[ duxan k @ 01.06.2004. 20:29 ] @
Imam problem a malo ljudi koji bi mi mogli dati pravu informaciju.
Vec dve godine se bavim montazom klima uredjaja a povremeno sam prodavao
neke na crno. Do sada je to moglo ali posto uvode porez na dodatu vrednost od nove godine to nece moci. Ono sto mene interesuje je sta bi za mene bilo bolje, neki servis ili konkretno d.o.o firma?
Sta je sa racunovodstvom, koliki su troskovi toga, prednosti, jer koliko znam S.Z.R i ostale zanatke radnje placaju pausalno porez.

Takodje razmisljam da od nekog od uvoznika ovo leto uzimam klime i pustam ih u maloprodaju ali mi nije bas sve jasno oko poreza, sta ide drzavi a sta ne...

Kazem, do sada sam sve radio na crno ali vidim da sve teze ide pa mi treba pomoc.
Unapred hvala.
[ McKracken @ 01.06.2004. 20:34 ] @
Uvodjenjem PDV-a se ukida pausalno placanje poreza, tako da se u principu ukid i smisao SZR-a.
[ pctel @ 01.06.2004. 21:30 ] @
Pa upravo uvodjenjem PDV-a se malo komplikuje posao oko vodjenja knjiga, a takvi kao ti se rasterecuju svih briga. Od uvoznika ces dobiti uredjaj na koji je vec placen porez, samo odneses i montiras, tako da mozes da probas da izbegnes psnivanje firme, knigovodju, poreznike, fiskalnu kasu, radnike, porez na plate i jos mnogo toga sa cim ce tvoj uvoznik lupati glavu. Ako mislis da sam uvozis, onda je doo najbolje resenje.
[ McKracken @ 01.06.2004. 22:54 ] @
Ne vidim kako ce se zakomplikovati vodjenje knjiga? Knjigovodstvo sa PDV-om je ultra jednostavno (u odnosu na ovo sada)
[ pctel @ 02.06.2004. 00:54 ] @
Pa, recimo da neka roba od fabrike do kupca dodje u 5 koraka. To podrazumeva pet puta obracunavanje i placanje poreza, a do sada je trebalo samo jednom. E, sad, ako se po proizvodu knigovodstveni posao poveca pet puta, a potrosnja proizvoda i broj ucesnika u prometu ostaje isti, to znaci takodje pet puta vise posla za svakog ucesnika u prometu.

Npr. litar pepsija kosta u fabrici lupam... 25 din + pdv, a na kiosku u frizideru 44 sa uracunatim pdv. Cim proizvede, fabrika plati porez 2.5 din, pa proda nekom veleprodajnom preduzecu za npr. 27.5 din. To preduzece hoce da zaradi 5 din po litru, pa drzavi plati 50 para, i proda za 33 dinara nekom diskontu pica. Diskont hoce da zaradi jos 5 dinara, pa isto plati drzavi 50 para, i proda komsiji sa kioska za 38.5 dinara. Komsija takodje hoce 5 dinara, pa i on mora da plati 50 para i stavi konacnu cenu za mene i ostale koji kupujemo 44 dinara.

Do sada je porez na promet placao samo onaj ko prodaje krajnjem kupcu, u medjufazama toga nije bilo. E, sad, ako bi komsija sa kioska ubedio poreznike da je sam popio sav pepsi, ne bi morao da plati porez na dodatnu vrednost, jer ne bi ni bilo dodatne vrednosti Sam porez i nije veliki, ali, zamislite da radite na kiosku, pa treba napraviti dnevni PDV-a:
17 pakovanja papirnih maramica sa dodatnom vrednosti od 2.86 dinara
12 upaljaca sa dodatnom vrednosti od 4.23 dinara,
15 hemijskih olovki sa dodatnom vrednosti od 3,74 dinara
488 "vecernjih novosti" sa dodatnom vrednosti od 0.95 dinara
--- itd. spisak moze imati i cetvorocifren broj stavki.

Do sada je prodavac mogao samo da vidi koliki je pazar, to podeli sa 1.2 i plati kao porez, a sada za svaku sitnicu mora da vidi do koje je vrednosti placen porez, to oduzme od prodajne cene, pa pomnozi sa stopom poreza... Stvar dodatno komplikuje cinjenica da iz ekonomskih razloga neki prodavci cene vezuju za EUR, pa svaka promena kursa dovodi do toga da radnik mora da izvrsi jos nekoliko hiljada matematickih proracuna.

Moglo bi to i mnogo lakse da bude reseno, kada bi gore pomenuta fabrika platila PDV za pepsi do svih 44 dinara, tako da niko od pomenutih ucesnika u lancu prometa ne bi morao da obracunava porez, jer je to neko umesto njega vec zavrsio. Tada bi fabrika umesto 2.5 drzavi dala 4 dinara, pa bi pepsi za ucesnike u prometu kostao sledecim redosledom: 29 - 34 - 39 - 44, umesto 27.5 - 33 - 38.5 - 44.
Kao sto se vidi, za krajnjeg kupca to je potpuno svejedno, ali, postavlja se pitanje da li bi fabrici odgovaralo da plati 4 umesto 2.5 dinara, mada ce om svejedno ostati 25 din, ali to dobijaju kad prodaju (a to moze da potraje i mesec dana) a PDV mora da se plati cim se proizvede.

