[ gojava @ 04.05.2004. 08:17 ] @
... od ovih domaćih web provajdera.

Svi kao nešto nude, "Power", "Profi" i sl. web hosting, a kad se pogleda ono u ponudi samo CGI, PHP3, PHP3 i FP-Extensions. Sramota!!! PHP može da hostuje i moja baba!

Tu i tamo se nadje ASP+Access. A gde su Java, Python, CF ???

Lično poznajem i razgovarao sam sa nekim vlasncima i administratorima firmi koje se bave provajdingom (neću da ih imenujem) i nisam mogao da verujem da ljudi ne kapiraju šta je Java. Svi oni, od prvog do poslednjeg su mislili da je Java "nesto" u čemu se pišu apleti, "ali oni danas nikom ne trebaju". Katastrofa! Kakva tehnička nepismenost kod ljudi koji sebe nazivaju "stručnjacima".

Da li i Vi mislite da su nam provajderi vrlo stručni, ili su to klinci koji nešto prčkaju po Linux-u?

[ LaMpiR @ 04.05.2004. 09:14 ] @
pa sigurno mora biti nekakav hosting provider koji pruza profesionalne usluge, a to da klinci ceprkaju po linuxu, pa moglo bi se reci
[ mca @ 04.05.2004. 09:21 ] @
Hehe, kakva java. Ne shvataju ljudi cemu to sluzi.
Sto je i prirodno. Sta ce mu java kad ima Access i Frontpage.
ALi problem je i mali broj ljudi koji se u Srbiji bave Javom, tako da je ovde tesko napraviti i projekat i odrzavati ga, pa zato ljudi ne uvidjaju i ne osecaju potrebu za tim.

Mislim da treba obrazovati ljude jer bi onda bilo i vise projekata i firmi koje se time bave, a time i provajdera.

Postoji ogromna sansa za outsourcing projekata u javi ovde, ali su potrebni ljudi koji znaju posao i mogu da odrade. Da razlikuju Commit opciju A i B, a ne da su samo napravili EJB u JBuilderu i znaju Enterprise Javu.
[ Java Beograd @ 04.05.2004. 10:17 ] @
Citat:
gojava:
... Svi oni, od prvog do poslednjeg su mislili da je Java "nesto" u čemu se pišu apleti, "ali oni danas nikom ne trebaju". Katastrofa! Kakva tehnička nepismenost kod ljudi koji sebe nazivaju "stručnjacima".

Da li i Vi mislite da su nam provajderi vrlo stručni, ili su to klinci koji nešto prčkaju po Linux-u?

Upravo sam ovo cuo pre nedelju dve kad sam se o raspitivao o hostingu. Ja pitam o mogucnosti da se na njihovom serveru vrti Java, a on mi kaze da je Java u browseru ! I sta posle da sa njim pricam.
[ chupcko @ 04.05.2004. 10:32 ] @
A da li ste razmisljali da lepo uzmete svoj server (namenski, dedicate ili kako god se zove) i na njemu instalirate sta god zleite ? Vecina provajdera to ima, ali nije bas standradna ponuda i nije bas jeftino :).

Cak ni kavijar ne moze da se kupi u svakoj samoposluzi, ali u onim vecim ima. Naravno da kosta kosta ...

Dakle lepo zovi svog omiljenog provajdera, i nemoj da pokusavas da menjas njihovu ponudu (glupo je da u pekari trazis da ti pod burekom sa sirom prodaju burek sa kajmakom i malo mesa) nego pitaj za mogucnost da ti imas ceo server (svoj ili njihov).
[ Java Beograd @ 04.05.2004. 10:42 ] @
Citat:
chupcko:
A da li ste razmisljali da lepo uzmete svoj server (namenski, dedicate ili kako god se zove) i na njemu instalirate sta god zleite ? Vecina provajdera to ima, ali nije bas standradna ponuda i nije bas jeftino :).

Cak ni kavijar ne moze da se kupi u svakoj samoposluzi, ali u onim vecim ima. Naravno da kosta kosta ...

Dakle lepo zovi svog omiljenog provajdera, i nemoj da pokusavas da menjas njihovu ponudu (glupo je da u pekari trazis da ti pod burekom sa sirom prodaju burek sa kajmakom i malo mesa) nego pitaj za mogucnost da ti imas ceo server (svoj ili njihov).


Jesam, razmisljao sam. Jer, sta mi drugo ostaje ?

