[ degojs @ 03.06.2004. 07:06 ] @
http://www.internetnews.com/dev-news/article.php/3361991

Počinje sa..
Citat:
The disputes between Free and Open Source date back to their origins.

i pojašnjava da
Citat:
"The fundamental difference between the two movements is in their values, their ways of looking at the world. For the Open Source movement, the issue of whether software should be open source is a practical question, not an ethical one. For the Free Software movement, non-free software is a social problem and free software is the solution."

Hehehe, non-free software = social problem :). Nije to još ništa, idemo dalje.

Počinje sa..
Citat:
For example, de Icaza was once a part of the FSF. He was actually the recipient of its second Award for the Advancement of Free Software in 1999..

i pojašnjava da
Citat:
But de Icaza said he was kicked out of the FSF for not strictly adhering to its policy of referring to the Linux operating system as GNU/Linux and ensuring that it was always referenced as such in the press or in any interviews that he gave.

..a završava se lopovlukom:
Citat:
In de Icaza's opinion, the FSF "hijacked" Mono's own announcement and announced Mono as the GNU Mono project. "Obviously, everyone in the company (Ximian) was upset about that," de Icaza said. "There were some bad sentiments there."


A jok bre, ne prepisuju oni .NET, nego..
Citat:
Bello said he doesn't consider DotGNU to be a free implementation of the .NET development framework (as Mono sees itself). Rather, he sees DotGNU as "a competing framework, which aims to provide compatibility with Microsoft's .NET framework."


..spašavaju svet:
Citat:
For Bello, the decision to build a framework that is compatible with .NET is based on market reality. "In the industry, companies are using Microsoft stuff. The only way we can make it possible at acceptable cost to migrate to GNU/Linux is by making it possible for them to run their essential apps on both systems," he said. "My goal is to prevent Microsoft from catching the world in their .NET."


E ovo je da čovek crkne od smeha :)
[ srki @ 03.06.2004. 13:09 ] @
Citat:
degojs:
...i pojašnjava da
Citat:
But de Icaza said he was kicked out of the FSF for not strictly adhering to its policy of referring to the Linux operating system as GNU/Linux and ensuring that it was always referenced as such in the press or in any interviews that he gave.

Bas me zanima kako RMS izgovara gnu/linux kada drzi neku konferenciju za stampu ili tako nesto....Nije valjda da uvek kaze "guh-new OVER linux" ili "guh-new DIVIDED BY linux" (ili kako god)?
Coveku treba objasniti da je sasvim normalno da se ponekad proizvod naziva po nekoj maloj stvari u proizvodu koji ga razlikuje od drugih. Pa kompanije cesto nazovu npr. neku graficku ili zvunu karticu po jednom cipu iako ne cini samo taj cip tu karticu. Plus sto je za firme nesigurno da koriste Gnu/Linux jer FSF moze to da im zabrani kad god hoce.

[Ovu poruku je menjao srki dana 04.06.2004. u 04:10 GMT]
[ caiser @ 03.06.2004. 13:38 ] @
Citat:
srki:Bas me zanima da kako RMS izgovara gnu/linux kada drzi neku konferenciju za stampu ili tako nesto....Nije valjda da uvek kaze "guh-new OVER linux" ili "guh-new DIVIDED BY linux" (ili kako god)?


gnu SLASH linux. :)
[ Dragi Tata @ 03.06.2004. 13:40 ] @
Hehehe, a mislim da bi najbolji štos bio da počnemo da pišemo GNU\Linux umesto GNU/Linux. Ludog Stallmana bi strefila srčka iz momenta...
[ Gojko Vujovic @ 03.06.2004. 13:46 ] @
A on je lud?
[ Dragi Tata @ 03.06.2004. 13:50 ] @
Ko? On? Ma kaaakvi...

http://www.stallman.org/saint.html
[ McKracken @ 03.06.2004. 13:51 ] @
Iskreno receno, RMS je verovatno uradio mnogo vise da se OpenSoucre smatra budalastinom nego iko drugi, jer covek preteruje.

Onda svi misle da su ljudi koji podrzavaja US isti kao RMS


Brkn^2, if you catch my drift
[ srki @ 03.06.2004. 14:07 ] @
E bas ste me nasmejali :)
I kakav je ovo nacin da se na advocacy svi slazemo? Gde je tOwk?
[ srki @ 03.06.2004. 14:19 ] @
Citat:
Dragi Tata:Ko? On? Ma kaaakvi...

http://www.stallman.org/saint.html


A tek ovo:
http://www.gnu.org/music/free-software-song.au

Citat:
Dragi Tata:Hehehe, a mislim da bi najbolji štos bio da počnemo da pišemo GNU\Linux umesto GNU/Linux. Ludog Stallmana bi strefila srčka iz momenta...


