[ turncoat @ 21.06.2004. 19:13 ] @
Izvor: http://ic.etf.bg.ac.yu/?p=projekti_4


Paket Linux distribucija prilagođenih za upotrebu u obrazovnim i državnim institucijama Republike Srbije


Cilj projekta
Primarni zadatak ovog projekta je da se, bazirajući se na zajedničkoj osnovi, kreira nekoliko varijanti specifičnih Linux distribucija prilagođenih različitim potrebama u upotrebi u obrazovnim i drugim državnim institucijama Republike Srbije.

Projekat bi se bazirao na osnovnoj distribuciji (Ser Linux), iz koje bi se izvele posebne varijante prilagođene specifičnoj nameni date varijante.

Osnovne varijante su:
- standardna serverska distribucija (Ser Linux server),
- standardna serverska distribucija sa pojačanom sigurnošću (Ser Linux sigurni server) za upotrebu u državnim institucijama,
- serverska distribucija za upotrebu kao terminalski servis (Ser Linux TS),
- serverska distribucija za upotrebu kao terminalski servis specifično namenjen računarskim laboratorijama u osnovnim i srednjim školama (Ser Linux školski TS),
- standardna distribucija za radne stanice (Ser Linux desktop),
- standardna distribucija za radne stanice sa pojačanom sigurnošću (Ser Linux sigurni desktop),
- distribucija za radne stanice namenjene samostalnoj instalaciji i upotrebi učenika u osnovnim i srednjim školama (Ser Linux školski desktop),
- distribucija za radne stanice namenjene stamostalnoj instalaciji i upotrebi studenata (Ser Linux studentski desktop).

Osnovna distribucija bi se bazirala na nekoj od postojećih Linux distribucija sa softverskim paketima koji su licencirani sa OSI (Open Source Initiative, http://www.opensource.org/) odobrenom licencom ili licencom koja omogućava slobodnu nekomercijalnu upotrebu.

Pored ovoga Ser Linux osnovna distribucija bi morala da zadovolji sledeće uslove:
potpuno izvedena lokalizacija na srpski jezik sa latiničnim i ćiriličnim pismom,
jednostavna instalacija koja uključuje i automatizovanu, nenadgledanu instalaciju,
dodatni paket programa koji su namenjeni specifičnim upotrebama (škole, fakulteti, državne ustanove) ako takvi programi ne postoje u open-source varijanti,
sva potrebna dokumentacija.

Sav softver koji bi bio kreiran u ovom projektu bi bio licenciran pod GPL, LGPL ili nekom drugom OSI odobrenom licencom. Projekat bi se bazirao na postojećim dostignućima domaće i svetske open-source zajednice i u najvećoj meri bi uključio sve dobrovoljce koji su spremni da rade na ovom projektu.

Sekundarni zadatak ovog projekta je, kada se ostvari primarni zadatak, kreiranje uslova za aktivno održavanje Ser Linux distribucija i njihovo dalje unapređivanje, otklanjanje neispravnosti i aktivna tehnička podrška, bilo u obliku formalnih entiteta koji bi preuzeli taj posao bilo kreiranjem odgovarajuće neformalne stručne zajednice oko projekta koja bi preuzela održavanje ovog projekta.




Svakako za pohvalu!

[ malisha @ 21.06.2004. 20:05 ] @
s' obzirom da se kao jedan od pokrovitelja pominje Vlada Republike Srbije... ovo je zaista vest...
[ bojan_bozovic @ 17.07.2004. 19:57 ] @
Dobro nema daljih distribucija:
Ser Linux httpd Apache server
Ser Linux ftp server
Ser Linux Sigurni (vsftp) server
itd, itd...