Naizgled sam odlutao od teme, ali kako drugacije da objasnim coveku da ce svejedno da li ima firmu ili ne klimu dobiti sa placenim PDV-om, samo ce kao firma morati da obracunava i placa (dodatni) PDV, a kao fizicko lice verovatno nece.

Kad smo vec kod poreza na dodatnu vrednost, ne znam za druge, ali meni je sam naziv prilicno cudan. Uzmimo primer da ja uvezm recimo... jedan klima uredjaj, znaci za sopstvene potrebe, ne za prodaju. Ako uredjaj vredi $300, ja bih trebao da platim porez na dodatnu vrednost na tih $300. Nemam nista protiv, samo mi nije jasno kako sam ja uspeo da dodam vrednost tom klima uredjaju?
[ -zombie- @ 02.06.2004. 03:24 ] @
lupaš pctel, kao i obično..

kada kupuješ klima uređaj, ne plaćaš ti porez, nego onaj ko ti ga je prodao.. (a i on je u njegovu proizvodnju ili kupovinu uložio recimo $250, pa on plaća PDV na $50 a ne na $300).

a i fabrika koka-kole nikako ne može da plati sav porez na krajnju cenu proizvoda, jer ona ne zna kolika je krajnja cena, jer ona zavisi isključivo od krajnjeg prodavca.. koka-kola ne košta isto u dragstoru na ćošku kao u nekom fensi kafiću..

a i kako možeš da kažeš da je dosadašnji sistem jednostavniji?!? pa u njemu se porez plaća na svakom koraku, i što je najgore, na pun iznos, a ne samo na razliku u ceni, i to naravno, osim za one proizvode koje dokažeš da su ti repromaterijal, ili osnovna sredstva, ili šta već.. i u tim dokazima se sve živo komplikuje, i ostavljaju rupe za mahinacije, itd, isl..

e sad, naravno da je za krajnjeg prodavca malo komplikovanije (uff.. baš je komlikovano.. pustiš petlju za svaki proizvod, (izlazna-ulazna cena)*porez..), ali je zato mnogo jednostavnije za sve one između.. a njih, kako si to sam slikovito opisao, ima i do 5 u lancu.. ;)


dakle, zašto se bre uplićeš u nešto što očigledno nemaš pojma..
[ srki @ 02.06.2004. 07:06 ] @
Nesto mi je sve to sumnjivo. Da li je ukinut porez na dohodak (prihod, zaradu ili kako god da se zove)? Mislim na ono sto se placa godisnje na osnovu zarade firme. Ako nije ukinut onda ovaj novi sistem ne odgovara nikome a najvise odgovara drzavi jer ce uzimati vise poreza. Evo kako:
Stari sistem: Ti si preprodavac. Kupis nesto za 10 dinara, prodas za 15 (ntada e placas nikakav porez jer je za dalju prodaju). Ti si zaradio 5 dinara. Na kraju godine ces ti na tih 5 dinara da platis (recimo 20%) i platices dinar.

Novi sistem: Kupis nesto za 10, prodas za 15, platis PDV 1 dinar. Zarado si 4 dinara. Na kraju godine i na tih 4 dinara placas porez 20% (porez na dohodak ili kako god da se zove.) Ukupno ces platiti porez 1.8 dinara umesto dinar!

Napomena (za bukvaliste): Kada kazem da na kraju fiksalne godine placas porez na 5 dinara (odnosno 4 dinara) ne mislim da placas posebno za svaku stvar nego sve ukupno ali ovo ispadne porez po predmetu.

Ne znam detalje oko poreza pa je velika verovatnoca da lupam ali onda mi recite da lupam.
[ -zombie- @ 02.06.2004. 07:17 ] @
neću da ti kažem da lupaš, ali nije tako.. ;)

po sadašnjem sistemu, ako kupiš za 10, prodaš za 15, tačno je da se ne plaća porez na tih 10, ali se itekako plaća porez na konačan proizvod, tj na 15 dinara, kada ga prodaš..

