[ dakiyu @ 18.05.2004. 03:56 ] @
Pomozite mi da se resim ili smanjim signal na ulazu koji se pojavio na 60 kanalu tako da sada nemam pink i bk koji su bili odlicni a i vecina drugih su sa duhovima...cuo sam da postoji neki deo koji se postavi na ulazu antene u tv koji smanjuje jacinu signala na odredjenom kanalu...taman mi se idiotsko tv Pancevo sklonilo sa 36-og pa sam dobio SOS i Art a sada mi dosli ovi idioti sa predajnikom u sred grada na 60-om...jos kada dodam da sony trinitron ne trpi duhove...katastrofa.
Sve sam probao sa pomeranjem i nema sanse...imam onu cesku mrezastu antenu sa pojacivacem(ubedljivo najbolje se pokazala probao sam sve loge i pojacivace) i zivim u kuci.
Molim vas recite mi postoji li teko nesto ili sta da radim?ista situacija sa slikom je sa svim komsijama i jednom polovinom grada.Dajte neko resenje...
Hvala
[ salec @ 18.05.2004. 09:08 ] @
Sprava koju tražiš naziva se "usisni filter". Vidi kod lokalnih antena servisa. Mada, u sličnoj situaciji, meni to nije pomoglo.

Da li su ti predajnici pod različitim azimutima, ili su svi otprilike u istom smeru? Ako je ovo drugo, teško da ima pomoći...
[ guja011 @ 18.05.2004. 10:23 ] @
posto se radi o gusenju 1 frekvencije onda je to nesto kao tv notch filter.
naprimer:

http://www.dewtronics.com/tuto...amblers/notchfilter/df222.html

[ guja011 @ 18.05.2004. 10:52 ] @
eeeee, evo nesto jako dobro. budi strpljiv i procitaj celo.
ako se pokaze dobro i nastancujes biznis po naselju , dodjes mi 1 pivo


http://www.qsl.net/we6w/projects/vhf_notch.txt

nemoj da se brines, digiton i malo matisa i mozes za bilo koju frekvenciju.
princip je bitan, jel.

[ guja011 @ 18.05.2004. 11:08 ] @


evo ti ovo sto stvarno mozes da probas a nije tesko. radi se o 1/4 talasnom parcetu koaxa od antene procitaj text ovde

http://www.homewiringandmore.c...rence/solutions/solutions.html

skrolaj do dna srane tu sve lepo pise. znam da je ovo upalilo kada se svojevremeno pojavio jedan prejaki predajnik od tvpalme
[ dakiyu @ 18.05.2004. 13:44 ] @
Pa evo pojasnjenja...zgrada koja nas gusi je upravo izmedju nas i Beograda tako da svi koji smo ispred nje blize ili dalje imamo iste probleme a to je bogami pola grada...e sad oni koji su i dalje a i malo levo ili desno imaju manje problema ali uglavnom 30% losiju sliku ako mi ovde imamo 60%.U tih 60% mi blize gubimo potpuno ili skoro potpuno bk(na 3 frekv.),pink na 59 a ostali su samo gledljivi...smesno je da je upravo sa te zgrade skinut predajnik tv Panceva koji sam spomenuo i evo posle tri meseca na isti stub je postavljen NS.TV Pa je bilo na 37(sada je preseljeno u BG na 37 i mislim 49 i mi ga jedva vidimo) pa zbog te jacine nismo imali SOS na 36 i art na 38 a i ostali na 35 i 39 su imali smetnje.
@Salec tada je pomagao taj filter medjutim u servisu mi kazu da ga ne mogu montirati na ovu antenu jer on ide izmedju antene i pojacivaca a pojacivac je fakticki srafovima zavijen za mrezu antene tako da ga nemaju gde zalemiti.
Svi su pod istim azimutima t.j. prema beogradu a taj NS stoji izmedju nas tako da gusi kompletno a usput je izgleda i jaci od TV Pa.Ako okrenem negde drugo gubim po 5 kanala iako druge dobijam cistije sto mi ipak nije resenje.Uglavnom sve nam dolazi iz BG na frekvencijama za BG samo sto se u toj putanji sada nalazi ovaj predajnik.Cujem danas da je napisana peticija,da stize neka kontrola iz ministarstva ali bice posle ono sve je po zakonu,ne smetaju oni nikom.
U servisu su mi ponudili neke njihove antene sa tim filterom za lepih 3000 din(doduse ako ne valja da vratim) pa trazim jeftinije resenje...jer smatram da mi nikakve posebne antene nisu potrebne jer sam apsolutno imao 15-ak cistih programa i 5 dobro gledljivih i to onih koji mi ni ne trebaju bas...(metropolis,palma,ibc,yu info,stari NS) ali da se odreknem BK i Pinka nema sanse.
@guja011 i od guje mleko cemo da nadjemo ako treba kakvo pivo...hvala na linkovima evo sada cu da prostudiram...inace imam elektro-lemilickih iskustava a i dobro poznajem predajnicko nebo zajedno sa tri satelitske koje posedujem tako da i neke seme mogu biti dobro dosle...

