[ Mikky @ 18.01.2002. 22:08 ] @
interesuje me koje su razlike izmedju grafickog programiranja za linux (ili bolje da kazem *nixo-m) i win32
trenutno sam upoznat samo sa windows programiranjem,
dakle da li se i pod *nixima koristi slican sistem kao i u windowsu
a to je event oriented, slanje poruka programima kada se dogodi dogadjaj, da li postoje neke analogne api funkcije specificne samo za graficki deo sistema, da li se izrada GUI-a radi kao u winu preko resource (uglavnom) fajlova itd...
[ BaCkSpAcE @ 19.01.2002. 01:31 ] @
Ako si radio u VC++ pod windows, sto sigurno i jesi ;) prelazak na linux uopste nije tezak. Ja sam radio sa KDevelop i tamo imas neka uputstva i moze lako da se snadje... slicno je kao i u VC++, ako poznajes dobro C++ nemas problema...

p0zdrav
[ Ivan Tanasic @ 19.01.2002. 20:15 ] @
Razlika je u tome sto nemas MFC (logicno ;)) vec koristis druge graphical toolkitove u te svrhe od kojih su popularniji:

-qt (veoma popuilaran, mozda zato sto postoji i qt designer, tj da se 'igras' i razvlacis komponente po formi) - www.torlltech.com

-gtk - www.gtk.org

-fltk - www.fltk.org

Pogledaj i moju temu o qt na ovom forumu, videces u njoj jos nekoliko.
[ Mikky @ 21.01.2002. 22:17 ] @
ok ali vise sam mislio na nizi nivo grafickog okruzenja
znaci ok MFC su klase koje su tkz wrapperi za win API funkcije i izmisljen je jer je rad sa cistim API-jem tezak kada su u pitanju neki veci projekti
ali mene zanima (posto je graficko programiranje event oriented) da li je to reseno na isti ili slican nacin kao u windowsu, znaci slanje poruka kada se desi event tj dogadjaj, zatim da li je i tamo "sve prozor" kao i u win32 (mislim na grafiku) i sl.
[ leka @ 22.01.2002. 10:21 ] @
Ja cu (pored pomenutog FLTK-a - www.fltk.org, koji je najbolji) da pomenem i wxWindows, VDK (http://vdkbuilder.sf.net), i na kraju, naravno - OPENMOTIF (www.openmotif.org).

Sa pomenutim FLTK-om mozes da pises i graficke aplikacije i za Windows, jer je u pitanju multiplatformska stvar... Isti je i wxWindows, ali on u odnosu na FLTK (koji dominira) radi samo na Windows i Linux (i nekim UNIX-ima). Cini mi se da imaju beta verziju za MacOS (dok FLTK to ima godinama)...
[ leka @ 22.01.2002. 10:24 ] @
Kad je nizi nivo u pitanju imas vise opcija pod Linux-om. Moja omiljena je svgalib. Takodje imas sijaset raznig biblioteka koje su razvile odredjene grupe programera za razvoj igara (kao sto je pomenuti Allegro). Naravno tu je i framebuffer i slicno...

svgalib je fantasticna biblioteka koja radi sve sto obicnom coveku treba (ako ne zeli da koristi XWindows).

AH! Da, tu je i SDLib (cini mi se da se tako zove) - to takodje ne treba propustiti ako neko zeli da proba te stvari.
[ leka @ 22.01.2002. 10:31 ] @
Huh, sad sam skapirao pitanje... :))))

Elem, to "nize programiranje" koje pominjes... -izgleda da mislis na WinAPI, jel tako?

Prvo da razjasnimo jednu stvar - windows ima jedan jedini program manager i tu je jedan jedini API koji programer moze da koristi za pisanje "na nizem nivou".

