[ NikolaVeber @ 21.05.2004. 20:23 ] @
Pozdrav!

Ova tema se vec nekoliko puta provlacila na forumima, a posto smatram da interesovanje za istu nece opadati vremenom da napravim mali FAQ.

1. Da li je moguce upisati se na fakultet u Nemackoj i koji su (u obrazovnom smislu) preduslovi za to?
2. Nemacki jezik: potrebni nivo znanja, mogucnosti ucenja, sertifikacija / ispiti.
3. Formalnosti vezane za prijavu na fakultet i vizu.
4. Cena zivota i studija
5. Stipendije
6. Izbor predmeta i fakulteta
7. Prednosti studiranja u inostranstvu
8. Korisni linkovi

1. Da li je moguce upisati se na fakultet u Nemackoj i koji su (u obrazovnom smislu) preduslovi za to?
U Nemackoj je omoguceno studiranje stranim drzavljanima. Potrebno je naravno imati zavrsenu srednju skolu. Na zalost, matura skola iz SCG u Nemackoj nije priznata na istom nivou kao lokalna matura, tako da je potrebno polagati prijemni ispit. Ispit se polaze iz jezika i predmeta vezanih za oblast studija. Za tehnicke fakultete su to najcesce matematika, fizika / hemija / informatika. Za detalje se treba obratiti direktno fakultetima.
Moguca (i pozeljna/preporucljiva) je priprema za pomenute ispite pri fakultetu, u takozvanom Studienkolleg-u. Priprema traje 2 semestra, a nastava se pohadja iz predmeta koji se polazu na prijemnom i nemackog jezika.
BITNO! Pre pocetka priprema polaze se PRIJEMNI ISPIT iz jezika i predmeta vezanih za oblast studija. Kao prijemni za fakultet, samo na nizem nivou. Ovaj ispit treba da pokaze da ste sposobni da pratite nastavu na Studienkolleg-u. Ispit je najcesce pocetkom septembra i polaze se na fakultetu.


2. Nemacki jezik: potrebni nivo znanja, mogucnosti ucenja, sertifikacija / ispiti.
Studije u Nemackoj (poddiplomske - undergraduate) su u glavnom na nemackom jeziku.
Pored studiranja na nemackom, na nekim univerzitetima se nude i studije na drugim jezicima (engleski, francuski, spanski). Ova mogucnost postoji kako na drzavnim, tako i na privatnim univerzitetima. Na drzavnim uglavnom nema skolarine, na privatnim je viskoka (red velicina nekoliko desetina hiljada dolara godisnje), ali postoji mogucnost dobijanja nepovratne stipendije koja pokriva troskove studija. Vise o internacionalnim programima potrazite na sajtu daad.de (pogledaj linkove na dnu).

Za upis na studije treba poloziti DSH (Deutsche Sprachprüfung zum Hochschulzugang). O tezini ispita je tesko govoriti, ali je zastupljena gotovo celaokupna gramatika, a i recnik je zahtevan. Ispit se sastoji iz vise delova:
- gramatika
- razumevanje texta citanjem
- razumevanje texta slusanjem
- produkcija teksta
Primere za ovaj ispit nacicete medju linkovima. Alternative ovom ispitu su TestDAF ili Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP) Goethe instituta (kod nas se moze polagati na Kolarcevom institutu ili direktno na Goethe institutu). Polaganjem bilo kojeg od ova dva ispita (s tim sto za testDAF ocena koju dobijete igra ulogu) mozete izbeci polaganje DSH ispita.
Za upis na Studienkolleg (uslovno receno nultu godinu) potrebno je poloziti ispit iz nemackog jezika, a predpostavljen nivo znanja je evivalentan Zertifikat Deutsch (ZD) ispitu (moj licni utisak je da je potrebno vise - ne moze da skodi). Posedovanje ZD sertifikata nista ne predstavlja u smislu ne polaganja ispita.

Studiranje na drugim jezicima zahteva odgovarajuce sertifikate, a u vecini slucajeva i neki dokaz o osnovnom znanju nemackog jezika.

Ucenje jezika:
Jezik mozete uciti kod kuce, ali daleko najefektivniji nacin je ucenje na kursevima u Nemackoj. To iskreno preporucujem posle polozenog ZD setifikata (u tom nivou znanja). Kurseve nude mnogi univerziteti u letnjem periodu, najcesce u trajanju od mesec dana. Moja malenkost je bila u Saarbrückenu i veoma je zadovoljna. Cene takodje variraju od mesta do mesta, u konkretnom slucaju bilo je 700 evra za mesec dana sa smestajem.


3. Formalnosti vezane za prijavu na fakultet i vizu.
Prijava za fakultet treba da sadrzi:
- popunjene obrasce
- overene kopije svedocanstava i ostalih relevantnih dokumenata (u sudu, modjunarodnim pecatom, zaboravio sam kako se zave (pocinje na A:) )
- prevode istih (zvanicne, od sudskog tumaca)
- Povratne postanske markice (raspitajte se u posti) u dovoljnom broju
Veoma je bitno prijavu poslati na vreme: za zimski semestar do 15. Jula, za letnji semestar do 15. Januara.
Postoji mogucnost (realna) odbijanja, tako da je preporucljivo prijaviti se na vise fakulteta (za svaki slucaj)
Formulare, kao i uputstva za njihovo popunjavanje, spisak potrebnih dokumenata i t.d. nacicete na sajtovima univerziteta na koje planirate da se prijavite.

Posto dobijete pozitivan odgovor sa jednog (ili vise) fakulteta na koji ste se prijavili, pravac ambasada! U odgovoru dobijate potvrdu da je za vas obezbedjeno mesto na studijama, tako da bez problema treba da dobijete vizu. Viza koju tom prilikom dobijate vazi 3 meseca posle cega se mora produziti.
VAZNA NAPOMENA: Ni u kom slucaju ne idite sa turistickom vizom, jer ona ne moze biti produzena, tj konvertovana u boravisnu dozvolu!


4. Cena zivota i studija
Studiranje u Nemackoj je besplatno. Ne placa se nekakva skolarina. Postoje odredjeni administrativni troskovi koji variraju od mesta do mesta (u Karlsruheu iznese malo manje od 100 evra mesecno).
Nulta godina (Studienkolleg) se placa, cena zavisi od fakulteta (tj mesta) ali ne bi trebalo da prelazi 500 evra po semestru.
Zivot u Nemackoj nije jeftin. Mesecno je potrebno minimum 500 evra (stan + hrana + zdravstveno osiguranje). Stanovi cesto znaju da predstavljaju prblem, kako zbog velikih cena (soba moze da kosta i do 300 evra mesecno), tako i zbog daleko vece potraznje od ponude: sobe jednostavno nema. Idealno resenje je dobiti sobu u studentskom domu, ali je za to cesto potrebno mnogo srece i strpljenja, jer je broj soba ogranicen.
Ovo su cene u juznoj Nemackoj. Na severu, a i u bivsoj istocnoj Nemackoj cene bi trebale da budu znatno nize (informacija nije proverena).
Posao i studije: Stranim studentima je dozvoljeno da rade do 90 dana godisnje. Za vreme nulte godine dozvoljeno je raditi samo u toku raspusta. Postoje poslovi koji ne oduzimaju previse vremena (po nekoliko sati dnevno, ili par puta nedeljno), a mogu da obezbede deo potrebnih sredstava.
Putovanje do nemacke takodje nije jeftino. Najjeftiniji je prevoz autobusom. Interesantno je da je avionska karta Beograd-Frankfurt po ceni slicna voznoj na istoj destinaciji. Za put autobusom treba izdvojiti oko 150 evra (povratno). (primer Beograd - Karlsruhe)

5. Stipendije
O stipendijama na zalost ne znam puno reci. U svakom slucaju postoje odredjene mogucnosti, ali koliko su realne jos uvek ne znam. Jedan koristan link : http://www.stiftungsindex.de/
Tu se nalazi podugacak spisak institucija koje daju stipendije.


6. Izbor predmeta i fakulteta
Mesto studiranja birate po vise faktora: Po kvalitetu predmeta koji studirate u tom gradu, po uslovima za zivot(istocna Nemacka umesto juga) i t.d.
Sto se lakoce upisa tice, postoje 3 kategorije koje mogu varirati u zavisnosti od grada i predmeta:
-Upis bez ogranicenja: svi studenti koji se prijave (verovatno ako bude neki razuman broj) budu primljeni
- Predmeti sa lokalno ogranicenim brojem mesta: fakultet odredjuje koliko se studenata prima
- Predmeti sa centralno ogranicenim brojem mesta: visa institucija (ZVS) odredjuje koliko se studenata prima
Naravno, vece sanse imate ako se prijavljujete negde gde nema nikakvih ogranicenja.
Sto se kvaliteta studija tice, postoji "rang lista" svih fakulteta i visih skola. O merodavnosti iste ne mogu govoriti, ali je kolicina podataka uzetih u obzir impozantna.
http://www.stern.de/CHE5/CHE5?nv=redir
Ako se u medjuvremenu adresa promeni, google keywords >stern +"uni ranking"< bi trebali da vrate stranicu medju prvim rezultatima. Ima jako mnogo podataka, tako da nije na odmet potrositi malo vremena na ovoj stranici.


7. Prednosti studiranja u inostranstvu
Rzmisljao sam da li ovu "tacku dnevnog reda" uopste da stavljam jer ima prevelikih patriota koji smatraju da na studije u inostranstvu idu samo oni koji su "odvedeni", kao danak u krvi, ili oni koji beze zbog politickih ili ne znam kakvih problema. Sa druge strane, medju normalnim svetom studiranje u inostranstvu u glavnom samo po sebi dobro zvuci. Zbog toga navodim samo neke od prednosti koje sam otkrio tek po dolasku ovde:
- ucenje stranih jezika: Pored nemackog imate priliku da naucite i druge strane jezike, na kursevima koji se po male ili nikakve pare odrzavaju pri fakultetu.
- Odlazak "dalje": teznja zapadnoevropskih zemalja je da svaki student po zavrsenim studijama ima bar jedan semestar proveden u nekoj drugoj zemlji. Mogucnosti da se ovako nesto izvede su realne, a o prednostima toga necu govoriti.
Dalje dolaze upoznavanje drugih kultura i jos mnogi razlozi koji su manje vise poznati.



8. Korisni linkovi i vazni pojmovi
Za kraj par korisnih linkova i nekih pojmova koje je lakse znati:

Linkovi:
- www.daad.de - sajt pun informacija vezanih za studiranje i studentski zivot u Nemackoj. U principu vam pored ovoga drugi linkovi nisu neophodni.
- http://www.daad.de/deutschland/en/2.2.4.html - Internacionalni programi na nemackim univerzitetima.
- www.stern.de/CHE5/CHE5?nv=redir - rang lista fakulteta (google: stern +"uni ranking")
- www.stiftungsindex.de - koristan link za lovce na stipendije
- www.stk.uni-karlsruhe.de/seite_17.html - informacije o prijemnim ispitima (i primeri ranijih ispita) na univerzitetu u Karlsruhe-u. Potrazite isto na sajtu fakulteta na koji zelite da idete.

Pojmovi:
Studienkolleg - institucija pri univerzitetu koja je zaduzena za pripremu studenata za prijemne ispite (nultu godinu)
DSH - Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang - prijemni ispit iz nemackog jezika.
Aufnahmetest - prijemni za upis u Studienkolleg
Feststellungsprüfung - prijemni za upis na fakultet
Akademischen Auslandsamt (AAA) - ured fakulteta za strane studente - prva adresa na koju se treba obratiti sa pitanjima.

Molim sve koji raspolazu novijim / drugacijim informacijama da isprave eventualne greske.
Hvala.

Aktuelna verzija FAQ-a se nalazi na :
http://kulturno.org/?=studying%20in%20germany

[Ovu poruku je menjao Slobodan Miskovic dana 13.04.2006. u 01:33 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 11.10.2006. u 11:55 GMT+1]
[ kokodudldu @ 24.05.2004. 20:26 ] @
Citat:

Studije u Nemackoj (poddiplomske - undergraduate) su u glavnom na nemackom jeziku (rekao bih samo, ali ne mogu da tvrdim jer znam samo za Informatiku, koja se moze studirati iskljucivo na nemackom). Mogucnost studiranja na engleskom zanemariti.


Vrlo pogrešno. Na primer: www.iu-bremen.de
[ Gojko Vujovic @ 24.05.2004. 20:45 ] @
Nikola, vremenom uvazi sve kritike koje dobijes na tekst i menjaj ga kako budes i sam saznavao nove stvari, posto to nikako nije tema o kojoj moze da se kaze nesto jednom za svagda. Posle izmene mozes se zahvaliti korisniku na komentaru i obrisati ostale poruke sa ove teme kako bi faq bio cist.

I malo sredi prikaz same poruke, deluje nepregledno. Koristi bold, onaj tt novi tag i slicne stvari, probaj vec. I razmake brate. :)
[ NikolaVeber @ 24.05.2004. 20:49 ] @
Citat:
a svima molba da procitate ovo i predlozite eventualne dopune/poboljsanja.


Nisam rekao da sam sveznajuci :)
Naravno da cu uvaziti sve primedbe. Za ovo nisam znao.

Jedna napomena: faq se odnosi iskljucivo na drzavne fakultete.
Citat:
nternational University Bremen is a private, independent research university founded in 1999.


U tom slucaju ni podatak o ceni studija nije tacan:
Citat:
Tuition for the academic year September 2002 through May 2003 is €15,000.


Kada ugrabim malo vise vremena u komadu sredicu tekst. Hvala na primedbama.

Jos jedna napomena:
Na pomenutoj ustanovi (Internacionalni Unievrzitet Bremen) se nudi iskljucivo Bachelor of Science program, koji je ravnopravan sa Fachhochschule (visa skola) diplomama u Nemackoj. Vec je bila jedna rasprava na tu temu i informacija je potvrdjena.
Drzavni (ne-nezavisni) univerziteti u Nemackoj u glavnom nude Diplom-u, sto je u rangu master of science programa (posle barem 9 semestara).

Za drugu napomenu sam 99% siguran, tako da ako neko zna potpuno pouzdane informacije neka se javi.
[ NikolaVeber @ 24.05.2004. 21:23 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/40193 - rasprava o vrednosti zavrsnih sertifikata:
Citat:
Zombie
- BSc - fakultet, traje tri do četiri godine (ovako dopisno tri, jer nema praxe)

Da ne bude zabluda: 9 semestara (koliko treba za diplomu u nemackoj) ne ukljucuje praksu koja traje jedan do dva semestra. Zato pazite sta upisujete, narocito kada se radi o nezavisnim i privatnim skolama.
Ima jedna u Budimpesti, koja se fino placa i bila je satro visokokotirana na pocetku. Posle se ispostavilo da sa njenom diplomom posao gotovo da ne mozes da nadjes (u konkurenciji onih sa drzavnog fakulteta).
Ne tvrdim da je nesto konkretno lose, samo pamet u glavu, jer reklama je cudo.
[ -zombie- @ 25.05.2004. 08:14 ] @
ajde opet... nisam pričao o privatnim i tamo nekim levim fakultetima, nego o Londonskom Univerzitetu http://www.londonexternal.ac.uk

tamo, recimo za CIS (kompjuteri) postoje sledeći nivoi, razdvojeni u undergraduate (ne znam prevod na srpski) i postgraduate (postdiplomske):
Undergraduate
- Diploma (dve godine)
- BSc (tri godine dopisno, četiri "normalno", mada je program skroz isti)
Postgraduate
- Masters
- PhD

naravno, ovo je britanska terminologija, ali ja to tumačim ovako: Diploma je otprilike ono što se kod nas zove "viša škola", BSc je kod nas "fakultet" ili zvanje "diplomirani inženjer čega već", Masters je naravno "magistratura" i PhD je naravno "doktorat".

činjenica da je BSc potreban i dovoljan uslov za upis na postdiplomske (Postgraduate) studije, govori da je BSc na nivou fakultetske diplome (koliko znam, sa višom se ne mogu upisati postdiplomske).


e sad, ako ti tvrdiš da je BSc isto što i "viša škola", onda bi po toj logici Masters bio "fakultet" a PhD "magistratura", i da je to najviši stepen koji možeš zaraditi u britanskom obrazovnom sistemu, što je naravno besmisleno..


ja ne znam kako stoji stanje u nemačkoj, ja poznajem samo naš sistem, i donekle britanski, a čini mi se da je on isti kao i američki, što bi značilo da je to automatski i standard.. ;)
[ NikolaVeber @ 25.05.2004. 10:38 ] @
Besmisleno je porediti diplome u tom smislu. Meni je zanimljivo ono sto je Filip rekao za Holandiju...
Ne treba da se ovo pretvori u "svaki ciga svoga konja hvali", nego da ustanovimo sto preciznije razlike.

Mene buni trajanje studija: nije mi logicno da posle 3 godine na londonskom univerzitetu i posle 4.5 godina na nemackom imas isti stepen obrazovanja.

Ocekujem zvanicno uporedjenje nemackih diploma sa onim u USA / GB, postovacu kada (i ako) to stigne.
[ NikolaVeber @ 25.05.2004. 15:44 ] @
Citat:
http://www.campus-germany.de/english/1.40.168.html
Unlike in many Anglo-saxon countries, students at German universities usually don't get a Bachelors' Degree first and then leave the university and come back years later to get a Masters' or Doctorate Degree. In Germany, students receive only one university degree and they get it only when they've completed their entire period of higher education. So students in Germany work towards their Masters' or Doctorate Degree from the first day they're enrolled at the university. In some subjects, students also get a university certificate after they've completed the general education part of their studies with an intermediate examination. But this certificate only qualifies them for the specialization, or graduate program. It is of no value on the job market. The only exceptions are the international courses of study offered at some universities. There, one can obtain a Bachelor's degree after only six semesters. This degree is usually sufficient qualification to find a job, but students who want to learn more may continue on for another four semesters and earn a Master's degree or the traditional German Diplom.


Definicija: Bachelor of Arts/Bachelor of Science (BA / BS)
Citat:
Title of a degree recently adopted from the one found in Anglo-Saxon countries. At the Universities offering the bachelor, it can usually be acquired after six or seven semesters of study, as opposed to the more specific knowledge based on academic research, which is taught in the Magister (M.A.) program. After obtaining this degree students can either apply for a job or go on for their Magister or Diplom degree.


