[ rainingman @ 17.06.2004. 22:39 ] @
Nije da nisam trazio po forumima, ali mi se nekad cini da sto vise citam, manje znam - milijardu razlicitih misljenja. E sad, ja sam nekako sklopio ovu konfiguraciju, pa me samo zanima ako bi neko ko se razume, hteo da u par reci kaze sta misli o njoj, dvoumim se izmedju ove dve ploce posto je graficka Microstar, mozda bi bilo bolje i da je ploca njihova, ili nema veze? (a mozda i neka sasvim treca kombinacija) Naravno bitno je da cena ostane u ovim okvirima-valjda je ok. Komponente koje nisam precizirao, nisu mi toliko ni bitne, o njima cu kasnije da mislim. Komp je za rad sa grafikom (Photosh., Illustr...)

asus p4p800 deluxe i865pe
ili microstar 865pe neo2 PFISR i865pe

P4 2,4GHz/533/512kb

512DDR/400 Kingston

Maxtor 80Gb/8Mb/7200rpm/ATA133

Microstar FX5600XT TD128 MS8911 128Mb DDR

17" Samsung 795 DF

CDRW

DVD ROM

ATX 350W

modem
mis
tastatura
zvucnici
floppy...
-------------
~730e


[ sasa022 @ 17.06.2004. 23:53 ] @
Cena je malo visoka.Izabrao si skupe ploce.Pogledaj npr.
ASUS P4P8X ( i865P 800MHz/8x/GLAN/SATA )
GA-8IPE1000 ( FSB800 DDR400 DUAL AGP8X SB SATA USB2.0 )
ABIT IS7-E ( i865PE FSB800 DUAL DDR400 AGP8X SB S-ATA USB2.0 ).

Kupi HaloOglase pa dobro osmotri sta se i po kojim cenama nudi

Po mom licnom misljenju za cenu P4 2.4 je bolje uzeti AMD Barton 2800+ i uz taj procesor ABIT NF7 ili EPOX 8RDA plocu.
[ davorko @ 18.06.2004. 01:17 ] @
sve je ok!
inace ja bih se pre opredelio za AMD Athlon XP Barton 2600, dual ddr (u tvom slucaju 2x 256MB DDRAM- vazno je maticna ploca to podrzava)
Naravno da bi se aktivirao DualDDR mora postojati 2 memorijska modula.

Od monitora ti toplo preporucujem LG Flatron F700P - ako si se vec namerio na Samsunga onda uzmi neki iz serije Natural Flat (NF- a ne DF-DynaFlat). Mislim da je najmanji NF koji se moze naci kod nas od 19". Ipak prirodno ravno je najlepse za oci.

Ja imam LG Flatron F700B *razlika između B (business) i P (professional) varijanti je samo u podržanoj rezoluciji@frekvenciji osvežavanja slike.
[ Binary Mind @ 18.06.2004. 01:20 ] @
Evo nekoliko napomena sto se tvoje konfiguracije tice.

1. Moras tacno da znas koju komponentu zelis da kupis a ne da kazes CD-RW, DVD-ROM a da ne navedes imena. Tu postoje bitne razlike. Nisu svi optical storage uredjaji istog kvaliteta i iste cene. To vazi iza ostale uredjaje koje, kako izgleda, ti ne smatras kao vazne, a itekako su vazni. Nemoj da ovo smatras kao kritiku nego kao savet.

2. Koliko bi ta tvoja konfiguracija kostala? Cena mora da se zna.

3. Sto se tice komponenata cije ime znamo evo jednog logicnog predloga. Za pocetak ovo je solidna PIV osnova (mada moze i bolja, ali prvo moramo znati koliko kesa si spreman da ulozis) mada ako zelis MSI graficku onda kupi i MSI maticnu plocu, ali ASUS je kralj sto se tice i maticnih ploca i grafike pa bih ti predlozio da pogledas nesto od ASUS-ovih grafickih kartica (prave kartice i sa ATI i sa nVidia chipovima pa ti izaberi slicnu po karakteristikama ovoj MSI-evoj). Maticna ploca sto si izabrao je odlicna, ali ja sam ljubitelj AMD-a i predlozio bih ti neki AMD XP Barton procesor u klasi sa ovim Intelovim sa EpoX-ovom maticnom jer je EpoX kralj za Socket A maticne ploce. Pogledaj neki model sa nVidia nForce2 chipset-om kao npr. EP 8RDA3+. Mislim da je ima kod nas u ponudi. Sa takvom plocom treba izabrati odgovarajucu graficku koja ja slicna po ceni onoj MSI-evoj a pri tom bolja. Ja bih uzeo Leadtek-a ali je negov FX5600 znatno skuplji nego MSI (oko 150 Eura) pa iz tog razloga odluka bi pala na Asus V9560 XT, GeForce FX 5600XT, AGP 8X, 128 Mb DDR, TV, DVI koja kosta oko 100 Eura. Ovu graficku mozes da uparis sa Asusovom plocom koju si izabrao ako se odlucis za Intela. Ako hoces ozbiljno da se bavis grafikom predlazem ti da pogledas profesionalne kartice pocevsi od nVidia Quadro serije. Idi na nVidijin sajt i pogledaj.