Ali onaj tvoj kratak komentar je veoma bitan: "Naravno da kosta kosta ...". Jer, umesto 100-nak EUR koje bih trebalo da platim za registraciju domena i godinu - dve hostovanja, cena za Server Housing (valjda se to tako zove) je bar 100 EUR mesecno, plus cena po protoku, plus oko 100-150 EUR za nesto sto oni zovu "Setup". To je valjda cena da oni, zaboga, smeste moj komp na svoju policu. ( Verovatno je polica od zlata ! ) E sad, ako uporedis cene usluga vidis da je to otprilike 1 : 20.
Malo li je na ovu skupocu ?
[ chupcko @ 04.05.2004. 12:18 ] @
Pa slazem se da je skuplje, ali isto tako se ti slazes da ono sto ti trazis malo vise smara masinu od obicne php strane. Isto tako treba vise podesavati nego mali jadni php. I naravno kolicina besplatnih alata/gotovih servisa u php-u je malo veci od istih ili slicnih u jsp-u.

Malo je bezveze da dodjes u pekaru i trazis burek sa kavijarom po ceni praznog bureka, jer to je to. A i svuda u svetu jedu burek sa kavijarom, a mi ovde samo sa sirom...

Uostalom, kako stoje stvari napolju, imas li neki hosting koji radi na principu virtuelanih domena a da daje neku javu ? Mozda ima, ja nisam trazio, meni se java lepo izvrsava u browseru :))).

Inace provajderi uglanvom prate potraznju i u zavisnosti od nje prave ponudu. Ja kada recimo kupujem neku retku gitaru moram da narucujem i da se zezam, ne mogu lepo da odem i skinem sa police i kazem : ocu ovu.

A cena, pa svako ima pravo da kreira svoju cenu, a ti nemoj da kupis ako neces (izuzmimo ovde one koji drze monopol).

Nego nije da se bunim, ali sto bas moras da radis u javi serverske strane, jel to zato sto si cuo da je java in :).
[ gojava @ 04.05.2004. 12:48 ] @
Nije da niko kod nas ne hostuje Javu. Ima tu i tamo, nađe se...

Na primer:
www.aslcom.net
www.ravangrad.net
hosting.beocity.com
i td., ali je hosting nekoliko puta skuplji nego za PHP.
Ranije je povoljan bio:
www.routo.co.yu
ali su oni prestali da rade hosting. Imali su neku vlasničku transformaciju pa su izgubili to pravo (tako nekako...).

I ne znam zašto vlada mišljenje da Java služi samo surovim profesionalcima za pisanje Enterprise aplikacija. Ja sam napisao gomilu malih web aplikacija koje nemam gde povoljno da hostujem i nisu Enterprise. Aplikacije pišem u Javi zato što je odavno radim i poznajem je mnogo bolje nego PHP. Po struci nisam programer ali se solidno razumem u posao. Zadovoljavam se time da na svom računaru, u velikoj firmi u kojoj radim, držim Java-server i tu hostujem neke aplikacije. Kolege se ne bune. Aplikacije se uglavnom odnose na neke inženjerske proračune, crtanje grafikona, ažuriranje baze, document management i sl. Poznajem još neke ljude koji muče istu muku. Uče, rade, a imaju problem da sve to negde prikažu. Jesu Java programeri mnogo ređi nego PHP ili ASP programeri, ali nije da ih nema. Pre će biti da kod nas provajderi nemaju sluha za njih. (PHP programeri su se toliko izbezobrazili da i desktop aplikacije pišu i prodaju kao web-off-line aplikacije. Valjda zbog toga provajderi misle da svi ljudi programiraju samo u PHP-u).


O Server Housing-u i ne razmišljam. Doduše firma u kojoj radim je za sebe obezbedila i takvu uslugu ali se strogo kontroliše šta se tamo stavlja (isključivo poslovna prezentacija).

P.S.
Žalim one ljude koji rade Python ili CF.
Oni su tek u nevolji.
Imam sve simaptije za njih.


[ mca @ 04.05.2004. 14:56 ] @
Citat:
chupcko:
Pa slazem se da je skuplje, ali isto tako se ti slazes da ono sto ti trazis malo vise smara masinu od obicne php strane. Isto tako treba vise podesavati nego mali jadni php. I naravno kolicina besplatnih alata/gotovih servisa u php-u je malo veci od istih ili slicnih u jsp-u.



Vec sirimo diskusiju, ali proveri malo koliko open source softvera postoji za javu i sta se moze napraviti.



[ broker @ 04.05.2004. 15:33 ] @
Citat:
gojava:
I ne znam zašto vlada mišljenje da Java služi samo surovim profesionalcima za pisanje Enterprise aplikacija. Ja sam napisao gomilu malih web aplikacija koje nemam gde povoljno da hostujem i nisu Enterprise. Aplikacije pišem u Javi zato što je odavno radim i poznajem je mnogo bolje nego PHP. Po struci nisam programer ali se solidno razumem u posao. Zadovoljavam se time da na svom računaru, u velikoj firmi u kojoj radim, držim Java-server i tu hostujem neke aplikacije. Kolege se ne bune. Aplikacije se uglavnom odnose na neke inženjerske proračune, crtanje grafikona, ažuriranje baze, document management i sl.


