[ srdja @ 21.01.2002. 17:35 ] @
Pravim jedan program u delfiju koji ima jednu prostu bazu podataka. Posto taj program treba da radi pod mrezom kako je najbolje i gde da napravim tu bazu, mislim kako da kreiram tabele koje ulaze u tu bazu(SQL DB Desktop ili nesto drugo)?
-Drugi problem:
Dve tabele su mi povezane preko polja
"SerNo". Kako sada kada hocu da unesem neki novi zapis u glavnu tabelu kako da mi se zapis iz polja "SerNo" iz glavne tabele upise i u polje "SerNo iz druge tabele kako bi one i dalje funkcionisale zajedno.
Kako da iz komponente Query ,kada uradim neku filtraciju podataka iz neke tabele (uz pomoc SQL upita), ucitam isfiltrirane podatke u komponentu LISTBOX u padajucu listu probao sam sa ovom komandom ali ne radi kako treba
ListBox1.Items.Add(Query1.Fields[0].AsString);
-Na sta sve treba da obratim paznju kod izrade programa za rad sa bazama.
Da li da te baze izradjujem u InterBase Windows ISQL ili negde drugde
HVALA
[ Dragan @ 22.01.2002. 08:44 ] @
Iz ovoga sto si napisao, ja eventualno mogu da izvedem zakljucak da radis sa Interbase-om.

Sto se tice kreiranja baze, mozes recimo u ErWin-u da napravis ER model, pa da izgenerises DDL. Ili da napravis skript pa da izvrsis...

Sto se tice mreze, Interbase server na jednu masinu, Interbase klijente na ostale, podesis IP i to radi. Mozes i bez Interbase klijenata, koristeci MIDAS.

Za list box mi daj ceo kod, ako radis sa Interbase-om RecordCount ne radi, tako da je mozda tu problem.

Pozdrav.




[ srdja @ 23.01.2002. 13:28 ] @
Ceo kod ove komande izgleda ovako:
var
S: String;
I: Integer;
begin
// KaroserijaList.Items.Clear; ----->>ne znam da li ovo treba da stoji bas tu
for I := 0 to VrstaVozila.ItemIndex do
begin
S := VrstaVozila.Items.Strings[I] + '%';
QueryKaroserija.Close;
QueryKaroserija.Prepare;
QueryKaroserija.Params[0].AsString := S;
QueryKaroserija.Open;
KaroserijaList.Items.Clear;
KaroserijaList.Items.Add(QueryKaroserija.Fields[0].AsString);
end;
end;

SQL upit:
Select Karoserija from DecimalneOznake
where Vrsta_Vozila like :Vrsta


Problem je znaci u ovome (ne radi kako treba):
KaroserijaList.Items.Add(QueryKaroserija.Fields[0].AsString);

Ovo isto uradjeno ovako radi:
KaroserijaList.Items.Add(Table1.Fields[0].AsString);

Znaci sa Query nece da radi kako treba U TOME I JESTE PROBLEM.

A sto se tice onog povezivanja baza nije mi bas jasan tvoj odgovor molim te pokusaj da mi to malo sire objasnis.
Caos!!!!!
[ srdja @ 23.01.2002. 13:31 ] @
Ispravka nisam mislio povezivanje baza vec POVEZIVANJE TABELA UNUTAR JEDNE BAZE znaci kako da polje preko koga su ove tabele povezane kada unesem ga u glavnu tabelu ono se automatski prekopira i u drugu tabelu I TAKO OVE DVE TABELE OSTANU I DALJE POVEZANE PREKO TIH KLJUCNIH POLJA
[ Dragan @ 24.01.2002. 12:48 ] @
Citat:

QueryKaroserija.Close;
QueryKaroserija.Prepare;
QueryKaroserija.Params[0].AsString := S;
QueryKaroserija.Open;
KaroserijaList.Items.Clear;
KaroserijaList.Items.Add(QueryKaroserija.Fields[0].AsString);
end;


Posto ovo vrtis u petlji, ti svaki put pozivas Clear tako da obrises sta si upisao.
Drugo, kada koristis like moras staviti argument u '' (navodnike) : QueryKaroserija.Params[0].AsString := QuotedStr(S);

Citat:

Problem je znaci u ovome (ne radi kako treba):
KaroserijaList.Items.Add(QueryKaroserija.Fields[0].AsString);


Ovo ces lako proveriti, ubaci jedan ShowMessage(QueryKaroserija.Fields[0].AsString) pre Add, pa ces videti da li Query nesto vraca. Zasto uopste koristis LIKE, on je dosta neracionalan?

Citat:

A sto se tice onog povezivanja baza nije mi bas jasan tvoj odgovor molim te pokusaj da mi to malo sire objasnis.
Caos!!!!!


Nejasan ti je jer ti nisam nista odgovorio:)))
To je malo sira tema, gde imas storirane procedure i trigere koristis to, kod lokalnih baza imas dogadjaje tipa AfterPost i slicno...uglavnom moras da ga isprogramiras...

Pozdrav.