[ Smrt @ 11.01.2002. 10:16 ] @
Da li bi neko bio ljubazan da objasni razliku izmedju kodnog rasporeda 1250 i 8859-2. Vidim neki Yu sajtovi u meta tagovima koriste 1250 a neki 8859-2, pa u cemu je trik i koje su prednosti jednog, odnosno drugog kodnog rasporeda.
[ Gojko Vujovic @ 20.01.2002. 11:53 ] @
Samo je iso-8859-2 kodni raspored koji treba koristiti kada su potrebna naša slova. To je STANDARD i ujedno i kraj priče.

Svaki pokušaj Microsoft-a da uvede haos i pometnju u stanje na tržištu, kao i da zada nove glavobolje korisnicima i kreatorima sajtova, uvođenjem nestandardnih i nepodržanih kodnih rasporeda poput windows-125x treba potpuno ignorisati; kao i sajtove i neodgovorne webmastere koji takve kodne rasporede koriste.
[ Jbyn4e @ 21.01.2002. 17:18 ] @
Tacno, slazem se da treba koristiti standard, tj. ISO. Ali da odgovorim na pitanje - jedina razlika je u interpretaciji nasih slova. tj. konverzija nekih nasih slova (konkretno ž i š ako se dobro secam).
Zakacio sam i makro kod za ultraedit koji konvertuje win1250 u iso8859-2, ukoliko nekome treba.
P.S. Naravno, ako nekome treba obrnuto, izmenite kod ;)
[ Dragi Tata @ 21.01.2002. 17:59 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Samo je iso-8859-2 kodni raspored koji treba koristiti kada su potrebna naša slova. To je STANDARD i ujedno i kraj priče.


I u pravu si i nisi. Tačno je da je iso-8859-2 standardan, ali je tačno i da se sve više prelazi na Unicode, i to posebno na utf-8 u browserima. Sve osim unicode-a ovde već nazivaju "legacy encodings", što znači da nameravaju da ih se otarase u doglednoj budućnosti.

Inače, slažem se da ne treba koristiti Micorosoftove perverzije, već se držati iso-a.
[ Gojko Vujovic @ 21.01.2002. 21:37 ] @
Slabo šta znam o postupku prebacivanja na unicode za sada. Možeš li nešto napisati na tu temu, konkretno me interesuje šta je potrebno uraditi da bi ES sajt na primer podržavao unicode u potpunosti. Pretpostavljam da nije dovoljno samo promeniti charset koji se koristi na stranicama. Šta se zbiva sa bazom i scriptom?
[ Dragi Tata @ 21.01.2002. 21:53 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Slabo šta znam o postupku prebacivanja na unicode za sada. Možeš li nešto napisati na tu temu, konkretno me interesuje šta je potrebno uraditi da bi ES sajt na primer podržavao unicode u potpunosti. Pretpostavljam da nije dovoljno samo promeniti charset koji se koristi na stranicama. Šta se zbiva sa bazom i scriptom?


ES je zasnovan na PHP-u, a ja stvarno ne znam kako PHP podržava unicode. Naravno, morao bi da promeniš i podatke u bazi.

Uglavnom, unicode još uvek "hvata koren" na webu. Malopre sam pričao sa kolegom iz Rusije koji mi je rekao da nikad nije video ruski sajt sa unicode-om; koriste ili Windows - 1251 ili KOI8. Sa druge strane, znam sigurno da svi "major" browseri podržavaju utf-8, i u firmi u kojoj radim (bavi se kompjuterskim prevođenjem teksta) politika je da se prevedene html strane kodiraju u utf-8. Dakle, budućnost je utf-8, ali koliko daleka budućnost, još je nejasno.

Dakle, ne moraš da žuriš sa time; jedino ako hoćeš da dozvoliš mešanje ćirilice i latinice.
[ Gojko Vujovic @ 21.01.2002. 21:59 ] @
Hvala na objašnjenju, pratiću dešavanja i kad postane dovoljno dostupno i popularno, implementiraću ga.

Inače, ćirilicu bih i zabranio ako bi forum prešao na korišćenje unicode-a ;>