ili sa druge strane, kada neko tebi proda to za 10, ako ti daš njemu izjavu da je za dalju prodaju (ili repromaterijal, ili osnovno sredstvo), onda ON ne plaća porez na to što je tebi prodao. ali kada ti budeš prodao po 15, onda ćeš TI da platiš porez na to..
[ srki @ 02.06.2004. 10:01 ] @
Da, malo sam se ja zbunio. Drzava isto zaradjuje ali ovako se porez rasporedjuje po svima sto je dobro jer vise podsticu manje firmice jer od njih manje uzimaju a vise naplacuju porez od velikih kompanija (npr. Coca-Cola) koje prodaju robu manjim firmicama (da, znam da je pleonazam). Nista, mislim da je novi sistem dobar.
[ lancia88 @ 02.06.2004. 10:40 ] @
Pozdrav,
dve stvari, prvo: otvaranje doo ima prednosti ali i mane (depozit koji se mora ploziti, vreme otvaranje itd). Sa doo imas resenje prostora u kome se registruje daleko fleksibilnije nego za STR (moze biti i stan) a i mozes lakse promeniti lokaciju za delatnost. Tacno je da smisao otvaranja STR dolazi pod znak pitanja ukidanjem pausala a sto se tice knjigovodstvenih radova, u svakom slucaju ces se morati obratiti specijalizovanom servisu. Kod mene je osnovna razlika u ceni u vodjenju knjiga izmedju STR i Doo trenutno dupla ali sa uvodjenjem PDV i ukidanjem pausala, razlika ce se definitivno smanjiti.
Drugo: PDV ima za osnovni cilj razdvajanje prihoda i poreza, u krajnjoj zamisli je cak predvidjeno da ukoliko u obracunu PDV-a obveznik bude u manjku, ima pravo i na povracaj tog dela (zamisao preuzeta iz EU, nesto najblize tome o cemu smo slusali dosada je "meverstojer"- povracaj poreza ukoliko se dokaze da je roba prodata van zemlje. Primer nema direktnu vezu sa PDV-om vec samo ilustruje nacin razmisljanja prilikom promene obracuna poreza prema PDV modelu). U knjigovodstvenom smislu samo se vrsi drugacije obracun, prakticno nema indikacija za razvrstavanje na kategorije jednostavnije ili komplikovanije. Primeri koji su navedeni u prethodnim postovima su uglavnompojasnili kako to izgleda u praksi iako je u knjigovodstvenom smislu malko drugacije ali za koncepciju pocinjanja posla su sasvim dovoljni (ne mislim na primer da Coca-cola unapred plati porez i neznajuci kakva ce joj biti krajnja cena ili da prodavac na kiosku sam obracunava PDV na kraju dana, to je rang fikcije i nema vrednost ako pricamo o realnom zivotu).
Finalna napomena: fiskalizacija trgovine jedina moze da poremeti Tvoju koncepciju rada jer ce time i sami klima-uredjaji malko vise kostati pa se eventualno u tom smeru treba orjentisati u razmisljanju. Ako su predmet pitanja bili i troskovi otvaranja/odrzavanja doo VS STR, naglasi pa da kompletiramo odgovore.
Pozdrav
[ srki @ 02.06.2004. 12:21 ] @
Da, mene to zanima. Ajde ako mozes, kompletiraj odgovor.
Hvala.
[ pctel @ 02.06.2004. 12:37 ] @
Citat:
-zombie-:lupaš pctel, kao i obično..

Vidim da ti je pominjanje nekakvog lupanja jedan od cescih oblika komunikacije...
Prema onom sto ti pises, iz aviona se vidi da ti placanje poreza nije cesta aktivnost (verovatno to nikada nisi radio), dok sam ja poslednji put placao porez pre dva sata! I ti meni pricas da lupam... nesumnjivo ima tema u koje se vise razumes.
Citat:

kada kupuješ klima uređaj, ne plaćaš ti porez, nego onaj ko ti ga je prodao.. (a i o
n je u njegovu proizvodnju ili kupovinu uložio recimo $250, pa on plaća PDV na $50 a ne na $300).
Priri ulasku u SVG, placas carinu i porez na pun iznos. Pricao sam o tome da sam donesem iz prostora van poreskog zakona SCG.

Citat:

a i fabrika koka-kole nikako ne može da plati sav porez na krajnju cenu proizvoda, jer ona ne zna kolika je krajnja cena, jer ona zavisi isključivo od krajnjeg prodavca.. koka-kola ne košta isto u dragstoru na ćošku kao u nekom fensi kafiću..


Ako se dobro secam, bugarska je uvela nesto slicno PDV-u jos pre 10-ak ili vise godina, i funkcionisalo je upravo tako. Koka-kola teoretski moze da plati pdv do 50
dinara (ili do koliko misli da treba) i to ukalkulise u cenu, onaj ko prodaje po toj ceni ne placa nikakav porez, onaj ko prodaje jeftinije dobija povracaj poreza, a onaj ko prodaje skuplje placa PDV. Nisam siguran da ce tako da funkcionise, ali taj metod je provereno dobar.

Osim toga, ne mora svaka flasa koka-kole da izadje iz fabrike sa placenim PDV-om do iste vrednosti. na svakom VP racunu ce pisati kog iznosa je PDV placen. ne znam da li si informisan da su VP cene podlozne raznim dogovorima, zavisno od kolicine, pa ce fabrika platiti PDV do neke proizvoljne vrednosti, koja ne sme biti manja od cene po kojoj prodaje. Ipak, mislim da mnogi nece koristiti tu mogucnost, vec ce na svoje proizvode placati PDV
upravo na onaj iznos po kom prodaju.

