[ nervozna @ 12.01.2002. 16:04 ] @
3 gimnasticara imaju na majicama takmicarske brojeve 1,3 i 6.Kakav polozaj oni treba da zauzmu da dobijeni trocifren broj bude deljiv sa 7?
[ Dragoslav Krunić @ 12.01.2002. 16:21 ] @
Pa gimnasticari su majku mu :) Ne trkaju se :)

A da su atleticari, odgovor bi bio - nema moguce kombinacije (sto bi mogao da dokaze jedan kratak programcic u Perlu, svejedno...)
[ edyson @ 12.01.2002. 17:09 ] @
Da li znate ovu salu:
Sretnu se matematicar i funkcija.
matematicar> Bjezi dok te nisam derivir'o
funkcija> ma boli me, ja sam e^x.
[ U--G @ 12.01.2002. 17:57 ] @
Broj 6 dubi na glavi

i onda naprave broj 931 / 7 = 133
[ Dragoslav Krunić @ 12.01.2002. 18:31 ] @
Hmm..a ja sam povezao ono postavljanje sa postavljanjem u vrstu (kao pred trcanje) pa sam zato dao onakav odgovor. Interesantno :) Imam ja jos takvih, cim se setim okacicu ovde.
[ Vojislav Milunovic @ 13.01.2002. 15:31 ] @
Citat:
edyson:
Sretnu se matematicar i funkcija.
matematicar> Bjezi dok te nisam derivir'o
funkcija> ma boli me, ja sam e^x.


Dobra, dobra, mozda najbolja sto sam cuo u poslednje vreme :)

f`(x) = e^x
f``(x) = e^x

Jaka fora, stvarno mnogo jaka :)
[ Mikky @ 14.01.2002. 22:31 ] @
e ja sam malo slab sa matematikom
sta znaci derivir'o :)
[ nervozna @ 14.01.2002. 23:05 ] @
Derivirati funkciju znaci naci njen izvod.Valjda znas sta je izvod funkcije?

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 05.07.2005. u 01:02 GMT+1]
[ Mikky @ 16.01.2002. 00:51 ] @
ok to znam al prvi put cujem za derivirati :)
[ Vojislav Milunovic @ 16.01.2002. 03:14 ] @
To se recimo koristi kad odjes da nadjes slope u datoj tacki za recimo kvadratnu jednacinu. Recimo imas jednacinu :

f(x)=x^2 + x + 1 i tacku gde je x=5. Derivativ je sada ovo f'(x) = 2x + 1

Znaci f(5) = 31 a slope linije u datoj tackici od tagente na grafik je f`(5) = 11 i eto mozes lako da najdes jednacinu te tangente preko 31 = 11x + n
gde je 31 - 55 = n i eto imas kompletnu jednacinu za tangentu. Ovo jos mozes da koristis da nadjes gde je minimum a gde maksimum funkcije ciji grafik je kriva linija. (pod uslovom da imas maksimalne i minamlne tacke)
To radis tako sto postavis derivativ da je jednak 0 i resis za x znaci f`(x) = 0 pa onda dobijes critical number koji moze da ima vise ili jedan. Odvojis intrvale i isprobas tackice tako da mozes da vidis da li je u tom intrevalu funkija opadajuca ili rastuca i na taj nacin zakljucis da li je tacka maksimum ili minimum. Ovo je malo dosadan postupa i zove se FIRS DERIVATIV TEST mada mozes da koristis SECOND DERIVATIV TEST da nadjes da li je tacka minimum ili maksimum. U ovom slucaju kako bi to izgledalo.

f(x) = x^2 + x + 1
f`(x) = 2x + 1
f``(x) = 2 -- nadam se da svi vide da je f``(x) konstanta i to veca od 0

Ok idemo polako :

f`(x) = 2x + 1 --> 0 = 2x + 1 i dobijamo da je 2x = -1 tj. x = -1/2 odatle mozemo zivesti dva intervala ( koristicu ~ za infinity (beskonacnost)) znaci imamo :

