[ Boris @ 10.01.2002. 13:54 ] @
Ovako...Treba da umrezim dva racunara, direktna veza. Racunari su u razlicitim kucama ali su kuce blizu jedna drugoj dako da nije neki veliki problem. Nemam neki posebni problem nego sam chisto hteo da se informisem oko kablova i prikljucaka. Mislio sam da uzmem utp kabl i twisted pair prikljucke, nego ne znam kako se ti kablovi ponashaju na otvorenom poshto ce jedan deo kabla biti napolju e sad: Dali mi treba neka druga vrsta kabla, neki izolator da kroz njega provucem kabl, ili mi netreba nishta nego samo stavim utp kanbl i to je to, i josh do koliko metara razdaljine ide utp kabl? i da li je twister pair = RJ45. E da i kabl ce da bude u vazduhu (da visi) od jednog prozora do drugog pa sam mislio moze li to tek tako da "visi", i koliko je debeo utp kabl (mislim na precnik)? Malo sam smorio ali sta cu :) .



-----------------

p0zdrav svima
[ B o j a n @ 10.01.2002. 17:59 ] @
Hm, sto se tice kabliranja tu ces morati malko da pripazis na to "visenje" kabla. On definitivno mora biti obmotan oko neke sajle, cega vec, kako se ne bi izduzivao/skupljao na toploti/hladnoci i imao oslonac, kako vec. Onda razdaljina ne sme da predje vise od 150m ako ne zelis neke ozbiljnije gubitke u prenosu. Bilo bi pozeljno da kabl zastitis ( samo nemam prestavu sa cime ?? ), mada u principu ta zastita i nije preko potrebna. Meni je bnc kabl razapet vertikalno nekih 20-ak metara bez ikakve zastite, pa nisam primecivao nikakve probleme, za utp nisam siguran bash$.


A o prikljucima/ vrsti kabla koji tebi treba za tvoju specificnu konfiguraciju terena i kartica ces se mozda najbolje informisati tamo gde kabel budes kupovao.

[ Boris @ 10.01.2002. 20:41 ] @
Vidis deo gde kabl visi mogao bih da smanjim na jedno 5m, znaci pet metara samo pravo nikakve krivine onda posle po krovu do prozora pa do mashine, mislim da nebi bilo problema pa sam mislio na tom delu da provucem kroz crevo za vodu :), a cuo sam ima na buvljaku povoljno :).
=============
p0zdrav mrvo, Bojane i dunno how u call yourself this days :) j/k, da i hvala.
[ Iznogud @ 11.01.2002. 06:57 ] @
Citat:
Boris:
josh do koliko metara razdaljine ide utp kabl? i da li je twister pair = RJ45.

-----------------

p0zdrav svima


Po standardima UTP kebel kategorije 5 (CAT5) izmedju dve radne stanice ne sme da predje duzinu od 90 metara. Naravno, mreza radi i na vecoj duzini ali se ne garantuje siguran prenos podataka.
RJ45 je konektor koji se montira na krajeve UTP kabla. Postoje standardi i za raspored parica na njemu (po bojama) - pazi kada bides montirao jer neke parice moraju biti ukrstene na krajevima kabla.
[ stinger @ 11.01.2002. 09:48 ] @
http://onlinedocs.drenik.net/internet/mreze/
[ Boris @ 12.01.2002. 10:41 ] @
Dali moze da 10/100mbit-na kartica da radi na 30 m pod 100 mbita. Kad stavim auto cini mi se da ide na 10 mbita. Direktna veza. Ako ne moze dali bi pomoglo da je razdaljina 23 metra?
[ U--G @ 12.01.2002. 11:12 ] @
100 MB/s radi bez problema na 30 metara, nemoj stavljati auto speed nego stavi 100 na obe kartice.
[ Boris @ 12.01.2002. 12:56 ] @
Hvala svima ! Sredio sam sve.