Definicija: Master
Citat:
Degree which follows a Bachelor of Arts/Bachelor of Science. In two to four semesters Bachelor graduates specialize in one subject and obtain either a Master of Arts or a Master of Science degree. After that students become eligible for a Promotion.


Definicija: Diplom
Citat:
One of the degrees attainable at a German University. A Diplom is awarded to graduates in economics, mathematics and the social and natural sciences. Whereas the Magister programs consist of a combination of two or three disciplines and are focused on methodological and theoretical academic skills, the Diplom curriculum concentrates on one subject (sometimes in combination with a minor) and usually its practical application in the economic, scientific, technological and social fields.


I tako dalje...
Ovim dolazim do zakljucka da je nemacka Diploma po "tezini" negde izmedju Bachelor i Master. Inace, (ne znam da li sam to naveo u faq-u) studiranje se odvija u 2 perioda: osnovne studije u trajanju od 2 godine i glavne studije od 4 odnosno 5 semestara. Po zavrsetku osnovnih studija stice se "preddiploma" (Vordiplom).

Komentari blize upoznatih sa engleskim/usa sistemom?
[ Buxton @ 25.05.2004. 16:33 ] @
Engleska (ovo pricam sto se tice IT, science and engineering smerova):

-Bachelros traje 3 godine. Posle te tri godine se dobije BEng ili BSc.

-Mnogi univerziteti daju mogucnost da se od pocetka upise masters: npr. osoba A i osoba B mogu da upisu isti smer (npr. Computer Science) i osoba A zavrsi bachelors posle 3 godine a osoba B masters posle 4. Ako se tokom te 4'e godine, osoba A opredeli za masters (mozda na drugom univerzitetu), koji sam po sebi traje godinu dana, po zavrsetku perioda A ce imati BSc + MSc dok ce osoba B imati samo MSc. ALI firme i ostali poslodavci znaju za ovo i nece 'ceniti' osobu A vise od osobe B.

-PhD se obicno upsiuje posle zavrsenog mastersa. U nekim slucajevima (u zavisnosti od proseka) moze da se upise i posle bachelors (znaci posle samo 3 godine). PhD obicno traje circa 3 godine.

-EU vs. UK bachelors. Ovo znam iz iskustva: u vecim firmama nece gledati koliko dugo je trajo bachelors, tako da ako ja dodjem sa UK Bsc (3 godine) i neko sa DE (4.5 godine), bice vazno samo to da smo zavrsili isti 'nivo', koji je univerzitet u pitanju, zavrsni prosek i tako dalje.

Hope it helps!




[ NikolaVeber @ 25.05.2004. 16:51 ] @
Everything helps! :)

Kako vam se cini predlog da se i za UK napravi slican FAQ? Eventualno za jos par zemalja. Ima li neko da studira u Budimpesti? Ako ima zainteresovanih, mogao bih da zamolim drugove koji tamo studiraju da napisu koju rec.
[ Buxton @ 25.05.2004. 20:19 ] @
Ja nemam nista protiv da pomognem oko FAQ'a za UK, ali tek za koju nedelju kad prodju ispiti.... :D
[ NikolaVeber @ 25.05.2004. 20:55 ] @
Nema problema, hvala unapred!
[ kokodudldu @ 26.05.2004. 12:53 ] @
Citat:

Na pomenutoj ustanovi (Internacionalni Unievrzitet Bremen) se nudi iskljucivo Bachelor of Science program, koji je ravnopravan sa Fachhochschule (visa skola) diplomama u Nemackoj.


Lupetanje, lupetanje... Ali kad si već zapeo: Naime, univerzitet je američko-nemački i predstavlja kopiju Rice University-ja (jedan od TOP 20 US univerziteta). Neki ga nazivaju i "Europe Ivy League university" (naravno, tako nešto (još?) ne postoji). Sve u svemu, taj Bachelor of Science je američki i nema mnogo veze sa srpskim višim školama. I nije tačno da se nudi isključivo taj degree...

Citat:

Zato pazite sta upisujete, narocito kada se radi o nezavisnim i privatnim skolama.


Predrasuda, ali nema veze neću sad da dužim. Samo ću reći da svi troškovi pohađanja dotičnog International University Bremen su oko 20.000 evra (nezamislivo za naše uslove, slažem se) iliti 24000$ što je manje od duplo manje nego najelitniji univerziteti u USA. Ovo nije naravno nikakvo merilo, ali ljudi vole brojeve, i samo kada im opisuješ pomoću njih, oni kažu "o, kako je to lepo", "o kako je to dobro" (Mali Princ).
[ NikolaVeber @ 26.05.2004. 15:10 ] @
Sto se cifara tice, za mnoge je to veoma bitno merilo. Ovaj faq sam pisao da bih ukazao na mogucnost za koju verovatno mnogi ne znaju: studiranje bez skolarine u Nemackoj.

Za mnoge (citaj ogromnu vecinu) studenata iz Srbije je NEZAMISLIVO da daju 20.000 evra godisnje za studije.

Citat:
kokodudldu
Predrasuda, ali nema veze neću sad da dužim.


Da si procitao moju poruku do kraja (ili dovoljno pazljivo) video bi da postoji i konkretan primer.

I spusti malo loptu (i ton) jer ovo nije flame party nego pokusaj da se informacije ucine dostupnijim. Ako se sa tim ne slazes, uzdrzi se od daljih komentara.
[ -zombie- @ 27.05.2004. 05:38 ] @
e Nikola, stvarno bi mogao i ti malo da spustiš loptu, i da ne tvrdiš nešto ako nisi baš siguran.. znam da je tebi verovatno mnogo teško na tom tvom fakultetu, i da verovatno očekuješ da tvoja diploma (zaboga, četiri ipo godine!!) "vredi" mnogostruko više od recimo moje (pišljive tri godine), ali to ne mora uvek da bude tako..

(npr, i neki "šestogodišnji" srpski fakulteti IMHO vrede manje od mog trogodišnjeg)

lepo ti je objasnio buxton..

Citat:
NikolaVeber:
Title of a degree recently adopted from the one found in Anglo-Saxon countries. At the Universities offering the bachelor, it can usually be acquired after six or seven semesters of study, as opposed to the more specific knowledge based on academic research, which is taught in the Magister (M.A.) program. After obtaining this degree students can either apply for a job or go on for their Magister or Diplom degree.


ne vredi ti ovo što naglašavaš mnogo.. ovo je tumačenje BSc nivoa i drugih aspekata anglo sistema školovanja, od strane nemačkog fakulteta. tako možeš možda i na sajtu nekog našeg fakulteta da vidiš kako njegova diploma vredi isto kao (ili više od) diploma nekog nemačkog ili UK/USA univerziteta, ali to ništa ne znači..

nađi neko "nezavisno" tumačenje i upoređivanje nivoa u različitim školskim sistemima, znači na nekom sajtu koji nije nemački..
[ NikolaVeber @ 27.05.2004. 08:27 ] @
Rekoh vec da to ne pokusavam da pokazem to o cemu govoris. Meni je potpuno nebitna vrednost tvoje diplome, a tebi moje. Kao sto rekoh, u cilju mi je da se naprave sto preciznije paralele, pre svega izmedju fakulteta koje je realno upisati (koji ne kostaju 20k godisnje), ne zbog tebe ili mene, nego zbog ljudi koji to tek treba da upisuju. A ako treba da se svadjamo oko toga cija je diploma jaca, daj da se odmah cela tema obrise, a da o tome nastavimo negde uz pivo.

Sto se nezavisnog tumacenja tice, to sam pokusavao da nadjem pre nego sto sam upisivao fax, bezuspesno. Ako neko zna neko poredjenje, neka se javi.

Sta bismo mogli uradimo je uporedjivanje programa razlicitih fakulteta, ako je vredno truda.

Pod loptom sam podrazumevao kokodudldu-ov nacin izrazavanja neslaganja, a Buxtonovu kritiku sam uvazio u potpunosti (verovao ti ili ne), cak ga pozvao da napise nesto vise o tom sistemu. Tebe i ostale koji studiraju dopisno pozivam na isto.
[ Buxton @ 27.05.2004. 10:57 ] @
Ma mislim da nije poenta ovog topica da se uporedjuje koliko su jake ili priznate diplome iz razlicitikih zemalja. Sve je to relativno i zavisi (sigurno) vise od fakulteta, nego od duzine studija ili zemlje.

Po meni je bolje da objasnimo kako je to studirati u DE, UK, dopisno etc, ili ko sto je Nikola predlozio, da se napravi FAQ za one koji bi mozda sve to zapoceli da saznaju vise o sistemu, procesu upisa, nacinu ucenja i tako dalje. Ko sto rekoh, nemam nista protiv da pridpomognem FAQ za UK jer znam sistem iz prve ruke, ali priority su mi trenutno ispiti.

Toodles
[ kokodudldu @ 27.05.2004. 15:29 ] @
Citat:
NikolaVeber
Za mnoge (citaj ogromnu vecinu) studenata iz Srbije je NEZAMISLIVO da daju 20.000 evra godisnje za studije


Ne moraju da DAJU. Naime, nije uopšte teško dobiti nepovratnu stipendiju koja pokriva skoro kompletne troškove. Poznajem dva momka iz Srbije koja su se uspešno ugurali tamo a ne plaćaju ništa.
[ NikolaVeber @ 27.05.2004. 15:40 ] @
Ok, onda je doslo do nesporazuma. Da li znas detalje u vezi sa tim kako su oni dosli do stipendije? Uslovi, rokovi i t.d. ?
[ kokodudldu @ 27.05.2004. 20:20 ] @
Da, u pravu si, treba nešto konstruktivno da uradimo :) Evo samo ukratko ono što ja znam. Do stipendije se dolazi ako imaš zadovoljene sledeće potrebne i najčešće dovoljne uslove:

* imaš jak uspeh u srednjoj školi
* imaš jake skorove na SAT i TOEFL ispitu
* imaš zgodnu aplikaciju sa kreativanim esejom koja pokazuje da si odlučan, vredan i pametan
* odišeš spektrom različitih interesovanja a nisi na primer upro samo u kompjutere
* imaš lošu finansijsku situaciju

Ako iko bude uzimao ovaj univerzitet u obzir, sve, ali baš sve informacije može naći na sajtu čiji sam link dao. Pozdrav.
[ Slobodan Miskovic @ 28.05.2004. 02:21 ] @
Zamolio bi sve ucesnike u diskusiji da sadrzaj svojih postova ogranice na informacije koje mogu biti od pomoci ljudima koji zele da studije nastave u inostranstvu. Od sada svaki pokusaj rasprave bice sankcionisan tako da bih zamolio da se postuje malopredjasnja molba, radi obostranog zadovoljstva i koristi.
[ NikolaVeber @ 30.05.2004. 12:04 ] @
Sto se tice razlike izmedju Bachelor’s-a i nemacke diplome, evo jednog podatka na koji sam naisao:

Citat:

Mathematics with Computer Science, Technische Universität Darmstadt

--Degree
* Bachelor of Science
German Diplom degree
--Course language(s)
* English in first year, then German and English
Examinations in either language
--Programme duration
* 6 semesters for the Bachelor’s degree
* 9 semesters for the German Diplom degree


Mislim da je informacija merodavnija jer je rec o univerzitetu koji nudi oba programa u isto vreme.

//this is not a flame or a "ciga svoga konja hvali" attempt :)
[ Boxon @ 28.08.2004. 17:03 ] @
Nikola, a i ostali ako znate, interesuje me da li se uvjerenje iz osnovne skole (402 casa njemackog jezika) moze priznati za ucestvovanje na prijemnom za Studienkolleg u Njemackoj? Tamo pise ovako: Nachweis über Kenntnisse der deutschen Sprache (mindestens 800 Stunden oder Mittelstufenzeugnis des Goethe-Instituts für eine direkte Zulassung; 200 Stunden für die Aufnahme in das Studienkolleg).
Znaci pise 200 sati ali ne pise da se trazi diploma Grundstufe B1 Zertifikat Deutsch.

Ja sam sa tim uvjerenjem sa pecatom skole i potpisom direktora dobio direktan upis na Uni. Wien, bez da su mi trazili neki Sprachkurs sto je uobicajeno za studente koji dodju odozdo.

I da li je moguce ikako dobiti direktan pristup Studienkolleg-u bez ikakvog prijemnog (jezik, matematika itd...)?
[ NikolaVeber @ 03.10.2004. 10:14 ] @
Nisam siguran... Na tvom mestu bih pisao Studienkolleg-u univerziteta koji me zanima sa direktnim pitanjem. To ti je jedini sigran nacin da saznas kako se tvoj sertifikat kotira.
[ PaGud @ 21.10.2004. 16:53 ] @
Zavrsavam FON(informacioni sistemi) za oko 2 meseca pa me interesuju postdiplomske studije u Nemackoj.
Na osnovu podataka sa DAAD-a i ovog FAQ-a cini mi se da nasa diploma 4-godisnjeg
fakulteta odgovara Diplom nivou u Nemackoj?Posto nase diplome nisu bas nesto cenjene u inostranstvu
zanima me da li bih morao da polazem neku razliku ispita pa da upisem postdiplomske ili postoji
nesto kao provera znanja,test,koji mogu da polazem za upis?Da li je neko imao iskustva sa postdiplomskim
studijama i kako se cene nase diplome u Nemackoj?
[ lekrr @ 25.10.2004. 20:37 ] @
Jel hoces na MSc ili PhD?

Ja sam konkurisao na MSc za pocetak. Procijenio sam da za PhD ipak nemam
jaku pozadinu (slabo projekti, samo ono sto su me naterali). Posle cu da vidim sta
dalje. Koliko sam vidio po internetu na vecini kurseva se radi dosta stvari koje smo
vec radili na faksu.
Ja sam inace zavrsio ETF-telekomunikacije. Pa racunam da bi nesto mozda i priznali
ako bih se ugurao tamo...

Aj cao.
[ kasaad @ 25.10.2004. 22:40 ] @
Hrmph....upravo se razmisljam da upisujem nesto ..tj sigurno cu nesto upisati u nemackoj i ako sve prodje ok sa testovima nemackog tj daf testom po recima ljudi sa fachhochschule mogu direktno da se upisem sa nasom maturom i sa potvrdom da sam polozio prijemni u bgd ....tako da mi taj deo faq-a o studien kolegu i slicno nije bas naj jasniji ..........

Ako neko ima neke druge informacije voleo bih da ih cujem ..ovo je iz prve ruke sa doticne skole koju zelim da upisem ...

Kas
[ NikolaVeber @ 27.10.2004. 10:26 ] @
Mozda to nisam naveo u FAQ-u (mrzi me sada da cetam sve):

Ako pogledas na sajtu DAAD-a ima sekcija u kojoj su uslovi za upis stranih studenata, razvrstani po zemljama. U vreme kada sam upisivao me nije narocito zanimalo sta je sa Jugom, ali koliko se secam vazi to, da ako polozis projemni na nekoj od visokoobrazovnih institucija u Jugi, imas direktan prolaz (ako nema NC). A najsigurnije je kontaktirati direktno AAA skole koja te interesuje.
[ kasaad @ 27.10.2004. 21:30 ] @
da upravo takvu sam informaciju dobio direktno sa Fachhochschule:)
u svakom slucaju samo sam zeleo da proverim :)

fala jos jednom

Kas
[ zlojutro milan @ 21.11.2004. 01:00 ] @
Nikola ili neko ko zna.
Zanima me dali ja mogu da studiram u Njemackoj sa Masinskom tehnicko srednjom skolom?Ja nebi hteo nesto tehnicko da studiram,dali je to moguce?
Dali moram da radim T-kurs na Studienkolleg?
Dali moram prvo da se prijavim na uni?
Cuo sam ako kod nas samo upisem fakultet mogu odma da nastavim sa studijem u Njemackoj,dali je to tacno?

Hvala unapred.
[ NikolaVeber @ 22.11.2004. 20:09 ] @
Kao sto vec rekoh, jedini nacin da dobijes 100% proverene informacije je da pises direktno skoli (fakultetu) koja te zanima.
Zato nadji par mesta gde bi ti odgovaralo da studiras to sto zelis i pitaj ih isto sto si pitao ovde, samo detaljnije opisi o kakvoj se skoli radi.
[ kasaad @ 06.01.2005. 01:19 ] @
e nikola mora mnogo da se preradi na onom tekstu ..bas dosta stvari nije bas tako a ipak bi trebali ljudi da imaju malo tacnije informacije. necu da kritikujem samo nego ako nekako mogu da ti pomognem kazi pa da sredimo to. Isprovaljivao sam kako sve radi tako da mogu da dam prilicno tacne informacije za vecinu stvari kako stoje trenutno


Kas
[ eMe @ 19.01.2005. 09:16 ] @
Mene konkretno zanima zdravstveno osiguranje. Koliko vas je izaslo i cije ste uzeli.
Pozdrav
[ kasaad @ 19.01.2005. 12:56 ] @
elem bilo je 220 evra za 6 meseci ..preko skolice tj kursa jezika koji sam uzeo da bi dobio vizu ..moralo je da se plati za 4 kursa u trajanju od 6 meseci posto inace drve sa vizama. Mislim da sam trazio okolo da vidim dal to moze nesto jeftinije ali nije pomoglo cak ni porodicno da se uzme na caleta ...ovo je ispala najjeftinija varijanta.
posto cu sad morati to da produzavam u martu ..i vizu onda cu da dostavim nove podatke cim to sredim

Kas

P.s nemam net tako da je to malo problematicno ali kad mogu pokusacu da pomognem.
[ eMe @ 19.01.2005. 14:01 ] @
Hvala na odgovoru.
Evo ja sam sad saznao da Zepter osiguranje ima zdravstveno osiguranje za godinu dana, posto sam ja planirao kurs nemackog u tom trajanju. Cena osiguranja je 315 €. Inace kurs je ASTA-in i sastoji se iz 4 dela.

Pozdrav
[ NikolaVeber @ 21.01.2005. 17:09 ] @
Proveri samo da li ti Zepter osiguranje odgovara za dobijanje (produzavanje) vize.

Ne znam za taj kurs, ja sam isao pri fakultetu, tako da sam imao studentsku vizu, koju posle par meseci moras da produzis (dobijes godinu dana), a prilikom produzivanja ti treba dokaz o finansijama, boravistu i osiguranju (i skoli, naravno).

