[ Krajisnik @ 28.05.2004. 16:04 ] @
Da li ovde postoji neka ustanova ili sta ja znam, koja moze od 3D modela da napravi opipljiv prototyp tog modela, identican... I da li moze biti od bilo kog materijala?
Znam da napolju postoje takve firme, al ovde nemam pojma, a previse je skupo da narucujem izvana, em postarina, em cene...
[ SpelingMistakes @ 28.05.2004. 17:18 ] @
Ako mislis na Sterolitography to ti je najblize u sloveniji :) Kakav model, cega, funkcionalan ili samo za gledanje - Ja imam troosnu cnc masinu, i mogu stosta da napravim - na kraju i sam je koristim za prototyping.

Uzgred ovde kod nas postoji i firma koja ima mogucnot 3d plotovanje - prakticno jako precizno pljuckanje boje i na kraju dobijes model, a postoji i slicna fora sa papirom - Kater secka papir po papir a na vama je da to sve lepo "zalepite" ili na neki drugi nacin spojite i na kraju dobijete model - Mislim da ni jedna ni druga nisu dovoljno precizne kao npr cnc - a mislim da su slicnih cena

Inace ako vec pircamo o materijalima, ja ti mogu dati prototip u svemu izuzev celika - a najbolja varijanta (najjeftinija) je medijapan - koji kasnije moze biti prefarbam poliuretanskom farbom, sto daje fantasticne rezultate. Normalno uz ostavljanje "tehnickih diodataka" moze se kasnije i doraditi.

Speling