[ SpelingMistakes @ 11.05.2004. 19:29 ] @
Normalno ideja nije nova, niti je moja – Takmicenja postoje svuda u svetu – pa ajde da vidmo mozemo li nesto organizovati ovde kod nas – Znaci malo takmicenje tek simbolike radi, a valjda ce nas to sve pomalo razmrdati – bez nagrada, ili ih ja bar za sada ne znam – Mozda ih i bude ako neko predlozi nesto interesatno :)
Ono sto ne mogu da – bar – trenutno ukopcam kako da uklopima i Cad, Caid i 3D Animaciju kao jednu kategoriju, jer deliti to bi bilo verovatno porazavajuce shodno broju ljudi na ovom forumu – mozda bi se desilo da se za neku od tih kategorija prijavi jedan ili nijedan ucesnik – Sta mislite – Hajde da cujem komentare – Kako uklopiti te tri stvari u jednu ili .......mozda neko ima neki konstruktivniji forum.

Za pocetak mozda nekoliko ogranicenja
1. Projekat ne sme biti radjen za pare - vec cisto za potrebe ove i ovog nacina prezentacije – nadmetanja
2. Projekat mora biti iz oblasti projektovanja – tacnije dizajna
3. Projekat ce se ocenjivati iskljucivo sa dizajnerske a ne sa prezentacione strane
4. Da bi tacka 3 bila ispunjena, ja se odmah povlacim iz potencijalnog takmicenja, a iz razloga sto bih npr ja mogao da primam sve radove, da ih izrenderujem u npr Maji, bez ikakve dorade, a uz sugestiju autora. Znaci render ce biti sa defaultnim materijalima, iz nekog pogleda koji autor odabere.

Ja krenuh sa pitanjima, a skoro da sam u pisanju teksta izdefinisao sve stvari !!

Speling

PS Verujem da bi o prva tri mesta trebalo odlucivati glasanjem koje bi bilo specijalno upriliceno za tu priliku.
[ chovasie @ 11.05.2004. 20:02 ] @
konacno da se neko seti i kod nas da napravi takmicenje...

posto i ja radim uglavnom samo 3d u maya.... sto se mene tice mislim da bi bilo najbolje dati neku apstraktniju i univerzalniju temu.... koja moze da se uradi na 100 nacina i u 100 programa pa svako neka bira sta mu najvise odgovara... i onako nema nikakvih nagrada.... tema tipa sto je zadnje bilo na 3d totalu "the gate" ili nesto slicno....

a mislim da kada bi se napravilo takmicenje samo 3d..... ja licno mislim da bi bilo dovoljno radova za tako nesto... ja licno znam bar 10 ljudi koji bi uradili nesto!

cccc..
[ SpelingMistakes @ 11.05.2004. 21:00 ] @
Mala razlika izmedju tog i ovog takmicenja je da se na ovom iskljucivo vodi racuna o umesnosti i idejama dizajnera, a poenta tamo (DZ) je na umesnosti prezentacije. To je mala ali jako bitna razlika. Bas iz tog razloga sam i predozio ovaj vid nadmetanja. Ovde ima jako mnogo "tehnickih i funkcionalno orjentisanih" pojedinaca, kakav sam i sam, pa sam hteo da to iskoristim i da dam priliku ljudima da se malo uporedjuju, da vidimo razlicite stilove rada, razlicita razmisljanja, mogucnosti i slicno.

Mislim da je kvalitetna "konkurencija" oduvek bila dobrodosla, ali takodje mislim da ne bi trebalo terati ljude sa ovog foruma recima "a da ti odes", vec mozda konstruktivnim predlogom pomoci da se "ovo" takmicenje poboljsa.