I osiguranje za studente ovde iznosi oko 55€ mesecno - receno mi je da skoro svi imaju to osiguranje, znam par likova licno.

Poz.
[ eMe @ 21.01.2005. 22:09 ] @
Hvala na odgovoru.
Evo ja sam danas uzeo Zepter-ovo osiguranje, pa sta bude bice. U Zepter-u kazu da su dobijali vec studentske vize sa njihovim osiguranjem, ali me uoooopste ne bi cudilo da lazu. U konzulatu kazu samo da mi treba zdravstveno osiguranje za vreme koje cu tamo da boravim. No... videcemo.

Pozdrav
[ kasaad @ 22.01.2005. 14:19 ] @
elem ko sto sam Srdjanu vec rekao telefonom nisam ni ja siguran da bilo sta nase ovde vazi tako da se nadam da ce mu uspeti sa tim zepter osiguranjem. u svakom slucaju postuj kako napreduje. ja cu morati da produzavam osiguranje sledeceg meseca pa cu da uposlim batu i caleta da vidimo sta je najbolje pa cu i to da postujem.

Kas
[ SBSL @ 26.01.2005. 03:47 ] @
Zanima me da li (je) neko studirao u CH (Svajcarska) i da ne bi sad postavljao x pitanja neka mi neko odgovori da li su uslovi isti, ili bar slicni kao u DE (Nemacka)..?

p.s - Da li moze da se nadje posao u zemlji kojoj se studira..? (naravno posle zavrsenih studija)..

PoZdRaV
[ vekica @ 01.02.2005. 11:37 ] @
vazno:
http://www.foncareercenter.org/predavanjaUplanu.php
[ NikolaVeber @ 08.02.2005. 18:11 ] @
Ima li neki transskipt sa ovog predavanja, folije, video snimak ili tako nesto?


"U četvrtak, 03.februara od 17:30h u sali 018 na FON-u biće predavanje koje će održati Prof. Uwe Schulte. Predavanje će biti na srpskom jeziku..."
[ vekica @ 09.02.2005. 01:19 ] @
nazalost koliko ja znam ne. uporedjujuci ono sto je profesor pricao mogu slobondno reci da su informacije nikole vebera i onih koji ucestuju na ovom forumu izvanredne.
gospodin je pored bitnih stvari (kao sto su vadjenje vize, bankovni racun...) spomenuo jos par sajtova.

www.daad.de mislim da je ovaj (vec spominjan na forumu) i jos neke sajtove za dobijanje stipendija, posto tamo cak i crkve daju stipendije.

interesanto je:
1. naci fakultet na koji cete studirati
2.posalti im (svakom fakultetu posebno) spisak polozenih ispita koji onda oni procenjuju koliko se slazu sa njihovim programom
3. dalje odlazak kod njih itd

interesantno 2.
tesko je dobiti program za doktorsku diserataciju. potrebno je da nadjete ovde mentora i onda aplikujete na njihov univerzitet. ustvari najboje je po profesorovim recima da vas mentor ima prijatelja - profesora u nemackoj i tako preko veze sticete pravo da uradite istrazivanje. mislim da su doktorske studije za dzabe.

ustvari covek je malo rekao. sve je bilo na nemackom sa prevodom na srpki pa time i jako sporo i neefikasno predavanje

takodje postoje jos koje www adrese. preporucio je jos par ali ja ih nisam zapisao.
pogledajte geteov institut u beogradu

poz
[ karajan @ 18.02.2005. 16:33 ] @
Evo i ja moram nesto da pitam, mada vec otprilike znam sta mi je ciniti.
Ja imam DSH Prüfung polozen i rado bih studirao u svabiji, ali nemam, je li, sredstava za to zadovoljstvo te mi je jedino resenje stipendija s kojom bih tamo mogao da zivim i ucim. E sada, ja sam ovde prva godina filoloskog faksa. Jos nisam imao nikakve ispite nego tek u aprilu dobijam to zadovoljstvo. Da li iko od vas, mada sam primetio da ste uglavnom sa prirodnih nauka, ima pojma kako bih mogao tamo da nastavim germanistiku, odnosno da je pocnem sa stipendijom, ili moram da rasturim ovde ispit i dobijem nevidjeno dobre ocene da bih sebi to omogucio. I jos nesto, kada je rec o stipendijama, one se dele na pocetku neparnog semestra ili samo u prolece. Malo mi je nejasan sistem kada se one ovde kod nas dodeljuju(kod nas mislim na Srbiju).
hvala vam unapred
valjda cu i ja nekom moci da pomognem kasnije
pozdrav
[ NikolaVeber @ 18.02.2005. 20:23 ] @
Dok neko ovde ne kaze vise na temu, probaj da kontaktiras:
1. Goethe Institut u Beogradu, brljaj malo po sajtu, nadji nekoga ko bi mogao imati veze sa problemom i posalji mail sa kompletnom problematikom.
2. Daad (ima link u prvom postu) - oni su zaduzeni i za to, imaju bazu stipendija... Mozda su ti Erasmus i slicni programi od 1-2 semestra zanimljivi, tu se cini mi se dobijaju neke stipendije.
Eventualno mu pod 3 dodje nemacka ambasada, ali mislim da ce ti oni i G. institut dati iste informacije.

I kao poslednja stavka je direkto fakultet na koji planiras da ides.

4. Get a job :) - mnogo studenata ovde radi, i nemaca i stranaca. Time moze da se pokrije bar pola troskova.
[ eMe @ 16.03.2005. 23:13 ] @
Evo dobio sam danas vizu na 3 meseca za pohadjanje kursa... Trajalo je 6 duuuugih nedelja. Pratio sam uglavnom savete sa ovog foruma i hteo bih da se svima zahvalim, a posebno kasaad-u i Nikoli :) ... Pozdrav
[ kasaad @ 19.03.2005. 16:16 ] @
drago mi je da je uspelo :) uvek sam tu ako nekome nesto bude trebalo :)
e sad se setih ...sad cu malo da kopam za neki posao i praksu u hannoveru pa ako neko ima nesto da posavetuje bilo bi mi drago da saslusam :)
kakav cv dal da korisim evropski standardni ili sta kako ..u principu sve me interesuje.

Kas
[ ||NeX|| @ 09.05.2005. 06:28 ] @
Nikola pa mi smo blizu, ali nije to tema.
I ja sam se evo ovdje ugnjezdio.

Volio bih prvo da napomenem par stvari.
Jako je bitno u koju će te oblast Njemačke, ako nemate finansijski riješenu situaciju.
Prvo radi rada kao student, a drugo vezano za zaspolenje poslije završetka faxa.
Svaki laik zna, da je istočna Njemačka još daleko od svega pa odmah nju zaboravite.
Onda imate Ruhrgebiet, gdje nema posla puno za studente, a niti za svršenike.
Interesantna bi svima trebala biti južna Njemačka. Nemojte ljudi gledati gdje imate rodbine, jer i sami znate da treba mir za učiti. Stoga, vidite da nekako se ubacite na jug. Nešto jeftiniji od Minhena je Stuttgart, a i idealan za naći posao za vrijeme i poslije studija sa završenim teh. strukama.

Ono što su ja mislim zaboravili kolege, jeste da napomenu da ovaj sistem školovanja ama baš nikakve veze nema sa našim te da je tempo jako jako porastao nakon Piza studije u kojoj su Švabe vidjele da su na zadnjem mjestu. Jednom riječju, tempo je ubitačan.
Pazite, znam šta govorim, bio sam u nas primjerni učenik, ali ovo je da izludiš. Naravno pričam o etf, inf. i mat. Ostalo nije strašno.

Htio bih se još osvrnuti na diskusiju diploma vs. bachelor.
Na Benchmarku smo vodili jednu jako konstruktivnu kritiku i mislim da i dan danas je to najbolji savjet. Tj. nakon završetka studija u inostranstvu par godina (2/3) raditi, ušparati para i onda se vratiti u domovinu i započeti biznis. Vjerujte mi da nećete imati volje raditi za Švabu nakon toliko maltretiranja na faxu i onda kao "početnika" na radnom mjestu. A i finansijski se isplati u proporciji sa životnim troškovima sigurno više vratiti se kući. Eh, kakve sada to ima veze? Pa ne znam sada kako je tačno u Srbiji, ali u BiH faxovi još pojma nemaju o Bachelor i slićnim studijama, a o firmama da ne govorim. Znači zaposlenje ili CV sa tom titulom im mnogo ne znači. Pa bih svakako savjetovao, ne samo radi toga, da se ide na diplomu. U prirodnim naukama, večinom se bachelori ganjaju na FH(Fachhochschule), a diplome na UNIju, ali naravno ima mnogo mastera na UNIju. Glavna razlika između UNIja i FH je što na UNIju puno okrenuto teoriji i na kraju savrđeno razumiješ u dužem razdoblju tematiku, nego na FH koje su večinom okrenute na praktični rad. Što naravno je prolazno znanje, ako ne radiš upgrade. To je svakako u informatici, ali na FH se vrtiš uvijek u istom krugu, dok na UNIju i sa diplomom možeš da više radiš organizacioni i misaoni rad. Tako da mislim da sa diplomom u ruci i vamo i nazad kući imaju se veče šanse i perspektive.

Vidio sam da fali oko stanovanja i ti folovi. Pa mogu vam reći da imaju jako dobri studentski domovi, koji su prilićno jeftini = 230eura. U to je sve uključeno. Od struje, vode, grijanja, tv, 10mbitni internet i sl.

Za život ne morate ni legalno raditi, sada su i Švabe postale flexibilnije i ne vide nešto mnogo loše u crnom radu, čak se neki raduju što se neko ponudi da radi tako. Ali sa legalne strane, npr. ja, sa webmaseringom zaradim sebi za hljeba. Nikakav problem. Imaju studentski poslovi, zvani HIWI i nije teško upasti u to. Gdje je satnica 8 eura, a možeš da radiš do 40 sati sedmično uz flexibilno radno vrijeme. Ma ima malih milion načina da se snađeš, a to hvala Bogu narodima sa Balkana nije nepoznata strana. Samo pazite opet, govorim o gradovima kao što su ovi u južnoj Njemačkoj, gdje imaju na stotine fabrika Mercedsa, Porsche-a, Boscha, BMW-a i sličnih giganta koji najradije zapošljavaju studente na "prljava" radna mjesta, jer znaju da neće ostati tu, a dobro plačaju. Dok u drugim gradovima može moj opis ispasti komplet laž, kao npr. Dortmund.

Eto, natrpao sam ja svega i svačega, ako neko ima kakvo pitanje, bujrum pitati ili ovdje ili preko PP.

ps. ja sam na inf. na Univerzitetu Stuttgart
[ NikolaVeber @ 10.05.2005. 13:33 ] @
Vezano za nemačku "Diplomu" vs Bachelor/Master:

Bachelor i Master su koliko znam u Evropi vezani za Bolonjsku konvenciju, što sa nemačkim visokoobrazovnim sistemom nije slučaj (takođe ni francuskim). Verovatno da postoje škole koje nude i b. i m. programe, ali to nije standard. Ako se dobro sećam, planiraju (mislim i Nemci i Franuzi) da se prilagode bolonjskom sistemu de cca 2009.

Oko izbora fakulteta: Fax treba birati prema ličnim željama. Postoje velike razlike u načinu nastave na različitim univerzitetima. Tako i među UIniverzitetima postoje razlike u odnosu teorija-praksa i sl. Imate onaj sajt Uni-Ranking ili kako se već zvaše sa prilično opsežnim prikazom svake škole.
Što se stanovanja tiče, ja sam stan tražio skoro 3 meseca (Karlsruhe, ne znam kako je u Štutgartu), tako da je ipak bolje na vreme razmišljati o tome (tražiti stan preko leta, kada nije navala i sl.).

Mislim da su u ex DDR-u i troškovi života manji. Tako da i to treba uzeti u obzir, naročito ako neko planira da finansira studije isključivo iz YU izvora.
[ eMe @ 12.05.2005. 09:58 ] @
Od nove godine je u Nemackoj stupio nov zakon po kome i kandidati za studije (kao sto sam ja), koji uce jezik kako bi studirali u istoj, mogu da rade kao studenti 90 punih dana ili 180 polovicnih u godini. Znaci LEGALNO se i sa kursom Nemackog jezika moze raditi. Kad sam se raspitivao za vizu u ambasadi to je bilo izricito zabranjeno, cak mi i u ulaznoj vizi za Nemacku stoji prekrizena mogucnost rada. Ako je ovo pisalo negde gore ondaK se izvinjavam

Pozdrav
[ devilhope @ 13.05.2005. 14:41 ] @
O titulama-zvanjima-nazivima:

U USA postoji Bachelor-Master-PhD sistem. Bachelor je 4 godine (8 semestara) i reklo bi se da odgovara FH diplomi u njemackoj. (Usa) Master traje obicno 2 godine.
U evropi, pogotovo u EU univerzitetima/visokim skolama se praktikuje da u skladu sa bolonjskom konvencijom uvode Bachelor-Master sistem. U evropi bachelor traje obichno 3 godine (6 semestara) i onda se dobija zvanje B.Sc (nauka) ili B.A (ostalo).
Razlika je dakle u godini dana izmedju EU i USA Bachelora (nije toliko velika razlika ako se uzme u obzir da njemacka i EU manje-vishe ima do univerziteta 14 godina skolovanja a kod amera manje pa se na pocetku (Usa) bachelor studija uche klasichni srednjoskolski predmeti). Znachi dobar bachelor je samo tri godine ili vishe a ne manje kao sto postoje negdje smerovi sa 2 godine. Tradicionalna Uni Diploma se polako gubi i ona je po trajanju 5 godina (10 semestara) i odgovara Bachelor+Master tj. 3+2 godine. Dodiploma(kada neko ne zavrsi Diplomu do kraja vec napola) je bila skoro kao bachelor po trajanju ali se nije uopste vrednovala mnogo i nije potpuno obrazovno odlikovanje i poslovno pogodna. Sa bachelorom dobijash neshto manju platu od Diplom-(Master). ECTS evropski poeni u studiranju su 180 potrebnih za bachelor i josh 120 za master (dodje po 30 poena marljivom djaku po semestru :)) Za koju godinu bi trebali USA i EU da budu potpuno kompatibilni u pogledu bachelora ali to nisu josh uvijek.
[ NikolaVeber @ 21.05.2005. 14:38 ] @
Jos nesto vezano za BcS/Master u nemackoj :

http://www.che.de/cms/?getObje...312&getCB=2&getLang=de

(koliko se daleko stiglo sa prelaskom na Bolonjski sistem itd)
[ Djuka82 @ 15.07.2005. 17:06 ] @
Da li neko zna, ili ima iskustva sa studiranjem politickih nauka u Nemackoj. Student sam trece godine FPN u Beogradu i zanima me kako bih mogao da se prebacim u Nemacku da nastavim sa studijama? Unapred puno hvala
[ NikolaVeber @ 15.07.2005. 18:47 ] @
Evo link ka listama univerziteta koji nude politicke nauke, pa pitaj direktno.

http://www.daad.de/deutschland...&enter.x=72&enter.y=12
http://www.daad.de/deutschland...ehrer/00581.en.html?show=liste

Pogledaj i:

http://www.daad.de/deutschland...iste&do=show_l1&esb=28
[ Djuka82 @ 17.07.2005. 12:05 ] @
Hvala, ali ovo sto si poslao se uglavnom tice studija za master diplomu, ali u svakom slucaju negde sam cuo da sa diplomom mog fakulteta koji ovde traje 4 godine a u nemackoj ono sto sam dosada pogledao traje 3, racuna se kao master. Mozes li mi nesto reci vise o tome ako si cuo negde nesto. I ako imas daj neki link koji bi mi dao vise informacije vezano za bachelor studije
[ NikolaVeber @ 17.07.2005. 12:10 ] @
Trebao si koristiti malo one linkove, a ne samo razgledati :)

http://www.daad.de/deutschland...ehrer/00581.en.html?show=liste


E, da, nisam nista cuo, pitanje i da li cu, posto sam na tehnickom fakultetu, tako da su "humanisti" ovde retka vrsta. Kao sto rekoh, pisi mailove direktno fakultetima i pitaj sta te interesuje.


Sad tek videh, ne prikazuje istu stranicu onaj url (valjda kukiji ili sta vec).

http://www.daad.de/deutschland...hochschulfuehrer/00581.en.html

tu izaberi bachelor, politika i sta te jos zanima pa ces dobiti listu.

[Ovu poruku je menjao NikolaVeber dana 17.07.2005. u 13:18 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 21.07.2005. 19:15 ] @
http://www.campus-germany.de/german
[ Aleksandar Marković @ 22.07.2005. 10:57 ] @
Cena semestra 96 evra l Nemce ne zanima politika i nemaju predrasuda

[img][att_url][/img]

Mlada Piroćanka Sanja Dimitrijević (25), posle završene pirotske gimnazije na studije je "ratne" 1999. otišla u Nemačku. Imala je, kaže, sreće da je otac već radio u Nemačkoj i da je za vreme raspusta odlazila kod njega i saznala dosta o načinu studiranja u toj zemlji.

- Dilema je bila studije u Nišu ili Beogradu. Sve je počelo od jedne tatine šale da probam da upišem fakultet u Nemačkoj. Odlučila sam se da se upišem na nemački fakultet iako nisam bila sasvim sigurna da li ću biti primljena. Položila sam prijemni ispit i upisala se na Univerzitet Koblenc-Landan u Koblencu, gradu koji se nalazi na ušću Mozela u Rajnu. Kao strani student najpre sam morala da polažem tekst iz znanja nemačkog jezika. Pre samog upisa, Univerzitet nam je omogućio besplatno učenje nemačkog jezika. Jezik sam učila tri meseca i položila test - priča Sanja koja je nedavno boravila u rodnom Pirotu.


- Kao student engleskog jezika bila sam u obavezi da tri meseca provedem u nekoj od zemalja u kojoj je engleski službeni jezik. Ta tri meseca provela sam na Malti. Stekla sam puno prijatelja, upoznala kolege iz drugih zemalja. Svojim kolegama pripremala sam naša nacionalna jela, punjenu papriku, pljesakavice i šopsku salatu. Često moje kolege dolaze kod nas i sa mamom pripremamo srpske i pirotske specijalitete - kaže Sanja.

