[ pirgos_madden @ 23.05.2004. 21:36 ] @
Ovako u jednom objasnjenju nacina obrade eksperimentalnih merenja na osnovu dobijenih velicina dobijen je grafik zavisnosti nekih velicina koji je linearan. Koeficijent je dobijen klasicno, odabiranjem 2 neeksperimentalne tacke i merenjem tangensa prave - greska je dobijena uspomoc poznatih gresaka za velicine duz x i y ose. E sad dolazimo do dela koji ne razumem bas najbolje. Potrebno je dobiti jos neke velicine na osnovu odsecka na y-osi i to se naravno ocita lako i onda pise:

"Greska ocitavanja odsecka se odredjuje pomocu najhorizontalnije i najvertikalnije prave koja se mogu povuci u okviru intervala gresaka i iznosi 0.004.. (vece odstupanje, sto je ovde slucaj, ili polovina ukupnog intervala?)."

sto ne razumem u potpunosti (tacnije uopste). Molim nekoga ko se sa ovim susretao (ili na bilo koji nacin zna) da mi objasni sta ovo tacno znaci.
[ kajla @ 01.06.2004. 19:24 ] @
Pa kad na grafiku uneseš greške i povučeš pravu i vidiš gde ona seče y-osu onda vidiš kad bi povukao najhorizontalniju pravu ali takvu da i dalje seče sve ucrtane greške i vidiš koliko je odstupanje na y-osi, isto to uradiš i kad povučeš najvertikalniju pravu i uzmeš veću od te dve greške.

Zašto te ovo buni prilično je logično.

poz.
[ pirgos_madden @ 06.06.2004. 21:18 ] @
Nije mi jasan termin "najhorinzontalnija" i "najvertikalnija". . . koliko ja znam u Euklidskoj geometriji su sve horinzontalne (vertikalne) prave jednake

P.S.
Inace hvala u svakom slucaju . . . mada mi odgovor nece vise trebati (bar ne do sledece godine) jer je savezno zavrseno i imao sam 29 poena (od 30) jer srecom to nije bilo u zadatku?
[ zzzz @ 06.06.2004. 23:13 ] @
Citat:
pirgos_madden:
P.S.
Inace hvala u svakom slucaju . . . mada mi odgovor nece vise trebati (bar ne do sledece godine) jer je savezno zavrseno i imao sam 29 poena (od 30) jer srecom to nije bilo u zadatku?

Srećom si imao 29 poena jer to nije bilo u zadatku?Ne zanima te odgovor?Želim ti
sreću i u sledećem saveznom!
[ kajla @ 07.06.2004. 10:21 ] @
Pa imaš pravu koju si povukao, zamisli da je rotiraš tako da hoćeš da postane vertikalna i tako je rotiraš sve dok seče greške na grafiku. Kad više nemožeš da je rotiraš dobio si najvertikalniju pravu. Slično i za najhorizontalniju.

Čestitam na uspehu na takmičenju. (koliko vidim drugi si na listi, što je sigurno veliki uspeh za nekoga ko nije iz Matematičke Gimnazije).

poz.
[ salec @ 07.06.2004. 10:32 ] @
Ovo ne mora da ima veze, ali po nekoj logici ja ¨najhorizontalnije¨ i ¨najvertikalnije¨ tumacim kao ¨koje zaklapa najmanji ugao sa horizontalom¨ i ¨koje zaklapa najmanji ugao sa vertikalom¨, respektivno.

Cestitam na plasmanu.
[ pirgos_madden @ 07.06.2004. 18:28 ] @
Hvala svima na objasnjenjima! Pa otprilike sam ga tako i ja nesto kontao ali mi je delovalo malo "nematematicki" mislim . . . malo mi je nelogicno da se to ne moze uraditi recunski (kao npr. za x-osu).