Speling

PS Ova tema je usmerena ka organizaciji i sprovodjenju - ako ga bude - ovog takmicenja, i zato ne bih voleo da postovi vode u nekom drugom smeru - jer onda ce sve ovo izgubiti smisao. Mislim da sam i ovim postom jos malo objasnio samu ideju nadmetanja.
[ SpelingMistakes @ 12.05.2004. 08:59 ] @
Pa ima li zainteresovanih? - Pravila se znaju, sto je dovoljno da se ljudi odluce -

Speling
[ pailhead @ 12.05.2004. 11:29 ] @
Velika razlika je sto je ono takmicenje u 3d grafici (dizajn zona), a ovo sto ti predlazes neko takmicenje u dizajnu, ali, ne bas ni dizajnu nego pravljenju modela nekog predmeta koliko sam shvatio koji ne sme da bude prezentovan na lep nacin nego samo onako, screen capturovan iz radnog okruzenja.
[ SpelingMistakes @ 12.05.2004. 13:02 ] @
Opet bih zamolio da ne raspravljamo o tome koje su razlike izmedju ovog i nekog drugog takmicenja - nadmetanja. Jednostavno to nas skrece sa puta da se ovde organizuje to isto, da mozda shodno mogucnostima, trenutku u kom se odrzava i ljudima na ovom forumu mozda bude kvalitetnije od drugih i slicno.

Ako neko malo bolje pogleda u ovoj temi nema nigde ni spomena o screencapture-u - Znaci dozvoljene su slike samo sa defaultnim materijalima- Da li ce kao sto sam ja predlozio biti uradjene - obradjene sve kod mene u maji, ili ce neko nesto poslati sam, ili ce pak neko raditi u max-u nebitno je - Bitno je da je ovo prilika da se svako sa ovog foruma ravnopravno predstavi sa svojim idejama, a ne znanjem vizuelizacije.

Nadam se da smo razjasnili sve nejasnoce. Stvarno Vas sve molim da se malo potrudimo, i organizujemo ovo, jer cemo svi time beneficirati, nebitno kako i na koje nacine.

Postovi koji nece voditi u tom smeru nisu u svrhu pomaganja, vec odmaganja i-ili skretanja price sa teme, pa ce po pravilniku biti i brisane


Speling
[ pailhead @ 12.05.2004. 15:32 ] @
sta su default materijali?
[ SpelingMistakes @ 13.05.2004. 19:45 ] @
Pailhead

To je materijal koje je automatski selektovan ako drugacije nije navedeno ili moza bolje na negleskom

material that is selected automatically unless an alternative is not specified

Speling

PS - Ova tema nije mesto za takva pocetnicka pitanja. Ako to ne znas, mogao si nekog da pitas na private ili e-mailom - cak i mene. Na kraju krajve pokreni novu temu, pa se tu malo raspitaj o 3d animaciji.
[ pailhead @ 13.05.2004. 23:16 ] @
U mom selu se programi sa kojima radis uglavnom optimizuju, i default materijal se podesava, npr meni je podesen vray material odredjene boje i odredjenih karakteristika, koji moze da se koristi samo uz odredjeni renderer. Sta sad, jel to default materijal ili ne, mislim meni je on podesen po defaultu, ti sigurni imas drugaciji.
[ pailhead @ 13.05.2004. 23:21 ] @
Izvinjavam se, nisam znao da su default materijali toliko profesionalna stvar.
[ SpelingMistakes @ 14.05.2004. 13:34 ] @
Znas default je default, cim ga izmenis nije defaul - Ok

Pitao si ja sam ti odgovorio - Nisam upoznat sa radom u tvom selu, niti me iskreno zanima - Bilo bi lepo da ne opterecujemo ovu temu raspravama o necemu sto nije konkretno vezano za nju, vec idejama za takmicenje i prezentaciju. Ako imas nesto konkretno vezano za ovu temu da napises, slobodno. Argumentovani komentari i kritike su uvek bili dobro dosli sako se ja pitam.

Samo komentar - Pre neko sto nesto kritikujes ili komentarises, procitaj moje postove gore koji opisuju kako je sve to zamisljnjeo, da se ne bi desilo da moram neke stvari da ponavaljam da bih ti odgovorio.

Ali ne znam zaste tebe bas ova tema interesuje - Ovde se radi o "tehnickim" stvarima, bez uticaja znanja o animaciji i prezentaciji, gde bi radovi mogli da budu npr trafika, slem ili nesto tako, sa nekim argumentovanim unapredjenjima. Mislim da ovde nece biti mesta za glave bez obzira kako su dobro uradjene, jer mislim da se glava ne moze unaprediti, a i nije tehnicka stvar!

