[ vladeck @ 10.05.2004. 22:13 ] @
na http://linuxland.linux.org.yu/gnome-ppp-0.1.tar.bz2 mozete
skinuti gnome2 frontend za wvdial. vise mozete saznati na
forumu http://gnomesupport.org/forums...&postorder=asc&start=0.
uzivajte!
[ Miroslav Strugarevic @ 10.05.2004. 22:53 ] @
vladeck: Prosao ti deadline ;)

Probao, koristim ga upravu, super je..

Imam ideju za ikonicu, znaci ona kugla od epiphanija, i uticnica ;)
[ vladeck @ 13.05.2004. 23:59 ] @
mislio sam da ce vise ljudi istestirati program... verovatno su vec skoro svi presli na kablovski... u svakom slucaju, hvala i slobodno mi pomogni oko interfejsa
[ igac @ 14.05.2004. 12:12 ] @
meni puca veza kada se konektrujem preko wvdiala... error 16/19... konektuje se, bude mozda 1-2 sec online i die(); znas li mozda do cega je ?! (manovo sam pppd za te erore i jedan je bad user/pass koliko se sjecam a tacni su i user i pass...)
[ urke @ 16.05.2004. 12:08 ] @
DAMN, pa gde si do sada bio! :) Ja već duuugo vremena tražim neki Gtk2 based wvdial frontend. Upravo sam gha skinuo i probaću ga još danas. Dosada sam koristio gtkdial, povremeno, ali se on gubio na trenutke i kad se prekine veza, on i dalje broji konekciju.

Javim ti kako radi tvoj frontend večeras :)

3 sata i 20 minuta kasnije
Kompajliranje je prošlo bez problema, napravio sam tgz paket, instalirao, pokrenuo, radi... ali samo dotle. Naštelujem INIT parametre za modem, unesem brojeve telefona, username i lozinku, kliknem na Connect i u terminalu obijem:

Code:
urke@urosevic:~$ gnome-ppp
GNOME PPP: Connecting...
GNOME PPP: STDOUT: WvDial 1.41: Copyright (c) 1998, 1999 Worldvisions Computer Technology, Inc.
GNOME PPP: STDOUT: 
GNOME PPP: STDOUT: Usage: wvdial { option || sect1 sect2 sect3 ... } 
GNOME PPP: STDOUT: 
GNOME PPP: STDOUT:   options:   --chat          used when running wvdial from pppd
GNOME PPP: STDOUT:              --help          display this help and exit
GNOME PPP: STDOUT:              --version       output version information and exit
GNOME PPP: STDOUT: 
GNOME PPP: STDOUT: Optional "sect" arguments refer to sections in /etc/wvdial.conf.
GNOME PPP: STDOUT: Specified sections are all read, with later ones overriding previous ones.
GNOME PPP: STDOUT: Any options not in the listed sections are taken from [Dialer Defaults].
GNOME PPP: STDOUT: 
GNOME PPP: STDOUT: Report bugs to [email protected]
GNOME PPP: Unable to KILL wvdial process!


Znači, nikakav se parametar ne prosledi WvDial-u. Niti se čak modem inicijalizuje. Ništa. Samo dobijem dijalog "Connecting..." i ni glasa (imam externi modem). Probao sam nekoliko puta, isto se dešava.

U čemu je problem? Običnim
Code:
$ wvdial verat
normalno zovem i sve radi. TIP?
[ urke @ 16.05.2004. 15:46 ] @
Citat:
igac:
meni puca veza kada se konektrujem preko wvdiala... error 16/19... konektuje se, bude mozda 1-2 sec online i die(); znas li mozda do cega je ?! (manovo sam pppd za te erore i jedan je bad user/pass koliko se sjecam a tacni su i user i pass...)


Probaj da staviš jedno "Stupid mode = yes", ili "= no" ako "= yes" ne rešava problem, a u sekciju problematične konekcije u /etc/wvdial.conf.
[ vladeck @ 16.05.2004. 18:49 ] @
Citat:
urke:
DAMN, pa gde si do sada bio! :) Ja već duuugo vremena tražim neki Gtk2 based wvdial frontend. Upravo sam gha skinuo i probaću ga još danas. Dosada sam koristio gtkdial, povremeno, ali se on gubio na trenutke i kad se prekine veza, on i dalje broji konekciju.

