[ Faxy @ 08.05.2004. 02:45 ] @
Otvaram novu temu iz razloga sto smatram da je krajnje korisno da postoji mesto koje ce se baviti ovim HighEnd3D software-om.

Evo neke novosti koje sam saznao u vezi MAYA-e:
1. Izasla je nova verzija MAYA 6. U UNLIMITED izdanju ima hair. Integrisan je MentalRay3.3 (i u COMPLIT) mnogo bolje nego u MAYA 5, pa sada moze da renderuje i glow i fur.
2. Nacuo sam da treba da se pojavi (ako jos nije) knjiga na srpskom jeziku za MAYA 5. Bilo je krajnje vreme! Izdaje je "Kompjuter biblioteka" ali nisam bas siguran pa neka me neko ispravi ako je drugacije, ili malo upotpuni ovu drugu tacku ako ima vise informacija.
3. Postoji skola za Alias-ove programe u BG - pogledati chiron.co.yu za vise informacija.

Predlozi i konstatacije:
4. Gledacu da za sutra - prekosutra skupim linkove za MAYA-u pa da ih ovde iznesem.
5. Korisno bi bilo u diskusiju ukljuciti i Alias Studio Tool kao i Pixar's RenderMan Artist Tools.
6. Malo nas ima u Srbiji koji radimo u Aliasovim programima (mogo manje nego u onih koji koriste MAX), pa zato smatram da je dobro postojanje ove teme - tacnije mislim da je neophodno.
7. Kao osnivac ove teme molio bih za podrsku ljudi koji koriste ove programe, jer nam je valjda svima u interesu da se okupimo na jednom mestu.

P.S. Molio bih zagrizene fanove MAX-a da ne "pljuju" po Aliasu u ovoj temi i ne pokrecu fight MAYA vs. MAX.

POZDRAV MAYA-sima i CHIRON-u!!!
[ forgotten @ 08.05.2004. 19:58 ] @
Ideja je super, svidja mi se. Mislim da bi i ova tema trebala da se postavi na TOP! kao sto je i uradjeno i sa "LightWawe tutorialima" i korisnim linkovima vezano za PTC-ove proizvode i ostale vezane za takvu svrhu modelovanja, ali opet o tome odlucuje ekipa koja uredjuje ovaj forum, tako da nam treba njihovo misljenje. Ti Faxy pocni polako da postavljas sajtve za Mayu tutoriale, i ja cu polako da trazim neke sajtove a doduse nebi bile lose i adrese 3d galerija (mada pretezno gde su galerije tu su i tutori) :) Isto tako bi trebalo da se postavljaju pitanja u vezi pomoci oko maye kao sto je naveo Faxy a ne da se stalno postavljaju nove teme - bolje da je sve na jednom mestu :). Toliko od mene.
ps. Sto se tice knjige, da postoji jedna: "Maya 5 bez tajni", nalazi se u pretplati na: www.kombib.co.yu

Nepotreban citat

Speling
[ SpelingMistakes @ 09.05.2004. 16:04 ] @
Pa :)
Nema smisla svaku temu koja ima linkove stavljati u top
- Predlazem sledece -
Kada nabacate i proberete gomiluuu linkova vezanih za AW softvere, ja cu popricati sa ALT-F4, kao pokretacem one gore teme i sa rejectom, pa cemo da napravimo jednu gde ce svi ti linkovi biti - I ja imam gro linkova za maju, ali ajde polako - razmenjujte medju sobom, private PP ili emajlovima, pa kad se napakuje dosta linkova - PROBRANIH naravno - sa objasnjenjima o linku, lako cemo postaviti ovo ili nesto drugo kao TOP temu. Inace Ako se ispostuje ovaj moj predlog, to ce "nas malo zbliziti" ako shvatate sta zelim da kazem. Onaj susret koji sam organizovao nije uspeo, ali mozda next time :)
Wi will see We will see

Speling
[ Faxy @ 10.05.2004. 02:02 ] @
Ja sam za to da ovde prikupljamo sve stvari vezane za Alias (MAYA-u i StudioTool), na kasicicu uz obrazlozenja a onda neka urednici odluce da li ce i kako ce ga postaviti u TOP.

Mislim da posto apsolviram za nekih 6 meseci upisem CHIRON da bi usavrsio znanje u MAYA-i, naucio Alias StudioTool i dobio zvanicni sertifikat (za sada imam samo zvanicni sertifikat Graphisoft-a za ArchiCAD). Pa me interesuje da li neko zna nesto vise o ovoj skoli sem onoga sto pise na njihovom sajtu? Da li je neko bio u "CHIRON-u" ili zna nekog koji je bio, ide ili radi tamo?

Evo nekih linkova:
www.alias.com/eng/index.shtml - zvanicni Alias-ov sajt
www.highend3d.com - Najvise MAYA (mnostvo shadera, scriptova...) ali ima i Studio, XSI, MAX, RenderMan.
www.3dlinks.com - Samo ime kaze (ima li neko da radi 3d a ne zna za ovaj sajt?)
www.learningmaya.com/tutorials.php - Mnogo korisnih tutorijala, galerija, linkovi...
www.thegnomonworkshop.com - Uglavnom video tutorijali
www.simplymaya.com - Naziv sve govori

Za sada toliko. Ovo su najpoznatiji i najvazniji sajtovi vezani za MAYA-u. Iskusni korisnici ih sigurno znaju ali za pocetnike moze da koristi.

Usput - procitah na www.aliaswavefront.de da postoji direktna veza izmedju CATIA-e V5 i StudioTool-a (iako ne znam nemacki mislim da sam dobro protumacio). Zvuci super!!! Jel' probao neko?

[ SpelingMistakes @ 10.05.2004. 08:04 ] @
Vazi - e sad imam nekoliko konkretnih pitanja za tebe -

Da li bi u Chiron isao samo da bi dobio diplomu, ili mislis da ces tamo dobiti i znanja koja ne mozes da nakupis "ovde" od nas".

Sta bi hteo konkretno da naucis (nebitno gde) - znaci eksplicitno pitanje - nadam se da ces mi precizno i odgovoriti!

Za sada toliko

Speling
[ chovasie @ 11.05.2004. 00:12 ] @
evo jos jedan jako koristan site za mayu : www.deathfall.com uvek dobre i sveze stvari!

a maya 6.0 je izasla i cak ima i da se nabavi u YU.. tacnije u Novom sadu!

pozdravljam temu!!!!!


[ Faxy @ 11.05.2004. 01:57 ] @
Pa jeste zvanicni certifikat Alias-a jedan od razloga - NARAVNO. Na prvom kursu se radi modelovanje, renderovanje i osnovi animacije - bas ono sto meni treba. E sad vidi ovako: Ja u MAYA-i radim oko 6-9 meseci (mozda i malo vise - ne znam tacno) ali vrlo ne ucestalo, pa su moja znanja:

Poligonalno (mesh) modelovanje ****
NURBS modelovanje **
SubD modelovanje ***
MentalRay ****
Animacija (keyframe) ***

Ostalo znam uopsteno, ali mi nikada nije zatrebalo, pa ga nisam ni ucio. Zeleo bi da sve ovo gore bude realno *****, uz certifikat + znanje modelovanja u studiotool-u

Znaci da rezimiram - zeleo bih da naucim extra dobro: sve vrste modelovanja, pravljenje komplikovanih shadera i optimalno setovanje HighEnd rendera (MentalRay, Pixar's RAT). Zvuci malo ali nije!!!

Znas kad zavrsim fax voleo bih da imam certifikate: ArchiCAD-a (koji vec imam), znanja engleskog (koji dobro zanam ali diplomu nemam), i Aliasa. Da zazvuci kao da nesto znam da radim oko vizualizacije (arhitektonske pre svega). Naravno da bih znanje podkrepio radovima, koje imam i tek mislim da ih radim, posto sam fakticki tek poceo.

Sto me sve ovo pitas? Jel' mislis da je CHIRON "laz i para"? Bakic deluje OK, odnosno takav je utisak ostavio na mene.
[ pailhead @ 11.05.2004. 02:10 ] @
koja je razlika izmedju poligonalnog(mesh?) modellinga i subd modelinga?
[ SpelingMistakes @ 11.05.2004. 08:42 ] @
Samo komentarcic - Ti bi zeleo da naucis i Mayu i Studio Tools. To NIJE LOSE ali je jako zahtevno. Ne znam da li ses na istom kusru dobiti i jedno i drugo. Znam za moje postove u kojima sam ta dva paketa povezivao, ali kad pogledam ovako, sad iz ovog ugla, mozda su to u stvari potpuno razliciti kursevi. Na kraju krajeva vise para za nastavnike . Danas treba da se cujem sa nekim is "te" skole, pa cu ti preneti informacije - Inace ne bude lenj pa pozovi i raspitaje se - 011 33 42 794


Speling
[ SpelingMistakes @ 11.05.2004. 22:11 ] @
A evo i jos nekih malo manje poznatih

http://www2.sketchbookpro.com - Link posvecen Aliasovom odlicnom programcicu za slobodorucno :) crtanje - Ko ima olovku - neka proba - Odusevice se

http://www.3d-create.com/ Jos jedno "skladiste" tutorijala

http://www.turbosquid.com/ Pogledajte - lep saren - Ne znam kako bih ga okvalifikovao ali ima dosta stvari vezano za Alias

http://www.raph.com/3dartists/ Jos jedan jako lep sajt - Za primer - Pogledajte ove linkove Nadam se da ce Vam se svima svideti

http://www.valerys-worlds.com/ Mozda se nekom i ovo svidi

http://www.3dbg.com/web/index.php odlicno je Kod komsija je :)

Uz put pogledajte i ovo http://www.3dbg.com/web/software/maya_history.htm - Mislim isti sajt, ali preporucujem :) Mozda vam se nece svideti sto morate znati ruski ili bugarski, ali sta da se radi

http://www.awn.com/index.php - Mozda nema direktne veze sa Aliasom ali vredi pogledati, a i citati.


Sve cemo ovo kasnije da prebacimo na jedan novi post koji cemo zakljucati, ali cemo ga povremeno dopunjavati - jer to nije za diskusije, vec za reference

Speling
[ SpelingMistakes @ 12.05.2004. 00:55 ] @
Kad smo vec kod Maje 6 - Nije losa - Skrol se sada moze koristiti za zumiranje - Mislim da je poprilicno brza - Hair jeste ukljucen, i ne izgleda lose - Trebalo je da se skro moze koristiti u menijima - tacnije prozorima (npr atributes editor ili render globals) ali to nazalost ne funkcionise bas najbolje - Mislim to je samo malo sminke :)
Kad se instalira teska je 370-tak Mb-a

Neka pitanja ?

Speling
[ Faxy @ 12.05.2004. 01:31 ] @
Pailhead - nisam te ocekivao na ovoj temi. DOBRODOS'O. Odgovor - Pa razlika je velika. SubD je nesto izmedju poligona i NURBS-a. Kada sa njim radis "standard" modu vise podseca na NURBS-e dok kad ga prebacis u "poligonal" tretiras ga kao poligone kad radis npr. u "proxy smooth" modu sa poligonima. SubD je "laksi" za procesor od NURBS-a a moze da da gotovo iste rezultate sto se tice kvaliteta oblina kod modela koji bas to traze. Instaliraj maya-in help pa procitaj ako te vise interesuje (nisam rek'o "instaliraj maya-u" vec samo help). Mesh - je skup poligona povezanih u mrezu.

Speling - Ja bih da DO UCIM maya-u i NAUCIM studiotool, zar mislis da za 336 casa intenzivnog rada to nije moguce. Kursevi nisu odvojeni. Nisam bio lenj da ih kontaktiram, ali sam zeleo da mi neko iz licnog iskustva kaze nesto o njima (CHIRON-u).
Sto se tice brzine to Alias bas i hvali u Maya-i 6, pogotovu u SubD-u. Interesuje me koje sve formate moze da uveze-izveze i to da li postoji dodatak plag-inova kao za maya 5 u kome se pored ostalog nalazio i *.3ds import, ima li novih poligonalnih alata za modeling, stabilnost i da li mentalray moze da renda kosu?

Ako neko sazna kad izadje Pixar's RenderMan Artist Tools za ovu verziju maya-e neka nam javi ovde, posto pretpostavljam da RAT5.5 ova maya ne moze da koristi.
[ SpelingMistakes @ 12.05.2004. 08:41 ] @
Cini mi se da je ova kratka za te pluginove, kao sto su import - export 3ds-a - Ali ako imas to u Mayi 5 - lako ces se snaci. Sto se tice mog rada u maji, on se svodi na vizuelizaciju, dok prakticno sve sto dizajniram dadim u vec znas cemu :) - Tako da ne koristim nista od napomenutog, tipa nurbsi, polymodeling, od subdivisions. Mislim da je poprilicno stabilna, za sada, mada je imam tek od juce, i nisam radio previse u njoj, ali sam primetio da nema preterano problema sa osvezavanjem prozora, ako kojim slucajem radis sa vise programa istovremeno (ili je to do nove masine). Pokusaj da ubacis plugin u novu mayu, i vidi sta ce se desiti. Jedna od bitnijih stvari ti je za pocetak da ubacis wire export - import . jer je to format Studio Tools-a

Primetio sam da se help moze prilagodjavati korisniku - za razvoj - developing - mozete ga promeniti da vam izgleda simpaticnije i funkcionalnije nego standardni izgled


Speling
[ Faxy @ 13.05.2004. 02:06 ] @
Bas me interesuje dal' dobro menja prozore (brzi pritisak space-a) sa novim nVIDIA driver-ima jer MAYA 5 koju sam ja imao nije htela? Mozda je do karte? ja imam MSI GeForce Ti48000se 128 ViVo (i sigurno ne radi i na GeForce MX440). Sto se tice helpa nisam ni sumnjao u Alias jer je maya jedan vrlo od retkih programa koji ima dobar HELP.

'Ajde malo oko kartica - testirao sam MSI Ti4800se sa Asus FX5600 u MAYA-nom OpenGL, i sa poligonima i sa nurbsima, Ti4800 je bila brza 20%-30% (masine su bile gotovo identicne AMD2000MHz-512ram-4800 i AMD1700MHz-1024ram-5600).

Speling koja je tvoja karta i kakvo iskustvo sa grafickim kartama imas? Koliko kosta dobra Qvadro karta (ili FireGL) i da li se isplati uzeti je?

Jel' ima neko iskustvo sa MentalRay-em? Interesuje me rendanje sa HDRI, ako neko moze da mi obijasni kako se radi ili kaze gde da skinem tutorijal?
[ jovca @ 13.05.2004. 03:34 ] @
Citat:
ima li novih poligonalnih alata za modeling

Sta su to poligonalni alati i jel ih ima za nurbs modeling?

Citat:
SubD je "laksi" za procesor od NURBS-a

Koji procesor?Na grafickoj?Inace nisi u pravu jer je tvrdnja uopstena.Neka ti Spelingg odgovori posto se on sigurno razume jer koristi Maya-u za vizuelizacije.

Citat:
Sto se tice brzine to Alias bas i hvali u Maya-i 6

Svaki ciga svoga konja hvali.:-) Ako hoces brzinu predji na SOFTIMAGE XSI.

Citat:
sa novim nVIDIA driver-ima jer MAYA 5 koju sam ja imao nije htela

Nvidia driver-i sa Mayo-ajom ne rade dobro pa se zato koriste stari,neka tamo verzija. Sto se tice helpa niko iz Aliasa ne cita ovaj forum pa nemoras da hvalis najlosilji help medju 3D aplikacijama.Koristan je ali los.

I zasto pises Maya-i i tako umesto prosto Mayi Mayu? Jeli to pravilo ovde na forumu da znam pa i ja da pisem tako?

Citat:
Ti4800 je bila brza 20%-30%

Na osnovu cega si zakljucio?Imas li neki program za merenje MAYA-nih performansi?

Citat:
Kad smo vec kod Maje 6 - Nije losa - Skrol se sada moze koristiti za zumiranje - Mislim da je poprilicno brza - Hair jeste ukljucen, i ne izgleda lose - Trebalo je da se skro moze koristiti u menijima - tacnije prozorima (npr atributes editor ili render globals) ali to nazalost ne funkcionise bas najbolje - Mislim to je samo malo sminke :)
Kad se instalira teska je 370-tak Mb-a

Neka pitanja ?

Ja imam nekoliko pitanja
1.Sta znaci nije losa jer iz navedenog nema nikakvog kvalitativnog poredjenja sa prethodnim verzijama?
2.Zasto svaki tvoj post mora da bude mudrost iz koje nista ne moze da se sazna konkretno?Ne razumem zasto uopste spominjes Maya-U 6 i dajes sud o njoj ako si je tek letimicno pogledao?Kao moderator bi trebao da raspolazes cinjenicama i tako dajes primer drugima a ne da se svaki tvoj post zasniva na pretpostavkama.
[ SpelingMistakes @ 13.05.2004. 10:48 ] @
Jovice
1. Nadam se da prvo pitanje nije provokacija - za sada necu odgovarati na njega
2. Ako sam dobro shvatio Milosa pricao je o renderu – i to je tacno. Ako pogledas malo forum, naci ces negde moj post o bas toj specificnoj temi, vezano za razliku u renderu izmedju poligona i nurbsova.
3. Pa ako nisi radio u Mayi 5 i Mayi 6, kako onda mozes da komentarise brzinu. Siguran sam da je Alias optimizovao Mayu 6 jer se po meni primetno brze dize – sa istim plaginovima, i istim podesavanjima kao Maya 5. Softimage je uvek trazio mnogo vise resursa od masine nego bilo koji drugi program. Kako onda moze biti brzi? Cini mi se da su i dana danas retki entuzijasti koji rde na “obicnim” masinama u SoftImage-u
4. Sto se tice Helpa procitaj moj post iznad gore pa onda vidi jel taj tvoj komentar i dalje stoji. Sto se tice drajvera uvek koristim zadnje verzije detonatora sa Nvidie, i sve mi lepo radi. Ako smo vec kod toga, mozete proveriti na Aliasovom sajtu da je ova verzija 45.23 koju trenutno koristim “akreditovana” od strane Aliasa i opreporucena kao jedna sa kojom se dobijaju najbolji rezultati.
5. Pa ja rece cinjenice – kad kazem nije losa, podrzumevam da nema problema. A verujem da kad god uzems nesto novo, to bi po pravilu trebalo da bude i bolje i brze od prethodnog. Ja se ovim bavim dugi niz godina, i ako neko zeli da izvuce nesto korisno iz mojih postova, verujem da to i moze da uradi, a ako neko zeli da ih koristi kao “mudrost iz koje se nista ne da saznati” neka mu bude.

Ova tema nosi naziv Alias MAYA - diskusija, pitanja-odgovori, radovi, pa sam smatrao za shodno da ovde mogu da iznesem neke moje zakljucke o novoj verziji Maye, koji ce mozda pomoci ljudima koji zele da je nabave da znaju sta ih ocekuje.

Milose
1. Ne bih da ulazim u prefomanse te dve kartice, jer ja pokusavam da naucim ljude da “Boj ne bije svetlo oruzje, vec srce u junaka” – Da objasnim sta sam hteo ovim da kazem, da mi neko ne bi pripisao da sebe smatram junakom. Pokusavam da naucim ljude da nije vazno u cemu i na cemu nesto rade, vec kako to rade (ideja je najbitnija) – Mislim da sam moje najbolje radove radio jos 95-e i 96-e i to na 486-icama i prvim Pentiumima. Nadam se, da i pored toga sto nisam odgovorio konkretno na pitanje o karticama, da se ovaj odgovor moze shvatiti kao poucan.

Inace moja trenutka graficka je GF 4 Mx 440 8 x Agp – i vrlo sam zadovoljan sa njom. Meni ne smetaju takve stvari kao sto su “sporije” otvaranje prozora i slicno. Mislim da ako vec neko razmisljao o tome da kupi Graficku, da treba da bude vodjen sledecim rezmisljanjem.
· Podrska za OpenGl
· Pasivno hladjenje
· Nikako Ati (zbog problema sa interfejsom)
· 8 x Agp
· Ram je nebitan, mada ne ispod 32
Ja i dan danas radim na masini koja tek da ima neke tragove lepog – iz cele one kolekcije Xp-ovih navodno nice stvari. Vodim racuna o Perfomansama, a ne o izgledu. Zato mi je paleta 16 bit, slajderi su vecinom na perfomance a ne apperance (mislim na podesavanja Nvidijinih drajvera), a takav mi je i Xp – Znaci to je ono sto bih ja preporucio korisnicima.

Speling

PS Kad smo vec kod toga, siguran sam de cete pretrazujuci ovaj forum, naci poprilican broj postova bezanih bas za raspravu Grafickim kartama, Dual Monitore, i slicno. Imate tamo i neke linkove koje sam postovao, koje Vam preporucujem da pogledate i procitate, ako vec stvarno zelite da razumete problematiku i resenja koja sam predlozio
[ jovca @ 13.05.2004. 11:47 ] @
Citat:
Pa ako nisi radio u Mayi 5 i Mayi 6, kako onda mozes da komentarise brzinu. Siguran sam da je Alias optimizovao Mayu 6 jer se po meni primetno brze dize – sa istim plaginovima, i istim podesavanjima kao Maya 5



Gde sam naveo da nisam radio u Mayi?Otvaranje programa nema veze sa njegovom brzinom.U pitanju je odziv komandi,iscrtavanje viewporta koje jeste vezano sa kvalitetom drajvera i brzina rendera.

Citat:
Sto se tice Helpa procitaj moj post iznad gore pa onda vidi jel taj tvoj komentar i dalje stoji

Eto ti ga sad.Praviss takmicenje za dizajn a ne vizuelizaciju a hvalis help koji je dobro vizuelizovan.Sminka je nebitna bitno je to da Mayin help nije dobar jer osim obaveznog opisa svake opcije nema dobre primere koji bi bili korisni za bolje razumevanje pa se onda ucenje svodi na Trial-And-Error metodu

Citat:
Sto se tice drajvera uvek koristim zadnje verzije detonatora sa Nvidie, i sve mi lepo radi. Ako smo vec kod toga, mozete proveriti na Aliasovom sajtu da je ova verzija 45.23 koju trenutno koristim “akreditovana” od strane Aliasa i opreporucena kao jedna sa kojom se dobijaju najbolji rezultati.

Ako tebi rade sa odredjenim hardverom ne znaci da rade svima dobro.To sto Alias pise moze da je tacno,ali kada neko ima problema sa osvezavanjem viewporta moze da ih resi starijijm driverima.


Citat:
A verujem da kad god uzems nesto novo, to bi po pravilu trebalo da bude i bolje i brze od prethodnog

Primeri Maya 5 Corel Painter 8 i tako dalje Koje je pravilo u pitanju?

Citat:
Ja se ovim bavim dugi niz godina, i ako neko zeli da izvuce nesto korisno iz mojih postova, verujem da to i moze da uradi, a ako neko zeli da ih koristi kao “mudrost iz koje se nista ne da saznati” neka mu bude.

Kakav humor.Kako se moze koristiti "mudrost iz koje se nista ne da saznati"?:-))))

Citat:
pa sam smatrao za shodno da ovde mogu da iznesem neke moje zakljucke o novoj verziji Maye, koji ce mozda pomoci ljudima koji zele da je nabave da znaju sta ih ocekuje.


Pa sta sada neko ko nema Mayu 6 moze da zakljuci?Da je brza?U cemu?Svemu?Display NURBs-a je brzi ili je render brzi ili su menu-i brzi ili su blendshape-ovi brzi ili se samo program brzo otvara?Nije li bitno to da je Mental Rey bolje integrisan i ostalo da ne nabrajam sada zurim?

O grafickoj karti
Citat:
· Podrska za OpenGl

Svaka graficka karta danas podrzava izmedju ostalog i OpenGL.

Citat:
· Pasivno hladjenje

Cooler?

Citat:
· Nikako Ati (zbog problema sa interfejsom)

Slazem se.Puno ljudi ima problema sa radom u Mayi pod ATI-jem.

Citat:
· 8 x Agp

Kako ovo utiche na izbor?

