[ anon315 @ 22.01.2002. 19:24 ] @
Koji je postupak ako zelim da moja FreeBSD makina bude server (http, ftp),
znaci da sam administriram svoju makinu koja bi non stop bila online. Kako se to resava sa provajderom, cene, uslovi i ostalo ?
[ Ivan Tanasic @ 22.01.2002. 20:04 ] @
Vrlo lako

Prvo ce ti trebati neka malo pristojnija veza od modema...

Recimo dsl na veratu (verat.net -> usluge -> dsl za vise info)
Ili mozda neki isdn...

Ako ne zelis da drzis kuci racunar mozes i housing da uzmes od nekog provajdera (net.yu, yubc.net....) i drzis kod njih racunar o njihov link okacen, za cene ne znam nista...

Hardver... hmm sve zavisi od potrebe

Preporucljivo je od PI na 133 pa nadalje da nabavis.

OS - vidim zelis freebsd... fino ce odraditi posao

Domen - predpostavljam da ce ti trebati, osim ako ne zelis da ti ljudi uvek pamte ip )

Od deamona.... zavisi sta ti treba, al ce ti dns trebati najverovatnije, i ko sto videh gore oces ftpd i httpd... Tu obicno ide i telnetd ili sshd al ne moras ako neces tvojim 'musterijama da das takve usluge', da ide i neki mail obicno., kao i baza podataka... L;)

da ne bi sirili kazi sta oces pa ces dobiti kompletan spisak potrebnih deamona sa sve preporukama
[ anon315 @ 23.01.2002. 09:20 ] @
Mislim da je isdn i dsl previse sporo ... Znaci ta opcija housinga je ok, a najbitnije pitanje je: da li ja mogu da dodjem kad kod mi se digne * da administriram svoju rodjenu masinu ???

Hardwer nije problem, kao ni setovanje softwera, ustvari najvise bih to i radio zbog toga, najbolji nacin da se nauci

Pa konacno, zna li neko cene kacenja svoje masine na provajderov link, dns .... ?
[ UroS @ 23.01.2002. 10:53 ] @
au pazi nije to bas namenjeno za zajebavanje ucenje i slicno... posto cene nisu bas male... provajder ce da ti naplati skoro kao da uzimas poprecnu vezu... i to eunet bas otkida sto se tice cene...

al evo na primer u inostranstvu za 100 $ mesecno dobijes njihov server koji je otprilike pentium na 300 mhz 128 mb rama i slicno...

al ovde bi to bilo skuplje...
[ Ivan Tanasic @ 23.01.2002. 15:19 ] @
Citat:
seven:
Mislim da je isdn i dsl previse sporo ...



Jok, dsl moze da prodje za pocetak, jos ako imas 2 linije pa uzmes dva komada :)) il se malo strpis da verat prosiri usluge.
Citat:

Znaci ta opcija housinga je ok, a najbitnije pitanje je: da li ja mogu da dodjem kad kod mi se digne * da administriram svoju rodjenu masinu ???

Hmmm, ne znam bas da li mozes u 3 ujutru da dodjes, nisam siguran al preko dana moze 100% da dodjes i ostanes kolko oces... mada to sve zavisi od provajdera
Citat:

Hardwer nije problem, kao ni setovanje softwera, ustvari najvise bih to i radio zbog toga, najbolji nacin da se nauci :)


Dosta je to para da bi samo cacko democice ;)

Citat:

Pa konacno, zna li neko cene kacenja svoje masine na provajderov link, dns .... ?


E to tesko....
Ni na jednom sajtu ispa nisam naso takav info, moras da im pises mail...
[ anon315 @ 23.01.2002. 23:22 ] @
Da, da, da ... raspitao sam se malo, ne isplati se
Moracu da ganjam nekog da mu administriram server sa DZ, a da za uzvrat dobijem mogucnost te vrste edukacije, xexe, aj ljudi javi te se ;-)
[ MoHicAn @ 23.01.2002. 23:53 ] @
Na yubc-u ti je bilo 16k CIR-a 400 dem mesecno + postavljanje ja mislim isto 400 a 32k CIR-a je bilo 700 dem. Ne drzi me za rec mozda to nije bilo cir-a nego gb mesecno nisam siguran. U svakom slucaju mislim da se ne isplati.

PS: Autoexec svaki provajder ce tvom komp-u koji se nalazi u njihovim prostorijama dati ime ime_koje_ti_oces.ime_provajdera.ext pod uslovom naravno da ti to zelis npr. es.verat.net. Jel tebi ovo tesko za pamcenje?
[ torbica @ 24.01.2002. 01:49 ] @
Citat:
MoHicAn:
Na yubc-u ti je bilo 16k CIR-a 400 dem mesecno + postavljanje ja mislim isto 400 a 32k CIR-a je bilo 700 dem. Ne drzi me za rec mozda to nije bilo cir-a nego gb mesecno nisam siguran. U svakom slucaju mislim da se ne isplati.

PS: Autoexec svaki provajder ce tvom komp-u koji se nalazi u njihovim prostorijama dati ime ime_koje_ti_oces.ime_provajdera.ext pod uslovom naravno da ti to zelis npr. es.verat.net. Jel tebi ovo tesko za pamcenje?

kako ko, moj server je talia.belconnect.co.yu
to nema veze
[ Ivan Tanasic @ 24.01.2002. 13:24 ] @
Citat:
MoHicAn:

PS: Autoexes svaki provajder ce tvom komp-u koji se nalazi u njihovim prostorijama dati ime ime_koje_ti_oces.ime_provajdera.ext pod uslovom naravno da ti to zelis npr. es.verat.net. Jel tebi ovo tesko za pamcenje?


Vidis o ovome nisam razmisljo ;))

U pravu si, bolje to neko nista, ali sako recimo oves bla1.bla2.tvojdomen ti dobijes bla1.bla2.tehnicom.net recimo... ruzno, al bolje nego da pamtis ip....