[ Revisor @ 19.06.2004. 10:21 ] @
Recimo ovako - imate oko 10h veoma raznovrsne muzike. Dosta izvodjaca, dosta kompozitora, dosta grupa, nista se ne moze generalisati. Vece je oko 20h a od Vas se ocekuje da sutra ujutru diskutujete o oko 95% materijala. Uzevsi u obzir sve Vase ostale obaveze, Vi ne zelite da odvojite vise od 3-4h da bi ste ga preslusali. Sta cete uraditi?
[ Ni ten ichi ryu @ 19.06.2004. 19:00 ] @
pozvao bih jos nekoga da mi pomogne da preslusam svih 10h (po mogucstvu nekoga od tih s kojima treba da diskutujem ujutru). narezao bi sve i nosio diskmen svuda sa sobom. kad razmislis, 10h muzike nije nista, svega oko 10 audio diskova. ako isflitriras ono sto sigurno znas sta je, jos manje.
gl
[ Revisor @ 22.06.2004. 12:45 ] @
Pa, nemam nista ni protiv pitch shiftera koji moze da skine par desetina procenata vremena potrebnog za slusanje...
[ strange deja vu @ 22.06.2004. 18:41 ] @
valjda nije to indijska narodna opera. siurno pola toga vec znas.
[ vindic8or @ 23.06.2004. 19:13 ] @
zvuci mi zanimljivo to sto treba da diskutujes o gomili zadatih trackova. jel to neki Uni. ispit ili sta?
u principu, niko ti ne brani da koristis fast forward i next track opcije kad se smoris (posto koliko kapiram imas zadato i dosta muzike koju ne gotivis?). znaci ako te neko tera da preslusas neki pop tune, ti lepo mozes da cujes malo intro, pa onda ff na verse, pa ff na chorus i outro, i umesto 3:30 bachenih minuta, utopis 1.
[ Revisor @ 24.06.2004. 01:37 ] @
Jedan detalj: Gde pise da ja treba nesto da slusam?
[ Ni ten ichi ryu @ 25.06.2004. 05:50 ] @
Citat:
Vi ne zelite da odvojite vise od 3-4h da bi ste ga preslusali.


meni ovo izgleda kao da zelis da slusas, ali nemas vremena (jer u 4 sata treba da zabodes 10 sati muzike).

sta zapravo zelis da uradis?
[ vindic8or @ 25.06.2004. 15:46 ] @
tvoja originalna poruka to jasno implicira :)
da si inteligentnije artikulisao misli preko tastature pre nego sto si kliknuo na "submit" mozda bi i shvatili sta te ustvari interesuje (sada mi bas nije jasno) :)
[ Revisor @ 26.06.2004. 09:49 ] @
Citat:
Revisor: Jedan detalj: Gde pise da ja treba nesto da slusam?
vindic8or: tvoja originalna poruka to jasno implicira :)

Ne, nigde ne videh kljucnu rec "Ja", niti sam menjao poruku nakon prvog reply-a. Nema nacina da se tekst dovede u vezu sa onim sto ja radim ili planiram da radim u vezi sa goreopisanom temom. Moze se samo reci da sam ja napisao taj tekst...

Sta je cilj: Ja Vas stavljam u situaciju - goreopisanu. Pitanje je jasno: "Sta cete (Vi) uraditi?". Mozda nekom svakako deluje interesantno da razmisli o tome kako bi se izvukao... Ako vama nije - niko vas ne tera da postujete.

Citat:
da si inteligentnije artikulisao misli...

Sada necu reagovati. Ubuduce...
[ impaque @ 26.06.2004. 23:55 ] @
Haha, pa to konstantno radim. Pustim pesmu, čujem par sekundi, preskočim na pola pesme, pa skočim na 3/4. Sve po nekoliko sekundi. Potražim i refren ponekad. ;P
[ Marko_L @ 27.06.2004. 16:09 ] @
Citat:
Sta je cilj: Ja Vas stavljam u situaciju - goreopisanu. Pitanje je jasno: "Sta cete (Vi) uraditi?"