4. Sto se tice harda tu bih ako kupujes ATA133 HDD pogledao Western Digital modele. Doduse koliko ja znam tvoja ploca podrzava i Serial ATA pa ti preporucujem da o tome razmislis malo kao opciji. I EpoX koji ti predlazem ima podrsku za SATA i IEEE 1394 a jeftiniji je nego Asus P4P800 Deluxe.

5. Sto se tice memorije Kingston je OK ali postoji bolje a skuplje resenje a ime mu je Corsair. Pogledaj Corasir memoriju koja se nudi kod nas. Mozda ces moci da nesto nadjes a da je pristojna cena poput DDR 512Mb PC3200 Corsair CL 2.5 cija je cena oko 95 eura ili 2 X 256MB iste memorije ako se odlucis za EpoX-a.

6. Samsung 795 DF je OK izbor za 17" monitor, ali je Samsung 795 MB ono sto bih ja izabrao jer je dosta bolji a neznatno skuplji. I 755DFX nije los izbor. Mada bih ti preporucio da pogledas LG. Imaju i oni sta da ponude. Osnovne karakteristike koje treba kod monitora da gledas kad budes kupovao su dot pitch i refresh rate. Od njih zavisi koliko ce kvalitetna biti slika. Zato idi na sajtove proizvodjaca monitora i pazljivo prouci odredjeni model pre neko sto ga budes izabrao kao kandidata za kupovanje. Posto ces se baviti grafikom kvalitetan monitor ce ti biti imperativ.

Toliko za sad a ti predlozi ostale komponente i stavi cenu koju si spreman da platis za konfiguraciju pa cemo dalje diskutovati.

[ rainingman @ 18.06.2004. 22:24 ] @
Ljudi svaka vam cast na ovim veoma korisnim i iscrpnim postovima. Sad vec imam siri krug komponenata koje mogu da kombinujem (bar na papiru :)
Pokusacu da vam sad odgovorim na pitanja, i da tako malo suzim potragu za idealnom kombinacijom u okviru mojih finansijskih mogucnosti:

- Znam da su tastature, rezaci i sl. takodje bitni, ali nisam ih precizirao iz vise razloga: hteo sam da akcenat stavim na plocu, graficku, ... i sl., jer bih hteo da napravim dobar "kostur", a na periferijama cu morati malo da stedim, u krajnjem slucaju, njih mogu kasnije da zamenim. I drugo, njihova cena je manje-vise ista, razlika je par evra (mislim na ove "standardno pristojne" uredjaje, necu sad da trosim pare na Plextora i sl). Takodje, plocu sam uzeo jacu, i da ne bih morao da brinem o eventualnoj kasnijoj nadogradnji. Mada, svakako cu morati da razmotrim i one vase jeftinije predloge, posto vidim da kvalitet nije mnogo manji. Verovatno bi bilo dobro da odvojim i nesto vise para za kuciste i napajanje, ja sam za sada racunao kao da uzimam neko od 30-tak evra...

Cenu sam napisao, ovo me po nekim grubim procenama dolazi oko 730e. Ne mogu ni da idem nesto vise.

E sad, imali ste par predloga da za par evra vise uzmem 19" umesto 17", corsair umesto kingstona itd... medjutim, tako ce mi u ukupnom zbiru cela konfiguracija biti mnogo skuplja, tako da mi vise odgovara da mi predlozite nesto sto je po ceni isto, a smatrate da je kvalitetom bolje. (npr., ako mislite da je neki Hansol ili LG bolji od Samsunga slicnih karakteristika, a isto ili manje kosta).

Sto se procesora tice, ipak sam se odlucio za Intel, tako da to odredjuje i plocu, a verovatno i graficku. Nemam nista posebno protiv amd-a, ali jednostavno sam uvek radio sa intelom, pa bih tako i ovog puta.

