[ Dejan Lozanovic @ 08.05.2004. 12:58 ] @
Pa pored toga sto ste do sada imali veci TCO, porastao je jos za nekih 10-15% sta da vam kazem ko ima para za bacanje moze mu se :)

http://www.techweb.com/wire/story/TWB20040505S0008
[ Gojko Vujovic @ 08.05.2004. 13:03 ] @
Zasto bi neko uopste drzao windows na serverima kad ima toliko 1. pouzadnijih 2. jeftinijih 3. kvalitetnijih resenja od windoza?

Da razumem sve ove koji hoce da se 1. igraju 2. rade u office paketima 3. samo surfuju i tako obavljaju neke desktop aktivnosti (citaj: zezanje), ali neki ozbiljan rad, programiranje, itd? Svasta...

+ sad ovaj TCO kojim su se do sada toliko hvalili kako im je mali i mekan... pa na kraju poras'o.
[ Dejan Lozanovic @ 08.05.2004. 14:06 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
sad ovaj TCO kojim su se do sada toliko hvalili kako im je mali i mekan... pa na kraju poras'o.

Ma nije im nikada ni bio mali nego su se oni to samo tesili :)
[ Simke @ 08.05.2004. 14:33 ] @
Citat:

ali neki ozbiljan rad, programiranje, itd? Svasta...


U principu ne volim ovakve rasprave, ali...

Bas sam danas gledao oglase za poslove, nisam video nijedan za development na nekoj platformi osim za Win...
[ VRider @ 08.05.2004. 16:06 ] @
Ne znas gde da gledas...
[ degojs @ 08.05.2004. 16:57 ] @
Ti znaš..
[ stalker @ 08.05.2004. 19:13 ] @
ETF je ovih dan pun polepljenih oglasa za programere, studente zavrsnih godina(eunet za programiranje u javi na njihovim serverima i neke strane firme). Prvo na listi je poznavanje rada u Linuxu...
[ Dejan Lozanovic @ 08.05.2004. 19:49 ] @
Citat:
Palma:
Ha ha, dežurni Linux gurui, ponovo jašu... :)

Vi non stop napadate Microsoft, te MS ovo, te MS ono, MS serveri ovakvi, ono onakvo... Ako već toliko MS rešenja nisu dobra, zašto ih napadate? Ovako nam samo pravite reklamu, pa ljudi kupuju naše servere...


Pa napadamo sa jednim prostim razlogom zato sto je free-unix resenje jednom recju bolje. Jeftinije je a i jako stabilno, ja sam u celoj mojoj istoriji koriscenja linuxa zakacio samo jednom kernel panic u radu, i to se desilo kada sam pisao svoj drajver za DSP karticu koja je imala drajvere za dos/win ali sam na srecu imao i specifikaciju od proizvodjaca pa je i ta prica zavrsena uspesno :). Sa druge strane open source daje optimizovaniji kod za tvoj racunar. Plus toga brze otklanjanje bugova u programu jer tvoj program slobodno gleda vise ljudi itd...
[ popeye @ 09.05.2004. 15:56 ] @
Citat:
Palma:
Ovako nam samo pravite reklamu, pa ljudi kupuju naše servere...


Da svojatas Linux, pa da razumem. Nije se igrati autorskim pravima...

OT: Koliko si dosad zaradio prodajom tih servera?
[ degojs @ 09.05.2004. 16:16 ] @
Je l ono Red Hat beše preporučio desktop korisnicima da ostanu uz Windows. Ali, ne, ne, ne, Deki zna bolje i od njih. Je li tako Deki?
[ Reljam @ 09.05.2004. 16:22 ] @
Citat:
stalker:
ETF je ovih dan pun polepljenih oglasa za programere, studente zavrsnih godina(eunet za programiranje u javi na njihovim serverima i neke strane firme). Prvo na listi je poznavanje rada u Linuxu...
Programiranje Jave za lokalnog provajdera... Hmm, to se ovde zove server side scripting.

Vidi, posle 5 godina ETFa ljudi ne bi trebali da se bave scriptingom. Nazalost, kod nas je broj ozbiljnih C++ poslova jako mali, ne znam da li u Beogradu u ovom trenutku ima ni stotinak takvih poslova. Zbog takve situacije na trzistu, razumljivo je da neko sa ETF diplomom ide da EUNetu drzi servere, ali nemoj da mislis da to tako treba.

Kada bi kod nas postojalo vise programerskih poslova, video bi malo realniji odnos trazenih platformi.
[ Dejan Lozanovic @ 09.05.2004. 16:34 ] @
Citat:
degojs:
Je l ono Red Hat beše preporučio desktop korisnicima da ostanu uz Windows. Ali, ne, ne, ne, Deki zna bolje i od njih. Je li tako Deki?

E deki pa procitaj da je RH sam promenio misljenje :)) jos sam ti poslao link ka clanku, videli su i oni da Desktop trziste donosi pare(imas u jednoj od skoro postavljenih tema)

Ali to i dalje ne menja cinjenicu da je pored toga sto ste imali skup TCO, da je taj TCO jos veci za 15% :)
[ Gojko Vujovic @ 09.05.2004. 17:51 ] @
Da se razumemo i ja bih svakom desktop korisniku preporučio da koristi windows. Što bi se uopšte mučio da instalira i uči nešto na linuxu kad će uglavnom te osnovne aktivnosti brže savladati na windowsu.

Svakom svoje...
[ Palma @ 09.05.2004. 18:30 ] @
Citat:
popeye:

Da svojatas Linux, pa da razumem. Nije se igrati autorskim pravima...


OK, ograđujem se od onog post-a gore. Slučajno sam naleteo na ovu temu, vidim i ja da neko svojata Windows server, kad ono - ni manje ni više manje, nego ja. Našo sam se u čudu, premišljao se kad li sam to postovao... Kad ono, jedan moj drugar mi provalio sifru za dial-up, ali ni po jada... Tu jednu šifru koristim za još jedno desetak sajtova, tako da lik krenuo redom i napravio opasan zbrlj. Još sam morao da detaljno pročešljam ES da vidim da manijak slučajno još nešto nije postovao, ali srećom nije.

Dakle još jednom - ONAJ GORE POST NISAM JA NAPISAO.
[ caiser @ 09.05.2004. 20:08 ] @
A mi smo svi veverice, a? :)
[ drbogi @ 09.05.2004. 20:49 ] @
Citat:
Palma:

kad ono - ni manje ni više manje, nego ja. .. Tu jednu šifru koristim za još jedno desetak sajtova, tako da lik krenuo redom i napravio opasan zbrlj.

Dakle još jednom - ONAJ GORE POST NISAM JA NAPISAO.



Što se družiš sa takvim kretenima, ukoliko nastaviš mogu te skroz pokvariti, pa ćeš početi da lažeš, a ko laže taj i krade, a ko krade ima i piratski XP, pa ide u zatvor... ili kod Tase narodnog poslanika na selo da pomaže Srbiji. No nO.

[ Dejan Lozanovic @ 10.05.2004. 14:18 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Da se razumemo i ja bih svakom desktop korisniku preporučio da koristi windows. Što bi se uopšte mučio da instalira i uči nešto na linuxu kad će uglavnom te osnovne aktivnosti brže savladati na windowsu.

Svakom svoje...


Nemoj leba ti................... zasto da pravimo hiperprodukciju strucnjaka koji znaju samo da klikcu
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2004. 16:30 ] @
Mozda su strucnjaci za nesto drugo, a ne za rekompajliranje kernela :) Nekome kanta sluzi nesto da izracuna / statisticki obradi / posalje mail ... a ne da konfigurise TCP/IP ili daemone :)

[ Reljam @ 10.05.2004. 16:46 ] @
Ivan i Dejan su spomenuli nesto sto mi odavno 'smeta' oko Linuxa: ljudi provode suvise vremena konfigurisuci sistem, skidajuci najnovije verzije svega (koje izlaze na skoro dnevnoj bazi), itd., i nikad zapravo zbog toga ne napreduju bitno dalje od te faze.

Da razjasnim: ne kazem da je ovo a) lose u svakom scenariju, i b) mora da se desi svima. Ali cini mi se da ce to da stvori hiperprodukciju administratora i manjak programera.

To moze da se pogleda i na ovaj nacin: ako prosecan sredjnoskolac koji se zanima za kompjutere i koji je zainteresovan za tehniku (dakle 'mlada nada Srbije' :)) ima na raspolaganju 5 sati dnevno da potrosi na svoj hobi, na Linux platformi je mnogo veca sansa da ce on spucati 4 sata na konfigurisanje. Posle 5 godina, imamo nekoga ko ima mnogo iskustva na svim outdated verzijama svega i svacega, ali ko ne ume da radi neke druge stvari na kompjuteru.

Opet, ne mislim da je ovo uvek lose (treba neko i da administrira, postoje ljudi koje C ne zanima vise od trivijalnih programa), ili da je nemoguce postati programer na linuxu (a na stranu to sto ekonomski model na linuxu favorizuje admine), ali to su otezavajuci faktori.

Situacija u kojoj se svi bave shell-om, perl-om i PHPom je analogna situacija onoj od pre 5 godina kada su se svi bavili web designom - jednostavno to ne moze tako.
[ tdjokic @ 10.05.2004. 16:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:a ne za rekompajliranje kernela :)

Svestan sam svoje strucne inferiornesti prema vecini ucesnika u ovoj temi, ali imam osecaj da vi strucniji uopste ne pratite onaj segment Linux trzista namenjen onima koje bas briga sta je "ispod haube" - razne totalno automatske ("idiotic") distribucije Xandros, Lycoris, Linspire (ex Lindows), Libranet i slicno. U Libranetu je kompajliranje kernela igracka, ima tamo neke programe i ti samo izaberes opciju 'Kompajliraj kernel' i on sve zivo odradi. i Tome slicno.
[ Ivan Dimkovic @ 10.05.2004. 16:55 ] @
Ne zelim da me neko pogresno shvati - znati podesavati TCP/IP, permissions, rekompajlirati kernel radi optimizacije je super - ali za onoga ko hoce da mu to bude posao ili hobi.

