[ Dragan Varagic @ 29.05.2004. 08:38 ] @
U većem broju razgovora na ovu temu, a vidim i ovde na forumu, većina smatra da sertifikati nisu bitni, i da je prošlo njihovo vreme (to govore oni koji imaju iskustva u razvijenijim ekonomijama). Svi takođe spominju da se to ne odnosi na baš sve sertifikate.

U tome i jeste caka. Uvek je pravilo da u određenoj oblasti imate jedan ili dva referentna sertifikata, a ostalo je šarena laža. Razlog leži u statistici koja kaže da se u roku od 5-10 g. tačno vidi kvalitet predavanja/obuke/studiranja... kroz poslove i rezultate osoba koje su završile određenu edukaciju. Zato i dalje imamo haos u našem (privatnom) školstvu, a domaći zakoni i dalje apriori favorizuju državne fakultete.

Po mom mišljenju, ocenjivanje sertifikata polazi od programa, zatim od koncepcije kompletne obuke, od literature, i na kraju od načina polaganja ispita (šta se na ispitu polaže).

Moja iskustva iz oblasti koja su domen mog interesovanja govore da je najbitniji parametar ocene sam program, a zatim i literatura (uključujući i način kako se do nje dolazi). Ovo je za slučaj online edukacije. Za slučaj klasične edukacije, presudnu ulogu na žalost ima predavač.

Vaša mišljenja/iskustva?
[ Gojko Vujovic @ 29.05.2004. 10:28 ] @
Ja samo znam da postoji par neprolaznih, a to je CCIE za networking i CISSP za security.

Na primer, sa MCSE je moglo nesto i da se zaradi u pocetku, sada ga ima svaki treci u struci pa je on nesto podrazumevano i nazalost, gotovo nebitno. MCSD se jos uvek drzi i ima ih mnogo manje nego inzenjera. Stanje se cesto menja pa je jako tesko pratiti sve trendove, a do ovih ccie i cissp koje sam pomenuo kao neprolazne se veoma tesko dolazi, gotovo da je potrebno vise rada nego za fakultet + nekoliko godina realnog iskustva u industriji, da bi se ispit polozio. Za cissp je na primer neophodno nekoliko godina iskustva u odredjenim oblastima, da bi vas uopste pustili da polazete! To odrzava vrednost ispita na trzistu jer sertifikovanih ima reda 10K u svetu, naspram stotina hiljada MCSE-ova.

Problem vecine ovih ispita je sto ih posle nekog vremena 'provale', tj. pojave se na netu braindump-ovi i realna pitanja sa testa, pa vam za polaganje i ne treba citanje kompletne preporucene literature - vec je dovoljno nauciti odgovore na sva pitanja napamet. Stroziji NDA i veca baza pitanja bi verovatno pomogli, kao i cesce promene te baze pitanja (ne obavezno uz promenu gradiva, samo nacina testiranja poznavanja istog).


[ Dejan Topalovic @ 29.05.2004. 15:53 ] @
Ne znam za druge sertifikate, ali mogu da kažem nešto u vezi Oracle sertifikacije.

Sertifikacija se vrši po standardnom programu Oracle University, po kojem kandidat mora da završi jedan od Oracle kurseva, čiji sadržaj je striktno uslovljen originalnom pratećom literaturom, koja se dobije na tom kursu. Nakon završenog kursa, kandidat ima pravo pristupiti polaganju ispita. Pitanja na ispitu su zasnovana ISKLJUČIVO na sadržaju iz te literature i nisam imao nijedno pitanje, na koje nije bilo odgovora u knjigama sa kursa.

Radilo se intenzivno 4 mjeseca po 8 sati dnevno (DBA 3 mjeseca, a Forms Developer 1 mjesec). Na kursu smo radili i vježbe zasnovane na "real word" scenarijima, tj. na primjerima koje bismo mogli imati i u proizvodnoj okolini.
Takođe se i na ispitima dobijaju uglavnom pitanja u smislu:"Pravite aplikaciju, koja bi trebala da omogući zaposlenima iz različitih odjela(departments) pojedinačno unošenje i editovanje podataka. Kako biste obavili to pod uslovom ...bla bla", dakle pitanja koja se mogu sresti i u praksi, mada ima i klasičnih pitanja tipa:"Kojom komandom se vrši dodavanje datafile-a jednom tablespace-u?" i sl.

Samim time, kandidat već tokom postupka obuke, odnosno sertifikacije, stiče uvid u stvarne primjere i priprema se na "real world", koji ga čeka nakon položenih ispita.

Kursevi su dosta skupi (DBA i Forms Developer zajedno koštali su oko 13 000 evra) i samo zbog toga mnogo potencijalnih kandidata otpadne. Nas je na kurs krenulo 10, a već nakon sedam dana ih je 4 odustalo, jer im je bilo preteško. Da napomenem, odustali su lako, jer nisu oni plaćali kurs, nego država (kao i meni samom).

Uf, udavih više sa tim kursom :)

U oglasima za posao skoro svi stave napomenu da je sertifikat poželjan, maltene obavezan, što znači da sertifikovani imaju prednost u odnosu na one bez.
Nisam vršio nikakvo ispitivanje, kako Oracle sertifikat kotira u odnosu na neke druge sertifikate IT branše, ali na RDBMS tržištu je svakako jedan od najboljih, ako ne i najbolji.
[ Dragan Varagic @ 30.05.2004. 06:54 ] @
Ja sam pregledao kurseve/sertifikate iz meni srodnih oblasti, tako npr. jedan od kvalitetnih sistema edukacionih programa iz oblasti elektronskog poslovanja može se naći ovde http://www.academyinternet.co.uk/training/courseware_index.html.

Naravno, od poznatijih institucija tu je npr. Comptia, sa različitim vrstama sertifikata.

Posebno je interesantna tematika sertifikata tipa "extension". Naravno, ovo nema veze sa znanjem, to je za one koji traže samo zvanje sa malo para i truda. Jedini je problem što se uglavnom zna šta znači ta reč (extension).