Sanji je engleski jezik oduvek bio omiljeni predmet. Znanje engleskog koje je stekla u pirotskoj gimnaziji bilo joj je sasvim dovoljno da položi prijemni, odnosno "plejsmen test" za studije engleskog jezika.

- Pošto sam odlučila da studiram za magistra, morala sam, pored engleskog, koji mi je glavni predmet, da izaberem još jedan glavni ili dva sporedna predmeta. Odlučila sam se za geografiju. Studije engleskog jezika sam već završila, a na studijama geografije ostala su mi još dva ispita. Posle pripremam magistarski rad. Nastavu na studijama engleskog slušam na engleskom jeziku a nastavu na studijama geografije na nemačkom - kaže Sanja.

Zadovoljna je načinom studiranja u Koblencu. Kaže da se nastava odvija u malim grupama. Za svako predavanje studenti pripremaju prezentacije. Nastava u jednom semestru traje 12 nedelja, a u 13. nedelji se polažu ispiti i to uglavnom pisano.

- Naporno je, po ceo dan imamo predavanja i nemamo mnogo vremena za izlaske, ali je u isto vreme i veoma zanimljivo. Kad se redovno radi i posećuje nastava, nije teško. Spadam u red boljih studenata. Dosad sam uzimala više predmeta nego što je predviđeno za jedan semestar i sve ispite polagala u roku. Kao jedina Srpkinja na čitavom Univerzitetu veoma dobro sam prihvaćena. Nemački studenti nisu zainteresovani za politiku, nije kao kod nas. Kad sam došla na ovaj univerzitet nije bilo nikakvih predrasuda. Ima malo stranih studenata. Možda na čitavom univerzitetu ima deset odsto stranaca. Živim sa roditeljima u istom gradu, a fakultet mi je petnaestak minuta od stana - kaže Sanja.

Kao strani student, nema posebne privilegije. Kaže da se svaki semestar plaća, a nema prava ni na stipendiju ni takozvani "erasmus" program, odnosno razmenu studenata.

- Jedan semestar na fakultetu košta 96 evra i plaćaju svi studenti, bez obzira šta studiraju. Nema redovnih i vanrednih studenata. Stipendije dobijaju samo nemački državljani, a pošto nemam njihov pasoš nemam prava na stipendiju - kaže ona.
Diploma koju će ona steći na ovom univerzitetu Sanji otvara vrata za rad u bilo kojoj zemlji u Evropskoj uniji.

- Povratak u Srbiju nije isključen, mada bih ja volela da probam negde u Evropi, ne mora da bude Koblenc, već recimo Bajern ili Minhen, eventualno u Švajcarska i Austrija. Diploma je priznata u Evropi jer mi radimo po "Juropin kredit transfer sistemu" ECTS , odnosno Evropskom sistemu prenosa bodova. Ne znam da li će ona biti priznata i u Srbiji - kaže Sanja.

Zoran Panić
[ NikolaVeber @ 22.07.2005. 12:46 ] @
par primedbi:

96€ su najverovatnije administrativni troskovi, ne skolarina. Bilo je rasprave o uvodjenju skolarina na nivou drzave i koliko se secam, svaka pokrajina na lokalnom nivou odredjuje da li ce se placati skolarina ili ne (pominjana je cena od 500€ po semestru). Takodje, bar u Karlsruhe-u, svako ko premashi predvidjeno vreme za zavrsetak studija za vise od 4 semestra placa 500€ po semestru.

Pomenute stipendije su se verovatno odnosile na pomoc drzave studentima (tzv BAföG), koji primaju drzavljani Nemacke, a mislim da i oni ciji roditelji rade u Nemackoj (tj placaju porez) imaju pravo na nesto od toga, ali ovo uzeti sa rezervom.
Stipendije su nesto drugo, njih daju razne institucije na osnovu nadprosecnog uspeha na fakultetu, angazmana u politickim / religioznim vodama i slicno. Takodje i velike firme daju stipendije, ili podrsku projektima koje smatraju zanimljivim.


"nema prava ni na stipendiju ni takozvani "erasmus" program, odnosno razmenu studenata."

Socrates - Erasmus je samo jedan od programa za razmenu studenata (za koji vazi pomenuto). Medjutim, zavisno od univerziteta postoje druge mogucnosti. Tako recimo univ. u Karlsruheu ucestvuje u EUCOR-u (“Europäische Konföderation der Universitäten am Oberrhein”), pored:
# Universität Basel,
# Université de Mulhouse,
# Université Strasbourg I, II, III und daran angeschlossene Grandes Ecoles,
# Universität Freiburg,
a sam program pruza mogucnost da se studira na bilo kom od pomenutih univ. sa svim pravima kao na maticnom univerzitetu, kao i da se polazu ispiti koji se posle priznaju.
(vise o ostalim programima na http://www.aaa.uni-karlsruhe.de/200.php)

Takodje postoje programi sticanja dvostruke, odnosno trostruke diplome:
http://www.aaa.uni-karlsruhe.de/424.php
http://www.dfz.uni-karlsruhe.de/
http://www.dfh-ufa.org/
i tako dalje. To medjutim u mnogome zavisi od samog univerziteta.

[ Filipp @ 28.07.2005. 11:14 ] @
Da li je neko, ko je prvo morao da zavrsi kurs jezika u Nemackoj, konkurisao za ovu vrstu vize"3.1.1 Residence for educational purposes
A residence permit for educational purposes may be granted for pre-study
preparatory measures, for study application or for studies proper at a state (public) or
state-recognised university or comparable educational institution. Furthermore, a
residence permit may possibly also be issued for attendance of a language course
without any further intensions to study in Germany"

posto mislim da je bolje traziti ovu vizu nego onu za ucenje jezika, sa kojom se mora
ponovo vracati u srbiju i traziti studentsku (ako) kada budem upisan na faks?
[ NikolaVeber @ 29.07.2005. 21:32 ] @
Da bi dobio takvu vizu verovatno moras biti upisan na neki kurs za pripremu za studije (Studienkolleg ili slicno), na koji se moras prijaviti ili posebno (ne znam kako ide, mada koliko se secam jedna devojka koja je isla zajedno sa mnom na kurs nije bila upisana na fakultet) ili prilikom prijave za upis na fakultet (imas polje u formularu za to).
[ Aleksandar Marković @ 12.08.2005. 11:18 ] @
http://www.advanced-schooling.de/

http://www.advanced-schooling.de/EBook/German4Beginners0_04.zip
[ Milosdraskovic @ 24.08.2005. 14:57 ] @
Ja sam upisao TU u Muenchenu, ali viza mi je bila odlagana i odlagana, pa sam je dobio 2 meseca posle podnosenja dokumentacije sto je rezultovalo nemogucnoscu pohadjanja kursa nemackog.Ipak otisao sam u Muenchen. Otisao sam na razgovor kod direktora studenstske sluzbe i dobio 2 nedelje da se spremim za DSH. Shvabe kao shvabe, elem, falilo mi je 7 poena da polozim ispit, i nisam prosao, tako da sem se vratio u majcicu Serbiju. Mene interesuje da li, i kako je mogu da se prebacim (posto naravno polozim ZOP) na TUMuenchen -Maschinenwesen (Maschinenbau) sa Masinskog fakulteta u BG. Ako neko ima informacije neka ih posalje. Hvala !!!
[ NikolaVeber @ 09.09.2005. 12:05 ] @
Koliko znam imas pravo da 2 puta polazes DSH... a verovatno da ces po polaganju zadovoljavajuceg ispita morati da ponovis proceduru prijavljivanja i sve to, mada su ovo samo nagadjanja, posto je situacija specificna.
[ NikolaVeber @ 09.09.2005. 12:08 ] @
Citat:
Baden-Württemberg hat als erstes Bundesland einen Gesetzentwurf zur Einführung von Studiengebühren vorgestellt. Das Landeskabinett billigte am Dienstag einen Entwurf, der im Dezember vom Landtag verabschiedet werden soll.

"Wir wollen unseren Kunden, den Studierenden, noch bessere Leistungen bieten", sagte Ministerpräsident Günther Oettinger (CDU). Studenten sollen vom Wintersemester 2007/08 an Gebühren in Höhe von 500 Euro pro Semester zahlen.

Das Land rechnet mit Einnahmen von 150 Millionen Euro, die direkt den Hochschulen zukommen sollen, ohne dass die bisherigen staatlichen Zuwendungen gekürzt werden. Mit der Gebühr werde ein Studium auch künftig für jeden möglich bleiben, sagte Wissenschaftsminister Peter Frankenberg (CDU). Jeder Student zahle nur etwa ein Zehntel der Studienplatzkosten.


Sto ce reci da svi koji planiraju studiranje u Nemackoj moraju racunati na dodatnih cca 500e mesecno, pocevsi od zimskog semestra 2007/2008.


http://www.sueddeutsche.de/,tt.../artikel/55/59995/article.html

http://unika04.de/forum/showthread.php?p=17539#post17539



[Ovu poruku je menjao NikolaVeber dana 09.09.2005. u 13:08 GMT+1]
[ gabrielacz @ 17.12.2005. 13:35 ] @
Nikola;
Ti si u Saarbruchenu zavrsio lenju skolu,jer mozes da mi posajes njihovu aderu i e-mail jer bi ja isala tamo.Treba dokumente poslti do 15januara prevedenu diplomu svedocanstav i sta jos.........
i reci m iposle zavrsetka lenje skole jer ja treba da polazem neki prijemi za fakultet kod njih ili kod nas treba da polazem prijemni u Srbiji.I jer znas adresu nekog fakulteta ua Saarbruchenu?
[ kasaad @ 17.12.2005. 13:56 ] @
hrmph, za saarbrucken ne znam ali sto se tice prijave na faks treba ti zavrsena nasa srednja, polozen ili dsh ili test daf, i jedna jako velika zajebancija ..da bi se prijavio na faks moras da posaljes papire u neku agenciju koja proverava te papire i to zavisi od faksa do faksa. oni su mi skakali po lobanji prilicno jer su bas mnogo drvili za razno raznim glupostima. u svakom slucaju raspitaj se koja agencija proverava papire za faks koji te interesuje pa onda vidi sta oni tacno hoce. meni su recimo na kraju rekli da nisu sigurni da su papiri u redu a kad sam ih oterao u pm i reko da posalju papire na faks sve je na kraju bilo u savrsenom redu. u svakom slucaju to dosta traje pa bi bilo lepo sve to srediti sto pre da ne propustis upisni period. ako treba jos detalja kazi posto sam ovo samo onako nabacao sta mi je trenutno palo na pamet a posto sam to zavrsio letos onda mi je jos sveze.

Kas

a da upravo videh da sam propustio bitan deo, nemoras da polazes prijemni ako si kod nas polozio prijemni na nekom faksu. tj za mene je tako bilo posto imam gimnaziju i polozen prijemni kod nas.

sad sam malo prelistao temu posto davno nisam bio i videh jos nesto scim se bas i ne slazem. svi preporucuju juznu nemacku koja je dosta skuplja po troskovima zivota od severa. ja sam u hannoveru i iskreno receno troskovi zivot i stanovanja su ovde priblizni onima u bg tako da cak i ako se finansirate od kuce mnogo ce vam lakse biti, sto se tice posla ima ga samo treba iskopati nesto ne preterano zamorno, a naravno problem je akcenat koji svi imamo tako da nemozemo da dobijemo posao u call centru ili slicnim studenskim zajebancijama kojih ima na gomile.
ako mi jos nesto padne na pamet dopisacu :)

[Ovu poruku je menjao kasaad dana 17.12.2005. u 15:07 GMT+1]
[ NikolaVeber @ 21.01.2006. 21:57 ] @
Ne znam za te agencije, ja sam papire slao direktno. Postoji lista potrebne dokumentacije na sajtovima univerziteta. Tu su koliko se secam kopije i prevodi srednjoskolskog/maturskog svedocanstva, eventualno polozenih prijemnih ispita, potvrda o znanju jezika, popunjen obrazac za prijavu i slicno. Ne vidim preku potrebu za posredovanjem neke od tih agencija.

kasaad, o kakvoj je agenciji tacno rec?


Ispravka vezana za cene skolarina:
rec je o 500€ po semestru, ne mesecno.
[ kasaad @ 22.01.2006. 12:13 ] @
Ti si upisao pre 2004 :) eto zasto nisi imao tako nesto :)
e sad postoji i kvaka - nisu sve skole pod assistom nego ima par tih kretenastih agencija. smarali su me do besvesti i zbog njih sam cak propustio upis za letnji semestar. u svakom slucaju prvo je bitno proveriti koju od njih zahteva skola. ovo dole je iscupano sa moje FH ...tako da ako saljes papire na vise skola onda se trudis da budu pod jednom agencijom. u principu si i dalje u pravu da moras da pogledas pod skolom sta oni hoce ali ne saljes papire njima nego izabranoj agenciji :) proverite papire i budite sto sigurniji da je to sve sto hoce jer ima treba mnogo vremena da bilo sta urade

Zulassung


ACHTUNG! ASSIST ab 1. Mai 2004
Ab 1. Mai 2004 wird die Bewerbungsprüfung nur noch von ASSIST, dem Bewerbungsbund „Arbeits- und Servicestelle für internationale Studierende e.V., durchgeführt. Bitte schicken Sie Ihre Bewerbung ab 1. Mai 2004 an:

Fachhochschule Hannover
c/o ASSIST e.V.
Helmholtzstr. 2-9
10587 Berlin

Weitere Informationen entnehmen Sie bitte der ASSIST Homepage:
www.uni-assist.de



Es gibt drei Möglichkeiten, was nach Eingang Ihrer Bewerbung passieren kann:

Sie werden abgelehnt
Sie bekommen einen direkten Hochschulzugang
Sie werden zur Feststellungsprüfung (Studienkolleg) zugelassen.

Ablehnung
Ihre ausländischen Bildungsnachweise haben weder für einen direkten Hochschulzugang gereicht, noch ermöglichen Sie Ihnen die Teilnahme am Studienkolleg.


Direkter Hochschulzugang
Ihre ausländischen Bildungsnachweise haben für einen direkten Hochschulzugang ausgereicht. ASSIST leitet Ihre Bewerbung an das Immatrikulationsamt weiter. Dort wird u.a. anhand Ihrer NC’s entschieden, ob Sie einen Studienplatz bekommen, oder nicht.


Feststellungsprüfung
Ihre ausländischen Bildungsnachweise haben zwar nicht für einen direkten Hochschulzugang gereicht, sie bekommen jedoch die Chance, den Hochschulzugang in einem Studienkolleg zu erwerben. Um für das Studienkolleg zugelassen zu werden, müssen Sie einen Einstufungstest absolvieren. Unter allen Teilnehmern, die diesen Test bestehen, werden die vorhandenen Plätze im Studienkolleg verteilt. Mit erfolgreichem Abschluss des Studienkollegs bekommen Sie das Feststellungsprüfungszeugnis, mit welchem Sie den Hochschulzugang besitzen.

[ NikolaVeber @ 22.01.2006. 12:33 ] @
Sada sam pogledao sta se kod mene na univerzitetu desava:

Postoji online prijava, tj nacin da se proveri da li uopste mozes da se prijavis ili ne. Kada se to zavrsi dobije se formular za prijavu koji se sa svom potrebnom dokumentacijom salje fakultetu.
http://www.aaa.uni-karlsruhe.de/730.php

Citat:
Die Online-Bewerbung ermöglicht es Ihnen, Ihre Zulassungsvoraussetzungen zu prüfen und direkt zu erfahren, ob und für welche Studiengänge Sie sich an der Universität Karlsruhe bewerben können. Die Online-Bewerbung hilft Ihnen dabei Ihren Antrag vollständig und fehlerfrei auszufüllen und erhöht so sehr stark die Geschwindigkeit der Bearbeitung Ihres Antrages.

Die Online-Bewerbung hat für Sie außerdem den Vorteil, dass Sie jederzeit den Bearbeitungsstand Ihrer Bewerbung Online abfragen können. Die Online-Bewerbung fragt in einem kurzen Interview Ihre persönlichen Voraussetzungen ab und bietet Ihnen dann alle für Sie möglichen Studiengänge an. Außerdem erhalten Sie vielfältige Hinweise über die einzelnen Schritte der Bewerbung und darüber wie Sie fehlende Voraussetzungen (wie z.B. die Sprache) erwerben können.

Zum Abschluss der Online-Bewerbung werden Ihre Daten an die Universität Karlsruhe übermittelt und Sie erhalten ein Antragsformular, das Sie ausdrucken und per Post mit den notwendigen Dokumenten an die Universität Karlsruhe senden müssen. Erst der Eingang dieses schriftlichen Antrages vervollständigt die Bewerbung.

[ kasaad @ 22.01.2006. 12:46 ] @
hmmm..ovo postaje zanimljivo..ja sam proverio Fakultet u hannoveru i oni isto traze assist ....ili postoji neko regionalno pravilo ili meni nesto opasno nije jasno.
posto sam prvo pomislio da se radi o razlici FH-uni ali ocigledno nije to.

Kas

http://www.uni-hannover.de/aus...utsch/zulassungwelt.html#ZIEL6
[ Ivan_81 @ 12.02.2006. 22:43 ] @
To sa agencijama mi je putpuno novo , ja sam se prijavino na TU-darmstadt 2004.god , direktno. Naj bolje je da se prijavis online, odstampas dokumenta, pa im to zajedno sa tvojim dokumentima ili odneses ili posaljes postom.
[ soss @ 27.02.2006. 17:32 ] @
Ljudi da li je neko uspeo da dobije studentsku vizu za & dana???

Ja sam primljen na Uni u DE, na visi semestar, ali moram za 7 dana biti tamo da polazem DSH? Tek sada sam dobio Zulassungsbescheid.

Jel ima neko iskustva sa tim, kao i sa DSH, koliko je tezi od recimo ZMP testa?

Hvala puno!
[ NikolaVeber @ 27.02.2006. 17:57 ] @
Papire na gomilu, pa sutra ranom zorom (a mozda i malo ranije, ipak je zimsko doba) pravac ambasada, pa vidi sta mozes da uradis. Meni je trajalo mnogo duze (koliko se secam 4 nedelje).

Ne znam koji je tacno nivo ZMP-a, pa ti ne mogu reci da li je i koliko tezi, ali ZMP nije zamena za DSH, vec tek ZOP - tako da je moguce da je tezi.