Ma ne, mozemo da ga zovemo gnu slashed by linux, hehe :)))
Sta bi na to rekao?
[ srki @ 03.06.2004. 14:42 ] @
Citat:
McKracken:Iskreno receno, RMS je verovatno uradio mnogo vise da se OpenSoucre smatra budalastinom nego iko drugi, jer covek preteruje.


Potpuno si u pravu. Sada kada se pomene OpenSource ljudi obicno pomisle na Gnu i GPL software a ne znaju da je BSD postojao pre toga i da je on isto OpenSource a takodje to je zaista Free software za razliku od GNU-a. Ali dobro, razumem ja RMS-a, ipak je to marketing pa zato za Gnu software kaze da je free iako to nije free.
[ L I L I T @ 03.06.2004. 23:31 ] @
Citat:
Dragi Tata:Ko? On? Ma kaaakvi...

http://www.stallman.org/saint.html


Možda ekcentrik - ali nikako lud ;-)
[ srki @ 04.06.2004. 00:22 ] @
Citat:
degojs:
i pojašnjava da
Citat:
But de Icaza said he was kicked out of the FSF for not strictly adhering to its policy of referring to the Linux operating system as GNU/Linux and ensuring that it was always referenced as such in the press or in any interviews that he gave.


Ha, ha, pogledajte ovo
Citat:
Doesn't the GNU project support an individual's free speech rights to call the system by any name that individual chooses?
Yes, indeed, we believe you have a free speech right to call the operating system by any name you wish. We ask that people call it GNU/Linux as a matter of doing justice to the GNU project, to promote the values of freedom that GNU stands for, and to inform others that those values of freedom brought the system into existence.

http://www.gnu.org/gnu/gnu-linux-faq.html
[ Ivan Dimkovic @ 04.06.2004. 09:24 ] @
Citat:

We ask that people call it GNU/Linux as a matter of doing justice to the GNU project, to promote the values of freedom that GNU stands for, and to inform others that those values of freedom brought the system into existence.


Tako je - imas prava na "slobodu" dok se sloboda ne krsi sa proletar... pardon, slobodarskim pokretom "GNU" - u slucaju krsenja sa ideologijom, moze svasta da se desi.

Vec vidjeno :-)
[ Dragi Tata @ 04.06.2004. 13:03 ] @
Citat:
L I L I T:Možda ekcentrik - ali nikako lud ;-)


A linija je tako tanka...
[ Leftist @ 08.06.2004. 20:31 ] @
RMS je lud koliko i Mahatma Gandi (Da ne kazem Che, zvucalo bi isuvise kao da pokusavam da oteram citavu pricu ulevo). Sloboda je ozbiljna stvar, makar to bila i sloboda softvera. Ne verujem da Microsoft zeli da zavlada svetom uz pomoc tajnog koda umetnutog u operativni sistem, ali brate, ako je neko gazio po lesevima da bi zaradio vise para nego sto moze da potrosi za tri(deset) zivota (sto je po meni ludje od mnogih drugih stvari) ne bih potrosio mnogo vremena verujuci njegovom proizvodu

P.S. Ovo XP je zbog toga sto se logujem iz RC-a, kuci dakako koristim GNU/Linux
[ Dragi Tata @ 08.06.2004. 21:00 ] @
Pa ako smo i kod Gandija, moglo bi se i o njemu reći par interesantnih stvari: npr otvorena podrška Hitleru za vreme II sv rata. A "slobodara" kao što je RMS neka nas Bog čuva - videli smo ih na delu.
[ srki @ 08.06.2004. 22:34 ] @
Ma nemoj tako Tatko, oni su demokrate. Oni dopustaju slobodu misljenja i mozes slobodno linux da zoves gnu/linux. A evo pozivaju na bojkot LinuxToday-a jer je prihvatio da ima na sajtu neke reklame od Microsofta. Prava demokratija. Isto tako su jednom ranije pozivali na bojkot Linux Magazina jer je prihvatio reklame od MS-a.
[ VRider @ 09.06.2004. 07:20 ] @
Sacuvaj me Boze ekstremista... Svih sorti...
[ impaque @ 25.06.2004. 20:20 ] @
Apropo
Citat:
Doesn't the GNU project support an individual's free speech rights to call the system by any name that individual chooses?