Gledati ljude koji samo hoce da klikcu da bi zavrsili svoje druge poslove kao na nesto lose je kretenizam - danas se prodaju iskljucivo kola sa kompjuterom.. pre neki dan smo zaglavili u nekoj vukojebeni negde kod nemacko-svajcarske granice jer je kompjuter odlucio da ugasi motor i "naredi" nam da ih parkiramo. Neko bi rekao da su ta nova kola za idiote.. al jbg, da ih nije ugasio, mozda bi mi zeznuli motor :)

A ima i ljudi koji nece da misle o tome da li moze da se vozi ispod nivoa ulja ili ne :)
[ VRider @ 10.05.2004. 18:39 ] @
Citat:
Gledati ljude koji samo hoce da klikcu da bi zavrsili svoje druge poslove kao na nesto lose je kretenizam.

Ja to odavno govorim. Ali i gledati na ljude koji rekompjaliraju kernel 4 puta za pet dana da bi koristili bluetooth kao na ludake je isto kretenizam.
[ popeye @ 10.05.2004. 19:17 ] @
Pa jos skidaju 52MB veliko novo jezgro putem gprs-a. A rfcomm radi hebalo veka, a? :)
[ tdjokic @ 10.05.2004. 19:40 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne zelim da me neko pogresno shvati - znati podesavati TCP/IP, permissions, rekompajlirati kernel radi optimizacije je super - ali za onoga ko hoce da mu to bude posao ili hobi.
Mozda se nismo razumeli ili ja nisam dobro izneo - ja upravo to i kazem: najnovije "idiotic" Linux distribucije se svode vec na to 'klik-klik-gotovo'! Pretpostavljam da ce ih biti sve vise i da ce biti sve bolje, jer apsolutno niko ne zamera ljudima - prosecnim korisnicima, sto ne obozavaju kompajliranje kernela i ostale 'akrobacije'. A Libranet je poseban slucaj jer ima specijalno dobro (ili dovoljno) tih dodatnih programa, pa je i kompajliranje kernela prosto smesno jednostavno.
[ VRider @ 10.05.2004. 19:42 ] @
Ma rfcomm radi. To nije bio bug, vec novi nacin pokretanja, koji nije dokumentovan u man stranici.
[ popeye @ 10.05.2004. 22:19 ] @
It's not a bug, it's a feature! Yeah, right. ;)
[ srki @ 11.05.2004. 05:06 ] @
Citat:
Reljam:
Ivan i Dejan su spomenuli nesto sto mi odavno 'smeta' oko Linuxa: ljudi provode suvise vremena konfigurisuci sistem, skidajuci najnovije verzije svega (koje izlaze na skoro dnevnoj bazi), itd., i nikad zapravo zbog toga ne napreduju bitno dalje od te faze.


Da, u principu ovde nema mnogo linux programera. Pored Dekija ima mozda 6-6 njih. Windows programera ima mnogo vise (oni koji programiraju u windowsu). Ima dosta njih na es-u koji koriste linux ali vecina njih zna da ga konfigurise i administrira a retko ko ga koristi za programiranje ili tako nesto.

Zato ako neko zeli da bude administrator bolje mu je da koristi linux jer tu svasta moze da se podesava i ima dosta alata koji mu olaksavaju administriranje a ako zeli da radi bez gubljenja vremena na konfigurisanje onda je moze bolje da koristi windows i alate koje ce moci da koristi sa par klikova.

Neko voli i kola sam da sklapa a neko voli da kupi gotov proizvod. Znam jednog lika koji pravi zvucnike koji su zaista bolji od bilo kojih komercijalnih serijskih ali to nije za svakoga. Ja nemam vremena da ucim kako da napravim sam svoj zvucnik.

Lepo kaze Gojko, svakom svoje. Jeste da windows izaziva hiperprodukciju korisnika koji znaju da klikcu ali linux izaziva hiperprodukciju administratora. Mnogi klinci koji koriste linux zato sto misle da je cool rade kao nekakvi administratori (a u stvari kad god nesto zapne pitaju nekog iskusnijeg) i time smanjuju cenu onim linux administratorima koje unix zaista zanima. Zato linux administratori razmislite oko propagiranja linuksa jer to smanjuje vrednost vaseg radnog mesta. Mozda ti klinci nisu direktna pretnja vasem radnom mestu ali indirektna pretnja jesu. Recimo klinci zauzmu neka mesta za koje ne treba bas toliko znanje, onda administratori odatle predju na vise pozicije, ovi na vise i tako onda neki vas kolega iz druge firme zauzme vase mesto jer manje para trazi.
[ Dejan Lozanovic @ 11.05.2004. 14:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne zelim da me neko pogresno shvati - znati podesavati TCP/IP, permissions, rekompajlirati kernel radi optimizacije je super - ali za onoga ko hoce da mu to bude posao ili hobi.

Gledati ljude koji samo hoce da klikcu da bi zavrsili svoje druge poslove kao na nesto lose je kretenizam - danas se prodaju iskljucivo kola sa kompjuterom.. pre neki dan smo zaglavili u nekoj vukojebeni negde kod nemacko-svajcarske granice jer je kompjuter odlucio da ugasi motor i "naredi" nam da ih parkiramo. Neko bi rekao da su ta nova kola za idiote.. al jbg, da ih nije ugasio, mozda bi mi zeznuli motor :)

A ima i ljudi koji nece da misle o tome da li moze da se vozi ispod nivoa ulja ili ne :)

Odosmo off topic, ali to je uradjeno iz prostog razloga zato sto vozaci u proseku jako malo vode racuna o pravilnom koriscenju automobila(redovno menjanje ulja, filtera ulja, filtera vazduha itd...) i da bi sacuvali motor na kolima morali su da posegnu za ovakvim merama :)
[ Dejan Lozanovic @ 11.05.2004. 15:13 ] @
Citat:
srki:
Citat:
Reljam:
Ivan i Dejan su spomenuli nesto sto mi odavno 'smeta' oko Linuxa: ljudi provode suvise vremena konfigurisuci sistem, skidajuci najnovije verzije svega (koje izlaze na skoro dnevnoj bazi), itd., i nikad zapravo zbog toga ne napreduju bitno dalje od te faze.


Da, u principu ovde nema mnogo linux programera. Pored Dekija ima mozda 6-6 njih. Windows programera ima mnogo vise (oni koji programiraju u windowsu). Ima dosta njih na es-u koji koriste linux ali vecina njih zna da ga konfigurise i administrira a retko ko ga koristi za programiranje ili tako nesto.

Zato ako neko zeli da bude administrator bolje mu je da koristi linux jer tu svasta moze da se podesava i ima dosta alata koji mu olaksavaju administriranje a ako zeli da radi bez gubljenja vremena na konfigurisanje onda je moze bolje da koristi windows i alate koje ce moci da koristi sa par klikova.

E ljudi linux je sa nekim distribucijama stvarno dosegao jako veliki stepen lakoce koriscenja. Doduse nisam imao priliku da probam sve ove silne distribucije koje tdjokic spominje. Ali za mandrake mogu stvarno da kazem da bi svako umeo da ga instalira i podesi bez problema jer je sve moguce postici uz pomoc misa iz mandrake control centra. Mislim da bi svako ko je koristio racunar barem mesec dana mogao da ga instalira i podesi. Jedino sta sumnjam jeste da bi mozda preopteretio masinu sa gomilom servera koji dolaze uz njega pa bi startovao dva sql servera, web server itd.... sto naravno jede resurse a on to ne koristi ili ne zna cemu sluzi. Ali za sve ostalo nemate brige. A sto se tice update-a pa moram da kazem da je i tu linux mnogo otisao od onoga sto mislite, postoje barem tri razvijena resenja. apt-get sa debijana koji koristi i fedora, suse, i mdk. Otprilike fora je sledeca uz instaliran linux dobijete pre-podesene ftp mirore sa mogunoscu da dodate svoje. Startujes update program, on pogleda sve nove verzije paketa uporedi sa onima sto imas instalirano i ti samo odradis next, next finish sto bi rekli ;) i sve vreme sistem u top formi. S tim sto imate jos i da pravite selektivni update tj da mu kazite da samo security vazne programe updajtuje ili da sami rucno izaberete sta hocete da updatujete.


Citat:

Lepo kaze Gojko, svakom svoje. Jeste da windows izaziva hiperprodukciju korisnika koji znaju da klikcu ali linux izaziva hiperprodukciju administratora. Mnogi klinci koji koriste linux zato sto misle da je cool rade kao nekakvi administratori (a u stvari kad god nesto zapne pitaju nekog iskusnijeg) i time smanjuju cenu onim linux administratorima koje unix zaista zanima. Zato linux administratori razmislite oko propagiranja linuksa jer to smanjuje vrednost vaseg radnog mesta. Mozda ti klinci nisu direktna pretnja vasem radnom mestu ali indirektna pretnja jesu. Recimo klinci zauzmu neka mesta za koje ne treba bas toliko znanje, onda administratori odatle predju na vise pozicije, ovi na vise i tako onda neki vas kolega iz druge firme zauzme vase mesto jer manje para trazi.


Ima takvih ovde na forumu :)) prepoznali su se vec koji rade ko profi admini i kriju svoje znanje :)
[ srki @ 11.05.2004. 15:36 ] @
Dobro je sto postoji linux jer takmicenjem izmedju windowsa i linuxa i jedan i drugi sistem postju bolji. Windows stalno hoce da bude prvi a linux distributeri traze kontra meru kao sada sto gledaju sta da rade po pitanju patenata i longhorna (a i ponesto novo sami dodaju pa tu ideju MS moze da "pozajmi").

Linux ima sansu da se rasiri do pojave Lonhorna. Sada distribucije jesu uznapredovale, jedino im fali bolja podrska proizvodjaca hardvera. Ali posle pojave Longhorna ce tesko da napreduje ako programeri budu morali da koriste MS resenja jer ce manji broj programa onda moci da se prebaci na linux.