Aha, znači to je neki test :) Zanimljivo.A ja sve vreme pratim temu čisto da bi saznao šta hoćeš da postigneš :),odnosno kakva je situacija u pitanju.Znači pitanje je šta bih ja uradio ?
Pa kao prvo postavljena situacija je pomalo šturo opisana pa deluje nelogično.Na primer nije postavljeno sa kim treba diskutovati, jer recimo nije isto da li treba da diskutuješ poslovno sa nekim profesionalcima u cilju sklapanja nekog posla i slično ili čisto iz zezanje (ili čega već) sa prijateljima.Ako je u pitanju ovo prvo nelogično je da želiš da potrošiš samo 3-4 sata na preslušavanje tako važnog materijala (ja bih se bar dobro skocentrisao na tako nešto).A ako je u pitanju ovo drugo onda ne bih na taj materijal potrošio ni minut, jer ne vidim svrhu slušanja gomile (pogotovo jako različitog kako kažeš) materijala samo da bi o njemu mogao da diskutujem onako bez veze.Jednostavno postoji mnogo pesama koje sam do sada preslušao (par godina sam se aktivno bavio muzikom) i o njima bih mogao da diskutujem, eventualno bih mogao da preslušam i par nepoznatih pesama ako mi se svide, ali da gubim vreme da preslušavam neki materijal koji mi se ni ne dopada, a sve to samo da bih mogao da diskutujem o njemu, mislim besmisleno je.Jednostavno, ako o nečemu već znam nešto o tome mogu i da diskutujem, a ako nešto ne znam sigurno neću da jurim da to naučim bez dobrog razloga (recimo ako mi posao ili egzistencija zavisi od toga to bi bio dobar razlog), a obična diskusija nije jedan od njih.
[ Revisor @ 28.06.2004. 09:23 ] @
@ Marko_L

Pa cim druga opcija totalno iskljucuje slusanje, jasno je sta je izbor. Moze da se smisli i treca varijanta, logicnija od prve dve kao i peta, sesta, sedma,... manje logicne od navedenih. Mogao je u stvari i narkoman da pridje u ex-fazi, baci CD-e i trazi da budu preslusani u 4h a potom prodiskutovani u veeelikom monologu. Mogu da budem i kreativniji u trazenju nelogicnih situacija.

"Nacrtao" bih ja bar jednu "logicnu situaciju" do poslednjeg detalja ali to bi onda bio posao za analiticare a ne za prakticne muzicare.
[ vindic8or @ 28.06.2004. 17:27 ] @
a da :) evo sada kad procitam ponovo ceo topic, vidim da je sve jasno. izvinjavam se na zluradom komentaru, zapravo sam ovde glup bio ja, a ne ti koji si precizno izlozio logican problem :) ok :)

dakle, sta bih radio?

pa recimo, da dosta zavisi od zanra i stila muzike koja je u pitanju (tj. koja dominira celom kolekcijom). jer ako je rec o jazz, blues, rnr, soul, funk, alt. rock, punk, metal ili bilo kojem obliku elektronske muzike (priznajem, slabiji sam sa progressive house, deep house i sl. jednolicnim stilovima). vrlo lako bih mogao da izmanipulisem razgovor u smeru koji ne bi morao da otkrije da li sam svaki bogovetni tune preslusao, jer bih sa znanjem o ovim zanrovima i njihovim stilovima i podstilovima, mogao da preuzmem glavnu rec u razgovoru i iznesem sigurno svasta sto druga strana mozda ne zna, capisci? ako je rec o pop muzici, ili disco, ili nekim mainstreamerskim implementacijama stilova koji su originalno underground i alternativni, sag'o bi' se i reko "jebiga, ljudi, zbog ovog cete morati da me trtite" svojim zamisljenim ispitivacima :))
[ Marko_L @ 28.06.2004. 18:59 ] @
Ja i dalje nigde u datoj situaciji ne vidim neku logičnost, a najviše me zbunjuje ovaj deo
Citat:
Vece je oko 20h a od Vas se ocekuje da sutra ujutru diskutujete o oko 95% materijala.
Ko očekuje ? Moji drugovi Pera, Laza, Žika ? Direktor neke muzičke kuće ? Moj šef ? Lokalni DJ ? Carl Cox ? Ko ?
Vidiš, da bih znao šta bih i kako uradio moram da znam ko tako nešto očekuje od mene, jer bih drugačije postupio sa svakim od pomenutih likova.
Citat:
Pa cim druga opcija totalno iskljucuje slusanje, jasno je sta je izbor

