[ Skaarj @ 07.06.2004. 12:56 ] @
Sada zidam malu teoriju koja mozda nema osnovu u cvrstim cinjenicama ali na osnovu nekih saznanja sa ovog foruma i iz privatnih razgovora sa ljudima koji su upuceniji cini se da je to jedna logicka mogucnost.

Primetili ste (Gojko je to pominjnjao na nekom od foruma pre neki dan) povecanje investicija u naseg najveceg kablovskog operatera - SBB i njihovo stremljenje da svuda gde je moguce razapnu optiku. Imao sam malog uvida u planove doticne firme
(koji su vise-manje javni) i vidim da se planira prilicno agresivno sirenje na teritoriji Vojvodine (tamo gde ih vec nema).
Sad naravno postavlja se pitanje ko i zasto investira u SBB i da li je bas kablovka televizija u zemlji Srbiji toliko ekonomski isplativa da se ubacuju milioni u pricu? Ko investira (osim Sorosa, koji je mnogo puta apostrofiran) u sve to?
Odogovor nemam ali jednu stvar znam Soros ne investira u takav posao ako ne vidi jasnu ekonomsku korist (to sto je mi ne vidimo ne znaci da je nema).

Moze se ovde ubaciti prica da se to radi da bi se ponudila interaktivna televizija i da bi se ponudio broadband internet, ali u Srbiji danas investirati u takvo nesto kada je penetracija interneta toliko niska i kada ljudi jedva sastavljau kraj sa krajem malo smrdi.

Sa druge strane, mnogo puta je pominjana famozna 2005 godina i prestanak monopola i ukazano je na jasnu cinjenicu da kada se monopol ukine treba da prodje nekoliko godina pre nego sto se pojavi bilo kakava ozbiljnija alternativa Telekomu. Napraviti
mrezu i razvuci kablove je ogormana investicija zarad sumnjive dobiti. Osim ako... se to upravo sada ne desava. SBB ce ukoliko nastavi sa agresivnim pristupom sirenju opticke mreze i kvalitetnim kabliranjem imati dovoljno jaku infrastrukturu da ponudi kvalitetan VoIP korisnicima odmah po ukidanju monopola. Nece moci da pokrije celu drzavu ali pokrice sva veca naseljena mesta, a tu je najveca koncentracija korisnika i najvevci prihod. A to je samo prvi korak... Opet oni koji vec sada koriste SBB vide odredjeni napredak po pitanju kvaliteta usluge koja se pruza, sto je nesumnjivo posledica veceg priliva novca.

Pre nego sto kazete da je ovo glupost, odmah da vam kazem da se to vec desilo u ne tako dalekom okruzenju. Primer bi mogla biti Italija pri cemu su igraci Telecom Italia i Fastweb. Pre nekoliko godina Fastweb (koji je inicijalno bio kablovski operater) je bio u ogromnoj ekspanziji nudeci korisnicima 10MB link do stana, kablovsku, obicnu i video telefoniju. Razgovori izmedju pretplatnika bili su besplatni, kasnije su razgovori na teritoriji cele Italije bili besplatni, medjunarodni su bili jeftiniji i tako redom... Pored toga nudili su i svu potrebnu pomoc za prebacivanje broja sa Telekoma na Fastweb...
Sa druge strane Telecom je tada imao ISDN za kucne i ADSL za poslovne korisnike i sve je kostalo papreno, dok je ekspanzija Fstweba ignorisana. Kada je Fastweb dosegao krticnu masu, Telecom je odjednom poceo agresivno sa nudjenjnem ADSL-a kucnim korisnincima (Alice servis). Osipanje korisnika nije se zaustavilo i mada je dve godnie kasnije Telekom Italija de facto monoopolista jer ima najveci broj korisnika, vise se ne moze reci da ne postoji kvalitetna alternativa.
Opet ako cemo da povlacimo paralele cini se da je situacija donekle slicna, cak previse ako mene pitate.
Pored svega ovoga u oci upada i uzasno spor razvoj PTT KDS-a. Mada je PTT u problemima zbog otkupa akcija Telekoma nekako mi se cini da je ceo projekat zaustavljen jos ranije, jer izgleda da se neko dosetio da bi takva infrastruktura mogla da predstavlja alterantivnu fiksnu telefonsku mrezu.