Yes, indeed, we believe you have a free speech right to call the operating system by any name you wish. We ask that people call it GNU/Linux as a matter of doing justice to the GNU project, to promote the values of freedom that GNU stands for, and to inform others that those values of freedom brought the system into existence.


Hm, ima smisla. Ako su ljudi odradili veliki deo posla, što im se to ne bi i priznalo?
[ srki @ 26.06.2004. 02:13 ] @
Pa naravno, ali treba pustiti da te drugi hvale a ne ti da nameces drugima da te hvale. A i poenta je u tome sto kao dopustaju da zoves sistem kako hoces ali ako ne zoves po njihovom dobijes otkaz. Nemas slobodu govora a imas "slobodan" softver. U stvari tu free nije od slobodan nego od besplatan.
[ impaque @ 26.06.2004. 13:22 ] @
Citat:
srki: A i poenta je u tome sto kao dopustaju da zoves sistem kako hoces ali ako ne zoves po njihovom dobijes otkaz. Nemas slobodu govora a imas "slobodan" softver. U stvari tu free nije od slobodan nego od besplatan.


Uh, koliko zabluda (najblaže rečeno)...

Dobiješ otkaz? Gde? Pola ljudi u svetu govore samo Linux pa ostaju živi. Ne kapiram.

Imaš slobodu govora i slobodan softver (bez znakova navoda! ;). Prvenstveno je free kao 'slobodan', a besplatnost zavisi od čoveka do čoveka (da li će da naplati medijum i trud, itd).

Mala paralela: kad napišeš neki softver za Windows, da li kažeš samo softver za Windows ili Microsoft® Windows®? Malo drugačiji, ali isto radikalan primer je čovek koji je pravio Windows, a sad evo, Total Commander. Microsoftu isto tako neke sitnice smetaju. Give credit to people, rezon koji je sasvim na mestu. Sad, što oni traže i pare i dušu pored credita... ;P
[ srki @ 26.06.2004. 18:19 ] @
Citat:
impaque: Uh, koliko zabluda (najblaže rečeno)...

Dobiješ otkaz? Gde? Pola ljudi u svetu govore samo Linux pa ostaju živi. Ne kapiram.

Pa da li si procitao tekst? Covek je dobio otkaz od FSF-a jer je linux nazivao linux a ne gnu/linux.

Citat:
Imaš slobodu govora i slobodan softver (bez znakova navoda! ;).

Pa ako radis kod njih onda nemas slobodu govora. A "slobodan" softver nije sobodan nego besplatan. Free moze da se prevede i na jedan i na drugi nacin ali u ovom slucaju bih ga ja pre preveo kao besplatan. Slobodniji softver je neki sa BSD licencom. GPL te u mnogocemu ogranicava. A besplatno je jer softver moze da se dobije besplatno od nekoga. Ne mora niko da zahteva da platis.

Citat:
Mala paralela: kad napišeš neki softver za Windows, da li kažeš samo softver za Windows ili Microsoft® Windows®?

Pa za Windows naravno.

Citat:
Malo drugačiji, ali isto radikalan primer je čovek koji je pravio Windows, a sad evo, Total Commander.

Pa isto je tako i sa linuxom. Ti u imenu svoje distribucije ne smes da stavis rec linux dok ne platis Linusu.

Citat:
Give credit to people, rezon koji je sasvim na mestu.

Jeste. Ali poenta je da te drugi hvale i da ti daju credit a ne da ti trazis da te drugi hvale. Malo je bezveze. Credit im dajem na druge nacine. Gimp zovem Gimp (Gnu Image Manipulator) a ne Imp (Image Manipulator), gcc ne zovem samo cc, Gnome ne zovem Nome, gnumeric ne zovem numeric....Mislim da je sasvim dovoljan kredit to sto svi stalno koriste te programe i tako ih zovu. Ali nekako imam utisak da malo preteruju sa tim zahtevima da im dajemo credit. Pa to onda nije bas pravi credit ako ti to zahtevas. Zar nije poneta da ti neka da credit bez tvog zahteva?
[ impaque @ 26.06.2004. 18:44 ] @
Vidiš, promakao mi je tekst, ali zanimljivo što si na to ukazao... Možda je i zaslužio da ga otpuste, jer sabotira, ne veruje u ideologiju... ;P Kad smo već kod toga... Prosto, ako javno "kudiš" svoje radno mesto na ovaj ili onaj način... Pazi kad bih ga možda i ja otpustio:
Citat:
"I care about freedom, but I don't care that strongly if it's called GNU/Linux"
Citat:
But de Icaza said he was kicked out of the FSF for not strictly adhering to its policy of referring to the Linux operating system as GNU/Linux and ensuring that it was always referenced as such in the press or in any interviews that he gave.
Mada, vrlo verovatno je da čovek banalizuje... Možda su mu milion puta rekli: "Look, it's GNU/Linux, not just Linux, for crying out loud%$#!"?