Javim ti kako radi tvoj frontend večeras :)

3 sata i 20 minuta kasnije
Kompajliranje je prošlo bez problema, napravio sam tgz paket, instalirao, pokrenuo, radi... ali samo dotle. Naštelujem INIT parametre za modem, unesem brojeve telefona, username i lozinku, kliknem na Connect i u terminalu obijem:

Code:
urke@urosevic:~$ gnome-ppp
GNOME PPP: Connecting...
GNOME PPP: STDOUT: WvDial 1.41: Copyright (c) 1998, 1999 Worldvisions Computer Technology, Inc.
GNOME PPP: STDOUT: 
GNOME PPP: STDOUT: Usage: wvdial { option || sect1 sect2 sect3 ... } 


Znači, nikakav se parametar ne prosledi WvDial-u. Niti se čak modem inicijalizuje. Ništa. Samo dobijem dijalog "Connecting..." i ni glasa (imam externi modem). Probao sam nekoliko puta, isto se dešava.

U čemu je problem? Običnim
Code:
$ wvdial verat
normalno zovem i sve radi. TIP?


He, he :) Malo sam se zabrinuo, a onda sam video da koristis 1.41 verziju koja nema opciju --config, koju koristi moj frontend. Uzmi i skini 1.54 (najnoviju) koja odlicno radi i ima sve potrebne opcije za frontend... trebao sam ovo napisati u README fajlu! (ipak, hvala na ovom korisnom BUG reportu ;)

Za kraj, evo slika novih opcija, a kod uskoro...







[ urke @ 16.05.2004. 20:47 ] @
Citat:
vladeck:
He, he :) Malo sam se zabrinuo, a onda sam video da koristis 1.41 verziju koja nema opciju --config, koju koristi moj frontend. Uzmi i skini 1.54 (najnoviju) koja odlicno radi i ima sve potrebne opcije za frontend... trebao sam ovo napisati u README fajlu! (ipak, hvala na ovom korisnom BUG reportu ;)


E, pa uradio bih ja to odavno, ali nisam uspeo da kompajliram WvStreams na Slackware-u (9.1). Sad pronađoh WvDial 1.53 i WvStreams 3.70 u tgz paketu na linuxpackages.net pa ću da instaliram i probam (nadam se da će da radi sa njima :). Skinuo sam WvStreams 3.75 ali je opet kukao kod kompajliranja, pa sam ka kompajlirao sa --without-fftw. E, posle instalacije WvStreams-a WvDial kod kompajliranja kuka da wvstreamslib...nešto ima neke nedeklarisane anđame, pa sam lepo skinuo ove pakete, uklonio moj komapjlirani WvStreams i sad odo da probam da vidim kako radi, pa se posle javim :)

malo kasnije...
Stavio sam novi WvDial, pokrenuo gnome-ppp, radi, inicira modem, zove, čangrljaju modemi, CAP. Prekid. Ponovo, i ponovo, opet isto. Probam samo $wvdial verat, puca pppd usled greške #2. Probao nekoliko puta, sa i bez Stupid moda. Jok, ne fercera. Vratim stari wvdial, CAP, iz prve se nakači.

Imaš neki tip za sređivanje ovoga, ili da batalim frontend i nastavim sa $wvdial <ISP> ? Mada, gotivan je gnome-ppp :(
[ Miroslav Strugarevic @ 16.05.2004. 21:26 ] @
Cudno meni fercera super.. Najsveziji wvdial i wvstreams se kompjaliraju bez problema na slackware-u.. Verovatno posto je suse ubacio par patcheva ;)

urke: Meni se desavaju takvi problemi samo kad nemam vremena ;)
[ igac @ 16.05.2004. 21:35 ] @
nisam probavao sa tim stupid ali vidim da imas isto slack9.1 i da ti nece :(

a kompajliranje je proslo bez gresaka (samo sam osjedio cekajuci :))
[ vladeck @ 17.05.2004. 12:25 ] @
ne bih znao sta je u pitanju... mozda da pogledas kao root tail -f /var/log/messages dok `opaljujes` konekciju sa novim wvdialom? tako ces mozda saznati sta je u pitanju i zasto puca odmah po konekciji...
[ igac @ 17.05.2004. 13:29 ] @
ma to sam prvo i uradio ali nista ne kaze... posto ne pukne on zbog nekog errora vec se kao sam disconnect... i sve kulturno u logu pise kao "sam se disconnect"... jer on se normalno konektuje bude 1sec (ni IP ne retrive ni dnsove) i veza puuuc :/
[ urke @ 17.05.2004. 23:05 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic:
Cudno meni fercera super.. Najsveziji wvdial i wvstreams se kompjaliraju bez problema na slackware-u.. Verovatno posto je suse ubacio par patcheva ;)


1.54? A WvStreams? Jel ti kuka da nema fftw ili jok? Šta ti kaže kod configure-a? Daj da vidim što mi neće...