Sto se tice monitora, tu ste takodje pruzili dosta informacija, tako da cu o njima jos da razmisljam. Nisam ja nista posebno zapeo za Samsung, jednostavno mi se ovaj model ucinio dobrim, tako da u obzir dolazi naravno i model nekog drugog proizvodjaca.
------------------------------------------

I evo nekih izmena nakon vasih predloga:

Ploca 99% Asus, i to P4P800 Deluxe ili
da ipak uzmem ovaj predlozeni jeftiniji asus, koji cini mi se,
ne zaostaje po karakteristikama mnogo za prvim... ne znam
trenutno koja je razlika u ceni, a koja u kvalitetu

Graficka bi onda isto isla asusova, a ne msi,
verovatno Asus V9560 XT, GeForce FX 5600XT, 128mb... posto
nemam za vise
---
(sta mislite o AXLE GEFORCE FX5600XT 256MB DDR VIVO AGP 8X?
kakva je kartica sama za sebe, i kako bi isla na asusa)?

Memorija ce ipak da bude Corsair, nasao sam 512/400 CL 2.5 za 80+ evra
samo koliko sam vas razumeo bolje da uzmem 2x256, nego jednu 512,
iako cu tako da platim vise
(ne znam tacno sta se dobija time - brzina, pretpostavljam)?

Procesor ostaje isti...

Monitor ce verovatno da ostane na 17", zbog cene,
jedino ako bas ne znate neki pristojan
od 19" a da nije skuplji :) U svakom slucaju, bitnije mi je
da je 17" a kvalitetniji, nego obrnuto.
Inace, svejedno mi je koja je marka, samo ako znate da je dobar.
Dobro, ovde moram jos da pogledam sve ove monitore koje ste mi
predlozili, nisam stigao dosta toga.
Recimo Samsung 17" 795 DF,
17" SAMSUNG 795 MB, ili LG Flatron F700P...

HDD - razmislicu i o Western Digital-u, posto ostajem pri ATA133, radije bih da ustedim na ovome...

Razmisljam o kvalitetnijem napajanju, odnosno kucistu, tu vec ne znam ko dobro stoji, mada to u velikoj meri zavisi od novca, zasad racunam kao neko standardno, 30-ak evra.

CDRW i DVD, ovde jos uvek prazno :) imam ja neke svoje favorite, recimo iako nove modele Teac-a dosta njih osporava, ja imam 552E vec godinu i po, ne bih ga menjao nizasta, koliko sam samo narezao stvari i procitao koje nisam mogao na drugima... i ne cujem ga kad radi (ko zna, mozda sam naisao na neki poseban primerak :) mada razmisljam i o lite-on, i/ili sony... dobro, sve u svemu, racunam na neki standardan, 30-ak evra. I uzeo bih odvojeno, a ne combo, imam nekako vise poverenja u tako odvojene uredjaje.

Tastatura, mis, zvucnici, nesto standardno za sada...

--------------
Prema mojoj proceni, +- 15e, ovo ce me doci oko 715e

E sad vas molim da opet kazete ako imate neku ideju u vezi ove nove konfiguracije, znaci komp se bazira na Intelu, Asusove ploce, i tu negde oko 700 evra.
Znaci, ako mislite da treba da se doda nesto para na neku komponentu, znajte da ce na nekoj drugoj morati da se oduzme, pa je sad samo pitanje pronaci mesto koje je bitnije, a gde manje bitno.

Izvinjavam se na predugackom textu, ali reko' da objasnim sto je moguce bolje...

[ BeastMaster @ 18.06.2004. 22:45 ] @
Corsair je ok samo i samo ako planiraš da overklokuješ mašinu a u svim ostalim situacijama je čisto bacanje para. Moja preporuke je ipak, jeftinija ali ne i lošija, Kingston HyperX memorija.

Što se grafičke tiče... pa samo mogu da ti kažem da probaš da izbegneš FX5600 modele.

Što se tvoje dileme tiče (oko 2x256Mb ili 1x512Mb), 2x256Mb memorije je bolja varijanta zbog dual chael kontrolera na ploči. Tj. kad radi u dvo kanalnom modu postiže bolje performanse u odnosu na jedno kanalni režim rada.