(-~, -1/2 ) i (-1/2,~) i sada ubacimo ove tacke u first derivativ test :

f`(-1) = -2 + 1 = -1 < 0 (funkcija opada u ovom intervalu, tj. decreasing)
f`(1) = 2 + 1 = 2 > 0 (funkcija u raste u ovom intervalu, tj. increasing) znaci ako se funkcija menja iz negativnog ka pozitivnom onda je to minimalna tacka. E sad ako ubacis -1/2 i f``(x) dobijes pozitivan broj sto znaci da se prva derivativ menja u tom momentu iz negativnog ka pozitivnom i to znaci da je ta tacka minimum.

f``(-1/2) = 2 > 0 tacka je minimum. Tako da na kraju mozes zakljuciti :
funckija f(x)=x^2 + x + 1 ima ralativni minimum u tacki x=-1/2 i y = f(-1/2)

sto mu dodje -1/2^2 -1/2 +1 = 1/4 - 1/2 +1 = 1/4 - 2/4 + 4/4 = 3 /4
i eto minimu tacka je (-1/2, 3/4 ) zar nije ovo elitno :)
[ nesovarny @ 05.09.2005. 08:31 ] @
Ima i nastavak sale koju navede edyson:

Sretnu se matematicar i funkcija.
matematicar> Bjezi dok te nisam derivir'o
funkcija> ma boli me, ja sam e^x.
matematicar> A ko kaze da deriviram po x?
[ tomkeus @ 05.09.2005. 09:46 ] @
Najkraći matematički vic: ε<0.
[ uranium @ 28.10.2006. 03:14 ] @
[att_img]



funny-math

[Ovu poruku je menjao uranium dana 28.10.2006. u 04:45 GMT+1]
[ petarm @ 28.10.2006. 13:56 ] @
Rese psiholozi da stave eksperimentalnog, teorijskog fizicara i matematicara u samice i da ih tu ostave mesec dana. U svakoj samici ostave velik broj konzervi hrane. Posle mesec dana otvore vrata od samice eksp. fizicara a on debeo, jedva moze da hoda. Pitaju ga sta si radio? Pa malo sam eksperimentisao udarao konzervama o zid one su se otvorile i ja sam jeo. Udju kod teorijskog kad ovaj mrsav, jedva ziv. Pitaju ga sta je radio? Pa ja sam izracunao gde je najverovatnije ulegnuce materje pa sam posredstvom toga uspeo da otvorim nekoliko konzervi. Udju kod matematicara kad on lezi mrtav. A na zidu ispisano:"Covek je biolosko bice i ima potrebu za hranom. Pretpostavimo suprotno..."
[ stf @ 08.11.2006. 18:39 ] @
Ovaj sam čuo danas na faksu:

Zašto niz plavuša kovergira?
– Zato što je monoton i ograničen.
[ petarm @ 09.11.2006. 12:31 ] @
Ja bih to nalo preformulisao.
Zasto plavusa ne konvergira, a ogranicena je? Zato sto nije monotona.
[ petarm @ 14.11.2006. 08:46 ] @
Kako se zove covek koji se iracionalno plasi slicnih algebarskih grupa? Homomorfofobican.
[ nesovarny @ 14.11.2006. 09:38 ] @
A znate li ovu:

Takmice se inzenjer, fizicar i matematicar ko moze da ogradi oblast najvece povrsine pomocu 8 komada ograde od po 1m.

Inzenjer napravi kvadrat stranice 2m. (P je 4 m.kv.)

Fizicar napravi pravilan osmougao stranice 1m. (P je priblizno 4,8 m.kv.)