Kad radiš kod njih imaš slobodu govora, ali izgleda da je obavezno da se veruje u to što radiš.. Znači, moraš da uvažiš zaslugu FSF-a i GNU-a u celoj GNU/Linux priči. Onda tu nema šta "Linux", nego samo "GNU/Linux" (ako već misliš na ceo "paket")! Hm, a da li teraju ljude da nose FSF majice? ;P

Ne smem da stavim Linux ako ne platim Linusu? Hm, a odakle ti to? Odavde nije, izgleda...
Citat:
Unfortunately, a number of greedy and capricious individuals around the world have made concerted efforts to try to claim the mark for themselves in various countries, resulting in litigation and threats of litigation in order to keep the name reasonably available for the use of anybody properly using the Linux open source code.

...

indicate at least once by using the circle ® symbol that it is a registered mark


A što se tiče credita bez zahteva... Pa izgleda da mora ovako ;( Jako malo ljudi uopšte povezuju GNU i Linux, prosto, Linux im je Linux, pa bilo to distribucija ili kernel ili...
[ Ivan Dimkovic @ 26.06.2004. 20:01 ] @
Naravno da ne postoje apsolutno nikakvi razlozi da se OS koji ima odredjene alate iz GNU okruzenja naziva sa prefiksom GNU.

Windows koristi DOS komande - pa bi trebao da se zove DOS/Windows ;-) Ili CP/M - DOS - Windows, treba dati kredita CP/M ekipi - jbg, dosta toga je inspirisalo autore DOS-a a samim tim i Windowsa..

Citat:

Vidiš, promakao mi je tekst, ali zanimljivo što si na to ukazao... Možda je i zaslužio da ga otpuste, jer sabotira, ne veruje u ideologiju... ;P Kad smo već kod toga... Prosto, ako javno "kudiš" svoje radno mesto na ovaj ili onaj način... Pazi kad bih ga možda i ja otpustio:


Da, ali MS ne veruje u "slobode" vec u $ i employment contract :-) FSF veruje u dogmu :)

Naravno da Linux OS ne mora da se zove GNU/Linux - A odakle FSF-u pravo da trazi toliki kredit da im se ime nadje u imenu proizvoda? To je veliki komercijalni ustupak i nema blage veze sa GPL licencom - Linux postuje GPL licencu i to je sve sto je bilo ko duzan prema nekom drugom GPL autoru - cak su i pomenuti u dokumentaciji.

Zamisli da Intel trazi da se svaki PC zove Pentium/Nesto - Pentium/Presario, Pentium/Vaio...
[ impaque @ 26.06.2004. 20:15 ] @
Dogma? Hm, ne bih rekao da je ovde to posredi. Prosto, čovek je bio loš PR organizacije. Verujem da su ga za taj posao i plaćali, tj. da nije volontirao i samim tim je i on imao employment contract. Kraj priče.

DOS i Windows su, koliko znam, oba MSova čeda. Što bi onda MS od samog sebe insistirao na creditu?

Ne znam, ja ne vidim toliki problem da kažem GNU/Linux, kao što svuda gde vidim Windows vidim i Microsoft "prefiks". Priča sa GNU/Linux kovanicom seže daleko u prošlost, kad je GNU tražio jezgro, a Linux alate, pa su se ti tadašnji projekti spojili i dogovorili se oko toga. Mislim, niko nikoga nije tužio zbog nepominjanja GNUa uz Linux? Dok sa druge strane imamo Mikea Rowea i Win^H^H^HTotal Commandera... ;)

Činjenica, RMS ume da pretera. Ovde, doduše, nije.

PS: zar sve te Intelove mašine nemaju "Intel Inside" stickere? Doduše, kad bi Intel hteo, mogao bi tako nešto što si ti naveo i da zahteva...
[ Ivan Dimkovic @ 26.06.2004. 20:32 ] @
Pazi ovde se radi o vrlo prostoj stvari - FSF i Linus nemaju nikakav ugovor - i radi se o pukom hiru ili zelje za afirmacijom RMS-a i njegove ekipe, ili nekim licnim stvarima cinjenicom da njihov Hurd ne ide bas nikud...