Pa nije jasno.Znači ostaje prva opcija koja sadrži nekoliko podopcija, recimo neću na isti način da razgovaram o poslu sa vlasnikom neke velike, inostrane, bogate diskografske kuće i sa Petronijem, vlasnikom lokalne radio stanice sa dometom od 100 m.Znači ako se spremam za neki razgovor, diskusiju moram da znam sve detalje vezane za nju kao što su gde se obavlja ta diskusija, tačno u koliko sati, koliko će učesnika biti, koliko je važna ta diskusija, i kao što rekoh najvažnija ko će pored mene učestvovati u njoj.
Citat:
Mogao je u stvari i narkoman da pridje u ex-fazi, baci CD-e i trazi da budu preslusani u 4h a potom prodiskutovani u veeelikom monologu.

Pa dobro, ako je neki narkoman u pitanju, koji se utripovo i "došlo mu" da diskutuje o muzici, i baci mi CD-ove da ih preslušam za 4h, pa fino bi ga oterao u 12 pi[BEEP] matrini, a CD-ove što mi je bacio bi mu nabio tamo gde sunce ne sija, što je i logično jel ? :)

E ajde sad uopšteno šta bih radio u datoj situaciji (da ne ispadnem potpuno beskoristan :)), ako sebi postavim sledeće slučajeve.
Slučaj 1 - Treba da diskutujem sa važnim ljudima o poslu koji mi može doneti par hiljada evra.
Pa, za takav posao žrtvovao bih svo to vreme od 20h uveče do ujutru (početka diskusije) da bih se što bolje spremio za nju koliko je to moguće u datom roku.
Slučaj 2 - Treba da diskutujem o nekom posliću koji mi može doneti nešto između 500-1000 evra.
E to je već drugo, odvojio bih nekih 2-3h i preslušao od svake pesme po 20-30 sekundi (zavisno od pesme), pa šta bude.Ako diskusija prođe kako treba (posao se sklopi, odradi ili šta već) onda super, a ako ne prođe, mislim nije smak sveta.
Slučaj 3 - Treba da diskutujem onako čisto iz zezanja ili da bi dokazao nešto sebi ili okolini
U tom slučaju uradio bih nešto slično ovome što je Vindic8or napisao u prethodnom postu.Znači trudio bih se da navedem diskusiju na moju vodenicu.Recimo smatram se odličnim poznavaocem muzike 60'-ih i 70'-ih godina + nekih bendova novije generacije, pa bih se trudio da diskusija (s)krene tim tokom, znači biografije i diskografije Beatles-a, Rolling Stones-a, Metallica-e, kako su nastajale neke pesme, ko ih je komponovao i tako to.
Slučaj 4 - Treba da diskutujem sa važnim ljudima da bih dobio stalan posao sa dobrom platom
Goto Slučaj 1
Slučaj 5 - Treba da diskutujem sa važnim ljudima da bih dobio nekakav posao sa lošom platom
Goto Slučaj 2
Slučaj 6 - Nekom se digao ku[BEEP] da diskutuje o muzici i baš je mene našao za sagovornika
Goto slučaj sa narkomanom

I to je u principu to, nema neke velike mudrosti.

Ah da, pade mi na pamet još jedan slučaj koji je još nelogičniji od ovog sa narkomanom :), a to je recimo da ti treba za školski ispit.Pa mislim da ti niko neće dati da za ispit nešto spremiš za jednu noć.E sad ako se ti sve vreme (od najave ispita) zaje8avaš, a noć pred ispit se setiš da treba nešto da preslušaš, pa onda bi bilo glupo bilo šta da pokušavaš da uradiš.Jednostavno bih otišao tako bez pripreme i kad bih verovatno pao, valjda bih za sledeći počeo na vreme da se spremam.