Imajuci u vidu da ja nemam nikakve specijalne izvore informacija i da je vrlo verovatno da Telekom ima bolji uvid u sve pa je to razlog sto je Telekom trazio produzenje monopola. U sadasnjoj situaciji kad bi monopol prestao 2005 de facto bi trajao jos
nekoliko godina a i onda bi ga bilo tesko narustiti. Mozda su i oni shvatili pretnju i ponudili ADSL (koji je realno od interesa procentualno jako malom broju korisnika) da bi sprecili eventualni odliv najunosnijih pretplatnika.

Sve ovo gore pomenuto ima smisla kod uredjenih drustava tako da su kod nas svakakvi obrti moguci. Ono sto bi mozda bilo interesantno je saznati ko su investitori koji stoje iza SBB-a jer to bi potvrdilo ili opovrglo ovu teoriju.

p.s. Odgovor za one koji su pratili jedan drugi thread. ADSL za biznis korisnike je pusten u rad, pricao sam sa ljudima koji ga instaliraju i sa ljudima koji ga odobravaju... Ako ima imalo istine u onom sto sam gore napisao ADSL za kucne korisnike (na zalost) mozemo ocekivati tek u drugoj polovini 2005... ili je mozda nas telekom pametniji?

p.p.s Ne radim za Telekom, niti za SBB.
[ Gojko Vujovic @ 07.06.2004. 13:07 ] @
Moze da bude. Nemam nista protiv ssb-a kao drugog ili bilo kog novog provajdera kao treceg, cetvrtog, itd. Sto ih je vise, korisnici ce imati bolje i povoljnije usluge.

A baci oko sta se radi ovih dana, na uspostavljanju defacto monopola na svim poljima:
http://www.elitesecurity.org/poruka/362522
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2004. 15:10 ] @
Pa jasno je da se danas ide na multiservis - dakle, ko god da gradi sistem prenosa ide na to da ce korisnicima do kuca pruzati TV, Internet i telefonske usluge - kao i mozda neke druge dodatne usluge (video telefonija, itd..)

Vonage je lep primer kako to sljaka: www.vonage.com

Sorosh je tu jasno video vrlo dobro mesto za profit, SBB ce kao i svi ostali operateri verovatno korisnicima ponuditi VoIP i CATV sa internetom. Ne vidim razlog zasto ne bi.


[ -zombie- @ 07.06.2004. 15:37 ] @
gojko: šta "može da bude"?

zar mi nisi ti pričao o Cisco IP telefonima u svakoj kancelariji SBBa? (ili to beše neka druga firma.. nisam te baš najpažljivije slušao.. ;)

u svakom slučaju, bio to SBB, bio to neko drugi, osećam da će VoIP operateri početi da niču kao pečurke posle kiše za jedno godinu dana.. a to će verovatno podići nivo internet usluga u celoj zemlji, tako da od toga možemo svi samo da profitiramo (čak i oni koje ne zanima VoIP).

samo da telekom ne usere nešto, tako što bi npr izboxovao produženje monopola, ili što bi se iz petnih žila potrudio da uništi svu konkurenciju pre kraja monopola..
[ Ivan Dimkovic @ 07.06.2004. 18:05 ] @
Pazi tu postoji jedan potencijalni problem - ukoliko svi idu preko telekomove backbone mreze ka napolju, vrli Telekom 2005-te moze samo da ubaci jos jedno 100-150ms u odziv medjunarodnih rutera za H323/SIP saobracaj i time ucini svaku VOIP konekciju preko njihove mreze tuznom.

Sa druge strane - jasno se vidi da su ucinili sve da zbrisu svakog ko ima svoj sistem prenosa, no ipak je to veliki biznis, mnogo veci i od njih samih - pa kad 2005 budu upali DTAG, AOL i ekipa morace da igraju kako im se kaze.
[ aleksandaraleksandar @ 07.06.2004. 19:19 ] @
a sta ti tu smrdi?

(ne radim za telekom ni sbb. imam problema i sa jednim i sa drugima)

--
Best regards,
emailliste mailto:[email protected]
[ Dzivdzan @ 07.06.2004. 21:50 ] @

Citat:

Moze da bude. Nemam nista protiv ssb-a kao drugog ili bilo kog novog provajdera kao treceg, cetvrtog, itd. Sto ih je vise, korisnici ce imati bolje i povoljnije usluge.

A baci oko sta se radi ovih dana, na uspostavljanju defacto monopola na svim poljima:
http://www.elitesecurity.org/poruka/362522


Slazem se, ali samo ukoliko svi oni imaju sopstveni link ka inostranstvu, zar ne?