Ako si se prijavio za Studienkolleg, moguce je da ne pises odmah DSH, vec prijemni za Studienkolleg, ali koliko me secanje sluzi i moj DSH je bio pocetkom marta, tako da je moguce da je to ipak DSH.

Nisi puno pametniji posle ovoga sto sam do sada napisao, ali u slucaju da ne dobijes vizu (sto ces saznati u ambasadi - da li je teoretski moguce ili ne) predlazem ti da smesta kontaktiras Univerzitet na koji si primljen i trazis da polazes DSH na jesen.


Pozdrav.
[ kasaad @ 27.02.2006. 23:01 ] @
meni i dalje nije jasno sto ste vi ljudi napeli na taj dsh kad je to tesko ko djavo a isti prolaz vam daje i daf.
ne znam tezinu tog za sta si pitao znam da je dsh pun gramatike sto je meni koji pricam nemacki od malih nogu bilo smrtonosno. daf sam sa druge strane polozio na jedan.

Kas
[ NikolaVeber @ 27.02.2006. 23:04 ] @
Kakva je procedura prijavljivanja sa DAF-om ? Da li ga prvo polozis i posaljes sa ostalom dokumentacijom u prijavi, ili kada te prime mozes da kazes: ok, necu dsh, nego DAF, ako polozim do tog i tog roka upisujem se redovno u 1. semestar u oktobru ?
[ kasaad @ 27.02.2006. 23:17 ] @
e jebga sad sam i ja zaboravio, ali naci cu pa cu postovati sad sam se vratio u germaniju :) tj juce. znam da daf ima 4 puta godisnje sto je veliki plus u odnosu na dsh i da nema gramatike sto je drugi veliki plus. ima razumevanje procitanog teksta, razumevanje slusanjem, pisanje teksta i prica koja je do zla boga glupa posto pricas u kasetofon. ali je u svakom slucaju mnogo lakse od dsh. placa se dosuse mislim da je bilo 140 evra. mislmi da se dsh ne placa sa druge strane.

Kas
[ soss @ 28.02.2006. 09:25 ] @
Testdaf treba da se preda sa celom dokumentacijom, tj ne moze se traziti da se umesto DSH polaze Daf.
Sa druge strane kod mene se DSH placa 100 eura.
I on se sastoji iz cetiri dela, slusanja, pisanje, citanje i govor.
[ kasaad @ 28.02.2006. 21:21 ] @
vi mene opasno zbunjujete ali ajde nema veze. test daf moze da se polaze u celom svetu pa tako i kod nas, omogucava direktan prolaz na faks tako da uopste ne vidim potrebu da se bilo sta podnosi. e sad ako smo toliko zaostali da kod nas ne moze onda se izvinjavam ali ovo je proverena informacija za dosta zemalja. to bi vam omogucilo direktno slanje dokumenata na faks i dobijanje vise bez ikakvih problema. ako nisam skontao o cemu pricate izvinjavam se. doduse ja sam daf ovde uradio ali to samo zato sto mi se moglo da prvo dodjem na vizu za kurs jezika.




eve ga i link za daf u bg

erm ..nece lepo da mi postuje link....

nista idite na http://www.testdaf.de/
testcentren
testcentren weltweit
pa serbia und montenegro i dobije se ovo


Universität Belgrad
Fakultät für Politische Wissenschaften
Jove Ilica 165
11000 Belgrad
Kontakt: Dr. Ralf Hermann, Dr. Olivera Durbaba


Tel.: 00381 - 64 - 29 38 222/- 11 84 129
Fax: 00381 - 11 - 68 77 02
E-Mail: [email protected]

[Ovu poruku je menjao kasaad dana 28.02.2006. u 22:42 GMT+1]

e dobro sad mi nikola objasni pitanje :)

test daf je dokaz da mozes da studiras u nemackoj po svemu sto sam ja doziveo tj gde god sam pitao. meni je jedino to trebalo kao dokaz za nemacki u naravno ostala dokumenta koja sa tim nemaju veze. e sad za svaki slucaj ti pitajali ali to je meni radilo bez problema.

Kas

e jesam glup, i da, moze da se dostavi kasnije isto kao i dsh tj ja sam se prvo prijavio pa tek na kraju doneo daf.


[Ovu poruku je menjao kasaad dana 28.02.2006. u 22:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kasaad dana 28.02.2006. u 23:00 GMT+1]
[ antlul @ 03.03.2006. 09:17 ] @
Ajd da te pitam Kassade da li posle studienkollega mozes da izaberes i fernstudien ili samo obice fachhochschule, uni. ?

[Ovu poruku je menjao antlul dana 03.03.2006. u 10:19 GMT+1]
[ kasaad @ 03.03.2006. 11:32 ] @
koliko ja znam fernstudium ne mozes da uzmes ako nemas boravisnu normalnu ...tj na ovu studentsku sto mi imamo moze samo normalno studiranje. ne moze ni dual ni fern.

Kas



[Ovu poruku je menjao kasaad dana 03.03.2006. u 12:36 GMT+1]
[ antlul @ 03.03.2006. 14:47 ] @
> A da, zaboravih reci da viza mi ne treba jer imam boravisnu na 3 godine!
Inace sam i ja isto sa sprachkursvizom dosao napolje, pa ucio jezik, ko
jos par nasih!


--
Bis zu 70% Ihrer Onlinekosten sparen: GMX SmartSurfer!
Kostenlos downloaden: http://www.gmx.net/de/go/smartsurfer
[ Filipp @ 20.04.2006. 17:21 ] @
Interesuje me http://www.ils.de/kursangebot/...0b229c44cfbfdeda586c-&o=no
Posto je ovo fern studium, da li se na osnovu ovoga moze dobiti studentska viza.
Ja sam pogledao u zakon i pise sledece
(1) A foreigner may be granted a residence permit for the purpose of applying to
study and studying at a state or state-recognised university or comparable
educational establishment, including preparatory measures for a course of study.

Nista vise za fern studium ili weiterbildung ne pise.
Moze li mi neko reci zasto ne mozu sa fern studijama ili weiterbildung studijama da se dobije studentska viza?
[ kasaad @ 20.04.2006. 18:54 ] @

Fern ne moze skoro sto posto ..mada bi morao da proverim informaciju. Za weiterbildung ne znam tacno na sta mislis, ako mislis na magistraturu i slicno onda moze.

Kas
[ rj444 @ 16.08.2006. 23:03 ] @
Da li neko moze da mi pomogne u vezi sa sledecim problemom:

Uskoro bi trebalo da zavrsim ETF u Bg-u, pa bih zeleo da sledece godine upisem postdiplomske (PhD nivo) u Nemackoj.
U pitanju je usavrsavanje iz oblasti Computer Science and Engineering.

Gledao sam po sajtovima raznih nemackih univerziteta i nisam uspevao da nadjem ponude za PhD studije iz ove oblasti.
Konkretno sam zainteresovan za Minhen, ali kao sto rekoh na sajtu TU Minhen, nisam nasao odgovarajuce ponude.

Zanima me da li je to iz razloga sto Nemci drugacije oznacavaju PhD nivo obrazovanja ili ga Minhenski univerzitet ne nudi, sto mi je neverovatno?!

Takodje su dobrodosli svi korisni linkovi i saveti sto se postdiplomskih studija u Nemackoj tice.

Pozdrav i hvala svima unapred
[ leopold011 @ 18.08.2006. 10:22 ] @
Trenutno privodim kraju studije na Berufsakademie - krajem Septembra treba da diplomiram, kada mi ujedno istice i viza. Od nekih nasih ljudi koji studiraju ovde (u Nemackoj) sam cuo da po Nemackom zakonu svako ko zavrsi fakultet ovde, tj. dobije diplomu (Uni, FH ili BA) ima pravo na produzenje vize na godinu dana (kao daju ti godinu dana vremena da trazis posao). Trebalo bi za koji dan da podnosim zahtev za produzenje vize i raspitivao sam se o ovome u Rathausu, ali mi je jedna sluzbenica tamo rekla da mi treba samo pasos i da popunim jedan formular (zahtev za produzenje vize), pa kad sam je pitao da li mi treba i potvrda iz skole da uz to prilozim, rekla mi je u stilu: '...e, pa moze i to'. Stekao sam utisak da ona ustvari i nije previse upucena u tu problematiku, pa bi mi zato bilo kakav savet nekoga ko zna nesto o tome ili ko je imao iskustva sa produzenjem vize po zavrsetku faksa bio dragocen.

Jedan drugar mi je pomenuo (on je takodje nas covek i pri kraju je studija ovde) da su njemu pominjali kad je isao u imigraciono u njegovom mestu, da mora da ima i neki 'zvanicni razlog' zasto ostaje (potvrdu da nastavlja skolovanje, ili potvrdu o zaposlenju), sto mi je sada prilicno zajebano da pribavim jer sam jos uvek student (a i za MBA i slicno se uglavnom aplicira do marta-aprila tekuce godine, pa mi je za tako nesto sada kasno).

Cuo sam isto i da ako dobijes ovu vizu posle nemas mogucnost da nastavis skolovanje (master ili PhD), jer je to kao .. samo viza za trazenje posla i za zaposlenje...

Svaki savet onih koji imaju neko iskustvo sa ovom tematikom bi mi puno znacio.
Unapred hvala!
[ kasaad @ 18.08.2006. 14:13 ] @
Citat:
rj444:

Zanima me da li je to iz razloga sto Nemci drugacije oznacavaju PhD nivo obrazovanja ili ga Minhenski univerzitet ne nudi, sto mi je neverovatno?!

Takodje su dobrodosli svi korisni linkovi i saveti sto se postdiplomskih studija u Nemackoj tice.

Pozdrav i hvala svima unapred


Ma to je ona zajebancija sa nemackim diplom ..sto je nesto skoro ko phd ...e sad posto ja idem po novom tj Bachelor nemam pojma tacno kako to ide jer me nije interesovalo al ako nisi vec pogledaj daad.de i slicno.
Mislim da ce Nikola moci da ti vise kaze o tome cim se pojavi :))

Citat:
leopold011:

Cuo sam isto i da ako dobijes ovu vizu posle nemas mogucnost da nastavis skolovanje (master ili PhD), jer je to kao .. samo viza za trazenje posla i za zaposlenje...

Svaki savet onih koji imaju neko iskustvo sa ovom tematikom bi mi puno znacio.
Unapred hvala!


Hmm ..imas free vizu godinu dana bez potrebe za bilo kojim potvrdama ako si ovde zavrsio bilo kakvo visoko obrazovanje ..to stoji u zakonu pa bi mozda bilo najbolje da se malo zainteresujes i nadjes to ima sve na net-u ..kreni od www.daad.de pa dalje sledi linkove.

Kass
[ gabrielacz @ 18.08.2006. 21:29 ] @
[ Filipp @ 22.08.2006. 07:13 ] @
Imam problem sa potvrdom o polozenom prijemnom ispitu.
Dakle, 1998 godine polagao sam prijemni ispit iz matematike na beogradskom sajmu za tehnicke fakultete i polozio.
Sada imam problem da dobijem informaciju gde mogu da izvadim datu potvrdu koja mi je potrebna radi nastavka studija preko.
Na fakultetu kazu da nemaju evidenciju iz 98-me, vec samo od godine kada se prijemni polagao ponaosob na svakom od fakulteta.

Svaki predlog dobrodosao!
[ PaGud @ 22.08.2006. 13:34 ] @
Ima li neko da studira na FH Fulda da ukratko kaze kako je?
Ja sam upisao master e-business traje 1.5god. ima 14 predmeta. inace ja sam sa fon-a inf.sistemi pa mi se cini da ima dosta slicnih predmeta. oko upisa nisam imao vecih problema osim sto sam morao naknadno da saljem diplomu koju nisu hteli da mi izdaju ranije na fonu jer se dodeljuje jednom godisne. Moze li neko da kaze ukratko kako je tamo na ispitima da li se razlikuje polaganje u odnosu na nase faxove, koliko se dnevno provodi na predavanjima...nemacki jezik sam ucio do nivoa a2 u institutu u jovanovoj pa cu morati dosta njime da se bavim kada dodjem toefl sam polagao u budapest i nije tesko.
stan mi trazi international office pa bi trebalo od 15.septembra da budem tamo ako mi daju vizu koju cekam od 14.jula.

Ako ima neko u Fuldi od nasih voleo bih da mi se javi.

PP.
[ kasaad @ 22.08.2006. 14:59 ] @
Citat:
Filipp: Imam problem sa potvrdom o polozenom prijemnom ispitu.
Dakle, 1998 godine polagao sam prijemni ispit iz matematike na beogradskom sajmu za tehnicke fakultete i polozio.
Sada imam problem da dobijem informaciju gde mogu da izvadim datu potvrdu koja mi je potrebna radi nastavka studija preko.
Na fakultetu kazu da nemaju evidenciju iz 98-me, vec samo od godine kada se prijemni polagao ponaosob na svakom od fakulteta.

Svaki predlog dobrodosao!


Erm .ako se ne varam nije poenta da ti treba potvrda da si polagao nego da si se upisao na neki faks kod nas. Ja sam to navatao zato sto sam se srecom iz ciste zajebancije upisao na rudarski ...nisam znao ni de je fakultet al kad sam otiso tamo dobio sam potvrdu bez problema. tako da procitaj jos jednom sta ti traze nemci....

Kass
[ Filipp @ 22.08.2006. 16:00 ] @
@kasaad

Ja imam potvrdu da sam upisan na fakultet, ali me zanima da li je to dovoljno_?
Oni (uni-assist) traze povrdu o polozenom prijemnom.

Kakvu si im ti potvrdu poslao.

poz
[ kasaad @ 22.08.2006. 16:01 ] @

Ma oni iz assista su gomila debila ....sve sam ih na kraju oterao u tri p**** materine i reko da posalju po njima "nedovoljna dokumenta" u skolu. naravno sve je bilo u najboljem redu. Iscupali su mi gomilu zivaca dok nisam explodirao ...jedina sreca sto mi nisu bili pod rukom posto su valjda u berlinu ili tako nesto.

Kass
[ NikolaVeber @ 25.08.2006. 08:59 ] @
@ rj444 :

PhD je u ponudjen ili kao takav, ili kao "Doktorski", odnosno "Promotion". Koliko znam, diploma ETFa garantuje prolaz na postdiplomske u Nemackoj.

Sada nemam vremena, ali potrudicu se da pogledam na sajtu TUM-a o cemu se tacno radi. Takodje, jedan moj kolega, koji je zavrsio ETF, je sada na postdipl., pa cu ga pitati oko detalja ako negde zapne (ali to kada se vratim u Nemacku).
[ kasaad @ 26.08.2006. 20:54 ] @
Citat:
Filipp: @kasaad

Ja imam potvrdu da sam upisan na fakultet, ali me zanima da li je to dovoljno_?
Oni (uni-assist) traze povrdu o polozenom prijemnom.

Kakvu si im ti potvrdu poslao.

poz


e sad sam sredjivao dokumentaciju svoju pa sam naleteo na assist glupost. ja sam im poslao potvrdu koja je glasila

ovim se uverava da je n n studenat na tom i tom fakultetu na koji se upisao posto je polozio prijemni ispit.

znaci sve sto ti i inace pise samo nek prevodilac ubaci anhand bestandene aufnahme prufung :))0

Kass
[ markoristic @ 12.09.2006. 14:54 ] @
Pozdrav svima!

Planiram da se nakon završetka Elektronskog Fakulteta u Nišu prijavim za Masterstudium na TUM.
Već su mi odgovorili, međutim nešto mi nije baš najjasnije. Naime, traže nekakav Ranking koji bi dokazao da se ja nalazim među 20% najboljih apsolvenata na fakultetu. Ne verujem da bi tete iz administracije računale proseke svih apsolvenata Elektronskog fakulteta, osim ako sve to već imaju u kompjuteru.
Jel imao neko slična iskustva?

Još jedno pitanje. Jel zna neko koliko košta Test DaF?

Pozdrav
[ kasaad @ 12.09.2006. 22:19 ] @

polaganje za test daf kosta 150 evra a za ono prvo sto si pitao stvarno ne znam o cemu oni okaci to negde pa da procitamo mozda bude jasnije.

Kass
[ vekica @ 12.09.2006. 22:58 ] @
teto te sve imaju u kompjuteru sto ne garantuje da ce ti to uraditi. dok ih
namolis ti...

zasto jednostavno ne zamolis da ti napisu glupavi Ranking da jesi... Ko ce
ti to proveravati???


imas temu o studiranju u inostranstvu

------=_Part_20356_7362671.1158097909206
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: 7bit
Content-Disposition: inline

<br><br>esauth:54526:3d74416c6f393226d900f046639a7978<br>
[ markoristic @ 12.09.2006. 23:17 ] @
To mi je prvobitno i bila ideja, tj. da mi izdaju neku tamo potvrdu kao da sam medju 20% najboljih, ali ako se trazi ranking, onda je valjda to rang lista studenata. Uglavnom evo vam u originalu: "zuzüglich einer Rankingliste Ihrer Fakultät, die bestätigt dass Sie zu den besten 20 v. H. Teilnehmern Ihres Abschlussjahrganges zählen" a na sajtu stoji ovako: "diese Kandidaten sind zugelassen wenn sie zu den besten 20% der Absolventen ihres Jahrganges zählen".

Hvala na odgovorima!
[ NikolaVeber @ 13.09.2006. 00:52 ] @
Pa najbolje je da odes do "teta" i da ih pitas da ti daju listu, ako se puno bune, onda potvrdu da si u prvih 20% (pod uslovom da jesi).
Sta god da dobijes od njih lepo prevedes kod sudskog tumaca i posaljes - mozda ce prihvatiti cak i ako nije bas ono sto su trazili.
[ Aleksandar Marković @ 17.10.2006. 09:22 ] @
Društvo

KONKURS ZA STIPENDIJE DAAD-a U TOKU

Konkursi za dodelu stipendija Nemačke službe za akademsku razmenu (DAAD) završavaju se, uglavnom, 10. novembra. Izuzetak su stipendija za studije umetnosti i Mumertova stipendija za buduće menadžere, za koje je konkurs otvoren do 15. novembra. Studentima i mladim naučnim radnicima iz Srbije na raspolaganju je čak 13 stipendija DAAD-a.