Bice da si ipak okrenuo celu stvar naopako. Kada se radi neki projekat, ma kako komplikovan (ili jednostavan) bio onda se kao ulazni parametar koji programski jezik znas ili ne uzima uopste ili sa vrlo slabim uticajem na konacnu odluku.

Bitnije je odluciti se za platofrmu koja ce omoguciti da se brze, lakse, po povoljnoj ceni i sa potrebnim kvalitetom dodje do aplikacije koja radi posao koji treba da se uradi.

Kada bi tvoja firma placala sve sto treba da plati da bi tvoju Java aplikaciju postavila na web, verovatno bi vrlo brzo dosli do zakljucka da je da se odluci za PHP platformu i da angazuje ljude koji bi celu aplikaciju pravili iz pocetka. Sta bi dobili:

- pre svega, jeftiniju aplikaciju

- potrebu za jeftinijim serverom

- nezavisnost u smislu da se koristi platforma koju mnogo ljudi poznaje tako da u svakom momentu mogu da angazuju druge ljude da aplikaciju odrzavaju i nadgradjuju a ne da zavise od jednog ili dva coveka

- laku preseljivost aplikacije sa jednog servera na drugi s obzirom da je potreban standardno opremljen server

- i tako dalje...

Tvoji se sada ne bune samo zato sto ih tvoje aplikacije ne kostaju dodatno a rade im posao. Medjutim ako, ne daj boze, ti predjes u neku drugu firmu a oni ostanu na cedilu, bice im jasno, koliko to u stvari kosta.

Priznajem, nikada nisam mogao da razumem zasto bi neko korsitio Javu na serveru. Aplikacije za koje ima smisla korsititi Javu imaju toliko drugih zahteva da su sve prednosti koje Java kao platforma ima nebitne. Ako PHP, Perl i slicni jezici ne mogu da odrade posao onda se to radi u ozbiljnim jezicima kao sto je na primer C ili C++.
[ chupcko @ 04.05.2004. 15:46 ] @
Pa ja rekao ponuda-potraznja. Dakle koliko ima potreba za Javom na serverima, toliko ce ih i biti.
Naravno kod svih onih koji nude, a mole boga da neko ne dodje i uzme ... .

Apropro, zar routo nije pukao jer su uzeli pare i dosta im je posla ovde :).

Dakle kada kazem da za php ima vise gotovoh resenje od jsp resenja, nisam mislio da jsp resejna nema, samo da ovih php ima vise :). A i teoretski php mnogo manje trosi resurse kao memorija i procesorsko vreme od svih do sada isprobanih jsp resenja.

Fora je sto su provajderi shvatili da je manji procetant ljudi zainteresovan za jsp, pa ce njima da naplati skuplje (malo ih ima, zahtevni su, smaraju resurese, bune se sto ih niko ne zarezuje :), a hoce da plate malo). Cim ljudi koji budu radili u jsp-u ima barem trecina od onih koji rade u php-u mislim da ce provajderi da nagrnu :).

Dakle nije da provajderi nemaju resenje za vas, nego vama je to skupo i hteli bi ste jeftinije. E ne moze, ne mozete vi da kreirate cenu :)))).

Zamisli odes u pekaru i kazes: dajte mi burek sa kavijarom, ali da bude jeftiniji od bureka sa sirom :).
Ne moze bre :).
[ Gojko Vujovic @ 04.05.2004. 16:51 ] @
chupcko, po pitanju resursa i jsp-a, iznenadio bi se kad bi video koliko
se toga izmenilo po tom pitanju u poslednje vreme! caboom je vrsio bas
neka testiranja pa mozemo da ga zamolimo da iznese ovde zakljucke, da ne
bih ja prepricavao to. Uglavnom, mislim da to vise nije izgovor, jedino
mozda nepoznavanje tehnologije i ono glavno - potraznja za php-om ipak
daleko nadmasuje sve ostale server-side tehnologije.