Citat:
kako možeš da kažeš da je dosadašnji sistem jednostavniji?!? pa u njemu se porez plaća na svakom koraku, i što je najgore, na pun iznos, a ne samo na razliku u ceni
Ne, porez se placa samo jednom, prilikom prodaje krajnjem kupcu koji to kupuje za licnu upotrebu. Zakonski je predvidjeno tako, jedino ako neko sam hoce da placa porez vise puta, a ni onda nisam bas uveren da je to moguce. Naravno, stari poreski sistem je veoma los, naprimer ako za svoju upotrebu kupis auto koji je neko koristio i na njega davno platio porez, ti ponovo moras da platis porez, a ako ti se ne svidja i hoces da ga prodas, i onaj kome ga prodajes. Ako je neko stvarno u toku sa zakonom, neka kaze da li cu pocetkom vazenja novog zakona moci da kupim polovan auto i da na njega ne platim porez?

dakle, ako imas pojma odgovori na ovo pitanje, (sa sve citiranjem clanova i paragrafa) a ako ne onda...
Citat:
...zašto se bre uplićeš u nešto što očigledno nemaš pojma..
[ MaRaToNcI @ 02.06.2004. 12:40 ] @
ovde se pisalo o SZR i D.O.O, a niko ne spominje ortacko drustvo -OD

po meni najbolji izbor i najjeftiniji (jeftinije i od SZR) imate sva prava i obaveze kao d.o.o. za koji treba uplatiti osnivacki ulog 5000 $ (moze i 2500 pa u toku godine jos 2500), jedina mana O.D je sa potpunom odgovornoscu (odgovara se potpunom imovinom, dok kod d.o.o. do visine uloga)

-osnivacki ulog kod O.D moze biti 2x 100 dinara:)

http://www.projuris.org/ortacko%20drustvo.htm

a za cca 150 evra ovi odrade sve

http://www.iva-c.co.yu/iva-c/serv01.htm
[ lancia88 @ 02.06.2004. 13:19 ] @
Pozdav,
redom, ali unazad, ima manje objasnjenja. OD (ortacko drustvo) u kome oba ortaka odgovaraju celokupnom imovinom iliKomanditno drustvo (samo jedan od ortaka odgovara svojom imovinom) nisu prava resenja upravo iz tog razloga mada ima tu i jos nedostataka (ime firme mora sadrzati ime i prezime bar jednog ortaka u nazivu itd.). Sa druge strane, zaista se ne polaze nikakav ulog ali sav pomenuti ulog (2500$) se odmah moze koristiti za posao a u doba fiskalizacija i zatvaranje slavine "radu na crno" takav kapital je i neophodan.
PCTEL: ne bih se nadovezivao na recene stvari, pojasnio bih ostalo: porez na vozila koji spominjes je u iznosu od 20% samo na nova vozila a svaka dalje prodaja je 5% od amortizovane/procenjene vrednosti vozila i ne odnosi se takav porez samo na vozila vec i na druge oblike imovine koja se knjizi kao vlasnistvo, automobili jedino ne ulaze u osnovicu za obracun poreza na imovinu. Dakle, kuca, plac, camac itd su takodje oporezive stvari koliko god puta bile prodate samo po nizoj poreskoj stopi. Shodno tome i objekti u izgradnji mogu se zidati materijalom na koji se ne placa porez ali vec u adaptaciji sav upotrebljeni materijal podleze porezu. Zakon je tu izricit i shodno tome porez na automobil ne placas samo ako ga koristis kao sredstvo za rad, putnicki automobil samo za javni prevoz (rent-a-car, taxi) uz obavezu ne otudjivanja u zakonskom roku (5 god trenutno) a kao gradjanin placas i dalje porez.
dalje: troskovi osnivanja i odrzavanja firme su u grubo ovakvi: uz pomenuti ulog (2500$ pri osnivanju i isto toliko kasnije) pored taksi za registraciju u Trgovinskom sudu i overe u nekom drugom opstinskom, ceka nas uglavnom i trosak neke specijalizovane agencije (advokata) koji ce to urediti. Ne treba svoju koncepciju zapocinjati pokusajem ustede po principu- nisam glup, ja cu to sam. Ti troskovi su mahom 300-350 eura ukoliko se ne registruje i za spoljnu trgovinu na carini (opet neka druga tema). Nakon toga nas ocekuje cuvena fiskalna kasa(13000,00 din pa navise) i tu se sa fiksnim pocetnim troskovima stvar zavrsava, naravno ako ne uredjujemo prostor za rad. Ovim nisu obuhvaceni moguci troskovi oko ispunjavanja inspekcijskih uslova za prijem objekta u kome se vrsi delatnost. Tekuci troskovi mogu se definisati kao troskovi plate i doprinosa za radnike (oko 13000,00 din po radniku za SSS jer nakvalifikovano osoblje za koje je taj iznos nesto nizi, ne sme da primi novac; od tog iznosa vraca se oko 8000,00 prilikom podizanja plate), troskovi placanja zakupnine preko racuna sto takodje podpada pod oporezivanje (postoje zasada mehanizmi da se ovo zaobidje), uplata komunalija preko racuna, knjigovodstvene usluge (za doo zavisno od broja faktura i nivoa usluge 100-300 eura uglavnom), komunalna taksa na polugodisnjem nivou ciju visinu odredjuje lokalna samouprava na cijoj teritoriji funkcionise pravno lice i zatim porez na prihod pravnog lica na godisnjem nivou. Uz ove pomenute muke, postoji i porez na finansijske transakcije, razne takse za odrzavanje racuna i slicno sto ume da zagorcava zivot u fazi kada posao "ne cveta". Mnogo toga treba da se zaradi da bi se ostavilo drugima ali takav je smisao kapitalistickog nacina rada. Od juce treba da vazi (kroz 8 dana stupa na snagu) zakonska regulativa kojom se oporezovanje prihoda polovi i iznosi 10% a nije jasno kada ce Dinkicev predlog o polovljenju doprinosa da zazivi u praksi (valjda 1.januara, nije mi bas bistro). U praksi sve to malo realnije zvuci ali sa nekim informacijama morate poceti. Ako jos nesto zatreba, probacu da odgovorim.
Pozdrav
[ pctel @ 02.06.2004. 13:24 ] @
Pa, o tome se vec dosta govorilo:
http://www.elitesecurity.org/poruka/284492
http://www.elitesecurity.org/poruka/331581
http://www.elitesecurity.org/poruka/297415

Procitaj ovo pa pitaj sta ti konkretno nije jasno. Ljude obicno ne vole da stalno ponavljaju ono sto su vec rekli.