Kad to naša država pravi mora da bude...
//VRider's note: izbacio sam tri reci kojima bas i nije tu mesto.
[ Miroslav Strugarevic @ 17.07.2004. 22:02 ] @
E ideja je super..

mozda jeste malo preterano sa tim sortiranjem u LTS, Desktop, ovo ono.. mada u svakom sucaju vredno paznje..
[ bojan_bozovic @ 18.07.2004. 10:54 ] @
Dobra ideja baš, nego šta! Svaka LINUX distribucija je UNIX sistem za sebe, da vidim ko će da održava tolike distribucije! Uostalom, svaka moderna distribucija je već 100 procenata lokalizovana na srpski jezik... Baš me zanima koja će razlika da bude između Ser Linux servera i Ser Linux sigurnog servera:
Ser Linux server neće de koristi vsftp?
Ser Linux server neće da koristi kernel kompajliran sa zaštitom od SYN FLOODING?
Molim, ovo je smešno!
Ne sumnjam da će ljudi sa ETF-a korektno da obave posao, ali specifikaciju su pravile osobe koje se u UNIX razumeju baš kao i moja baba...
U suštini dovoljna je (svakako) samo jedna distribucija, ili ako baš neko hoće dve:
Prva - server (nalik na Slackware ili Debian)
Druga - desktop (nalik na novije SUSE ili Knoppix, za one koje ne poznaju UNIX ni malo)
Dobra je stvar što će deca u školama da uče UNIX a ne Windows...

EDIT: Kao i sve u našem školstvu, i ova je inicijativa malo preuranjena... Rak rana našeg školstva kad su računari po sredi bila je nedostatak odgovarajućeg školskog softvera. Britanci 20 godina već imaju kompjutere u školama sa ADEKVATNIM školskim softverom za proimenu kompjutera u nastavi većine predmeta, dok mi sa time kuburimo otprilike isto toliko. Svi vi znate da fedora ili slackware VEĆ zadovoljavaju SVE uslove koji su postavljeni ETF-u za Ser Linux...Umesto da se neko potrudi da UNIX obezbedi sa dovoljno kvalitetnog školskog softvera, prepakovaćemo Fedoru ili Debian...Da, programeri sa ETF-a će da prave rpmove umesto da pišu školski softver... Dalje, neće biti jedne nego DESET distribucija, da, sve mora da izgleda impozantno, inače neko odozgo koji daje pare (i razume se kao ... aa mora da prestanem zbog moderatora:-)) neče smatrati projekat dovoljno vrednim za finansiranje...Glupo je prvo što uopšte iznosim svoj stav, kad ne mogu ništa da izmenim...Revoltiran sam...
[ VRider @ 18.07.2004. 20:26 ] @
Bojane, zao mi je da ovo kazem, ali se plasim da si u pravu.
Tresla se gora, rodio se mis...
[ Ivan Dimkovic @ 18.07.2004. 22:01 ] @
Citat:

Dobra je stvar što će deca u školama da uče UNIX a ne Windows...


Sta je tu a priori dobro? Slazem se za zastupljenost svih OS-eva, ali u skolama zaista treba pratiti industrijske trendove - a u PC industriji UNIX odavno nije glavni industrijski trend. Trebalo bi imati max 50-50% zastupljenost NIx i Win tehnologija a najbolje u zavisnosti koliko je sta zastupljeno u industriji i trzistu.

Mislim - skola treba da uci ljude da postanu uspesni strucnjaci i privredjuju, a ne da dodju u situaciju da zavrse skolu i ne mogu da nadju posao jer znaju nesto sto se u velikoj meri ne koristi.

Ja bih isao na varijantu 70% Windows i 30% Unix (POSIX / ...) tehnologije, jer je to otprilike neka situacija na trzistu. Na usko-strucnim fakultetima (tehnickim) bi verovatno ovaj odnos bio 50-50
[ bojan_bozovic @ 18.07.2004. 22:53 ] @
Molim? Windows je PATETIČAN OS, kako neću da se borim sa 1014 novih virusa mesečno i imam na kombjuteru backdoor ka NSA i CIA koristim UNIX.
Uostalom, srećan sam što naše školstvo neće da daje pare Bilu.
Uostalom, za 20 godina Windowsa se nećemo ni sećati, to garantujem.
Nikakav MS softver ne može da se meri sa konkurencijom:
Što se virusa tiče, jedina nada za Outlook je da ga Microsoft osakati, ono na šta nikad neće pristati. OS X mail program ili Mozilla mail ili kmail ne moraju biti lišeni mogućnosti da bi sistem bio bezbedan.
Windows sve programe pokreće kao Administrator - bezbednost je niska, a hack u sistem automatski napadaču daje sve na dlanu. Postoji u XP ograničeni nalog-limited account, ali većina programa tako odbija da radi.
IE ne podržava tabove. Ne sprečava pop-up prozore, i automatsku instalaciju adware-a. U jednom trenutku sam video neki novi program instaliran-bez ikakvog odobrenja!Molim, XP ide u đubre!
MySQL i PostgreSQL biju MS SQL i ne koštaju 5000 evra po procesoru.
Sysadmin koji instalira MS IIS dolazi u opasnost da ga ismeju.
Itd, itd. (mnogo još ima da se priča).