U svakom slucaju i linux i windows zagovornicima treba da bude drago da bilo koji od tih sistema napreduje jer konkurencija moze samo da koristi operativnom sistemu koji preferiras.
[ Dejan Lozanovic @ 11.05.2004. 18:45 ] @
A znas li ko se tu najvise nervira u celom tom takmicenju ? tipovi kao sa sajta www.voidnish.com :) tj placaju lepo skupa resenja da bi pravili programe, a onda se pojave open source resenja koja rade isto sto i oni nude, sto im u mnogome obara cenu. Sa M$ se takmiciti je u neku ruku tesko jer on ima isto sto i open source, ima source i sam planira tj novi office moze da se oslanja odma u razvoju na novi api. Dok ostala buranija ipak kaska na neki nacin.
[ degojs @ 11.05.2004. 18:56 ] @
Citat:
Linux ima sansu da se rasiri do pojave Lonhorna. Sada distribucije jesu uznapredovale, jedino im fali bolja podrska proizvodjaca hardvera.

Rekao bih da im pre nedostaje bolja podška proizvođača softvera (AutoDesk, Adobe..). Programi koji se nude kao zamena su ili lošiji (nisu "izglancani") ili ipak slabo rašireni.

[Ovu poruku je menjao degojs dana 11.05.2004. u 14:58 GMT]
[ Reljam @ 11.05.2004. 18:58 ] @
Citat:
srki:Dobro je sto postoji linux jer takmicenjem izmedju windowsa i linuxa i jedan i drugi sistem postju bolji.
Tako je! To je dobro za sve.
[ caboom @ 11.05.2004. 22:56 ] @
Citat:
srki:
Jeste da windows izaziva hiperprodukciju korisnika koji znaju da klikcu ali linux izaziva hiperprodukciju administratora. Mnogi klinci koji koriste linux zato sto misle da je cool rade kao nekakvi administratori (a u stvari kad god nesto zapne pitaju nekog iskusnijeg) i time smanjuju cenu onim linux administratorima koje unix zaista zanima.


vidis i ja sam tako mislio dok nisam shvatio prostu cinjenicu da je to prosto nemoguce iz prostog razloga sto mesta koja zahtevaju takav nivo znanja i imaju nizak stepen kriticnog faktora (citaj, ako pukne - nije strasno) jednostavno nikada nisu bila, niti ce biti dobro placena. mislim da to samo kristalise odnos izmedju poslodavca i zaposlenog, jednostavno, ako radno mesto zahteva coveka koji "kosta" $20K godisnje, nema razloga na njegovo mesto stavljati coveka koji "vredi" $100K. ovakva situacija samo forsira konstatno ucenje i napredovanje sto je u neku ruku i neizbezno. takav je posao, ni ja ga ne volim.

Citat:

Zato linux administratori razmislite oko propagiranja linuksa jer to smanjuje vrednost vaseg radnog mesta. Mozda ti klinci nisu direktna pretnja vasem radnom mestu ali indirektna pretnja jesu. Recimo klinci zauzmu neka mesta za koje ne treba bas toliko znanje, onda administratori odatle predju na vise pozicije, ovi na vise i tako onda neki vas kolega iz druge firme zauzme vase mesto jer manje para trazi.


u sustini, propagiranje linuxa ide na ruku unix administratorima zato sto se stvara velika koncentracija linux cowboy-a koji cesto grese i time poslodavcima prave stetu. u slucaju da poslodavcu downtime nije kritican, takodje mu nije kriticno ni da ima i placa osoblje koje je u stanju da osmisli, postavi i podesi sistem sa odredjenim stepenom redudancije i visokim stepenom paranoje. matematika je jednostavna... vezivanje za takvog poslodavca svakako nije dobra stvar.

Citat:
Dejan Lozanovic:
Ima takvih ovde na forumu :)) prepoznali su se vec koji rade ko profi admini i kriju svoje znanje :)


jel? ja sam primetio da mnogo vise skupog znanja daju profi admini nego linux advokati. znanje se ne krije, znanje se stice i exp faktor se ne prenosi u formi zen koana, nazalost dolazi samo posle solidne kolicine frustracija.
[ srki @ 11.05.2004. 23:36 ] @
Citat:
caboom:
vidis i ja sam tako mislio dok nisam shvatio prostu cinjenicu da je to prosto nemoguce iz prostog razloga sto mesta koja zahtevaju takav nivo znanja i imaju nizak stepen kriticnog faktora (citaj, ako pukne - nije strasno) jednostavno nikada nisu bila, niti ce biti dobro placena. mislim da to samo kristalise odnos izmedju poslodavca i zaposlenog, jednostavno, ako radno mesto zahteva coveka koji "kosta" $20K godisnje, nema razloga na njegovo mesto stavljati coveka koji "vredi" $100K. ovakva situacija samo forsira konstatno ucenje i napredovanje sto je u neku ruku i neizbezno. takav je posao, ni ja ga ne volim.

Da, ali pre ovolike pomame za linuxom cena administratora je ta i ta i ne moze onda taj da te plati malo jer niko nece da radi za takve pare. Ali sada kada postoji gomila klinaca on ce klinca da plati 20K a taj admin (koji je dobar) sto je tu radio ce da predje na drugo bolje placeno mesto, i tako na kraju istisnu i tebe. Veruj mi da to smanjuje vrednost radnog mesta jer iako su ti klinci zaposleni na dnu lestvice lancano oni uticu na sam vrh jer se pojavi vise administratora koji konkurisu za dobra mesta jer su ona losija zauzeli klinci. Pa u onom kvazi intervjuu od Bjarna Stroustrupa iako je sala u sali ima pola istine i prica kako je smanjena vrednost programera. Jer pre kada su dominantni bili C i C++ cena programera je bila ta i ta i ne moze neko da te plati malo jer ti neces da mu uradis posao za male pare ali sada posle pojave Visual Basica i sl. neki klinac ce da uradi te neke programe koji nisu toliko kriticni pa ce C++ programeri koji su nekada to radili da traze druge poslove i onda ce i za bolje poslove da bude bolja ponuda programera pa se smanjuje i njima plata. Tako se lancano svima smanji plata.

Neki moji drugovi su se zaposlili u nekim provajderima a nisu znali nesto bolje od mene o linuxu (a ja ne znam mnogo). Eto time su oni smanjili platu nekome ko zna i ko je radio tu za vece pare. Oni su pokupili linux na linux festu, malo se igrali sa njim i odmah trazili posao a nisu imali neko posebno znanje. Znali su da instaliraju prgrame.

Citat:
jel? ja sam primetio da mnogo vise skupog znanja daju profi admini nego linux advokati. znanje se ne krije, znanje se stice i exp faktor se ne prenosi u formi zen koana, nazalost dolazi samo posle solidne kolicine frustracija.

Ma nije poenta u znanju nego u broju korisnika linuxa. I oni koji malo znaju lancano smanjuju platu onima koji dosta znaju.
[ popeye @ 12.05.2004. 00:07 ] @
Cinilo mi se da sam samo ja primetio kako u onoj sali oko C/C++ evolucije ima i truncica istine, bar sto se plata tice. ;)

Pocetnici ce uvek raditi za manju platu i to nije vezano za administraciju Linuxa. Tacno je da povecanjem popularnosti neumitno dolazi i do istog trenda na trzistu radne snage. Bitno je znati da popularizacija povecava i traznju, u suprotnom bi bilo posla samo za vrlo mali broj odlicno placenih ljudi. Ne verujem da plate mogu pasti ispod odredjenog nivoa , jer ce se u tom slucaju ljudi orijentisati ka drugim, profitabilnijim poslovima (analogno profitnoj stopi u razlicitim privrednim granama).
[ caboom @ 12.05.2004. 00:20 ] @
Citat:
srki:
Da, ali pre ovolike pomame za linuxom cena administratora je ta i ta i ne moze onda taj da te plati malo jer niko nece da radi za takve pare.


pazi, to stoji za bottom line poslove, ali za odredjenu kategoriju poslova je to tesko ostvarivo. hajde da damo odr. poredbeni faktor, imamo npr. pericu i mikicu, perica radi kao administrator/inzenjer u odr. instituciji u kojoj svaki trenutak downtime-a mnogo kosta i njegova kompanija npr. daje SLA koji garantuje 99.999% uptime-a, dok mikica npr. radi u malom provajderu usluga gde se vecina podesavanja radi kroz kliktalice (npr. ensim) i downtime nije pozeljan, ali nije i kritican (npr. nude 99.9% koji u neku ruku i probijaju, ali uspevaju to da prikriju). elem, mikica je kao kadar lako zamenjiv i svakako ce biti lako istisnut ako je u prvom trenutku bio placen kao i perica, ali ono sto sam hteo da napomenem je da je mala verovatnoca da ce mikica i u prvom trenutku biti dobro placen. sa druge strane, pericino vreme je daleko vrednije iz prostog razloga zato sto je i "vrednost" samog posla daleko veca izrazena u novcanim jedinicama i _rizik_ zamene perice nekim priucenim asistentom je prevelik. naravno, management je obicno najslabija karika u celoj it bajci i moze se desiti slucaj da management proceni da je perica previse skup, iako je to sustinski verovatno losa i rizicna procena, ali hej, svi gradimo svoje karijere, pa tako i management kojem je jedan od keyword-a za napredak u karijeri (cesto meren u dnevnoj potrosnji "belog") obicno sechenje budzeta. ok, sada vec igra postaje komplikovanija, ali iz licnog (i iskustva drugih) iskustva znam da se "istiskivanje" skupe i kompetentne radne snage u npr. provajderima odvijalo tako da "skup" kadar ode na jos bolje placena mesta, a da management ima problema sa novo-nastalom situacijom. jednostavnije receno, proste kliktalice ne mogu zameniti coveka koji poznaje odredjeni posao iz n-uglova i na m-nivoa, ukoliko sam posao diktira potrebu za takvim kadrom. jedino sto se sustinski desava je prestruktuiranje radnih mesta i definisanje i preorjentacija viska dobrog kadra na druga radna mesta i to je neizbezno, uvek je tako bilo.
mislim da trenutno vece probleme imaju developeri po pitanju autsorsinga.