evo jos dva pitanja mi sada pala na pamet...da li bi pogomao recimo trafo podesivog napona(sada je 12v) pa da ga recimo trimerom spustim na 11...
ili vidim da ima nekih plocica za tu antenu koje imaju trimer na sebi verovatno za smanjenje jacine prijema ne znam...
[ salec @ 18.05.2004. 15:12 ] @
Vidi ovako... Imas veliki problem, koji ne može biti rešen sa istom antenom. Pojačavač mnogo pogoršava situaciju ako imaš snažnu stanicu u blizini. Naknadno filtriranje je, kako su ti i rekli, besmisleno.
[ guja011 @ 18.05.2004. 15:12 ] @
jokete. tako ljuljas vec namestene radne tacke.
cak i da je pojacanje u funkciji glavnog napona a ne prednapona izgubio bi slabije signale a ova sirovina od prejakog bi tukla i dalje superiorno.
treba samo umlatiti ili tu f gde je smetalo ili neku na kojoj prsti.
[ dakiyu @ 18.05.2004. 23:32 ] @
@salec,sta predlazes...vidim ima i neka plocica sa ulazom za jednu logu i opet neki trimer...da se raspitam?Mislim da budem iskren stvarno znam da te antene o kojima vam pricam kostaju 400 dinara sa sve trafom i da ne bi trebalo previse da ocekujem za te pare ali ubedljivo najbolje rezultate daju ali samo u niskim objektima...probao sam na desetak mesta kod prijatelja i ako su vislje od prvog sprata nema nicega...svaki grad u Srbiji ih je pun...jos tako male vetar im ne moze nista...
@guja,moracu izgleda u BG po taj T komad jos nisam probao a one linkove na prevod...

samo mi prevedite sto ste pricali znaci trafo podesivog napona nece moci?

Hvala
[ guja011 @ 18.05.2004. 23:43 ] @
ama neee... taj t-štik ti je najglupavija spojnica trokraka. imaš toga na buvljaku
gde se prodaje kojekakva tv-bižuterija. taj trimovani četvrttalasni "stab noč filter" bi u principu trebao ići pre predpojačala. jer ako ono podivlja od prejakog signala
filter u toj papazjaniji nema efekta.
[ salec @ 19.05.2004. 08:56 ] @
Gde plocica? Je li to deo te antene koju imaš?
[ shina @ 19.05.2004. 09:32 ] @
Srednja frekvencija 60-og kanala je 786MHz, treba da napravis filter, kao na slici. Sva tri oscilatorna kola su podesena na 786MHz, znaci trebaju ti tri (ista) trimer-kondenzatora, oko 5pF, i tri iste zavonice (na zraku), koje ces izracunat. Posto, vjerovatno, nemas trck generator, morat ces to podesit, onako, na "uho", sto bi se reklo. Ja sam filter ugradio u kutijicu od lima (konzerva od instant kafe se odlicno letuje), zaletovo sam dva F konektora, tako da to i ne izgleda loshe. Eto ima i slika.Kako posedit filter? Recimo da je lijeva strana ulaz, na nju spojis antenu, a izlaz na TV sa iste tacke. TV na kanal 60 i onda podesavas prvi oscilator tako da dobijes najloshiju sliku (na 60 kanalu), kad to zavrsis, izlaz filtera prebaci iza drugog oscilatora, a treci otpoji (odlemi ili zavonicu, a bolje kondenzator).Ponovis proceduru sa prvim i drugim oscilatornim kolom, znaci - najloshiji prijem. Kad to zavrshis, vrati trace osc. kolo na mjesto i ponovi sve ispocetka , znaci prvo, pa drugoo i trece kolo. Na kraju tog 60 kanala nece biti, cak i da ti treba (HI). Kao sto se vidi na pic 1, gusenje je vece od 60dB, tako da i ako dovedes signal sa predajnika te TV stanice (60kanal), na izlazu ga neces imati ni u tragovima. Usput, provjeri, kako se ponasaju ostali kanali, jesi li sta pokvario, ako jesi, vrati se na racunanje i nadji gdje si to pogrijesio.
I jos nesto, sve ovo se radi (mislim na podesavanje) u ZATVORENOJ kutiji (metalnoj), i podesavaj kroz rupice na poklopcu. Ako budes koristio metalni odvijac za podesavanje, nikad ga neces podesit, treba ti stimalica, ili slicno, znaci, plastika.
Kod tebe je problem jednostavan, kod mene je bio slucaj da sam imao tri predajnika na tri susjena kanala, smetali su jedan drugom, a i ostalima! Ja sam pravio filtere za freq. izmedju dva TV kanala, i sve je radilo super. Na drugoj slici se vidi kako taj filter radi na 8 kanalu VHF. Eto to bi bilo to, pozdrav...
[ dakiyu @ 20.05.2004. 00:34 ] @
Puno hvala @shine...a i svima vama...ima dosta predloga pa sada znam odakle da krenem i javicu rezultate svakako...