Kod Linux-a i UNIX-a, XWindows je nesto sasvim drugo - Linux moze da koristi XWindows (koji je mnoooooogo mocnija stvar od Windows-a, misli se na GUI, slozili se ili ne, cinjenice su cinjenice)

Ako se poredi dakle XWindows sa Windows GUI-jem onda se moze reci da je isti sistem... Napominjem da je XWindows mnooooogo stariji od Windows-a, i ne bi me cudilo da se jednom obelodani da je Windows GUI pokupio dosta stvari od XWindows-a. Heh, naravno, Micro$oft je to odradio na svoj nacin - da bude lepo zapakovano.
[ Ivan Dimkovic @ 22.01.2002. 11:01 ] @
Citat:
leka:
Kod Linux-a i UNIX-a, XWindows je nesto sasvim drugo - Linux moze da koristi XWindows (koji je mnoooooogo mocnija stvar od Windows-a, misli se na GUI, slozili se ili ne, cinjenice su cinjenice)


Zavisi na sta mislis - mnogi ce reci da je MAC GUI mnogo bolji i od XWindowsa i od Windowsa, a i stariji je :) Krajnje relativna i subjektivna stvar - cinjenice govore da je XWindows podesniji za scientific aplikacije a Windows za korisnicke (desktop) programe.. Inace GUI je prvi koristio Xerox (Palo-Alto research lab), pa Apple - pa tek onda UNIX ljudi (na tvoju zalost, tvoj zakleti neprijatelj Micro$oft je napisao Unix implementaciju jedno 7 godina pre Linusa, i jedno 15 godina pre siroke uptrebe Linuxa - samo im nije bio mnogo interesantan pa su prodali kod SCO-u ;)

XWindows ima i mane, njegov network protokol nije bas optimizovan za slabe mreze, itd... neka proprietary resenja (citrix winframe) su se pokazala bolja za terminal servere u okruzenjima sa vrlo ogranicenim resursima...

Citat:

Ako se poredi dakle XWindows sa Windows GUI-jem onda se moze reci da je isti sistem... Napominjem da je XWindows mnooooogo stariji od Windows-a, i ne bi me cudilo da se jednom obelodani da je Windows GUI pokupio dosta stvari od XWindows-a. Heh, naravno, Micro$oft je to odradio na svoj nacin - da bude lepo zapakovano.


Pa to svi rade, i to je poenta kapitalizma... i Sony TV je u stvari katodna cev sa malo elektronike, ali lepo spakovana i sa jos lepsim marketingom, pa ljudi pre kupuju Sony TV nego neki do-it-yourself kit :))

Ostalo je ok - Windows ima svoj jedan jedini window manager a Linux ima sijaset - ako zelis da pises kros-kompatibilnu aplikaciju, koristi biblioteke koje je leka naveo...
[ alex @ 22.01.2002. 12:33 ] @
Citat:
leka:
Huh, sad sam skapirao pitanje... :))))


Izgleda da nisi... Citaj dalje...

Citat:

Elem, to "nize programiranje" koje pominjes... -izgleda da mislis na WinAPI, jel tako?


Hm, WinAPI nije samo vezan za GUI programiranje, vec je vezan za celokupan rad Windows sistema, od cega je samo jedan mali deo vezan za GUI programiranje.
[ alex @ 22.01.2002. 12:37 ] @
XWindow sistem ima svoj zaseban skup low-level API poziva za programiranje GUI sistema - pogledajte, recimo, Enlightenment - kompletno je napisan koriscenjem Xlib biblioteke.

Svi ostali toolkit-ovi su bazirani na Xlib biblioteci i olaksavaju pisanje GUI aplikacija - naravno, svaki sa svojim look-om, prednostima, manama. Sama Xlib biblioteka je veoma teska za rad, cak teza od low-level WinAPI GUI poziva.

Pozdrav,
alex.
[ Dragi Tata @ 22.01.2002. 18:05 ] @
Citat:
alex:
XWindow sistem ima svoj zaseban skup low-level API poziva za programiranje GUI sistema - pogledajte, recimo, Enlightenment - kompletno je napisan koriscenjem Xlib biblioteke.

Svi ostali toolkit-ovi su bazirani na Xlib biblioteci i olaksavaju pisanje GUI aplikacija - naravno, svaki sa svojim look-om, prednostima, manama. Sama Xlib biblioteka je veoma teska za rad, cak teza od low-level WinAPI GUI poziva.