[ Noe @ 02.06.2004. 15:37 ] @
Citat:
17 pakovanja papirnih maramica sa dodatnom vrednosti od 2.86 dinara
12 upaljaca sa dodatnom vrednosti od 4.23 dinara,
15 hemijskih olovki sa dodatnom vrednosti od 3,74 dinara
488 "vecernjih novosti" sa dodatnom vrednosti od 0.95 dinara
--- itd. spisak moze imati i cetvorocifren broj stavki.

Do sada je prodavac mogao samo da vidi koliki je pazar, to podeli sa 1.2 i plati kao porez, a sada za svaku sitnicu mora da vidi do koje je vrednosti placen porez, to oduzme od prodajne cene, pa pomnozi sa stopom poreza... Stvar dodatno komplikuje cinjenica da iz ekonomskih razloga neki prodavci cene vezuju za EUR, pa svaka promena kursa dovodi do toga da radnik mora da izvrsi jos nekoliko hiljada matematickih proracuna.


Nije to bas tako komplikovano , jednostavno je:

pr: nabavio si gore pomenute proizvode od firme xy.Od njih si dobio racun (fakturu) gde pisu sve stavke i na kraju ukupno = 1000 din porez = 200 din sa porezom = 1200 din.
Kad prodas 12 upaljaca 15 olovki i 488 vecernjih novosti nema sta tu da se racuna . Jednostavno fiskalna kasa izbaci dnevni pazar 20% od toga (16,67) je TVOJE ZADUZENJE porezom. Pod pretpostavkom da za masec dana prodas robu koju si nabavio na kraju meseca imas samo obracun: 30 dana x 100 din dn.pazar = 3000 din ( zaduzenje porezom = 500 din - 200 din placeno = 300 din za uplatu.)


Citat:
e sad, naravno da je za krajnjeg prodavca malo komplikovanije (uff.. baš je komlikovano.. pustiš petlju za svaki proizvod, (izlazna-ulazna cena)*porez..), ali je zato mnogo jednostavnije za sve one između.. a njih, kako si to sam slikovito opisao, ima i do 5 u lancu.. ;)

pogledaj gore napisano

Citat:
Nesto mi je sve to sumnjivo. Da li je ukinut porez na dohodak (prihod, zaradu ili kako god da se zove)? Mislim na ono sto se placa godisnje na osnovu zarade firme. Ako nije ukinut onda ovaj novi sistem ne odgovara nikome a najvise odgovara drzavi jer ce uzimati vise poreza.


PDV i porez na dobit nisu jedno te isto - nema to veze jedno sa drugim.

[ srki @ 02.06.2004. 16:06 ] @
Da, znam. (Nisam mogao da se setim reci :)) To sam pominjao zato sto sada proizvodjac i distributeri placaju veci porez a krajnji prodavci manji, sto je dobro jer obicno distributeri i velike kompanije koje prave robu siroke potrosnje imaju para a manje firme ponekad jedva sastavljaju kraj sa krajem.
[ madamov @ 02.06.2004. 16:10 ] @
Citat:
po meni najbolji izbor i najjeftiniji (jeftinije i od SZR) imate sva prava i obaveze kao d.o.o. za koji treba uplatiti osnivacki ulog 5000 $ (moze i 2500 pa u toku godine jos 2500)


Ne u toku godine, već u roku od dve godine. Tako meni piše u rešenju, upravo sam u fazi dobijanja PIB-a. B)
[ lancia88 @ 02.06.2004. 16:38 ] @
Pozdrav,
zanimljivost: prvu transu od 2500$ protivvrednosti uplacujete u celini ali i koristite odmah, caka je samo sto je morate uplatiti u gotovom (ne sa racuna druge firme) ali drugu transu mozete uplatiti i tako sto cete sav pazar uplacivati sa naznakom osnivacki ulog tako da ce se ubrzo namiriti i ova zakonska obaveza bez dodatnih ulaganja
Pozdrav
[ pctel @ 02.06.2004. 17:08 ] @
Citat:
Noe:pr: nabavio si gore pomenute proizvode od firme xy.Od njih si dobio racun (fakturu) gde pisu sve stavke i na kraju ukupno = 1000 din porez = 200 din sa porezom = 1200 din.

Da, to je trenutno tako, ali se uvodjenjem PDV-a, kako sam vec objasnio, veoma zakomplikuje.

lancia88 je odlicno objasnio sve sto zanima coveka koji bi otvarao firmu - vise nema sta da se doda.