Istraživačka stipendija za doktorante i mlade istraživače dobija se za period od mesec dana do deset meseci. Studijska stipendija, koja traje od deset meseci do dve godine, namenjena je onima koji imaju zvanje bečelor ili diplomu. Nastavnici univerziteta i istraživači mogu da dobiju jednomesečnu ili tromesečnu stipendiju. Studenti ekonomije mogu da konkurišu za stipendije u trajanju od dva meseca. Tokom leta organizuju se stipendirani letnji kursevi jezika u trajanju od tri do četiri nedelje, a stipendije se dobijaju i za intenzivne letnje kurseve, koji traju dva meseca. Studentima germanistike dodeljuju se semestralne i završne stipendije.

Za umetničke profesije obezbeđene su studijske stipendije do jedne godine, za kandidate do 32 godine starosti, i radni boravci za nastavnike akademija, u trajanju od jednog do tri meseca. Studenti, takođe, mogu da dobiju pare za studijska putovanja ili praksu u trajanju od sedam do 12 dana. Nekadašnji korisnici stipendija mogu otići na usavršavanje, ako budu ponovo pozvani.

Za inženjerske, ekonomske i informatičke struke dodeljuju se stipendije fondacije Mumert u trajanju od tri godine. Stipendije se dodeljuju i za stručnu praksu koju organizuje Međunarodna asocijacija za razmenu studenata tehnike (IAESTE).

O proceduri konkurisanja za ove stipendije, kao i o samom studiranju u Nemačkoj, prošle nedelje su na Fakultetu tehničkih nauka govorili, lektor DAAD-a Judit Hercig, prof. dr Miroslav Georgijević iz Kluba stipendista Fondacije „Aleksandar fon Humbolt“ i DAAD-a pri UNS-u i Nebojša Soldatović, koji već dve godine studira u Ahenu. Oni su prisutnim studentima objasnili da kod prijave izuzetno važnu ulogu igraju motivaciono pismo kandidata i pozivno pismo nemačkog univerziteta na koji student ili mladi naučnik želi da ode. U prvom treba da bude izuzetno uverljivo objašnjeno zašto kandidat želi da studira u Nemačkoj, a u drugom ‡ zašto je baš on neophodan na nekom nemačkom univerzitetu. Sva dokumenta treba da budu prevedena na nemački, a kao dokaz o znanju jezika potrebno je priložiti sertifikat o položenom DAAD-ovom ispitu iz nemačkog jezika.

Taj test moguće je polagati u petak, 20. oktobra, u 18 sati u biblioteci Odseka za germanistiku na Filozofskom fakultetu, na drugom spratu, soba broj 57. Lektorka Judit Hercig napomenula je da joj se zainteresovani mogu obratiti za sve potrebne informacije u kabinetu 101 na Odseku za germanistiku, i na telefon broj 485‡3866, sredom od 12 do 13, četvrtkom od 10 do 11 i petkom od 14 do 16 sati, kao i mejlom: judithherzigŽyahoo.de. Detaljnije informacije o potrebnoj dokumentaciji i proceduri izbora stipendista DAAD-a mogu se pronaći i na veb-sajtu Kluba stipendista Fondacije „Aleksandar fon Humbolt“ i DAAD-a pri UNS-u www.avh-daad.ns.ac.yu

B. Janjušević
[ markoristic @ 04.04.2007. 16:53 ] @
E ovako, polagao sam 14.2.2007. TestDaF u Beogradu.

Za ispit sam se sâm spremao. Kupio sam u Nemačkoj knjigu TestDaF Training iz koje se, uz solidno predznanje, ispit može spremiti za manje od mesec dana.
Ono što nisam kupio jesu audio diskovi, ali na sajtu www.testdaf.de se mogu skinuti neki testovi zajedno sa mp3 fajlovima, pa sam to iskoristio prilikom vežbanja za Hörverstehen i Mündlicher Ausdruck. Sve u svemu, ispit je bio osrednje težine. Jedina stvar koja je malo neobična je usmeni deo ispita, gde svako dobije svoj diktafon i mikrofon i kada treba da se nešto kaže onda svi pričaju u glas. U početku to malo iritira ali kasnije se čovek navikne i ne obraća pažnju na ostale.

Na rezultate se čeka 5 do 8 nedelja, s obzirom da se sve šalje u Nemačku na ocenjivanje.
Moji rezulatati su stigli pre neki dan. Dobio sam najvišu ocenu (5) u sva četiri dela ispita.

Cena ispita je 100€.

U svakom slučaju, za sve koji planiraju da studiraju u Nemačkoj TestDaF je mnogo lakši način, nego da polažu prijemni koji je pun gramatike.

Evo i jedne novine. Naime od 12.5.2007. počinje se sa realizacijom još jednog testa za studente, TestAs.

Više o tome:

Citat:
Studierfähigkeitstest TestAS am 12. Mai 2007 erstmals weltweit im Einsatz

TestAS, der Studierfähigkeitstest für ausländische Studieninteressenten aus Nicht-EU-Ländern, feiert am 12. Mai 2007 Weltpremiere. In vielen Ländern haben Studierwillige Gelegenheit, mit dem TestAS ihre Eignung für ein Studium in Deutschland zu überprüfen. Deutsche Hochschulen akzeptieren oder verlangen den TestAS von ihren ausländischen Studienbewerbern ab dem Wintersemester 2007/08. Nähere Informationen über den TestAS finden Sie auf der Webseite www.testas.de.
[ markoristic @ 08.05.2007. 22:15 ] @
Zašto u listi potrebnih dokumenata za studentsku vizu nema polise zdravstvenog osiguranja?
Jel se osiguranje kupuje kada se stigne u Nemačku?

Do sada sam uvek uzimao osiguranje kada sam vadio turističku vizu pa mi je malo čudno da kod studentske vize osiguranje ne treba.
Ajde neka neko ko je već dobio studentsku vizu odgovori.

Unapred zahvalan.

Marko
[ NikolaVeber @ 19.05.2007. 10:43 ] @
Da bi dobio "obicnu" studentsku vizu (onu na godinu i vise), moras da budes osiguran u Nemackoj. Obicno tu vizu dobijes tek kada dodjes u Nemacku, a pre toga dobijes privremenu studentsku vizu, ili kako se vec zove, koliko da mozes da doputujes.
Za prvih mesec - dva, koliko vazi ta privremena viza, moguce je da ti treba osiguranje kao i za turisticku.

Napomena:
Ja meni ne bih slepo verovao, posto je vec proslo neko vreme od kako sam se bavio tim birokratskim detaljima. Pitaj najbolje u konzulatu.
[ kasaad @ 19.05.2007. 12:11 ] @

Koliko se ja secam bas je tako bilo ko sto Nikola kaze, znaci prvo ti daju vizu na 3 meseca da doputujes pa onda ovde promenis to na studentsku na 6meseci ili godinu zavisi od papira. imas pravo tu dobiti i ako ne upises studije odma pod naznakom priprema za studije. u svakom slucaju informacije su stare tako da proveri jos jednom sve u konzulatu.

Kass
[ snowy @ 21.05.2007. 22:42 ] @
pozdrav svima

zanima me Studije u UK ili USA kolike su sanse da se dobije stipendija i gde traziti?
[ NikolaVeber @ 22.05.2007. 09:06 ] @
Ako vide da si u temi koja se zove "studiranje u Nemackoj" pitao/la kako dobiti stipendiju za UK ili USA, sanse da te prime su ravne nuli
[ markoristic @ 10.06.2007. 11:53 ] @
Evo jos jednog pitanjceta za "Nemce":

kada ste vadili studentsku vizu, da li ste u konzulat nosili Zulassungbescheid ili Bewerberbestätigung?

Na sajtu konzulata pise da proces traje otprilike 6 nedelja sto znaci da nemam vremena da cekam na Zulassungbescheid.
[ NikolaVeber @ 10.06.2007. 13:18 ] @
Ja sam nosio Zulassungsbesch., posto mi je u to vreme vec stiglo. Ponesi sta god imas.
Obzirom na to da je prva viza samo privremena (2 meseca koliko se secam), Bewerberbestätigung bi trebalo da bude dovoljno.


Najpametnija stvar je da pozoves telefonom konzulat i pitas (i napises ovde sta su ti rekli :) )
[ markoristic @ 10.06.2007. 16:32 ] @
Hvala na odgovoru!

To sa zvanjem konzulata je dozivljaj za sebe.

Zovem ja pre neki dan i kazem potrebne su mi informacije o dokumentima potrebnim za studentsku vizu.

Oni mi puste automat i pricica ide ovako:

Viza za studiranje
Za informacije o vizi za studiranje dodjite na salter konzulata.

Prekid veze.

Rekoh, bas Vam hvala, evo sad cu da se teleportujem iz Nisa.
[ markoristic @ 30.06.2007. 20:20 ] @
Evo juce sam napokon, posle manjih problema razne vrste, uspeo da predam dokumenta za studentsku vizu.

Sluzbenica mi rece da cu o ishodu biti pismeno obavesten.
Koliko dugo ste cekali na odgovor?

Savet je da se dokumenta predaju 6 nedelja pre puta. Da li postoji mogucnost da odgovor dobijem malo ranije?
[ NikolaVeber @ 05.07.2007. 01:24 ] @
Mogucnost definitivno postoji... a koliko je realna, pitanje je.

Pokusaj da se pripremis na worst-case ishod, pa ce te sve drugo samo obradovati :)
Inace, ne secam se koliko sam cekao na odgovore od konzulata.
[ markoristic @ 08.08.2007. 17:00 ] @
Evo stigao mi je i Zulassungsbescheid za master studije na TUM-u (Elektro- und Informationstechnik). Viza mi je gotova, potvrdili mi iz konzulata, ali moram da cekam da me pismeno obaveste pa da idem da je podignem.

Sad sledi prikupljanje dokumenata za upis, mada tu mi neke stvari nisu najjasnije. Recimo, pise da treba diploma o zavrsenom faksu, a ja sam im to vec poslao prilikom konkurisanja... Ali, ne predajem se ja tako lako :)
[ PIDRO @ 18.08.2007. 11:03 ] @
e vozdra to je sve superr a kako bi ja sada da dobijem vizu da mogu studirat u njemackoj pa i radioo sta god posto moj san je da zivim i njemackoj i studiram veoma dobro poznajem njemacki jezik i zato mislim da nije problem da se snadem jedini a ujedno i veliki problem je tajj vizaa jer ne znam kako da se stipendisem i kako da tamo studiram tako bi lijepo molio sve one koji mogu i imaju volje da mi pomognu da mi jave info ok hvala vam velika
[ markoristic @ 18.08.2007. 17:59 ] @
Prvo dobro procitaj informacije koje stoje na sajtu nemacke ambasade http://www.belgrad.diplo.de/Vertretung/belgrad/sr/Startseite.html
kao i listu potrebnih dokumenata za vizu za studiranje ili vizu radi konkurisanja na studije http://www.belgrad.diplo.de/Ve...__Studenten,property=Daten.pdf

Obavezno je da dokazes da imas sredstva za finansiranje tokom studija. Ukoliko nemas odredjenu sumu novca na racunu u Srbiji ili neku stipendiju onda ostaje opcija pronalazenja sponzora u Nemackoj. Dakle ako imas rodbinu ili prijatelje tamo oni treba da ti izvade Verpflichtungserklärung ali ne za obicnu posetu vec za studije i onda to predajes u konzulatu. O procesu konkurisanja za studije imas opsirne tekstove u ovoj temi. Neophodno je da stupis u kontakt sa univerzitetom na kojem planiras da studiras jer se uslovi konkursa kao i potrebna dokumentacija razlikuju svuda.
Sto se legalnog rada tice, mozes da radis samo 90 dana u toku godine i to u periodu kada predavanja nema. Ilegalno verovatno moze negde da se crnci.

Edit: Sada sam provalio da si iz Bosne. Pronadji sajt ambasade u Sarajevu pa pogledaj tamo, mada mislim da je sve potpuno isto za bosanske drzavljane, dok je za hrvatske procedura jednostavnija.
[ markoristic @ 28.08.2007. 21:03 ] @
Pozdrav iz Minhena!
[ soss @ 29.08.2007. 11:35 ] @
POzdrav svima!

Za one koji su u Nemackoj , a i za ostale upucene, da li ste culi za ovaj privatni univerzitet u Nem. "Frankfurt School of Finance & Management" ?

Cuh da je dosta cenjen u polju finansija, ali me zanima ako nesto zna konkretno, da je cuo za njih i sl, kao i status privatnih Univerziteta u Nemackoj...znaci sve sto znate o temi :)

Unapred zahvalan!
[ PIDRO @ 29.08.2007. 13:59 ] @
prijava

_________________________________________________________________
Don't just search. Find. Check out the new MSN Search!
http://search.msn.com/
[ PIDRO @ 29.08.2007. 14:19 ] @
_________________________________________________________________
Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today it's FREE!
http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/
[ PIDRO @ 29.08.2007. 14:20 ] @
prijava

_________________________________________________________________
Express yourself instantly with MSN Messenger! Download today it's FREE!
http://messenger.msn.click-url.com/go/onm00200471ave/direct/01/
[ cbb @ 08.09.2007. 10:42 ] @
Zavrsavam drugu godinu VETS-a.

Zanima me da li mogu da prenesem ECTS bodove na naki faks u Nemackoj, ili su to samo "nasi" ECTS bodovi koji nigde nista ne znace.
Isto tako, interesuje me da li bi mi znacio nesto Bachelor koji dobijam na VETS-u posle 3. godine? Nastavk studija, zaposlenje... bilo sta..
[ markoristic @ 12.09.2007. 15:21 ] @
Fakulteti u Nemackoj priznaju srpske bachelor diplome. Ja sam primljen na TUM-u, doduse kao dipl. ing na master studije, medjutim zasigurno znam da i bachelor diploma prolazi.

Idi na www.tum.de pa pronadji mejl osobe zaduzene za upis (Immatrikulationsamt) i postavi direktno pitanje.
[ bogi @ 15.09.2007. 18:12 ] @
Istina je da priznaju, ali on ima diplomu Više elektrotehničke, što znači da ne može da upiše Universität već samo Fachhochschule. A za njih se veoma teško nalaze stipendije.
[ kasaad @ 15.09.2007. 19:39 ] @

Erm ? de postoji razlika u akademskim zvanjima izmedju FH i Uni?

Kass
[ NikolaVeber @ 15.09.2007. 21:27 ] @
Ako je u pitanju master/bachelor ne postoji (ne bi trebalo), ako je Diploma u pitanju - postoji. Recimo: cesto sa FH diplomom ne mozes tek tako da upises doktirske studije, dok sa Uni diplomom mozes.

Na primer: http://www.zvw.uni-karlsruhe.de/download/2006_29.pdf

Citat:

§ 3 Voraussetzungen für die Zulassung zur Promotion

(1) Die Zulassung zur Promotion setzt voraus, dass die Bewerberin
a) einen Masterstudiengang
b) einen Studiengang an einer Universität mit einer mindestens vierjährigen Regelstudienzeit
oder
c) einen postgradualen Studiengang im Sinne des § 38 Abs. 3 Satz 3 LHG
erfolgreich bestanden hat.

(2) In begründeten Fällen können auch Bewerberinnen mit anderen als den in Absatz 1 aufgeführten
Studiengängen zugelassen werden, sofern die übrigen Voraussetzungen in Absatz 1
erfüllt sind. In diesen Fällen prüft der Promotionsausschuss die Äquivalenz der nachgewiesenen
Studien- und Prüfungsleistungen in diesen Studiengängen mit den Inhalten der in Absatz
1 genannten Studiengänge und legt gegebenenfalls erforderliche Ergänzungsleistungen
fest.

(3) Absolventinnen eines mindestens vierjährigen Diplom- oder Bachelorstudiums in den in Absatz
1 aufgeführten bzw. nach Absatz 2 gleichwertig anerkannten Studiengängen an einer
Fachhochschule oder Berufsakademie können zur Promotion zugelassen werden, sofern sie
mit ihrer Gesamtnote nachweislich zu den 5 Prozent Besten ihres Jahrgangs gehören, was
durch eine entsprechende Bestätigung der jeweiligen Fachhochschule/Berufsakademie
nachzuweisen ist, sofern eine Hochschullehrerin, Privatdozentin der Universität oder Nachwuchsleiterinnen
im Emmy Noether-Programm der Fakultät, sich zur Betreuung bereit erklärt,
und sofern die Absolventin in einer Promotionseignungsprüfung (Eignungsfeststellungsverfahren)
nachgewiesen hat, dass sie zu wissenschaftlicher Arbeit befähigt ist. Die Zulassung
ist zu versagen, wenn die Bewerberin eine Promotionseignungsprüfung oder eine gleichwertige
Prüfung an einer Universität oder dieser gleichgestellten Hochschule nicht bestanden
hat.



[ kasaad @ 15.09.2007. 21:58 ] @

Tako moze...
[ SrkyyKanc @ 20.10.2007. 00:38 ] @
Pozdrav Svima

Zavrsio sam Elektroniku u Nisu, trenutno me zanima ucenje jezika na nekoliko meseci negde u juznoj nemackoj, kakav se tip vize dobija za ovo i kakva je praksa u ovom slucaju u vezi rada u slobodno vreme. ili krace pitanje, da li imam pravo na bilo kakav legalan rad za vreme boravka radi samoizdrzavanja, sa tom vizom, da li je ta viza ista kao studentska ili ne? na ovom forumu nema zasad sigurnog odgovora na ovo pitanje.

Mozda bih isao posle na PhD ili neke master koje su u vezi sa mojim Master (Elektronika i Telekomunikacije), ali ovo nije sigurno situacija mi je tamo nejasna, cuo sam da nemacka ima najgori stav prema visokostrucnoj radnoj snazi, da su im propisi prekomplikovani, takse i procedura preskupe a samoizdrzavanje prakticno nemoguce za vreme studiranja i orjentisani tako da ljude prakticno teraju iz nemacke i ka americi kanadi ili australijui, jer je sredjivanje boravka i radi Phd ili Master i radi rada preskupo i tesko. A da nemackoj u sustini ne nedostaje radnsnaga jer seli industriju na istok, a da je od tehnoloske trke odustala te nema potrebe da forsira uvoz ovih profila. da li se to zaista desava?
Molim za odgovor, pre svega oko prava na rad dok se uci jezik, bez upisa na faks.
[ markoristic @ 20.10.2007. 08:01 ] @
Pozdrav kolega!