Pozdrav,
alex.


Tako je. Ja sam jedno vreme razmišljao da se bakćem direktnim Xlib programiranjem, ali su mi ljudi koji dobro znaju Unix rekli "You don't want to do that" i ja sam im poverovao. Znači, koristi neku OS-nezavisnu biblioteku.

Uostalom, (makar rizikovao da me Leka baci lavovima) moram da napomenem da mi nije jasno zašto bi se neko bavio GUI programiranjem pod Unix-ima, osim iz ličnog zadovoljstva (mada meni nije zadovoljstvo da radim GUI ni pod jednim OS-om, ali to je već stvar ličnih afiniteta). Tržišni udeo Unix-a na desktop-u je zanemarljiv, i mislim da Unix-e treba koristiti za ono u čemu su najbolji, a to je server-side.

Ko mi ne veruje, evo jedan krajnje jednostavan primer za XLib programiranje:

Code:

// Written by Ch. Tronche (http://tronche.lri.fr:8000/)
// Copyright by the author. This is unmaintained, no-warranty free software. 
// Please use freely. It is appreciated (but by no means mandatory) to
// acknowledge the author's contribution. Thank you.
// Started on Thu Jun 26 23:29:03 1997

//
// Xlib tutorial: 2nd program
// Make a window appear on the screen and draw a line inside.
// If you don't understand this program, go to
// http://tronche.lri.fr:8000/gui...orial/2nd-program-anatomy.html
//

#include <X11/Xlib.h> // Every Xlib program must include this
#include <assert.h>   // I include this to test return values the lazy way
#include <unistd.h>   // So we got the profile for 10 seconds

#define NIL (0)       // A name for the void pointer

main()
{
      // Open the display

      Display *dpy = XOpenDisplay(NIL);
      assert(dpy);

      // Get some colors

      int blackColor = BlackPixel(dpy, DefaultScreen(dpy));
      int whiteColor = WhitePixel(dpy, DefaultScreen(dpy));

      // Create the window

      Window w = XCreateSimpleWindow(dpy, DefaultRootWindow(dpy), 0, 0, 
                     200, 100, 0, blackColor, blackColor);

      // We want to get MapNotify events

      XSelectInput(dpy, w, StructureNotifyMask);

      // "Map" the window (that is, make it appear on the screen)

      XMapWindow(dpy, w);

      // Create a "Graphics Context"

      GC gc = XCreateGC(dpy, w, 0, NIL);

      // Tell the GC we draw using the white color

      XSetForeground(dpy, gc, whiteColor);

      // Wait for the MapNotify event

      for(;;) {
        XEvent e;
        XNextEvent(dpy, &e);
        if (e.type == MapNotify)
          break;
      }

      // Draw the line
      
      XDrawLine(dpy, w, gc, 10, 60, 180, 20);

      // Send the "DrawLine" request to the server

      XFlush(dpy);

      // Wait for 10 seconds

      sleep(10);
}

[ Voodoo @ 19.06.2002. 17:35 ] @
Ne znam za Linux, ali u Windowsu se sve svodi (ako ne koristis RAD alate) na pozivanje funkcija iz API-ja koje rade sav posao i vrtenje neke petlje (al sam se iznenadio - dok nisam znao da programiram u Windowsu, mislio sam da je to neko uzasno brainwashing okruzenje, a kad ono pozoves CreateWindow i vrtis petlju u stilu "dok ima poruka, drljaj"...)

Programiranje je besmisleno: menjaju jezike svaki cas, ima ih brdo, taman naucis jedan pa mora da se prebacujes na drugi (da bi bio u trendu ako si PRO) itd.

Whatever...
[ tOwk @ 20.06.2002. 04:59 ] @
,,Dragi Tata'',
čini mi se da bi taj isti program u Win32 API-u (odnosno njegovom podskupu, kako alex ističe), bio još duži (koliko se sećam mojih prvih i jedinih programa pomoću njega). U najboljem slučaju bi bio kraći, ali taman za toliko što u XWS-u biraš ,,display'' koji ćeš koristiti.

