[ Dylan Dog @ 16.05.2004. 12:55 ] @
Bio sam na nekom forumu gde ljudi ostavljaju logfile skeniranja antivirus programom i video sam da dosta njih ima po dva procesora u računaru.Nisam ni znao da je to moguće .Za šta se koristi takva mašina?
[ Dejan Lozanovic @ 16.05.2004. 13:10 ] @
Pa uglavnom za servere gde imas vise zahteva koji se paralelno izvrsavaju. Ti na desktop racunaru mozes da imas prednosti sa dva ili vise procesora jedino ako aplikacija koristi threadove ili aplikacija pokrene vise procesa, u suprotonom radice samooo jedan procesor.
[ indicator1 @ 17.05.2004. 11:22 ] @
Retko kome treba i retko ko ima 2 procesora. To sto si ti video su racunari sa HT procesorima koji se sistemu prijavljuju kao dva a u stvari su (fizicki) jedan procesor.
[ MaRaToNcI @ 17.05.2004. 11:55 ] @
najvise se koriste za zahtevne operacije ( na primer video montaza-rendering)
[ byTer @ 17.05.2004. 12:47 ] @
I to mora software da podrzava. Znam da podrzava Photoshop, znaci verovatno i 3DStudio Max i slicni programi.
[ Zevs85 @ 17.05.2004. 22:41 ] @
Racunari sa dva procesora, "duplim" napajanjem ili dva hard diska koja rade u isto vreme kao jedan koriste se najcesce kao serveri u racunarskim stanicama! Kod njih je moguce cak za vreme rada ako crkne hard da se odmah menja, napajanje se samo prebacuje, na tim serverima se koriste i posebni operativni sistemi!
Takodje i televizije koriste takve ili slicne masine...
[ byTer @ 18.05.2004. 12:30 ] @
Windows XP nije poseban sistem. ;)
[ kUdtiHaEX @ 18.05.2004. 21:16 ] @
Dobijes dvoprocesorsku masinu :D

HT i dva fizicki razdvojena CPU-a nemaju veze jedno sa drugim. Sama nameta takvih masina je vec recena...
[ lancia88 @ 18.05.2004. 22:43 ] @
Pozdrav,
samo dopuna: u praksi, u 3D modelovanju i renderu, daleko vise ucine dve razdvojene umrezene masine nego jedna dvoprocesorska ali kod video-montaze (koja se drasticno razlikuje od pomenutog) postoje kod pojedinih montaznih kartica i zahtevi za multiprocesorskom masinom, specifikacije su tu izricite cak i u vezi brzine i proizvodjaca procesora. Naravno, sve to radi i u obicnim masinama ali tada nema RT (real time) efekata koji su zasnovani na multiprocesorskoj koncepciji te se tada oni moraju renderovati. Matrox je svoju strategiju poodavno usmerio na kombinaciju montazne i graficke karte i njihovih procesora, Miro/Pinacle na multiprocesorsku montaznu karticu a npr. Kanopus upravo na dual procesorsku masinu onako kako sam to naveo u primeru. Dakle, u praksi imamo upotrebu dvoprocesorskih kartica i bez softvera koji je nacelno neophodan za pravilnu raspodelu zadataka po CPU.
Pozdrav
[ Nabukodonosor @ 19.05.2004. 20:50 ] @
Zar nije potreban i OS koji je multithread kompatibilan? XP Home koliko ja znam to nije, a bogami ni oni pre njega.
[ lancia88 @ 20.05.2004. 11:41 ] @
Pozdrav,
Nabukodonosor, ako je pitanje o OS upuceno zbog mog posta, da pojasnim i ne pravim zabunu. OS je definitivno neophodan za rad dual procesorskih masina tako da svaki CPU radi svoj posao a ne oba CPU isti (to regulise SW, odnosno OS). U mom postu je pomenuto da SW koji dolazi uz pominjane kartice bez podrske OS odradjuje ali iskljucivo ono sto sam naveo, tj.koristi oba CPU kao i procesore sa kartce/a da bi u isto vreme odradjivao vise stvari. Inace, NT familija(win2000) je podrzavala dvoprocesorski rad. U prakticnom smislu, usled pojave 64-bitnog HW-a a evo upravo i SW-a, mislim da prica o dualprocesorskoj masini prestaje da bude aktuelna. Tek sa vise CPU u jednoj masini realno je moguce ostvariti mocniji server koji bi velike baze od recimo 60-ak GB lakse podrzavao od 64-bitne generacije. Naravno, i to vazi dok ne "izleti" i neki dual 64-bitni "zmaj-server" pa sve jovo-nanovo.
pozdrav
[ Imm[]rt4lis @ 27.05.2004. 18:10 ] @
2 ili vishe procesora koriste multi Hdd mashine, obicno su to serveri ,inace za igranje igrica ili neke single aplikacije ne bi dobio neke znatno bolje preformanse
[ Nabukodonosor @ 27.05.2004. 19:30 ] @
Citat:
Imm[]rt4lis:2 ili vishe procesora koriste multi Hdd mashine

Ne razumem. Kakve veze ima koliko masina ima hard diskova?!?!