Speling
[ pailhead @ 14.05.2004. 23:14 ] @
Ni moji projekti se nemogu unaprediti.
[ forgotten @ 28.05.2004. 14:44 ] @
Pa dobro ljudi oce li biti vise tog takmicenja?
[ SpelingMistakes @ 28.05.2004. 17:22 ] @
Pa ja sam za - ali sam se povukao jos na pocetku - Ako zelis ti postuj neki svoj rad prema pravilima koja su navedena gore, pa ce ti se - nadam se - pridruziti jos ljudi.

Slika neka bude 800x600, a materijali samo default - Ako imas sklop, dozvoljeno je da materijali budu u raznim bojama cisto da bi se shvatila razlika izmedju delova sklopa.

Za sada toliko - ako ima jos nekih pitanja - slobodno ih postaviite.


Speling
[ indaflesh @ 28.05.2004. 18:48 ] @
Kad je u pitanju 3d, ima li ogranicenje min/max br poligona? I koja tema? Nemoj sad neko da predstavi rad "Hiljadu i jedan verteks skupljen na jednom mjestu bez veldovanja". Dobro sad, lupam, ali mislim ipak da bi trebala biti univerzalna tema. Mozda dio automobila ili slicno.
[ SpelingMistakes @ 28.05.2004. 19:59 ] @
Da malo podsetim ljude na "pravila"
Citat:

1. Projekat ne sme biti radjen za pare - vec cisto za potrebe ove i ovog nacina prezentacije – nadmetanja
2. Projekat mora biti iz oblasti projektovanja – tacnije dizajna
3. Projekat ce se ocenjivati iskljucivo sa dizajnerske a ne sa prezentacione strane

Citat:
ovde se iskljucivo vodi racuna o umesnosti i idejama dizajnera

Citat:
Ovde ima jako mnogo "tehnickih i funkcionalno orjentisanih" pojedinaca, kakav sam i sam, pa sam hteo da to iskoristim i da dam priliku ljudima da se malo uporedjuju, da vidimo razlicite stilove rada, razlicita razmisljanja, mogucnosti i slicno.

Citat:
Slika neka bude 800x600, a materijali samo default - Ako imas sklop, dozvoljeno je da materijali budu u raznim bojama cisto da bi se shvatila razlika izmedju delova sklopa.


Size takmicenja - tacnije prezentacije je u ovih nekoliko recenica - znaci nebitan je broj polugona, ako vec mislite da radite u maji ili max-u - bitna je ideja, mada je bitan i nacin prezentacije - koje je opet izuzetno ogranicen - ali svakako da ce biti uticaja nacin prezentacije dizajna. Za sada je kolicina postovanih slika ogranicena na npr 5 slika za jedan dizajn (bez obzira koliko on imao delova)

Toliko o tome -

Speling

[ forgotten @ 29.05.2004. 15:09 ] @
Evo ovako: kad je vec takmicenje ne bi voleo bas da ispadne slobodna tema, neka bude nesto odredjeno a ne jedan pravi trafiku, a drugi slem, pa naravno kakav god da je taj slem siguran sam da bi trafika pobedila (jedino ako nije uradjena samo iz jednog exruda :)). Znaci predlazem da npr za takmicenje bude dat konkretan naziv rada jer ce se na taj nacin lakse poznati ko je kreativniji i lakse je odluciti se ko je pobednik a ne da ljudi ovde postavljaju "od igle pa do lokomotive", i da se da naravno vremena za izradu i postovanje, ali opet to zavisi od lenjosti i intezivnosti nekih, znaci moze da traje nedelju a moze i mesec dana, naglasavam opet zavisi od broja prikupljenih radova. Toliko od mene, a sta misle ostali?
[ indaflesh @ 29.05.2004. 20:53 ] @
Ja sam za trafiku :)
[ SpelingMistakes @ 30.05.2004. 10:07 ] @
Vidite te su Vam dobre - Znaci ipak nisam najpametniji :P he he he

- Ok Tema ce biti NAMESTAJ - Sta podrazumeva rec namestaj - mislim sta tacnije moze da se radi pod tom recju - npr u ovom slucaju ce to biti ograniceno na unapredjenje kreveta u bilo kom obliku. Znaci moze i lezaljka ako smatrate da Vam je pristup unapredjenje iste, jeste da nije krevet ali sluzi za lezanje. Kad se kaze unapredjenje podrazumeva se da je ideja napredak u dizajnu, implementaciji ili necemu trecem, i da ista nije vec vidjena, zato prvo proverite svoju ideju - pristup, kako ne bi ste dosli u situaciju da budete diskvalifikovani.