Ono sto iritira je sto sad FSF celu pricu prebacuje u dimenziju "slobode" , "duga" , "dobra za komjuniti" i ostalih floskula - alo, napisali su tu njihovu GPL licencu.. nigde u njoj ne pise to sto traze.. i sta sad hoce? Linus je uspeo, svi ce njega pamtiti kao "slobodara" , a RMS ce biti divljina :) E, to smeta... :-)

Dakle, FSF "apeluje" na komjuniti, proglasima da jedan operativni sistem zovu drugim imenom, jer eto oni osecaju da to tako treba... sta je sledece? Interesna grupa "zyxcmm" mi nalaze da Coca Cola-u nazivam H2O Coca Cola jer sadrzi vodu...

Citat:

PS: zar sve te Intelove mašine nemaju "Intel Inside" stickere? Doduše, kad bi Intel hteo, mogao bi tako nešto što si ti naveo i da zahteva...


Intel Inside sticker je stvar koju ti mozes a ne moras da stavis - kako ima komercijalan karakter koji i privlaci musterije - sto da ne :) Siguran sam da ne bi mogli da zahtevaju a priori.. proradili bi neki uredjaji vlasti :)
[ impaque @ 26.06.2004. 23:20 ] @
Hahahah, tako nekako. ;P H2O Coca-Cola. ;))) Slatko me nasmeja, hvala! ;)

Elem, nesumnjivo zaslužuju credit (GNU, ali i H2O ;)), ali stoji da pravno na tom creditu ne mogu da insistiraju i izgleda da im community neće zadovoljiti sujete. Cela problematika se seli iz kategorije nužnosti u kategoriju poželjnosti... "Poželjno" je staviti GNU/Linux. ;) Ja sam lično zahvalan GNU programerima na njihovim alatima, tako da to i praktikujem. No, kako ko, stvar ukusa...
[ Ivan Dimkovic @ 27.06.2004. 00:04 ] @
Pa slazemo se mi da oni zasulzuju kredit - samo se postavlja pitanje da li je stavljanje GNU imena u ime proizvoda ipak previse - al to je na kraju krajeva Linusova odluka, kao i odluka distributera Linuxa.

Za sada jedino Debian odaje tu zahvalnost :)
[ Gojko Vujovic @ 27.06.2004. 00:19 ] @
A što bi to trebalo da bude odluka Linusa, kad to nije njegov proizvod već je ukrao kod sa Minix-a?

Pre bi trebalo da se kreator minixa pita o ovome.

Dakle ja sam za naziv Unix / Minix / GNU / Linux.
[ degojs @ 27.06.2004. 01:41 ] @
Pa tačno tako, i sad reci ne prepisuju oni, a? :)

Uuuu, imamo komandnu liniju na Linuxu.. fantastično, kad pre majstori.. Uuuu, imamo grafička okruženja KDE i GNOME na Linuxu, fenomenalno.. Taskbar, Start meni, gde god klikneš desnim dugmetom sve opcije skoro 100% kao u Windowsu..

MacOS i Windows (i npr. AmigaOS nekad) grafička okruženja se bar razlikuju dovoljno, a ovo na Linuxu baš kopija Windowsa, samo znatno lošije odrađena.

Dodaju milion sitnih opcija koje ionako nisu bitne (npr. prozor konzole je providan, ajde!) i onda se to naziva "veća mogućnost podešavanja" :))) a ako MS uradi to isto onda je to zla "embrace & extend" taktika.. eh.

Da se kladimo da će posle Longhorna krenuti i sa kopiranjem stvari iz istog? Hehe, kako smo ono čitali nedavno, već su počeli sa skupovima na tu temu..
[ Palma @ 27.06.2004. 02:02 ] @
Citat:
degojs:
Pa tačno tako, i sad reci ne prepisuju oni, a?


Ma jok, taman posla oni, oni samo ne izmišljaju toplu vodu, kako reče kolega iz suparničkog tabora


Citat:
degojs:
Da se kladimo da će posle Longhorna krenuti i sa kopiranjem stvari iz istog?


Pa oni sve ove godine pokušavaju da kopiraju Win, al' im slabo nešto ide. Taman će da pohvataju nešto stvari sa Win-a, kad ono - ide Longhorn... I sve tako u krug, samo kopiraju i večito kaskaju, mada za jedno 5 - 10 godina... A ovamo ismevaju inovacije u Longhornu. Šta ćeš, mnogo su čudni ovi naši "budući stručnjaci", još će svi da puste bradu do pojasa.
[ srki @ 27.06.2004. 03:42 ] @
impague, kada si citao onaj tekst za licenciranje ti si citao pogresnu stvar. Pogledaj deo odeljak "Examples of Use Requiring A License". Ako pravis distribuciju linuxa i hoces da u imenu imas linux kao npr. Redhat linux onda moras da platis licencu.

