[ Dusan S. @ 06.05.2004. 17:54 ] @
Pozdrav svima.

Jel ima neko na ovom forumu da studira poljoprivredu. Ja bih voleo da studiram poljoprivrednu tehniku, pa ako ima nekog da to studira, neka napiše kako je tamo i jel teško, koliki je prosek studiranja (godina) i sl.
[ pctel @ 06.05.2004. 18:19 ] @
nisam otuda, ali dok ne stigne neko, da ja dam kakav-takav odgovor. Kada sam zavrsavao srednju, ekipa od nas 15-20 vrsnjaka se naravno, rasporedila po raznim fakultetima. Na poljoprivredni je otisao samo jedan, a verovatno ne bi ni on da je u srednjoj imao malo bolji prosek, ovako, sa 2.5 jedino je tu mogao da se ubaci na teret budzeta. Posle 4 godine, situacija je u proseku bila porazavajuca - vecina odustala, svega nas 4-5 jos uvek nesto pokusavamo, a svi negde jedva do pola dosli, izuzev njega, coveka koji je poljoprivredni zavrsio u roku. Sistem ucenja mu je bio takav da mu neko podvuce ono sto je najvaznije, onda on to prepise na 2-3 strane A4 i to nauci napamet, a ostalo samo informativno procita. Mi na PMF-u i ETF-u smo redovno isli na predavanja i intenzivno spremali ispite po 3-4 nedelje i redovno padali, dok je on polagao skoro svaki iz prve sa par dana ucenja. posle je razmisljao da upise postdiplomske studije, ali na srecu nije... kazem na srecu, jer bi mi za koje je fakultet bio sizifov posao umrli od sramote kad on magistrira. Ovako, nam je nekako lakse, priznajemo da je bolji, ali ne mnogo.
[ Dusan S. @ 08.05.2004. 12:23 ] @
Ni moj prosek nije baš sjajan, ali nije ni 2.50. Prosek mi je uglavnom 3.50-3.60. Poljoprivredu bih upisao zato što to stvarno volim. Znam da je taj fakultet mnogo lakši od PMF-a i ETF-a, ali ne treba se stideti ni jedne diplome.
Mislim da je poljoprivredni fakultet za mene pravi izbor, zato što živim u Vojvodini gde je to popularno i sve se više radi na usavršavanju poljoprivrede, a i volim da čeprkam po polj. mašina, da radim po njivama i sl. Znači, da budem terenac, ali ipak inžinjer.
[ Gojko Vujovic @ 08.05.2004. 12:35 ] @
Inace kaze se inzenjer, i zapamtite to dobro.
[ Dusan S. @ 08.05.2004. 15:24 ] @
Ja se izvinjavam, znam da se kaže inženjer, ali greška nije bila namerna!!!
[ cvijic_ltd @ 18.05.2004. 14:12 ] @
Poljoprivredni fakultet spada medju lakse na univerzitetu u beogradu, mada i tu postoje smerovi na kojima se mora zapeti da bi se zavrsili (tu pre svega mislim na prehrambenu tehnologiju). - Inace ja nisam student ovog faksa, ali poznajem ljude koji ga studiraju i one koji su ga zavrsili.
Na taj smer poljoprivredna tehnika, se upisuje najmanje studenata jer misle da nije atraktivan i sl. Ja sam prosle godine sa masinca hteo da predjem na ovaj smer ali morao bi da idem opet u prvu godinu pa sam tako ostao na masincu.
Ukoliko te zaista zanima poljoprivredna tehnika upisi polj faks, zavrsices ga u roku uz malo truda. Ovo ti govorim jer ima ljudi koji na masincu upisu u trecoj godini smer poljoprivredno masinstvo koji je skoro isti kao i polj tehnika na polj faksu. Samo masinac je MNOGO tezi.
Elem, lik iz kraja je diplomirao PRE roka na smeru za zastitu bilja iako u srednjoj skoli nije bio ni prosecan ucenik. Sta to znaci pre roka? Pa, polj faks traje 4 godine + apsolventski staz od 1 godine, a lik je diplomirao za 3 godine i 10 meseci. I naravno upisao se na postdiplomske studije. Covek kaze da su profesori ok, znaci super korektni i da nema cimanja na ispitima kao na masincu ili etf recimo.
Eh da, postoje firme po evropi koje proizvode polj tehniku i daju razne internships studentima. Ovo kod njih skoro niko ne studira tako da kad budes zavrsavao faks imaces sansu da odradis pripravnicki staz u inostranstvu, naravno ukoliko budes ok student. Koliko sam ja cuo, polj faks ima dosta dobre odnose sa raznoraznim institucijama iz evrope pa za ocekivati je da i oni pomognu pri odlasku.
[ markantz @ 18.05.2004. 15:59 ] @
Ja studiram polj. tehniku, ali u Novom Sadu. Fax kao fax nije tezak ali ipak ponekad mora da se uci :). Sto se tice samih predmeta najveci smor su predmeti koji nisu uskostrucni (ali su ipak neophodni). Naravno sve ovo vazi za fax u NS-u.
Ako imas neka iskustva sa poljoprivredom (odn. ako se njome bavis) onda ti ja toplo preporucujem da upises PoljTeh jer ce ti to dati sansu da unapredis prvo svoje znanje (posto stvarno ima dobrih strucnjaka medju profesorima), a zatim i svoju proizvodnju (ako je imas). S' druge strane ako nemas zemlju i ne bavis se time onda lepo upisi neki fax gde ima puno riba i uzivaj, posto ces biti k'o pao s' Marsa (ja sam ovaj drugi slucaj)