A opaska o malobrojnim korisnicima GUI-a pod Unix sistemima je tačna ako posmatraš relativno (u odnosu na Windows GUI), međutim, ni brojka od bar 20 miliona korisnika Unix GUI (možda 5, a možda i 30; naravno, ne raspolažem tačnim podacima) nije zanemarljiva. Dalje, svi korisnici SGI mašina za ,,video editting'' ne bi voleli kada bi morali da koriste komandnu liniju za to (malo je nezgrapno).

Programiranjem pod Xlib-om je samo utoliko teže od programiranja pod Win32 API-jem što ga manje ljudi poznaje. Isti je princip (čekaš poruke, reaguješ na njih, itd.), pa prema tome ne može biti nešto znatno teže (a malo može zbog par otvorenih mogućnosti---korišćenje fontova na drugačiji način, više ,,ekrana''...)


Toliko.te��=a se navikne na drugu bo
[ Dragi Tata @ 20.06.2002. 05:22 ] @
Znaš kako je, ja nikad nisam programirao u Xlib okruženju, ali uvek postoje pametniji od mene:

http://users.actcom.co.il/~cho.../xlib-programming.html#preface

Evo šta kažu u uvodu tog tutorijala:

This tutorial is the first in a series of "would-be" tutorials about graphical programming in the X window environment. By itself, it is useless. A real X programmer usually uses a much higher level of abstraction, such as using Motif (or its free version, lesstiff), GTK, QT and similar libraries. However, we need to start somewhere. More then this, knowing how things work down below is never a bad idea.

After reading this tutorial, one would be able to write very simple graphical programs, but not programs with a descent user interface. For such programs, one of the previously mentioned libraries would be used.


Koliko ja znam o Xlib-u, on ne sadrži ni takve stvari kao što su meniji, toolbar-ovi, skrolbarovi, već sve to treba praviti "ručno". Stoga, tvrdnja da je GUI programiranje "direktno" sa Xlib-om, dakle bez toolkit-ova kakvi su Motif, GTK+ ili Qt približno podjednako lako kao i Win32 API programiranje je uveliko preterana.
[ tOwk @ 20.06.2002. 19:05 ] @
Citat:
Dragi Tata:
...približno podjednako lako...

Misliš ,,približno podjednako teško''??? :)

Pretpostavljam da podrazumevaš da se pod Win32 koristi ,,kompilator resursa'', a ne direktno programiranje u C-u (prema čemu je okrenut i Win32 API, kao i Xlib).

Međutim, i ,,meni'' i skrolbar su neverovatno jednostavni ,,predmeti'', a njihovo uključivanje u sam Win32 API je zbog standardizacije. Međutim, to su obična ,,polja'' (pravougaona, naravno) koja iščekuju ,,klik'' ili ,,pritisak hot-key-a'' (vrućeg tastera? prečice?).

Pretpostavljam da su sve biblioteke višeg nivoa (GTK, QT, Motif) pisane direktno na Xlib-u, kao što je i MFC direktno na Win32 API-u (kao i Borlandov VCL---ili kako mu je ime).

Kako i ja vrlo retko pribegavam GUI programiranju, neću više da stajem na bilo koju stranu. (najbučniji smo mi koji to ne koristimo ;)

Pozdrav.
[ sspasic @ 21.06.2002. 02:18 ] @
Citat:
tOwk:
Pretpostavljam da su sve biblioteke višeg nivoa (GTK, QT, Motif) pisane direktno na Xlib-u...