Inace je dobro da se o ovakvim stvarima prica ovde na forumu. Nije bitno
sta cemo mi zakljuciti vec da se ljudima iz provajdera koji svakako
citaju ove stranice ukaze na moguce puteve unapredjivanja usluga. Mislim
da ce to neki znati da iskoriste i time poboljsaju svoju ponudu u odnosu
na konkurenciju.
[ caboom @ 05.05.2004. 23:46 ] @
hm, posto vidim da sam prozvan da odgovorim. naime, moja testiranja su bila veoma povrsna i za neki konkretniji zakljucak bi ipak trebalo daleko detaljnije testirati apache+php i odgovarajuca jsp/servlet resenja. jedini zakljucak do kojeg sam dosao jeste da je apache+resin imao oko 20-30% bolje performanse na veoma jednostavnim primerima, sto moze da se objasni npr. kesiranjem i vec prekompajliranim bytecode-om. naravno, verovatno bih dobio drugacije rezultate ako bih koristio php+zend optimizer, ili komercijalni zend accelrator. ono sto je zanimljivo jeste da resin radi znacajno brze sa j2sdk-om 1.4.x (kako sa sun-ovim, tako i sa ibm-ovim) u odnosu na neke testove koje sam radio pre oko 2 godine sa j2skd-om 1.3.x. resin nije preterano skup po pitanju resursa, ako izuzmemo memoriju, ali se generalno slazem sa chp-om da je bolja ideja uzeti dedicated server u slucaju jsp-a/servleta. pored toga, treba imati u vidu da je resin *komercijalni* proizvod (kao uostalom i zend accelerator) za razliku od tomcat-a koji je sasvim besplatan, ali i po performansama poprilicno zaostaje za komercijalnim resenjima (plus standardni issue kod opensource sw-a, lose se skalira).

ako neko vec zeli da obavi realna testiranja, trebalo bi u sustini testirati sledece:

- java:
1) resin + apache (sa i bez kesiranja)
2) resin + resin httpd (sa i bez kesiranja)
3) apache tomcat
- php:
1) apache + php
2) apache + zend optimizer
3) apache + zend accelerator

na npr. file I/O-u, pristupu bazi, matematickim operacijama itd. i to na uzorcima od 1000, 10000 i 100000 upita na server sa vise konkurentnih upita (moze npr. da se koristi apache-ov ab za merenje).

ono sto je po meni mozda bolji razlog zasto koristiti javu za iole veci "projekat" je, iako ne volim i ne patim preterano od objektne paradigme, ona je cesto zgodnija za realizaciju bizmis logike. pored ostalog ja nemam ni najmanje poverenje u php ekstenzije, koje su se u vise navrata pokazale ne_bas_tako_dobro napisane i iako php sam po sebi nije tako los mali programski jezik, ekstenzije su se ponekada katastrofalno ponasale (npr. sybase, oracle, etc.), sto kombinovano sa charobnim zend interfejsom za pisanje modula prosto pleni coveka da se zapita "a cemu sve to...". sa druge strane php5 je mnogo "obecao", obecali su "normalne" objekte, thread safety etc. zivi bili, pa videli na sta ce liciti kada izadje iz bete, nadam se samo da nece biti kao sa apache-om 2.x koji je pita vec dugo vremena bez nade da ce se to promeniti u skorijoj buducnosti.
[ -zombie- @ 06.05.2004. 06:21 ] @
Citat:
gojava:
Nije da niko kod nas ne hostuje Javu. Ima tu i tamo, nađe se...


a jel mogu ja da znam makar jedan dobar razlog zašto bi insistirao na "domaćem" hostingu (razlog za navodnike poznat učesnicima rasprave)..

javu nisam mnogo koristio za server-side, pa nemam dovoljno ličnih iskustva sa hostingom, ali jedan običan google:java+hosting ne daje mnogo manje rezultata od recimo google:php+hosting (za javu, među reklamama sa desne strane ima i jedne .hr kompanije).

površno pregledajući, vidim da ima ponuda i za manje od $10/mo, što nikako ne bih mogao da podvedem pod "briju-koliko-deru" i slično. dobro, verovatno je za neki pristojni potrebno platiti bar dvostruko više, ali je slična cena i za neki pristojan php hosting..

tako da, moram da se vratim na moje pitanje sa početka poruke: kaži *jedan* _dobar_ razlog zašto mora da bude baš "domaći" hosting..
[ chupcko @ 06.05.2004. 08:37 ] @
Pa da, moram priznati da nisam bas puno istrazivao koliko je brze i bolje, ili sporije i losije. Svojedobno su se raidli neki testovi u firmi gde sam radio i tada (pre 2 godine nije se proslavila java). Nu sto se tice tehnologija, mislim da u eri googla, nije tesko nista vise. Mislim da ima dosta howto-a koji opisuju kako se moze neki jsp naterati da radi. Doduse ne znam zasto, ali meni kada spomenes jsp, ja pomislim na dedicate server. Ne znam zasto, ali neka intuicija mi govori da jsp nece bas lepo da radi na serveru sa vise domena :). Ali ajde, ko zna, mada je po meni glupost davati i php, ali ajde :).

Doduse postavicu jedno bas bas glupo pitanje :). Sta bi sve zeleli da imaju oni koji hoce jsp ?
FTP pristup, shell, DAV ?
[ gojava @ 06.05.2004. 21:20 ] @
Citat:

tako da, moram da se vratim na moje pitanje sa početka poruke: kaži *jedan* _dobar_ razlog zašto mora da bude baš "domaći" hosting..