EDIT: POSIX je akronim od Portable OS Interface, nikome sem programeru znanje POSIX biblioteka nije potrebno. Zar mladi trebaju učiti kako se kompjuter programira, a ne koristi?

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 19.07.2004. u 01:19 GMT]
[ popeye @ 18.07.2004. 23:08 ] @
Jbte Bojane, svrati na advocacy! :)))
[ Ivan Dimkovic @ 18.07.2004. 23:15 ] @
Slusaj, Bojane - tvoje misljenje je svakako vredno - ali ovde - da li je Windows tebi patetican OS ili ne je ovde skroz irelevantno - fakulteti i skole sluze da ljude obuce da uspeju u zivotu i zaradjuju pare za zivot i privredjuju, a ne nekom hipotetickom perfekcionizmu.

Slicna stvar se desavala ranije sa nekim drugim stvarima - izabere se neki elitisticki ideal i nista se ne postigne.

Industrijska zastupljenost i predikcija sta ce se desavati u sledecih 10-15 godina je jedini valjan parametar za formiranje obrazovne strategije. Sta je bolje ce prosuditi trziste, jer je to jedino sto je bitno.

Da li si uspeo da shvatis poentu? Dakle , recimo desktop market wise - to sto IE nema tab prozore je nebitno za tebe kao nekog ko ce zaradjivati pare - bitnije je da 95% trzista upravo koristi Windows, a to je platforma na kojoj ces recimo zaradjivati pare ili na cijem ces softveru raditi ako pricamo o desktopu.

Na serveru pricamo o drugim parametrima - a onda, opet uradis proracun koji % trzista cine serveri koji % desktop masine, koja je ponuda i potraznja poslova i na osnovu toga pravis obrazovnu strategiju. Ne na osnovu toga sta se tebi, ili meni , svidja - for that matter :)


PS - linuxovcima, pozdrav iz MS corporate campusa ;-) vidi.. nema cenzure reci Linux :)
[ Mihailo @ 18.07.2004. 23:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Na serveru pricamo o drugim parametrima - a onda, opet uradis proracun koji % trzista cine serveri koji % desktop masine, koja je ponuda i potraznja poslova i na osnovu toga pravis obrazovnu strategiju. Ne na osnovu toga sta se tebi, ili meni , svidja - for that matter :)


PS - linuxovcima, pozdrav iz MS corporate campusa ;-) vidi.. nema cenzure reci Linux :)


Nije toliko bitno koliki % tržišta su server instalacije, a zapravo to i nije isto tržište. Poenta je da program u 95% obrzaovnih insititucija nema blage veze sa serverima tj. takvo znanje većini studenata nije ni potrebno.

ps. kill bill vol3 :) we want steve ;)
[ popeye @ 18.07.2004. 23:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: PS - linuxovcima, pozdrav iz MS corporate campusa ;-) vidi.. nema cenzure reci Linux :)