[email protected],ta antena ima nekoliko plocica koje se na nasem cuvenom buvljaku prodaju(dzabe 100 din) kao ako crkne da moze da se zameni,pa vidim da ima i tih pa sam pre nekoliko meseci pitao cemu taj dodatni ulaz na samoj ploci i rekose za jos jednu obicnu antenu...taman sam hteo da probam zbog tv PA ali su oni otisli u BG pa sam se sada toga setio kada si rekao da mora jos neka antena,mada mi to nije jasno jer su apsolutno svi kanali najbolji kada se antena okrene prema BG pa ne vidim sta ce mi pomoci jos jedna antena kada i ona mora da se usmeri prema BG.
[ salec @ 20.05.2004. 12:32 ] @
Još jedna antena bi mogla da pomogne utoliko što kada sabiraš radio signal sa njim istim, ali zakašnjenim, možeš dobiti i duplo jači signal, ali i potpuno ga potisnuti, zavisno od toga koliko je zakasnio.

Na primer, filter sa parčetom kabla čiju sliku si video gore radi upravo na tom principu: signal putuje na kraj kabla, odbija se natrag i pri tom kasni upravo toliko koliko mu treba da se poništi sa sledecim talasom u tački gde je trostruka spojnica.

E, sad, kad imaš dve antene i potenciometar, možeš da sve to podesiš tako da radio signal određene talasne dužine zakasniš tako da se sabere sa sobom (iz druge antene) tako da im se potrefe "bregovi" jednog sa "dolovima" drugog (što se podesi dužinom kabla) a onda sa potenciometrom našteliš da razlika bude tačno nula. Ako se ova "računska operacija" završi pre nego što jak signal lokalnog predajnika dospe u pojačavački stepen, ima nade da se isfiltrira. Ako ne, onda je džabe sve, jer će siroti pojačavač da utisne video signal koji je prenesen po 60. kanalu na sve kanale, naročito one sa slabijim signalom.

Mana ovakvog pristupa (sa dve antene) je što može donekle da oslabi prijem po svim kanalima, osim ako signal sa te dodatne antene ne bude isfiltriran tako da sadrži samo 60. kanal. Zato bi možda bilo dobro za nju ne uzimati širokopojasnu logu, nego neku antenu koja je što bolja samo za tu talasnu dužinu, i dodati filter propusnik opsega (a ne usisni) između nje i ulaza na pločici.

Za dužinu kabla me ne pitaj, mislim da je to najbolje da se eksperimentalno odredi (a možda neko ovde ima i formulu za računanje). Mislim da to zavisi osim od frekvencije još i od vrste kabla, postoje tu neki faktori skraćenja, a mora se uzeti u obzir i gde se ta druga antena nalazi u odnosu na prvu (koliko ranije ili kasnije "talasni front" dolazi do nje). Da to moram da radim mislim da bih montirao antenu, okrenuo je ka predajniku, a onda se naoružao sa dosta strpljenja i alatom za sečenje i skidanje izolacije sa kablova, pa polako...ili, ako mogu da namestim antenu na neki nosač tako da može da se pomera napred-nazad po pravcu u kome je usmerena, to je još bolje (za 60. TV kanal, 749MHz, talasna dužina je svega 40cm, celo podešavanje bi trebalo da stane u oko 10cm "mrdanja"). Antene bi trebale da budu dovoljno udaljene jedna od druge, inače utiču jedna na drugu na složen, tj. za nas nepredvidljiv način, što bi moglo da nam pomrsi račun.
[ fLuXx @ 23.05.2004. 12:38 ] @
Ako si iz Panceva, pozovi 013/514095, ja mogu da ti resim problem. Ima tu sta moze da se uradi. Problem jeste pojacalo koje se nalazi u samoj anteni, ali se problem moze prevazici uz odredjene modifikacije sto zahteva nekoliko sati intenzivnog rada.
P.S.
Ono sto je shina poslao resava problem, ali ce ti ugusiti i ostale susedne kanale.
[ shina @ 26.05.2004. 12:10 ] @
Nece "gusiti" susjedne kanale.
[ slavkica @ 16.07.2004. 22:57 ] @
Idi na www.dual.co.yu Veoma korisno