Lakše mi je za plaćanje a i mnogo mi je lakše da se eventualno telefonom sa tehničkom podrškom objašnjavam na srpskom.




Što se tiče potrošnje resursa od strane JSP-a, tu su se stvari u mnogome promenile i to na bolje, a biće i bolje od toga. Izbor dobrih servera za Javu je popriličan.

A to da u PHP-u, Javi, ASP-u sve može da se jednako dobro odradi, nije istina. Svaki jezik ima svoje prednosti, a najveća prednost PHP-a je što je jednostavan za učenje. Nekako mi se čini da je "instant". Možda će stvar da se promeni kad se jezik malo zakomplikuje i postane OO; možda izgubi dobar deo publike. (ovo je bilo malo off-topic).

Rekao sam vam već zašto radim skoro sve u Javi. Zato što je znam mnogo više nego neke druge jezike, a to je opet zbog toga što sam u njoj našao rešenja za neke probleme koje sam pokušavao da rešim. Reč je uglavnom o inženjerskim proračunima. Tu mi na primer PHP uopšte nije vršio posao; ili se ja možda nisam dovoljno interesovao...

Misim da stvarno nema razloga da npr. za manje sajtove hosting na Tomcat-u bude nekoliko puta skuplji od PHP-a.
Slažem se da kome je potreban EJB ili uopšte nešto posebno, neka priušti sebi dedicated-server.

Neka naši ISP razmisle.
[ mikis @ 11.05.2004. 04:20 ] @
Citat:
Java Beograd:
Jer, umesto 100-nak EUR koje bih trebalo da platim za registraciju domena i godinu - dve hostovanja, cena za Server Housing (valjda se to tako zove) je bar 100 EUR mesecno, plus cena po protoku, plus oko 100-150 EUR za nesto sto oni zovu "Setup".


Uopšte nije toliko skupo, naravno ako zaobiđeš domaće provajdere. Već za 60-70$ napolju možeš uzeti SVOJ (dedicated) server kakav ovde možeš samo da sanjaš -- tipa 80GB HDD i 700-1000 GB mesečno, na 10MBps linku na sviču i više gigabitnim vezama to najvećih provajdera. Siguran sam da se za svega par dolara mesečno može naći neki specijalizovan deljeni hosting.

Iskreno, da sam domaći provajder, i ja bih razmislio da li bih nudio takvu "egzotiku" -- suviše mala potražnja, a predstavlja potencijalno opterećenje za sistem i sigurnosni rizik (bar sa stanovišta provajdera).

Uzgred, "Server Housing" je opcija da ti svoj server postaviš u prostorije provajdera; "Dedicated server" je praktično zakup kompletnog servera od provajdera.
[ BlueIce @ 11.05.2004. 09:36 ] @
Citat:
Iskreno, da sam domaći provajder, i ja bih razmislio da li bih nudio takvu "egzotiku" -- suviše mala potražnja, a predstavlja potencijalno opterećenje za sistem i sigurnosni rizik (bar sa stanovišta provajdera).

Priznajem da sam još uvek Java-wanna-know (čekam da se završi ispitni rok pa ćemo i to srediti) ali zašto smatraš da Java ima veći security issues od PHP-a? Čak, ako malo pogledaš ovde na Goranovom blog-u videćeš da je PHP, kako da kažem, krajnje nepodoban po shared hosting. Mislim da prvi i poslednji metod ne zaslužuju neki poseban komentarTM.
Hint: ovaj tekst je bio jedan od razloga zašto želim da sve započete ozbiljnije projekte "prevedem" na Java-u.

PS: A da ne spominjem da većina hosting firmi "ovde" smatra da je dovoljno da uključe safe_mode (koji uzgred, donosi više glavobolje nego koristi, barem za end users, koji su korisnici dotičnih usluga).
[ Gojko Vujovic @ 11.05.2004. 09:46 ] @
To sa shared hostingom je resivo i ima veze samo sa losim podesavanjem samog servera. Apache moze da se chrootuje ili da menja uid pod kojim se izvrsava po potrebi i tako 'vidi' samo fajlove onog korisnika iz cijeg dir-a treba da cita sajt, bez mogucnosti da se iz php-a procita nesto sto pripada drugom korisniku.
[ mikis @ 12.05.2004. 01:58 ] @
Citat:
BlueIce:
Priznajem da sam još uvek Java-wanna-know (čekam da se završi ispitni rok pa ćemo i to srediti) ali zašto smatraš da Java ima veći security issues od PHP-a?