A sto se tice kredita, pa dajemo im kredit za ono za sta su zasluzni pa kod svakog programa kazemo gNesto ili gnuNesto. Veliki bi bio problem da oni sada dozvole da ti imas gnu u nazivu a posle odjednom kada se korisnici naviknu da traze licencu za koriscenje reci gnu u nazivu. To ladno mogu da urade. Ali zato za koriscenje naziva linux ti lepo sklopis ugovor i znas tacno na sta imas pravo.

A i najvecu zaslugu ima Denis Rici. Da li zato ispred svake distribucije linuxa treba staviti C/Gnu/Linux ?

Ili kod svakog racunara, graficke kartice i slicno bi mozda trebalo staviti npr. Mosfet/Radeon da bi pokazali da Radeon sadrzi mosfet tranzistore bez kojih je ne bi ni bilo?

Pa zaista cesto se desava da ceo proizvod bude nazvan samo po jednom karakteristicnom delu tog proizvoda i to je po mom misljenju ok. Gnu programe imas i u BSD distribucijama ali fora je sto je za spoj linuxa i gnu-a karakteristicno linux jezgro i ja da imam kompaniju koja pravi neku distribuciju isto bih nazvalo distribuciju po jezgru a ne bih stavljao gnu.

Malo preteruju ti sto prave C/Gnu softver za Mosfet/intel/PC ili mosfet/amd/pc ili mosfet/nesto/nesto2/nesto2/pc :-)
[ Časlav Ilić @ 27.06.2004. 09:38 ] @
(Pošto sve teme na ovom forumu konvergiraju ka nekoliko glavnih, uopšte ne smatram da je skretanje sa teme ovo što ću napisati :)

Elem, Palma juče napisa ovo u jednoj drugoj temi:

Citat:
Palma:
Najveća mana je što se posle 7 - 10 dana non-stop hibernacije sistem totalno zaprlja, nenormalno swapuje i lagano jedna po jedna stvar počinje da otkazuje, tako da je reset sistema neizbežan. Ipak, glasam za hibernaciju.

Čudno mi je ovo, ali sve i da nije tačno, ima tu dva druga problema. Manji je taj da se hibernacija u IksPeu ponaša pomalo posesivno (ispravite me ako grešim, davno sam to isprobao): jednom hibernisani računar se po paljenju šalje pravo u IksPe, ne može se više dobiti IksPeov but-meni, odnosno eventualno otići u neki drugi OS. Veći problem je u tome što se to može učiniti samo sa ličnom mašinom, ne i ako je u pitanju umrežena višekorisnička stanica.

Skok do Linuksa: upravljanje sesijama. Pošteno, pojma nemam tačno kako ovo radi (tj. na kom nivou), jedino znam da program mora da se napravi tako da ovo podržava. Kako god bilo, u mom slučaju, tj. sa programima koji mi uobičajeno stoje okolo otvoreni, ja se samo odjavim ostavivši sve programe otvorenim, i pri ponovnom prijavljivanju, uglavnom se sve povrati kako je bilo pri odjavljivanju.

Raspored prozora se podrazumeva (za to je zadužen KDE), a što se „unutrašnjosti“ programa tiče npr. u Operi imam prikazan tačno deo stranice na kome sam poslednji put stao, Kejt me baca na datoteku koju sam poslednju uređivao (sa svim otvorenim datotekama koje su to u prethodnoj sesiji bile), IksMMS se otvara sa istom listom numera, menadžer fajlova ima prikazane jezičke sa istim direktorijumima, itd.

U stvari, mogu čak reći da menadžer sesija uradi nekako više „pravu stvar“ nego hibernacija. Npr. bilo bi glupo da se posle prijavljivanja sledećeg jutra automatski nastavi ista numera koju sam prethodno veče slušao, i sl. :)

No slobodno štedite reči: znam, znam, i ovo je sitnica nepotrebna običnom korisniku...

Citat:
degojs:
Da se kladimo da će posle Longhorna krenuti i sa kopiranjem stvari iz istog? Hehe, kako smo ono čitali nedavno, već su počeli sa skupovima na tu temu...