Citat:

Ali sada kada postoji gomila klinaca on ce klinca da plati 20K a taj admin (koji je dobar) sto je tu radio ce da predje na drugo bolje placeno mesto, i tako na kraju istisnu i tebe.


ovo je malo verovatno, klinci obicno naprave vise stete nego koristi. a kada_i_ako klinci postanu dobri i njih moras dobro da platis posto smo svi podjednako alavi na pare.
[ srki @ 12.05.2004. 00:35 ] @
caboom nisi me shvatio. Mika nije direknta pretnja Peri ali indirektna jeste. Evo kako. Nekada kada nije bilo Mike nego su unix i linux koristili oni koji znaju posao i Mikino radno mesto se bolje placalo. E sada posto to mesto nije kriticno za firmu onda ce oni da zaposle klinca Miku a Laza koji je tu radio ce da trazi neki posao koji je placen prema njegovim sposobnostima pa ce da konkurise za mesto na kome radi Darko. E posto je za to radno mesto veca ponuda onda poslodavac smanji platu i zaposli Lazu a Darko koji je dobar konkurise za isto mesto gde radi i Pera i time smanji Peri platu.
Znaci indirektna pretnja (preko 5-6 kolena) postoji. Nece Mika da zameni Peru ali on ce da zameni Lazu, Laza ce da zameni Darka, Darko nekog petog i taj peti ce zameniti Peru. Tako je u svakoj industriji. Gomila Indijaca koji rade i one losije placene poslove u stvari indirektno smanjuju platu onim poslovima na vrhu. Tako funkcionise ekonomija. Nadam se da sam sada bio makar malo vise jasniji.
Mada objasnjavao sam to i sa programerske strane kako klinci koji znaju php i poplava Visual Basic programera smanjuje platu nekim strucnjacima koji ne rade to jer ce neki medium level strucanjaci koji su radili te poslove poceti da traze medium level poslove a i tu smanjivati platu pa ce neki odatle koji znaju malo vise traziti one jos bolje placene poslove pa na tom nivou smanjuju platu itd...
Radim kao programer i veruj mi da je mnogo opala vrednost programera.
[ caboom @ 12.05.2004. 00:43 ] @
hm, pa pazi, radim i ja, ali pokusavam da ti kazem da se vremenom struktuiraju i druga radna mesta i da jednostavno moras da pratis promene ukoliko zelis da budes isto ili vise placen. takodje je takva priroda posla da se retko desava da ces ceo radni vek provesti u istoj kompaniji, radeci isti posao, na istoj platformi i npr. pisati u istom programskom jeziku.
ukoliko pera radi na "osetljivom" radnom mestu, male su sanse da ce biti istisnut osim ako tehnologija kojom se bavi ne postane prevazidjena. huh, zapravo mislim da baratamo sa suvise malo parametara u veoma slozenoj igri.
[ srki @ 12.05.2004. 00:49 ] @
Citat:
caboom:
ok, sada vec igra postaje komplikovanija, ali iz licnog (i iskustva drugih) iskustva znam da se "istiskivanje" skupe i kompetentne radne snage u npr. provajderima odvijalo tako da "skup" kadar ode na jos bolje placena mesta

E pa bas o ovome pricam. Onda ce biti veca konkurencija na tim bolje placenim mestima pa ce se automatski smanjivati vrednost tog mesta.
Evo recimo ti radis za 30k godisnje i sada te prebace na neko mesto koje vredi 40k godinje. Ti ces biti srecan da radis i za 35k (ma i za 30k) a time smanjujes vrednost tog radnog mesta. Oni odatle koji su dobri ce zato da traze one jos bolje pozicije i tako dalje...

Citat:
jedino sto se sustinski desava je prestruktuiranje radnih mesta i definisanje i preorjentacija viska dobrog kadra na druga radna mesta i to je neizbezno, uvek je tako bilo.

Pa da. O tome pricam. Sto veca ponuda radnika u bottom line-u to ce biti i manja plata onima na vrhu.

Citat:
ovo je malo verovatno, klinci obicno naprave vise stete nego koristi. a kada_i_ako klinci postanu dobri i njih moras dobro da platis posto smo svi podjednako alavi na pare.


Ma kazem ti da imam dva druga koji su se zaposlili u provajderu i uopste nisu bili alavi na pare nego su samo spustili vrednost tog radnog mesta. A nisu napravili stetu jer mesto i nije bilo nesto kriticno. Taj sto je radio tu je trazio bolji posao cime dalje smanjuje vrednost tog boljeg posla jer je veca ponuda.
[ srki @ 12.05.2004. 00:53 ] @
Citat:
caboom:
ukoliko pera radi na "osetljivom" radnom mestu, male su sanse da ce biti istisnut osim ako tehnologija kojom se bavi ne postane prevazidjena.

To je tacno. Ali koliko imas administratora koji su na nekim tako osetljivim mestima da tesko da neko drugi moze da poseduje to znanje?
A i recimo kada neki strucnjak koji razbija neku oblast iz telekomunikacija prima super platu onda moze neki drugi strucnjak koji poseduje slicno znanje da se preusmeri na to pa ce da postoje njih dvojica a to je vec problem. A taj neko drugi ce se preusmeravati ako njega neko drugi preusmeri koji ima 0.1 procenat manje znanja a to nije bitno. A to sve potice od najnizeg nivoa.

[Ovu poruku je menjao srki dana 12.05.2004. u 15:04 GMT]
[ popeye @ 12.05.2004. 00:58 ] @
Srki, imam utisak da ti se ovaj aspekt trzisne privrede (uticaj ponude i traznje na formiranje cene na trzistu rada) bas i ne svidja? :-)
[ srki @ 12.05.2004. 01:12 ] @
Haha :-))
Mogu ti reci da si u pravu. Mada u stvari i meni je koristilo jer sam rekao da sam radio administriranje u linuxu (lagao sam) a to im je tada bilo bitnije od programiranja, tako da su mene zaposlili. Imao sam oko nedelju dana da nesto i naucim pre nego sto sam krenuo da radim. E da je sef znao da sam vecinu toga naucio da radim kod njega ne bi mu bilo svejedno :-) Mada sada kada radim ozbiljniji posao povecala mi se plata i zadovoljan sam.
Ali evo, zbog toga sto su mene zaposlili, nisu primili nekog drugog pa ce taj drugi da trazi posao negde drugde i time povecava konkurenciju na tom mestu i smanjuje platu tom radnom mestu :)

Tacno je to sto kazes da se popularizacijom povecava i potraznja ali to slabo utice na ponudu poslova gde se koristi linux jer linux ljudi i dalje koriste za specificne namene pa kome treba linux posle popularizacije trebao mu je i pre. Naravno ako postane bas popularan za desktop korisnike onda se stvar menja ali trenutno se smanjuje vrednost administratora.
[ caboom @ 12.05.2004. 01:16 ] @
Citat:
srki:
To je tacno. Ali koliko imas administratora koji su na nekim tako osetljivim mestima da tesko da neko drugi moze da poseduje to znanje?


ne mnogo, ali uvek je bilo tako, obicno su takva mesta vezana za veliki protok novca, sto svakako nisu provajderi i to nije obicno vezano sa linux-om, ovde sam prvenstveno mislio na unix i na unix administratore... sa druge strane, da, osoba b moze da pretenduje na mesto osobe a, ali rizik zamene osobe b osobom a moze biti prevelik posto se osoba a vec pokazala isplativom investicijom. da li bi npr. rizikovao posao koji se meri u 10-nama i 100-nama miliona dolara godisnje time sto ces da smanjis troskove sa npr. $100K na $60K na odredjenu osobu, ili odredjeni tim ljudi.
sto se tice mid-range poslova, situacija je uvek bila daleko turbulentnija, ali sa druge strane gledaj to ovako, veoma mali broj ljudi, uprkos tome sto je linux popularan, predje onu granicu linux-hobiste/entuzijaste i krene profesionalno da se bavi ozbiljnijom administracijom, posto se baza znanja stalno povecava, a ucenje je podjednako naporno kao sto je bilo i pre 10 godina. licno nemam osecaj da se broj profesionalaca srednjoj i top klasi znacajno uvecava, ponajvise zato sto svako od nas u nekom trenutku krene da stagnira. nije se samo povecao broj ljudi u poslu, povecao se i broj poslova, sa druge strane, proslo je vreme .com-a i trziste se donekle kristalisalo. posla jos uvek ima i mislim da ga ima dosta.
[ popeye @ 12.05.2004. 01:32 ] @
Hm, pa da napravimo nesto poput advokatske komore? Uspostavimo kodeks, licence za rad i minimalne cene. Naravno, sada kada smo se ubacili na fino placena mesta, da podignemo granicu koju novi kadrovi treba da prebace. :)

Cena bi sigurno pala u svakom slucaju (nastavice da pada), nezavisno od popularnosti Linuxa i (ne)lakoce koriscenja koja pospesuje povecanje broj administratora. Zanemarimo za trenutak razlike u nacinu koriscenja Windows i Linux operativnih sistema i usmerimo paznju samo na radna mesta administratora. Linux administratori su sada bolje placeni, a pre nekoliko godina razlika u ceni je bila jos veca.

Ukoliko se vode buducom platom, vise ce se novih kadrova opredeljivati da se bavi administracijom Linuxa nego Windowsa, sto ce za posledicu imati blag pad cena rada do nivoa kada ce se cene administriranja na obe platforme izjednaciti. Cena ne moze pasti ispod odredjenog nivoa, dugorocno gledano, ali ce povecana konkurencija doprineti podizanju kvaliteta radne snage koja ce biti prinudjena da trazi komparativnu prednost daljim usavrsavanjem. To znaci da ce se za istu cenu iz proslosti sada moci angazovati strucniji kadar.

Popularizacija nece imati neki preveliki uticaj na ovo, moze samo ubrzati neumitno. Da li to sto danas veoma veliki broj ljudi ima vozacku dozvolu obara cenu vozacima autobusa?
[ srki @ 12.05.2004. 02:12 ] @
Citat:
popeye:
Popularizacija nece imati neki preveliki uticaj na ovo, moze samo ubrzati neumitno. Da li to sto danas veoma veliki broj ljudi ima vozacku dozvolu obara cenu vozacima autobusa?