Citat:
· Ram je nebitan, mada ne ispod 32

Molim te pojasni zasto nije bitan Hvala.
[ pailhead @ 13.05.2004. 13:30 ] @
Citat:
Faxy:
Pailhead - nisam te ocekivao na ovoj temi. DOBRODOS'O. Odgovor - Pa razlika je velika. SubD je nesto izmedju poligona i NURBS-a. Kada sa njim radis "standard" modu vise podseca na NURBS-e dok kad ga prebacis u "poligonal" tretiras ga kao poligone kad radis npr. u "proxy smooth" modu sa poligonima. SubD je "laksi" za procesor od NURBS-a a moze da da gotovo iste rezultate sto se tice kvaliteta oblina kod modela koji bas to traze. Instaliraj maya-in help pa procitaj ako te vise interesuje (nisam rek'o "instaliraj maya-u" vec samo help). Mesh - je skup poligona povezanih u mrezu.


Pedja bakic se ubio da dokaze suprotno na dizajn zoni. A to uchi ljude i u chironu.
[ pailhead @ 13.05.2004. 14:18 ] @
Citat:
Faxy:
Speling koja je tvoja karta i kakvo iskustvo sa grafickim kartama imas? Koliko kosta dobra Qvadro karta (ili FireGL) i da li se isplati uzeti je?


bez uvrede, ali mislim da su quadro malo "out of your league", posto ne znam nikog kod nas ko ima jednu, a za dobru treba da izdvojis $1000.
Valjda se ne bavis tako ozbiljnim stvarima da ti treba ovako nesto?!

evo ti korisne strane
http://www.digit-life.com/articles2/profcards/3dsmax6-p1-ogl.html

Citat:
Faxy:
Jel' ima neko iskustvo sa MentalRay-em? Interesuje me rendanje sa HDRI, ako neko moze da mi obijasni kako se radi ili kaze gde da skinem tutorijal?


Pa nema tu neke velike nauke, tj. jel znas uopste sta hoces da pitas. Kako se koristi hdri? Ima samo dve primene ja mislim, kao skylight i kao enviroment mapa, da predmeti imaju sta da reflektuju, a da to izgleda realno. Znaci stavis neki HDRI neba, da bude kao svetlo oko scene, i stavis ga kao pozadinu, i dobices realno svetljenu hromiranu loptu.

[ forgotten @ 13.05.2004. 14:29 ] @
Citat:
jovca:


1Ako tebi rade sa odredjenim hardverom ne znaci da rade svima dobro.To sto Alias pise moze da je tacno,ali kada neko ima problema sa osvezavanjem viewporta moze da ih resi starijijm driverima.


2.Pa sta sada neko ko nema Mayu 6 moze da zakljuci?Da je brza?U cemu?Svemu?Display NURBs-a je brzi ili je render brzi ili su menu-i brzi ili su blendshape-ovi brzi ili se samo program brzo otvara?Nije li bitno to da je Mental Rey bolje integrisan i ostalo da ne nabrajam sada zurim?

3.O grafickoj karti
Svaka graficka karta danas podrzava izmedju ostalog i OpenGL.

4. Pasivno hladjenje
Cooler?


5. 8 x Agp
Kako ovo utiche na izbor?



COVEVE STA TI UOPSTE RADIS NA OVOJ TEMI???

1. Ja imam 56.72 i odlicno mi radi Maya 5

2. Mayu ima tek par dana kako sam navodi a ti bi vec hteo sav izvestaj o toj verziji (hoces mozda seminarski rad da ti napise???)

3. Jeste podrzava, ali misli se na verziju OpenGL-a (zadnja ver. 1.4)

4. Jok brate, frizider(hladnjak)

5. Jel znas ti uopste sta znaci kad neka graficka i maticna imaju AGP 8X???

p.s. ako nemas pametnija posla, smaraj nekog drugog, a ne si ovde nasao da dizes prasinu!!!
[ jovca @ 13.05.2004. 17:39 ] @
Malo si zaboravio na pravila ponasanja.Vidim nisi odgovorio na pitanja Toliko o tvojoj strucnosti.A o dizanju prasine - Ok neka prosude drugi.Ja cekam odgovore od coveka za kojeg verujem da moze da odgovori ne od nekih zaboravljenih.
[ SpelingMistakes @ 13.05.2004. 20:04 ] @
Ova je tema malo skrenula sa pravog puta pa bih zamolio one koji postavljaju pitanja koja nisu vezana za temu, da pokrenu nove teme sa tim istim pitanjima. Ako budu dovoljno strpljivi, verovatno ce im neko odgovoriti na ta ista pitanja.

Vezano za komentar
Citat:
hvalis help koji je dobro vizuelizovan
moje tacne reci su bile
Citat:
Primetio sam da se help moze prilagodjavati korisniku - za razvoj - developing - mozete ga promeniti da vam izgleda simpaticnije i funkcionalnije nego standardni izgled

Ako neko nije razumeo sta sam pod tim zeleo da kazem, evo objasnicu. Help se moze prilagoditi na nacin da se neke stvari mogu izbaciti, da se izgled helpa moze prilagoditi korisniku a vezano za izgled u IE ili Mozili - Netskejpu - Na engleskom

Use this page to customize your view of the Maya Help

Settings only apply to the specific browser they are saved in (for example, Netscape or Internet Explorer)

Nadam se da su sada neke stvari malo jasnije.

Sto se tice pravila ponasnaja. Za sada ne vidim da ih je neko osim tebe u poslednjih nekoliko dana krsio. Tvoje dve poruke su zbog nepristojnih izraza i cini mi se provociranja obrisane. Nadam se da ces ih prvenstveno ti postovati, shodno tome da si novi korisnik. Ako ne znas pravila ponasanja koja inace prizivas, molim te procitaj ih http://www.elitesecurity.org/o/pravilnik/korisnici a posebno obrati paznju na paragrafe 4,7 i 12

Speling
[ pailhead @ 13.05.2004. 23:20 ] @
Citat:
forgotten:
1. Ja imam 56.72 i odlicno mi radi Maya 5


...ili je jovica mogao reci "...ne znaci ako tebi i jos jednom coveku...", lepo je ako sebe smatras za apsolutnu i neprikosnovenu vecinu

Citat:
forgotten:
2. Mayu ima tek par dana kako sam navodi a ti bi vec hteo sav izvestaj o toj verziji (hoces mozda seminarski rad da ti napise???)


Ne mora seminarski rad da pise ali ne mora ni gluposti da pise, odnosno da donosi zakljucke (a jos i pogresne) na osnovu programa koji ima tek par dana.

Citat:
forgotten:
4. Jok brate, frizider(hladnjak)


Pasivno hladjenje?

[ cs_coyote @ 14.05.2004. 01:01 ] @
Citat:
Faxy:
Koliko kosta dobra Qvadro karta (ili FireGL) i da li se isplati uzeti je?


Od 700 do 1000 evra, recimo. A da li se isplati? Moracu da budem obazriv sa odgovorom, jer je 1k evra puno para - ovo zavisi od kompleksnosti projekata. Ako ti npr. sistem cesto puca, vrlo je verovatno da ce te Quadro kartica resiti tih muka. A ako ne, strpi se dok ne pocnes da izvlacis "pravi" novac iz svog CAD rada, jer ce inace i doticna Quadro kartica zastareti za dve godine.
Inace, sto se tice ATI i NVIDIA-e, samo su im FireGL i Quadro sertifikovane za CAD pakete. A NVIDIA i ne krije da je GF samo za igrice...

A i kada sam god pokusao "nesto na brzinu da sredim u projektu" na svom kucnom racunaru sa GF4, sistem bi poceo da puca vrlo brzo, a posle nekih 4k sati na laptopu sa Quadro FX Go700 ne mogu da se setim da mi je ijednom UG, Catia ili Pro/E pukao, uprkos sklopovima od po 400 elemenata, i partovima sa slobodnim povrsinama od po 100ak MB i 2000 feature-a...
[ pailhead @ 14.05.2004. 02:06 ] @
Znas sta, treba da naucis i da optimizujes scene, ako odma pocnes sa dobrom kartom, postaces bahat i neefikasan.
[ Faxy @ 14.05.2004. 02:11 ] @
coyote - hvala na cenama za QVADRO. Cisto me je zanimalo informativno.

Meni licno Maya nije htela lepo da osvezava prozore sa detonatorima 5*.** verzijama. Mozda je do karte a ne do drajvera - Nemam pojma!

pailhead - Sta se to trudio Pedja Bakic da obijasni suprotno. Da su SubD isto sto i poligoni ili isto sto i NURBS-i, ne razumem!? Kad SubD-je prebacis u poligonalni mod sa njima radis kao sa poligonima koristeci poligonalne alatke, a kad se nalazis u standard modu koristis opcije iz Subdiv Surfaces! Ako ovo nije tacno onda mi obijasni sta je?

jovice - pitas me za poligonalne alatke jel ih ima za nurbs - NE RAZUMEM! Poligonalni alati rade sa poligonima a nurbs sa nurbsima (zamisli - logicno zar ne). npr. ako radis booleans sa poligonima biras opciju iz menija "poligons" a ako ti treba za NURBS-e, onda iz "Edit NURBS" - probaj suprotno pa ces videti da NE RADI!
Sto se tice SubD-ja i kako je laksi za procesor pogledati CD tutorijal "AW - SUBDIVISION SURFACES" na kome lik ima napravljene dinosauruse (gotovo identicne) od Poligina, NURBS-a i SubD-ja i obijasnjava razliku. Laksi za GPU, ali i CPU uvek radi prilikom kretanja u 3d sceni pa verovatno delom vazi i za njega.
Alias hvali brzinu Maye6 u odnosu na Mayu5. Zar si mislio da ce pohvaliti brzinu XSI?
Ner razumeme sta znaci "koristan je ali los". Sto se tice helpa meni se Mayin svidja mada je to stvar ukusa (svidja mi se i CATIA-in help npr. pa ga mnogi CAD-asi osporavaju).
Sto se tice testa kartica ocitavao sam fps-ove sa heads up displaya. Zato sam i rekao orjentacione rezultate.
Da se svadjas i ismevas druge imas vremena a kad trebas da iznases cinjenice (sto je inace i cilj ove teme) kazes: "mentalray je bolje integrisan i ostalo" - BRAVO pa to znam od dana kad je izasla Maya6 evo ti cinjenice o tome: Verzija je 3.3 (Maya5 ima 3.2), moze da renda glow, fur i podrzava IPR. 'Ajde podeli svoje znanje sa nama i kazi sta je to "i ostalo".
[ pailhead @ 14.05.2004. 02:30 ] @
dao sam ti ja i cene i korisne rezultate testova svih kartica koje si spominjao da te interesuju

A cini mi se da se bakic ubio da dokaze da su nurbsi brzi za rad od svih ostalih tehnika, bas po tom pitanju, da su laksi za rad.
nisam bas siguran, ali videcu, imam negde sacuvanu tu temu.
[ SpelingMistakes @ 14.05.2004. 13:41 ] @
Ok svako ima svoje misljenje - jer misljenje je kao dup* - Svako ima svoje - Izneo si svoje jednom, nemoras ga ponavljati - mislim vezano za Pedju Bakica - Na kraju krajeva, mozemo li nastaviti dalje.

Kad smo vec ovde, pre nego sto nastavimo dalje - pasivno hladjenje a vezano za graficke kartice je hladjenje gde ne postoji kuler - Aktivno je normalno suprotno - kada postoji kuler.
A zasto sam to predlozio - Pa takve kartice su besumne, znaci nema dodatnog zvuka koji pored kulera za procesor moze da remeti tisinu.

A i takve kartice imaju optimizovane cipsetove u smislu da trose manje sturje, pa se samim tim manje i greju.

Na kraju krajeva krajnje je nebitna potrosnja i grejanje, jer sam ih preporucio namenski zbog besumnosti, a prakticno istog ili boljeg kvaliteta koji daju kao ostale kartice.

Speling
[ Faxy @ 15.05.2004. 01:55 ] @
pailhead - nasao sam temu u kojoj Bakic obijasnjava SubD, NURBSe i Poligone. Pogresno sam te razumeo - mislo sam da SubD hoces da svrstas u jednu od dve gore pomenute geometrije, IZVINI. Da on tvrdi da su NURBSi najbrzi jer pre svega on radi u wireframeu, a onda mozda i jesu. Posto ja radim u shadedu nism stekao takav utisak.

Tacno je da za jaku produkciju i rendanje slika OGROMNIH rezolucija potreban vrlo sitam mesh tj. mnogo poligona da bi neke oble povrsi izgledale savrseno (sto ume da zakuca i profi karte na silikonima). Zato se i radi sa NURBSima i zato su NURBSi standard za modelovanje u filmskoj industriji jer sa svega nekoliko splinova mozes da kontrolises zaobljenost velike povrsine. Kada pocne proces rendanja NURBS se pretvara u poligone pomocu tessallationa koji mozes da stelujes za svaki NURBS posebno a koji odredjuje broj poligona (gustinu mesha) prilikom prebacivanja NURBSa u Poligone (RenderMan je inace za ovo TATA). Bakic je mislio na film pre svega a ja na "kucnu" upotrebu i rendanje u rezoluciji do 1280x1024.

Sto se tice lakoce rada ja najlakse radim sa poligonima, pa sa SubDjem a nejteze sa NURBSima. Uglavnom sam do sada modelovao u CAD-u i prebacivao geometriju u maju kao poligonalnu pa sa tom vrstom imam i najvece iskustvo. SubD dobrim delom moze da se modeluje kao poligon pa mi zato i lezi. Sa NURBSima imam najmanje iskustva pa su mi mozda zato i najtezi za rad - pogotovu njihovo "spajanje" ako znas na sta mislim.

Sto se tice bahatosti u modelovanju to sigurno nisam jer provedem i sate brisuci suvisne komponente, nodove(vazi samo za maju), sredjujuci hierarhiju itd. Karta me je interesovala cisto iz znatizelje. Nadam se da me razumes i da neces vise da me provociras.

Konacno nabavih maju6. Poceo sam da vezbam renderovanje sa HDRI mapama. Provalio sam da rade tako sto ih stavim u Enviroment u odeljku za MentalRay koji se nalazi u kameri iz koje vrsim renderovanje, i ukljucim finalgather. Ovo radi super! E sad interesuje me da li postoji jos neki nacin i da li i kako moze da se steluje jacina svetla koje dolazi sa HDRI slike? (Naravno obijasnjenje za maju i mentalray).

POZDRAV
[ 5h0ck @ 15.05.2004. 13:15 ] @
Jel ima neki nas sajt (ili hrvatski ili bosanski) na kome postoje tutoriali na srpskom (ili na hrvatskom ili na bosanskom)? Mozda neki www.3dkafic.com ? :)
[ Faxy @ 15.05.2004. 16:25 ] @
5h0ck - Ako nadjem obavesticu te.
'Ajde neka neko izbaci linkove sa free: *.obj modelima, teksturama, HDRI mapama, ako zna.
[ SpelingMistakes @ 15.05.2004. 19:12 ] @
Eh eh eh :) freee - Pa moraces malo da se pomucis :P Ima medju onim linkovima koje sam postovao, cini mi se i sajtova sa modleima - Ali money money :)

Speling
[ pailhead @ 15.05.2004. 20:26 ] @
A sto ne odes na sajt paul-a debeveca, koji je i izmislio HDRI, i skines tamo dobre hdri-eve, skines hdri shop ili kako se vec zove da mozes svoje da pravis.. itd itd itd?
[ Faxy @ 16.05.2004. 01:22 ] @
Imam HDRI shop. Mape me mrzi da pravim jer imam gotove i to vrlo solidan broj njih. Mislio sam da iznesemo linkove zbog edukativno-konstruktivnog karaktera ove teme (ili bi bar takva trebala da bude - tj. tako sam je zamislio).

http://www.alias.com/eng/commu...nloads/bonus_tools/index.jhtml - BonusTools za Maju6 - Nekom mozda zatreba.

Jel' ima ovde nekog ko zna kako se steluje jacina HDRI osvetljenja i dali HDRI mapa moze da se stavlja i na neko drugo mesto sem na Camera - MentalRay - Enviroment. Morao sam ovo da ponovim jer mi stvarno treba odgovor.

Cao!
[ 5h0ck @ 16.05.2004. 11:56 ] @
Ako bih recimo ja napravio sajt, ne samo za mayu vec i za ostale poznatije programe, da li bi neko tu stavljao tutoriale, mape, modele itd.? Da li bi to nekoga zanimalo? Ako ste zainteresovani ja cu da ga otvorim!

Mozete dati i predlog za naziv domena
[ SpelingMistakes @ 16.05.2004. 12:14 ] @
For 5h0ck
Nije losa ideja, mada.... :)

Ja vec pokusavam da organizujem ljude da se malo sretnemo, i porazgovaramo o tome - Ako tu ideju imas odavno, onda nam je iznesi sa malo vise detalja - ok

Mislim bar bih ja voleo da cujem da vidim koliko je to slicno sa ovim sto ja pokusavam?

Pogledaj http://www.elitesecurity.org/tema/45788/1#344695 i http://www.elitesecurity.org/tema/51486 pa ces videti da je to nesto sto bar ja pokusavam odavno da napravim
(ima tu i jos nekih potencijalnih kombinacija sa ES-om, ali smo trenutno u raznim dogovorima)

Speling
[ jovca @ 16.05.2004. 14:31 ] @
Citat:
Ako bih recimo ja napravio sajt, ne samo za mayu vec i za ostale poznatije programe, da li bi neko tu stavljao tutoriale, mape, modele itd.? Da li bi to nekoga zanimalo? Ako ste zainteresovani ja cu da ga otvorim!

Tutorial-a na srpskom nema isto kao sto nema ni mapa ni modela koje bi nasi ljudi dali.I kada bi delili to bi radili sa svojih sajtova u promotivne svrhe.Inostrani tutorial-i i ostalo modeli-teksture se isto mogu naci na sajtovima pojedinaca i firmi zasto zbog njihove promocije da ljudi pokazu sta znaju.Da gomilas inostrane tutorial-e nema svrhe jer vec postoji milion site-ova sa ogromnim link sekcijama a i nebi bio fer da koristis tudje ako si mislio da host-ujes tutoriale.

Pozdrsv


Deo poruke sam obrisao jer nema apsolutno nikakve veze sa temom
U buduce cu isto to raditi, tako da vodite racuna o tome sta pisete

Speling
!

[Ovu poruku je menjao SpelingMistakes dana 18.05.2004. u 00:09 GMT]
[ 5h0ck @ 17.05.2004. 03:39 ] @
Citat:
SpelingMistakes:
Ja vec pokusavam da organizujem ljude da se malo sretnemo, i porazgovaramo o tome - Ako tu ideju imas odavno, onda nam je iznesi sa malo vise detalja - ok
Mislim bar bih ja voleo da cujem da vidim koliko je to slicno sa ovim sto ja pokusavam?
Speling


I ja pokusavam da organizujem ljude da ponekad barem odigramo fudbal u sali, ali suvise je onih neodgovornih "pametnica" koji samo zuje kao komarci isuvise ubedjeni u svoju filozofiju sa VECITOM PRICOM KAKO TO OVDE U OVOJ ZEMLJI NE MOZE DA SE URADI!!! Pa Zelja je drugi na evroviziji!!! :) Moji ortaci su uglavnom muzicari mada ih ja zovem sviraci i rekao sam im da cu da im napravim spot za dzabe, kada naprave neku pesmu... to sam im rekao pre godinu dana.
Ideju nemam nista drugaciju od drugih stranih sajtova, samo na srpskom. Mogu da prodju i video tutorijali, ali da se narucuju pouzecem po pristupacnoj ceni.
Pa ako moze da se uradi i da se prodaju modeli, misleci na prodaju izmedju posetioca... i tako neke fore, i normalno nek stvari za Dz.
Mislim da to ne predstavlja konkurenciju ES jer forumi tu nece biti primarna stvar.
Tako da ono... pametniji si po tom pitanju, pa ako hoces da radis odvojicu vreme i za to! Mozda se vidimo na Adi!!!
[ SpelingMistakes @ 17.05.2004. 09:53 ] @
Odlicno
Ako si entuzijasta kao sto tvrdis, ok :) ali trebas i da ziivs.

Ako dodjes popricacemo na licu mesta o tome - A sada bi bilo lepo da ili premestimo diskusiju o vome na drugo mesto ili je odlozimo do subote - jer ipak je ovde tema "Alias MAYA - diskusija, pitanja-odgovori, radovi"
Ima tema koje su srodnije sa ovom temom o forumu pa mozemo nastaviti tamo.


Speling
[ forgotten @ 17.05.2004. 20:35 ] @
Evo posle koliko dana setio sam se da uplatim intrenet sate i vidim da se sire postovi na ovoj temi, samo napred!!! Ali ovo mi je posebno upalo u oko, a tice se naravno opet prepirke sa jovcom, dakle napisao si:

Citat:
jovca:
1)Malo si zaboravio na pravila ponasanja.2)Vidim nisi odgovorio na pitanja Toliko o tvojoj strucnosti.3)A o dizanju prasine - Ok neka prosude drugi.4)Ja cekam odgovore od coveka za kojeg verujem da moze da odgovori ne od nekih zaboravljenih.


1) Ja zaboravio??? O ovom ti je vec receno, da si ti taj koji krsi pravila.
2) Kakva strucnost ima veze sa ovim? Ja sam ti odgovorio na ona glupa pitanja kojima nije mesto na ovoj temi, a ne na pitanja koja si diskretno postavio Spelingu. Nadam se da ubuduce nece niko postaviti ovakva pitanja, bar sto se tice ove teme(mislim na pitanja sta je pasivno hladjenje, agp 8x, postoji tema "hardver" pa se raspituj do mile volje).
3) O tome su vec prosudili
4) Sto se tice ovoga, hmm... molio bi te ubuduce da tvoji dalji odgovori nemaju ovu vrstu ismejavanja, a tice se samoga nicka, da ne bi poceo ja malo da ismejavam i to diskretno mislim na tvoj nick, da li smo se razumeli???
[ SpelingMistakes @ 17.05.2004. 22:32 ] @
Ok Ovako - Pobrisao sam poruke koje apsolutno nisu imale veze sa temom - to cu i ubudice ciniti - Zao mi je nekih, ali sta da se radi.

Pokusajmo da vratimo tok teme na pravi put

A to su prica o Maji, tutorijalima i slicno

Nadam se da se slazete

Speling
[ Faxy @ 18.05.2004. 01:19 ] @
5h0ck - podrska za projekat sajta!!! Ako nekako mogu da ponognem reci.

Moze li jedna tema da prodje bez "mudrovanja", prepirki, provokacija??? Ako neko nema sta pametnije od toga da radi neka se przni na drugom mestu. Administrator ima moju punu podrsku da brise sve sto za temu nije vezano!
[ 5h0ck @ 18.05.2004. 02:28 ] @
Pa SpelingMistakes planira da odrzi sastanak na adi u subotu, tako da ne bi bilo lose da se tu pojavimo i procaskamo o tome (mozemo i sladoled da kupimo :) ).
O sastanku mozes vise saznati iznad na datim linkovim u poruci SpelingMistakes-a ili se njemu obrati PP.

Hvala na podrsci...
[ forgotten @ 19.05.2004. 20:49 ] @
5h0ck sto se tice sajta, super je ideja, ali mislim da bi se najvise "proslavio" sajt 3d galerijom +komentari, a tutoriali i modeli da budu jedan mali (malo veci) dodatak.
[ 5h0ck @ 19.05.2004. 21:47 ] @
Pa da, zasto da ne... apsolutno sam razmishljao da se na tom sajtu nalazi tako nesto jer nisam ni mislio da se zove www.samotutorijaliza3d.com ;) bice svacega, a i hvala na podrsci i takodje pozivam sve koji imaju nekakvu ideju za sajt da je postuju.