GTK i QT idu direktno preko XLib-a, a Motif ide preko Xt (X Toolkit-a) koji je zamisljen kao standardan nacin za dodavanje kontrola u X. Medjutim, novije biblioteke ga ipak ne koriste.
[ leka @ 21.06.2002. 08:39 ] @

Ivane nisam bas siguran da je prvi GUI radio Xerox ... Ja bih jos jednom proverio tu informaciju. :) Drugo, ono sto se malo zna je da je Apple nije izmislio (i ovo se lako proveri) svoj GUI, vec je isti baziran na DIGITAL-ovom GUI projektu (da me ubijes ne mogu da se setim imena)! Dakle DIGITAL je radio na prvom GUI-ju a ne Xerox.

Citat:
Ivan Dimkovic:
Zavisi na sta mislis - mnogi ce reci da je MAC GUI mnogo bolji i od XWindowsa i od Windowsa, a i stariji je :) Krajnje relativna i subjektivna stvar - cinjenice govore da je XWindows podesniji za scientific aplikacije a Windows za korisnicke (desktop) programe.. Inace GUI je prvi koristio Xerox (Palo-Alto research lab), pa Apple - pa tek onda UNIX ljudi (na tvoju zalost, tvoj zakleti neprijatelj Micro$oft je napisao Unix implementaciju jedno 7 godina pre Linusa, i jedno 15 godina pre siroke uptrebe Linuxa - samo im nije bio mnogo interesantan pa su prodali kod SCO-u ;)


Ja ne znam da li si ti probao taj Microsoft UNIX :) - ja jesam i to daaavno. - Ne zelis da znas sta mislim o njemu. - Kasnije sam pricao sa ljudima iz UNIX sveta i jedino sto ti mogu reci je da misle isto sto i ja. Ivane, sasvim je normalno da su ga prodali jer nije vredeo nicemu i brze-bolje su nasli nekoga da to "uvale" dok se jos moze...
[ leka @ 21.06.2002. 08:47 ] @
Citat:
alex:
Hm, WinAPI nije samo vezan za GUI programiranje, vec je vezan za celokupan rad Windows sistema, od cega je samo jedan mali deo vezan za GUI programiranje.


Pa ovde se govori o GUI programiranju, ako se WinAPI pomene, onda je logicno da se misli na taj "mali deo" koji je vezan za GUI programiranje...
[ Milan Aksic @ 21.06.2002. 13:21 ] @
Citat:
leka:

Ivane nisam bas siguran da je prvi GUI radio Xerox ... Ja bih jos jednom proverio tu informaciju. :) Drugo, ono sto se malo zna je da je Apple nije izmislio (i ovo se lako proveri) svoj GUI, vec je isti baziran na DIGITAL-ovom GUI projektu (da me ubijes ne mogu da se setim imena)! Dakle DIGITAL je radio na prvom GUI-ju a ne Xerox.


Leko, da li bi mogao da nadjes nesto vise o DIGITAL-ovom radu na tom prvom GUI, jer sam i ja isto 'naucio' da su both i Macintosh i Windows razvili svoj prvi GUI zahvaljujuci prvom radu, koji su uradili u Xerox PARC (Palo Alto Research Center) i to negde oko 1970 god. ako se ne varam.
[ Dragi Tata @ 21.06.2002. 20:32 ] @
Kratka istorjia GUI-ja:

http://www.cs.stir.ac.uk/~sjr/intro.html

Dakle, Xerox.
[ leka @ 21.06.2002. 21:09 ] @
Neko je ovde pomežao babe i žabe - moguće je da sam to ja - naravno moguće je i da ste to vi... - Naime, diskusija je kao što možete videti počela tako što sam izjavio da prvi GUI nije napravio Xerox. To sam izjavio kao odgovor na Ivanov-u tvrdnju da je prvi GUI napravio Xerox, pa onda Apple (!!!), pa Microsoft!
Polemisali smo dakle najprostije rečeno ko je od koga "pokupio" GUI, misli se na GRAFIČKO OKRUŽENJE (kompletno, sa prozorima, menijima, tasterima, ...). Ono što se MISLI je da je tako nešto napravio Xerox. To NIJE tačno! U Xeroxu je, što je apsolutna istina i sa čime se slažem, rođena koncepcija, ali ništa konkretno (od čega bi Apple i Microsoft mogli da "ukradu" stvari)... Dakle Xerox nije uradio ništa OPIPLJIVO.
Elem izvesni Mr. Lorenzen iz tog vašeg famoznog Xerox-a je dasa rešio da pređe u DIGITAL i kad se to desilo čovek je razvio PRVI pravi Graphical Environment Manager ili skraćeno GEM, koji sam daaaavno koristio jer je ako se neko seća (Xerox) Ventura (današnja Corel Ventura Publisher) koristila isti...
Dakle narode NIJE APPLE imao prvo grafičko, upotrebljivo ili kako god hoćete da ga zovete okruženje već DIGITAL!

