[ markom @ 11.06.2004. 16:35 ] @
Već neko vreme se kanim da postavim ovo pitanje.

Imam na kolima ugrađen detektor kiše (ili kapljica?) koji aktivira brisače u zavisnosti od ... 'bem li ga, nečega :-). Nisam još dokučio da li je vlaga, količina "zamazanosti" stakla... Jedino što znam je da se detektor nalazi na unutrašnjem retrovizoru, na delu koji ga povezuje sa šoferkom. Izgleda kao "foto ćelija". Mogao bih da uslikam, ako nekoga zanima.

Ima li neko uopšte ideju kako ovo tačno radi? Potražio sam na gugletu malo, al' nisam pronašao.

Zanima me čisto fakultativno, pošto sam sa nekoliko ljudi razglabao na ovu temu i nismo došli do logičnog rešenja :-). Ah da, radi nešto slabije u sumrak.

Marko.
[ srki @ 11.06.2004. 16:40 ] @
Mozda radi na vazdusni pritisak? Vazdusni pritisak je povezan sa vlagom jer je vlazan vazduh laksi od suvog pa je onda zato manji pritisak kada je velika vlaga i kada pada kisa. Ne znam sto slabije radi nocu. Mozda je tada veci vazdusni pritisak jer je vazduh hladniji pa je tezi? Lupam.
[ markom @ 11.06.2004. 16:55 ] @
Rade i u po' bela dana kad poprskaš šoferku vodom, tako da ne verujem da je to ...

marko.
[ guja011 @ 11.06.2004. 19:19 ] @
ajde uslikaj i okači.

predpostavka je npr da radi na principu refleksije. čisto staklo ima sasvim drugačiju refleksiju od površine na kojoj su kapljice pošto je prelamanje drugačije.
ono, index za staklo/vazduh sa unutrašnje i staklo/vazduh ili staklo/voda sa spoljne strane
[ guja011 @ 11.06.2004. 19:22 ] @
drugim rečima senzor je aktivan a ne pasivac. zato i ne zavisi od spoljnog osvetljaja.
[ caboom @ 11.06.2004. 20:07 ] @
ovo bi moglo uputiti na problem (pogledati - Optical rain sensor):
http://www.spie.org/web/oer/december/dec97/opid_wg.html

a ovo resenje mi se licno vise dopada, posto eleminise dosta problema koji postoje sa optickim senzorima:
http://www.yet2.com/app/utility/external/indextechpak/28307
[ guja011 @ 11.06.2004. 21:18 ] @
heh, bio sam blizu.
[ jc denton @ 11.06.2004. 21:27 ] @
Mene interesuje kako da utvrdimo da li je mehanicki ili opticki senzor?
[ guja011 @ 11.06.2004. 21:34 ] @
paaa..izgleda jednostavno: ukoliko nije u direktnom kontaktu sa šoferšajbnom, onda je optički. ultrazvučni bi trebao da dodiruje staklo