Hvala svima
[ SpelingMistakes @ 19.05.2004. 23:12 ] @
Ha ha ha - Pa Vas dvojica cete na kraju stvarno napraviti BUUM :)

Ok podrsku moje "neprofesionalne" malenkosti - kako neki kazu - imate, kao sto vec znate nego glede radi (kako kazu nase komsije) pogledajte malo http://www.raph.com Ja sam ga postavio medju linkove, ali verujem da ga vecina Vas nije posetila - i usput bacite pogled na http://www.raph.com/3dartists/artgallery/6272.jpg
To je BRE :) rad :)
Ha ha ha
Ili moza ovo
http://www.raph.com/3dartists/artgallery/6270.jpg
ili ovo
http://raph.com/3dartists/artgallery/6264.jpg

Oko kad smo kod ove zadnje slike - 6264 - Imam da napomenem nesto sto mi bode oci - Senke - Suvise su ostre - Imam utisak da kada bih se nasao u takvoj situaciji da bi senke - ivice - bile mnogo "blaze" - Jesam li u pravu? Pogledajte senku ovog drzaca (ove cevke za drzanje kad se penjes) ili kako se vec zove - Pa da GELENDER :) Mislim da bi sunce u takvoj situaciji skoro "upropastilo" senku tih cevi - zbog rasipanja i slicno - odbijanja od zidove - Mozda sam "picajzla" ali mozda cu kad porastem da budem "kriticar" :)

Speling

PS ovi iznad su uradjeni u maji hi hi hi :)

PSS Evo nesto i za korisnike Max-a
http://raph.com/3dartists/artgallery/6265.jpg

- Hmm koliko im je "softver" dobar vidi se - Nisu uspeli ovu devojku ni da obuku :) Vidi sva je "gola" :) He he he - Nadam se da se niko ne ljuti na ove "sale" :)


PSSSSSST
Ovo necu komentarisati
REALY no comment


http://raph.com/3dartists/artgallery/6242.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/6239.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/alessandro_nardini1.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/alessandro_nardini2.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/6223.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/6219.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/6220.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/6205.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/6203.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/6207.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/6207.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/pavel_jelinek1.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/oury_atlan3.jpg
http://raph.com/3dartists/artgallery/michel_roger3.jpg
* http://raph.com/3dartists/artgallery/shinya_ohashi3.jpg
* http://raph.com/3dartists/artgallery/shinya_ohashi1.jpg

Ok to je za sada - Ovo sve ima moju malu preporuku :) Ostale cuvam za sebe :)

[ tanjgi @ 19.05.2004. 23:16 ] @
Zdarvo svima interesantna tema, imam veliku kolicinu tutorijala za Mayu i knjiga u elektronskom obliku , video tutorijala oko 1gb , narucio sam knjigu od kombiba, i sve ovo sam voljan da razmenjujem sa drugim korisnicima , pa ako nekom nesto treba neka samo kaze. cao
[ 5h0ck @ 20.05.2004. 02:07 ] @
Speling, Speling... pa moja slika je bolja od svih tih...

http://www.geocities.com/shonetow/
[ forgotten @ 20.05.2004. 10:03 ] @
Na vec navedenom sajtu www.simplymaya.com ima download sekcije:

Textures Download
Download your textures here.
(101)

Shaders Download
Download your shaders here.
(29)

Plugins Download
Download your plugins here.
(10)

Models Download
Download your models here.
(38)

Mel Download
(55)
[ SpelingMistakes @ 20.05.2004. 10:05 ] @
http://www.rendernode.com/articles.php?articleId=150

Jos jedan clanak o Maji - Mislim da je vrlo "konkretan" - a i obiman je koliko sam primetio

Imate dole next za jos nekoliko dodatnih stranica - cisto da ne smetnete to sa pameti :)


Speling - mada vidim da me svi potpisuju sa SM - :)
[ forgotten @ 21.05.2004. 14:11 ] @
Jedno malo pitanje za moderatore: kada ce ova tema dospeti na TOP?
[ SpelingMistakes @ 21.05.2004. 14:31 ] @
Of topic

Drago mi je da je ova tema, i bez "intervencije" stavljanja u top, sama to i postala!

Ja je jednim klikom misa mogu staviti u Top, ali nemojmo neke stvari pomalo na taj nacin favorizovati - Ok Onda bi neko mogao da kaze - hej a gde je MAX i tema o Max-u u top-u itd

Pss Inace nadam se da cemo se dogovoriti ovih dana i kao sto sam najavio srediti one "teme" sa linkovima, i od njih nekoliko napraviti jednu, koja ce obilovati linkovima ka svemu i svacemu.

Speling
[ 5h0ck @ 23.05.2004. 05:24 ] @
Da zena muskarcu upropascuje zivot dokazuje i to da me je jedna Maya naterala da ostanem budan do 6:30h ne bi li u njoj napravio, posle gomilu pljuga, moj PRVI poduhvat pod nazivom "Lopta pod otiracem". nije li sjajan?

SadaMazo ti ces se posebno obradovati! :P
PS Cak i senku ima! Kakvu - takvu, ali ipak ima!
Laku noc...
[ SpelingMistakes @ 23.05.2004. 09:02 ] @
Evo - juce sam mu je na "nabacio" a on navalio na nju (maju) jadnu ko da nije video zensku pet meseci , a evo vec je danas best of the best :)
He he he Mora da mu je bilo jako lepo nocas sa doticnom :) A i ona je svakava - daje se svakome :) Zar mene da prevari sa njima - njim - Pa videste li Vi one slike sa sastanka - Ko je lepse od nas dvojice tamo :)

Koji ti je taj maza ? :)

Hi hi ih

Speling

PS Ta lopta mi lici na tebe - jutros :)


[Ovu poruku je menjao SpelingMistakes dana 23.05.2004. u 11:07 GMT]
[ forgotten @ 23.05.2004. 09:07 ] @
Lepo izgleda, narocito senka, nego koliko si dlaka nabacao na taj otirac, i koliko je trajalo rendisaje?
[ 5h0ck @ 23.05.2004. 12:03 ] @
mislim da sam za dlake ukucao 60.000, a renderovalo je nekih 30-45 sek. A da li ste videli da ima i reflekiju na podu? a? a?

Citat:
Evo - juce sam mu je na "nabacio" a on navalio na nju (maju) jadnu ko da nije video zensku pet meseci...


Pa kada sam Shone Shmele !!!

A kakav sam jutros... ne zelis da znas... :)
[ forgotten @ 23.05.2004. 12:59 ] @
Odlicno 5h0ck, treba mi jedna mala pomoc od tebe. Naime testiram brzinu renderovanja Maye na OS Linux i na WIN. E posto ja imam samo ver za Linux, testirao sam render na njemu, napravio sam obicnu loptu i nakacio je sa 1 000 000 dlaka a evo i slike.



Brzina celog procesa renderovanja (znaci calculating + render) je trajalo ~00:04:25. E sad te molim da i ti uradis po mogucnosti isto ovako (ne treba da ga rollujes neka budu ravne tj nebitno), znaci standard sphere sa 1000000 dlaka, stim da je dlaka debljine 0.020 a duzinu odprilike proceni, sini mu render na rezoluciju 1024X768 pa javi koliko je sve to trajalo. Po mojoj proceni Linux daleko brze renderuje nego win, ali videcemo :)
[ 5h0ck @ 23.05.2004. 14:51 ] @
Da, ail ne zavisi li to i od masine koju imamo ja iam AMD 1600+ (1400Mhz); Ati radeon 9200 128MB; 512MB DDR i tri Dzojpeda od kojih samo jedan radi! :)
Mogao bi zakaciti i taj fajl koji si radio, tako da bi bili precizniji sto se vremenea tice.
[ forgotten @ 23.05.2004. 15:42 ] @
E snasao sam se, gle sad ovo: Hvala bogu imam dosta drugara koji imaju svako jake programe ali i da im uposte ne trebaju, nego cisto eto prave ahivu, e kod jednog sam nasao Mayu 5 (kao sto ja imama na linu)i hvala bogu za windows je. E sad sam je prerezao na moj cd, instalirao i naravno testirao: pogledaj ovu sliku



ova ima isto 1 000 000-ce isto postavljen kvalitet render isto na intermediate kvalitet 1024X768, click na render curent frame i............ ~00:05:10. Covece LINUX ga je oduvao!!! Upravu si da zavisi od konfiguracije, to sam znao ali mi je trebao priblizan podatak, jer to vezano da zavisi od OS-a sam znao odavno tako da sam odma nabavio verziju za linux a za win me nije zanimala, i eto sad da ne bude da sam za DZ stavljao Linux... isplatiolo se i to skoro duplo! I tako ljudima koji rade u mayi toplo preporucujem da nabave linux ako im se Render na winbloooowsu cini spor, i iskreno kvaltet je nekako bolji na linuxu bar mi se tako cini, jer ovu prvu sliku sam morao da kompresujem sa skoro 400kb na 50(tako da je cak izgubila i na kvalitetu) dok ovu na winu nisam morao zato sto je imala samo 40kb ;P
[ SpelingMistakes @ 23.05.2004. 16:23 ] @
Pa to da je win sporiji od linuxa sam mogao i ja da ti kazem :) da si pitao :)
ALi ok - na krjau krajeva lepo si se uverio i sam

Speling
PE Evo nesto od mene - mislim da je godina 1999-a :)

[img][att_url][/img]

PS

DZABA VAM milioni i kamioni dlaka, kad nemate ovako lep i cupav NICK :)
Zamisljam sebe oko vrata neke lepotice :P ovako lep, mekan i nezan - hmmmm Zaljubio sam se sam u sebe :)

He he he


[Ovu poruku je menjao SpelingMistakes dana 20.07.2004. u 11:47 GMT]
[ Faxy @ 24.05.2004. 02:10 ] @
Lepo se igrate sa maya fur :)

Zna li neko da renda fur u mentalrayu? Maya 6 bi trebala da to nekako moze da izvede.

P.S. Jedno pocetnicko pitanje - gde postavljate slike ne netu, mislim na kojoj adresi, da bi ih kasnije linkovali?
[ forgotten @ 24.05.2004. 14:18 ] @
To ne bi znao da ti kazem posto nemam 6 a cuo sam da ima maya 6 i hair, pa u cemu je razlika izmedju haira i fur?

A za postavljanje slika pogledaj poruku od Gojka Vujovica pa zatim od Bojana Basica na http://www.elitesecurity.org/tema/48253
[ 5h0ck @ 24.05.2004. 14:48 ] @
Pa hair je kosa, a fur je krzno... npr. ako radis konja onda ces mu celo telo presvuci sa fur-om, a kada mu budes radio grivu koristices hair ;)
[ forgotten @ 25.05.2004. 09:33 ] @
A, ok, sta ces engleski mi je slab :( Znaci fakticki sve do verzije 6 u mayi kosa na nekim modelima se pravila uz pomoc fura, jel tako?
[ 5h0ck @ 25.05.2004. 18:45 ] @
E to vec ne znam... verovatno... Osim ako nije postojao neki plugin...

Mozda takve stvari morali da rade u MAX-u :)
[ Faxy @ 26.05.2004. 01:17 ] @
Postojali su plug-inovi za Mayu koji sluze za kosu.
Kosa moze da se pravi preko fur-a samo zavisi od frizure.
Pixar's RAT od verzije 4.5 podrzava mayine "dlake".
Nikada se pored "zive" Maye mije morao koristiti MAX za kosu => PRIMER: Final Fantasy: Spirits Within (MAYA i RENDERMAN) 60.000 vlasi kose koji ima glavna junakinja Aki.

Evo moje obdaniste:
[ Faxy @ 27.05.2004. 01:48 ] @
Evo i moje stolice pa prokomentarisite nju i obraniste. Inace to su moji prvi radovi MAYA-i (obdaniste je prvi a stolica drugi) Obdaniste sam sam projektovao u ArchiCAD-u, nakitio u MAYA-i i rendau mentalreyu. Stolica je modelovana u MAYA-i sa SubD a rendana u mentalrayu.

[ forgotten @ 28.05.2004. 14:19 ] @
Render je lepo ispao, a sto se tice izgleda, svako je kreativan na svoj nacin i meni iskreno ne izgleda bas u potpunosti kao stolica :) A obdaniste mastovito izgleda, steta sto nije malo veca rezolucija, jedino mi se nebo+oblaci ne svidjaju.
[ forgotten @ 08.06.2004. 14:24 ] @
E pa da se vratimo na pitanje stavljanja ove teme na TOP! Speling kazes da bi se maxovci bunili sto nije njihov max u TOP-u. Pa imaju prava samo da se bune kada budu imali samo jednu temu kao ova gde su smesteni i radovi, pitanja i sugestije a ne svako pitanje ili svaki rad po jedna nova tema. Pa sta kaze moderator???
[ reject @ 08.06.2004. 15:17 ] @
Moderator kaze da na TOP idu samo extremno vazne stvari, FAQ, tutorijali
i linkovi ka tutorijalima, podeljeni po softwareu. Ukoliko se ne radi tako, TOP
ce izgubiti smisao.
[ SpelingMistakes @ 08.06.2004. 16:16 ] @
OFF TOPIC

Ja smatram da tema u top-u ima cak i suvise (nazalost od njih 6 tri su moje) - Neki put skinem neku ideju, pa je posle kad ponovo postane aktuelna zbog necega, vratim nazad

- Jel bitno da li je tema u top-u ili nije - Ova tema je sama pokazala da je vredna, i po posetama, odgovorima tacnije svime sto nosi u sebi. Ja razmisljam da li su i one teme za top, a kamoli da dodajem jos neku - Teme idu u top, kad je nesto sto doprinosi svima na ovom forumu, a ne samo nekolicini - barem bi tako trebalo da bude. Nadam se da teme koje sam ja pokrenuo i koje sam smestio u Top stvarno doprinose svima, a ne samo meni ili opet nekolicini.

Speling
[ Dimovski @ 23.06.2004. 13:25 ] @
Hocu ja da se menjam.Ja takodje imam veliku kolekciju tutorijala za vecinu aplikacija(max,maya,lightwawe,softimage,motionbulder,houdini,itd.................)

Nebojsa
[ SpelingMistakes @ 10.07.2004. 10:06 ] @
http://www.alias.com/eng/partners/conductors_program/plugins/

Veri ineteresting
[ forgotten @ 10.07.2004. 14:23 ] @
Ima zanimljivig pulin-ova, a one za render ne bi da isprobavam, samo fali jos to da zeznem :)
[ GavrilovPrincip @ 19.07.2004. 23:53 ] @
Zdravo drugari....evo upravo sad zavrshih neku tintaru u Houdiniju...pa svratih malo ovde ...interesuje me da li je neko video ovu novu knjigu Maya 5.0 bez tajni...planiram da je kupim ...usput i ja imam nekih Gnomoncica za menjati ..sa nekim , simply maya tutorijala i td..
[ GavrilovPrincip @ 20.07.2004. 12:02 ] @
A da josh juce zaborzvih da svim drugarima :) predlozim jedan sjajan hub na DC++-u
cija je adresa **************** koji je sikljucivo vezan za modelovanje i animacije
vec sam jednom drugaru koji mi se javio povodom razmene za tutose:) rekao da tu moze da se nadju tone i tone tutorijala...najnovijih vodecih 3d aplikacija ....pa ljudi ajde malo tamo .... ja se osecam neugodno sam :))) (salim se naravno)....

Pozdrav

Link obrisan jer je bio ka warezu, a obrisan je i deo vezan za nacionalnost posetilaca. Ovaj forum posecuju korisnici raznih nacionalnosti, tako da spominjanje nacionalnosti u krajnjem slucaju nije pristojno.

Ako nekog interesuje link, neka to sazna na PP


[Ovu poruku je menjao SpelingMistakes dana 21.07.2004. u 00:58 GMT]
[ pailhead @ 20.07.2004. 13:21 ] @
nisi sam...
[ forgotten @ 20.07.2004. 14:27 ] @
Citat:
Zdravo drugari....evo upravo sad zavrshih neku tintaru u Houdiniju...pa svratih malo ovde ...interesuje me da li je neko video ovu novu knjigu Maya 5.0 bez tajni...planiram da je kupim ...


Ja sam je kupio i nisam se pokajao sobzirom da je (ja bar mislim) ovo jedina knjiga vezana za paket Maya kod nas. Ukratko, u knjizi se radi tj uci ceo jedan projekat, nesto kao animirani crtani, krecuci od vec napisane tekstualne price do daljeg razvoja na kompjuteru ukljucujuci sve vrste modelovanja, kecuci od NURBS(gde su opisane i upotrebljene skoro sve funkcije) pa do Poly-a tj. SUBD-a. Znaci vezbajuci kroz taj projekat upotrebljavaju se skoro sve funkcije koja maya poseduje. Posle modelinga ide character riging koji je jako interesantan, deformacije kositju koje ce biti dalje upotrebljeni za animaciju, dynamica i na kraju maping, texturing i render(ovde su ukljuceni svi faktori osvetljenja, fur, fluid effects, cake koje vode ka fotorealistici i dr.)
Sve je sjajno i lepo uklopljeno (bar po meni - ukusi su razliciti) u toj knjizi od 900 str.
[ forgotten @ 22.07.2004. 14:36 ] @
E pa bio je red da i ja postavim neki svoj rad koji je modelovan u Mayi:






[ forgotten @ 22.07.2004. 14:40 ] @


Mala napomena:
Samouk sam, ovo mi je prvi model radjen u Mayi tako da su mi kritike i komentari dobro dosli

Inace ko hoce, odnosno ko ima Mayu moze da skine ovaj model i to na: http://www.simplymaya.com/down...=291&catid=20&typeid=1

Kao download sam ga stavio kao polygonalan a inace radio sam ga kao subdivisionS., ali sam morao da ga convertujem da bi smanjio velicinu fajla za download (dugo bi trajalo )
[ SpelingMistakes @ 22.07.2004. 18:03 ] @
Super - ja ne radim te stvari, ali imam jednu malu zamerku - tacnije savet sta da izmenis - Prelaz izmedju uveta i glave i to ona gornja ivica - Uvo je poprilicno dobro, ali taj delic - koji sam zaopkruzio se vidi da nije dobro uradjen - Pazi znamo se, ali kritikujem tvoj rad sto vise mogu, ne bi li iz toga nesto naucio - Tamo gde je strelica, bi trebalo napraviti malo vise prostora izmedju glave i uveta - Pa pogledaj se u ogledalo - verujem da kod tebe isto kao i kod mene ima tu neki mm prostora Mada sam ja mozda malo klempaviji Taj deo nekako izgleda neobicno - sipeglaj tu povrs kaoja se na taj nacin odvaja i ide ka dole - i odvoj malo vise uvo od glave i to bi valjda trebalo da bude to - ps nemoj da krivis uvo, vec ga celog selektuj i malo povuci od glave -

Ok toliko - evo i slike pa pogledaj

[img][att_url][/img]

PS Jos ti preporucujem da kad renderujes glavu - barem ovde za net . priblizi je sto vise - da ne dobijamo veliku sliku sa relativno srednjom glavom i dosta praznog prostora okolo - Cisto da mozemo bolje da pregledamo slike
[ maki159 @ 23.07.2004. 10:09 ] @
Do sada sam radio u 3ds maxu, a planiram preci na mayu moze li mi iko reci da li se na instalacionom cd maye nalazi i neki manual da se mogu malo uhodati kao i kod 3ds maxa.
[ forgotten @ 23.07.2004. 14:11 ] @
Au majkumu napravih malo veci propust. Spell nisi ti klempav nego sam ja corav Ispravicu taj bug sto pre. A sta ostali sa ovog foruma misle, nije valjda da ostali nista ne misle o mom prvencu, inace sto je manje kritika to je bolje za mene he, he. Uostalom ako nema kritika moze bar neki kompliment ?
[ chovasie @ 27.07.2004. 18:35 ] @
pa evo malo kritike i od mene! :)))) boooahaahaa!!! ;)

pevo sto pada u oci je uvo!!! lose si ga spojio sa glavom... a i totalno je pogresno izmodelovano! ima na netu gomila dobrih tutsa za uvo! ali uvo je po meni i najteze napraviti, bar kada se pravi kako treba!!! nadji neke fotke uveta i pogledaj unutrasnjost uveta je totalno pogrsna ovde! :)

za gornje se ne vidi najbolje ali donji kapci su ti mnogo daleko od ociju i gledaj da ih podebljas malo... bar bi ja... jer mnogo idu u "spic"....

opet zbog perspektive se ne vidi dobro oblik gornje usne... ali donja je isto u "spic"....znaci nije zaobljena nego ti nekako ide u V.... ispravi to!

mozda bi i bradi trebala neka malo bolja definicija... ali to zavisi samo od tebe... tj. sta si hteo da postignes!

e sada daj wire frame pa da se kritikuje jos malo! :))))

pozdrav!

[ chovasie @ 27.07.2004. 18:38 ] @
evo ti linkovi za dobre tut,. za uho-usta-nos.... ;)http://www.3dtotal.com/team/tu...detonumshead/detonumshead2.asp
http://www.3dtotal.com/team/tu...detonumshead/detonumshead5.asp
bla...bla...

imam i bojlih.. ali ne na netu.....

ako budes zainteresovan javi pa cu ti poslati...ako vec i nisam... nemam pojma!
imam jako dobrat rur za mirai... ali je poligon tako da je isti djavo...

poz!

[ forgotten @ 27.07.2004. 21:10 ] @
Au, na*ebao ja sa ovim kritikama
Hvala Chovasie na kritikama moracu da pogledam te tutse ali izkljucivo te za uvo. Covece kako sam poceo postacu otorinolaringolog (ha cik procitaj iz prve ako mozes ). Nego sta mislis Chovo da uradim (ubuduce) uvo izjedna sa glavom, a ne zasebno pa da ga spajam na point snap, kako ti radis??? Sto se tice usana takve sam hteo mada je malo nezgodan prikaz pa se ne vidi lepo, a kapke, na njih se nisam toliko zadrzavao (al trebao sam!!!) No bice vise srece (pameti) drugi put. A sto se tice wireframe-a, ne usudjujem se da ga postavim pored ovih kritika Salim se postavicu ga(ako budem imao smelosti sutra, sad me mrzi da ulazim u Linux :P

#OFF TOPIC

Znas sta mi prvo palo na pamet kad sam procitao tvoj nick? Setio sam se da sam zaboravio da ti posaljem one tutse sto sam rekao da cu ti poslati Ispravicu tu gresku pod hitno... aj sto se tice toga cucemo se na mail
[ Faxy @ 29.07.2004. 01:28 ] @
Slazem se sa chovasiejem u vezi modela glave, ali za prvenca je stvarno OK. Za pri rad nije ni za ocekivati da uvo (kao tezak detalj) izgleda spektakularno. Kapke, usne, spoj uveta i slabo definisanu vilicu nije toliko tesko ispraviti - pa ucini to.

Koju si geomatriju koristio prilikom modelovanja (NURBS, Poly, SubD)?

Kupih i ja "Maya 5.0 bez tajni". Fakultetski ocenjeno 8-. Malo je 900 strana za mayu, pa je knjiga na nekim mestima stura sa obijasnjenjima. Pojedine cake su stvarno dobre samo sumnjam koliko bi se sa ovom knjigom snasao bas pocetnik koji nema ni minuta rada sa 3D-om, s' obzirom da na koricama pise da je konjiga i za pocetnike.

Pozdrav svima!
[ forgotten @ 29.07.2004. 14:18 ] @
Citat:
Koju si geomatriju koristio prilikom modelovanja (NURBS, Poly, SubD)?


Krenuo sam sa Poly a zavrsio sa SubD-om. Po mom misljenju je sa NURBS-om jako komplikovano raditi organske modele.

Citat:
sumnjam koliko bi se sa ovom knjigom snasao bas pocetnik koji nema ni minuta rada sa 3D-om, s' obzirom da na koricama pise da je konjiga i za pocetnike.


Pa jes, to si u pravu, kako i sam pisac navodi zbog ogranicenog roka pisanja morali su da stanje knjigu i izostave neke stvari . Ali znas kako, dok ne pustis krv i znoj na kompu nema ti napredka

PailHead dobro ti je uvo (za razliku od ovog na mom modelu he, he )
[ SpelingMistakes @ 01.08.2004. 20:29 ] @
http://www.alias.com/eng/community/tutorials/index.jhtml

Gomila tutorijala - vrlo interesatnih - Video sam ih dosta za AW Studio Tools - ali ih ima i za Mayu - Preporucujem za sve koji zele da se informisu o nekim mogucnostima Maye i Studija
[ Nebojsa Petkovic @ 08.08.2004. 16:00 ] @
Koji je program po vasem misljenju bolji 3ds max ili Maya?
[ pailhead @ 08.08.2004. 16:42 ] @
Ti to ozbiljno?!