Logično je da iz Majkrosofta potekne izvesna količina dobrih ideja. Koliko sam čuo, ne radi tamo samo uprava, reklamna odeljenja i ostala servisna služba, već ima i dosta programera :), pa verovatno među njima i nekih punokrvnih vizionara. U tom smislu, loše bi bilo da neko kaže: „E zato što toga ima u Vindouzu, zato nećemo da ga implementiramo!“ Prva najbolja stvar posle samostalnog smišljanja nečeg novog, jeste kopirajući nešto, napraviti ga boljim :) No, ako bude ustrebalo, tu su patenti da i to spreče...

Evo odmah mogu da navedem jednu odličnu stvar u IksPeu, za koju ne vidim da će skoro biti implementirana — zahteva preveliku koordinaciju nekoliko glavnih igrača, koji su se već pokazali vrlo nezainteresovanim za slična pitanja. No, pošto je i to jedna „sitnica“, nema potrebe da objašnjavam :) U stvari, već sam pisao na tu temu, mrzi me više, a i skrenuli bismo na jednu drugu nit konvergencije :)
[ impaque @ 27.06.2004. 12:54 ] @
srki:

Prvo, nije impague, već impaque. Može i imp, hajde de.

Drugo, koliko je taj licensing fee s obzirom da je većina distribucija non-for-profit? Ovi na LMI-ju tvrde da je simbolično i one-time. Pritom, ne verujem da bi iko ikog cimao oko npr. Linux Commandera... Sa jedne strane imaš fair use, sa druge strane imaš profit.
[ srki @ 27.06.2004. 13:29 ] @
Pa sudeci po tekstu ti moras da platis licencu ako hoces svoj proizvod da nazoves Linux Commander. A i logicno je da moras.
[ B o j a n @ 27.06.2004. 16:53 ] @
degojs da ne zaboravimo jos jednu ( meni dragu ) kopiju: CDE u oblicju XFCE-a....

nije potekla iz redmond-a... ali yebemu mater... samo ti njima reci.... copyright i na outfit! tako je!

[ filmil @ 29.06.2004. 02:52 ] @
Citat:
Pa slazemo se mi da oni zasulzuju kredit - samo se postavlja pitanje da li je stavljanje GNU imena u ime proizvoda ipak previse - al to je na kraju krajeva Linusova odluka, kao i odluka distributera Linuxa.

Eto, svaki put kad treba da testiram news server zalutam u advocacy. :) Mala ispravka ovde, Ivane. Odluka nije Linusova, štaviše Linus ne bi trebao da ima veze sa time pošto čovek radi na kernelu koji se u obe interpretacije zove Linux.

Prefiks GNU/ odnosi se na ono što se dobije kada se kernel pomeša sa neophodnim alatima, to spakuje na CD recimo i deli dalje.

f
 
[ filmil @ 29.06.2004. 02:54 ] @
"Gojko Vujovic" wrote:
Citat:
A što bi to trebalo da bude odluka Linusa, kad to nije njegov proizvod već je ukrao kod sa Minix-a?
Opštepoznata (i možda važnije: proveriva) stvar je da je Linux napisan od nule, uz korišćenje Minixa kao razvojne platforme. Dakle ova primedba ne stoji.

f
[ filmil @ 29.06.2004. 03:01 ] @
Citat:
Uuuu, imamo komandnu liniju na Linuxu.. fantastično, kad pre majstori.. Uuuu, imamo grafička okruženja KDE i GNOME na Linuxu, fenomenalno.. Taskbar, Start meni, gde god klikneš desnim dugmetom sve opcije skoro 100% kao u Windowsu..
Imitiranje Windows rešenja ima IMHO dva glavna razloga: prvi je to što autori desktop okruženja imaju ideju da koketiranje sa windows korisnicima može da uveća korisničku bazu. Opet IMHO tako nešto nije posebno korisna stvar, jer su iksi mnogo fleksibilniji po dizajnu. Ne postoji nijedna osobina Win interfejsa koja se ne može uklopiti u Iksov model prozorskog sistema. Obratno ne važi.

Drugi je što su ljudi okupljeni oko KDE i GNOME uglavnom programeri koji imaju dosta pojma o pravljenju programa ali nemaju nužno znanja o tome kako treba napraviti dobar korisnički interfejs: to uopšte i nije dužnost programera da zna, već stručnjaka za ergonomiju ili kako se već zove; u svakom slučaju neke osobe koja po je po prirodi posla upućena na projekte koji donose siguran prihod (socijalno, zdravstveno i redovna plata, bez rokenrola).
Dakle logično je očekivati da se po pitanju dizajna ugledaju na win, ali to nema poseban značaj za raspravu; prazan argument rekao bih.

f
[ filmil @ 29.06.2004. 03:10 ] @

Citat:

U stvari, mogu čak reći da menadžer sesija uradi nekako više

?€?pravu stvar?€? nego hibernacija.