Pozdrav.
[ Binary Mind @ 18.06.2004. 23:55 ] @
Doticni Corsair 512/400 CL 2.5 je jeftinija varijanta i nije bas za zestoke overclockere ali kako sam rakao i Kingston je OK, pogotovu HyperX (moze zasto da ne ako hoces da ustedis ali neznatno), ali Corasir je mnogo bolji i na njega dobijas dozivotnu garanciju a i od njega mozes da kupis 2 sticka od po 256MB RAM-a umesto jedan od 512MB i u potpunosti iskoristis Dual Channel Memory arhitekturu koju podrzavaju obe ASUS-ove ploce izmedju kojih se dvoumis.

ASUS P4P800 Deluxe, kao sto je vec receno, podrzava Dual Channel Memory Architecture i zestoko je overclockabilna pa ti vidi sta ces da uradis. Kupi 2 memorijska sticka od 256MB, a ti sam odluci od kog proizvodjaca ce biti. Mozda je, ako hoces da ustedis, ipak bolje da uzmes Kingston i da sparas pare za Corasair TwinX memoriju koja je kralj memorija specijalno pravljena za Dual Channel masine i zestoko overclockabilna.

Sto se tice jeftinije Asus ploce P4P8X ona je naizgled skoro ista kao P2P800 Deluxe, ali je jeftinija sto joj nedostaju neke stvari koje P2P800 Deluxe ima (chipset, RAID Controller, neki portovi npr. IEEE 1394 i jos neke stvarcice). Na tebi je da odlucis sta ces da izaberes od ove 2 ploce. Obe su dobre ali pogledaj razlike na ASUS-ovom sajtu i sam odluci.

http://www.asus.com/products/mb/mbindex.htm

Sto se tice AGP kartice mislim da nVidije FX5600XT nisu toliko lose kao npr. nVidia FX5200 koja je bas losa. Pogledaj ASUS-ove ATI graficke kartice takodje. I one su jako dobre (ATI Radeon 9200 serija, samo nemoj da uzimas SE varijantu). O AXLE-ovj kartici mogu samo reci da je jeftina za ono sto se nudi. Mislim da o njoj treba neko ko je ima da ti kaze kakva je, ali sve jedno mislim da ti je ASUS dosta bolje resenje jer uz ASUS dobijas dosta pomocnog softvera koji je odlican. I MSI kartica je po meni bolje resenje nego AXLE.

Za optical media uredjaje (CD-RW i DVD) TEAC i Pioneer su odlicna resenja.

Za monitor preporucujem (za 17") SAMSUNG 795 MB zbog toga sto nudi jako dobre performanse za ponudjenu cenu od 110 do 130 Eura kod nas (1600x1280@68Hz, 0.20mm Horizontal Dot Pitch {sto manji to bolji DP znaci i bolji monitor} itd.).

Za kuciste i napajanje bi mogao da pogledas neko DTK kombinaciju sa napajanjem od min 350W. Ona su jeftinija od Chieftec-a ali su sve jedno odlicna kucista. Racunam da je cena negde oko 50-ak do 60-ak Eura za kuciste i napajanje zajedno.

Western Digital je definitivno OK sto se tice HDD uredjaja.

[ cicika @ 19.06.2004. 02:21 ] @
Nemoj da razmisljas o Western Digital-u nego ga kupi! Cifra je ista, koliko znam. Ja ga imam - tih je i brz! WD800JB je oznaka, 8MB buffer, naravno. Tri godine garancije od uvoznika. Preporuka - nadji neku malu firmu sa malo nizim cenama - takve nemaju gomilu robe na lageru vec su u dosluhu sa uvoznicima, pa ti nadju sve sto zelis. Time na sve komponente dobijas garanciju posebno, i mozes da otvoris masinu, ako je potrebno npr. da odneses hard negde da snimis nesto - nema nalepnice na kucistu koju ne smes da skines tj. ostetis zbog garancije.
Sto se tice CDa i DVDa potrazi Asusov, mada svi u ponudi imaju LG, ali imam neka losa iskustva - umeju da budu mnogo bucni, a posle nekog vremena im treba bezobrazno mnogo da ucitaju disk.
Preporuka (jos jedna u nizu) za CD-RW - Asus QuieTrack - isto kao i hard - tih je i brz. Nije skuplji od LG-ja.
I mozda bi bilo bolje da uzmes, kad vec hoces Intela, 2.4 GHz/FSB800, cisto da bi mogao da iskoristis to sto ti je memorija DDR400, inace neces moci.
[ sasa022 @ 19.06.2004. 03:43 ] @
Ako se vec odlucujes za jaku plocu onda definitivno razmisli i o ABIT IC7 ( Intel 875ICH5-R Canterwood, SB5.1, AGP8x, Dual SATA RAID, LAN, IEEE 1394a, USB2.0 ).Cena joj je kao ASUS-ovoj P4P800DL.