Eto, meni više ne pada na pamet ni jedna situacija gde bi moglo od mene da se zahteva preslušavanje nekog materijala.Ako se setiš neke, javi pa da prokomentarišemo.

Nadam se da je ovo izlaganje nekom pomoglo, u svakom slučaju ne škodi, a kad nešto ne škodi...ma znate već... :)))
[ Revisor @ 29.06.2004. 23:58 ] @
Pa, previse slobode ume da bude okov onome ko ne ume da je koristi.

Ja sam bio postavio pitanje pa mislim da je red da i sam na njega odgovorim na svoj nacin.

Dakle, dobio sam muziku i vreme. Treba vreme sto bolje da iskoristim da preslusam stvari i pripremim se za 'neku' diskusiju o velikoj vecini toga.

Prvo, 10h je mnogo. Mnogo za memoriju cak i ako ga slusam u 10h. Sta ako je rec o nepoznatim autorima i ja treba da odlucim ko je vredan paznje a ko ne? Ne mogu da pretpostavim da sam ista od toga cuo. Dakle, potrebni su mi sveska i olovka ili neka e-beleznica. Ovo drugo je bolje jer nudi mogucnost da ga direktno browsuje tokom diskusije ili odstampa lepo sortirano pa malo listate tokom diskusije no bez stampaca ili lap-top-a (ili notebook-a) nema nista od druge dve opcije.

Drugo, treba mi nesto da me drzi budnim i skoncentrisanim. Licno, za to ce biti potrebna samo dobra muzika. Ako treba kafa, vredi je napraviti. Ukucane (ako ih ima) obavestiti o svojoj predstojecoj aktivnosti i po potrebi/mogucnosti se zakljucati u sobu. Uzevsi u obzir apsolutno vreme, trebalo bi koristiti slusalice. Mislim da zajedno sa uzimanjem sveske i pribora za pisanje ne bi trebalo da uzme vise od 10min. Hrana odvlaci paznju. Nikako uzimati. Dve case vode, ili blagog soka i jos jedna punjena necim protiv bolova.

Trece, muzika je raznovrsna i nema generalnih pravila u sadrzaju. Dakle moze da dodje sve. Od misteriozno rekonstruisane muzike iz praistorije do neoklasicizma.

Vreme je za slusanje. Oko 3h50min prema 10h. Vec sam napomenuo Pitch Shifter. Zapravo mislio sam na Pitch Shifter koji ne vrsi uskladjivanje vremena. Radi razumljivosti onoga sto slusam, ne bih isao na vise od +26% brzine. Ovo mi daje da bi za slusanje celokupnog materijala trebalo manje od 8h. Znaci, dovoljno je da od svega poslusam oko pola i sigurno stizem. Obzirom na raznovrsnost, verovatno za neki broj stvari nece trebati ni pola.

Pravio bih kratke ali shvatljive beleske i skrolovao dalje kad god mogu. Korisno bi bilo da sam stenograf ali nisam. Nacin slusanja i tip 'detalja' koji su potencijalno zanimljivi za diskusiju zavisi kako od zanra do zanra, generalno. Tako i od dela do dela, nekada pojedinacno. Uglavnom se trazi ono sto nije karakteristicno a ukusno je tamo gde jeste.

Sigurno cu preslusati potrebnu vecinu, sa minimalnim rizikom da izgubim minut ili eventualno poslednju stvar-dve koju budem slusao. Za paziti je da stvari ne budu sortirane, samo jednoznacno rasporedjene tokom slusanja da bih gotovo sigurno izbegao nailazenje na iste stvari kao i ne-slusanje necega sto neko drugi potencijalno nije ili nije dobro slusao, ako nije.

Nije savrsen metod ali daje neke rezultate i daje se improvizovati u realnom vremenu. Sto se tice situacije koja bi me primorala na ovo, preispitao bih veoma neodgovornost (moju ili tudju) i gledao da krajnji krivac dobro ispati svoje postupke, ako je potrebno.

p.s.
@ Impaque: To je pravi duh! Mozda mi jednog dana neko ko ima toliko udeli nesto da se i ja zabavljam... ;)