povratak na galaksiju ili sl. :)