[ a z r a @ 14.05.2004. 02:22 ] @
Jel zna neko koli su troskovi dostave i kako se racunaju? prema cijeni narucenog ili zemlji iz koje narucujes?
Jednostavno zanima me kolko bi me pokrali da narucim nesto na E-bayu u cijeni od recimo 50 eura?
[ ROCCO @ 05.06.2004. 23:54 ] @
Oko 20 jevreja,ali pravo pitanje je -koliko ce te odrati nashi !!!
[ pctel @ 06.06.2004. 00:08 ] @
Troskovi dostave zavise valjda od tezine i dimenzija pakovanja. Zamolio bih ako je neko kupovao na e-bay da napise neko detaljno uputstvo sta raditi, na sta treba obratititi paznju, mogucnost prevare, kako platiti, kako transportovati...
Ne bi bilo lose da to bude TOP tema.
[ *Guru* @ 25.06.2004. 21:11 ] @
Stvar je vrlo jednostavna.
Br.1 Kupi se sta se zeli kupiti
Br. 2. Plati se jednim od nacina ( kartica, bankovni transfer,. pouzece itd )
Br. 3 Ako je roba u EU ili uglvnom van zemlje odna se jasno zaracuna i carina
Br. 4 Carina ovisi o vrijednosti posiljke i o mjestu gdje se carini
Br. 5 Ako vrijednost nije naznacena onda se carina zaracuna prema virtuelnoj vrijednosti koju bi trebala imati ta roba da se kupi u zemlji
Br. 6 Uvjek postoji minmalna vrijednost carine iako nije nazancena ni vrijednost ni sadrzaj posiljke
Br. U CARINU ULAZE I TROSKOVI POSTARINE, tj ako se carini 100 km od granice placa se po svakom km odredjenu cifru. To znaci da carina za istu robu nije ista za onoga koji stanuje 10km od granice ili 500km. Iako su troskovi postarine isti.

Npr. Kupi se nesto za 100 Eur.
Onaj koji prodaje zaracuna jos postarinu ( regularnu ) za posiljku izvan EU ( ovisi iz koje zemlje se salje ). Moze biti 10 - 40 Eur ( ovisi o servisu koji salje DHL,SDA,ecc ) Dakle vec smo na 140 Eur. Recimo da paket dolazi u carinarnicu koja je 500km od granice. U tom slucaju se na 140 Eur zaracuna carina kojoj se dodaju troskovi po km, znaci 500 x cifra/km. Nadam se da sam pojasnio. Ima previse varijabli da bi mogao dati numericki primjer