Ovo su ti informacije sa sajta nemackog konzulata:

3. Viza za učešće na kursu za učenje nemačkog jezika ;
pažnja: Ukoliko nameravate odmah nakon kursa za učenje jezika da nastavite studiranje u Nemackoj, potrebno je da od samog početka zatražite odgovarajuću vizu za svrhu Vašeg boravka (viza radi konkurisanja za studije, odnosno studentska viza); u suprotnom morate da napustite Nemačku i u domovini podnesete zahtev za novu vizu. Viza za učenje jezika se u Nemačkoj ne može pretvoriti u vizu za studiranje odnosno za konkurisanje za studije!


Pažnja:

1. Nije dozvoljeno zapošljavanje za vreme trajanja kursa jezika.
2. Potrebno je navesti u zahtevu, ukoliko nameravate direktno nakon završetka kursa jezika da studirate u Nemačkoj. U tom slučaju bi Vam se unapred mogla izdati viza radi konkurisanja za studije ili studentska viza, ako ispunjavate uslove. Viza radi konkurisanja za studije odnosno studentska viza daju pravo za učešće na kursu jezika i za studije (videti gore!). Ako podnesete zahtev samo za kurs jezika morate nakon njegovog završetka da napustite Nemačku. Navedenu vizu nije moguće u Nemačkoj pretvoriti u neku drugu dozvolu boravka.
3. Provera Vašeg zahteva traje po pravilu 21 dan.
Ako kurs jezika traje duže od tri meseca, treba računati sa vremenom obrade
zahteva od oko 6 nedelja. Stoga bi zahtev trebalo u svakom slučaju predati blagovremeno u Konzularnom odeljenju, najkasnije 6 nedelja pre planiranog odlaska u Nemačku!



Ja sam ove nedelje krenuo na master studije na TUM-u. Zavrsio sam isti fakultet kao i ti i isti smer. Mozda se i znamo...
Da bi dobio studentsku vizu obavezna ti je potvrda sa fakulteta da si primljen na studije. To znaci da treba blagovremeno da konkurises za mesto na fakultetu, a onda i za studentsku vizu. Proces dobijanja vize je kod mene trajao 2 meseca, a trajao bi i duze da nisam stvar uzeo u svoje ruke i zvao odeljenje za strance u Minhenu i konzulat u BGD-u 10 puta dnevno.
[ NikolaVeber @ 20.10.2007. 12:37 ] @
Cesto su doktorske studije placene - ako radis kao "naucni saradnik" univerziteta. Raspitajte se o tim mogucnostima.
[ SrkyyKanc @ 22.10.2007. 22:55 ] @
pogledao sam vecinu zvanicnih ingormacija i na daad i na goethe itd, ali je realnost ipak nesto drugo, buduci da sam iz Zajecara, npr.odavde je mnogo ljudi u Eu, vecina ih se zali da je zadnjih godinu dana jako poostren rezim izdavanja viza, tako da su mi infrmacije sa zvanicnih sajtova dobre orjentacione i malo upotrebljive, ove 'iskustvrene su mi mnogo vrednije', Situacija sa Ekonomskim kretanjima mi je nejasna u Deutsch.

Inace --!!! Za one koje zanima niskobudžetno studiranje u EU ili Deutschland-u !!!--

drug koji je otisao 2004 (kolega sa Automatike) jednostavno je prosao bez poteskoca, osim sto je morao da skupi 8500 eura jer nije imao garanciju, vizu je dobio za 10 dana, upisao je i zavrsio letos master u mekelnburgu i tamo je sve osim doma koji je oko 100 eura besplatno(nema ni pokrajnske takse od 500 eura...) u toje pokrajni(Swerin je pokrajnski centar ne znam puno ime trenutno mekelnbug pomeranie tako nesto pa pogledajte unije po gradovima) kao i vecini ddr ali je problem sto nema posla pa mora da se posle ode west ili drugde u eu.

Konkretno Marko (a i ostali ako takvih ima u bavarji )molim te ako mozes detaljnije oko nacina vrednovanja nasih diploma, sada ovde izdaju master, mada ja mogu uzeti i dipl ing, jer sam zavrsio po starom programu(apsolvirao ET 2002 i vratio se u Zaj pa sumnjam da se znamo mada, dolazio sam jos desetak puta posle pa je moguće). Dakle kakvo je tvoje iskustvo i misljenje generalno, da li vredi da se ovde uzme master ili Dipl Ing?, Zasto nisi na PhD sa DiplIng moze li to uopste? Zasto nisi uzeo Master umestu DiplIng na Elefu? kakvi su ti generalno utisci o minhenu uslovima, uniju i sl. Nista mi nisi rekao za jezik jesi li poceo sa studijama ili sa jezikom? negde sam na forumu video da se na TUM insistira na extra proseku na tokom studija ovde da bi primili?
Kakvi su usalovi za jezik na TUM? da li treba toefl i da li uopte moze samo sa engleskim da se upise? Jesi li nemacki polagao ovde na gothe ili si sad u stvari zapoceo nemacki?
Na koliko su ti dali vizu i kakvu, imas li pravo na neki rad, mislim to me buni malo je nejasno objasnjeno a svako ima raylicita iskustva, da li je moguce to ako se dobije student da li to pravo vazi i za vreme ucenja jezika(sa stud vizomu bayern!?) jer za vreme studiranja to je teze izvesti zbog obaveza, kakao si sa troskovima resio koliko je potrebno jer ovde dobijam razne odgovore od 3000(sa unija) do 8500 a u BGD su mi proletos rekli 6500...
Mene master ne zanima na TUM jer imam utisak da su im kriterijumi previsoki, a i smatram gubljenje vremena jer je na elefu program bio preobiman i dovoljan za snalazenje u istrastrazivanjima a i obzirom da sam 33 sada. ako da, pre bih nesto kao ovo http://www.fh-regensburg.de/index.php-id=103.html program je kratak ali je cisto praktik orjentisan sto mi je u nisu veoma nedostajalo, a i mesto je pitomije. Zanimajume istrazivanja, video sam da se doktorske studije placaju ali mi je enigma da li je to svuda i kakav stav imaju prema diplomama iz Srbije, problem je sto ako uzmem Master ne mogu vise povratiti Dipl Ing ili ce takse biti ogromne nisam siguran, jer skupstina ovde jos zaseda o tome, a kad ce se... ne zna se.
Ovde takodje ima pitanja oko sabiranja ECTS bodova, ako se npr imaju dve master diplome da li je moguce bilo kakvo sabiranje(300 +90 ili 120...) i usteda koje godine za PhD ili tu nema opcija?

Pozdrav
[ markoristic @ 23.10.2007. 07:54 ] @
Mislim da je nepotrebno bezveze trositi novac na master diplomu s obzirom da je i ovde u Nemackoj u potpunosti izjednaceno zvanje dipl. ing sa zvanjem master. Sta vise, dok kod nas vise ne mozes da upises diplomske studije, odnosno moras prvo na bacelor pa na master, ovde mozes da biras, tj diplomske studije nisu ukinute niti ce biti. Sto se PhD-ja tice, mene to licno ne privlaci niti mi trenutno treba u zivotu. Znam ljude sa naseg faksa koji su u Portugaliji i Svajcarskoj na doktorskim. Da bi mogao da upises doktorske prvo moras da nadjes profesora koji ce da ti bude mentor i ko zna kakvih tu jos zavrzlama ima. Master traje godinu ipo dana, sto uopste nije mnogo, a posle (po novom zakonu) mozes da trazis jos godinu dana boravka kako bi pronasao posao.
Minhen je fenomenalan grad, prelep ali uzasno skup. Najskuplji je grad u Nemackoj. Ja sam ovde dolazio i ranije. Od 2000. sam prakticno svake godine provodio po mesec dana u Minhenu. Jezik sam ucio sam, kod kuce u Nisu (gledao sam samo nemacku tv), a ovde ga usavrsavao. Polozio sam TestDaF u Beogradu februara ove godine. S tim sertifikatom mozes da studiras u Nemackoj.
Da bi bio primljen na master studije na TUM-u moras da budes medju 20% najboljih studenata/apsolvenata u svojoj generaciji na svom fakultetu. Tako sam ja namucio tetkice sa saltera pa su morale da racunaju proseke svih apsolvenata i onda sam za sumu od 3700 dinara dobio i taj papir. Ako nemas dobar prosek, onda nazalost neces moci da se upises na TUM.
Postoje i masteri na engleskom, medjutim tu je ogranicen broj studenata na 50, a prijavi se oko 700. Za to ti tek treba ogroman prosek.

Sto se vize tice, konzulat u Beogradu ti izdaje vizu radi studiranja ili vizu radi pripreme za studije. Ta viza ti sluzi samo da bi mogao da otputujes u Nemacku i prakticno ti za nista vise ne znaci. Tek kada se upises na fakultet podnosis zahtev za boravisnom dozvolom u kojoj ti pise da mozes da radis 90 dana u godini.
Ako sam dobro razumeo, pitas da li mozes da radis sa studentskom vizom dok si na kursu jezika. Ne mozes, jer ti viza izdata u Beogradu ne omogucava da radis, to ti omogucava boravisna dozvola, a nju mozes da dobijes tek kada se upises na fakultet.
Sto se troskova tice, moras da imas neku veliku sumu na racunu, ne znam tacno koliki je iznos, to pise na sajtu konzulata, a mozes i da nadjes sponzora u Nemackoj koji ce da ti finansira studije. Ja imam "sponzora".

Pozdrav
[ Filipp @ 06.11.2007. 11:21 ] @
Mislim da nase Vise Skole nisu priznate u Nemackoj. To se moze proveriti na sajtu www.anabin.de - ko razume nemacki moze sve tamo da procita.
Ono sto bi trebalo da se promeni jeste da nase Visoke Skole budu priznate u inostranstvu, jel bi to znacilo npr. kada uporedjujemo sa nemackim obrazovnim
sistemom da su nase Visoke Skole u rangu sa njihovim Fachhochschule(FH) ili ti samo Hochschule.
[ kasaad @ 07.11.2007. 19:47 ] @

Ajmo jopet po 10. put, FH diploma je skroz ista kao i Uni diploma - fachhochschule je university of applied science i diploma je u rangu fakulteta. dok su jos postojali diplom smerovi razlika je bila u tome kako se upisuju postdiplomske i slicne akademske zajebancije.
[ devilhope @ 09.11.2007. 02:06 ] @
FH se moze upisati i sa godinu manje bez njemacke Abiture (sa Fachhochschulreife). Dok se Uni moze upisati samo sa Abiturom uglavnom.
Dalje basg svi slichni ispiti se sa FH ne priznaju na nekom Uniju, dok sa Unija na FH gotovo automatski bivaju priznati. Na FH nema promoviranja (doktoriranja), na Uni ima. Diplom Uni je jachi malo od Diplom FH bar u pola ili godinu dana, a tako i statistichki bolje placen.
Bachelor/Master tu nesto mijenjaju stvari, bice vjerovatno slichno pokazace vrijeme. Na FHu ima vise praktikuma, manje teorije i statistichki je lakshe zavrshiti nego Uni(prolaznost).

(Bachelor Uni ~ Bachelor FH) ==> Diplom (FH) ==> (Diplom Uni = Master Uni ~ Master FH) neka predvidjanja

[Ovu poruku je menjao devilhope dana 10.11.2007. u 01:54 GMT+1]
[ kasaad @ 09.11.2007. 08:57 ] @

Bez abiture ne mozes upisati ni visu semenkarsku a ostale tvrdnje su ti cisto iz domena teoretisanja te ih necu ni komentarisati.. razlika postoji u upisu na postiplomske tj dobijanju visih akademskih zvanja i to je to ....
[ antlul @ 09.11.2007. 18:08 ] @
--
GMX FreeMail: 1 GB Postfach, 5 E-Mail-Adressen, 10 Free SMS.
Alle Infos und kostenlose Anmeldung: http://www.gmx.net/de/go/freemail
[ drLecter @ 10.02.2008. 22:09 ] @
kakva je situacija sa ekonomijom
i jel mozhe da se dobije neka stipendija za kurseve ucenja jezika
[ cbb @ 12.02.2008. 16:33 ] @
Sto se tice ucenja jezika toplo ti savetujem da to obavis u Srbiji. Goethe je jeftiniji nego ovde a podjednako je priznat. Mozes upisati jezik na fakultetu koji te zanima u sklopu priprema za fakultet ali i za to zahtevaju da posedujes odredjeni stepen pred znanja (polazes). Stipendije za tako nesto ne postoje. Jedino ako imas neku privatnu varijantu, da te neka firma pogura i sl.

Ja imam problem sa tim sto bih da prenesem svoje 2 godine po Bolonji na FH, sto samo po sebi nije nikakav problem, ali mi za vecinu smerova traze Praktikum (praksa u trajanju od 12 nedelja) koji Nemci odrade jos u srednjoj skoli. Da li su i ljudi na Uni-u imali iste probleme?
[ kasaad @ 12.02.2008. 19:13 ] @

Ako mislis na predpraktikum nije svuda, zavisi negde ima 5-7 semestar zavisi sta trazis inace ne znam kako bi to bilo moguce sertifikovati da si radio kod nas. btw postoji mogucnost da ako si radio posao u struci to sertifikujes kao praktikum. mislim da je nesto tipa 1 godina rada se racuna kao 3-6 meseci prakse.
[ drLecter @ 13.02.2008. 13:34 ] @
a jel ima neka varijanta prelaska u ger za vreme studiranja

jel znate nekog ko je proshao na tu foru preko firme

frka mi je jer su pre dve godine opshte
a u tretjoj se opredeljujem za smer gde su predmeti vrlo razlichiti

pa ako uporedjuju predmete ne znam shta tje priznati a shta ne
tj koji mi je smer bolje upisati
da bi mogao kasnije makar na master da se uguram ako ne ranije
[ cbb @ 14.02.2008. 00:41 ] @
To sta ce ti priznati mogu samo da ti kazu oni licno (na konkretnom fakultetu). Ono na sta sam ja naisao se prilicno razlikovalo od fakulteta do fakulteta. Sto se tice firmi, zapravo ti nije potrebana firma zbog nekog pravnog osnova. Savrseno normalno mozes da studiras pod uslovom da im dokazes da imas dovoljno(prilicnu svotu) novca da se izdrzavas za vreme studija, i naravno, da polozis jezik i da ispunjavas uslove za fakultet. Licno ne znam nikog pod sponzorstvom ali mislim da je covek sa postom nekoliko stranica unazad pricao o tome.
Znam da ima dosta Nemaca koji imaju neku vrstu studentskog kredita, ali mislim da je to iskljucivo za drzavljane.
[ Filipp @ 25.03.2008. 19:35 ] @
Na ovom sajtu postoji spisak svih skola(univerziteta) itd. koji su priznati u Nemackoj.

www.anabin.de

Btw, vidim da se Visa Elektro ne nalazi na listi priznatih skola, sto me cudi jel oni rade po Bolonjskoj deklaraciji....
i josh sada su transformisani u Visoku Skolu Strukovnih Studija.


Neko iz ministarsva bi trebao da se pozabavi ovim pitanjem, ili u najmanju ruku da da
odgovor dokle se sa priznavanjem (akreditacijom) nasih Visih(Visokih) skola u inostranstvu
stiglo.
[ IIggoorr @ 29.06.2008. 01:01 ] @
Pozdrav..
Ima li neko informaciju o priznavanju diplome Gradjevinskog fakulteta u Švajcarskoj??
Viza nije problem jer mi devojka ima Švajcarsko državljanstvo..
Unapred hvala na svim odgovorima
[ DraganaCorbic @ 30.09.2008. 20:08 ] @
cao svima!!!

jel bi mogao samo neko malo da me uputi kakav je program za stomatologiju u nemackoj, gde mi je najbolje da idem, minhen???, ako neko zna nekoga ko studira stomatologiju tamo od nasih ili nekoga ko se sa bg fakulteta prebacio tamo....
ili mi dajte samo pomozite na koji link da odem pa da direktno fax pitam..
nadam se da ima nesto i na engleskom, jer slabo znam nemacki..... aj pomozite pliz!!!

fazon je da sam ja po starom programu-znaci nisam po bolonji, i sad sam 4ta godina, i dosla bi sledece godine negde u nemacku da tu zavrsim fax,ili da vidim kakav je program pa ako nije kompatibilan sa ovim ovde, da li bi mi priznali zavrsen fax ovde (i koji je to po njima stepen bachelor ili ne znam sta), i da li cu moci direktno da upisem neku specijalizaciju...

posaljite mi neki link makar, pa cu sama da trazim....umorila sam se i smorila ziva kad sam videla da od ove moje zamisli za bec nema nista, pa sad da vidim kako stoje stvari u nemackoj... :)

hvala unapred!!!!!!! :))

[ Isak666 @ 27.10.2008. 11:48 ] @
Poz svima,
uskoro trebam da dobijem boravisnu vizu za DE i da se preselim tamo. Zeleo bih da upisem neki fakultet tamo, ali zelim i da radim, pa me zanima kako je to regulisano i koje su sve mogucnosti.

Da li je moguce tamo raditi fulltime posao i studirati ili status studenta ne dozvoljava to?


Koliko znam u Srbiji ne mozes biti redovno i za stalno zaposlen, ako si redovan student.

Da li tako nesto vazi i za DE?

Nadam se da ima jos zivih na ovoj temi...

Hvala!
[ fafner @ 03.02.2009. 16:00 ] @
Svi dokumenti potrebni za upis na neki fakultet u Nemackoj se po pravilu salju direktno na adresu odeljka; Akademisches Auslandsamt odredjenog univerziteta u Nemackoj (pogledati na vebsajt odredjenog univerziteta). Poneki od univerziteta zahtevaju dobijanje dokumenata preko "Uni Assist servisa" informacije na
http://www.uni-assist.de/

Potrebno je da su dokumenti u vidu overenih kopija originala plus njihovi prevodi nanemackom od ovjerenog prevodioca.
; PRILOZITI
- Overene kopije svedocanstava razreda srednje skole i diploma srednje skole (matura) i njihovi prevodi
- Dokaz o polozenom prijemnom ispitu u zemlji, za odredjeni isti fakultet interesovanja kao i u Nemackoj ILI potvrda o upisu na fakultet u zemli kao i njihovi prevodi. Dobro bi bilo da ima oboje.