Pre nego sto pocens da se bavis 3d-om, predlazem da se malo informises koja su zabranjena pitanja u 3d svetu

Znaci sta je bolje, Maya ili Max je prvo i najvaznije, i gde god to da pitas napljuvace te, izbrisati, zakljucati temu, ili u najgorem slucaju zapoceti burnu svadju.
[ Nebojsa Petkovic @ 10.08.2004. 10:57 ] @
Izvini ali ja sam ipak pocetnik.I ti si to jednom bio.Molim te reci mi koja su to zabranjena pitanja i zbog cega su zabranjena.
[ Bojan Basic @ 10.08.2004. 11:32 ] @
Evo ovako, prvo zabranjeno pitanje je "koji je program po vašem mišljenju bolji, 3ds max ili Maya?"

Razlog tome je što svakako ima pristalica i jednog i drugog programa, oba odlično služe svojoj svrsi, i čim se javiš ti i pitaš to odmah će se ostatak populacije podeliti u dva tabora od kojih eć jedni propagirati Max a drugi Maya-u i to se zove svađa iliti flame. Ne znam u koju se oblast razumeš, ali evo ti sličnih zabranjenih pitanja iz sasvim drugih oblasti:
"Šta je bolje, Intel ili AMD?"
"Šta je bolje, Windows ili Linux?"
"Šta je bolje, Internet Explorer ili Firefox (Opera)?"
"Šta je bolje, prasetina ili govedina?"
"Šta je bolje, slano ili slatko?"
itd... da sad ne smišljam više.

P. S. Ja nemam baš nikakve veze sa 3D-om, ali ovoliko znam.
[ SpelingMistakes @ 10.08.2004. 12:03 ] @
Ma kakav Max - Maya je Bolja - Cakum Pakum Vakum

To ti ja odgovorno tvrdim He he he - E vidis - sad ce da se javi neki Maxom optereceni user i da kuka kako to nije tacno - Capisko - Onda cu da mu kazem da nije u pravu, i da mu kao moderator obrisem poruku koja sadrzi lazne statisticke podatke o tome da je Max bolji, zato sto ima pozlacenu kasiku i viljusku - Maya inace ima i to - Ali od cistog zlata - He he he - Bas sam se nasmejao - Nisam mogao da odolim I da da zavrsim - Onda ce opet taj Max user da nesto kao prica o ugrozenosti njegovih prava, na ovom "kvazi demokratskom forumu" (gde usput budi receno i ne postoje prava korisnika - demokratika - kome to treba - a uz to i ne radi) - Vec samo nas moderatora i supa moderatora kao sto je kolega iznad Vidis - Znaci ako ne zelis da ugrozim tu kavzi demokratiju - nemoj to pitanje da postavljas - Ali jos opasnije je kad novi korisnik postavi pitanje - Da li je milka Sladja od Simke - Auuuu - to je onda pravi mali rat

Uf - nemogu vise Preterano S*******M

Ok dobrodosao ti nama na forum, i baz pitanja Nemoj nista da pitas
Ljudi umro sam od smeha - Hvatam se za stomak - da neko ne pomisli da sam odlepio
[ lancia88 @ 10.08.2004. 12:24 ] @
Pozdrav,
ehda..nemoj sluca i da napises nesto dobro o Maya-i jer ce ovaj strog moderator odmah da Ti pojasni u par desetina poduzih postova da ni Maya ne valja jer ako hoces da nesto promenis a vec si zavrsio posao, onda to mnogo efikasnije uradi Pro-E, i tako ce i Maya biti prognana sa ovog foruma
Pozdrav
PS: i tako su se tajno vencali Max i Maya i otisli da zive u drugu zemlju daleko od domasaja ljutih moderatora sa ovog foruma
PSS: ovo je bajka, ko shvati ozbiljno i naljuti se taj je dete
[ Faxy @ 11.08.2004. 02:07 ] @
Probaj i Mayu i Maxa pa vidi sta ti se vise svidja. Meni je Maya favorit. Verovatno je bolja za nake HighEnd stvari kao sto je snimanje Spidermana, Shreka, Gospodara prstenova itd. kojima verovatno ne nameravas da se bavis u skorije vreme (ili uopste). Sto se "domace radinosti" tice oba programa zavrsavaju po'so.
[ pailhead @ 11.08.2004. 19:37 ] @
Ali ako vec nameravas da se bavis snimanjem high end stvari poput snimanja Shreka i spidermana, onda je definitivno maya bolja, samo, uz nju bi bilo lepo da naucis da koristis i programiras renderman, i definitivno nebi bilo lose da naucis da radis u houdini-u, i on je program za high-end stvari...
[ forgotten @ 18.08.2004. 14:12 ] @
Malo da osvezim ovu temu:



[Ovu poruku je menjao forgotten dana 18.08.2004. u 16:21 GMT]
[ forgotten @ 18.08.2004. 14:14 ] @
...



[Ovu poruku je menjao forgotten dana 18.08.2004. u 16:22 GMT]
[ forgotten @ 18.08.2004. 14:16 ] @
...



[Ovu poruku je menjao forgotten dana 18.08.2004. u 16:19 GMT]
[ forgotten @ 18.08.2004. 14:17 ] @
...

[ GavrilovPrincip @ 20.08.2004. 15:26 ] @
Sve je to lepo , a...kako se malisha zove?....bash je sladak...:))))
i jel ga podmazujesh redovno.....i koliko troshi na 100 km?:))
[ zoso @ 20.08.2004. 15:44 ] @
brate vidi sa da ti ruka nije sigurna treba jos dosta da radis , cuo si sta su ti napisali na dizajnzoni i gde se ih je tvoja tema odvela onakvo pljuvanje je nesto sto fali na ovom forumu gde se izgleda pazi svaka rec, model je suvise prost moras malo da krenes po stranim forumima idi na gnomonov sajt i idi na licne sajtove ljudi koji su radili dvd za crtanje jer su oni dizajneri , cao ceo svet je pred tobom samo zatvori oci i procackaj usi.
[ forgotten @ 21.08.2004. 09:18 ] @
Citat:
brate vidi sa da ti ruka nije sigurna


Sta ces, pocetnicka ruka na pocetku uvek drhti :)
[ zoso @ 22.08.2004. 16:02 ] @
http://www.martiniere.com idi na ovaj sajt ovaj covek broj jedan u svetu sto se tice organic modelinga, vidim da to preferiras i videces ideje njegove , koje kasnije drugi prenose u 3d programe.
[ Faxy @ 23.08.2004. 18:48 ] @
Jel' postoji mogucnost da se neka animacija radjena u Mayi6 prebaci u Mayu5?
Imam RAT 5.5 koji radi samo pod Mayom4.5 i 5.0, a hteo bi da odrendam nesto sto sam radio u Mayi6 - Kako???

RAT 6.0. Jel' ga ima neko? Radi li pod Mayom6 ili takav RAT (Pixar's RenderMan Artist Tools) jos nije izas'o?
[ Faxy @ 24.08.2004. 01:29 ] @
Procitah na netu nesto u vezi RenderMan for Maya ver1. Trebao bi da bude potpuno integrisan i automatski pretvara materijale, fur, fluide itd. iz Maye u RenderMan-a COOOOOOOOL!

Cena oko 1.000$. Zna li neko kad izlazi?
[ dexsoft @ 25.08.2004. 14:07 ] @
Imam jednu molbu, da li bi neko mogao da mi izmodeluje ovu figuru. Treba mi low-poly od max 1500 poligona sa UV mapom i standardnim animacijama, run, walk, attack itd.

Gusar treba da izgleda kao na semi tako da se za skin moze koristiti slika.

Hvala




[ pailhead @ 26.08.2004. 10:29 ] @
nigde nisi pomenuo koliko para nudis za ovaj projekat?
[ dexsoft @ 26.08.2004. 18:15 ] @
Ovo je samo proba za mozda stalan posao ;-)
[ SpelingMistakes @ 27.08.2004. 08:56 ] @
Ha ha ha - meni to malo smesno izgleda - Znaci neko ce nesto da odradi za DZ ..... a onda ce kao neko tamo da odluci da li je on kvalitetan .. hmm....

Pazi nek ostane ovako necu dirati ove postove - iako cak nije napisano ni u kom programu se radi, ni cena, ni rok, bas nista - a ova tema je vezana iskljucivo za mayu - ali moj savet i misljenje je da niko ne bi trebao nista da radi za dzabe - Sve ima svoju cenu!
[ dexsoft @ 27.08.2004. 09:30 ] @
Pa ja sam probao da postavim na ovom forumu post za ponudu posla a moderator ga je prebacio u IT poslovanje koje niko ni ne gleda i od onda nemam ni jedan odgovor. Zato sam probao ovde da nadjem nekog konkretnog ko radi u maji i ko moze kvalitetno da odradi model u cartoon stilu koji mi treba za sve moje igre.
Engine u kome radim nije bitan posto maya ima kvalitetan exporter, a bogami niko nije ni mislio da se radi za dzabe. Zarada bi se kretala izmedji 500-1000 evrica mesecno u zavisnosti od kolicine modela koji se odrade.
Ovaj model sam stavio cisto zato sto je cartoon - tip koji mi treba a sto se mene tice mozete da napravite i Paju patka, meni je sve jedno samo zelim da vidim kvalitet izrade. Mislim da je svugde u svetu normalno da ako nekog primas, moras da se uveris da zna ono st treba da radi.
I SpelingMistakes ovo sto kazes da ti je smesno, na forumima za kreiranje igara je sasvim normalno da se postavi zahtev za izradu nekog modela, i ko imam vremena jednostavno odradi model, cak u vecini foruma postoji poseban odeljak koji se zove User request gde se postavljaju takvi zahtevi. Ali, ponavljam ja nisam hteo da meni neko odradi model za DZ... vec da nadjem dobrog game modelera.
Ali ocigledno sam nasao pogresan forum :-((

Sve jedno, ja sad izlazim iz ove diskusije, a ko zeli da se oproba u svetu 3D igara neka me kontaktira sa svojim radovima.
[email protected]

Dejan Cicic
DEXSOFT Multimedija
www.dexsoft.hu
[ pailhead @ 27.08.2004. 10:32 ] @
pazi... nista od toga nisi naveo u prvom postu i evo kako je meni to delovalo:

"Zdravo, dobio sam posao koji je vredan 5000 evra, zamolio bih vas za jednu uslugu, jel moze neko da ga uradi umesto mene, pa da mi ga posalje kako bih ja uzeo pare!"
[ dexsoft @ 27.08.2004. 10:43 ] @
Za kvalitetnu igru je potrebno minimum 20 karaktera + xxx staticnih modela
[ SpelingMistakes @ 27.08.2004. 18:41 ] @
Niko tebe niti bilo koga drugog ne tera sa foruma - ne znam zasto svako u nekoj mojoj komentar poruci vidi nesto lose - Mozda je na forumima za 3d programiranje takva situacija, ali ja sam samo hteo da napomenem tu stvar oko placanja - Kao sto palihead rece nista od svega toga nije bilo u prethodnom postu - sa druge strane da si me kontaktirao pre postovanja one teme, rado bih ti pomogao, i tema ne bi bila prebacena nigde, jer bih ja na tome insistirao, ali onda bi u svom prvom postu sve lepo napisao, ovako smo dobili jedan "polovican post sa trazenjem dizajnera - bez detalja" i jos jedan "polovican post sa trazenjem modelara ali bez ikakvih detalja" - Samo je trebalo da se sedna i da se lepo osmisli post - tema - i sve bi bilo u redu - Ne zaboravite ja sam ovde da bih Vama pomogao, koliko god mogu - nije mi cilj da nikoga gnjavim, ili sta vec za dzabe - Znaci - poenta je da ako neko ima neku "ozbiljnu" ideju onda neka se obrati kolegama ili meni, i rado cemo Vam pomoci da je sprovedete u delo, ako je tako nesto moguce - Inace tema koju si mogao da pokrenes je tek sad kod mene poprimila neke obrise - ali sta da se radi - Mozemo pokusati malo drugaciji pristup - pa napraviti novu temu, sa pricom o vome - Nikad nije kasno - Na kraju krajeva kontaktiraj kolegu Rejecta na pp - jer se on bavi vrlo slicnim poslom, i on ce ti - nadam se - vrlo rado pomoci i sve ce doci na svoje mesto - Ne znam zasto je toliko nesporazuma - Nazalost ceo ovaj moj post je off topic - ali sta da se radi - Neka razjasnjenja su potrebna - Znaci nemam nista protiv nikoga, niti cu imati - samo potrebno je da se malo razmislja pre postovanja i nece biti problema -

Nisi na pogresnom forumu, uveravam te - A da li ce neko prihvatiti tvoju pricu i saradnju - e tu ne mogu bas da ti pomognem

Speling
[ dexsoft @ 29.08.2004. 11:39 ] @
Hvala, mozda sam i ja pogresio sto nisam odmah napisao sve ali sam se bojao da i ovaj novi post ne prebacis u IT biznis pa sam zato probao da jednostavno vidim ko sta zna. Ali, ponavljam, zbunilo me je sto ovako reagujete na jednostavan zahtev da se odradi jedan model, sto je na stranim forumima sasvim normalna stvar.
U svakom slucaju hvala na odgovoru i moja ponuda i dalje stoji, ko god misli da moze da odradi dobro karakter neka me kontaktira na [email protected]

Pozdrav
[ chemical brother @ 31.08.2004. 14:32 ] @
Zainteresovala me ova tema, jer u planu sam da se pocnem baviti MAYA-om, ali imam jedno stvarno pocetnicko pitanje. Naime, interesuje me sta je od hardware-a potrebno da bi solidno moglo podrzavati MAYA-u 5? Neka to bude donji limit, jer ne raspolazem nekakvim super strojem.
[ cgraph @ 31.08.2004. 15:48 ] @
procesor >= 1ghz i >=256mb rama. shto bolja grafichka i shto veci monitor - komforniji rad. za pochetak je bolja investicija ulagati u obrazovanje (knjige, shkole, kursevi, video tjutoriali), eventualno wireless net, nego u neku highend mashinu.
[ forgotten @ 31.08.2004. 20:43 ] @
http://www.alias.com/eng/produ...maya/system_requirements.shtml

p.s. Izmisljalju za ram memoriju, radi na skoro troduplo slabiju od navedenog. A graficka... moze geForce2 32 mb



Obrisan nepotreban citat a dodato je i malo kulture u poruku

[Ovu poruku je menjao SpelingMistakes dana 31.08.2004. u 23:56 GMT]
[ amidzacar @ 31.08.2004. 21:37 ] @
Ja radim u Mayi 5 Unlimited sa 256 ram, na celeronu od 1.7.
Ne ulazi nervozan u Mayu, polupaces komp.
Najbolje uzmi neki lek za smirenje ako hoces da radis na ovakvoj masini.
[ zoso @ 01.09.2004. 11:37 ] @
dosta je 256 mb rama za modelovanje, pozeljnije je 512, procesor preko 1,5 ghz a za animaciju sve ovo dupliraj i imaces solidnu masinu, najbolje je kupi radnu stanicu renomiranih proizvocaca jesu skuplje ali su mnogo solidnije u radu od domace radinosti koja uvek gleda da usteka nesto , ali ne mozes jare i pare, iskreno moras da razlucis zasta ti zapravo treba racunar tj . sta zelis da radis maya ako te interesuje animacija kod nje imas i nurbs modeling na nivou sto kod maxa nemas, a poligonal je slican, maya jedino ima ruzniji interfejs i drugu logiku, inace sve je to isto samo se na drugom mestu nalazi,iskreno ne znam sta ce ti sve ovo ali ako ti hoces.
[ forgotten @ 01.09.2004. 20:26 ] @
Citat:
maya jedino ima ruzniji interfejs i drugu logiku


Ako mislis u odnosu na max, ma kakvi, interfejs je odlicno organizovan, pogotovo jos dobijas na prostoru ako koristis sve opcije preko HotBox-a. Ma milina :D
[ zoso @ 02.09.2004. 16:56 ] @
ako si odma krenuo na mayu a pre toga nisi koristio max , onda te razumem, taj hotbox ne koristim mnogo jer sam navikao na skracenice, i ne mislim da je to nesto revulucionarno, mnogo koristi kada se rade velike stvari i kada se potpuno ispodesava za koriscenje odrecenih komandi ili skriptova koje si sam napravio,a za vas obicne smrtnike to nema nikakve prednosti, ovo sve govorim posto stalno merim vreme koje mi treba da ne sto uradim i gledam da uvek bude brze
.
[ Sviki @ 26.10.2004. 15:32 ] @
cao ljudi ja sam se danas registrovao i mogu vam reci da ste odlicni pozdrav za sve fanove Maya-e
Evo jednog mog rada u Maya
Poceo sam da radim u Maya pre 8 meseci i evo prvih (nadam se dobrih rezultata)
:))
Ps Voleo bih da cujem komentare kritike i misljenja
Hvala

_______________________________________________
[ Sviki @ 27.10.2004. 17:48 ] @
Ej ljudi da li postoji neko na ovom forumu , ili sam ja dzabe postavio rad??

Naravno salim se , ali bih bas voleo da cujem kritike.

Pozdrav svima.
[ forgotten @ 29.10.2004. 14:42 ] @
Aj kad bas nece niko :D

Jako mi se svidja render! Si skinuo negde shader ili si ga sam pravio. A model... pa vidi se da si se izivljavao (u pozitivnom smislu) mada nisi morao da preterujes :), mada i to je ok za pocetnike (ukljucujuci i mene) da savladaju tehnike-u, ovde je u pitanju NURBS zar ne???
[ Sviki @ 29.10.2004. 19:56 ] @
Ok .... shaderi su moji ja sam ih licno pravio izivljavanje ces tek da vidis kada model zavrsim i postavim sve sto treba ... pozdrav do tada evo deo (nezavrsenog) kokpita
[ forgotten @ 29.10.2004. 21:12 ] @
Cool, i unutrasnjost pravis :)

E nemogu da izbacim ove shadere iz glave, jel imas neki tutorial za ovo, trebace mi takve ostre boje(refleksije) kad budem zavrsio mog Ford Focusa.
[ Sviki @ 31.10.2004. 13:09 ] @
Idi na maya tutorial na google i nadji texturing , tu ima sve sto ti treba za kola ljude , i mnoge druge stvari

Pozdrav
[ SpelingMistakes @ 31.10.2004. 22:22 ] @
Da nema malo "previse" refleksija ? A i uglovi kamere su malo "strange" - Svakako to ne podrazumeva da je ijedno od ta dva greska - samo nacin gledanja na stvari - kojih moze biti jako mnogo - Stavi kola u neku "scenu" da vidimo kakve ce onda refleksije da budu - Ok
[ abishai @ 31.10.2004. 23:52 ] @
I ja mislim da bi trebao da prikazes kola iz nekog drugog ugla, prikazi ih cela. Ovako deluju fino, ali se ne vidi bas "najvise".
[ Fuji @ 03.12.2004. 16:39 ] @
Evo jos jednog pocetnickog pitanja ,kako da animaciju eksportujem u .mov film ,da li treba neki poseban program ,radim sa Maya Unlimited 6 .I gdje mogu skinuti jos video tutoriala .

[ abishai @ 03.12.2004. 18:40 ] @
Citat:
Fuji: .. gdje mogu skinuti jos video tutoriala .


Jos.... a gde si skuno prethodne ? :) (daj link)

Rado bih ti pomogao za ovo ".mov", ali ne radim u Maya-i.
[ Fuji @ 03.12.2004. 23:03 ] @
Evo 2 dobra linka :

http://www.lostpencil.com
http://www.learning-maya.com

tu sam skinuo par filmica i takodje zasto neradi http://www.elitesecurity.org/tutoriali/ ?
[ abishai @ 03.12.2004. 23:52 ] @
Hvala za linkove. Steta sto za Max nema toliko video tutoriala. Sto se tice ovoga (tvog pitanja) zar nema u Help-u objasnjeje. Jeste da ne koristim Mayu, ali bi trebalo da ga bude.
[ Faxy @ 13.12.2004. 02:27 ] @
Cisto sam radoznao:
- Kol'ko kosta Alias StudioTools 12 (pun licencirani paket)?
Nigde ne mogu da nadjem cenu samo ovog Aliasovog paketa pa me zanima. Inace cene ostalih (ako nekog zanima) su:
- Alias Maya complete ....... 1.999$
- Alias Maya Unlimited ....... 6.999$
- Alias MotionBulider ............ 995$
- Alias SketchBook pro ......... 179$
- Alias ImageStudio ........... 1.499$
[ djidji_govedina @ 13.12.2004. 08:05 ] @
ovako:

iz maje ne mozes direktno da izrenderujes quickTime movie fajl. Mozes ili da izrendash .avi [uncompressed] pa u nekom programu za video da ga prerenderujes kao .mov, ili da izrendash tga, tiff, jpeg, iff... sekvencu pa da sve to spojish, opet, u nekom programu za video editing...

[ After Effects, Premier, Shake, Combustion...]
[ bloodimir @ 31.12.2004. 01:55 ] @
pozdrav svima! ovako,interesuje me gde mogu skinuti dobar tutorial za car modeling u nurbsima (naravno radi se o Mayi)? Nisam imao bas srece sa pretragom pa ako ima onih koji znaju neki link neka se jave! uzivajte
[ marco3dx @ 31.12.2004. 10:40 ] @
sa nurbsima? hmmm... pa vidi i ja sam trazio ali neuspesno!
svejedno - ipak su mi poligoni bolji u 90% slucajeva... a i nurbsi su mnogo tezi zato sto moras paziti kad spajas delove da ti se poklapa topologija, ipak ja nemam zivaca i vremena za to!

ima na www.3dtotal.com mislim dva tutoraijala, al sa poligonima - check it out!

poz
[ cgraph @ 31.12.2004. 12:02 ] @
Citat:
bloodimir: pozdrav svima! ovako,interesuje me gde mogu skinuti dobar tutorial za car modeling u nurbsima (naravno radi se o Mayi)?
http://www.blissdd.com/WRX/Tutorial/tutorial.html
cheers. :)
[ forgotten @ 31.12.2004. 15:05 ] @
Evo i ovaj:

http://simongibson.goldystuff....erfer/gt3tutorial/initial.html
mnogo dobar tutorial (Porsche GT3)

E i da ne zaboravim:
http://www.cgtalk.com/showthre...66256829c531891002&t=91491
Ovde je diskusija oko toga kako modelirati auto - Poly ili Nurbs.

pOZ!
[ bloodimir @ 02.01.2005. 23:28 ] @
pozdrav,hvala ljudi na podrsci i pomoci! uzivajte
[ ankalagonns @ 03.01.2005. 11:07 ] @
http://www.learningmaya.com

ovde ces naci mnogo tutoriala o kolima a mislim da je tutorial za subaru iz nurbsa, znam da sam jednom naleteo tu na tutorial koji je bio ogroman i bas iz nurbsa se modelovao ceo auto!!! Mnogo je bolji rezultat kada se savladaju Nurbsi!!!

Sta bi sa tim sajtom o kome se pricalo, mogu ja napraviti neko privremeno resenje sa nekim besplatnim forumom ili recimo da se ovde na ES-u naprave odvojeni delovi foruma koji bi se zvali MAYA, MAX, LIGHTWAVE... nesto kao sto ima www.simply3d.com
[ don_mathew @ 04.01.2005. 08:16 ] @
Pocetnik sam s Mayom i nabavio sam Maya 5 kroz primere izdanje mikroknjiga...
Interesujeme da li je i koliko moguca integracija animacija i nekih likova u sam engine igre koju npr radim u OpenGL ili DirectX...
nadam se da ste shvatili...zelim znati da li mogu lik koji napracvim u maji da nekako ubacim u engine neke igrice koju bi sam pravio???
[ pailhead @ 04.01.2005. 10:05 ] @
pa u sustini mozes, jer maya ipak za to i sluzi
[ ankalagonns @ 04.01.2005. 10:29 ] @
Naravno da mozes, mozes potraziti jednog moderatora majkla na simplymaya sajtu jer je covek napisao knjigu o game modelovanju... jako je prijatan covek u pitanju i skoro 100% sam siguran da ce ti pomoci oko cega god budes imao problema!!! Naravno model bi trebao da ti bude iz trouglova jer ga tako vide vecine programskih jezika a i moras obratiti paznju na broj poligona, moraju biti poligoni!!!
[ don_mathew @ 04.01.2005. 11:57 ] @
hvala na odgovorima!!!