E sada da citiram jednu rečenicu iz teksta čiji URL je Dragi Tata poslao ovde: The people at the Xerox Paulo Alto Research Center (Xerox PARC) came up with the first working design, and when the Apple Lisa was introduced to a speculative audience in 1983, it was the first mass-produced computer to have a GUI, and with that, a strange input device called a "Mouse".
Ova rečenica je totalno netačna, jedino što je tačno je to da je Xerox PARC napravio koncepciju a verujem da su i imali nešto što je čak i funkcionisalo u njihovim laboratorijama, ali to nešto nije ugledalo svetlo dana u obliku o kome se vodi diskusija - nikakav praktično upotrebljiv GUI nije izašao iz Xerox-a i to niko osim ljudi koji su radili na tome nije ni mogao da vidi.
E sada da citiram dve rečenice iz jednog drugog teksta o GEM-u :
GEM was Digital Research's GUI (or a WIMP in the original), written in the 1980s. It stands for Graphical Environment Manager, and was written by someone (Mr. Lorenzen) who had just left Xerox PARC (where the concept of a GUI/WIMP was invented).
- Kao što vidite ovo što sam sada citirao i ono što sam citirao iz teksta koji je Nemanja poslao totalno su kontradiktorne informacije...

Svuda gde sam čitao nešto o GEM-u i o onome što je Xerox uradio uvek stoji jedno za Xerox PARC: ONI SU NAPRAVILI KONCEPCIJU A NE GOTOV PROIZVOD

I normalno, neko samo od gotovog proizvoda može da krade ideje. A svuda ćete videti da piše da je Apple pokrao tonu stvari od GEM-a. Ko je GEM ikada probao, pa kasnije MacOS osećao se kao kod kuće, jer su stvari maltene iste! Microsoft GUI je pokrao od oba prethodnika sve najbolje i dodao još novih stvari, tačnije iskoristili su magarce iz IBM-a da im naprave OS koji oni sami nisu mogli da naprave i od svega toga skrpili OS koji je bio user-friendly toliko da je mogao da parira Apple-u! SVAKA ČAST! Ja se Bilu i ekipi zaista divim, oni su čarobnjaci - ali ne za pravljenje software-a, već za ekonomiju i slične stvari...znju, ali ovo kako ste krenuli
[ leka @ 21.06.2002. 21:39 ] @
Najčudnije je (da ne koristim neke epitete koji su manje prigodni) to da se GEM retko pominje kad se priča o GUI-ju. Prošao sam kroz neke (prema Google-u) popularne strane koje se bave istorijom GUI-ja i verovali ili ne samo sam na dve od prvih 10ak našao da se GEM pominje, uglavnom samo na trenutak!
Neko će reći da sam paranoik, ovakav-onakav - ali sam ubeđen da je to sve tako zbog marketinga...
[ Dragi Tata @ 21.06.2002. 21:59 ] @
Hmmm, ja sam radio malo sa GEM-om (verzijom koja je išla uz Atari 520ST), ali sad prvi put čujem da je to prva implementacija GUI-ja.

Koliko ja znam, Sitive Jobs je platio da uđe u prostorije Xerox-a i da pogleda šta se tamo radi - i pre nego što je izašao napolje bio je opčinjen i rešio da to što je video primeni i na novoj mašini. Posle je to on pokazao Bilu Gejtsu dok je još bilo u beta verziji, jer mu je ovaj obećao da će da pravi software za njegov novi OS, a Bili je to što je video iskoristio da pravi Windows. Digital je, može biti, napravio GEM pre njih, ali koliko znam, Jobs je ideju uzeo direktno od Xerox-a.