Citat:
srki:...To sam pominjao zato sto sada proizvodjac i distributeri placaju veci porez a krajnji prodavci manji, sto je dobro jer obicno distributeri i velike kompanije koje prave robu siroke potrosnje imaju para a manje firme ponekad jedva sastavljaju kraj sa krajem.

To nema nikakve veze. U cemu je razlika da li si za robu platio 20.000 dinara a za porez treba da das 4.000, ili si platio 23.000 a za porez treba jos 1.000? Vecim firmama mogu to smatrati nepovoljnijim polozajem, a za manje nema nikakve razlike. Ono sto bi u ovom primeru eventualno bilo olaksanje za manje je kad bi mogli robu da kupe za 24.000 i ne obracunavaju porez, sto sam vec gore pokusao da objasnim.
[ pctel @ 02.06.2004. 17:39 ] @
Citat:
lancia88:Pozdrav,
zanimljivost: prvu transu od 2500$ protivvrednosti uplacujete u celini ali i koristite odmah, caka je samo sto je morate uplatiti u gotovom (ne sa racuna druge firme) ali drugu transu mozete uplatiti i tako sto cete sav pazar uplacivati sa naznakom osnivacki ulog tako da ce se ubrzo namiriti i ova zakonska obaveza bez dodatnih ulaganja
Pozdrav


osnivacki ulog moze biti uplacen sa racuna firme, ako je osnivac firma - nista cudno firma moze da osnuje firmu.

Ovaj drugi deo je toliko nezakonit, da nesto tako nezakonito nisam cuo odavno. Mora se razlikovati pojam imovine firme od imovine pojedinca (osnivaca). Kada covek osnuje firmu, ona je u njegovom vlasnistvu, i on moze da je pokloni ili proda, ali dnevni pazar i sretstva na racunu firme nisu njegovo vlasnistvo, vec vlasnistvo firme. Mozda ne umem ovo da objasnim, ali da probam drugacije:
Recimo da Pera imam firmu, koja na racunu ima 1.000.000 dinara. Ali danas su ga opljackali, gladan je i nema para za hleb. Pera naravno podize sa racuna svoje firme 100 dinara, i odlazi do pekare. Ali, na izlazu ga hvata policija i hapsi zbog kradje, pronevere novca i utaje poreza, za sta se dugo ne izlazi na slobodu...
Verovali ili ne, znam jednog koji je upravo tako prosao!

Po zakonu, osnivac ne moze dobiti novac svoje firme izuzev u sledecim slucajevima:
- kad se na kraju godine obracuna dobit, moze da podigne dobit
- ako je stalno zaposlen u firmi, moze da uzima platu svakog meseca
- ako proda firmu, novac koji dobije je njegov

Naravno, u sva tri slucaja mora da plati porez na to. Mozda postoji jos neka dozvoljena situacija, ali sada ne mogu da se setim.
[ lancia88 @ 02.06.2004. 18:27 ] @
Pozdrav,
pctel, nemoj se suvise rukovoditi logikom jer Ti ona ocigledno i nije najjaca strana obzirom da u gotovo svim postovima igras "na prvu loptu". Da je stvar logicna, zapitaj se da li bih je naglasio kao zanimljivost? Svaku uplatu pazara mozes da podvedes pod dokapitalizaciju jer je to prilicno namerno ostavljen propust jos u doba kada je bilo vazno pokazati koliko imamo privatnih preduzeca, zato sam i ja ovo naveo kao zanimljivost upotrebljivu u praksi. ..A svakako da onaj ko pita kako bi osnovao uopste preduzece treba da ima na umu da postoji mogucnost da prvo osnuje jednu firmu koja bi bila osnivac druge njegove firme, to sam zaista propustio rukovodeci se time da ima zainteresovanih da osnuju firmu uopste...Neverevatno kako si se samo setio??
Sto se tice Tvoje teorije o privatnom raspolaganju imovinom firme, nacelno ima elemenata sa kojima se slazem samo Ti se ponovo rukovodis iskljucivo onim sto Ti je neko rekao pa time i previdis mnostvo situacija u kojima mozes da podignes novac sa racuna svoje firme (a kako bi vozio automobil, menjao sijalice u firmi itd) jedino sto sve to moras opravdati. Ne bih da Te zamaram reprezentacijom u restoranima itd jer ce to ocito biti suvise za Tebe a ne bih ni gnjavio nikoga na forumu. Tvoj primer hapsenja posle pljacke ce najpre biti povezan sa sumnjom na prijavljivanje vece sume novca od ukradene jer Tvoj danasnji pazar Te niko ne moze spreciti da potrosis kako zelis, i naravno, ponovo to moras opravdati, mahom ne prijavljivanjem pazara ali Te zasigurno niko nece zbog toga uhapsiti.
I kada vec trazis primer razlike izmedju pravnog i fizickog lica, pred nosom Ti je: pomenuh da OD mora nositi prilikom osnivanja ime barem jednog od ortaka (kasnije se moze promeniti) ali taj cije ime firma nosi isto se mora ponasati prema imovini firme kao i onaj cije se ime ne pominje ili je samo zaposlen. Ocito je da imas odredjena interesovanja za ovu temu, verovatno imas firmicu u kojoj si jedini zaposlen pa Ti visak slobodnog vremena ostavlja mogucnost da se malo raspitujes ne bi li ustedeo koji dinar i to je dobar put ka znanju ali do znanja ima jos dobro parce a to je iskustvo, nije uvek stvar onakva kakva Ti se ucini logicnom na osnovu Tvojih saznanja, ocito ona nisu jedina.
Pozdrav
[ pctel @ 02.06.2004. 19:24 ] @
Ok, vecina toga sto si rekao je tacno, ali to oko pazara je prilicno nedoreceno.
Naime:
- kad nesto naplatis moras da izdas racun, ili krsis zakon;
- ako izdas racun, moras da uplatis kompletan pazar, ili krsis zakon;
- ako uplatis pazar, moras da ga uplatis kao pazar, ili krsis zakon;
- ako uplatis pazar, moras da platis porez na promet ili krsis zakon;
- ako podignes novac, moras da ga trosis za potrebe firme, ili krsis zakon.