Naravno da da. Mada najvise zavisi od broja autobusa. Kada je manji broj autobusa manja je i vrednost radnog mesta, ako je veci broj autobusa veca je i cena radnog mesta.
Evo zamisli sada da svi odjednom poloze da mogu da voze autobus. Iako neki vozac ima 20 godina iskustva poslodavac ce da rizikuje i zaposlice nekog sa 5 godina iskustva jer mu se vise isplati. A tog sa 5 godina iskustva je zamenio neko sa 2 godine iskustva a te sa 2 su zamenile neke novajlije koje su tek polozile ali posto ih ima mnogo onda je i mala cena njihovog rada. Ne mislim da ce novajlije da istisnu one na vrhu. Oni ce indirektno da smanje cenu njihovog rada. Valjda sam do sada postao jasan :-)

Opadanje vrednosti radnog mesta se u poslednje vreme oseti u svim granama industrije a ne samo u racunarskoj industriji. Mada u Evropi na to ima uticaj i bela kuga i smanjenje odnosa radno sposobnog stanovnistva i penzionera.
[ popeye @ 12.05.2004. 02:22 ] @
Pogresno sam se izrazio, mislio sam na vozace razlicite kategorije vozila. Mozda je bolje pitati da li danasnji veliki broj vozaca smanjuje platu profesionalnim vozacima, reli vozacima i vozacima formule jedan?

Koji procenat ljudi sa polozenom B kategorijom postaje profesionalni vozac?

Kada se plate ustale na odredjenom _normalnom_ nivou i ukoliko ne dodje do nekih vecih poremecaja kolebanja su samo na kratki rok, dok su dugorocno zanemarljiva.
[ srki @ 12.05.2004. 02:23 ] @
Citat:
caboom:
da li bi npr. rizikovao posao koji se meri u 10-nama i 100-nama miliona dolara godisnje time sto ces da smanjis troskove sa npr. $100K na $60K na odredjenu osobu, ili odredjeni tim ljudi.

Ma tu si u pravu ali problem je sto nijedan posao nije vecan i desi se da bude zavrsen projekat ili da firma bankrotira i onda moras da trazis posao. E onda ce neka druga firma za slicno radno mesto da ponudi platu od 80k umesto 100k i ako moze da nadje nekoga onda nece tebe zaposliti za 100k. A niko nije nezamenjiv i verovatno ce moci da nadje nekoga pa ti je onda bolje ti da se prijavis tu.
[ popeye @ 12.05.2004. 02:25 ] @
Citat:
srki:
Iako neki vozac ima 20 godina iskustva poslodavac ce da rizikuje i zaposlice nekog sa 5 godina iskustva jer mu se vise isplati. A tog sa 5 godina iskustva je zamenio neko sa 2 godine iskustva a te sa 2 su zamenile neke novajlije koje su tek polozile


Smena generacija... :)
[ srki @ 12.05.2004. 02:32 ] @
Citat:
popeye:
Pogresno sam se izrazio, mislio sam na vozace razlicite kategorije vozila. Mozda je bolje pitati da li danasnji veliki broj vozaca smanjuje platu profesionalnim vozacima, reli vozacima i vozacima formule jedan?

E tu je obrnuto. Sto je veci broj vozaca to ce biti i vise publike pa ce njihova cena da raste. Isto bi povecanje linux desktop korisnika povecalo vrednost linux programera jer bilo bi vise korisnika koji bi koristili njihove programe. Ali kada taj broj postigne odredjenu granicu i ako deo tih korisnika pocne da se bavi programiranjem onda se smanjuje vrednost programerskog sata. Naravno na kraju se sve stabilizuje ali mislim da linux administratorsko trziste jos uvek nije stabilno.

Citat:
Kada se plate ustale na odredjenom _normalnom_ nivou i ukoliko ne dodje do nekih vecih poremecaja kolebanja su samo na kratki rok, dok su dugorocno zanemarljiva.

U pravu si. Samo bolje je dok traje neustaljeno stanje, zar ne? :-) Ustaljeno stanje se postize kada broj linux korisnika i administratora postane priblizno konstantan. Ali ako bude bum onda ce i sa cenama da bude tras. Kao kada se pojavila poplava web dizajnera. Cena se na kraju ustali na neku normalu koja je obcno niza od pocetne cene.
[ VRider @ 12.05.2004. 10:14 ] @
Hvala Vam ljudi!
Ova tema mi je pomogla tako mnogo. Resio sam da ne postanem vozac autobusa...
[ popeye @ 12.05.2004. 16:39 ] @
Citat:
srki:





U pravu si. Samo bolje je dok traje neustaljeno stanje, zar ne? :-) Ustaljeno stanje se postize kada broj linux korisnika i administratora postane priblizno konstantan. Ali ako bude bum onda ce i sa cenama da bude tras. Kao kada se pojavila poplava web dizajnera. Cena se na kraju ustali na neku normalu koja je obcno niza od pocetne cene.


Zato su migracije uvek bile od ustaljenih ka novim, popularnim tehnologijama gde su u pocetku plate uvek vise. Kasnije se iste ili pokazu kao neprakticne i izumru ili pronadju svoje mesto. Uvek je trebalo izabrati izmedju ucenja nove tehnologije i kupljenja kajmaka dok moze ili specijalizacije kojom se zarada podize iznad prosecne.
[ Gojko Vujovic @ 06.06.2004. 08:01 ] @
Hm tema beše windows total cost of ownership...

Pa kaže:

http://www.icir.org/vern/papers/worst-case-worm.WEIS04.pdf

The well known Mi2g Intelligence Unit has estimated the costs for previous infections as follows:

Sobig: $37.1 billion
MyDoom: $22.6 billion
Klez: $19.8 billion
Mimail: $11.5 billion
Yaha: $11.5 billion
Swen: $10.4 billion
Love Bug: $8.8 billion
Bugbear: $3.9 billion
Dumaru: $3.8 billion
SirCam: $3 billion
[ srki @ 06.06.2004. 08:57 ] @
Ti virusi (i spam) me nerviraju jer sve te troskove placamo mi. Spam i virusi zagusuju internet i zbog toga je cena po protoku skuplja a internet sporiji. Koliko je samo blaster usporio internet.

Mada ne znam sto to ovde pominjemo jer nema to mnogo veze sa cenom. Da je linux tako popularan pravilo bi se vise virusa za taj operativni sistem. Ovako se ti virusi lako otkrivaju jer veca verovatnoca da ce virus da se posalje windows korisniku pa se odmah vidi da je to virus.
[ Gojko Vujovic @ 06.06.2004. 09:32 ] @
Pa to što kažeš mi ne deluje baš tačno.

Kao prvo ima veze sa temom - nesigurnost i mogućnost širenja virusa na windows platformi je povećala TCO.

Drugo, navedi mi neki virus za linux? I ne, ne bi ih bilo više da su svi xpovi sveta zamenjeni debianom na primer, jer on nema takav browser, takve activex komponente, takav outlook express, takav rpc, i tako dalje. I da ima bilo šta od toga slučajno, period do patchovanja svih sistema bi bio mnogo manji nego kod windowsa. I ne bi morao proizvođač da uništava internet zbog svojih nesigurnih programa! Dobro ste pročitali, planiraju da osakate novi IE (i samim tim ostave 90% nefunkcionalnih sajtova na internetu), tj. lakše je izbaciti "features" nego popraviti bugove. Kad ti je ceo softver jedan veliki BUG onda je logično da je tako zar ne?
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2004. 10:45 ] @
Citat:

Drugo, navedi mi neki virus za linux? I ne, ne bi ih bilo više da su svi xpovi sveta zamenjeni debianom na primer, jer on nema takav browser, takve activex komponente, takav outlook express, takav rpc, i tako dalje. I da ima bilo šta od toga slučajno, period do patchovanja svih sistema bi bio mnogo manji nego kod windowsa.


Zakon o broju korisnika je surov - vise korisnika, manji average IQ, manja obrazovanost i sl... to sto ti pises je oksimoron - takav OS jednostavno nije za obicnog prosecnog korisnika racunara danas.

Na kraju krajeva, secas se i sam jednog pada ES-a kada je jedna osoba koristeci poznatu ranjivost sistema tebe navela da pobrises sve sa diska, a ti si daleko od prosecnog korisnika - pa si i ti naseo... o hijackingu servera da ne pricamo - da svako koristi Unix toga bi bilo i ha ha - a sta mislis koliko bi trebalo joe average useru da skonta da mu je neko "ukrao" masinu koja je na nekom 8 Mb/s DSL-u?? Tek kad mu ISP ugasi account, ili mu murija dodje na vrata zbog hostovanja neke decije pornografije ili kreditnih kartica.

Efekat ljudske nemarnosti je neunistiv.

Kad ljudska rasa postane u proseku pametnija, bice manje zloupoterba tipa "Britney Spears Naked... click me click me..." - do tad, morace se ziveti sa tim.

[ -zombie- @ 06.06.2004. 11:50 ] @
Citat:
srki:
Mada ne znam sto to ovde pominjemo jer nema to mnogo veze sa cenom. Da je linux tako popularan pravilo bi se vise virusa za taj operativni sistem.


to je definitivno tačno, i sve što je rekao i dimković o glupim korisnicima stoji, ali ima jedna sitna razlika između postavke UNIXolikih sistema i windowsa..

po defaultu, korisnik na UNIX sistemu može da brlja samo po svom home diru, tako da čak i ako je dovoljno glup da otvori attačment sa virusom "look at me, i am naked!!", ne može da prouzrokuje mnogo veliku štetu ni toj mašini na koju je povezan, a kamo li drugim mašinama na internetu..

tu se treba setiti i još jednog skorašnjeg zaključka o rupama i napadima na sisteme. sve manji broj tih napada je posledica nesigurnog operativnog sistema (bilo unix, bilo windows), a sve više je posledica lošeg aplikativnog softvera..

e sad, kako se po unix filozofiji taj aplikativni softver izvršava sa pravima/privilegijama dotičnog korisnika (hint: opet brljanje samo po home diru), i opasnost od takvih propusta je minimizirana na unixolikim sistemima..