Sesije su stvar koja u Iksima postoji odvajkada, jedino što je njihovo

korišćenje bez odgovarajućih programa koji olakšavaju upravljanje suviše

teško. Ogromna razlika između raznih Unixa i Njindonjsa je u tome što je

Njindonjs krenuo kao single-user OS (nekada je bio i single-program),

dok su Unixi uglavnom multi-user i multi-program. To je uticalo


Citat:

Logično je da iz Majkrosofta potekne izvesna količina dobrih ideja.

Koliko sam čuo, ne radi tamo samo uprava, reklamna odeljenja i ostala

servisna služba, već ima i dosta programera :), pa verovatno među

njima i nekih punokrvnih vizionara.



Ima programera, ali verovatno glavni inovatori nisu programeri već ljudi

koji više razgovaraju sa korisnicima, dakle nekakvi dizajneri, ergonomi

i slični. Takvih ima relativno malo u OS zajednici pa nije ni čudo da

se čeka na dobra rešenja. Nigde nisam čuo da je to zabranjeno.


f
[ degojs @ 29.06.2004. 03:21 ] @
Citat:
Imitiranje Windows rešenja ima IMHO dva glavna razloga


Koga interesuje da zna zašto? Uvek neka objašnjenja bla bla.. Zar ti nije jednostavnije da kažeš da imitiraju zato što sami bolje jednostavno ne znaju i ne umeju?

Citat:
Drugi je što su ljudi okupljeni oko KDE i GNOME uglavnom programeri


E pa tako reci. No, sad kad to znam, da li je lakše korišćenje KDE i GNOME?

Citat:
Dakle logično je očekivati da se po pitanju dizajna ugledaju na win


:)

Citat:
ali to nema poseban značaj za raspravu; prazan argument rekao bih.


Argument je možda tebi prazan, meni nije. Meni su tvoja objašnjenja totalno prazna jer ne znam kako ta saznanja menjaju bilo šta - imitiranje je imitiranje, a još kad nije ni kako treba.. "bleda kopija" što bi se reklo. Bljak!

Meni se čini Fićo da si ti opet počeo sa onom pričom kako za kompajler (ovaj put pričaš o dužnostima programera) nije bitna brzina kompajliranja. Ako se dobro sećam, nekako si ostao usamljen u takvom razmišljanju. No dobro, nije ni naša dužnost da znamo što ti znaš :)
[ ventura @ 29.06.2004. 08:22 ] @
Zanima me samo kako FSF moze da forsira toliko na GNU/Linux.... Pa to bi trebala da bude odluka Torwalds-a, covek napravi nesto, a onda gomila zaludjenika krsti to nesto po nekim njihovim pravilima... Ako vec oce nek pise Linux/GNU... Ispada ko da su oni napravili sve, a ovo usput (linux) je samo koleteralna steta...
[ srki @ 29.06.2004. 09:28 ] @
Ne, nema ni Linus pravo da namece ime operativnog sistema. On je napravio samo kernel. U distribucijama linuksa mnogo veci udeo ima gnuov kod. Ali to sve uopste nije bitno jer oni koji prave distribucije (Redhat, Suse, Debian, Gentoo...)jedini imaju pravo da izaberu ime. Ali oni su izabrali da nazovu po kernelu sto je i nekako logicno jer to podseca na rec unix a takodje to je najveca razlika izmedju nekih BSD distribucija gde isto ima dosta gnu koda (pocev od shela pa preko editora do grafickog okruzenja...). Takodje u industriji se veoma cesto neki proizvod naziva po nekom malom delu koji se nalazi u tom proizvodu. Gomila gnu-ovih programa se sastoji od niza naredbi programskog jezika C pa bi onda u stvari njihove programe trebalo zvati npr. C/gnumeric, c/bash itd...Malo je licemerno kada kazu da se zalazu za slobodu govora a otpuste nekoga ko po svojoj volji naziva neki operativni sistem. Microsoft se nigde ne poziva na slobodu govora i logicno je da to ne bi dopustili ali Stallman je malo licemeran. Najsmesnije mi je kada kaze kako zeli da programerima da credit. Pa sto lepo nekaze da hoce da ljudi daju credit njemu i njegovoj fondaciji a ne da govori onako u trecem licu. A i ti programerima koji tu to radili uopste ne dajes credit ako stavis gnu ispred jer mozda ti programeri vise ne rade za gnu...