Citat:
Miroslav Strugarevic:
urke: Meni se desavaju takvi problemi samo kad nemam vremena ;)


Kad nemam vreme onda dobijam grešku 19 a ne 2. Nego, FLAT mi ističe tek za 20 dana, tako da vreme nije problem :)
[ Miroslav Strugarevic @ 17.05.2004. 23:22 ] @
Code:

bash-2.05b$ wvdial --version
WvDial 1.54.0: Copyright (c) 1997-2002 Net Integration Technologies, Inc.


Evo ovako, znaci sve po propisima.. ./configure --prefix=/negde;make;sudo make install..

Wvstream se nije zalio na ffwt..

Sad, ako hoces nesto opsirnije postavicu sutra log, posto nemam trenutno na racunaru wvdial source :( izvini..



[ urke @ 18.05.2004. 12:15 ] @
Ajd ako stignem veceras, pokusacu ponovo da kompajliram pa cu da vidim sta se desava.
[ Miroslav Strugarevic @ 18.05.2004. 19:33 ] @
Ups.. Nisam dobro napisao,.. wvstream se zali na ffwt ali se kompajlira bez problema.. ;)

Verujem da je to vazno ?

Evo, mirror..

http://default.co.yu/~ram/pub/wvdial/wvdial-1.54.0.tar.gz
http://default.co.yu/~ram/pub/...wvstreams-3.75+20040221.tar.gz

Pazi to bi trebalo da radi, bar kod mene radi bez problema..




[ urke @ 18.05.2004. 21:14 ] @
Citat:
Miroslav Strugarevic:
Ups.. Nisam dobro napisao,.. wvstream se zali na ffwt ali se kompajlira bez problema.. ;)

Verujem da je to vazno ?


E pa i meni je kuko, pa sam ga rekompajlirao sa --without-fftw (ili wt, ne sećam se :)

Citat:
Miroslav Strugarevic:
Evo, mirror..

http://default.co.yu/~ram/pub/wvdial/wvdial-1.54.0.tar.gz
http://default.co.yu/~ram/pub/...wvstreams-3.75+20040221.tar.gz

Pazi to bi trebalo da radi, bar kod mene radi bez problema..


OK. Skinuo sam upravo ovaj WvStreams source pa ću da probam sutra, pa javim rezultate.
[ vladeck @ 18.05.2004. 21:35 ] @
postavio sam novu verzija sa dosta vise mogucnosti na http://linuxland.linux.org.yu/gnome-ppp-0.1.1.tar.gz ... Uzivajte!
[ urke @ 19.05.2004. 12:30 ] @
OK, upravo skidam novu verzju gnome-ppp (mada može da se zove i samo gppp :) a inače sam uspeo da sredim novi wvdial 1.54 (morao sam da stavim fftw 2.0.1 i da kompajliram wvstreams sa --enable-pam=no da bi sve prošlo bez greške i sa kompajliranjem wvstreams i wvdial-a. WvStreams je ovaj što je soure okačio Miroslav (fala ti :). A WvDial je ovaj 1.54 što sam već skinuo sa wvdial sajta.

Prvi utisak o gnome-ppp u akciji - sviđa mi se što prikazuje "vreme na vezi" u toolbaru (koristim FluxBox :) i što ima malo info prozorče sa IP-om i ukupnom prenosom.

btw, oćel' se lokalizovati ovo na srpski? :)

Hvala svima na pomoći i trudu da se spremim za nešto novo... al neću sad o tome :)

P.S. @vladeck: dobijam gomilu ovoga u terminalu iza gnome-ppp-a:
GNOME PPP: STDERR: --> pppd: &D2 S11=55 +FCLASS=0. Šta to znači? MIslim, zašto ovo naglašava? Da sklonim to iz wvdial.conf-a ili da čekam i vidim šta će novi gppp da kaže? :)
[ urke @ 19.05.2004. 13:02 ] @
Citat:
vladeck:
postavio sam novu verzija sa dosta vise mogucnosti na http://linuxland.linux.org.yu/gnome-ppp-0.1.1.tar.gz ... Uzivajte!