Matematicar napravi jednakostranicni trougao stranice 1m udje u njega i kaze: Ovo gde stojim je spoljasnjost oblasti...
[ nesovarny @ 14.11.2006. 09:54 ] @
Ili ovu:

Voze se vozom pesnik, inzenjer i matematicar i ugledaju livadu na kojoj pasu ovce.
Pesnik kaze:
- Kako lepa slika: bele ovcice pasu mekanu travu. Gle, ima i crnih!
Inzenjer ga prekine:
- Nemojte tako, morate biti precizniji u izrazavanju. Treba reci da je na livadi samo jedna crna ovca.
Na to ce matematicar:
- Ni to nije dovoljno precizno. Treba reci da je na livadi jedna ovca koja je sa jedne strane crna...
[ nik79 @ 14.11.2006. 11:10 ] @
Raspravljaju inzenjer, fizicar i programer cija je nauka starija.
Inzenjer: Kada je posle prvobitnog praska nastao suncev sistem i planete koje po elipticnim putanjama kruze oko Sunca - pa to vam je klasican sistem inzenjerstva, tako da je moja oblast najstarija.
Fizicar: Veliki prasak koji je nastao nakon prvobitnog haosa je zapravo cista fizika - tako da je moja oblast najstarija.
Programer: A sta mislite ko je napravio prvobitni haos?
[ tomkeus @ 14.11.2006. 16:38 ] @
Kako se zove iracionalni strah od konvergentnih redova?

-Zenofobija

Dosadi teorijskom matematičaru silan teorijski rad i reši da počne da se bavi praktičnim problemima. Pošto se na univerzitetu održavao seminar o primenjenoj matematici reši on da poseti neka predavanja da uđe malo u materiju. Gledajući raspord predavanja ugleda on jedno pod imenom "Teorija zupčanika". Tema, vrlo praktična i primenljiva i reši on da ode. Kada se publika smestila predavač započe sa predavanjem:
"Teorija zupčanika sa realnim brojem zubaca odavno je dobro poznata..."
[ Sandra5791 @ 06.12.2006. 21:41 ] @
Several scientists were all posed the following question: "What is 2 * 2 ?"
The engineer whips out his slide rule (so it's old) and shuffles it back and forth, and finally announces "3.99".
The physicist consults his technical references, sets up the problem on his computer, and announces "it lies between 3.98 and 4.02".
The mathematician cogitates for a while, then announces: "I don't know what the answer is, but I can tell you, an answer exists!".
Philosopher smiles: "But what do you mean by 2 * 2 ?"
Logician replies: "Please define 2 * 2 more precisely."
The sociologist: "I don't know, but is was nice talking about it".
Behavioral Ecologist: "A polygamous mating system".
Medical Student : "4" All others looking astonished : "How did you know ??" Medical Student : :I memorized it."


http://www.math.utah.edu/~cherk/mathjokes.html
[ galet@world @ 09.12.2006. 08:45 ] @


Ako za nekog nesrećnika kažemo da je poluživ isto je kao i kad bi rekli da je polumrtav t.j.:
1/2 živ = 1/2 mrtav i kad "sračunamo" sledi: živ = mrtav
[ MixMaster @ 19.12.2006. 23:10 ] @
Ili što bi naš narod rekao ''jednom nogom u grobu''
Inače, ima mnogo jakih viceva...ali sam se presmijao na ovaj sa studentom medicine...


Pozdrav.
[ Sandra5791 @ 20.12.2006. 20:14 ] @
Najprljaviji matematicki vic

Q. What's the square root of 69?
A. Eight something.

[ Sonec @ 25.10.2012. 14:24 ] @
http://math.sfsu.edu/beck/quotes.html
[ Nedeljko @ 26.10.2012. 16:56 ] @
Objašnjava jedan pandur drugome cele brojeve:

- U autobusu su četiri putnika. Na stanici siđe šest. Koliko treba da uđe da bi autobus bio prazan?
[ miki069 @ 26.10.2012. 23:57 ] @
Panduri uče limese.

Ako je lim(8/X) kada X teži nuli = beskonačno,
koliko je onda lim(5/X) kada X teži nuli?