Evo pogledajte kako jedno takmicenje u inostranstvu izgleda http://www.design-engine.com/competition/ Kad smo vec kod tog takmicenje obratite paznju na sliku i takmicara broj 17 - NEVEROVATNO (ali to je rasprava za drugu temu) Tu je tema koliko kao sto svi vidite bila Stolica, ili sve sto na nju podseca - e mi cemo da pravimo krevet

Nadmetanje u idejama a ne vizuelizaciji pocinje od DANAS a vreme za izradu radova je do kraja sledeceg meseca. Mislim da je to i previse, ali to ce omoguciti svima da se informisu i da prihvate izazov cak i na pola takmicenja. Ideje i radovo moraju ispuniti pored gore navedenih uslova jos jedan - moraju biti u 3D - Kada se nadmetanje zavrsi, prva tri rada ce imati cast i obavezu da naprave tutorijale - pisane koji ce biti postavljeni uz njihov rad. U njemu ce prevashodno biti opisana ideja, pa tek onda postupak izrade projekta. Ako do tada razradimo ideju video tutorijalima, verujem da nece biti problema da ih obradimo i na taj nacin

Toliko za sada

Sto se tice sudijskog "borda" mislim da bi to trebalo da bude ekipa moderatora sa ovog foruma, cime su oni sami iskljuceni iz takmisenja - ako takmicari izraze zelju sudijska trojka moze biti dopunjena sa jos nekim clanom ili izmenjena potpuno!!!!!

Speling
[ ic2000 @ 01.06.2004. 23:19 ] @
Ako kontam takmicenje obuhvata 3d dizajn, tj. modelovanje?!?!
[ SpelingMistakes @ 13.06.2004. 12:10 ] @
Hej ljudi Vec je 13-ti - znaci dosli smo na pola takmicenja za krevet - ali izgleda da nece biti mnogo ucesnika - jer nekako su pomalo zamrle stvari na forumu - Ne znam zasto - Mozda ispiti, odmori, seks ili nesto trece - ali 13 dana seksa - Ha ha ha - a i krevet mu dodje onda dobra tema
[ SpelingMistakes @ 14.06.2004. 20:27 ] @
Da ali 5hock ti zaboravljas da dizajn treba da bude prezentovan u defaultnim materijalim- materijalu - Shvatas - ovo ne treba da bude takmicenje u prezentaciji i boljem koriscenju pluginova, vec DIZAJNU - hmm NEKI NIKAD NECE NAUCITI






INACE Ja nikada ne bih dao devojci da sedne na takav krevet - Mozda bi se zbog moje lepote odlucila za njega i nju u njemu :P a ne za mene i mene u ...... He he he
[ 5h0ck @ 14.06.2004. 21:54 ] @
E, pa ovako je onda bolje! Sve izbrisano!
Necu vise nista ni da postavljam, ni da se trudim, ni da glumim majmuna ovde!
Uzmite pa postavljajte vase slike, jednog dana kada ih uradite... otprilike, na ovoj temi ce se postaviti svega pet slika do kraja 2015. godine.
Srecno...

PS: Nema ni jedan, jedini plugin na ovoj slici, cak ni tufne nisu nit mapa nit plugin!
Nisam cak ni Brazil koristio...

Citat:
SpelingMistakes: hmm NEKI NIKAD NECE NAUCITI
[ Bojan Basic @ 14.06.2004. 22:02 ] @
E, 5h0ck, lakše malo, čini mi se da nisi zapazio smajlija pored te rečenice koju si citirao, niko nije imao nameru da te vređa, opušteno.