A i Xerox je imao implementaciju, samo što je koštala nekih 17000$, pa su slavno propali.
[ Milan Aksic @ 21.06.2002. 23:51 ] @
E Leko, razocarao si me

...
When Xerox PARC was developing the first GUI, as seen on the 8010, Lee Jay Lorenzen was a key member of the team. He was later hired by Digital Research Inc., where he worked on a GUI he wanted to call Crystal (after an IBM project at the time, called Glass). Since Crystal was already trademarked, the project was renamed Gem. The acronym GEM (Graphical Environment Manager) came later. Lee wrote the vast majority of GEM/1 following his designs from the Xerox closely. In fact, his expertise writing first the Xerox system and later GEM allowed him to walk away from DRI and create a smaller cut-down version for his company, Ventura.
...
At the same time Microsoft was developing Windows in the 1980s, [Digital Research]? developed the [GEM Desktop]? GUI system. GEM was created as an alternative window system to run on IBM PC systems, either on top of MS-DOS (like Microsoft Windows) or on top of CPM-86?, DR's own operating system that MS-DOS was patterened after. GEM achieved minimal success in the PC world, but was later used as the native GUI on the Atari ST machines.
...

i kako su izgledali
Xerox

GEM/1 - 1985
GEM/2
...
GEM/5
FreeGEM/5

Pozdrav.
[ leka @ 25.06.2002. 16:47 ] @
I ja mogu da napravim totalno nešto treće i da to "radi" na mom kompjuteru - ali to nešto može da ne izađe iz moje kuće. To je poenta moje priče. I to je Xerox uradio. Svaka njima čast za koncepciju i sve to... Ali GEM je prvi korišćeni GUI u praksi.
[ jc denton @ 25.06.2002. 18:51 ] @
Ja sam skoro instalirao Linux, i ne mogu nikako da se snadjem.
Posle citanja ovog topic-a, stvari su jasnije. Bar znam shta za shta sluzi :)

Svaka cast ljudi.

pozdrav
[ Ivan Dimkovic @ 07.08.2002. 14:34 ] @
Pa moguce je da je Xerox imao kupce za taj njihov GUI, bez obzira na cenu po licenci - sto mozes i ti sa tvojim GUI-jem i marketingom.

Nebitno da li je nesto prodato u 0 ili 10000000 primeraka, bitno je ko je to prvi smislio - tako bar kazu u patentnim zavodima :)
[ leka @ 27.08.2002. 13:31 ] @
Nisi jedini koga sam razocarao. - Svejedno razmisli o onome sto sam napisao u vezi ovoga.

P.S. I CNN je pisao (na sajtu) i objavljivao da nije bilo zrtava kad su bombardovali onu kasarnu (ili sta je vec bilo) u Zemunu, a ljudi dobro znaju sta je istina. - Dakle, ne verujem raznim "pisanijama" tek tako, pogotovo ne kad se svi bore po sistemu "moj je duzi od tvog".

Citat:
passenger:
E Leko, razocarao si me


[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2002. 13:49 ] @
Posto pretpostavljam da nisi bio uzivo u Xerox-u kad je nastajao njihov GUI - cemu onda verujes ako ne pisanim dokazima? Intuiciji ?
[ -zombie- @ 10.09.2002. 06:05 ] @
Citat:
leka:
I ja mogu da napravim totalno nešto treće i da to "radi" na mom kompjuteru - ali to nešto može da ne izađe iz moje kuće.


da, ali ako ja dodjem kod tebe kuci (onako, drugarski... na pivo ;) i pogledam to tvoje "trece", i iskopiram ga, i prodam ga, i zaradim milione.... hm...

sta sam tu ja... pa dobro, ja sam tu djubre od coveka, ali i dalje nisam ja taj koji je zasluzan za to nesto "trece"... ;)))