Mozes da placas troskove odrzavanja i koriscenja automobila, ako firma ima automobil, mozes da kupujes sijalice ako placa struju... Verovatno bi covek koji se 10 godina bavi takvim stvarima nasao nacin da malo po malo prebaci $2500 sa racuna firme u svoj dzep, pa onda plati osnivacki ulog, uz minimalni rizik da ga uhvate, ali, savetovanje coveku koji ne zna nista o firmi da to radi moze za posledicu imati prilicno veliku verovatnocu odlaska istog u zatvor. Zato, ubuduce pripazi sledece savetujes, jer oba slucaja spadaju u privredni kriminal:

Citat:
lancia88:Pozdrav,
Svaku uplatu pazara mozes da podvedes pod dokapitalizaciju jer je to prilicno namerno ostavljen propust...

Tvoj danasnji pazar Te niko ne moze spreciti da potrosis kako zelis, i naravno, ponovo to moras opravdati, mahom ne prijavljivanjem pazara ali Te zasigurno niko nece zbog toga uhapsiti.

mislim da je i cuveni Al Capone otisao u zatvor bas zbog nepredavanja pazara i utaje poreza
[ lancia88 @ 02.06.2004. 20:11 ] @
Pozdrav,
pctel, ja cu sada da zakljucim svoju diskusiju sa Tobom po ovom pitanju jer zaista ne treba zamarati ostale sa nasim replikama. Ponovo si dosledan u razumevanju samo onoga sto mislis da si Ti razumeo: niko ne treba da skida sa svog racuna 2500$ kroz sitne racune pa da uplacuje, vec upravo koristi namerno ostavljenu mogucnost da kroz te uplate izmiri svoje obaveze po pitanju dokapitalizacije. Kada se budes informisao sta sve mozes sa novcem kojim raspolazes kao pravno lice, otvorice Ti se raznorazni vidici, sa tim novcem mozes cak biti i donator a sustina je da za sve moras pribaviti adekvatno pokrice sto definitivno nije tesko jer postoji obilje opcija za tako nesto. Ja licno ove stvari moram profesionalno da poznajem i nije cilj ove teme da Tebe korigujem vec da onima kojima je to interesantno predocim kakvi ih problemi ocekuju u buducem "vlastitom" biznisu, onoliko koliko im treba da bi razmislili sta im je ciniti. Ovu nasu diskusiju smatram ovim postom sa moje strane zavrsenom i mogu eventualno jos ponesto da Ti pojasnim na PP, jer na kraju postoje i stvari koje nisu suvise "public" iako sada pricamo o nemaltretiranju ostalih korisnika. U ovoj temi cu rado probati da pomognem ako jos nekom zatreba kakvo blize pojasnjenje.
Pozdrav
[ duxan k @ 03.06.2004. 15:19 ] @
Kada sam postavljao ovu temu nisam ocekivao da ce biti ovoliko odgovora u samo dva dana i veoma sam iznenadjen.
Nije mi jasno zasto neki pojedinci ovo koriste za medjusobna prepucavanja.Ja sam licno zahvalan svakome ko mi da bilo kakav odgovor i taj odgovor je njegovo vidjenje stvari.

Posto na ovom forumu definitivno ima ljudi koji znaju dosta (vise od mene) o poslovanju, prosiricu svoje pitanje i otici malo u detalje:

Ja sve sto sada radim radim na crno. Ono sto mi je osnovno je montaza klima, znaci usluga. Raspitao sam se i rekli su mi da samostalna radnja (bilo koja) moze ako ima promet na godisnjem nivou ispod 2 000 000 din da placa porez pausalno ili da vodi knjigovodstvo i placa ga kao firma nakraju fiskalne godine.
Ako je promet iznad 2 000 000 drzava ga sama sledece godine prebacuje na
klasicno knjigovodstvo koje je jednostavnije (uprosceno) od onog za firme jer nema obracunavanja amortizacije po proizvodima itd... jednostavno samo ulaz - izlaz.

Ono sto me interesuje je koja je vrsta zanatske radnje za mene potrebna (S.Z.R, S.T.R) s obzirom na delatnost (kazem u pocetku bih samo radio montaze a kasnije video da od nekog preprodajem klime).

Drugo, da li ja na tu svoju cenu montaze od 75e placam nesto drzavi ako sam samostalna radnja i placam porez pausalno i koliko, a koliko ako vodim knjigovodstvo?