Pazi, pričam sa stanovišta "đavoljeg advokata". Moja iskustva sa Javom su još skromnija -- pokušao sam da instaliram (čini mi se) Tomcat na svojoj Windows / Apache mašini, čisto da bih isprobao neki CMS ili pretraživač, ne sećam se više. Uglavnom, batalio sam rabotu posle jedno tri sata zezanja -- prvo skini SDK od jedno 40 i kusur MB, pa onda Jakarta, pa Cocoon, pa Tomcat, pa pečevi, pa... E sad, zamisli da ja treba da nekome nudim i hosting i podršku za to?

Ako gledaš sa strane provajdera, svaki softver sa kojim nemaš dovoljno iskustva je "sigurnosni rizik". Ne zato što je npr. Java kao jezik manje ili više sigurna od PHP-a, ASP-a ili bilo čega drugog, već zato što ako pružaš komercijalnu uslugu, moraš pružiti i odgovarajuću podršku uz nju, što znači da ti trebaju ljudi koji takvu tehnologiju poznaju, a često se ne isplati angažovati ih kada je potražnja za uslgom relativno mala (a i pitam se koliko ljudi ovde ima iskustva sa Java il CF hostingom).

Uostalom, o čemu mi pričamo -- pa ovde su stvari kao što je najobičnija mejling lista, forum, file upload, pristup sirovim logovima, kontrolni panel -- ili ne daj Bože ssh pristup -- do skora bile (ili su još uvek) maltene tabu tema.
[ Sa1Nt @ 19.05.2004. 17:04 ] @
http://www.eroute.net
[ chupcko @ 19.05.2004. 20:35 ] @
Kako bi ja voleo da taksisti voze po beogradu za jednu zutu kartu :(, ali nece barabe ...

Nego da podsetim, jos niko mi od tig javasa nije rekao sta mu sve treba za taj java hosting, jel je neophodan shell pristup recimo ?

Uzgred, problem sa php-om je lako resiv, eto na veratu je dobro reseno, samo sto malo se seti da prouci chmod ili da pita podrsku :).
[ mca @ 20.05.2004. 08:28 ] @
Citat:

Nego da podsetim, jos niko mi od tig javasa nije rekao sta mu sve treba za taj java hosting, jel je neophodan shell pristup recimo ?


Hehe, pa jel neko posebno pricao sta treba za obican html, php, i slicno.

Ako nekome treba takva informacija, on lepo pita strucnu osobu (te 'javase'), PLATI konsultaciju i radi sta treba.

Stvar je u tome sto se kod nas uglavnom radi krajnje neozbiljno i neprofesionalno. Poslove koji i pored svoje relativne jednostavnosti zahtevaju formalno obrazovanje, obavljaju lica koja to obrazovanje nemaju (sindrom klinca koji radi web prezentacije, pa nadalje).

Dakle, postavljanje J2EE servera zahteva neka podesavanja koja su nesto slozenija nego kad je u pitanju server koji hostuje samo staticke prezentacije, asp ili php.
Shell nije nepohodan ali je pozeljan. Ftp je obavezan. A dalje informacije, koji server postaviti i sl. prevazilaze ovu temu. Mozda bolje da se otvori u java diskusiji.


[ chupcko @ 20.05.2004. 11:17 ] @
mca, nisi me razumeo, ja mislio da vidim sta je to tako posebno sto trazi taj java hosting, pa da vam kazem zasto ISP-ovi to ne nude, uzgred, posmatraj to ovako, ti javasi sto oce hosting su korisnici, ja im mozda to ponudim, e da placam konsultaciju njima da mi kazu sta im treba ... ne ide bre.

Dodjem ja u pekaru i pita me prodavacica: sta cete, a ja kazem, ma sta ti meni sta cu, daj pare da te konsultujem :).

Dakle sta vam treba, sta je to sto bi ste zeleli da imate od posebnih zahteva, pored servera :).

A sto se tice samog postavljanja nekog servera, mislim da mi ne bi bio problem, bar mi nije bioproblem pre 4 godine :).
[ Gojko Vujovic @ 20.05.2004. 12:20 ] @
Pa neće pekar tebi da plaća da ga učiš kako se pravi novo pecivo, već nekog drugog stručnjaka, knjigu, novine, itd. Na to je mislio mca, čini mi se.
[ chupcko @ 20.05.2004. 13:36 ] @
Pa da, ali moje pitanje nije bilo kako, nego sta treba :)
To jest sta je to sto pored servera zele, da li mozda neki DAV ili shell, ili im i ftp pristup radi posao.

