[ Bojann @ 21.06.2004. 12:55 ] @
U cs programiranju ako koristim tabele i filtere, da li program celu tabelu baze prebacuje na klijentski racunar i onda vrsi filtriranje ili to uradi na serverskom racunaru? Isto pitanje i za sql upite?
[ morlic @ 21.06.2004. 14:49 ] @
Ako koristis TIBTable ili slicno svi podaci se prebacuju. Kod sql upita ti samim upitom moras ograniciti broj podataka koji se vraca. Posto je to dalje vezano na provajdera i TClientDataSet, na ovom zadnje pomenutom mozes vrsiti dodatno filtriranje. Ceo stos je da sto manje podataka vuces sa servera.
[ broker @ 21.06.2004. 15:14 ] @
Kod TTable i naslednika, komponenta sam formira SQL upit tako da bi trebala i da ukljuci filterski izraz u upit kako ne bi sa servera vukla podatke koji nisu potrebni. Ovo ipak zavisi od konkretne implementacije.
[ Bojann @ 22.06.2004. 00:45 ] @
Mislim da su prethodna 2 odgovora koja sam dobio krajnje razlicita. Dakle, ako koristim TIBTable za tabelu grad u bazi i koristim filtere da li se prebacuju podaci o svim gradovima na klijent racunar, ili samo oni koji su filtrirani?

Da li mi preporucujete koriscenje komponente clientdataset, i da li moze bez nje, odnosno sa TIBquery,TIBTable...? Kakva su vasa iskustva?