(ovu prednost su u MSu tek skoro shvatili, pa se tek novi servisi recimo u .NETu izvršavaju pod privilegijama korisnika koji nemaju baš neke velike privilegije.. no, to nenaviknutim korisnicima stvara problema sa podešavanjima (više instalacija nije uvek one-click-proces), tako da će taj period "tranzicije" verovatno potrajati.. ;)
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2004. 12:05 ] @
Citat:
po defaultu, korisnik na UNIX sistemu može da brlja samo po svom home diru, tako da čak i ako je dovoljno glup da otvori attačment sa virusom "look at me, i am naked!!", ne može da prouzrokuje mnogo veliku štetu ni toj mašini na koju je povezan, a kamo li drugim mašinama na internetu..


To je tacno, ali ista stvar moze da se izvede i na Windowsu - donekle.. recimo na jednoj masini u mojoj kucnoj mrezi ima par korisnika (radnika firme) koji imaju remote pristup - a folder struktura i user rights su sredjeni tako da oni ne mogu da kopaju po tudjim dirovima a generalni folderi su ili read-only, ili dostupni adminu.

Opet se vracamo na profil korisnika - kada bi korisnik Unixa bio prosecan korisnik wina, on bi se uvek logovao kao root jer bi hteo da instalira novi hardver, da nesto konfigurise za sta mu treba root pristup i sl...

Ovo je najgora navika, al sta da radis.. neke stvari se tesko menjaju.

System-wide, NT ima sve osobine Unixoida sto se elementarnih prava pristupa tice (ACL i prenosenje sigurnosnih atributa sa objekta na objekat), cak ima i SYSTEM korisnika sa vecim pravima od roota npr, itd.. to sto obican korisnik to ne ume da koristi to je vec druga stvar.

Citat:
tu se treba setiti i još jednog skorašnjeg zaključka o rupama i napadima na sisteme. sve manji broj tih napada je posledica nesigurnog operativnog sistema (bilo unix, bilo windows), a sve više je posledica lošeg aplikativnog softvera..


Tacno, a nesto ne verujem da je unix softver manje podlozan buffer overflow problemima jer i jedan i drugi sw pisu ljudi :)

Citat:
e sad, kako se po unix filozofiji taj aplikativni softver izvršava sa pravima/privilegijama dotičnog korisnika (hint: opet brljanje samo po home diru), i opasnost od takvih propusta je minimizirana na unixolikim sistemima..


Goto paragraf #1 ... ista stvar je moguca i na winu NT koji je u biti VMS klon sto se kernela tice.. jedino su navike korisnika nesto sasvim drugo...
[ -zombie- @ 06.06.2004. 12:47 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
To je tacno, ali ista stvar moze da se izvede i na Windowsu - donekle.. recimo na jednoj masini u mojoj kucnoj mrezi ima par korisnika (radnika firme) koji imaju remote pristup - a folder struktura i user rights su sredjeni tako da oni ne mogu da kopaju po tudjim dirovima a generalni folderi su ili read-only, ili dostupni adminu.


da može, ali koliko često se ista stvar i izvodi na windowsu?

a usput, u takvoj postavci, ti verovatno i dalje za sebe koristiš admin nalog.. iako i sam znaš da to tako ne treba.. ;)

Citat:
Opet se vracamo na profil korisnika - kada bi korisnik Unixa bio prosecan korisnik wina, on bi se uvek logovao kao root jer bi hteo da instalira novi hardver, da nesto konfigurise za sta mu treba root pristup i sl...

Ovo je najgora navika, al sta da radis.. neke stvari se tesko menjaju.


ma nisu samo korisnici krivi. problem je u postavci sistema windowsa, gde je ceo sistem privilegija bio afterthought. dobro, teoretski nije, NT kernel je od početka pravljen sa privilegijama, ali je morala da se napravi tranzicija iz DOS moda (gde je svako mogao sve da radi), preko nekih pseudo-operativnih-sistema (win311, win98), do "pravog" operativnog sistema.

kvaka je to da se taj proces "tranzicije" morao izvesti "u hodu", tj da se ne otuđe svi korisnici koji su navikli na stari sistem. zato i dan danas windows po defaultu dolazi sa vrlo labo setovanim privilegijama, i potrebno je znanje i svesna volja da se to promeni.. zato i dalje windowsi jesu plodnije tlo za viruse..

Citat:
System-wide, NT ima sve osobine Unixoida sto se elementarnih prava pristupa tice (ACL i prenosenje sigurnosnih atributa sa objekta na objekat), cak ima i SYSTEM korisnika sa vecim pravima od roota npr, itd.. to sto obican korisnik to ne ume da koristi to je vec druga stvar.


system-wide, NT ima neke osobine koje nemaju ni neki unixi, tj konkretno linuxi (bez nestandardnog kernel modula, bla bla..) nemaju ACL, ali nije pojenta u tome koji sistem šta može, već kako se koristi.. (goto paragraf #1 ;)

Citat:
Tacno, a nesto ne verujem da je unix softver manje podlozan buffer overflow problemima jer i jedan i drugi sw pisu ljudi :)


a gde sam ja to rekao, ili čak implicirao? ja sam baš rekao da po tom pitanju nema mnogo razlike između unix i windows sistema/softvera..

Citat:
Goto paragraf #1 ... ista stvar je moguca i na winu NT koji je u biti VMS klon sto se kernela tice.. jedino su navike korisnika nesto sasvim drugo...


pa nisu ni samo navike korisnika.. tako i sam MS postavlja stvari, a i programeri koji ciljaju na MS platformu.. značajan broj programa ne može da se instalira bez administratorskog naloga, iako za to ne postoji dobro opravdanje (ne pristupaju direktno hardverskim resursima, ili nešto slično)..

u stvari, vrlo zanimljiva anketa ovde bi bila koliko windows korisnika rade kao administratori. i to da ne ulazimo i pravimo širokosežne ankete među "prosečnim (čitaj glupim) korisnicima", nego ajde kao da podignemo nivo, i pitamo ovde "stručnjake", ili one koji se bar malo razumeju u kompjutere..

znači ne pričam na poslu, gde administratori nameštaju sve, pa korisnici ni ne mogu da biraju. pričam o korisnicima koji kući (ili na poslu, ali sami) sami instaliraju svoj sistem..
[ Ivan Dimkovic @ 06.06.2004. 13:13 ] @
Pa sta ja znam, zakljucili smo da napredan korisnik NT-olikih sistema moze da uziva vrlo visok nivo sigurnosti - evo ja ovde ne zlopatim sa virusima, imam hw firewall na ruteru, sw firewall na svakoj masini sa zabranom outbound saobracaja, aktivni virus skener, virus skener na mail serveru... setovane dozvole pristupa fajlovima na masini koja je sharovana sa drugim ljudima i sl..

Sto ce reci - postoje tehnicke mogucnosti, medjutim pitanje je da li obicni korisnik moze lako da se "dresira" da svoju licnu masinu koristi samo kao user a ne kao admin... mislim da to nije bas jednostavno.

Ko uopste instalira Linux? Neko ko je ili IT profesionalac, administrator ili osoba koja zeli da nauci vise o sistem administraciji generalno - dakle ljudi koji vizuelno mogu da predstave sisteme zastita i prava nad fajlovima/objektima i koji generalno razumeju security probleme. Dakle, automatski na startu imas profiling korisnika gde je statisticka vecina ta koja dobro "razume IT".

Sa Winom nije ista stvar.. dakle - problem je vise u korisnicima nego u samim tehnologijama - i ja se slazem da MS treba da uradi vise po tom pitanju, ali nisam bas siguran da je to tako jednostavno i, da naravno, slucajno ne odnese profit time sto bi OS postao komplikovaniji.
[ degojs @ 06.06.2004. 17:41 ] @
Citat:
Gojko:
Drugo, navedi mi neki virus za linux?


Ima ih koliko i korisnika istog, u odnosu na Windows. Ja se u potpunosti slažem da ko neće da misli na viruse slobodno neka pređe na Linux i još dugi niz godina neće imati ovih problema. Nećeš imati ni Windows, pa ti vidi šta ti odgovara.

Citat:
I ne, ne bi ih bilo više da su svi xpovi sveta zamenjeni debianom na primer, jer on nema takav browser, takve activex komponente, takav outlook express, takav rpc, i tako dalje.


Sigurno je da MS ima svojih bisera kao RPC, ali ne treba ipak zanemariti činjenicu da je dovoljno imati uključen firewall koji postoji u XP. Dakle, rešenje je daleko nekoliko poteza mišem. Ili da imaš uključen AutoUpdate.
Dalje, virusi se u najvećem broju slučajeva šire preko maila i to tako što korisnik pokrene I_LOVE_YOU.exe. Teško će se tome stati na kraj, pogotovo što većina radi sa naloga administratora. Ali za to nije kriv samo Windows.

Citat:
I da ima bilo šta od toga slučajno, period do patchovanja svih sistema bi bio mnogo manji nego kod windowsa.


Kako to znaš?

Citat:
I ne bi morao proizvođač da uništava internet zbog svojih nesigurnih programa! Dobro ste pročitali, planiraju da osakate novi IE (i samim tim ostave 90% nefunkcionalnih sajtova na internetu), tj. lakše je izbaciti "features" nego popraviti bugove. Kad ti je ceo softver jedan veliki BUG onda je logično da je tako zar ne?


Link? O kojim promenama se radi, konkretno?
[ Dragi Tata @ 06.06.2004. 18:15 ] @
U stvari, zombie je (skoro) tačno opisao problem. Preteče modernih Windowsa nisu imale nikakvu ugrađenu sigurnost i to je stvorilo naviku kod proizvođača softwarea da prave programe pod pretpostavkom da imaju neograničen pristup svim resursima kompjutera. Tavi programi jednostavno neće da rade ako korisnik nema administratorska prava (u stvari, ovo nije sasvim tačno, moguće je podesiti pristup samo neophodnim resursima, ali to nije nešto što bi prosečan korisnik hteo i umeo da radi). Posledica toga je da iako NT sistemi imaju daleko bogatije sigurnosne mehanizme nego Linux, 90% korisnika ih jednostavno zaobiđe i uvek radi pod administratorskim nalogom.

Recimo, ja nikad ne radim pod Admin nalogom i uopšte ne koristim AV (mada koristim FW) i nikad nisam imao problema sa virusima.