A za kako, mislim da to ne bi bio problem, ako na gugletu nema jedno iljadu dokumenta o tome, nema ni jedan :).
[ weB_KiLeR @ 20.05.2004. 15:54 ] @
Necu da reklamiram ali www.ehost.co.yu drzi javu i to po veoma niskim cenama...
[ gojava @ 20.05.2004. 21:30 ] @
E, to sam trazio. Nasao sam i ja nekoliko provajdera koji nude Javu, ali su mnogo skupi. Kad kazem "mnogo skupi" ne kazem da su skuplji od ostalog sveta, nego da su visestruko skuplji od hostinga za PHP, pa cak i za ASP. Ovo je povoljna ponuda. Nije bas povoljna kao sto je to svojevremeno nudio www.routo.co.yu, ali je sasvim prihvatljiva. Raspitacu se o detaljima.

Evo sta za pocetak javasima treba:

1) obavezno FTP, (to je preporuceni nacin za deploying)
2) private JVM, (manja glavobolja i za korisnike i za administratore, mada se malo vise trose resursi)
3) u obzir dolazi i shared JVM mada ce telefonska-tehnicka podrska imati vise posla...
4) obavezna je podrska i za JSP i za Servlete (moze da se nadje i free hostihg, ali npr. samo za JSP - to nije to)
5) malo vise prostora na disku zbog instalacije open-source software-a
6) MySQL i PostgreSQL
[ chupcko @ 21.05.2004. 08:33 ] @
Pa lepo, postgresql, hm, to moze da bude opasno, moracu da vidim kako moze da se realizuje :).

Pa dobro, cini mi se da je ipak za jsp hosting pozeljno da se dobije virtuelan server, samim tim je cena veca. Inace necu da pljujem po routo-u, ali nisu se usrecili oni koji su kod njih imali usta.

Mislim cene hostinga ne mogu linearno da se uvecavaju, one slede neku logiku, ako recimo neko daje 10M po ceni x, 100M nije 10*x nego cesto mnogo vise ... .

Ono sto meni smeta je stav korisnika koji zahtevaju od privatnika da rade u svoju stetu a u njihovu korist. Mislim to ima smisla ako neko drzi monop, ali kada neko ne drzi monopol onda je malo fuj, kome se ne svidja neka uzme negde drugde. A sto provajderi ne zele JSP, pa to je ono, takvi su prepoznati kao zahtevniji korisnici, koji zele jacu podrsku, jace resurse, pa cemo onda ili da im prodamo nesto skupo ili necemo ni da im prodamo. Nije bez razloga tako :).
[ gojava @ 21.05.2004. 09:34 ] @
Razumem.

Ali da se opet vratim na pocetak diskusije.
Java se uglavnom nudi kao deo Profi, Gold, Enerprise i sl. paketa, tj. najskupljih paketa (mnogo prostora, all-included) sto mnogima i nije potrebno. Znaci ne placa se samo Java, nego i brdo kojekakvih dodataka i podrski koje korisnicima uglavnom i ne vrse posao.
[ loopia @ 21.05.2004. 15:05 ] @
2) private JVM, (manja glavobolja i za korisnike i za administratore, mada se malo vise trose resursi)
3) u obzir dolazi i shared JVM mada ce telefonska-tehnicka podrska imati vise posla...

sve upucuje da ti treba namenski server, a i to je najprirodnije resenje za zahtevne projekte. Neko rece da treba pratiti trendove i ponudu. Mislim da je najniza cena za namenski server na nasem trzistu trenutno oko 100.000 ne racunajuci setup naknadu, a ni za porez nisam siguran.

http://loopia.co.yu
[ gojava @ 21.05.2004. 20:58 ] @
Ma ne. Ispade da samo korporacije rade aplikacije u Javi. To naravno nije istina.

Private JVM treba onima koji hoce sami da odrade neka specijalna podesavanja na serveru, kao i neke akcije, npr.: reset, start, stop i sl. To vrlo verovatno nece trebati korisnicima koji rade manje sajtove.

Shared JVM je za vecinu obicnih korisnika sasvim dovoljno. Znaci postoji samo jedna instanca servera. Npr., kod nekih servera se reset aplikacije izvrsava odmah po promeni nekog fajla u aplikaciji, a kod nekih drugih (manjih) posle odredjenog vremena se proveravaju sve aplikacije pa se vrsi reset samo onih aplikacija koje imaju neke promene. Uglavnom, proces je automatski. Instaliranje nove ili brisanje stare aplikacije se takodje vrsi bez gasenja servera. Samo je u retkim slucajevima potrebno izvrsiti neku zahtevniju akciju.

Ne vidim u cemu je tu problem kad je u pitanju odrzavanje. Nema mnogo fizikalisanja. Jedino sto je potrebno je malo vece znanje za podesavanje nego za PHP/ASP; ali i mogucnosti (kombinacije) su vece.