PS ne mogu sad puno da pisem ako imas neka konkretna pitanja ti pitaj a ja cu ti odgovoriti
[ superbaka @ 18.05.2004. 20:29 ] @
pogledaj danasnji blic pa ces videti porazavajuce cinjenice... poljoprivredni inzenjer je najsuficitarnije zanimanje...
[ markantz @ 19.05.2004. 06:18 ] @
To jeste istina ali kao sto sam rekao ako imas svoju zemlju koju sam obradjujes onda bez puno razmisljanja treba upisati Poljoprivredni, jer ces sa znanjem koje tu 'pokupis' biti dva koplja ispred komsija koji se bave poljoprivredom isto onako kako sui se bavili i njihovi dedovi i tvrdoglavo odbijaju svaki savet strucnjaka (ili barem vecina tako radi). Posebno je interesantno gajenje bilja u zasticenom prostoru, a mi u Novom Sadu imamo stvarno vrsne srtucnjake u toj oblasti.
[ mb011 @ 27.05.2004. 15:46 ] @
pozdrav!
ja studiram poljoprivredni, odsek stocarstvo. presao sam posle 2 godine na veterinarskom. prvo sto me je odusevilo je stvarno korektan odnos svih na faxu, pocevsi od studenstske sluzbe (na veterini - kreteni), pa do profesora i asistenata. odnos je stvarno super. ispiti su neki tezi, neki laksi, kako koji. meni se sve u svemu dopada. sto se tice toga da je najsuficitnije zanimanje inzenjer poljoprivrede, treba imati u vidu da se to odnosi uglavnom na agroekonomiste, smer koji jedini svake godine popuni kompletan broj upisanih. ostali manje vise ne popune ni budzetski broj... od ove godine se promenio i nacin upisa pa polazes samo jedan predmet po izboru... inace na taj smer (koji se zove mehanizacija), upise se otprilike max 10-20 ljudi...
mislim da sto se tice te grane stvari mogu samo da idu nabolje, jer sto pre shvatimo da je to buducnost srbije, to ce nam biti bolje...
zato samo napred!!
[ superbaka @ 27.05.2004. 21:53 ] @
Citat:
mb011
pocevsi od studenstske sluzbe (na veterini - kreteni),


ko ti je kriv kad nisi znao da upotrebis onu magicnu recenicu :"tetka Slavice, jel mozete molim Vas... kad cuju svoje ime kao da ih nesto udari u glavu i sve mozes da zavrsis sa najmanje truda...
[ mb011 @ 27.05.2004. 22:47 ] @
problem je bila marica :))))))))))))))))
[ Dusan S. @ 11.06.2004. 23:28 ] @
Hvala mnogo na ovim odgovorima.

Ja imam malo zemlje (oko 8 hektara), ali želim da upišem poljoprivredni fax zato što stvarno mislim da budućnost razvoja Srbije leži u poljoprivredi.

Ako se na polj. teh. upiše 10-20 studenata, da li to znači da se teško dobija posao, ili da fakultet jednostavno ne privlači mlade. Takođe me zanima, koliko su naši poljoprivredni fakulteti priznati u inostranstvu (pitam za svaki slučaj).
[ mitar1982 @ 12.06.2004. 11:46 ] @
Poljoprivredni niko ne upisuje zato što ovde svi hoće da budu neki menadžeri i sl.
Kancelarija, BMW, odelce....
[ una11 @ 23.08.2004. 08:03 ] @
Ne znam koliko ti je dobar drug taj koji ti je rekao da je Poljoprivredni fakultet zavrsio pre roka. Ja sam taj fakultet zavrsila kao student generacije i najbolji student u zadnjih 10 godina. Na Poljoprivrednom fakultetu NE POSTOJI mogucnost ubrzanog studiranja. Znaci, cetiri godine se moraju odslusati, a pogotovu na zastiti bilja, kao i na drugim biotehnoloskim smerovima, gde sma izrada diplomskog rada traje dugo, ne postoji ni teoretska mogucnost da se diplomira za manje od 4 godine.
Sto se tice toga da li je lak ili tezak, ja ne bih o tome komentarisala, ali pruza sasvim adekvatno znanje iz oblasti kojom se bavi. Bilo sta da bi covek radio mora da ima nekakvog afiniteta prema toj struci. Ukoliko se zeli uspeh mora se uloziti mnogo rada, a ako vam je cilj samo da se provlacite onda se ispiste sa bilo kog fakulteta jer diploma sama po sebi nista ne znaci.
Inace, navescu vam podatak da je u mojoj generaciji smer za vocarstvo i vinogradarstvo upislo 256 ljudi, a da nas je na cetvrtoj godini bilo ukupno 9 zajedno sa onima koji su obnavljli po neku godinu. Podela na teske i lake fakultete ne vazi.
Pozdravi druga, sa zastite bilja
[ casozzy @ 30.06.2011. 14:59 ] @
Cao svima.... epa evo u kratikim crtama.... hteo sam bezbednost, nisam uspeo, pa sad ocu na poljoprviredni u septembru da polazem.... a evo sta me zanima.... iz koje knjige se uci sociologija (tj da li iz one za gimnaziju ciji su autori Milovan Mitrovic i Sreten Petrovic) a iz koje biologija i da li ostaje broj bodova za upis isti kao na prvom konkursu (tj 51 za budzet i 30 za samofin).
Molim vas odgovorite mi sto pre..... E da, i ako neko ima primer testova sa ranijih godina poslaji te mi da vidim.... hvala unapred
P.S. da li postoji sansa da se upisem na poljoprivredni sada u prvom upisnom krugu (tj. jel ima neki nacin, bilo koji) HELP :(

[Ovu poruku je menjao casozzy dana 30.06.2011. u 16:13 GMT+1]