Priznaje se samo "pandursko" rešenje.
Ima dva različita ispravna rešenja.
[ Sonec @ 27.10.2012. 00:13 ] @
Mozda rotirana petica za 90, odnosno 270 stepeni? (recimo da smo rekli da je rezultat , pa rotirana osmica)
[ zzzz @ 27.10.2012. 00:31 ] @
To je već bilo na ovom forumu.Logično i sasvim ispravno rješenje je:
[ Nedeljko @ 27.10.2012. 11:43 ] @
Citat:
miki069Ako je lim(8/X) kada X teži nuli = beskonačno,
koliko je onda lim(5/X) kada X teži nuli?

Iz netačnog sledi bilo šta. Taj limes ne postoji u realnoj analizi. Beskonačno je samo u kompleksnoj (gde imamo samo jednu beskonačnost) i u realnoj kada se x približava nuli sa desne strane.
[ Sonec @ 27.10.2012. 11:46 ] @
Oj Nedeljko, pa to je sala.

Don't be so serious
[ Nedeljko @ 27.10.2012. 11:54 ] @
More, nemoj sad da vam podelim kečeve* u dnevnik! Samo se vi šelite! I za to postoji ocena.

*Jes' da nigde ne predajem.
[ zzzz @ 27.10.2012. 15:38 ] @
Citat:
Nedeljko: ......kada se x približava nuli sa desne strane.


Zašto ne vrijedi ako se ixs približava s leđa ili odozgo naprimjer?
[ Nedeljko @ 27.10.2012. 16:05 ] @
U realnoj analizi se može približavati samo sleva ili zdesna.
[ miki069 @ 27.10.2012. 23:30 ] @
Tacna resenja su dali Sonec i Milan. Sonec je nasao oba ispravna resenja.
[ mokelet @ 28.10.2012. 02:52 ] @
Letela dva čoveka balonom iznad pustinje. Lete oni tako satima izgubljeni, ni naznaka o tome gde se nalaze.
U jednom trenutku ugledaše na zemlji jednog čoveka i viknuše:
- Hej, pomozi nam! Gde se nalazimo?
Čovek na zemlji ćuti i nakon nekoliko minuta odgovori:
- U balonu.
Jedan od dvojice putnika u balonu reče ovom drugom:
- Ovaj dole mora da je matematičar.
- Zašto tako misliš?
- Prvo, razmislio je pre nego što je odgovorio. Drugo, rekao je potpuno tačnu stvar. Treće - mi od toga nemamo ništa.
[ Nedeljko @ 28.10.2012. 12:34 ] @
Znam za taj vic, ali taj stav koji propagira da je matematika beskorisna je totalna glupost. Naprotiv, matematika je najprimenljivija ljudska delatnost bez ikakve konkurencije.
[ Sonec @ 28.10.2012. 13:36 ] @
Citat:
tomkeus:Najkraći matematički vic: ε<0.


Ovaj je najbolji :-)
[ mokelet @ 29.10.2012. 08:28 ] @
Citat:
Nedeljko:
ali taj stav koji propagira da je matematika beskorisna je totalna glupost

Vic nije stav. Vic je vic. Da je vic stav, onda bi svaki vic bio uvreda. Sem onih dosadnih viceva. A oni skoro i da nisu vicevi.
Uostalnom, ovaj vic nam je pricao Lipkovski na predavanju.
[ Nedeljko @ 29.10.2012. 15:34 ] @
Evo ti ga još jedan vic:

Ljudi se našli u balonu u pustinji i naišli na jednog čoveka. Pitaju ga

- Gde smo?,
- Ovde
- Ti si sigurno lekar.
- Kako znaš?
- Pa, prvo si razmislio, onda si dao tačan odgovor od koga nemamo nikakve koristi.