Ne zelim da bilo koga ubedjujem da je nesto bolje od neceg drugog. Razumem ja da Java kod nas nije bas nesto popularna i da se hosting mozda i ne bi isplatio, ali bih stvarno voleo da mi neko objasni zasto se Java uvek nudi samo u okviru najskupljih hosting paketa.?
[ chupcko @ 21.05.2004. 21:56 ] @
Pa zato sto zele da se opare negde, znas neko mora da plati :).
Sto se tice podesavanje, ne bi se slozio da je jednostavno kao i php :) ima tu puno muke, ako zelis da ga postavis da lepo radi (cak ni to nije uvek lepo sredjeno).

Opet ponavljam da niko ne prodaje burek sa kavijarom, mozda zato sto ne znam ko bi ga kupio.

Uostalom, bitno je da provajderi imaju resenje za tebe, a to sto ti je to skupo, pa sta mozes.
Uvek mozes da uzmes namenski server, jeste da je skupo, ali ne mozes naterati nekog da ti prodaje jeftinije. Zamisli, udjes u taksi i kazes: vozi me ali za zutu kartu.

A sto se tice podesavanja, veruj mi da vecina njih zna da podesi puno toga, ali to sto neko zna nesto da uradi, ne znaci da se to radi.

Secam se jedne price iz jednog provajdera: zovu ljudi i kazu, e kod vas nam je name server, nic.yu ne zeli da promeni na novog provajdera, ajde vi drzite zonu ali gde vam mi kazemo. Naravno podrska uputi na prodaju, a ovi: ma dajte to je samo jedna linija u named.conf-u, nemojte da nas zezate.

Dakle ako nesto moze da se uradi, to ne znaci da neko to i zeli da proda, uostalom svaka devojka, a i bogami muskarac moze da popusi, ali nece da ti to ni daju a ni prodaju, zar ne. A i ako prodaju, moze samo po njihovoj ceni.

Eto, zanimljivo je da nista se nije promenilo, mislim da provajdere boli ona stvar za to sto neko hoce JSP i bitnije im ono sto donosi pare :).
[ mikis @ 22.05.2004. 00:51 ] @
Citat:
Ako nekome treba takva informacija, on lepo pita strucnu osobu (te 'javase'), PLATI konsultaciju i radi sta treba.
...
Dakle, postavljanje J2EE servera zahteva neka podesavanja koja su nesto slozenija nego kad je u pitanju server koji hostuje samo staticke prezentacije, asp ili php.


Hvala što potvrđuješ moju tezu :) Klasičnim hostingom može danas da se bavi BUKVALNO svako: odeš na EV1 ili The Planet recimo, zakupiš Linux mašinu sa CPanelom i vozi Miško... Samo klikćeš na sličice, nikakvo ti znanje Linuxa ne treba. Kad zaškripi, angažuješ nekog klinca za sitnu paru... Java hosting je, kao što se vidi, mnogo ozbiljnija stvar (inače bi ga svako nudio).
[ chupcko @ 22.05.2004. 01:12 ] @
Pa ne bi se slozio bas sa idejom da ako neko nesto ne nudi da je slozeno, kazem mozda nije isplativo :). Sto se tices slozenosti, ne bi bas poredio, garant postoji bar jedna distribucija koja instalira lepo neki JSP da ne moras skoro nista da diras. Nije problem u slozenosti nego sto ljudi ne mogu da shvate: provajderi su privatnici koji bi da zarade, i ne ulaze u svaku tehnologiju koja je zanimljiva nekome, nego samo u one tehnologije koje mogu da donesu pare.

Uzgred mislis da je WIN hosting bas toliko tezak pa ga niko ne nudi ?
[ mikis @ 22.05.2004. 02:41 ] @
Ko kaže da je Win hosting težak? Problem što ga KOD NAS malo ko nudi je što se za Win Server mora platiti licenca, a Linux je fraj. Napolju kad uzimaš dedicated server, Win Server 2003 Web Edition je možda 10$ skuplji od Linuxa, a ponegde je isto ili čak jeftiniji (zato što je MS krenuo sa agresivnim cenama za hosting provajdere). Međutim, sam Win ti ne znači mnogo ako uz njega nemaš i SQL server, što dodatno i značajno podiže cenu hostinga. Takođe, imaš i za Win nekoliko kontrol panela (Ensim, Plesk, Helm) koji omogućavaju i laiku da ga administrira.

A i nije da nemamo Windows hosting provajdera: poslednji put sam ih nabrojao bar 10.

Što se tiče Java(šluka ;)) interesantno je da recimo kada odete na Eunetov kontrolni panel (Ensim Pro), pa Site Information, negde u sredini stoji "Tomcat 4", ali je isključeno :)
[ caboom @ 22.05.2004. 11:28 ] @
verovatno iz prostog razloga sto eunet ne nudi java pakete, zar ne? :)