[ zoso @ 04.01.2005. 12:42 ] @
gnomon nurbs modeling 3, potpuno posvecen modelovanju kola, ako ti treba pm.
[ reject @ 05.01.2005. 17:50 ] @
Moze jedno pitanjce oko Mayke?
Dal' u Maji postoji 'Drag' kao kod Lightwaveovog modelara (Ctrl+t je shortcut)?
Zanima me da u perspektivi mogu da dragujem vertexe. Znam da moze da se
selektuje tacka, pa se onda pomeri, ali ja zelim da izbegnem selektovanje, nego
da mogu da dragujem bilo koju tacku na objektu bez da je prethodno selektujem.
Ko je radio u LW-u, znace na sta mislim.
[ forgotten @ 05.01.2005. 20:51 ] @
A ti bi na crnogorski nacin, e pa ne moze
[ don_mathew @ 07.01.2005. 08:31 ] @
Sviki rad je ono strava samo ljudi vise vole vidjeti nesto klasicno recimo uradi novog audija A8 ili onoga audija nuvolari tako nesto uglavnom sve najbolje eto ti jedna kritka lol...
[ ankalagonns @ 07.01.2005. 21:56 ] @
Ej nasao sam onaj tut za subaru na nekom svom cd-u ali je u pdf formatu i 16mb-a je velik, evo ti link do sajta pa vidi http://www.gmask.com/tutorials...pages/book_pages/Book001.shtml

Mozete i vi ostali da pogledate tut jer je jako dobar!!!
[ Kensai @ 08.01.2005. 12:14 ] @
Pozdrav!

Poceo sam raditi u mayi i za sada sam jos pocetnik.
Nabavio sam si neke video turtoriale.Pa sa jednim od njih radim neki lik. Za sada sam negdje na pola puta da ga zavrsim.
Htio bih Vas zamoliti ako mi mozete reci kako da kada taj lik zavrsim, usnimim kao sliku u JPG formatu,pa da ju mogu ovdje poslati da vidite.

Lijep pozdrav

Kensai
[ ankalagonns @ 08.01.2005. 13:31 ] @
Pogledaj video tutoriale koji su se sami pokrenului na pocetku pokretanja maje ili pogledaj sam mayin tutorial!!! Pod panelom render izaberi render current frame i to je to, sad kada ti ja to ovako napisem neces bas imati puno koristi od toga!!! Taster F5 u mayi ti je rendering panel!!! Tu ces pod opcijom render naci render current frame!!! Imas tu i nekih podesavanja ali postuj i obican ernder cisto da vidimo kako ti ide!!
[ djela @ 08.01.2005. 19:10 ] @
Momci samo napred!

Ja za neki dan uzimam knjigu "Maya 5 bez tajni" i ukljucujem se u 3D World. Videcemo sta ce biti...
[ ankalagonns @ 09.01.2005. 00:14 ] @
Eto overio si sajt sada mozemo ad ocekujemo nekog Mocnog Bizamka da izmodelujes :P samo hrabro imas moju podrsku i pomoc!!!
[ bloodimir @ 09.01.2005. 23:35 ] @
pozdrav! ovako imam jedno pitanje za one koji rade u nurbsima u mayi (ako ih ima)...naime kako da napravim rupu iliti pravilan kruzni otvor na nekoj zaobljenoj povrsini a da ne koristim recimo trim alatku,ne mogu nikako da dokucim kako da resim stvar...hvala unapred
[ ankalagonns @ 10.01.2005. 09:37 ] @
Jedino mi pada na pamet da koristis stich!!! Mada je to malo komplikovana opcija i nikada mi nije sve lepo islo do kraja kada sam probao da stichujem !!!
[ marco3dx @ 10.01.2005. 10:18 ] @
probaj sa BOOLEAN opcijama!
mada ne znam sta ti ne odgovara kod trim opcije - samo podesi fitness parametar i dobices lep otvor!

poz
[ ankalagonns @ 10.01.2005. 14:47 ] @
Postoji li boolean sa nurbsima??? Mislim u mayi???
[ bloodimir @ 10.01.2005. 14:47 ] @
"Jedino mi pada na pamet da koristis stich!!! Mada je to malo komplikovana opcija i nikada mi nije sve lepo islo do kraja kada sam probao da stichujem !!!"

hmm ne vidim zasto bih koristio stich...on sluzi sa peglanje nekih povrsina i preporucuje se uglavnom u radu sa five patch-evima.Zna dosta da baguje pa se ne preporucuje bash.

"probaj sa BOOLEAN opcijama!
mada ne znam sta ti ne odgovara kod trim opcije - samo podesi fitness parametar i dobices lep otvor!"

Kod trim opcije mi ne odgovara to sto se lose ponasa prilikom animacije,tacnije kod deformacije oblika.inace ako se korisiti za obicno modelovanje jako je korisna alatka.treba mi savet kako bi otprilike neko napravio pravilan otvor na zaobljenoj povrsini bez upotrebe trima.Sto se tice boolean alatki one su po meni bespotrebne i ne vidim nacin da ih upotrebim u mom slucaju

....jos neko?


[ ankalagonns @ 10.01.2005. 14:52 ] @
Lepo ti kazem stich, iseces isoparme i izbacis deo koji ti ne treba, zatim uzmes i prema nekom cilindru poravnas krajeve toga sto si isekao i pomocu sticha ih spojis!!! Malo je konfuzan odgovor ali stacu ti ja, ja znam kako bih to uradio!!!
[ bloodimir @ 10.01.2005. 14:53 ] @
"Postoji li boolean sa nurbsima??? Mislim u mayi???"

postoji pod palletom edit nurbs->booleans.Ja bih ti preporucio da je koristis samo u radu sa poligonima jer je ovako tesko primenjiva na nurbs povrsine.pozdrav
[ ankalagonns @ 10.01.2005. 15:55 ] @
Nisam je video do sada jer je nisam ni koristio, mada ni sa poligonima je nisam bas nesto eksploatisao!!!
[ Kensai @ 10.01.2005. 19:20 ] @
Pozdrav!

Prvo da ti se zahvalim ankalagonns, sto si mi rekao kako da snimin sliku iz maye u JPG format.
Ove slike sto sam stavio,je moj prvi rad u maji naravno uz pomoc turtoriala.Teksture nisam htio stavljati jer se to u video turtorialu radi kada se svlada prvo modeliranje lika koji je zadan.
Za sada sam uspio shvatiti sto je,a i raditi s split poligon,cut face,extrude face,merge vertices,render i jos koji... Pokusat cu sada ovaj isti lik napraviti ponovno ali bez pomoci turtoriala (mada trebam neke stvari malo bolje napraviti recimo zubi, otvori na tijelu nisu jednaki itd...).Tako da utvrdim znanje a i da probam nauciti jos neke alate s kojima sam radio kada sam pravio ovaj lik a nisam ih mogao shvatiti.
Stoga bih vas zamolio da pogledate ove slike na:

http://pzulj.bravehost.com/index.htm
i malo prokomentirate.
Unaprijed se zahvaljujem.
Lijep pozdrav.

Kensai

[ forgotten @ 10.01.2005. 20:25 ] @
Simpaticna ribica samo su joj malo prsti predugacki. Meni bi bila lepse bez ruku primer: zasto ajkula nema rogove? -> Pa koj ce joj k*rac!!! Sve u svemo lep model, samo napred!
[ Kensai @ 10.01.2005. 21:59 ] @
Hvala!
I meni je malo cudna sa rukama,ali tako je bila nacrtana na image plane pa sam ju tako i napravio. (inace instruktor na video turtorialu govori kako je taj lik za neki 3d crtic koji su oni napravili)
Pozdrav.
[ ankalagonns @ 10.01.2005. 23:31 ] @
Ej pa to je digital tutors ribica!!! Jeli?? Mislim da jeste!!! Lepo si je odradio!!!
[ marco3dx @ 12.01.2005. 15:40 ] @
treba mi pomoc.
koji mi program treba da prebacim model iz maye 6 u zbrush 2???
koji su uslovi (osim da model ima sve cetvorouglove)?
p.s. da li postoji program koji prebacuje model iz zbrusha u mayu?

unapred hvala
poz
[ forgotten @ 12.01.2005. 16:01 ] @
Uslov ti je da model bude poly (ne SubD!) i de ga exportujes u .obj. Na isti nacin ga importujes nazad u mayu
[ marco3dx @ 12.01.2005. 18:07 ] @
program?
[ forgotten @ 12.01.2005. 20:59 ] @
Pa MAYA!!! Iz maye exportujes u obj. za zbrush, i iz zbrusha exportujes u .obj za mayu.
[ neutron @ 12.01.2005. 22:10 ] @
Ono sto tebe sigurno zanima to je:
tool->import->tvoj fajl :)
[ cgraph @ 12.01.2005. 22:13 ] @
maya:
window -> settings/preferences -> plug-in manager -> objexport.mll [x] loaded ([x] auto load)
file -> export all / export selection (.obj)
...
file -> import (.obj)

zbrush:
tool -> export

[Ovu poruku je menjao cgraph dana 13.01.2005. u 00:09 GMT+1]
[ ankalagonns @ 12.01.2005. 22:13 ] @
Mogao si i mene da pitas, samo exportujes selekciju kako OBJ. importujes u zbrush i sljakas na modelu, zatim odes na zbrush forum i puitas sta dalje :) ima nekih caka oko te displejsment mape!!! nesto mora da se invertuje ili tako nesto a to invertovanje nesme da se radi u photoshopu oposto ovaj izbrise neke informacije iz fajla pa to odprilike ne bude ni slicno onome sto si imao u zbrusu. Idi tamo na njihov forum pa procitaj malo o tome :)
[ cgraph @ 12.01.2005. 22:56 ] @
sve mape koje se koriste na relaciji maya-zbrush je potrebno flipovati po v, a njihovom manipulacijom u photoshopu se ne gube nikakve informacije.

btw anglosaksofons iskuliraj se malo sa toliko uzvichnika i upitnika. relax. :)

[Ovu poruku je menjao cgraph dana 13.01.2005. u 00:58 GMT+1]
[ marco3dx @ 12.01.2005. 23:10 ] @
@cgraph : hvala buraz, nije mi bilo ni na kraj pameti da mi plugin nije ucitan :0

poz
[ don_mathew @ 13.01.2005. 08:53 ] @
Mozda je vama ovo glupo pitanje al meni nije...
Radim po primjerima iz mikroknjige Maya 5 itd itd i sad dodjem do djela kad trebam u prozor INPUTS unjeti vrjednosti za Spans i tog prozora inputs nemam...

Kako da ga vratim???

iako znam da spans mogu da odredjujem pri stvaranju objekta u options prozoru al ipak kad radim po primjeru malo me koci to...
[ marco3dx @ 13.01.2005. 10:23 ] @
inputs ti se nalazi u "channel box-u" (aktivira se klikom na dugme koje ti se nalazi iznad kante za smece - u gornjem desnom delu)

p.s. ako ti trebaju spans za krivu (liniju) mislim da nema u channel box-u opcija za to, al provericu(ako nema to radis opcijom "rebuild curve")... a ako ti treba spans za povrsinu to ima u inputs u channnel box-u!

poz
[ don_mathew @ 13.01.2005. 10:27 ] @
da znam da je u chanel boxu i imam chanel box ali nemam INPUTS u njemu???kako da ga vratim?
[ marco3dx @ 13.01.2005. 12:35 ] @
ne mozes ga vratiti :), ali jedino to sto je rekao cgraph da ukljucis constuction history...
to dugme ti se nalazi levo od dugmeta za channel box...
poz
[ cgraph @ 13.01.2005. 12:53 ] @
umm, nikako? :)

proveri da nisi kojim sluchajem iskljuchio construction history ili eventualno obrisao history na samom objektu.
[ ankalagonns @ 13.01.2005. 16:20 ] @
@ cgraph: to sa uzvicnicima i upitnica mi je kako neki stil, nemam pojma zasto ali svaki put stavim tri komada, kao neka navika ili ko zna sta!!! :) Evo majke mi moram jednostavno tri puta da stisnem shift+1 :), negde sam citao da photoshop obrise neke informacije iz fajla koji dobijes u zbrushu pa se mora cuvati kao tiff uncompresed, ali isto tako sam citao da mray nece da renda tiff!!! Nisam siguran koliko je sve ovo tacno ali tako sam citao na foumima tj na zbrush forumu!!!
[ bloodimir @ 14.01.2005. 14:01 ] @
evo ga jedan moj rad sa nurbsima u mayi...ovo je samo trenutna postavka...bez svetala i tesalacije..ideje i kritike dobrodosle
[ bloodimir @ 14.01.2005. 14:06 ] @
..jos malo
[ forgotten @ 14.01.2005. 20:30 ] @
Lepo, a gde je C-3PO?

Aj ako ti nije tesko stavi malo vecu sliku, kad vec trazis kritiku
[ ankalagonns @ 14.01.2005. 20:56 ] @
Meni je skroz super, mada nije bas ad moze ad se nesto ultra vidi!!! Daj malo vece slike i neku mrezu da vidimo!!!
[ bloodimir @ 14.01.2005. 21:39 ] @
ma slike sam uploadovao na brzaka...postavicu nove kada uradim finalni render..nego ajde da vas pitam..gde da nadjem tutorijale za neke organske forme poput cudovista,zivotinja a da su radjeni u nurbsima
[ Kensai @ 15.01.2005. 10:39 ] @
Pozdrav!

Anglosakson,imam jedan problem u vezi maje. Sada kad asam poceo da ponovno pravim onu ribu i
kada trebam napraviti extrude face. Oznacim face koji zelim i odaberem extrude face i sada kada
trebam napraviti scale i da oznacim sada onu malu kockicu, malo po malo napravim zoom
da bih mogao bolje oznaciti kockicu za scale, meni se taj alat sve vise smanjuje sto se ja priblizim
predmetu i onda na kraju ispadne da moram ciljati sto cu oznaciti isto je tako i sa move tool sto se vise priblizim predmetu
strelice se smanjuju.
Zamolio bih te ako mi mozes reci sto da napravim da bude ko prije.
Unaprijed se zahvaljujem,
Lijep pozdrav.

Kensai


P.S. Moze li mi netko reci gdje se mogu naci blurprints (image planes) nekih likova iz crtica ili nesto tako, samo sam nasao image planes za aute)
[ ankalagonns @ 15.01.2005. 11:01 ] @
@Kensai: jedino sto mi sada pada na pamet je da stisne + (plus) na tastaturi kada ti se smanji manipulator, nije mi desavalo da mi se smanjuje manipulator sam od sebe!!!
[ bloodimir @ 15.01.2005. 12:32 ] @
Kensai trebas da znas ako to vec nisi uvideo i sam da je Maya program koji zna dosta da baguje u nekim stvarima tako da ti se preporucuje da cesce snimas fajl svog rada i da vrsis delete history-a.Po meni da se ne bih previse mucio sa pivot tool-om i ostalim stvarima najbolje je da radis u wireframeu.Inace pretpostavljam da ti se strelice smanjuju zato sto ti je objekat mali na sceni i moze se desiti da sa zoomom svog objekta probijes rezoluciju tvog monitora pa ne vidis nista.U tom slucaju samo povecaj objekat pa ga onda zoomiraj i trebao bih da resis problem
[ bloodimir @ 20.01.2005. 15:43 ] @
ok evo mog finalnog rendera...rad je radjen u Mayi 5.0 i u Photoshopu 7.0...inace rad je radjen nurbs tehnikom modelovanja...sve su kritike dobrodosle! pozdrav
Vlada
[ bloodimir @ 20.01.2005. 15:51 ] @
ok evo i jos jednog rendera...
[ Kensai @ 20.01.2005. 19:25 ] @
Pozdrav!
Prvo da se ispricam sto nisam odmah odgovorio, jer mi je otisa tipkovnica pa sam morao kupiti novu.
Zelim Vam sse zahvalitit agnglosaksons i bloodimir na pomoci ono sa + - na tipkovnici je pomoglo. Da maya je dosta bugovit program,recimo radim nesto i kada pogrijesim pritisnem kraticu za undo, a kada ona meni izbaci neki eror ili recimo danas me dva puta izbacila u windovse. (inace da li postoje neke zakrpe za mayu)

Da li je moguce u mayi postaviti mjerne jedinice recimo vidio sam da u lightwave-u mogu biti cm i mm, a u mayi samo points, e sada da li je to moguce promjeniti (points u cm ili mm) radi lakseg orijentiranja.

bloodimir kazes da si postavio neki rad tu na forumu,ja nevidim nikakve slike ? ( dali mi mozda treba neki prog. da bi ih vidio).
Dobri ljudi jos Vam se jednom zahvaljujem na Vasoj pomoci, i do skorog vidjenja.

Kensai.
[ bloodimir @ 20.01.2005. 21:27 ] @
cao Kensai....kao prvo nisam siguran da li mozes menjati jedinice u cm ili milimetre ali cini mi se da postoji nesto slicno ali da se to odnosi na merenje kubikaze,moguce je da uz ovo podesavanje ide i nesto slicno vezano za tvoje pitanje...a povrh svega mozda i gresim..ako nema u mayi onda ima u studio tools sigurno..a oni su dosta slicni programi.Sto se tice mojih radova,trebas da kliknes na attachment file u donjem desnom uglu u mojoj poruci,otvorice ti se novi prozor sa slikama mojih radova...klikni samo na open ili pak na save...pozdrav

p.s. potrazi resenje tvog problema u mayinom help meniju koji je prilicno dobar
[ cgraph @ 20.01.2005. 22:26 ] @
@bloodimir: zumiranje u bilo kojoj 3d aplikaciji nema apsolutno nikakve veze sa rezolucijom monitora. :) u pitanju su tzv 'ravni odsecanja' kamere (clipping planes).

@kensai: window -> settings/preferences -> preferences -> settings -> working units -> linear (milimeter, centimeter, meter, inch, foot, yard)
[ bloodimir @ 20.01.2005. 22:32 ] @
"@bloodimir: zumiranje u bilo kojoj 3d aplikaciji nema apsolutno nikakve veze sa rezolucijom monitora. :) u pitanju su tzv 'ravni odsecanja' kamere (clipping planes)"

..da ali zbog cega nastaju te ravni odsecanja i zasto ih nema kada se uvelica objekat na sceni? sto veci monitor to bolje
[ cgraph @ 21.01.2005. 00:18 ] @
shto veci monitor to bolje jer moze vishe stvari stati na ekran + vjuporti mogu biti veci.

shto se tiche kliping plejnova, postoje near i far i kamera 'hvata' deo scene izmedju njih. mogu se podeshavati tako da se npr. odseku nepotrebni (udaljeni) objekti, da se napravi presek nekog objekta (kuce npr) itd.
[ djela @ 24.01.2005. 09:28 ] @
@ bloodimir
svidja mi se ovaj robot, dobro si ovo odradio. Jer ces odraditi mozda neki crtani film od 2-3min. ? :)
[ Kensai @ 24.01.2005. 18:39 ] @
Jednom rijecju nice!
Nadam se da cu i ja jednom moci tako sta napraviti.

Pozdrav!
[ Sviki @ 25.01.2005. 12:19 ] @
Maya rad u izradi Minas tirith kula kraljeva
[ Sviki @ 25.01.2005. 12:20 ] @
I jos jedan pogled
[ Sviki @ 25.01.2005. 12:27 ] @
I jos jedan

___________
kritike su dobro dosle .....
[ marco3dx @ 25.01.2005. 15:18 ] @
lepo, lepo...
zica?
[ Sviki @ 25.01.2005. 17:48 ] @
Evi stize ... !!!
[ ankalagonns @ 25.01.2005. 18:45 ] @
Nije lose, jesi razmisljao o tome da radis na prvom srpskom animiranom filmu na temu Tolkinovih knjiga? :)
[ jesus alejandro @ 25.01.2005. 19:55 ] @
Imam jedno pitanjce, pa bih bio zahvalan svakom ko odgovori.
Koja je bolja knjiga za ucenje Maye, ona u izdanju Mikro knjige ili ona u izdanju Kompjuter biblioteke. Obe se odnose na verziju 5.0.
[ ankalagonns @ 25.01.2005. 20:08 ] @
I ovo je sreca sto je izaslo za mayu 5 :) bice i za 6-icu sigurno ako se bude prodavala knjiga kako treba, pa zavisi u kom si ti stadijumu poznavanja programa, ja bih ti preporucio maya 5 bez tajni jer nju imam i vrlo je dobra, ovu drugu sam samo prelistao kod druga i to je to, kaze i on da ima caka ali da je maya bez tajni mnogo bolja! Mozda se neko nece sloziti samnom!
[ Kensai @ 27.01.2005. 21:18 ] @
Pozdrav!

Covjece ona građevina ti je predivna vidim da si stvarno ulozio puno truda.

Htio bih ptati anglosakson, ima li dobrog materijala za nauciti u knjizi maya bez tajni,volio bih ju kupiti jer sam pocetnik, pa te molim za tvoje mišljenje.
[ Sviki @ 28.01.2005. 09:50 ] @
Hvala na komentarima , projekat je tek u izradi ocekujem da ce biti gotov za 1 mesec
minimalno .

Ankalagonns , da li mozes vise da mi pojasnis tvoj projekat

_________________________________________________
pozdrav svima
[ Faxy @ 30.01.2005. 03:47 ] @
Sviki, svidja mi se.

Potrudi se oko rendera kada zavrsis model i mislim da ce biti super.

Evo nekog mog skorasnjeg rada. Bocicu "CK Eternity" parfema modelovao sam poligonima. Nisam imao neke skice ili slike da po njima radim model - jednostavno sam bocicu drzao u rukama, gledao i modelovao. Renderovao sam sa mentalray-em (FinalGather only), sa jednim svetlom i HDRI mapom neba. Trava je default iz Mayinog paintefect-a i oko nje se nisam trudio (a mozda sam ipak trebao!?).


Sve kritike su dobrodosle!!!



[Ovu poruku je menjao Faxy dana 04.02.2005. u 01:22 GMT+1]
[ forgotten @ 30.01.2005. 10:03 ] @
Nema potrebe da se mucis travom ;) Bocica je super ispala! Samo, ja bi stavio drugacije okruzenje, bez te trave i dasaka. Npr. kao ovo sto sam stavio u attachmentu. Te slike sam skinuo sa nekog sajta, uglavnom, profy radovi :)
[ Kensai @ 30.01.2005. 21:03 ] @
Pozdrav!

Evo ovo je rezultat oko mjesec dana vjezbanja u mayi.
Ovaj lik sam radio sam 3 dana. fali mu samo krzno i neka punđa na glavi i repu ali to za sada nisam skuzio kako da napravim pa cu morati da neki turtorial prostudiram.
Te sam malo zafrknuo oko glave ali sam zato na usi pnosan.

Molim vas za komentar.

Kensai
[ Sviki @ 31.01.2005. 11:17 ] @
Obrati paznju na razvlacenje teksture , ako je potrebno nabavi proceduralne mape
i mapiraj sa njima , bump level ti je jaci nego sto bi trebalo da bude ( mada se u sustini za takve blizine rendera koristi displacment map)

__________________________________________
;) ostalo je sve ok

i da FG se koristi samo kada ne postavljas ni jedno ili samo jedno svetlo u sceni

jer u fg sami objekti zrace photone__ pozdrav

I da komentar za malo cudo koje sasvim ok

Fur u Maya postoji.. samo ga uploadujes na oblekat i koristis sculpt tool da povices dlake sa mesta na kome ti netrebaju (probaj sa tim )

POZDRAV____________________________________________

[ Kensai @ 31.01.2005. 20:04 ] @
Pozdrav!

Zahvaljujem Vam se na komentarima.
No zamolio bih vas nesto za pomoc.
Poceo sam raditi sa turtorialom alias maya modeling a human head.
Kada sa alatom EP curve tool obiđem cijeli lik glave u image plane u front i sade pogledu.Te sam se bas potrudio
da mi sve ispadne kao sto ispadne instruktoru iz tog turtorala, i kada dođe red da koristim alat birail tool 2,
pomocu kojeg oznacim dvije profile curve i dvije rail curves oznacim kako on kaze i sve bude dobro napravim rebuilt surfaces i delete history.
E sada je ono zanimljivo kada dođem do brade,usana,oka ili jedog djela nosa sve napravim kao prije ali povrsina se nece pojaviti.
Ili ako probam stavti na onaj mali dio nosa sto je ostao prazan,cijela se povrsina prevuce preko oka kao da je zatvoreno.