Ako hoćeš još viceva, samo zamenjuj reč "lekar" sa proizvoljnim zanimanjima. Vic ipo.
[ mokelet @ 01.11.2012. 19:57 ] @
Citat:
Nedeljko:
Evo ti ga još jedan vic:

Ljudi se našli u balonu u pustinji i naišli na jednog čoveka. Pitaju ga

- Gde smo?,
- Ovde
- Ti si sigurno lekar.
- Kako znaš?
- Pa, prvo si razmislio, onda si dao tačan odgovor od koga nemamo nikakve koristi.

Ako hoćeš još viceva, samo zamenjuj reč "lekar" sa proizvoljnim zanimanjima. Vic ipo.


Troluješ, Nedeljko. Tema je o matematičkim šalama, a ne lekarskim.
[ Nedeljko @ 02.11.2012. 10:36 ] @
Poenta je da to nije nikakva šala. Ako nije poenta u propagiranju stava o matematičarima, onda se matematička profesija (van konteksta ove teme) može zameniti bilo kojojm drugom.
[ mokelet @ 02.11.2012. 23:05 ] @
Propagiranje stava o matematičarima?! Napravio si elaborat od običnog vica.
Molim moderatore da obrišu trol, uključujući i ovaj moj.
[ Nedeljko @ 03.11.2012. 00:49 ] @
Od vica bez poente. Nije ni za nonsens kategoriju.
[ Sonec @ 03.11.2012. 12:14 ] @
Nedeljko, u pravu je @mokelet. Zaista ne znam sta tu drviš.
[ Nedeljko @ 03.11.2012. 13:52 ] @
Pa, dobro, ali voleo bih da mi neko onda to objasni, makar i na PP. Dakle, jedina eventualna poenta vica je da je matematika beskorisna, a onaj ko ga je ispričao kaže da to nije poenta, pa onda vic nema nikakvu poentu. Obzirom da nije ni nonsens, totalno je glup. Ja ga tako vidim, a mokelet se uvredio što sam to napisao za vic koji je on napisao, shvativši to lično.

ontopic

Otišli fizičar, statističar i matematičar na hipodrom da se klade.

Statističar: Pobediće konj bela griva, jer je on pobedio u prethodnih 5000 trka.
Fizičar: Grešite koega. Konj crna griva retko pobeđuje, ali kada džokej nosi crvene pantalone koje smanjuju otpor vazduha i poboljšavaju raspoloženje konja, vetar duva kao sad i vlažnost vazduha je kao sad, on pobeđuje.
Matematičar: Samo nešto da izračunam (i ode).

Završi se trka, a matematičara nema.

Za nedelju dana bude održana nova trka, dođoše statističar i fizičar na isto mesto, a matematičara i dalje nema.

Statističar: Pobediće konj beli grom jer je on pobedio u prethodnih 10000 trka.
Fizičar: Grešite kolega. Konj crni grom retko pobeđuje, ali kad adžokej nosi plave pantalone koje smanjuju otpor vazduha i poboljšavaju raspoloženje konja, verta duva kao sad i vlažnost vazduha je kao sad, on pobeđuje.

Utom stiže matematičar, neobrijan, neispavan, sa podočnjacima i ponosno uzvikuje: "izračunao sam za sferne konje u vakuumu".
[ Nedeljko @ 03.11.2012. 15:11 ] @
Na Matematičkom fakultetu u Beogradu su se sastala tri profesora - redovni, vanredni i docent, nećemo reći koji. Raspravljaju oni o tome u čemu re razlika između njihovih zvanja.

Redovni će vandrednom: Redovni j**e redovno, a vanredni vanredno.
Docent: A docent izvanredno.
[ mokelet @ 06.11.2012. 18:08 ] @
Citat:
Nedeljko:
Dakle, jedina eventualna poenta vica je da je matematika beskorisna, a onaj ko ga je ispričao kaže da to nije poenta, pa onda vic nema nikakvu poentu. Obzirom da nije ni nonsens, totalno je glup. Ja ga tako vidim, a mokelet se uvredio što sam to napisao za vic koji je on napisao, shvativši to lično.

