[ Ve$eli @ 16.05.2004. 12:22 ] @
Nadam se da nisam pogresio forum.
1.Posto se zna da se cena IP telefonije racuna po minuti a u mnogim tabelama vidim cene troskova IP telefonije u zemljama u kojima IP telefonija nije dozvoljena, kako to da postoji cena?
2.Pretpostavimo da se da se poziv odvija u okviru jedne zemlje
Da li su u tom slučaju troškovi poziva:
a) cena od pozivaoca do prvog gateway-a + cena sata interneta+ cena od gatewaya do primaoca poziva
b)cena od pozivaoca do prvog gateway-a + cena sata IP telefonije+ cena od gatewaya do primaoca poziva
Da li cenu IP telefonije diktiraju VoIP operateri?
3.da li se razlikuje internacionalni poziv od slučaja pod brojem 2
4.U jednoj tabeli sam video da u jednoj koloni navedu zemlju odredista a u drugoj cenu poziva.
zar se cena IP razgovora ne tarifira prema ceni zemlje iz koje se poziva
[ dulem @ 19.05.2004. 10:42 ] @
Probacu da ti malo pomognem, mada nisam video tu tabelu o kojoj pricas mada mogu da pretpostavim.
1. Mnogi ITSP koji nemaju terminaciju u toj zemlji koriste prvu susednu zemlju za iniciranje poziva. To opet uglavnom dodje jeftinije nego obicna telefonija.
2. Ovo je vec redji slucaj - osim u USA i UK, tu su male razlike u ceni.
Cenu VoIP-a ne diktiraju VoIP operatori jer i oni zavise od lokalnog Telekoma, ili ko im vec pruza usluge fiksne telefonije.
Sto se tice pod a) i b) ja bi ovako rekao 'cena sata IP telefonije' = a)
Internacionalni poziv se ne razlikuje od domaceg, to i jeste prednost ovoga - jer ti je cena Interneta ista nezavisno od destinacije (zanemaricemo @lite za citanje poste).

4. Kao sto rekoh cena Interneta je ista nezavisno od zemlje koju zoves tako da tu nema nekog smisla gledati zemlju iz koje se poziva, mada neki operateri (Net2Phone) formiraju cenu i prema zemlji odakle dolazi poziv.

Sve u svemu osnovni paremetar za odredjivanje cene IP telefonije je cena lokalnog poziva i razvijenost Internet infrastrukture u toj zemlji.

Nadam se da ti je sad makar malo jasnije,

Dule
[ Ve$eli @ 19.05.2004. 20:30 ] @
Da, jasnije je.
Bilo mi je malo cudno da svaki VoIP operater naplacuje flat-rate saobracaj bez obzira na udaljenost izmedju gateway-a.
A sto se tice tabela

http://www.ericsson.hr/etk/revija/br_1_2001/prijenos_govora.htm (tablica1)
i
http://www.innosphere.net/rates.html

U svakom slucaju hvala.
[ Ivan Dimkovic @ 19.05.2004. 20:34 ] @
Citat:

Bilo mi je malo cudno da svaki VoIP operater naplacuje flat-rate saobracaj bez obzira na udaljenost izmedju gateway-a.


Pa ako su ti transportni troskovi (kroz IP mrezu) isti, nema nikakvog smisla da naplacujes po duzini prenosa, vec iskljucivo u zavisnosti troskova terminacije poziva na lokalnoj mrezi + neki tvoj koeficijent koji ti omogucuje zaradu.
[ Ve$eli @ 20.05.2004. 01:50 ] @
Sad sam iskopao nesto sto se kosi sa ovim gore. Evo sta kaze FCC:

Some VoIP providers charge for a long distance call to a number outside your calling area, similar to existing, traditional wireline telephone service. Other VoIP providers permit you to call anywhere at a flat rate for a fixed number of minutes

http://www.fcc.gov/voip/