[ Kosta Kojot @ 31.05.2004. 18:05 ] @
Potrebno mi je resavanje jednog odvratno jadnok zadatka koji mi zadaje glavobolje ... ako ima neko ko vlada dobro nuklearnom fizikom neka mi pripomogne u resavanju ovog zadatka ...

Pacijentu je ubrizgan radioaktivan Na-24 aktivnosti A=2kBq. Posle t=5h izmereno je da specificna aktivnost krvi iznosi As=0.25Bq/g. Pod pretpostavkom da tkiva nisu apsorbovala radioaktivan Na tj. on zadrzao samo u krvi proceniti kolika je masa krvi u pacijentu.Vreme poluraspada Na-24 iznosi t 1/2=14,9h
[ marko37 @ 01.06.2004. 07:35 ] @
E sad, ja nisam studirao nuklearnu fiziku, te ne znam tačno šta bekerel predstavlja, ali ajde prema onome što je dato.
Radioaktivnost opada exponencijalno, a vreme poluraspada (THL) je vreme za koje radioaktivnost opadne na polovinu vrednosti koje je imalo u "nultom" trenutku. Odatle dobijamo da je A(t)=A0*exp(-t*ln2/THL)
Kada se to ubaci u jednačinu imamo da je radioaktivnost posle 5 sati jednaka 0.793 one sa početka. Iz toga se lako dobija da je masa krvi oko 6344 grama. Ako sam negde pogrešio, ispravite me.
[ Kosta Kojot @ 01.06.2004. 08:40 ] @
Slusaj Marko ni ja ne studiram nuklearnu fiziku, vec moja sestra cenjena smara sa glupim zadatkom.Ona studira tmf i nije znala da uradi zadatak 5 dana i priznaje da joj i dalje nejasan zadatak , pogotovo sta pretstavlja specificna aktivnost krvi , ako je moguce da mi das formulu specificne aktivnosti krvi. A usput te pita sta studiras jer si pogodio resenje tj. nisi nigde pogresio.Ili je zadatak jako lose formulisan ili je ona izuzetno glupa pa pored resenja koje si joj dao ona nevidi smisao poluraspada radioaktivnog Na! :~) (bekerel ti pretstavlja s^-1)
[ srki @ 01.06.2004. 10:47 ] @
Ne treba ti nikakva formula za specificnu aktivnost krvi. Ja nemam pojma kako se racuna a ne verujem ni da marko zna vec je zadatak resio cisto logicki. Ukupnu aktivnost posle 5 sati je podelio sa aktivnoscu krvi po gramu i tako je dobio koliko grama ima krv.
[ Kosta Kojot @ 01.06.2004. 12:34 ] @
Glupi zadatak sam resila takodje logicki.U mojoj zbirci iz koje spremam ispit ima dosta kreativnih zadacica tako da sam utripovala da je zadatak komplikovan. s'obzirom da sam pre ove fizike polagala hemiju u ovaj zadatak sam ubacila niz nepotrebnih podataka pa sam sama sebi napravila konfuziju.Hvala puno na resenju pomoglo mi je da shvatim da za promenu treba da koristim "pamet".Imam problem da me jednostavni zadaci izbace iz koloseka dok komplikovan zadatak resim lakse , ovaj zadatak je bio cist blef.
Njegov cilj je bio zbuniti protivnika. Pozdrav od Cece :)
[ McKracken @ 01.06.2004. 12:42 ] @
Jedno glupo pitanje od strane bivseg TMF-ovca Da ovaj zadatak nije dao gospodin Mitrinovic? Lici na njega


BTW: Jeste da privatizujem forum, ali .. Jel umrla, najzad, Ljubink Bogunovic?
[ Kosta Kojot @ 01.06.2004. 16:40 ] @
Prijatelju jel' to tebi Ljubinka malo zagorcala zivot?Nije vrisnula ali je otisla u penziju:)Sto se zadacica tice dao ga je Sanko(Ostojic).Zadatak je kao sto rekoh bez veze ali me je glupost zeznula.Pozdrav od "TMF-ovca" ne ovca nego TMF-ovca, sta god to znacilo ;)
[ marko37 @ 01.06.2004. 18:26 ] @
Pa teško da postoji neka posebna specifična aktivnost krvi u normalnim okolnostima. :)
Ovo što je dato kao specifična aktivnost krvi je posledica aktivnosti RA materije koja je rastvorena u njoj, u ovom slučaju Na-24. E sad, imaš ukupnu aktivnost, i specifičnu, po količini materije. Izračunaš ukupno koristeći formulu koju sam dao, a onda izračunaš količinu krvi koja obezbeđuje toliku ukupnu aktivnost sa datom specifičnom aktivnosti.
Inače, studiram ETF, smer FE (fizička elektronika), u okviru kojeg postoji smer Nuklearna i medicinska tehnika, ali ja sam otišao na drugu stranu (optoelektronika). :)
[ McKracken @ 02.06.2004. 17:11 ] @
Kosta Kojot, imas pitje od mene :)

Zla sila je pobedjena silom godina :)