[ nervozna @ 13.01.2002. 16:13 ] @
Beduin na samrti kaze svojim sinovima:
-Ostavljam vam 17 kamila u nasledstvo,s tim da ih podelite ovako:najstarijem pripada polovina,srednjem-trecina,a najmladjem- devetina ukupnog broja kamila koje cete deliti.Braca su u pocetku pokusavala da ispune zelju svog oca,a kako im nije uspelo,potrazila su pomoc cuvenog mudraca.On im je podelio kamile po ocevoj zelji.Kako je uspeo?
Da je beduin rekao-od 17 kamila,umesto ukupnog broja kamila koje cete deliti,da li bi se smisao zadatka promenio ?
[ Dragoslav Krunić @ 13.01.2002. 16:19 ] @
A da li vazi pravilo da 10 dana mora da se cuti pa tek onda da se da odgovor, posto odgovor znam...
[ nervozna @ 13.01.2002. 16:26 ] @
Citat:
Ixqq:
A da li vazi pravilo da 10 dana mora da se cuti pa tek onda da se da odgovor, posto odgovor znam...



Gde god to ne pomenemo,nakon postavljenog zadatka,znaci da pravilo ne vazi.
Pozdrav
[ Dragoslav Krunić @ 13.01.2002. 16:32 ] @
Resenje: taj mudrac je doveo svoju jednu kamilu i onda ih je bilo ukupno 18 te je kamile bilo veoma lako podeliti na polovinu, cetvrtinu, osminu... Posle je odveo svoju valjda, kako bese...
[ nervozna @ 13.01.2002. 16:38 ] @
Citat:
Ixqq:
Resenje: taj mudrac je doveo svoju jednu kamilu i onda ih je bilo ukupno 18 te je kamile bilo veoma lako podeliti na polovinu, cetvrtinu, osminu... Posle je odveo svoju valjda, kako bese...


A sta bi bilo da je receno -sve to od 17 kamila???
[ Dragoslav Krunić @ 13.01.2002. 16:51 ] @
Cekaj, znaci kako deljenje da se izvede od 17 kamila bez dovodjenja, odvodjenja i ostalih stvari? Ako je tako, ne bih znao..
[ nervozna @ 14.01.2002. 06:49 ] @
Citat:
Ixqq:
Cekaj, znaci kako deljenje da se izvede od 17 kamila bez dovodjenja, odvodjenja i ostalih stvari? Ako je tako, ne bih znao..



Ne,deljenje se vrsi sa 18 kamila.Ali,da li bi resenje bilo tacno da je beduin rekao bas DELITE 17 KAMILA?I zasto?


[Ovu poruku je menjao nervozna dana 15.01.2002 u 03:30 PM GMT]
[ Dragoslav Krunić @ 14.01.2002. 10:24 ] @
Slabo te razumem nervozna. Ajde sad polako, znaci, beduin je rekao: "Deco moja..."
[ nervozna @ 15.01.2002. 00:33 ] @
Citat:
Ixqq:
Slabo te razumem nervozna. Ajde sad polako, znaci, beduin je rekao: "Deco moja..."



Bas si me lepo nasmejao,jer mi nije jasno kako ne shvatas sta pitam!
Tvoje resenje je tacno u smislu deljenja 18 kamila.Da se deli 17 kamila,resenje bi bilo isto.Sad samo pitam da li je u tom slucaju resenje tacno i zasto?



[Ovu poruku je menjao nervozna dana 15.01.2002 u 03:31 PM GMT]
[ Dragoslav Krunić @ 15.01.2002. 13:29 ] @
Pa problem je kod tebe sto ti bas ne umes da sklopis recenicu, pa su reci u recenici tako istumbane da se gubi smisao i recenica menja znacenje donekle. Ali sada je sve u redu :)

A sto se tice zadatka - resenje je tacno u tom drugom slucaju zato sto opet svako dobija isti broj kamila kao i u prvom slucaju. U prvom se ta osamnaesta dovodi samo zbog lakseg deljenja i ona nikome od brace na kraju ne bi pripala tj. odvodi je mudrac.

(Da li sam bio dovoljno jasan...treba da ponovim ;) :)
[ Dejan Lozanovic @ 15.01.2002. 14:16 ] @
Citat:
nervozna:
Beduin na samrti kaze svojim sinovima:

-Ostavljam vam 17 kamila u nasledstvo,s tim da ih podelite ovako:najstarijem pripada polovina,srednjem-trecina,a najmladjem- devetina ukupnog broja kamila koje cete deliti.Braca su u pocetku pokusavala da ispune zelju svog oca,a kako im nije uspelo,potrazila su pomoc cuvenog mudraca.On im je podelio kamile po ocevoj zelji.Kako je uspeo?

Da je beduin rekao-od 17 kamila,umesto ukupnog broja kamila koje cete deliti,da li bi se smisao zadatka promenio ?

1/2+1/3+1/9=17/18 :)
[ nervozna @ 15.01.2002. 14:27 ] @
Citat:
Ixqq:
Pa problem je kod tebe sto ti bas ne umes da sklopis recenicu, pa su reci u recenici tako istumbane da se gubi smisao i recenica menja znacenje donekle. Ali sada je sve u redu :)

A sto se tice zadatka - resenje je tacno u tom drugom slucaju zato sto opet svako dobija isti broj kamila kao i u prvom slucaju. U prvom se ta osamnaesta dovodi samo zbog lakseg deljenja i ona nikome od brace na kraju ne bi pripala tj. odvodi je mudrac.

(Da li sam bio dovoljno jasan...treba da ponovim ;) :)



Umem ja odlicno da sklopim recenicu,ali je ti naprosto ne citas kako treba.Dala sam originalnu postavku zadatka i onda na vise nacina probala da ti nacrtam sta zadatak pita.Procitaj sad ponovo originalnu postavku i videces da sugerise na kljucne reci u postavci.
Moracu sad da te razocaram i da ti kazem da drugo resenje nije tacno.
[ nervozna @ 15.01.2002. 14:29 ] @
Citat:
SyStemOuT:


1/2+1/3+1/9=17/18 :)



Ovo je dobar pocetak dokaza o netacnosti drugog resenja.
[ Dragoslav Krunić @ 15.01.2002. 17:21 ] @
Citat:
nervozna:
Citat:
Ixqq:
Pa problem je kod tebe sto ti bas ne umes da sklopis recenicu, pa su reci u recenici tako istumbane da se gubi smisao i recenica menja znacenje donekle. Ali sada je sve u redu :)

A sto se tice zadatka - resenje je tacno u tom drugom slucaju zato sto opet svako dobija isti broj kamila kao i u prvom slucaju. U prvom se ta osamnaesta dovodi samo zbog lakseg deljenja i ona nikome od brace na kraju ne bi pripala tj. odvodi je mudrac.

(Da li sam bio dovoljno jasan...treba da ponovim ;) :)


Umem ja odlicno da sklopim recenicu,ali je ti naprosto ne citas kako treba.Dala sam originalnu postavku zadatka i onda na vise nacina probala da ti nacrtam sta zadatak pita.Procitaj sad ponovo originalnu postavku i videces da sugerise na kljucne reci u postavci.
Moracu sad da te razocaram i da ti kazem da drugo resenje nije tacno.


Ma nemoj da se nerviras, u redu je, ajde, sve si lepo objasnila,..
[ nervozna @ 17.01.2002. 23:38 ] @
ali ti i dalje ne nalazis resenje
[ Dragoslav Krunić @ 18.01.2002. 12:25 ] @
Citat:
nervozna:
ali ti i dalje ne nalazis resenje


I ne trudim se.