Staviti cu faj gore ako mozete pogledati sto sam pogrijesio,jer vise ne znam sta bih napravio,tri puta sam isao iz pocetka i ne mogu
shvatiti sto ne valja.

Unaprije Vam se zahvaljujem.

Kensai
[ cgraph @ 01.02.2005. 03:00 ] @
prvo zatvori curve3 a zatim poseci krive selektovane na slici po datim tachkama (da bi mogao napraviti povrshine kao one obelezene na slici), obrishi history za celu scenu, dodaj konstrukcione krive, koristi birail2, loft, square, whatever. i ako nishta drugo, nauchicesh da su nurbs najjezivija tehnika za (organski) modeling. chista tehnikalija.

samo povedi rachuna pri korishcenju stitcha jer neki put ume da se izbaguje tako da undo ne radi.
[ bloodimir @ 02.02.2005. 13:07 ] @
"i ako nishta drugo, nauchicesh da su nurbs najjezivija tehnika za (organski) modeling. chista tehnikalija."

sa ovime se ne bih bas slozio iz razloga sto se danas vecina karatera radi i modeluje nurbsima,pogotovo u efektima za filmsku industriju...razlog tome je sto daju fantasticne rezultate prilikom glatkih i zaobljenih povrsina i kontrola je nad njima fantasticna
[ cgraph @ 02.02.2005. 17:45 ] @
Citat:
bloodimir:sa ovime se ne bih bas slozio iz razloga sto se danas vecina karatera radi i modeluje nurbsima,pogotovo u efektima za filmsku industriju...
mislish samo za filmsku industriju i to samo u studijima koji imaju stare pajplajnove? prelazak na nove je stravichno skup tako da nadogradjuju postojece. samo iz tog razloga 'ti' studiji i dalje uglavnom koriste nurbs.

Citat:
bloodimir:razlog tome je sto daju fantasticne rezultate prilikom glatkih i zaobljenih povrsina i kontrola je nad njima fantasticna
subd... kontrola nurbs povrshina je ludilo. pomeri jedan cv sa ivice pecha i snalazi se. ;) dalje, pogledaj koliko je potrebno izmapirati pech model a o animiranju i interaktivnosti stichovanog modela u vjuportu da ne prichamo...

potrazi po netu koliko ljudi koristi nurbs za modelovanje karaktera... uostalom, videcesh i sam kada pochnesh ozbiljno da radish koju cesh tehniku koristiti i koliko su nurbs (ne)zgodni.
[ forgotten @ 02.02.2005. 20:51 ] @
Citat:
u studijima koji imaju stare pajplajnove? prelazak na nove je stravichno skup tako da nadogradjuju postojece. samo iz tog razloga 'ti' studiji i dalje uglavnom koriste nurbs.


Cisto informativno, sta znaci to pajplajnovi?
[ cgraph @ 03.02.2005. 07:12 ] @
"In the context of a production studio, the pipeline includes all the various steps that go into making a film. Starting with modeling, then progressing to animation, lighting, and then finally rendering, the pipeline often consists of separate specialized departments."
[http://www.davidgould.com/Glossary/Glossary.htm]
[ forgotten @ 03.02.2005. 14:28 ] @
@cgraph

Thanks!
[ bloodimir @ 04.02.2005. 02:09 ] @
"subd... kontrola nurbs povrshina je ludilo. pomeri jedan cv sa ivice pecha i snalazi se. ;) dalje, pogledaj koliko je potrebno izmapirati pech model a o animiranju i interaktivnosti stichovanog modela u vjuportu da ne prichamo...

potrazi po netu koliko ljudi koristi nurbs za modelovanje karaktera... uostalom, videcesh i sam kada pochnesh ozbiljno da radish koju cesh tehniku koristiti i koliko su nurbs (ne)zgodni."
.......................................

kao prvo u cemu je problem pomeriti cv? ako znas five patch modeling nece ti pretstavljati problem.Jel si ti nekada uopste radio u nurbsima? neverovatno koliko se svi plase nurbsa:) patch model je uglavnom lako izmapirati obicnim projekcijama ako znas kako...koliko truda toliko i uspeha,elem o kojim ti karakterima pricas? za video igre ili za tv animaciju u vidu nekih reklama? svi veliki studiji karaktere rade u nurbsima a takodje i svi modeli za razne filmske efekte se rade u nurbs geometriji samo neki mali delovi se rade u poligonima ...star wars (novi serijali),harry potter,alien vs predator,sleepy hollow,james bond serijali...sve je radjeno vecinom u nurbsima...btw interaktivnost ne pretstavlja problem ako radis u layerima..ok

[ cgraph @ 04.02.2005. 03:02 ] @
filmski efekti, filmski karakteri, filmski predavachi... chudesno. :)

shta vishe da pricham kada ti sve znash. over and out.
[ cs_coyote @ 04.02.2005. 09:56 ] @
Citat:
bloodimir:

kao prvo u cemu je problem pomeriti cv?


Nije problem pomeriti cv, vec kontrolisati krive pomeranjem cv-a ;)

Citat:


svi veliki studiji karaktere rade u nurbsima a takodje i svi modeli za razne filmske efekte se rade u nurbs geometriji samo neki mali delovi se rade u poligonima ...star wars (novi serijali),harry potter,alien vs predator,sleepy hollow,james bond serijali...sve je radjeno vecinom u nurbsima


Linkovi koji ovo potvrdjuju?

Citat:

..btw interaktivnost ne pretstavlja problem ako radis u layerima..ok


Ovo ne razumem? UBR, sta je "five patch modeling"?

[ djidji_govedina @ 04.02.2005. 18:13 ] @
pogreshio je decko [spavao na casu kao ja ]
mislio je na 5 patch corner, tj. na nacin na koji se reshava "problem" koji se javlja pri modelovanju sa nurbzima [o kojima cg inace nema pojma ] kojom se spaja pet [5] patcheva u jednom mestu, a da se pri tome ocuva kontinuitet povrshina/patcheva

inace rasprava o nurbzima i poligonima se vodila vishe puta do sada na forumu za 3d dizajn zone, i uglavnom je bila tipa: neko iz kajrona vs. svi ostali... jer su ljudi iz te shkole uglavnom [cast izuzecima] slepo branili nurbze kao jedinu "profi" tehniku, stho je potpuno besmisleno... pogotovo danas kada svi studiji koriste sve mogutje tehnike da bi doshli do dobrih rezultata...

ali generalno stvari stoje ovako:
tehnicko modelovanje[automobili, avioni, svemirski brodovi, podmornice...] se u filmskoj industriji obicno radi u nurbz tehnici, i to nije neka moja teorija nego opstha stvar koju bi svako trebalo da zna, ako se bavi ovim poslom...

karakter modeling se uglavnom radi sa poligonima, i to na tri nacina [kojih ja mogu da se setim u ovom trenutku]:
1. model se postavi u nurbzima, pa se konvertuje u poligone u jednom trenutku da bi se dobio dobar flow povrshina;
2. odmah se sve radi u poligonima;
3. model se izvaja u nekom materijalu [glini najcestje] pa se skenira, i onda se preko njega pravi novi model manje rezolucije, uglavnom u poligonima.

+ sve popularnija tehnika za dodavanje detalja na poligonalne modele su displejsment ili normal maping... tako da se npr. animira sa low/mid-poly karakterom koji se automatski renderuje sa displejsment/normal mapama, cime se dobija na interaktivnosti pri animaciji [koja skoro da ne postoji kada procesor mora pri svakom pokretu da racuna stichovane patcheve, probaj pa tjes videti i sam]

josh jedna tehnika velikog studija [PIXAR] su subDijevi... koji se prave od poligona... koji u maji jesu malo sporiji, ali to je do "losheg" algoritma koji se koristi u maji [rendermanov je catmull -clark, koji se koristi i u modo-u, xsi-u...]

cak je i sve popularniji i u produkciji koristjeniji zBrush [LOTR serijal npr.] zasnovan na radu sa poligonima...

elem, poligoni se VRLO koriste u FILMSKOJ, TV, GAME i neznamsvekojoj industriji, tako da su price o superiornosti nurbzeva u najmanju ruku ogranicene.
Ponashate se kao nurbz sekta. Bilo bi bolje da delite to znanje koje dobijate u kajronu sa drugima, da postujete radove i vodite konstruktivne rasprave, a ne da izigravate kvazi intelektualnu 3d elitu.

Djordje


creature rigger & animator | s3p studio

[ bloodimir @ 04.02.2005. 22:35 ] @
ok izvinjavam se mislio sam na "five patch corner" hvala na ispravci...brze su mi ruke od mozga:)

"poligoni se VRLO koriste u FILMSKOJ, TV, GAME i neznamsvekojoj industriji, tako da su price o superiornosti nurbzeva u najmanju ruku ogranicene.
Ponashate se kao nurbz sekta. Bilo bi bolje da delite to znanje koje dobijate u kajronu sa drugima, da postujete radove i vodite konstruktivne rasprave, a ne da izigravate kvazi intelektualnu 3d elitu."


da se razumemo ovde,kao prvo niko nije pricao o superiornosti nurbseva vec o tome da se karakteri u vecini filmova rade nurbs tehnikom uglavnom zbog mogucnosti kreiranja savrsenih glatkih povrsina koje ne gube na obliku i donekle kvalitetu kada imamo zumiran kadar,stoga se poligonima rade neke manje upadljive stvari i one koje su "u daljini" jer prost razlog tome je sto se povrsina sacinjena od poligona ne moze zaobliti i prilikom krupnog kadra vide se te nepravilnosti...poligoni svoju primenu nalaze uglavnom u game industriji sto je logicno kao i u tv reklamama.I jedna i druga tehnika modelovanja imaju svoje prednosti i mane.Drugo ne vidim razlog za tvoje tvrdnje da neko ovde izigrava intelektualnu 3d elitu.Ja inace pohadjam Chiron skolu i mogu da kazem da sve informacije poticu od ljudi koji su profi u svom poslu i rade na velikim,milionskim projektima.Ja se trudim da pomognem koliko toliko svojim trenutnim znanjem koje je s mukom steceno.

"Nije problem pomeriti cv, vec kontrolisati krive pomeranjem cv-a ;)"

Ako dovoljno radis i ulazes vreme kontinuiteti ti nece predstavljati problem...



"sve popularnija tehnika za dodavanje detalja na poligonalne modele su displejsment ili normal maping... tako da se npr. animira sa low/mid-poly karakterom koji se automatski renderuje sa displejsment/normal mapama, cime se dobija na interaktivnosti pri animaciji [koja skoro da ne postoji kada procesor mora pri svakom pokretu da racuna stichovane patcheve, probaj pa tjes videti i sam]

josh jedna tehnika velikog studija [PIXAR] su subDijevi... koji se prave od poligona... koji u maji jesu malo sporiji, ali to je do "losheg" algoritma koji se koristi u maji [rendermanov je catmull -clark, koji se koristi i u modo-u, xsi-u..."

displacement tehnika mapiranja vec uveliko postoji i koristi se u radu sa nurbsima..a sto se tice slucaja sa poligonima radi se verovatno o cistom nacinu da se ustedi na poligonalnim povrsima,kojih nekada zna da bude previse.
Pixar uskoro koliko se secam,prelazi na nurbs nacin modelovanja ako to vec nije ucinio...ne znam konkretne razloge ali ovo je informacija koju sam dobio iz druge ruke:)











[ cs_coyote @ 04.02.2005. 23:31 ] @
Citat:
bloodimir:

"Nije problem pomeriti cv, vec kontrolisati krive pomeranjem cv-a ;)"

Ako dovoljno radis i ulazes vreme kontinuiteti ti nece predstavljati problem...


Izgleda da se ne razumemo - nisam dovodio u pitanje nurbs modeliranje kao tehniku koju ne treba koristiti, vec se moja opaska odnosila na tvoju tvrdnju da nije problem vrsiti IZMENE na modelu. Ne kazem da nije nemoguce, ali se zapitaj zasto je toliko malo animiranih filmova sa ljudskim karakterima. A sto se rada i ulaganja vremena tice, zivim od modeliranja onoga sto dizajneri bace na papir, prema tome, razumem se pomalo u splinove ;)
[ pailhead @ 05.02.2005. 00:28 ] @
a sto se poligona i krupnih kadrova tice postoji nesto sto se zove "teselacija"
[ SmOkViCa @ 06.02.2005. 09:22 ] @
HI.
Pocela sam da modelujem u mayi pre par dana i nabavila sam si olphant modeling tutorial i organic modeling 2 (simplymaya) ali nemam image plane za to, pa ako neko ima moze li mi poslati.
Poz.

[email protected]
[ forgotten @ 08.02.2005. 21:11 ] @
Jel cuo neko za TURTLE plugin za mayu, ako jeste kakva su iskustva? Neki kazu da je bolji (i brzi?) od mental reya.
[ reject @ 09.02.2005. 17:42 ] @
Setimo se:
Citat:
reject:
Moze jedno pitanjce oko Mayke?
Dal' u Maji postoji 'Drag' kao kod Lightwaveovog modelara (Ctrl+t je shortcut)?
Zanima me da u perspektivi mogu da dragujem vertexe. Znam da moze da se
selektuje tacka, pa se onda pomeri, ali ja zelim da izbegnem selektovanje, nego
da mogu da dragujem bilo koju tacku na objektu bez da je prethodno selektujem.
Ko je radio u LW-u, znace na sta mislim.

I odgovor bese:
Citat:
forgotten:
A ti bi na crnogorski nacin, e pa ne moze

A zapravo moze, u settings/selection se ukljuci Click-and-Drag
i onda stvari rade bas kako sam hteo. Mozda ce nekom biti
korisno posto ubrzava rad (Viva Montenegro:):):)).
[ forgotten @ 09.02.2005. 20:16 ] @
Citat:
A zapravo moze, u settings/selection se ukljuci Click-and-Drag
i onda stvari rade bas kako sam hteo. Mozda ce nekom biti
korisno posto ubrzava rad (Viva Montenegro).


Ako ih ne mozes pobediti, pridruzi im se. Eto, i meni ce koristiti
[ djela @ 16.02.2005. 16:45 ] @
kazite mi, ako je neko citao knjigu "maya 5 bez tajni" jer je zavrsio do kraja onog mocnog bizamka? ako jeste jer bi mogli da vidimo radive?
[ Faxy @ 28.02.2005. 20:58 ] @
Moji enterijer za fax (butik koze)

[ Faxy @ 28.02.2005. 21:06 ] @
I jos jedan ugao...



KRITIKE...
KRITIKE...
KRITIKE...
[ Sviki @ 01.03.2005. 10:37 ] @
Nije lose malo je presvetljen ali ok.

pozabavi se texturama

i probaj da koristis FG

ljude bi trebalo da oplemenis malo su bezivotni

_______________________________________
pozdrav
[ bazuka @ 04.03.2005. 17:48 ] @
Ja bih reko malo vise da se pozabavi svetlima, za ne vidis da plafon izgore!
[ pailhead @ 13.03.2005. 18:31 ] @
Ja bih dodao neke glossy refleksije na to drvo, previse je uniformna ovako i mislim da bi refleksije dodale neki osecaj dubine.
[ Kensai @ 16.03.2005. 11:59 ] @
Pozdrav!

Evo ovo je moj rezultat nakon 3 mjeseca samostalnog vjezbanja u mayi,sto gav smolim za komentar,renderirao sam ju u mental rayu te sam opcije postavio na production.
Cijelu jedrilicu sam radio sa NURBS tehnikom.

No imam takoder i jedno pitanje ako mi mozete pomoci.

Kako sam zavrsio ovaj model i otisao na Dynamic onda na fluids i onda na ocean,i onda mi program ubaci nekakvi plane da vidim kako se ponasa voda i valovi i tako si ja podesim
kakve zelim valove i onda oznacim jedrilicu i odem na opciju make motor boats (?) i kada kliknem dolje na play da vidim kako ce se sve to ponasati,svi dijelovi na jedrilici pocnu skakati i razdvajati se kako se valovi krecu.

Probao sam spojiti recimo donji dio broda i palubu,sa atach surfaces ali mi izbaci pogresku i napise da ne moze spojiti trim surfaces.
Alat trim sam koristio da bih napravio neke rupe na palubi. Jednostavno ne znam s kojim alatom da ih spojim i da li ih je uopce moguce spojiti.

Unaprijed vam se zahvaljujem na komentarima i pomoci,

Pozdrav.
[ cgraph @ 16.03.2005. 12:55 ] @
^dupliraj donji deo trupa i konvertuj povrshine(pecheve) u poligone. zatim ih spoji u jedan shell, koji cesh koristiti u simulaciji a ceo brod parentuj za njega i vozi... ;)
[ ankalagonns @ 17.03.2005. 23:56 ] @
Trimovanu geometriju ne mozes da spojis nikako! Prbaj da obrises history celog borda pa da ga selektujes celog i stavis u novu grupu i centriras mu pivot, ako ti ni ovo ne resi problem ti ga stavi pod lattice! Javi kako su prosle ove operacije!
[ Kensai @ 19.03.2005. 16:42 ] @
Pozdrav!
Zahvaljujem Vam se na pomoci,ono operacija sa laticee je uspijelo i tako da mi jedrilica sada ljepo pluta na povrsini.
Podesio sam si kakve valove zelim i sve ostalo te sam postavio key da mi jedrilica jedno vrijeme stoji na mjest a onda se pocne kretati prema naprijed,i to bih trebao sada da nekako usnimim u mpg,avi...Otiso sam na render opcije i tamo oznacio da zelim avi stavio 320x200 rezoluciju,ali ne kuzim kako da dobijem animaciju u avi. Uvjek mi izrenderira samo sliku. Znate li mozda kako bih ovo mogao rijesiti. (gledao sam u maya help ali nisam nasao)

Pozdrav!
[ Faxy @ 02.04.2005. 23:31 ] @
Moj zadnji render.
Nisam modelovao zgradu vec sam je takvu dobio sa zadatkom da napravim neki pristojan render.



KOMENTARI???
[ forgotten @ 03.04.2005. 08:26 ] @
Koliko sam dosad primetio nigde nemas bumpa, bar sto se tice zgrade, a za travnjak bi mogao da stavis paint effect grass (ti radis u mayi ako se dobro secam?), pa da se malo sigras sa njom :)

Preporucio bih ti knjigu (ebook) "Digital Lighting And Rendering". Tamo imas zaista dobrih stvari sto se tice osvetljenja i caka da render ispadne sto vise fotorealistican.
[ bazuka @ 04.04.2005. 11:54 ] @
Mogao bi da ukljucis malo i Mental Ray da radi nesto...
[ Faxy @ 04.04.2005. 23:42 ] @
@forgotten

Imam bumpa na serdnjem pojasu zgrade (onaj sa ciglama) ali se ne vidi zbog male rezolucije i nizeg semple rate-a (min0 max2). Na finalnoj slici ce se sigurno videti.
Sto se tice PaintEfecta na ovolikoj povrsini bas i nije najpozeljnije koristiti ga jer ako hocu da koristim mentalray moram travu da pretvorim u poligone - sto je mnoooogoooo poligona za render.
Hvala na savetu za knjigu. Jel' imas link odakle mogu da je skinem?

@bazuka

MentalRay je i rendao ovu sliku. Ne kazem da je slika nesto ekstra ispala, ali vidi se valjda i FG i GI (npr. zuti zid na visem delu zgrade iznad krova nizeg dela, je crvenkast zbog refrakcije fotona od krovne povrsine - koja je takodje braonkasto-crvenkasta)

U svakom slucaju hvala na kritikama!
[ bazuka @ 05.04.2005. 09:17 ] @
Mogu da ti kazem da se ne primecuje Mental Ray!
[ forgotten @ 05.04.2005. 14:15 ] @
@faxy
Jbg ne znam adresu, al mislim da ga ima na Emule.
Pa ne moras da konvertujes paintE u poligone. Mozes da probas Renderovanje u slojevima. Prvo izrendas layer zgrade u mental reyu, a onda samo layer travnjaka sa paint effectom u maya software, spojis ta dva sloja u photoshopu i gotova stvar. Mislim da je izvodljivo i da nije preterano komplikovano.
[ MustardMan @ 06.04.2005. 02:26 ] @
Evo nesto sto sam radio ovih dana.Nije jos gotovo treba da se sredjuju texture i jos malo senke.
Renderovano je u MAYA software renderu sa dva SpotLighta.Koricsena je kombinacije NURBS-a i Poly-ja.
Komentari!!
[ djela @ 06.04.2005. 09:57 ] @
#MustardMan, svidja mi se, nisam strucan da bi mogo da komentarisem.
Takodje, mi se svidja i ova zgrada gore koju je Faxy postavio.

Respect!
[ tra-la-la @ 12.04.2005. 13:56 ] @
@faxy
prijatelju meni ovo djela kao kuca ni na nebu ni na zemlji... spusti tomalo nize ili stavi horizont
[ knightshift @ 20.04.2005. 20:09 ] @
Ok ovo je moj prvi ozbiljniji pokusaj modelinga. Kritike i komentari dobrodosli! Za kraj, jedno pitanjce. Ima li neko dobar head modeling tutorial, najvise me zanimaju edge loopovi.

slika1
slika2
slika3
mb.zip
[ reject @ 21.04.2005. 11:06 ] @
Dobar ti je prvi pokusaj. :)
Sto se tice modelovanja glave i pored svih tutoriala savetujem
da se posvetis analiziranju ljudskih lica/glava, a vidi i
http://www.saveloomis.org/headhands/headhands.htm
Takodje prikupi sto vise referenci na kojima imas lice iz
profila, od napred i izkosa (3/4). Ako imas digitalni fotoaparat,
slikaj ljude iz tvoje okoline jer ce ti biti lakse da radis tebi
poznata lica.
Sto se tice samog modelinga, ja sam se sreo sa 3 metoda
polygon modelinga. Prvi je da pocnes od kocke i da je seckas
i polako dovodis vertexe na svoje mesto tako da kocka sve
vise i vise lici na glavu sa reference.
Drugi nacin je da napravis poligon koji svojim tackama prati
liniju profila, a nalazi se na sredini glave. Zatim taj poligon
extrudujes i namestas vertexe tako da prate promene koje
se na licu desavaju kad ides od centra nosa ka usima.
Ovo su sve fore da brzo dobijes 'nesto' sto lici na glavu
koju pravis, a da otprilike imas kontrolu i procenu broja
potrosenih poligona. Nakon toga krece pravi modeling tj.
seckanje poligona i 'teranje vertexa' da dodju tamo gde im je
mesto.
Treci nacin je da 'strikas' poligone tj. uradis ivicu oko oka
pa extrudujes edgeve do sledece bitne linije i tako 'izgradis'
delove lica koje kasnije spojis.
Pogledaj:
prvi nacin:
http://www.newtek.com/products...als/modeling/boxhead/index.htm
http://www.saunalahti.fi/~ops/tutorial/lowhead/lowhead.htm :) :) ;)
http://www.poopinmymouth.com/p...l/character_process_page_2.htm
drugi nacin:
http://www.thehobbitguy.com/tutorials/polymodeling/
http://www.newtek.com/products...torials/modeling/headmodeling/
treci nacin:
http://www.3dtotal.com/ffa/tutorials/max/joanofarc/joanmenu.asp

Nevermind sto nisu svi tutoriali za Mayu posto je dovoljno samo da
vidis step-by-step slicke.
[ knightshift @ 22.04.2005. 11:51 ] @
Thanks Reject, pogledacu linkove, the hobbitguy sam video cak mislim i da imam njegove tutoriale negde na kompu ali davno to bese :)
Oko referenci se totalno slazem, pogotovo za glavu, sto vise to bolje.
Hvala ti jos jednom.
Pozdrav
[ forgotten @ 16.05.2005. 07:17 ] @
Izmodelovao sam je s namerom da se malo zezam sa riggom, tako da, bice uskoro jos slika:



[ djela @ 26.05.2005. 22:36 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/118440-jedan-pocetnicki-rad
[ blazasus @ 28.05.2005. 00:00 ] @
>
[ Kensai @ 29.05.2005. 08:41 ] @
Pozdrav!
Evo zapeo sam u jednom tutorijalu pa bih Vas zamolio ako mi mozete malo pomoci.
Evo ovaako,radim tutorial od simply maya spit fire modeling i kada dodjem do djela gdje treba poceti praviti krilo
napravim sve kako mi je rekao na tom cd-u.Odem na MODIFAY->CONVERT->NURBS TO POLYGON i kliknem na TESSELATE onda prebaci NURBSE u POLIGONE.
I sada kad trebam da napravim EXTRUDE te povrsine ja lijepo oznacim sva lica i odem na EXTRUDE FACE i onda se pojave alati i onda samo kliknem na mali kruzic pored tih strijelica da
mi postavi kursor u sredinu i onda napravim EXTRUDE i sve bude uredu.E a kada sam pogledao ispod podloge
vidio sam da nema donjeg djela povrsine,takodjer kada kliknema na jedan FACE i pokusam ga obrisati on mi to obrise ali ispod njega ostane jos jedan i kada njega obrisem onda bas tek bude rupa u tom djelu.Pokusavao sam vise puta li mi uvijek isto ispadne,stoga vas molim ako Vi nesto o tome znate da mi pomognete.
Stavio sam sliku dolje da pokazem primjer.
Unaprijed se zahvaljujem,
ljep pozdrav.
[ Kensai @ 29.05.2005. 11:02 ] @
Pozdrav!
Evo uspio sam odgonetnuti u cemu je bio problem trebao sam samo ukljuciti opciju na POLYGONS->TOOL OPTIONS->KEEP FACES TOGETHER.
Pozdrav.
[ Kensai @ 24.06.2005. 19:22 ] @
Pozdrav!
Vidim da je ova tema malo zamrla,pa evo saljem par slika svog kupatila,kojeg radim u mayi.
Nije gotovo i ima jos dosta stvari da se popravi itd...
Komentari sugestije su dobrodosle.
[ moritz @ 07.07.2005. 22:56 ] @
Koja je razlika izmedju Maya-e unlimited i Maya-e complete?
[ moritz @ 07.07.2005. 23:33 ] @
... i jos jedno pitanje...
Gde mogu naci FREE modele za Maya-u, konkretno me interesuje fudbalski teren i fudbalski igrac. Naglasavam FREE, nasao sam djumle koji se placaju, cene stadiona dosezu cak do 500$ :)
Ili ako neko ima na kompu da mi posalje?
Hvala.
[ Faxy @ 08.07.2005. 01:37 ] @
Maya Complete je oslabljena verzija maye koja kosta 2000$ i sadrzi sve sto i Unlimited sem: Fur, Hair, Fluids, Live (camera matching) i cloth. Inace Unlimited kosta 7000$.
Ne znam gde mozes naci besplatan stadion za mayu (niti ga ja imam da ti posaljem)
[ moritz @ 08.07.2005. 18:59 ] @
Pomogao bi i model u 3ds maxu, ako neko ima.
[ forgotten @ 22.07.2005. 15:27 ] @
Citat:
forgotten: Izmodelovao sam je s namerom da se malo zezam sa riggom, tako da, bice uskoro jos slika:





Ehh... moje uskoro


http://www.yourimagehost.com/is.php?i=59293&img=845501.jpg

http://www.yourimagehost.com/is.php?i=59294&img=02.jpg

http://www.yourimagehost.com/is.php?i=59295&img=03.jpg

http://www.yourimagehost.com/is.php?i=59296&img=04.jpg

http://www.yourimagehost.com/is.php?i=59297&img=05.jpg

http://www.yourimagehost.com/is.php?i=59298&img=06.jpg


[Ovu poruku je menjao forgotten dana 22.07.2005. u 16:28 GMT+1]
[ klops @ 01.08.2005. 09:35 ] @
Pozdrav svima.Pocetnik sam u 3D sofvetru.Do sada sam se bavio uglavnom 2D animacijom, montazom i kompozotingom.(After Effects, Premiere, Discreet Combustion itd)Sad imam zelju da krenem sa 3D animacijom, ali bez neke narocite zelje da postanem vrhunski 3d artist, nego da savladam osnove radi lakseg razumijevanja i komunikacije sa partnerima sa kojim saradjujem.Izabrao sam Maya-u (imam 6.5) verziju, mada je uglavnom oko mene, okruzenje koje radi u Maxu, pa sam htio da bude nesto drugacije.Interesuje me koliko je ovaj topic aktivan, posto imam nekoliko pocetnickih pitanja, da li je u redu da ih postavim ovdje tj. mogu li ocekivati pomoc.Btw nista ne znam o ovom forumu, slucajno sam ga nasao na netu.Pozdrav.
[ forgotten @ 01.08.2005. 14:27 ] @

Citat:
klops: Pozdrav svima.Pocetnik sam u 3D sofvetru.Do sada sam se bavio uglavnom 2D animacijom, montazom i kompozotingom.(After Effects, Premiere, Discreet Combustion itd)Sad imam zelju da krenem sa 3D animacijom, ali bez neke narocite zelje da postanem vrhunski 3d artist, nego da savladam osnove radi lakseg razumijevanja i komunikacije sa partnerima sa kojim saradjujem.Izabrao sam Maya-u (imam 6.5) verziju, mada je uglavnom oko mene, okruzenje koje radi u Maxu, pa sam htio da bude nesto drugacije.Interesuje me koliko je ovaj topic aktivan, posto imam nekoliko pocetnickih pitanja, da li je u redu da ih postavim ovdje tj. mogu li ocekivati pomoc.Btw nista ne znam o ovom forumu, slucajno sam ga nasao na netu.Pozdrav.



Pozdrav i dobrodosao!

Ovaj topic je dosta aktivan, tako da, slobodno resetaj s pitanjima.

Sto se tice ovog foruma - najbolji na Balkanu!
[ klops @ 01.08.2005. 20:31 ] @
Ok.Pozdrav i tebi.Evo za pocetak jedno pitanje koje me sludjuje.Ne znam gdje grijesim.Naime, kad sam se prihvatio da ucim ovaj softver, znao sam da je prilicno komplikovan i da ima more opcija, sto sam se na kraju i uvjerio.Medjutim ono sto me je definitivno odusevilo je, interfejs.Ovakav "lud" pristup sa onim hotbox-ovima jos nisam vidio.Na space imam sve.Ludo.Ali da se vratim mom problemu.Sad sam u fazi israzivanja i vec vladam nekim opcijama i alatkama (jer kao sto sam rekao imam prilicno iskustva sa 2d softverima, pa bar znam sta hocu).Medjutim, ono sto stvara problem je , kada naprvim neki objekat (jos je to nesto samo nalik na neki pravi objekat) i odrendam jedan frame da vidim kako to izgleda, ono sto vidim izgleda ok, u smislu, da zelim velicinu frame-a 720x576, tj PAL.(tamo u render options-ima to postavim) Eh sad, kad napravim neku malu animaciju, obicno pomjeranje objekta, dobijem Avi (to sam izabrao, ali svejedno mi je moze i neka sekvenca) onda dobijem video 720x288 iako sam lijepo postavio na gore navedeni preset.To sam primjetio da se desava samo kad stavim opciju da zelim interlaced video (jer to ustvari i zelim)Kada stavim opcije render to frames, avi je ok, dobre rezolucije, medjutim kad zelim interlaced video, uvijek dobijem 720x288 iako kada uradim probni frame on bude ok.Dakle, nije mi jasno kako da dobijem interlaced video ,PAL, rezolucije 720x576, jer zelim kada nesto napravim da to ubacim u After Effects, jos malo dotjerujem i onda izbacim na TV monitor (zato zelim gltaku animaciju, interlaced)Eto za pocetak...
[ miljenko2003 @ 01.08.2005. 21:46 ] @
sto je moj profesor rekao:"ako stavite .avi sahranili ste animaciju."
ono sta treba da uradis jeste da podesis :
format: tif ili targa
rezolucija: koju hoces
file name prefix: koje hoces
frame/animation ext: name.#.ext
start,end frame :to znas
by frame :1
frame padding:stavis recimo 4 ako imas animaciju vecu od 1000 frejmova
i to sacuvas . onda ides na render\batch render
posle toga ugasis mayu i sacekas da on odrenda sve to. posle u after effects-u spojis sve frejmove jer ti ces na ovaj nacin ako imas 200 frejmova dobiti 200 tiffova ili targi i one izgledaju ovako animacija.001.tiff
to je to
[ klops @ 11.08.2005. 21:14 ] @
Pozdrav Miljenko.To je sasvim u redu sto si napisao, ali moj problem je u neocekivanoj finalnoj rezoluciji kada zelim interlaced video.To mi se desava , nije bitno da li sam izabrao .avi, ili kao tga seqeuncu ii neku drugu, tiff mozda ili Mayin iff.Procitaj ponovo moj problem, pazljivo, da sad ne bih ponavljao.stvarno mi nije jasno, kakve render opcije postaviti da bih dobio Pal interlaced video (avi ili sekvenca svjedeno) rezoucije 720x576.Pozdrav.Molim za pomoc.
[ forgotten @ 12.08.2005. 14:34 ] @
Citat:
klops: kakve render opcije postaviti da bih dobio Pal interlaced video (avi ili sekvenca svjedeno) rezoucije 720x576.Pozdrav.Molim za pomoc.


Ne znam u cemu je problem: probaj da u "render globals", kartici "Common", za presets stavis "CCIR PAL/Quantel PAL" i pogledaj da li je ispod toga "Lock Device aspect ratio" ukljucen ili iskljucen.

Iskreno, meni sve radi ok.
[ klops @ 13.08.2005. 17:40 ] @
Hmmmm, dakle, ne ide pa ne ide.tesko je biti novajlija u ovakvom softveru.Evo sad cu ti polako sve prepisati sta sam izabrao u svojim karticama

Image file output
Tu podesim, ponovo kazem , svejedno mi je, evo recimo .tga sekvencu, da renderuje od tog i tog frema do tog i tog, zatim render all itd

resolution

ccir PAL/quantel, 720 x 576 , dar 1.3333 par 1.066

Na drugoj kartici Maya software slijedece

production quality, antialiasing highest quality,samples, filtering i contrast threshold nisam ni dirao.
E sda mislim ono najbitinije

Field options

Render: Both fields, interlaced
Field dominance Even Field (PAL)

Ostale stvari nisam ni dirao.Dakle sa tim opcijama dobijem 720 x 288. E sad ovo 288 je tacno pola rezolucije pa se mislim da ne trebam neki render u dva prolaza ili slicno.
Ja sam pocetnik, pa mozda pravim neku gresku , na koju vi ne obracate paznju.Opisite mi tacan postupak renderovanja, sta da uradim, gdje mogu vidjeti koliko je vremena preostalo za renderovanje itd.I jos nesto, kako postavljam parametre da zelim da radim sa 25 fremova u sekundi.Pozdrav.
[ knightshift @ 13.08.2005. 21:27 ] @
Za render nemam pojima sto te zeza, ja sam probao i radi bez problema, renda 720x576. Sto se tice framova, ides window->setings/preferences->preferences izaberes timeline playback speed. Mislim da se ovo ne odnosi na render, ustvari skoro sam siguran, jer ti ako mayi stavis da renda pal onda ona renda u 720x576 / 25 fps. Uglavnom cackaj, kopaj, prckaj po helpu... Srecno ;)
[ klops @ 20.08.2005. 16:45 ] @
Pozdrav svima i zahvaljujem na sugestijama za rad u Maji.Problem interlacing videa sam rijesio na nacin da sad

dobijam ok rezultat sa .tga sekvencama i .iff sekvencama, a to mi je u sustini i dovoljno.Jos uvijek kada izaberem

.avi sa istim postavkama kao i za npr. tga sekvencu dobijem 720x288 ali vise nije ni vazno.Bitno je da sve

funkcionise sa tga i iff.
Eh sad imam gomilu novih pitanja.Molio bih da mi odgovore oni koji imaju vise vremena i zivaca da posvete pocetniku

i da mi pokusaju detaljnije odgovoriri na pitanje, jer vi vjerovatno podrazumjevate neke stvari tako da laku dodjem

u konfuziju.Dakle:
1.Gdje u Mayi se mijenjaju jedinice (units) u kojima radim.Recimo zelim da predjem u cm ili pixele (ako je

moguce)?Da li vi radite recimo u cm ili se drzite Mayinog sistema koji se otvara po defaultu, mislim na onu mrezu

koji vidimo u prozorima, i koliko je to bitno, ako npr. modelujete flasu za pivo, u kojim mjerama radite i da li se

onda te velicine odnose upravo onako u prostoru prema objektivima kamera kao kad bi recimo sa 55mm snimali pravu

bocu?
2.Alatka Trim tool.Kada sa njom radim i selektujem povrsinu koju zelim da ostavim (podesim na keep), onda u prozoru

mi ta povrsina nekad poplavi a nekad bude pink boje.Da li imam problem sa graf.karticom (geforce 6600 sa zadnjim

drajverima) ili je to normalno.
Takodje kad koristim recimo Circular Fillet alatku ponekad se pojavi gomila crtica na objektu iako ih u renderu

nema.
3.Kako kod Nurbs modela kontrolisem rezoluciju, mislim da mi objekat bude skroz gladak( u render presetu je

podeseno na production quality i highest antialiasing)
4.Kako ispravno povezati povrsi u objekat, mislim na ovo:Ako napravim poprecni presjek recimo kutije za sampon sa

krivama, napravim jedno 6 krivih sto je dovoljno da definisem model, onda selektujem 2 krive, pa loft.E sad dalje,

da li selektujem tu povrsinu sa slijedecom krivom pa loft ili krivu sa te povrsi sa slijedecom krivom pa loft?Bitno

mi je da dobijem na kraju jedan objekat sa kojim cu dalje manipulisati.Da li trebam i KADA SE BRISE HISTORI?Uvijek

ili samo ako vise necu mijenjati nista na tim krivama?Molio bih malo vise o historiju.
5.Kako da sa EP Curve ili CV curve napravim pravu liniju?Zelim da recimo sa EP napravim 3 klika, (3 tacke krive) pa

onda pravu liniju pa da nastavim sa krivom.Da li je to moguce i kako se uopse rade prave??
6.Kupio sam knjigu Maya 6 kompletan prirucnik u Mikroknjigi.Da li neko iam iskustva s njom i da li je savjetujete?
7.Kako se postavljaju referentne slike u prozore (pomocu kojih recimo crtam krive).Ako je importujem u recimo top

prozor,onda view pa select camera,zasto kada otvorim chanell box i na inputs image plane kada pomjeram parametar

center Y se nista ne desava a trebalo bi da se odalji od kamere slika?Kako se podesavaju kada imam skeniran i side

view?

Uhhh za sada i previse mada ima toga jos, ali se bojim da me ne izbacite sa foruma kao dosadnjakovica.
Zelio bih da mi neko odgovori sto razumljivijim rijecnikom.Za uzvrat pomazem mnogo u After Effectsu, Discreet

Combustionu, Premiereu, kolor korekciji itd.

[Ovu poruku je menjao klops dana 20.08.2005. u 17:48 GMT+1]
[ forgotten @ 21.08.2005. 13:50 ] @
1.
WINDOW---> SETTINGS/PREFERENCES---> PREFERENCES---> opcija SETTINGS. Po defaultu je postavljeno na cm

2
Boje su nebitne, vazno je da alatka funkcionise. Inace kod circular filleta nemam bugovanja

3.
Selektujes NURBS objekat, zatim izaberes EDIT NURBS---> REBUILD SURVACES---> promenis brijeve spansa (U i V). Sto vise spansa - lepsa povrsina. Inace kad preteras u spansima pri modelovanju i model pocinje da koci, koristi "1, 2, 3" tastere na tastaturi

4. Ispravno je i jedno i drugo. Ako Loftujes krivu i povrsinu, nova povrs ce se automatski pripojiti za predhodnu, dok kad Loftujes dve krive nastace nova povrs nevezana za predhodnu sto je mozda lakse pri njenom manipulisanju. Sve je stvar navike i naravno potrebe.
History se brise i ne brise iz vise razloga. Pomocu njega mozes da se vratis na neke postavke sa kojima vise nisi zadovoljan i u mogucnosti si da ih ispravis na jednostavan nacin. Isto tako ona se najcesce brise jer smeta pri radu na modelu. Recimo da si radio dosta toga na modelu, brisao, dodavoa, spajao itd., i sve ti se to smestilo u History koji okupira memoriju i tada model koci pri radu. Najbolje ti je da tokom rada sam eksperimentises sa njim, jer ces tako najlakse shvatiti njegovu namenu.
Evo kratak primer: Loftuj dve krive. Sada uhvati jednu krivu i rotiraj je i pomeraj po sopstvenom izboru. Sada izbrisi History. Pokusaj ponovo da manipulises sa krivom. Primecujes razliku?

5. Dok klikces misem drzi taster SHIFT

6. Knjiga je dobra isto kao i "Maya 5 bez tajni" u izdanju KomBiblioteke

7.
Reference se importuju na sledeci nacin: U savkom prozoru scene imas opciju VIEW. Znaci, ako zelis u TOP viewu da importujes referencu, kliknes u njegovom prozoru VIEW---> na kraju liste nalazi se opcija IMAGE PLANE---> IMPORT IMAGE. Posle toga otvara ti se attribute editor sa njegovim kontrlolama.
Kad bi pomerio u TOP-u translate Y za neku vrednost, referenca ce se udaljiti samo od krive koju crtas ali ne i od kamera. Tokom rada shvatices zasto je to korisno.

Toliko od mene (za sada), nadam se da sam bar donekle bio od pomoci.
[ klops @ 21.08.2005. 19:48 ] @
1.Rijeseno.Samo mi jos reci za objektive, da li se ponasaju kao "pravi" objektivi u odnosu na objekat snimanja.
2.Ok.Mozda mi malo "fercera " graficka karta.
3.Rijeseno.
4.Rijeseno.Jedino ce mi trebat jos rutine oko historija.
5.Rijeseno
6.Hvala za komentar knjige.
7.Eh sad mora bit nesto i nerijeseno....Elem, u gorenavedenoj knjizi ima tutorial modelovanja mobilnog telefona, te se importuju dva tifa u top i side prozor.Stvar je u tome sto tamo pise da (ako imas knjigu bilo bi divno da mozes da vidis taj primjer) ne pomjeram referentne slike da bi ostale proporcionalne u oba prozora.
Medjutim kad importujem sliku u top prozor ona je veca od prozora (bude odsjecena jer je veca od prozora).Dalje slijedi uputstvo da u top prozoru izaberem select camera i da u chanell boxu sa liste ulaznih cvorova (inputs) izaberem Imageplane1 da dobijem atribute ravni slike.Atrbut Center Y da postavim na -10, kako bi se ravan slike odmakla od kamere prikaza TOP.Kad to uradim, nista se ne desi , slika ne bude fit u prozoru.Kad importujem sl;iku za side prozor , ona bude fit, ali u tutorialu pise da za nju stavim atribut Center X na -10, sto i uradim ali ne vidim nikakvu promjenu.Dakle ne mogu dobiti u oba prozora slike da budu fit u prozoru.
Eto i mnogo hvala na odgovoru.
[ forgotten @ 21.08.2005. 20:44 ] @
1.
Ides u view--> select camera i u attrubute editor ispod opcije "film back" nalazi se "film gate" gde biras objektiv koji ti odgovara.

7. Najjednostavniji nacin za ovo ti je da kad ucitas image plane u TOP-u stisnes taster F na tastaturi - to ce resiti problem. Ako bi atribut Centar Y stavio na -10 ravan slike se ni bi odmakla od kamere vec od krive i povrsi koju modelujes. Nadam se da me razumes sta hocu da kazem: znaci taj centar Y stavljas u -10 da ne bi zaklanjala povrs i krive koje crtas, jer se modeli po defaultu postavljaju na Y=0 tako da jedan drugome smetaju, i jednopstavnije je pomeriti image plane za stalno, nego drndati se non-stop sa modelom koji sve krive stavlja na kordinati Y 0.


[ klops @ 22.08.2005. 08:46 ] @
OK .sad mi je jasno!!!
[ klops @ 28.08.2005. 18:24 ] @
Par kratkih pitanja
Postoji li komanda sa kojom mogu da vratim objekat u centar koordinatnog sistema koji sam modelovao
i pomakeo ga negdje, i kad se izvrasi ta komanda da se nalazi u 0,0,0 kao kad pravim novi objekat??
Kod poligona, koja je razlika izmedju naredbi Combine i naredbe Booleans pa Union? ( a sta kod Nurbs-a Booleansi rade za razliku od attacha?)
Kako napraviti kocku sa oblim ivicama?
Kako da 3d tekstu napravim ekstrude???Thanks.
[ tomkeus @ 29.08.2005. 12:19 ] @
Postoji komanda: "move -a 0 0 0" (objekat mora da bude selektovan). Ako hoćeš da se komanda izvršava klikom, ukucaj ovaj tekst u script editoru, selektuj ga, klikni srednjim dugmetom na mišu i prevuci ga na shelf koji tebi odgovara. Pojaviće se ikonica na kojoj piše "mel" i svaki puta kada klikneš na nju objekat se vraća u koordinatni početak.

Komanda combine uzima više poligona i od njih pravi jedan bez ikakvih dodatnih operacija. Komanda union od dva poligona pravi jedan, ali pri tom briše i prekraja poligone tako da u unutrašnjosti ne ostaju poligoni (union zahteva zatvorene poligone da bi funkcionisao kako treba). Ista je priča sa NURBSovima.
[ Panzer @ 29.08.2005. 22:48 ] @
Pozdrav svima! Render jednostavnog NURBS modela u mental ray sa final gather opcijom mi se prekida pri kraju renderovanja sa upozorenjem Microdoft visual C ++ runtime library - run time error. Maya je 6.01 i posle ovog upozorenja blokira. Bilo bi mi drago da mi neko pomogne jer mi je ovo jako vazan rad. Da napomenem: sve se ovo ne desava kada izbacim final gather. Hvala na odgovorima.
[ Mas†erX @ 30.08.2005. 01:11 ] @
Da li postoje neki tutorijali na srpskom?
Molim vas treba mi hitno nemogu da sad da cheprkam po forumu!
p0z
[ marco3dx @ 30.08.2005. 09:45 ] @
bolje ceprkaj... ;)
iiiiii - nauci engleski!
[ enLIGHTen @ 30.08.2005. 22:09 ] @
Evo mog najnovijeg rada.Rad je radjen nekoliko dana,pa posto sam jos uvek pocetnik,kritike i saveti bi bili dobrodosli.
[ klops @ 31.08.2005. 09:09 ] @
Kako napraviti kocku sa oblim ivicama?Da li postoji negdje tutorijal?
[ tomkeus @ 31.08.2005. 10:07 ] @
Napravi poligonalnu kocku, selektuj sve vertexe i idi Edit Polygons->Bevel.
[ enLIGHTen @ 31.08.2005. 20:01 ] @
Logotip.....[code]"http://www.yourimagehost.com/i...76&img=Logotip1blurjpg.jpg"


Vitez(desktop pozadina)....... http://www.yourimagehost.com/is.php?i=63777&img=vitez.jpg

[sub][[b]Ovu poruku je menjao enLIGHTen dana 31.08.2005. u 21:09 GMT+1[/b]][/sub]
[ tomkeus @ 31.08.2005. 20:39 ] @
Radovi su ti OK, ali samo da znaš da je raytracing najjeftiniji trik da načiniš scenu realističnom. Vežbaj malo sa shaderima bez refleksije. Tu ćeš najbolje naučiti tehnike osvetljavanja i pravljena shadera.
[ MANEEEEEEEEE @ 31.08.2005. 23:49 ] @
Da li neko zna na kom faksu(privatnom) mogu da upisem animcije?
Postoji li nesto na bk univerzitetu?
Sta znate o Chiron univerzitetu?
moja adresa: [email protected]
Help.

mod: @MANE - gledaj da ti poruke budu citljive. Pisanjem gomile
istih slova ne postizes nista, osim sto cu ti sledecu poruku odmah
obrisati.