Ako sam ja tvoju opasku shvatio lično, onda si ti vic shvatio kao napad na
čitavu matematiku i stavio se u odbranu iste. Ne zna se šta je idiotskije od ta dva.

Elem, poenta vica JESTE da ismeje matematiku, kao što je poenta viceva
o Bosancima da ih ismeje, kao što je poenta viceva o Crnogorcima da ih ismeje,
kao što je poenta viceva o Slovencima da ih ismeje, kao što je poenta viceva
o Lalama da ih ismeje, kao što je poenta viceva o plavušama da ih ismeje, itd.
Shvataš li matricu? Dosadan je svet u kojem ti određuješ šta jeste vic a šta nije.
[ Nedeljko @ 06.11.2012. 18:38 ] @
Aha, sada vrtiš drugu priču. Prvo si tvrdio da poenta vica nije da je matematika beskorisna. Dobro, ovo je napredak. Međutim, vicevi koji nešto ismevaju, a da u tome nema ni delić istine su glupi i to je ono što sam napisao. No, ti si lično shvatio to što ti neko kaže da ti je vic glup.

Što se tiče viceva o nacionalnostima, da, tako shvaćeni su glupi, a mogu imati smisla samo ako se kontekst nacionalnosti pomeri tako da one zapravo predstavljaju dobro poznate uloge. Npr. kod Diznija Srećko uvek ima sreće, Paja je prznica, Šilja glup itd. No, to ovde nije primenljivo, tako da je vic jednostavno bezvezan i treba ga tako kvalifikovati.
[ mokelet @ 06.11.2012. 19:29 ] @
Citat:
Nedeljko: Aha, sada vrtiš drugu priču. Prvo si tvrdio da poenta vica nije da je matematika beskorisna. Dobro, ovo je napredak. Međutim, vicevi koji nešto ismevaju, a da u tome nema ni delić istine su glupi i to je ono što sam napisao. No, ti si lično shvatio to što ti neko kaže da ti je vic glup.

Nisam PRVO tvrdio da je poenta vica da je matematika beskorisna, nemoj da si bezobrazan inputirajući mi nešto što NISAM napisao.
Kasnije JESAM na tvoje insistiranje tvrdio šta je poenta vica, što ne spada u "vrtenje druge priče" niti potvrđuje tvoj stav o PROPAGIRANJU bilo čega. Vic služi između ostalog i ISMEVANJU, ako misliš da nije tako, onda mislim da nisi u pravu.
Ovog trenutka ovo zaista postaje lično sa tvoje strane, tako da se uzdržavam od dalje diskusije i molim moderatore da očiste temu od postova koji u sebi ne sadrže vic.

Citat:
Nedeljko:Što se tiče viceva o nacionalnostima, da, tako shvaćeni su glupi, a mogu imati smisla samo ako se kontekst nacionalnosti pomeri tako da one zapravo predstavljaju dobro poznate uloge. Npr. kod Diznija Srećko uvek ima sreće, Paja je prznica, Šilja glup itd. No, to ovde nije primenljivo, tako da je vic jednostavno bezvezan i treba ga tako kvalifikovati.

Kao što već rekoh, dosadan je svet u kojem TI određuješ šta je dobar vic.
Pretpostavljam da je zato tvoj vic o seksualnim aktivnostima redovnih i vanrednih profesora zapravo pokazni primer kako vic može da bude glup i nadasve prost. U svakom slučaju ne služi "propagiranju stava o matematičarima" kao što si spomenuo, tako da ti je primer i više nego odličan i verujem da si upravo takvu nameru i imao. Naročito ako imamo u vidu da si rekao da "vicevi koji nešto ismevaju, a da u tome nema ni delić istine su glupi", tako da verujem da nema istine u tvrdnji da docenti izvanredno j**u. Osim ako nemaš informacije iz prve ruke, onda ti se duboko, duboko izvinjavam.
[ Nedeljko @ 06.11.2012. 20:00 ] @
Aha, ipak poenta vica nije da je matematika beskorisna. Onda, ne znam šta da ti kažem, sem da vic koji si sam napisao ni sam ne razumeš.