Problem je u tome što su lakoća korišćenja i sigurnost često oprečni zahtevi, a većina korisnika više ceni lakoću korišćenja. Uostalom, i Lindows (Linspire) koji ide na to da bude korisnički sistem po defaultu radi sa root nalogom.
[ degojs @ 06.06.2004. 18:19 ] @
Najsmešnije je što se ljudima preporučuje da promene operativni sistem. Pa šta je lakše: promeniti OS ili uključiti firewall i raditi kao ne-administrator?
[ Reljam @ 06.06.2004. 18:26 ] @
SoBig - $37 milijardi dolara? To je, sta, 185 Boeinga 747, ili duplo vise od bruto nacionalnog dohotka Srbije i Crne Gore...

Da se mozda ne radi o antivirusnim kompanijama koje pumpaju cifre da bi bolje prodali svoje proizvode? :)
[ Dragi Tata @ 06.06.2004. 18:28 ] @
Nekom bi možda i odgovaralo da promeni OS. Meni (i većini ostalog sveta) Windows najbolje vrši posao i tu se priča završava. Kad se pojavi nešto što mi više odgovara, prelazim na to nešto. Prosto, jednostavno i bez ikakvih političko-socijalno-navijačkih pozadina.
[ Reljam @ 06.06.2004. 18:39 ] @
Nazalost to nije toliko jednostavno. Ma koliko neko tvrdio da je agnostican po tom pitanju, on ipak ima ulozeno vreme u neku platformu. Bilo to da zna kako se konfigurise mrezna kartica, cuveni skener, ili kako se izbacuje prozor na ekran - investicija postoji.

Odredjen stepen inercije postoji. Ne kazem da je to kao stepen inercije kod ljudi sa Amigama koji su se i u vreme Pentiuma kunuli u ovo prvo, ali je ipak definitivno tu.

[ Gojko Vujovic @ 06.06.2004. 19:50 ] @
Amigu da mi ne dirate ja i dalje tvrdim da je workbench upotrebljiviji od explorera

A one procene troškova su "worst case estimate". Ali pošto i vi (windows only tabor) uzimate za procene worst case slučajeve (čitaj sekretarice za računarima), onda je i ovo valjda dozvoljeno.
[ VRider @ 07.06.2004. 14:04 ] @
Citat:
evo ja ovde ne zlopatim sa virusima, imam hw firewall na ruteru, sw firewall na svakoj masini sa zabranom outbound saobracaja, aktivni virus skener, virus skener na mail serveru... setovane dozvole pristupa fajlovima na masini koja je sharovana sa drugim ljudima i sl..

Ni ja se ne patim sa virusima, a sve sto imam je Linux...
[ axez @ 07.06.2004. 23:24 ] @
Citat:
degojs
Ima ih koliko i korisnika istog, u odnosu na Windows. Ja se u potpunosti slažem da ko neće da misli na viruse slobodno neka pređe na Linux i još dugi niz godina neće imati ovih problema. Nećeš imati ni Windows, pa ti vidi šta ti odgovara.



Hohoho, ovo si rekao ko da je neka velika tragedija nemati windows....ja sam savrseno srecan zbog cinjenice da nemam windows i da ne moram da radim sa njim pa sto ne bi mogli i drugi ljudi biti srecni zbog toga.
[ VRider @ 07.06.2004. 23:38 ] @
Sad ce poceti da ti prave psiholoski profil. Kakav je to covek za koga nemanje windowsa nije tragedija.
[ Palma @ 08.06.2004. 00:32 ] @


Ne neće niko da mu pravi psihološki profil. To vi "Linux gurui" pravite razne profile, gledate nas sa visine i smatrate budalama samo zato što koristimo Njindonjs

[ VRider @ 08.06.2004. 00:53 ] @
Pomesao si me s nekim.
[ Dragi Tata @ 08.06.2004. 01:47 ] @
Citat:
Palma:vi "Linux gurui"


Pravi Linux gurui gledaju svoja posla i koriste Linux da zarade pare. Ovi što "prave profile" su umislili da su mnogo pametni zato što (ponekad) umeju da nameste Lucenta na Slacku, a u stvari nemaju veze.
[ VRider @ 08.06.2004. 17:20 ] @
Citat:
Ko uopste instalira Linux? Neko ko je ili IT profesionalac, administrator ili osoba koja zeli da nauci vise o sistem administraciji generalno - dakle ljudi koji vizuelno mogu da predstave sisteme zastita i prava nad fajlovima/objektima i koji generalno razumeju security probleme. Dakle, automatski na startu imas profiling korisnika gde je statisticka vecina ta koja dobro "razume IT".


Citat:
To moze da se pogleda i na ovaj nacin: ako prosecan sredjnoskolac koji se zanima za kompjutere i koji je zainteresovan za tehniku (dakle 'mlada nada Srbije' ) ima na raspolaganju 5 sati dnevno da potrosi na svoj hobi, na Linux platformi je mnogo veca sansa da ce on spucati 4 sata na konfigurisanje. Posle 5 godina, imamo nekoga ko ima mnogo iskustva na svim outdated verzijama svega i svacega, ali ko ne ume da radi neke druge stvari na kompjuteru.


Ko ovde koga profilise? Gurui....
[ Dejan Lozanovic @ 26.08.2004. 20:42 ] @
A ovako po tim "nezavisnim" studijama Windows ima nizi TCO nego linux.

http://www.theinquirer.net/?article=18067
[ tdjokic @ 27.08.2004. 02:50 ] @
Jedna vest 'bajata' nekoliko dana: Cherry, fabrika odlicnih tastatura, pocela je da pravi "Linux" tastaturu, sa nekim specificnim tasterima itd., kao ono Win tastature. Sitna stvar, ali znaci da je industrija primetila sansu i pocinje da je koristi. Obrazlozenje: "Time izlazimo u susret korisnicima koji traze takve tastature..." Koliko sam ja svestan, obicno ti na razvijenom Zapadu industrija kaze sta "ti treba" pa ti odmah omoguci da to kupis. Ali, istovremeno znaci da su procenili da ce to imati kupce i zato su krenuli u to.

Za koji dan se ocekuje u SAD izlazak konacne verzije Mepisa, koga pravi jedan workoholic. Bice knjiga, pa DVD, pa istovremeni izlazak u knjizarama sirom SAD, decko ocigledno hoce da udje u istoriju...

Uglavnom, zivahno je, ne radi se vise o sacici "knjiskih moljaca"...
[ Slobodan Milivojevic @ 27.08.2004. 12:08 ] @
Sad sam iscitao celu temu, pa bi da se vratim na neke ranije pomenute stvari vezane za hiper-produkciju administratora.

Zašto bi neko ko ume da instalira linux bio szstem admin negde?? Sad ima ljudi koji po kućama instaliraju windows-e, pa ponovo neznaju da administriraju mreže, zašto bi sa povećanem broja linux korisnika došlo do hyper produkcije administratora?


Da se vratimo na sigurnost, priznajem da dok sam koristio windows, NT4, 2k pa i XP, radio sam pod admin nalogom, dok sad koristim root nalog samo preko su komande, kad trebam nesto da podesim ili instaliram.

Najbolje rešenje koje bi m$ mogao da primeni je da korisnik nema prava, a kad hoće nešto da instalira da sistem zatraži ovlašćenje od njega, or somrthing....
[ degojs @ 27.08.2004. 12:31 ] @
Citat:
tdjokic:
Cherry, fabrika odlicnih tastatura


Poznato je da najbolje tastature pravi Microsoft.
[ Dragi Tata @ 27.08.2004. 13:30 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Najbolje rešenje koje bi m$ mogao da primeni je da korisnik nema prava, a kad hoće nešto da instalira da sistem zatraži ovlašćenje od njega, or somrthing....


Pa upravo tako i radi. Ako radiš u user nalogu pa pokušaš da instaliraš nešto, pojavi ti se dijalog u kome se traži administratorska lozinka.
[ degojs @ 04.10.2004. 01:21 ] @
Citat:
tdjokic:
razne totalno automatske ("idiotic") distribucije Xandros, Lycoris, Linspire (ex Lindows), Libranet i slicno.


Libranet ne ide u taj spisak. Verzija 2.8.1 ne može ni instalaciju da završi uspešno - zapetlja se sa paketima i samo ispiše "Package installation failed." Tako npr. neće da instalira ni GNOME ni KDE uspešno. Napominjem, to se odabere prilikom instaliranja sistema i 2 minuta kasnije - pukne.
Sistem može da se koristi onda pomoću IceWM, ali ako pokušaš da kasnije ukloniš paket koji je označio kao "broken" (GNOME u ovom slučaju) pomoću onog xadmin alata, krene sa poslom, pa ispiše gomilu nekih dependency problema i opet javi - FAILED. Neće da ga ukloni, neće da reinstalira, itd, itd. MD5 nije problem, kao ni hardver.

Svaka čast.
[ tdjokic @ 04.10.2004. 02:08 ] @
Citat:
degojs: Libranet ne ide u taj spisak. Verzija 2.8.1 ne može ni instalaciju da završi

"Ne moze" ili ne moze na tvojoj masini? Ako kazes "Ne moze" onda ja kazem "Moze". Kraj price. Ako kazes "ne moze na mojoj masini" onda prihvatam. Ima tu raznih faktora, pa desava se i XP-u svasta. Ne mozes na osnovu jednog slucaja stvarati pravilo. Sad se sve vise udaljavamo od IT i ulazimo u neku drugu pricu - da ti ne primecujes recimo 200 ljudi koji se lepo sluze Libranetom. Ne znam da li ih je 200, to sam uzeo od oka, sudeci po njihovom forumu. Znaci, tvoje lose iskustvo sa Libranetom negira pozitivno iskustvo onih 200 ljudi. Meni je to malo cudno.

Sad neko cita ES i vidi da ti kazes da Libranet ne moze ni da se instalira, a recimo ne procita da par stotina ljudi to normalno koristi i bude prevaren. Sumnjam da to radis namerno ali prevara ostaje prevara cak i ako je nenamerna. Pa zar ne pise bas u zapadnim knjigama, na pocetku, ono upozorenje, objasnjnje da se ne preuzima nikakva odgovornost za eventualno nastalu stetu itd., posledice ovakve ili onakve i tako dalje, bas zato da bi ljudi kriticki primali knjigu, sa odredjenom dozom rezerve i uz "razumnu sumnju" a ti kategoricki "ne moze"! Kupis Mercedes, pukne mu guma, a ti kazes: "Ovi Mercedesi nista ne valjaju!"