Evo ga Slackware 9.1 paket na http://urosevic.net/misc/gnome-ppp-0.1.1-i686-1u.tgz

btw, sad mi u terminalu ponavlja GNOME PPP: STDERR: --> pppd: TX3 M1L1 u nedogled. Cenim ja je problem u nekakvom zaostalom sadržaju u parseru izlaza wvdial-a. Nisam zagledao kod, ali predpostavljam :)
[ vladeck @ 19.05.2004. 18:46 ] @
nije do gnome-ppp: taj izlaz, on ga samo prosledjuje u konzolu, a pravi ga wvdial... u pitanju je (mislim) debug ukljucen unutar wvdiala... (pri kompajliranju) kada zavrsim gnome-ppp kako treba, iskljucicu ispisivanje poruka od strane wvdiala u konzoli (ostavicu samo stvarno bitne). uskoro cu postaviti sajt www.gnome-ppp.org!
[ Miroslav Strugarevic @ 19.05.2004. 19:11 ] @
urke: Drago mi je sto se sredio to ;)

Vladeck: Ja sam tu ako ti treba pomoc oko web stranice..
[ urke @ 19.05.2004. 19:43 ] @
vladeck, ovo oko ispisivanja i debaga, dobro si me podsetio da isključim debagovanje u wvdial-u :) Zaboravih.

A što se tiče web stranice, i ja se nudim da pomognem oko izrade, ako treba :)
[ igac @ 20.05.2004. 15:34 ] @
eee evo podesio sam sinoc i ja wvdial :) sada radi kao sat... tj ne bas kao sat (nece sam da skine dns servere) ali ih podesim sam tako da radi praaaavo :)

samo... kako 9mb memorije uzima gppp ?!
[ Miroslav Strugarevic @ 20.05.2004. 19:01 ] @
Memory leak ;)

Jos uvek je program u beta fazi, tako da je svasta moguce..
[ vladeck @ 20.05.2004. 23:05 ] @
ako se, u poredjenju sa proteklim vremenom, zauzece memorije povecava, onda je ¨curenje memorije¨. razlog zasto zauzima 9 MB: interfejs je preko gladea, uradjen u xmlu, a svi prozori se ¨drze¨ u memoriji: samo se sakrivaju i prikazuju po potrebi... pokusacu da optimizujem sto je moguce bolje ovako... naravno, mogao bih da sve brisem i ponovo pravim kada je to potrebno, ali videcemo...

drago mi je vam je program od koristi, a od sada ga mozete preuzeti sa http://www.gnome-ppp.org (0.1.3: auto reconnect radi kako treba:) sajt je jos u izradi...
[ vladeck @ 25.05.2004. 00:39 ] @
Novu verziju (0.1.5) mozete preuzeti sa http://www.gnome-ppp.org. Sada detalji konekcije rade 100% ok, a imate i mogucnost autodetekcije modema! Sajt ce uskoro biti postavljen. Uzivajte!
[ dr ZiDoo @ 16.06.2004. 16:40 ] @
Ja sav happy zaletio se da probam kada ono:

Code:

configure: error: XML::Parser perl module is required for intltool


Ja čač, po netu i tamo sam našto neke brljotine oko nekih downloada, ali nije baš da sam provalio (jest da se nisam ni trudio).

Inače, Slackware 9.1
[ urke @ 16.06.2004. 19:40 ] @
dr ZiDoo, nadam se da znaš čemu služi CPAN? Dakle, tebi treba ovo: XML::Parser

E sad, mislim da će ti za njegovo kompajliranje trebati još par Perl modula, a videćeš na šta se žali kad ga budeš kompajlirao. Uglavnom, tvoj prijatelj za Perl module je search.cpan.org.

A kompajliranje Perl modula ide ovako:
$ perl Makefile.PL
$ make
$ make test (ako treba, ali nije obavezno ako kompajliranje prođe OK)
$ su
# make install
[ dr ZiDoo @ 16.06.2004. 19:48 ] @
thx, cova uradio sma vec ovo bio, ali sam zaboravio make install!
ccc ;)


thx, enivej ;)
[ Miroslav Strugarevic @ 16.06.2004. 21:35 ] @
Da, bas ume da bude dosadan taj perl xml-parser ;)


Nego, kad smo vec kod dajlera, izasla ja 0.3.0 verzija, uskoro dok autor nadje vremena bice postavljena i 0.3.3 ili 0.4 nisam siguran kako ce se tretirati (moduce kad 0.4 jer je ispravljeno dosta bagova.)

Dodata ja opcija za notification area, u GNOMU, XFCE-u, e sad za KDE nisam siguran..

Interfejs je poboljsan (citaj po HIG-u)..