PDV je samo jos jedna stvar koja mi komplikuje buduce poslovanje pa sam se zato i odlucio da sada predjem u legalne vode da bih spremnije docekao novu godinu (kada ga uvode) jer ce mi tada sigurno biti jos teze da napravim ovaj korak.

Razlog zasto ne bih nastavio da radim kao do sada je sledeci:
Do sada kad god odradim kod nekoga montazu i on mi trazi racun ja mu dam racun prijatelja koji ima servis. Prakticno sam radio preko njega ali posto ne mogu takvu uslugu od njega zauvek da trazim i posto dolazak fiskalnih kasa i PDV znaci pojacanu kontrolu poslovanja necu imati "prostora" za dosadasnji nacin rada.

Hvala unapred svima koji mi budu odgovorili.
[ McKracken @ 03.06.2004. 15:34 ] @
Upravo ti PDV znacajno pojednostavljuje stvar ako nameravas da preprodajes klime i da ih ugradjujes. Nemas probleme sa izjavama-porudzbenicama i obracun poreza je znacajno jednostavniji.
[ lancia88 @ 03.06.2004. 17:49 ] @
Pozdrav,
duxan k, izvinjenje pre svega zato sto sam ucesnik zastranjivanja u prethodnim postovima. Osnovna ideja je bila i ostala da Ti pruzim malo vise informacija na osnovu kojih treba da doneses odluku. Namerno dosada nisam spominjao pausal kao preterano dobru opciju jer je predvidjeno gasenje ovog vida oporezivanja, kao i komisionog nacina poslovanja. Fiskalizacijom sistema i uvodjenjem PDV-a definitivno prestaju osnovne pretpostavke za pausal, najavljeno je bilo gasenje pausala za kraj ove godine, ipak Sluzbeni list nista jos nije doneo po tom pitanju zasada. Osnovna prednost pausala je da Ti kao obveznik placas fiksno prema delatnosti i uslovima u kojima je obavljas. Taj iznos utvrdjuje Tvoja poreska uprava i uslovljen je 2-milionskim prometom tokom godine. To je uglavnom omogucavalo i odredjena "pranja" novca jer do pomenute sume mozes podici novac maltene bez kontrole. Dalje je postojala i mogucnost stimulisanja oslobadjanjem od poreza na dobit u toku nekoliko godina (do 3) zavisno od opstine i vrste delatnosti (stimulacija razvoja nerazvijenih opstina i zanata u gasenju). Sve te prednosti su uglavnom dovedene u pitanje najavom gasenja pausalnog oblika placanja za vecinu dosadasnjih pausalnih obveznika te zbog toga vredi razmisliti o obliku pravnog lica za koje se odlucujes. Kao sto rece McKracken, upravo za nivo Tvog planiranog poslovanja, PDV je sasvim solidno resenje. U tom kontekstu, ako se odlucujes za STR model, dobro bi ga bilo registrovati kao SZTR jer ces u definiciji sifara poslovanja dobiti mogucnosti i montaze i prodaje iako je to manje bitno obzirom da sve te delatnosti mogu biti pomenute u resenju. Nadam se da ces iz ovoga imati jasniju viziju svog poslovanja i zelim Ti srecu u legalnim vodama.
Pozdrav
[ mishonnium @ 06.01.2005. 08:45 ] @
Recite mi molim vas placa li se PDV na nabavku osnovnih sredstava?
Ako se placa, podleze li on povracaju (delimicnom ili u celosti)?
Recimo hocu da kupim racunar za potrebe firme.

Pozdrav!
[ madamov @ 06.01.2005. 10:17 ] @
Citat:
Recite mi molim vas placa li se PDV na nabavku osnovnih sredstava?
Ako se placa, podleze li on povracaju (delimicnom ili u celosti)?
Recimo hocu da kupim racunar za potrebe firme.


Ako sam dobro shvatio svojeg knjigovodju, plaća se PDV, ali se vraća u potpunosti prilikom obračuna. Pošto se ja, tj. moja firma, pretežno bavim uslugama, obračun se radi tromesečno, što će reći da ako kupim osnovno sredstvo za 118000 dinara, a fakturišem za usluge 118000 praktično ne plaćam PDV.
[ JOBAH @ 03.06.2005. 00:40 ] @
Upravo tako. Ti ces prilikom kupovine racunara od npr. 100din platiti 118din. Ukoliko tokom istog obracunskog perioda (1 ili 3 meseca) fakturises svoje usluge npr. 200din, klijent ce uplatiti 236din. Na kraju obracunskog perioda drzavi placas samo 18din jer si drugih 18 vec platio prilikom kupovine racunara.

PS Koliko u realnosti zaista funkcionise povracaj uplacenog poreza?
[ McKracken @ 03.06.2005. 00:49 ] @
U realnosti, cim prijavis povracaj poreza, ocekujes inspekciju koja dolazi da ti izmisli neki prekrsaj.
[ JOBAH @ 03.06.2005. 08:02 ] @
Tako nesto sam i predpostavio... sprska posla ;)

Inace, sta je u firmi doo neophodno voditi od papirologije? Ovde mislim osim onoga sto radi knjigovodja. Da li su zakonski neophodne knjige odluka, delovodnik i slicno?