[ stex @ 19.05.2004. 11:20 ] @
Interesuje me kako se to radi? Znaci, nesto snimim kamerom (u pokretu, recimo idem ulicom i snimam), i kasnije na to dodam par automobila uradjenih u MAX-u.
Ako moze, malo da me uputite kako se to radi.

Hvala
[ Borkan @ 19.05.2004. 16:31 ] @
Evo ovako manje detaljno ...

Snimak koji si napravio kamerom preneses na komp u neki video format... (npr. .avi)
U 3Dsmax taj video snimak mozes da stavis kao background nekog pogleda, da ti prekrije znaci citav ekran ili kao mapu da dodijelis nekom objektu ... (ako npr. imas televizor u sceni pa na njegov ekran zalijepis taj video snimak)

U prvoj varijanti ako si stavio kao citav background taj svoj video snimak mozes
recimo kao podlogu automobilima da postavis jedan "Patch Grid" i na njega zalijepis
"Shadow" materijal... Ploca ce biti u renderingu nevidljiva ali ce ti samo ostaviti sjenku automobila u sceni kao da su oni stvarno u tvom video snimku ..


[ jovca @ 19.05.2004. 17:41 ] @
Citat:
stex:
Interesuje me kako se to radi? Znaci, nesto snimim kamerom (u pokretu, recimo idem ulicom i snimam), i kasnije na to dodam par automobila uradjenih u MAX-u.
Ako moze, malo da me uputite kako se to radi.

Hvala

Postoji Camera Matching utilty koji sluzi za to.Nisam radio sanjim ali je fora da postavis odredjene tacke po sceni koje "vezes" za snimak odredis gde koja stoji.Pogledaj MAX-ov help file za vise podataka.Za tu svrhu je najbolji program Boujou ako ga neko ima uzmi ga a i nije tezak za koriscenje
[ SpelingMistakes @ 19.05.2004. 18:12 ] @
Uh - Pa to sto ti trazis nije uopste tako jednostavno

Razmisljam moze li se to uopste objasniti sve ovde ovako "pisanjem" jer i kad bi ti to neko pokazivao trebalo bi mu neko "pristojno" vreme - sada to treba pretvoriti u tekst

Moras poznavati itekako dobro snimanje - zum, svetlo, a kamera ti prakticno mora biti na stalku, jer ces u suprotnom imati "drmanje, cimanje i slicno".

Jako mnogo cinilaca moze imati uticaj na takav rad.
Npr
Moras voditi racuna o perspektivi - zumu (objektivu) koji si imao kad si to snimao i slicno - da se ne bi desilo da na primer auto koji imas kao komp animaciju ne "lezi" lepo na slici, jer si pormasio ugao, perspektivu i slicno. Normalno vazno je i svetlo, jer sve to moras sam da "imitiras" kad budes pravio tu scenu u max-u, ako zelis da to uradis PROFI I PROFESINALNO

Nekoliko pitanaj pre toga - Mozes li to ponovo da snimis taj materijal ili ne - jer ako to mozes ponovo da snimis, onda bi trebalo da to i uradis, ali ces prilikom snimanja postaviti i markere - koji ce ti kasnije mnogo pomoci prilikom rada npr u maxu
Znaci trebalo bi izmeriti odstojanje kamere od tog "auta" koji zelis negde da smestis - Ako je materijal koji si snimio prazno mesto na parkingu - ti izmeri "virtualno" do ivice automobila i pogledaj koji je ugao ako ga ima (Znaci visina daljina i ugao kamere kako bi mogao napraviti prakticno takvu scenu kod sebe na kompjuteru).

DA UPROSTIMO STVAR I OBJASNIMO UPORSCENO

Pricacu sada o montazi staticne scene i staticne grafike (bilo kakva da je pa i 3d)

Materijal koji radis u Maxu bilo da je jedna slika ili animacija, mora biti u uradjen sa alfa kanalom.

Kada imas video materijal sa kamere izgrebovan i kad si zavrsio tu animaciju, kreces sa radom u premijeru.

Prvo ces u premijer uvuci materijal koji je grebovan sa kamere, a zatim i materijal koji si napravio sam

Stavi materijal sa kamere na radnu povrsinu (time line) u premijeru i to na video 1
ako nemas jos jedan video layer, dodaj ga
Ok onda stavljas renderovani materijal - na layer dva - ukljuci mu alfa kanal i to je skoro to

Pritiskom na alt taster i povlacenjem misa po time line, dobijas "preview" koji ti pokazuje tvoj materijali i "auto" naplepljen na njega.