http://yu.asus.com/products/mb/socket478/p4p800-d/overview.htm
http://www.abit-usa.com/products/mb
http://www.abit-usa.com/produc...s.php?categories=1&model=5

Medjutim trebas razmisliti da li ce sve to sto ploca donosi biti iskorisceno.Ako kupujes ATA133 HDD,SATA RAID je visak.Da li imas potrebu za IEEE 1394a....
Stalno stizu novi modeli,cene padnu cim stigne novi model,tako da mislim da nije neophodno kupovati
za dug period i razmisljati o nekim jacim nadogradnjama.

Ako posmatramo odnos cena/performanse u tvom slucaju su ploce od oko 70 E najbolji izbor i tu se uklapaju modeli koje sam prosli put predlozio.
Ostatak od oko 40E je pametno uloziti u bolji model graficke karte,veci HDD....

Pogledaj takodje, za malu razliku mozes pazariti procesor na 2.8GHz,koji smatram boljim izborom od 2400.

Sto se graficke tice mislim da je ATI 9600SE bolji izbor od FX5600XT,mada ako je mocuce treba izbegavati SE modele kod ATI-ja i XT kod nVidia FX kartica zbog losijih performansi.

Monitore je najbolje da nadjes negde izlozene pa uporedis.17" LG Flatron-i imaju karakteristike koje slobodno pariraju Samsungovim modelima.

HDD - Neces pogresiti ako kupis WD.

DVD-ROM Pioneer je verovatno najbolji izbor ali je zato i skuplji i tesko ga je pronaci.Kao alternativu predlazem ASUS , TEAC i LG.
CD rezac - ja bih predlozio LG.
Jedina mana koja mi smeta kod svih LG uredjaja je velika buka koju stvaraju pri radu.

Napajanje.... neko kvalitetno,a sama "limarija" moze bilo koja,a da ti se svidja i lepo izgleda.

I definitivno pogledaj oglase pre kupovine jer su cene stvarno sarene....
[ rainingman @ 19.06.2004. 23:07 ] @
Ne znam sta da vam kazem, stvarno ste od pomoci!
Ja sam sad ponovo izvrsio neke izmene, i mislim da je to 98% to, sad mi zaista sledi listanje oglasa i trazenje prave firme, jer vidim da gomila njih nema sve ove delove na jednom mestu; no kako bilo, konfiguracija izgleda ovako:

-----------------
ploca je sada asus P4P8X, teska srca sam se odvojio od deluxe, ali sam pogledao dobro na sajtu, i vidim da mi ova ploca za solidnu ustedu pruza iste karakteristike koje su mi bitne, kao sto su: dualDDR 400, AGP8x, procesore do 3.2GHz/800, SATA, itd... mislim, ovo mi je ipak dovoljno cak i za kasniju nadogradnju.

Memorija sada svakako 2x256/400 Kingston

HDD Western Digital 80GB/8mb/7200rpm ATA133

Monitor 17" Samsung 795 MB

Graficka - tu su mi jos najvece dileme, mada je medju njim razlika mala: ATI 9600SE, FX5600XT, FX5700 u svakom slucaju, bar je nesto jasno, a to je da ce da bude asusova.

Procesor 2.4, 533/512

CDRW/DVD - zavisi gde sta nadjem, ali bice svakako jedan od ovih: TEAC, ASUS, LG, tu pretpostavljam da je razlika mala, tako da ne moze mnogo da se pogresi.

I napajanje mi je sad reseno: DTK 350W, ne bih stvarno da dajem na nesto skuplje, a bezveze bi bilo i da ubacujem neko slabije.

Novac koji mi je ostao od razlike u ceni ploce, razmisljam da ulozim u neke od sledecih komponenti: da uzmem S-ATA disk, ili procesor na 800, ili jacu graficku.
-------------------

Eto ljudi, to je moja konfiguracija, sve ove nedoumice koje imam oko pojedinih komponenti bi trebalo da budu resene u narednih par dana kad se budem bacio na trazenje firme, pa kad vidim tacan cenovnik, uslove i dr. stvari... sve u svemu, mislim da smo sklopili dobru masinu, - thanks!







[ cicika @ 20.06.2004. 02:22 ] @
Sto se tice graficke... Bolje uzmi nVidiu... Cisto zbog drajvera. Imam 9600SE, i nije ona losa, ali drajveri me ubise.