Prekjuce sam dobio CD sa novim Mepisom. Slucajno se podesilo da imam Lucent winmodem. Instaliram Mepis, nista ne dodajem - nikakav drajver, bas nista i modem radi sasvim normalno. Sve funkcionise bez i najmanje dodatne intervencije. Naravno - na mojoj masini, za druge ne mogu nista reci. Ne mogu da kazem da NE radi, kad radi, sta mogu. Ne tvrdim da ce raditi na svim masinama posto radi na mojoj, ali isto tako nije moguce tvrditi ni da nece raditi ni na jednoj da ne radi na mojoj.
[ degojs @ 04.10.2004. 04:47 ] @
Na toj istoj mašini bez problema se instaliraju Red Hat, Mandrake (više verzija), Gentoo, Knoppix i praktično sve verzije Windowsa (98, 2000 Pro i Server, 2003 Server).

I još jednom - problem nema veze se hardverom (hardver je prepoznao OK). Problemi koje javlja su sa paketima - "dependency error", tako nešto, gomila toga i onda "failed" i to JOŠ u toku same prvobitne instalacije. Kakve veze mašina/hardver ima sa tim?

I sad mašina kriva, a ne loša distribucija. Ni instalaciju ne može da prođe uspešno.

Hvala, ovo je još gore od Mandrake.
[ -zombie- @ 04.10.2004. 07:04 ] @
xaxaxa..

kako ono beše vi kažete: sa windowsom najviše problema imaju baš najveći linux zealoti koji uopšte ni nemaju windows instaliran..

:-P


[Ovu poruku je menjao dinke dana 05.10.2004. u 10:32 GMT+1]
[ degojs @ 04.10.2004. 11:57 ] @
@tdjokic: proradilo je :) U čemu je bio problem? Libranet po difoltu Linux particiju formatira sa ReiserFS. Kada sam ponovio instalaciju nisam prihvatio ovo, nego sam ručno odabrao ext3. Ništa drugo nisam menjao (praktično i nemaš šta da menjaš pošto hardver uspešno prolazi na autodetect) i posle toga sve je išlo OK. Nisam siguran da bi se neki kućni korisnik početnik uopšte snašao sa ovim. I meni je trebalo :), više sam to uradio iz očaja nego što mi je izgledalo logično (a i nije baš, zar ne?).
Da samo primetim da ovaj Libranet radi osetno brže od Mandrake 10.

Sad ćemo da vidimo šta kaže update.. čisto da proverim onu vašu teoriju o tome kako ja, uvek, izaberem krivu distribuciju :)

[Ovu poruku je menjao dinke dana 05.10.2004. u 10:33 GMT+1]
[ tdjokic @ 04.10.2004. 12:52 ] @
Citat:
degojs: @tdjokic: proradilo je :)

OK. Ja sam malo nespretno upotrebio rec 'tvoja masina', trebalo je da kazem recimo 'tvoj sistem' ili 'tvoj slucaj', svakako sam mislio sire od hardvera.

Inace, sto se tice onoga da li bi se neko sam setio da uradi nesto, tu je stvar malo drugacija. Postoje forumi, najcesce vrlo prijateljski, i tamo se moze svasta pitati i nauciti. Verovatno nemas ni previse vremena ni interesa da prelistavas sve te forume, da bi video sta sve narod pita i da se uveris da forumi zaista resavaju stvari. Funkcionisu kao prava podrska, cesto i bolje od placene. Sve vise ljudi se javlja i PRE instalacije, da pita na sta da obrati paznju.

Moj primer: vec dugo se mucim sa sicusnim slovima u meniju Mozile. Najmanje godinu dana me hvata ludilo - ne mogu da citam, jer slabo vidim ("Pa, nabavi jace naocare!") ali ne mogu ni da promenim slova nikako, uprkos kompletnom brisanju difolt Mozile i svih regularnih i sakrivenih fajlova, sto me je jos i vise mucilo. Na novo instaliram Mozilu i ona opet ista! Pitam ovde i dobijem od dvojice ljudi uputstvo da se to resava pomocu gtk i resim. A inace nema pojma o gtk, na zalost.

A sada dolazi poenta i kruna saradnje na forumima: napisem ljudima da sam uspeo, zahvalim se iz svege snage i kao gotovo. Malo posle novi post: jedan od one dvojice se javlja, nesto mu ono sto je meni predlozio, ne radi. On zna, ali mu je nesto sitno promaklo. Ja mu napisem sta pise kod mene u dva fajla, vrlo slicnih imena i on provali u cemu je stos i sada je OK. Tako je ispalo da je pomoc uzajamna. Naravno, ono sto su oni meni resili je kao planina, a ovo sto sam ja njemu resio je sasvim sitno, ali princip je glavan.

Na nesrecu, opis tog principa sadrzi i ozloglasenu rec "komjuniti", ali ovaj 'komunizam' i onaj koji je vladao Istocnom Njemackom, Madjarskom, Rusijom.... nemaju nikakve veze medju sobom. Sustina ovog 'komunizma' je da se daje drugima, a sustina onoga je bila ... hm ...
[ degojs @ 04.10.2004. 13:15 ] @
OK, samo da dodam: primetio sam da često pišeš kako nemaš toliko poznavanja ovog ili onog, a rekao bih, na osnovu prvih utisaka, da je ovaj Libranet za 2 koplja ispred Mandrake. S obzirom da taj isti Mandrake preporučuje Deki Lozanović, koji se valjda razume u Linux, mislim da više ne moraš sebe da opisuješ tako :)

Inače, teško je reći nešto za apdejt: upravo skida 460 MB, mada ovde očigledno dolaze i nove verzije programa a ne samo bugfixes, tako da je teško reći bilo šta - ajd znaj šta je tu zaista nova verzija, a šta samo bugfix izdanje.

Uglavnom, na osnovu ovog kratkog vremena, radi mnoooogo bolje nego Mandrake. Sam GNOME je osetno brži, a i fontovi izgledaju ljudski (nema "slepljenih" slova i slično). Fino :)

Doduše, i dalje je GUI (GNOME) sporiji za klasu u odnosu na Windows XP :>

I da, tdjokic, ne moraš svaki put da dodaš nešto vezano za politiku :) Znamo već svi da ne voliš baš ni ove a ni one :)
[ tdjokic @ 04.10.2004. 17:43 ] @
"Razumem, druze komesare!" :-) OK. Preporucujem www.distrowatch.com, nisu preterano ostrasceni a izgleda da su prilicno profesionalni, pa dobijes realnu sliku o kretanjima u svetu otvorenog koda - iako prikriveno, cini mi se da i tamo pocinje da "leti perje", ne vise MS vs. xx-nix nego razni xx-nix medjusobom. Imaju dosta zanimljiv nedeljni pregled. Cini mi se da je Firefox-ica izbila na prvo mesto Top Pop lestvice browsera.

Sto se tice strucnosti, ja sam 'prosecni kucni korisnik', kao onaj sto je bio zaposlen u nekom ministarstvu, pa kad pripreme neki nov zakon oni prvo dadu njemu na citanje - ako on razume, onda ce svi razumeti. Ja to sve empiriski - probam, ako radi, dobro je, ako ne - bacam, jer ne znam skoro nista da podesavam.
[ Ivan Dimkovic @ 04.10.2004. 21:20 ] @
Citat:

Na nesrecu, opis tog principa sadrzi i ozloglasenu rec "komjuniti", ali ovaj 'komunizam' i onaj koji je vladao Istocnom Njemackom, Madjarskom, Rusijom.... nemaju nikakve veze medju sobom. Sustina ovog 'komunizma' je da se daje drugima, a sustina onoga je bila ... hm ...


Off topic, dok se ne obrise...

Kako nije...

U Kolhozima, ti recimo ores njivu koju si dobio free od drzave (koja je pre toga to nekom oduzela, ali nemojmo sad o sitnicama :-) - i delis plodove svog rada (psenicu, ...) sa drugim clanovima komune :) Dakle, ti dajes drugima plodove svog rada.

U GPL svetu, ti kao programer programiras, sa besplatnim alatima koje dobijas od zajednice, i delis plodove svog rada (kod) sa drugim clanovima komune.

Koja je razlika? A da - u prvom slucaju postoji organ zvani diktatura proletarijata koji te tera da tako zivis, dok je u GPL svetu to stvar izbora - medjutim GPL licenca forsira da se svi derivati takvog rada nastave eksploatisati po istoj matrici...
[ dinke @ 05.10.2004. 09:41 ] @
degojs && zombie: Vaše međusobno prepucavanje je obrisano. Ako imate neke nerasčišćene račune rešite to privatno.

Hvala na razumevanju.
[ VRider @ 07.10.2004. 15:35 ] @
Citat:
U Kolhozima, ti recimo ores njivu koju si dobio free od drzave (koja je pre toga to nekom oduzela, ali nemojmo sad o sitnicama :-) - i delis plodove svog rada (psenicu, ...) sa drugim clanovima komune :) Dakle, ti dajes drugima plodove svog rada.

Niko od tebe ne trazi da radis citav dan. Mozes da zaradjujes koliko hoces, a u zamenu za to sto dobijas, treba da ono sto od alata poboljsas podelis da drugima. To nije tesko?
P.S. I ja mislim da samo budala moze citav dan da misli o nekom OpenSource projektu i da se "hrani" time sto je "guru".
[ dinke @ 07.10.2004. 15:57 ] @
Citat:
VRider: I ja mislim da samo budala moze citav dan da misli o nekom OpenSource projektu i da se "hrani" time sto je "guru".

Da nije bilo tih "budala" kako ti kažeš, OS koji ovde advokatišeš ne bi ni postojao. Ja ne spadam u ljude koji po ceo dan razvijaju open source projekte ali mislim da je u najmanju ruku sa tvoje strane bezobrazno da takve nazivaš budalama.