I da, od 0.3.0 kompajliranje je moguce samo ako imate Gnom 2.6, iliti bar neke develop pakete.. nisam siguran.. opet!! ;)
[ urke @ 17.06.2004. 08:14 ] @
Yup, da bi mogao gnome-ppp 0.3 da se kompajlira, potrebno je sledeće nadograditi u Slackware 9.1 ako je po defaultu instalacija:

glib2 2.4.2
libglade 2.4.0
ORBit2 2.10.0
fnome-keyring 0.2.0
gtk+2 2.4.2
libgnomeui 2.7.1

Ne znam da li baš ide tim redosledom, ali je sve to potrebno skinuti, iskopajlirati i instalirati na Slackware 9.1 sistem, ako i dalje imate stari Gtk+2 i Gnom 2.4. A odkud to znam? Pa sinoć sam to radio :) Znači, to su svi 'dependencies'-i za olibgnomeui, a inače sam naveo sve najfriškije verzije koje sam ja stavio kod mene. Nadam se da znate gde ih možete poskidati (ftp.gtk.org, ftp.gnome.org) :)
[ BluesRocker @ 03.10.2005. 13:31 ] @
Probao sam da podesim gnome-ppp, ali sam imao nekih problema. Ako moze neko da pomogne?
- gnome-ppp nije imao pristup modemu pa sam morao dajem posle svakog restarta o+rw da bi mogao da ga koristi. Da li postoji pametniji nacin da dam dozvolu gnome-ppp da koristi modem???
- gnome-ppp iz nekog nepoznatog razloga se prekidao kad god uspostavi vezu. Nesto sam cackao i najednom je proradio. To je trajalo celo prepodne, sad opet prekida. :(((
[ BluesRocker @ 03.10.2005. 13:56 ] @
Citat:
- gnome-ppp iz nekog nepoznatog razloga se prekidao kad god uspostavi vezu. Nesto sam cackao i najednom je proradio. To je trajalo celo prepodne, sad opet prekida. :(((

Sad opet radi.
Da li neko zna kako da dam dozvolu da other koristi modem? Svaki put posle restarta se poniste dozvole koje sam davao.
[ Miroslav Strugarevic @ 03.10.2005. 15:03 ] @
Koristi sudo komandu.
A za to prekidanje uključi opciju Stupid mode ili tako nesto nisam siguran.
[ BluesRocker @ 03.10.2005. 15:20 ] @
I ja mislim da je bio stupid mode u pitanju.
Ovo drugo mi nije jasno, za sudo komandu. Da je koristim za pri pokretanju gnome-ppp?
[ Miroslav Strugarevic @ 03.10.2005. 16:08 ] @
Pročitaj man sudoers(5). Ako ti nešto ne bude jasno pitaj.

Program pokrećeš kao: sudo gnome-ppp
[ BluesRocker @ 03.10.2005. 18:11 ] @
Zanima me da li nekako mogu preko launchera da pokrenem gnome-ppp kao sudo? Probao sam da napravim bash skriptu koju bih pozvao launcherom ali nisam ni tako uspeo.
[ Burgos @ 03.10.2005. 19:03 ] @
Super radi, ali samo u stupid modu.
[ Miroslav Strugarevic @ 04.10.2005. 00:18 ] @
Prvo podesiš lepo sudo, napraviš novi Launcher i umesto gnome-ppp staviš sudo gnome-ppp.
[ BluesRocker @ 04.10.2005. 07:12 ] @
Podesih i radi.
Da se drugi ne bi patili kao ja, ovde je jedan lep primer kako se podesava sudo:
http://www.gentoo.org/news/en/...30915-newsletter.xml#doc_chap9
U slucaju da se obrise izvor:
Citat:

########## Code Listing 9.2: /etc/sudoers ###########################
# sudoers file.
#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# See the sudoers man page for the details on how to write a sudoers file.
#

# User alias specification
User_Alias HELPDESK = jfox, helpdesk
User_Alias SYSADMINS = david, jc

# Cmnd alias specification
# Create aliases for all commands used in viewing files
Cmnd_Alias VIEW = /bin/cat, /bin/grep, /bin/more, /usr/bin/head, \
/usr/bin/tail, /usr/bin/less

# commands for user administration
Cmnd_Alias USERADMIN = /usr/sbin/useradd, /usr/sbin/userdel, \
/usr/sbin/usermod

# User privilege specification
# Allow SYSADMINS to run any command as any user
SYSADMINS ALL = ALL

# Allow users in HELPDESK to use the user administration commands and
# to use the VIEW commands without a password
HELPDESK ALL = USERADMIN, NOPASSWD:VIEW

# Allow users in the %users group to use the VIEW commands
%users ALL = VIEW


Citat:
Now that your /etc/sudoers file has been created, you can issue commands using sudo command.

Code Listing 9.3: Examples

(Viewing /var/log/critical/current as the helpdesk user)
helpdesk@mybox% sudo tail /var/log/critical/current

(Adding a new user as the user jfox)
jfox@mybox% sudo useradd marcus
Password: password for jfox