- Dovoljno znanje nemackog jezika.

- Formular za Aplikaciju (Antrag auf Zulassung)


Navedene PRILOZITI stvari se salju najkasnije do 15. juna za zimski semestar! i trebalo bi do 15. januara za letnji semestar.

_____________________________________________________________________________________________

E sada za dovoljno znanje Nemackog jezika nije dovoljan skolski nivo vec polozen odredjeni test kao na primer:

ZOP - Zentrale Oberstufenprüfung samo poloziti

Zadužbina Ilije M. Kolarca
Studentski trg 5
11000 Beograd
poštanski fah broj 144

web: www.kolarac.co.yu
email: [email protected]
tel: 630 480
tel: 639 502

fax: 636 991

ja sam licno polagao ZOP, potrebno je samo super spremiti jednu knjigu Oberstufenbuch i znati umereno-dobro govoriti usmeno.


ILI TestDaF - Test Deutsch als Fremdsprache
(priupitati, mada mislim potrebna je bar ocena 4 u celom ispitu)
[size=2]
[/size]
[size=2]Universität Belgrad[/size]


[size=2]Fakultät für Politische Wissenschaften[/size]

[size=2]Jove Ilica 165[/size]

[size=2]11000 Belgrad[/size]


[size=2]Kontakt: Dr. Ralf Hermann, Dr. Olivera Durbaba[/size]



[size=2]Tel.: 00381 - 64 - 29 38 222/- 11 84 129[/size]

[size=2]Fax: 00381 - 11 - 68 77 02[/size]

[size=2]E-Mail: [email protected][/size]

ILI polaganje DSH testa pri samom univerzitetu u nemackoj. Polaganje DSH se moze vrsiti eksterno tj. samo ga polagati ILI interno tj. posecivati kurs jezika pola godine do godinu i nakon toga polagati DSH.

_____________________________________________________________________________________

Postoji i mogucnost posecivanja Studienkolleg-a i polaganje Feststellungsprüfung-a (pripremna godina u njemačkoj) da bi studirali, sto bi trebali izbeci ovim gore navedenim stvarima.


Uglavnom vecina univerziteta prima naredni Formular za Aplikaciju (popuniti i odstampati):


[url=http://www.daad.de/imperia/md/content/de/deutschland/formulare/zulassungsantrag_dt.pdf]http://www.daad.de/imperia/md/...mulare/zulassungsantrag_dt.pdf
[/url]


dodatne zamerke:


[url=http://www.daad.de/imperia/md/content/de/deutschland/downloads/merkblatt_zulass_dt.pdf]http://www.daad.de/imperia/md/...nloads/merkblatt_zulass_dt.pdf
[/url]

Jos informacija na: http://www.daad.de/deutschland/index.de.html

, http://www.campus-germany.de/english/1.html

To bi bilo o upisu, nakon chega se cheka mesec dana ili dva dok se ne dobije
Zullasungsbescheid (upisnica)
_________________________________________________________________________________________________


Kada se sve lepo zavrsi oko upisa ide se u ambasadu nemacke (obicno se ceka rano ujutru) i tamo se ako se dobro sjecam odnesu:


- Zullasungsbescheid
- Validan pasos
- tri ili vise foto slika
- Potvrda o znanju nemackog
- Potvrda o osiguranju zdravstvenom u nemackoj (obavezno, mada se moze izbeci placanje oko 50 eura mesecno prikazom

Jugoslovensko Nemacki Sporazum o Socijalnom Osiguranju JU-6 obrazac)
- Potvrda o posedovanju bar 7000 eura (Izvod racuna u "pogodnoj" banci) i posedovanje neke kartice za placanje (Visa, MasterCard...)

mozda je moguce i garantno pismo...

inace neke informacije na
[url=http://www.belgrad.diplo.de/Vertretung/belgrad/sr/01/Visabestimmungen/Download__Datei__Visa__Studenten,property=Daten.pdf]http://www.belgrad.diplo.de/Ve...__Studenten,property=Daten.pdf
[/url]

Studentska Viza je za direktan upis sa dovoljnim jezikom. Ulazna prva viza je obicno tri mjeseca i produzava se svaki put na godinu u Rathaus-u (opstini) grada u kojem je univerzitet, tako da je ambasada u BG kasnije nepotrebna (ovo vazhi samo za Studentsku vizu). Za ostale informacije ako bude potrebno mozete pitati kao npr. za popunjivanje

Formulara za aplikaciju i td.

[Ovu poruku je menjao fafner dana 03.02.2009. u 17:14 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao fafner dana 03.02.2009. u 17:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao fafner dana 03.02.2009. u 17:15 GMT+1]
[ dacakamila @ 14.02.2009. 13:11 ] @


[ dacakamila @ 14.02.2009. 13:16 ] @
Hvala svima na informacijama!!! Imam jos neka pitanja:
1. Koliko traje master?
2. Saznali smo da se nasi fakulteti priznaju (italijanistika i grafički dizajn), da li sa nasim diplomama mozemo da upisemo master sudije i da li se nasi fakulteti priznaju kao njihove tri ili cetiri godine i koje zvanje mi imamo?
3. Saznali smo da je upis osnovnih studija do 15. januara za april i do 15. jula za oktobar, da li ti isti rokovi vaze za upis mastera?
4. Da li sa diplomom italijanskog jezika mogu upisati master iz neke druge oblasti?
[ factorS @ 02.03.2009. 18:11 ] @
Evo i ja da dodam jedan sajt, nadam se da ce biti od pomoci...

http://www.daad.rs/sr/index.html
[ Filipp @ 20.03.2009. 10:36 ] @
Pozdrav svima!

Pitao sam se da li ima neko ko je zavrsio fakultet u nemackoj(FH ili Uni) i kakve su perspektive za posao.

Cuo sam da se posle zavrsenog fakultata dobija radna dozvola. Najvise bi me interesovala licna iskustva i
kakva je procedura za produzenje vize posle studiranaj?
[ kasaad @ 20.03.2009. 16:58 ] @

Dobija se privremena viza za trazenje posla ili ako im odma dostavis ugovor od firme radna viza. pitaj sta te interesuje detaljnije da napisem.
[ Isak666 @ 01.06.2009. 22:44 ] @
Ima li neko predlog za dobar i malo ozbiljniji srpsko-nemacki recnik?

Do sad sam koristio mali Langenscheidt-ov recnik http://www.langenscheidt.de/ka...terbuch_serbisch_2740_318.html

kao i jedan koji sam kupio u Srbiji, izdavac je JRJ Zemun i koji ima dosta gresaka
http://www.jrjmojizdavac.com/c...p?cPath=28&products_id=117


Ali najveci problem je taj da cesto ne mogu pronaci zeljenu rec, pa se nadam da postoji neki obimniji recnik.


Recnik moze biti izdat i u Srbiji i u Nemackoj - nije vazno, jer uskoro cu na kratko u Srbiju i mogu tamo kupiti.
Ali se ipak nadam da ima neko izdanje koje mogu odmah ovde u DE uzeti.
[ MalGanis @ 22.09.2009. 03:36 ] @
Imam par pitanja, radi se o master studijama. Dakle, procedura za odlazak je, ako se ne varam, sledeca (hronoloski):

- Kontakirati Univerzitet (poslacu email), odnosno zeljeni Fakultet/Departman u Nemackoj, objasniti im gde sam zavrsio osnovne studije, koji smer, koliko ESPB bodova, sta zelim upisati na njihovom Univerzitetu, oni ce me uputiti na koju adresu da posaljem dokumenta za upis ...
- Posaljem sva potreba dokumenta na adresu Univerziteta/Fakulteta.
- Cekam potvrdu od njih sa kojom cu otici u Ambasadu i zatraziti vizu.
- Cekam vizu, a cim je dobijem putujem u Nemacku i javljam se na Univerzitet/Fakultet.
- Posto ne znam jezik, univerzitet me salje na ucenje jezika u nekoj od akreditovanih skola za jezike. Kada savladam jezik, odnosno kada polozim kurs i dobijem sertifikat o polozenom istom, onda mogu da pratim predavanja i polazem ispite.

Par detalja me zbunjuje. Posto vidim na sajtovima fakulteta da oni naravno imaju odredjene rokove za upis, pocetak semestra, prijave etc. Sada, ako ja na primer, dobijem vizu do decembra, odem tada i odmah krenem sa ucenjem jezika, ucim jezik dok ne dobijem odredjeni sertifikat, a sertifikat dobijam u nekom periodu u sred semestra... Da li to znaci da cu morati da sacekam naredni semestra i krenuti ispocetka ili se odmah, bez obzira na sve, prikljucujem studijama?

Imam jos par pitanja:

Koliko je otprilike potrebno vremena, studentima iz Srbije, totalnim pocetnicima, da savladaju Nemacki jezik?
Da li neko ima neka iskustva vezana za studije Informatike u Tubingenu, Reutlingenu ili Stutgartu, studenti iz ovih mesta, ukoliko zele da mi malo pomognu, neka se jave, hvala?
Da li se za uspis na master studije polaze nesto u vidu prijemnog ispita i koja je mogucnost da me odbiju, s obzirom da sam osnovne studije zavrsio na privatnom Univerzitetu?
[ magi1 @ 31.10.2009. 14:37 ] @
Pozdrav svima!

Prvi put pisem na ovom forumu pa se unapred izvinjavam ako bude gresaka.

Zavrsila sam Bachelor studije na Masinskom u Beogradu i hocu da upisem Master u Minhenu smer motorna vozila.
Zanima me kad ja posaljem dokumenta na fakultet u Minhenu,sta oni treba da mi posalju od papira da bi ja s tim papirom i ostalim mogla u ambasadu.Napominjem da ja ne znam Nemacki pa cu kad odem tamo uciti.
Znam da mi fakultet ne moze poslati potvrdu da sam primljena dok ne polozim jezik,nije mi bas jasno kako onda da trazim vizu bez te potvrde,jel ima neka zamena za to,recimo prijava ili tako nesto dok ne polozim jezik?
Ako neko nesto zna pisite svaka pomoc mi je dobrodosla.Odgovor na ovo mi je najbitniji,ako neko zna nesto o Masinskom u Minhenu ,neka pise.

Hvala unapred!


[Ovu poruku je menjao magi1 dana 31.10.2009. u 15:51 GMT+1]
[ ssaskic @ 30.11.2009. 17:12 ] @
Ćao svima!!!


Potrebna mi je jedna informacija vezana za odlazak u Nemačku, na master studije.
Završila sam psihologiju, nemački učim, i nastojim da sertifikujem što više nivoa na Goethe institutu, ali kako sumnjam da ću puno toga realizovati do aplikacija za naredni - zimski semestar ( koje su, kako je ovde pisano u julu), ponajviše jer za svaki stepen posle A1 ima sve manje termina za polaganje , interesuje me koji su koraci da odem na Studienkolleg? Da li je neko imao sličan put?
Kome bih trebala da se obratim, i da li se zna, definitivno, sa kojim znanjem nemačkog trebam da apliciram?

Puno hvala unapred!!!
[ Isak666 @ 30.11.2009. 20:08 ] @
Citat:
ssaskic: Ćao svima!!!


Potrebna mi je jedna informacija vezana za odlazak u Nemačku, na master studije.
Završila sam psihologiju, nemački učim, i nastojim da sertifikujem što više nivoa na Goethe institutu, ali kako sumnjam da ću puno toga realizovati do aplikacija za naredni - zimski semestar ( koje su, kako je ovde pisano u julu), ponajviše jer za svaki stepen posle A1 ima sve manje termina za polaganje , interesuje me koji su koraci da odem na Studienkolleg? Da li je neko imao sličan put?
Kome bih trebala da se obratim, i da li se zna, definitivno, sa kojim znanjem nemačkog trebam da apliciram?

Puno hvala unapred!!!


Potreban ti je C1 ili C2, kako gde ili TestDaF nivo 4.

Najbolje je da kontaktiras direkt mailom Uni koji bi pohadjala, izlozis situaciju i oni ce ti detaljno odgovoriti sta treba da prolozis, do kada i u kojoj formi.


Poz
[ ssaskic @ 30.11.2009. 20:10 ] @
Hvala puno!!!
[ bojana-boki @ 09.12.2009. 18:50 ] @
Zdravo svima!

interesuje me studiranje na gradjevinskom fakultetu u njemackoj, da li neko mozda vec studira gradjevinu i gdje?
Vidjela sam jedan uni u berlinu, ali ja bih radije studirala na jugu ( bayern, Baden-Würtemberg).

neko je spomenuo da ima " sponzora", da li su stipendije za nas pocetnike skoro nemoguce ili je bolje da se obratimo nekoj firmi za stipendiju, da li je to uopste moguce?

hvala na informacijama ;)
[ Andrej013 @ 09.12.2009. 22:51 ] @
mene zanima da li je neko na TU u Dortmundu i koje ej vase misljenje o njemu?
da li mislite da postoji onaj uslov da si medju prvih 20% na faxu, posto ja nisam :(

da li znate bilo sta o TU Dortmund? neka iskustva iz prve ruke? da li spada u jace ili slabije univerzitete?
da li je velika konkurencija pri upisu...bilo sta?

na njemu posotji master programa na engleskom pa me zanima da li to znaci da mi uopste nije potrebno znanje nemackog?
u sustini, bilo koja info iz prve ruke je dobrodosla.
[ fafner @ 29.12.2009. 23:43 ] @
TU Dortmund je jak, slicno kao okolina (Bochum i td..). Informatika glasi da je teshka na njemu, a ostalo manje vise.
smjerovi na engleskom su generalno lakshi..
imas na engleskom np:
http://www.automationrobotics.uni-dortmund.de/
imaju i skype contact
[ Andrej013 @ 15.06.2010. 15:13 ] @
thx fafner, video sam taj smer, kontaktirao ljude, ali se ispostavilo da primaju 50 ucenika, a da se prijavi vise stotina.

kako vidim, to je meni generalno problem-zahtevi za upis mastera.
ja planiram da upisem automatiku, elektrotehniku ili bilo sta sto ima veze sa embeded sistemima, senzorima i sl, ali je uvek jedan od uslova za upis mastera odlican prosek, tipa, oko devetke, sto je stvarno jako tesko na FTN-u u novom sadu(tj na E2 i E1 usmerenju FTN-a, ove zastite i sl ne racunam) a mogu da zamislim kako je na ETF-u, tako da, sta to znaci, da 95% nas sa ozbiljnijih drzavnih faxeva automatski otpadamo?

pretrazio sam vise desetina fakulteta, citao gomilu dokumentacije, uslova i sl za svaki i na kraju se smorio jer ja mogu da ocekujem prosek do osmice na kraju becelora. tada sam poceo da pretrazujem FH tj fachhochschule, ciji master je uglavnom 3 semestra, a ne 4 ali vidim da su i tamo prilicno zahtevni, bar na papiru.
e sada,da li je moguce da svaki nemac koji je upisao master ima tako visoke ocene?
ako je to tako, da li mislite da moze olaksavajuca okolonkost na koju mogu da se oslonim bude to sto je meni becelor trajao 4 godine, a ne 3 kao sto je u Nemackoj, pa kao, da me ipak puste na osnovu toga? ili da jednostavno otpisem master u DE zbog 'loseg' proseka?

[ Vladimir Magoč @ 28.07.2010. 10:56 ] @
Rang-lista nemačkih (i drugih) univerziteta:
http://whichuniversitybest.blo...rmany-at-top-universities.html
[ bulldogAM @ 02.11.2010. 19:59 ] @
ima li iko da studira/je studirao na postdiplomskom studiju na TU Minhen?
[ lemi84 @ 21.01.2011. 02:22 ] @
jedna molba oko motivacionog pisma, naime jos to mi traze u ambasadi da im u najkracem roku dostavim, guglam, ali sve je vezano za pisma za zaposljavanje. molio bih ako neko ima volje da mi kaze sta, kako..... da napisem posto nikada nisam to pisao.

hvala
[ Isak666 @ 21.01.2011. 07:21 ] @
Ista je forma kao i za posao, samo je tema ne zasto bi ti trebao to da radis, nego zasto bi ti trebao to da studiras.
[ fafner @ 08.07.2011. 01:02 ] @
Novina je (www.anabin.de) da se priznaje matura gimnazije Srbije ili Crne Gore pri apliciranju za Uni ili FH u DE, tako da je ovo olakšavajuća okolnost za nove generacije.

Sudeći da su školarine mizerne 150-700€ po semestru, ovo je jaka alternativa studiju u USA/UK. I dalje je uglavnom pak potreban sertifikat iz Njemačkog (ZOP, KDS, GDS, DSD, Testdaf 4, DSH 2) a u dosta ređim slučajevima bi bio dovoljan njemački jezik kao sekundarni u školama uz ZMP sertifikat.
[ nikona @ 05.10.2011. 18:50 ] @

uporno trazim nekog ko bi mogao znat ista o tome tj ko je vec pokusao aplicirat ali bez uspjeha...kad si vec postavio to pitanje, da nisi slucajno na tu minhen ili imas kakvih info..ja bih pokusala da idem na master pa mi trebaju sve moguce informacije..nadam se da mi mozes pomoci :)
[ Crazy shadow @ 14.01.2012. 22:35 ] @
Zanima me da li su priznate nase tehnicke skole u nemackoj?
Da li postoji mogucnost da se posle srednje tehnicke skole upisem na neki nemacki fakultet?
Da li postoji mogucnost prebacivanja ili makar oslobadjanja prijemnog ispita sobzirom da sam na visoj (ITS) skoli?
Da li je moguce zaraditi dovoljno tokom studija za zivot i pokrivanje svih troskova?
Da li neko moze da da listu it fakulteta u nemackoj?
Sobzirom da nemacki tek pocinjem da ucim da li je bolje upisivati nesto kod nas ili ici direktno u nemacku i tamo uciti jezik?
Da li je mozda neko studirao na nekom IT smeru na TUM-u?
[ lala_land @ 01.06.2012. 11:19 ] @
Pozdrav svima!

Mene zanima ova DAAD stipendija, planiram da se prijavim sledece godine. Pa da li neko ima iskustva o tome, jel neko dobio i isao tamo, kakva je procedura rangiranja, sta najvise gledaju i kakav je studentski zivot uopsteno?
[ sgtalexxx @ 28.05.2017. 17:20 ] @
Ima li neko neke informacije o master studijama u Svajcarskoj? Iskustva?