Sad se setih - prosto je kao rad u PhotoShopu - imas nekoliko leyera, i ako su oni providni i nemaju pozadinu, videces onaj zadnja u suprotnom neces.

To ti je za pocetak - Postoji razlika cini mi se i u "verzijama premijera" pa ti javi u kojoj radis(u ovoj mojoj pro verziji ja se ubi da nadjem alfa kana, kad ono on ga automatski kapira i ukljucuje ga)

Speling

PS Ovo sam napisao negde oko 12 danas, ali eto postovao sam ga tek sad :)
[ reject @ 20.05.2004. 10:04 ] @
Citat:
Moras poznavati itekako dobro snimanje - zum, svetlo, a kamera ti prakticno mora biti na stalku, jer ces u suprotnom imati "drmanje, cimanje i slicno"

Citao sam da Aura2 ima neki plug-in za skidanje "drmanja" kamere
iz ruke. Ne znam kako, nisam probao, ali zvuci fenomenalno.
[ SpelingMistakes @ 20.05.2004. 10:36 ] @
U auri nikad nisam radio - ali kad smo vec kod recenice - ko ti drma kavez - svaka iole novija kamera ima i opciju "smanjenja" (bese shaking) drmanja kamere - Ne bih sada da trazim tacne "artikle" o tome, ali to unapred resava neke probleme -u stvari samo ih ublazuje. Takodje ne bih da ulazim u temu da jedan iole kvalitetniji stalak za kameru sa tockicima kosta od 1000 Eu pa na dalje.


Ok znaci za gore navedenu temu i pitanje najbitnija je ideja, i relativno poznavanje samog procesa - Ako se neko potrudi i sa najlosijom kamerom moze da napravi sjajne stvari

Speling
[ reject @ 20.05.2004. 13:31 ] @
[offtopic]Aura je cudo.[/offtopic]
Ako se kamera uopste ne pomera, nije nikakav
problem uklopiti 3d animaciju.
Ako se zna tacna putanja kamere i tacne
mere scene koja se snima, nije nikakav problem
ispomerati i "nasu" 3d kameru po istoj putanji
u "nasoj" sceni koja je radjena po pravoj.

Evo jednog lepog primera ubacivanja lika u scenu
http://www.3dluvr.com/pepeland/a_pepei_mpg4.avi
(htttp://www.pepeland.com)
[ stex @ 20.05.2004. 13:39 ] @
Bice to mnogo, mnogo teze nego sto sam mislio. Znanje u MAX-u mi je pocetnicko, ali znam solidno da radim u Premieru (Pro).

U pitanju je uklapanje video snimka sniman iz aviona i nekog nepostojeceg objekta.
Probacu prvo sa jednostavnim primerima, pa ako ide, ide.

Hvala za upute, sad bar znam u kom smeru da radim.
[ SpelingMistakes @ 20.05.2004. 13:53 ] @
Auuu - Ti ces bas da se naradis - Ne znam odakle si ali razmisli da licno porazgovaras sa nekim ko se time duze bavi, ako vec zelis da nesto uradis na tom planu.


Speling
[ reject @ 20.05.2004. 14:11 ] @
Pre nego sto uzmes da modeliras zgradu koja ne postoji na snimku,
probaj da u Premijeru rucno eliminises nezeljeno kretanje kamere
(gore/dole) ako postoji. Ako je kamera super fixirana, a avion leti
konstantnom brzinom pravolinijski :) onda samo treba da ubodes
ugao i brzinu kamere u odnosu na zgradu i da isto tako ispomeras
kameru u odnosu na zgradu. Za reper uzmi neki detalj sa snimka koji
ulazi u snimak na pocetku animacije i izlazi na kraju, tako da mozes
odmah da postavis prvi i zadnji keyframe u animaciji.

Naravno, sve ovo je prica o uklapanju 3d animacije u video snimak.
Da bi ceo poso izgledao kao sa zgrada stvarno postoji, ona mora
biti mnogo realno izrendana, kao i stvari koje su se promenile
pojavom zgrade u sceni (senke po drugim objektima koji stvarno
postoje).