[Ovu poruku je menjao reject dana 01.09.2005. u 11:47 GMT+1]
[ Brolly @ 04.09.2005. 01:41 ] @
Ja sam pocetnik u 3D animiranju i uopste bilo kakvom modelovanju, pa i 2D. Medjutim, imam Mayu i jako mi je tesko da skontam kako se s njom radi. Jedino sto uspem da uradim jeste da stvorim konture neke geometrijske figure npr. lopte i eventualno izoblicavam, ali to je sve, tj. ne mogu da je "popunim". Sve u svemu, zelim da naucim da radim u Mayi, pa ako neko moze da mi kaze gde mogu skinuti neki prirucnik ili slicno, i da li postoji? Neki uopsteni? I jos nesto: da li je apsolutno neophodno biti "crtacki umetnik" da bi uspesno radio s programom? (ipak sam pocetnik, sta cu, moram da pitam, a likovno mi nikad nije islo, niti sam ga voleo:)

PS: ne zamerite mi ako sam ponovio pitanje, ovaj forum, a pogotovo ova tema su ogromni.
[ tomkeus @ 04.09.2005. 10:23 ] @
Jesi li probao da pritisneš tastere 5,6 ili 7?
[ forgotten @ 04.09.2005. 16:38 ] @
Citat:
Brolly: Ja sam pocetnik u 3D animiranju i uopste bilo kakvom modelovanju, pa i 2D. Medjutim, imam Mayu i jako mi je tesko da skontam kako se s njom radi. Jedino sto uspem da uradim jeste da stvorim konture neke geometrijske figure npr. lopte i eventualno izoblicavam, ali to je sve, tj. ne mogu da je "popunim". Sve u svemu, zelim da naucim da radim u Mayi, pa ako neko moze da mi kaze gde mogu skinuti neki prirucnik ili slicno, i da li postoji? Neki uopsteni? I jos nesto: da li je apsolutno neophodno biti "crtacki umetnik" da bi uspesno radio s programom? (ipak sam pocetnik, sta cu, moram da pitam, a likovno mi nikad nije islo, niti sam ga voleo:)

PS: ne zamerite mi ako sam ponovio pitanje, ovaj forum, a pogotovo ova tema su ogromni.



Prirucnike mozes naci ako proceprkas malo po ovoj temi:
http://www.elitesecurity.org/tema/52671-Korisni-linkovi

Sto se crtackog umeca tice, nije potrebno, ali moze da ti koristi, npr. pri skiciranju neke ideje koju zelis da preneses na kompjuter.



[Ovu poruku je menjao forgotten dana 04.09.2005. u 17:39 GMT+1]
[ enLIGHTen @ 04.09.2005. 22:17 ] @
Imam jedno pitanje,da li neko zna kako moze da se obican light emmiter napravi poput filmskog projektora,poshto sam ja negde procitao da ako se stavi neki film umesto boje ( umesto color u attributes editoru svetla se stavi fajl,pa se izabere film) svetla,to svetlo automatski postaje projektor tog istog filma.Ja sam to pokusao ali umesto toga dobio sam staticnu sliku koja se ne menja po frejmovima,da li je to moguce izvesti,poshto me je neverovatno zainteresovao efekat hologramske projekcije koju sam video u animaciji diskaverija ,kad su pravili alien planet,pa je ona sonda pushtala projekciju simbola.
[ maxmagnus2 @ 06.09.2005. 15:31 ] @
Poz,
Napravio sam zamak (12k lica) pa me interesuje kako bi on
mogao da se poboljsa, doradi i sl...
[ 3D-generik @ 10.09.2005. 19:10 ] @
u kom smislu da ga poboljsas.......kao sam model?...ili kao finalni render? U sustini, trebalo bi da mu uradis displace mape za cigle, kao i bump mape..........a, trebalo bi i krov malo da sredis, mislim da ne bude jednolicna plava, nego mu stavis neku teksturu (tipa zardjao metal na ivicama krova). I da postavis svetla naravno. Konkretno, ako hoces da ti zamak osvetljava dnevna svetlost.......postavi jedan directional light (intenzitet svetla neka bude 1.3, i povecaj mu vrlo malo drop off, chekiraj depth shadow, i sa rezolucijom senke od 1024 povecaj mu filter na 2), i jedan spot light sa vrlo malim intenzitetom (neka bude 0.2, depth shadow sa rezolucijom od 256 povecaj filter na 6........i taj spot dupliciraj tako da ih poredjas kao "kupolu" oko zamka).........i izgledace sasvim pristojno
poydrav
[ klops @ 22.09.2005. 09:46 ] @
Dakle, imam slijedece pocetnicko pitanje.Posto vec radim preko mjesec dana u Mayi (nazalost ne svaki dan ), vec sam savladao neke osnovne tehnike u modelovanju sa nurbsovima i poligonima.Imam knjigu Maya 6 kompletan prirucnik pa radim po njoj.Ali neki tutorijali su tako napisani kao za nekoga ko se bavi dugo sa tim.Ne opisuju se radnje bas kako bih ja htio.Npr nesto modelujete i kaze "spojite te dve povrsine i onda napravite alatkom circular fillet to i to.Mada, jest jest..A kako?Gdje da kliknem?Eh tako, muka se nastavlja ali ne odustajem.
Naime, ono sto me interesuje je slijedece,ako neko ima zivaca da mi objasni.(jos nisam stigao do stavljanja tekstura ali ne mogu da izdrzim)Kako je moguce napraviti na primjer, evo sad veoma aktuelnu, kosarkasku loptu.Dobro recimo napravim sferu i sad ono najbitnije.Kako se mapira tekstura da ona izgleda savrseno, mislim kao prava lopta, kako je to moguce napraviti, kakva tekstura mora biti da se sve poklopi savrseno, to mi nikako nije jasno.Znaci kad rotiram loptu, tekstura da bude "ko prava" bez savova i tih zezancija.Eto ako neko ima zivaca da mi odgovori, ali korak po korak, jer ljudi, shvatite, vama sta se podrazumjeva i veoma vam je lako, meni se lako pretvori u agoniju.Nisam bas najbliskiji sa Hypershadeom, zato oprezno molim
[ klops @ 24.09.2005. 09:27 ] @
Dakle??Niko?Pa nije to valjda tajna?Moze neko pomoci?
[ maxmagnus2 @ 26.09.2005. 10:04 ] @
Nisam radio bump i displace dosad sad cu poceti da radim na tim oblastima.
Sto se tice rdje hmmm to je odlicno samo jos da osmislim kako da to uklopim na
tex mapi-posto je prilicno popunjena
to bih morao ili da radim seckanjem postojecih delova oluka (lima) posto je mali deo tex ostao slobodan pa da izmenim .tga da bih ga dobio ili mozda postoji bolji nacin?

Render nisam radio u maji ali ce biti zanimljivo da pocnem sa tim :))

Mozda si mislio da ubacim zardjale delove na "tile delovima" (plavom delu), kako bih to mogao da uradim a da ne menjam mnogo tex koordinata?

MM

[ maxmagnus2 @ 26.09.2005. 11:43 ] @
1. nadam se da si napravio loptu
2. ja sam je radio da je simetricna po teksturi
i isekao sam delove ostavivsi 1/5 cele lopte-gornji deo
3.idi na automatic mapping (vidi sliku)
ovo ti automatski napravi tex koordinate
4.idi u UV texture editor i eksportuj oe koordinate
( uv snapshot )
5. udji u photoshopu na ovaj snapshot i zalepi preko njega
neku tex-videces koja su ti lica predvidjena za sta
6.snimi ovo u tga format 24 bita
7.udji u hypershade prozor
8.dvaput klikni na osnovnu (braon ) tex
9.otvorio ti se atribute editor za materijal te tex
10.idi na checker desno od color (v.s)
11.idi na file
12.pronadji file na hdd
13.izdupliraj deo lopte koji imas (miror ili duplicate image)
14. nema 14
15. goto line 1;

To bi ti bilo otprilike sve...

MM
[ digitalvox @ 26.09.2005. 23:40 ] @
@KLOPS

Ukoliko znash eng. mnogo bolje od knjige (licno iskustvo i misljenje) jesu video tutorijali. Umesto da nagadjash i "ceprkash" po meniju samo sledish instrukcije sa "pokretnih slika". koristio sam knjigu Maya 5 bez tajni koja je poprilicno dobro odradjena, ali najvishe sam naucio upravo iz video tut. Naravno do njih je malo teze doci, ali uvek se od nekog koga poznajesh i ko ih ima moze pozajmiti.

Poz.
[ maxmagnus2 @ 27.09.2005. 07:30 ] @
Da, ovo je definitivno
veoma bitno, ja sam ubrzao rad sa vid tut 1000%
MM
[ klops @ 27.09.2005. 09:17 ] @
Mislim da ste u pravu, ali ipak sam kupio knjigu radi onih osnovnih i krucijalnih stvari koje se u tutorijalima znaju preskociti ili podrazumjevati.Medjutim, ipak sam malo razocaran, jer ne dobijem uvijek odgovore koje zelim da znam (u knjizi)Nekako stvari ostaju nedorecene.Odradio sam par prvih poglavlja gdje se obradjuje modelovanje, tj. to sam zavrsio.Pocinje sa Nurbsovima pa poly i na kraju Subdiv.Medjutim juce sam skinuo tutorijal sa Simply Maya tutorijal modelovanje Cartoon Dog-a.Tek kad sam to odgledao bilo mi je puno jasnije.U knijzi takvih stvari nema tj. ima ali npr kaze. E sad procistitie model (kad sam ga prebacio u poly)Pa sta to znaci pocetniku.Nista.Tek iz video tutorijala mi je bilo jasno KAKO SE TO RADI.
Btw, cemu to prebacivanje iz Nurbs u Poly pa u Subdiv, kad vec u Nurbsu objekat izgleda glatko i dobro.Mozda zbog stvari koja jos nisam savladao?Moza zbog tekstura?Da li svaki objekat sto pravim , moram na kraju prebacit u poly?
Inace pokusavam da nabavim sto vise gnomon-ovih tutorijala, jer mislim da su fantasticni.Ako imate neki link za pocetnike i pogotovo gdje ima free download, vrlo je dobrodoslo.Hvala.
[ maxmagnus2 @ 27.09.2005. 18:51 ] @
Cartoon dog je zanimljiv
ali ako se dobro secam taj nacin (kako oni to rade) postavljanja image plane-ova
nije bas najsrecniji jer su oni pogubili dimenzije crteza tokom postavljanja slike na
plane-inace je fenomenalan tutor.

gnomoni...pogledaj teme o razmeni tutoriala

poly konverzija: **mislim** da je zbog lakseg rada na detaljima poput spojeva
nogu i tela, zglobovim, ustima i slicno a dalje se lako prelazi u mod subdiv koji pruza odlicna mogucnosti za organic modeling.

MM
[ RADOVAN IV @ 30.09.2005. 09:28 ] @
Alias Maya v7.0.0 Unlimited
Da li je neko koristi i kakvi su vam utisci u odnosu na ranije verzije ovog programa.
Nesto sam malo radio u 3D Max-u pa bih probao i Mayu, zanima me vredi li nabavljati ovu verziju ili moze i neka starija.
Hvalal
[ digitalvox @ 01.10.2005. 08:05 ] @
Maya 7 sigurno predstavlja korak napred u odnosu na prethodne verzije. Mozesh na internetu naci koje su sve prednosti verzija donosi. Licno koristim Maya 5.0 PLE, koju sam dobio uz knjigu. Bitno ti je da naucish modelovanje i animaciju, a sad u kom programu i ukojoj verziji tog programa manje je vazno. Lako se covek navikne na bolje :-)

Pozdrav
[ Brolly @ 15.10.2005. 16:45 ] @
Ja imam jedno pitanje: nabavio sam Maya 5, i ima 2 verzije, complete i unlimited, ali to sad nije bitno. Program je suvise profi i treba mi knjiga da bih naucio program, jer za sada najvise sto znam je stvaranje geometrijskih tela i "popunjavanje" (na 5). Isao sam u knjizaru i nasao neke knjige, ali dok sam listao nigde nisam nasao poglavlje o ubacivanju zvuka. Jel moze da se u Mayu importuje zvuk koji bi pratio radjenu animaciju? Prodavac nije znao da mi odgovori, ali mi je preporucio knjige za neke druge programe, kao Flesh MX i Dreamweaver, ali oni sluze za pravljenje internet sajtova i prezentacija, a ne za animaciju (mada je moguce i to).

Dakle? Ne bih hteo da bacim pare na knjigu ako nisam zadovoljan programom. Zato mi je vazno da znam sve o programu.

[ 3D-generik @ 15.10.2005. 18:33 ] @
...he he.....pa najbolje prodavca da pitas zna li Mayu :)...........nego, u Mayu moze da se ubaci zvuk, ali maya nije za to. Za to se koriste drugi programi kao Premiere, ili After Effects
[ Brolly @ 17.10.2005. 10:59 ] @
A da li se mora svaki objekat rucno praviti, ili je moguce ubaciti vec napravljene objekte? I da li se oni nalaze vec u Mayi prilikom instalacije, ili se moraju skidati s Neta?
[ aev @ 18.10.2005. 00:18 ] @
Imas Paint effect, Poly zgrade a imas i na netu ali dosta toga mora da se kesira..Nazalost
[ Natasha-3D @ 25.10.2005. 14:13 ] @
Ola! Ja sam zavrsila Chiron...na zalost tek 3D1 na kom se radi modeling i uvod u animaciju a na 3d2 se radi animacija! Veruj mi nauices sve sto te zanima....jer sam i ja! :-) tako da ako imas uslova...ne oklevaj!!!!
Bitno je da ucis ono sto ti treba a ne ucis stvari koje u MAYA-i nikad neces koristiti a takvih ima mnnnogooo!

upuceno: MANEEEEEEEEE-u

[Ovu poruku je menjao Natasha-3D dana 25.10.2005. u 15:18 GMT+1]
[ reject @ 25.10.2005. 17:07 ] @
Koliko mene sluzi memorija sjecanja, ti si i ranije dolazilo/la
na forum sa slicnim pricama koje malkice lice na reklamu, mozda
ne bas na ovoj temi... jel tako?
[ Natasha-3D @ 26.10.2005. 20:36 ] @
Nisam! Prvi put sam ovde.... samo sam rekla da sam zaista naucila modeling ali za animaciju ne znam kakav je kurs.....ako ga zavrsim obavesticu vas! :-)
Ljudi sa kojima sam pricala i koji su zavrsili kurs (animacija) su zadovoljni ali ja cekam sama da se uverim!
Nikog ne reklamiram.....jer ako si primetio oni se i ne reklamiraju...pa zasto bi onda ja to radila...samo sam iskrena....
Pozdrav!
[ 3D-generik @ 04.11.2005. 18:55 ] @
Pa ti si zavrsila Chiron, valjda ti znas. Sta pitas nas amatere. To bi trebalo mi tebe da pitamo.... A, kako bi uradila med. Pored fluida, moze da se uradi na drugi nacin. Uz pomoc blandshape moda (ako radis animaciju, naravno, a ako je staticna slika, onda jednostavno, izmodeluj med :). To cete verovatno raditi na drugom kursu u Chironu :) :) :) :)

Nesto najbolje za fluide je naravno Real Flow!!!

Poz
[ reject @ 07.11.2005. 08:36 ] @
Prijatelju 3d-generiku, iz fundamenta obrati paznju na svoje
ponasanje jer od jutros sam preko 5 puta dosao u iskusenje
da ti pobrisem nekoliko zadnjih postova posto je 90% njih
tu da izazove flame ili proziva neke korisnike.
E, tako necemo na ovom forumu. Ili cemo civilizovano, ili
teraj dalje. OK?
[ 3D-generik @ 08.11.2005. 14:24 ] @
@Reject:......evo sad ti meni kazes da se teram. Sta to treba da znaci. Necemo valjda da se vredjamo.

Pa ja sam imao 3 posta do sad, a ti mi kazes da je 90% njih da izazove flame (sta god.....reci po srpski brate....frka, svadja, panika, pakao, droga... :) ....... sto znaci da su problematicni moja 2 cela posta i 3/4 treceg.

Nikoga ja ne prozivam, ni ti zelim da nekoga skenjam....daleko bilo.........samo pokusavam da ljudima objasnim sta je dobro, a sta manje dobro........sa argumentima naravno.

Na kraju krajeva, nisam spomenuo niciju rodbinu........samo neki nebitni 3d softver......pa ne vidim razlog zasto bi se neko uzbudjivao bezveze, pa jel tako.



PS: A, ti reject........kad je devojka pozdravila Kajronovce......ti si se nesto nasao uvredjenim.......ne razumem......ljubomora, sta li je..........Pusti ljude, nek se pozdravljaju.....ipak je ovo forum 3d, a oni se valjda bave 3d om.

PS: I tako....ljudi, mnogo ste bre nervozni, mnogo bre provodite vremena za kompuiterom........ganjajte neke ribe


Uzdravlje
[ reject @ 08.11.2005. 14:38 ] @
Ne kazem da se teras, samo da komuniciras normalno sa ostalima
i da se drzis pravilnika na es-u, kao i ostali. Verovatno postoje
3d forumi gde se tolerise "Pa ti si zavrsila Chiron, valjda ti znas.
Sta pitas nas amatere. To bi trebalo mi tebe da pitamo...."
nacin komunikacije, ali ovde nece, bar dok se ja nesto pitam.
Takav pristup ne vodi razmeni iskustava i saveta vec zvuci
kao najobicnije prozivanje, sto nije u opisu foruma. :)

Ne bih da idem u detalje, ali koliko me sluzi memorija sjecanja,
imao si vise postova, ali sam ih obrisao zato sto su bili protivu
pravilnika es-a (crack/piracy related). Zato sada i reagujem,
posto nije prvi put da moram da se bavim tvojim postovima.
No hard feelings, samo razmisli kako tvoj post moze izgledati
onom kome je upucen.

Sto se tice korisnice Natasha-3D, "Veruj mi nauices sve
sto te zanima....jer sam i ja! :-) tako da ako imas uslova...ne
oklevaj!!!!" mi je licilo na reklamu, pa sam pitao o cemu je rec.
Naravno da mi ne smeta sto Kajron radi i postoji, pa i sam sam
razgovarao sa njima oko nekih kurseva, ali nisam otisao zbog
nedostatka vremena. Super je sto postoje, dao bog zdravlja i
srece junacke da se pootvara jos skola tog tipa i kvaliteta i
bice svima bolje.

Sto se tice uzbudjavanja, pre bih rekao da sam se smorio
sto se na temi o Mayi mora ici u offtopic, a tek me je kucanje
ovog posta smorilo.
[ forgotten @ 08.11.2005. 14:41 ] @
Citat:
3D-generik:
Nikoga ja ne prozivam, ni ti zelim da nekoga skenjam....daleko bilo.........samo pokusavam da ljudima objasnim sta je dobro, a sta manje dobro........sa argumentima naravno.
Na kraju krajeva, nisam spomenuo niciju rodbinu........samo neki nebitni 3d softver......pa ne vidim razlog zasto bi se neko uzbudjivao bezveze, pa jel tako.
PS: A, ti reject........kad je devojka pozdravila Kajronovce......ti si se nesto nasao uvredjenim.......ne razumem......ljubomora, sta li je..........Pusti ljude, nek se pozdravljaju.....ipak je ovo forum 3d, a oni se valjda bave 3d om.




@3d-generik: Ma jok covece, ne radi se ovde o Chironu, vec o branjenju napada na lepsi pol ;) Iz tog razloga i ja stajem na rejectovu stranu ;)

E sad, izvuci situaciju iz ove zbrke i lepo pomozi devojci (Natasha3d), da napravi med za njen rad.



[ 3D-generik @ 08.11.2005. 18:56 ] @
Opa......dva na jednog!


@Reject: Sad ti reklamiras Kajron.........ko je sad protiv pravila foruma, a? Oces li da dobijes otkaz :) :) :)

[Ovu poruku je menjao 3D-generik dana 08.11.2005. u 20:02 GMT+1]
[ reject @ 09.11.2005. 08:36 ] @
Citat:
3D-generik:Oces li da dobijes otkaz :) :) :)

Skinuce mi Gojko 10% od plate, a to ce se bas osetiti posto su plate
na es-u ogromne. :)
Toliko o citavoj prici, ajmo mi sad da se vratimo na topic.
[ Natasha-3D @ 11.11.2005. 15:00 ] @
alo!!! Da sam znala da vam toliko smeta ne bi ni spominjala Chiron...jedino necu shvatiti zasto toliko smeta Chiron....pa valjda bi trebali svi mi da se kontamo ipak nas zanimaju nas iste stvari....nisam pozdravljala kajronovce( procitaj ponovo poruke pa ces videti) jos manje reklamirala Chiron...

... u ostalom ja sam samo zavrsila prvi nivo sto znaci modeling a fluidi itd se radi na drugom....tako da to ne znam... ali nije bitno snacicu se vec!

thanks & poz reject-u kao i onima koji me nisu shvatili pogresno...


[Ovu poruku je menjao Natasha-3D dana 11.11.2005. u 16:08 GMT+1]
[ Boki4u @ 11.11.2005. 23:55 ] @
Ja trenutno ucim kosti, okozavanje, foward i inverznu kinematiku, itd....i bre ima mnogo toga...
Nadam se da cu popamtiti sve, i nauciti nesto

[Ovu poruku je menjao Boki4u dana 12.11.2005. u 01:03 GMT+1]
[ biotech @ 14.11.2005. 10:36 ] @
izvini reject ali sledeci put pre nego sto obrises poruku procitaj je dobro....ja sam pitao zar ne postoji maya-free learning edition,a ti si mi obrisao poruku sa obrazlozenjem da ovaj forum ne podrzava pirateriju,pa izvini kakav si ti moderator na ovom forumu kad ne znas da postoji free learning edition maye koji je potpuno funkcionalan osim watermarka u renderu i moze se skinuti za dz tj. FREE sa neta kao sto sam ja inace i uradio bas juce i sad cu da je probam iako godinama koristim MAX...uzas,unesi se malou taj tvoj posao ako ga vec radis
[ reject @ 15.11.2005. 10:17 ] @
Da, obrisao sam ti poruku, kao i jos nekoliko usputnih i opet
bi to uradio, zato sto je pocela diskusija o krekovanju Maye,
a to kod mene nece da moze.
Da sam ostavio samo tvoju poruku, a obrisao ostale, izgledalo
bi glupo jer bi ti odgovarao na pitanje koje je obrisano, zar ne?
Nemoj toliko da se nerviras oko jednog obrisanog posta, ima
mnoogo stvari u zivotu koje ce te tek nervirati.
Sto se tice mog dejstva po forumu, slobodno se zalite
SuperModeratorima, SuperAdministratorima, SuperGojku i kome
vec treba.
[ pailhead @ 16.11.2005. 14:43 ] @
Lol @ supergojku :D

Nego, biotech, osim krajnje logicnog zakljucka da bi tvoja poruka da je sama ostala, bila van svog mesta jer bi odgovarala na nepostojece pitanje i na neku drugu temu, mislim da ovo nije bas mesto za trazenje takvih stvari.
Iskreno mislim da je ljudima lakse da odu na www.google.com i ukucaju ime programa ili firme koja ga razvija i da vide na sajtu da li postoji demo/PLE verzija programa, ili da kontaktiraju samog proizvodjaca jer mislim da je to jedini logican i legalan nacin da se tako nesto sazna.
[ bojanrs @ 09.01.2008. 19:32 ] @
Da li neko ima tutorijal kao da napravim zippo upaljac u mya 6 ili maya 7, ili ako ima vec izmodelovano da li moze da mi posalje!? Trazio sam preko google i ono sto sam nasao treba da se plati... pa mi treba pomoc...
[ labicko1 @ 09.01.2008. 20:18 ] @
Neznma dali si primetio ali poslednji post na ovoj temi bio je 16.11.2005. u 15:43 , mogo si da otvoris i novu temu.

Evo link odakle mozes da skines besplatan model:
http://www.turbosquid.com/3d-m...-original-zippo-lighted/150748
http://cg-india.com/cgblog_3dmodels.html

Nisu nesto ali su besplatni.
[ bojanrs @ 09.01.2008. 21:30 ] @
Znam da je tema stara, ali da ne otvaram novu temu, a svako ko vidi da je nesto novo napisano u temi otvorice poslednju stranu i procitace...
Ovi linkovi su za 3D MAX! Ako nadjes neke za maya-u, posalji...
U svakom slucaju hvala!
[ darecarce @ 29.01.2008. 18:29 ] @
Zdravo na site. Imam napisano nekolku tutorijali za maya na makeonski pa me interesira dali nekoj saka da vidi za sto stanuva zbor vo niv. Dokolku nekoj saka da di pogledna slogodno neka pise na [email protected]
Pozdrav.