[ MentalFloss @ 06.05.2004. 21:06 ] @
Imam dva HD: Maxtor 6L040J2 - 40Gb i Maxtor 6Y080P0 80GB. Nedavno sam probao dva programa za merenje temperature i oba pokazuju da se Maxtor od 40 GB krece u rasponu 44 - 47C a onaj od 80GB u rasponu 42 - 45C. Nisam neki ekspert ali mi se cini da je ovo malo previse. Sta kazu strucnjaci?
[ BeastMaster @ 06.05.2004. 22:04 ] @
U principu je zdravo obezbediti dodatno hlađenje za hardove, ali ti ni ta temperatrura nije nešto drastično visoka.

Pozdrav.
[ bOkIcA @ 06.05.2004. 22:35 ] @
Manji disk mi je bio na nekih 40-tak stepeni sto je bilo ok, ali ovaj drugi SATA je skakao i do 70 stepeni sto je bilo previse.
Jedan ventilator na Chieftec kucistu ispred oba diska i rezultat vidis.
[ kUdtiHaEX @ 07.05.2004. 14:52 ] @
Postoje posebni ventilatori za diskove, preporuka je svakako da nabavis jedan.
[ matija-s @ 07.05.2004. 20:56 ] @
Pusti ventilatore s noise levelom od 35 dB low level proizvodi made in china neces moc mirno spavat i nabavi pasivno hladjenje za HDD sa gumom za izolaciju vibracija (samo ako imas dobro rijeseno provjetravanje kucista inace ovo pada u vodu)


Matija
[ MentalFloss @ 07.05.2004. 21:19 ] @
Hvala na savetima i veoma zanimljivim idejama.

Dodavanje kvalitetnog ventilatora uz bolje hladjenje bi verovatno dodalo i sum. Zbog suma ventilatora sam vec zamenio PSU - stavio Nexus Silent i jedva da ga cujem.

Malo sam potrazio po web-u i video preporuku u formi ubacivanja aluminijumskih "U" profiila na bocne strane diskova. Funkcija profila je slicna hladnjaku na procesoru, zvuci zanimljivo, nema mehanickog rada samo jos da poboljsa hladjenje:) i naravno, da Janezi to imaju.
[ kUdtiHaEX @ 08.05.2004. 12:22 ] @
Citat:
Matija Susak:
Pusti ventilatore s noise levelom od 35 dB low level proizvodi made in china neces moc mirno spavat i nabavi pasivno hladjenje za HDD sa gumom za izolaciju vibracija :) (samo ako imas dobro rijeseno provjetravanje kucista inace ovo pada u vodu)


Matija :D



Pa neka nadje sto tise ventilatore. Uostalom, HDD ventilatori ne proizvode 35 db :) malo si se zeznuo.
[ matija-s @ 08.05.2004. 16:34 ] @
Citat:
Uostalom, HDD ventilatori ne proizvode 35 db


Ako chitash i vjerujesh deklaracijama na kutiji, kao sto je ochito problem u tvom sluchaju, ne

Ima ih i stvarno tihih ali zlatno pravilo tisine u rachunalu je - sto manje ventilatora, to bolje.

@MentalFloss
Pogledaj Zalman-2HC1 pasivni hladnjak.Jeftinije rjeshenje od mnogih "ventilatora" i totally no-noise

Matija
[ MentalFloss @ 14.05.2004. 22:50 ] @
Javljam se sa zadrskom - bio na sl. putu. Hvala svima koji su dali doprinos resenju problema temperature HD. Licno vise naginjem stavu - sto manje mehanickog rada (ventilatora) to tisa masina. Matijina ideja mi se dopala - nasao Zalmanov pasivni hladnjak (€ 20.-) idem sutra da ga kupim pa da ga ugradim:)