Neko ili nešto se ismeva preko njegovih osobina. Ja ne znam koja se to druga osobina matematike pominje u tvom vicu.

Poenta onog drugog vica nije u ismevanju profesorskih zvanja, već u igri reči, a to je nešto sasvim druga kategorija viceva.
[ miki069 @ 06.11.2012. 23:34 ] @
Mokeletov vic je kopija.
U originalnom vicu odgovor ne daje matematičar već radnik Micro$ofta u Sijetlu.
Taj vic sam čuo pre 15-20 godina i baš sam se nasmejao kad sam ga čuo.
U ovoj kopiji ne vidim šta je smešno.

Tako da je Nedeljko u pravu. Stavljanjem matematičara u vic on je postao glup.
Može umesto matematičara staviti advokata, sudiju, tužioca, ekomomistu...
Ima dosta verzija, pogotovo u Srbiji, u kojima bi vic bio mnogo smešniji.

Original je radnik M$, a ne matematičar.


Originalni vic koga znam 30 godina:
Dolazi Evropljanin u na jug SAD i hoće da gleda film u bioskopu. Na blagajni mu kažu da je ulaznica za parter 3$ a za balkon 10$.
On kaže daj mi parter, jeftinije je. Blagajnica "Gospodine vi mora da niste odavde". Nisam - kako znaš?
Crnci su sirotinja i oni kupuiju parter, belci kao elita idu na balkon. Kupi on kartu za balkon.
Na pola filma mu se pripiša. Pita lika do sebe gde je WC?
"Gospodine vi mora da niste odavde". Nisam - kako i ti odmah znaš?
Pa znaš mi belci kad nam se pripiša ga izvadimo i pišamo dole po crncima.
Posluša Evropljan i počne da žubori po crncima.
Kad odozdo jedan crnac "Gospodine vi mora da niste odavde". Nisam - kako bre i ti odmah znaš?
Crnac kaže "pa šaraj malo".


Mogao bih sad od njega da napravim 10 kopija. Svaka bi bila glupa.
Original je samo jedan.



[ Nedeljko @ 21.11.2012. 19:37 ] @
Evo jedne prave matematičke šale (kolio ja znam) domaće proizvodnje.

Tri čuvena antička konstruktivna zadatka se mogu rešiti tačno lenjirom i šestarom u konačnom broju koraka uz malu permutaciju.

- Udvostručiti ugao,
- Podeliti krug na tri jednaka dela (po 120 stepeni, kao znak mercedesa),
- Izvršiti kvadraturu kocke, tj. za datu ivicu kocke konstruisati kvadrat jednake površine kao kocka.
[ Boneli @ 26.02.2015. 16:44 ] @
Mislim da bi ovaj dokaz mogao da se tretira i kao matematička šala.

Zadatak. Dokazati da je iracionalan broj.

Rešenje. Pretpostavimo da je za neke prirodne brojeve i . Sledi da je , što je kontradikcija prema velikoj Fermaovoj teoremi.
[ different @ 27.02.2015. 10:29 ] @
Citat:
Vojislav Milunovic:
Citat:
edyson:
Sretnu se matematicar i funkcija.
matematicar> Bjezi dok te nisam derivir'o
funkcija> ma boli me, ja sam e^x.


Dobra, dobra, mozda najbolja sto sam cuo u poslednje vreme :)

f`(x) = e^x
f``(x) = e^x

Jaka fora, stvarno mnogo jaka :)



Ima i dodatak na sve to,

Sretnu se matematicar i funkcija.
matematicar> Bjezi dok te nisam derivir'o
funkcija> ma boli me, ja sam e^x.


matematicar> ja deriviram po y :)
[ Nedeljko @ 28.02.2015. 08:33 ] @
Funkcija (koja na primer slika R u R) nema nikakve promenljive i njen izvod (ako postoji) je jednoznačno određen.