Obučavaju vas po kampovima, a onda šalju na advocacy. Znao sam. ;)
[ bojan_bozovic @ 18.07.2004. 23:47 ] @
Po tebi je etički prodavati inferioran softver nobaveštenima?
Sa malo manje etike prodaje se heroin. Uostalom, za one kojima etika nije jača strana, tako se mnogo više zaradi nego na MS softveru.
Kažem to stoga jer je Bil učinio sve da osigura monopol - SVI konkurenti su ili kupljeni i ugašeni ili van posla. MS dobro prodaje zbog dobre reklame. Da li bi ti kupio MS Server 2003 za 1000 evra samo zato da bi povezao 2 kompjutera u kući u mrežu? Piratski softver je nelegalan i u ovoj zemlji, samo je pitanje kada će policija zakucati na tvoja vrata da vidi da li je taj XP koji koristiš legalan. U VB je to 20 godina PRAKSA. Uostalom, MS radi sve da potpuno izbaci svaku konkurenciju sa PC tržišta evo:
http://www.againsttcpa.com/tcpa-faq-en.html
Šta je zadesilo BeOS?
Šta je zadesilo OS/2?
Šta se dogodilo sa Fox Software, koji je stvorio FoxPro?
[ Ivan Dimkovic @ 18.07.2004. 23:52 ] @
Bojane, za konstruktivnu diskusiju ne mozemo diskutovati sa takvim argumentima.

Heroin nije legalno prodavati i nema bas puno veze sa ovom pricom - tako da je takvo poredjenje maliciozno i uopste ne brani tvoj stav. O etici u MS softveru isto ne zelim da diskutujem, pre svega sto tvoje misljenje uopste ne deli vecina ljudi, a takodje i zato sto je jednostavno maglovito i neproverljivo vrlo lako. Zapravo mozemo slobodno da kazemo da je to potpuno subjektivna procena.

Dakle, ako hoces - mozemo da diskutujemo o troskovima i beneficijama za ljude koje bi obucavao na Nix sistemima i njihovu kasniju perspektivu u profesionalnom zivotu - to je jedino bitno sa stanovista jednog obrazovnog sistema - on mora imati jasnu svrhu, a svrha je da od dece napravi sposobne individue koje imaju znanja koja su potrebna i upotrebljiva u industriji i koja ce doneti njima finansijsku sigurnost a industriji i drustvu konstantan razvoj.

Stoga sam za evaluaciju koja najveci faktor tezine upravo ima na industrijskoj perspektivi u narednih 10-tak godina, a ne na tim kvazi-etickim normama koje su po mom licnom misljenju potpuno pogresne.

[ bojan_bozovic @ 18.07.2004. 23:58 ] @
Nec Earth Simulator koristi SH-UX, UNIX, a takav ćemo sistem imati na desktopu za 20 godina (P4 je jači od CRAY 2 iz 1981). Hoće li Windows moći da se skalira na takvu mašinu?
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 00:04 ] @
Pa ne vidim zasto ne bi mogao da se skalira ako bude postojao industrijski interes. Mislim - Microsoft je firma sa N desetina hilljada ljudi - ne vidim sto bi bio problem da napisu novi kernel ako treba.

I, da li ti ozbiljno mislis da je jedan earth simulator (superkompjuter) relevantan faktor za obrazovanje i zaposljenje danasnje dece? Odakle ti ideja da je pravac razvoja mainstream industrije ka clustered superkompjuterima u kuci? Ja jos nisam video takve trendove.

Nadam se da si svestan sta znaci obrazovna strategija - od dece trebas da napravis sposobne profesionalce koji ce moci da pronalaze posao u industriji - pretpostavljam da razumes da je jedan od kljucnih faktora industrijski faktor. Zao mi je sto ti to ne odgovara, ali zivimo u vremenu gde je 95% desktop racunara Windows - i prognoze ne obecavaju neki bum Linuxa u dogledno vreme.

Sto znaci da obrazovna strategija mora biti takva da se industrijski prohtevi zadovolje - e, sad, ako si ti sposoban da garantujes da ces svoj toj deci garantovati Nix poslove ili Nix masine u buducnosti - samo go ahead, ali zdrav razum mi kaze da je to ipak malo ... samo malo... nategnuto :)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.07.2004. u 02:21 GMT]
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 00:19 ] @
Zašto ne bi mogao da se skalira - evo zašto:
Prvi pokušaj sa skaliranjem (1994 NT 3.5) na MIPS bazirane radne stanice SGI je propao
Novi Win64 za AMD64 zahtevaće potpuno nove aplikacije za iskorištenje procesora, a zašto, kad nema reazlike između Worda XP i Worda 6.0 iz 1994 koji je radio na Win3.1.Microsoft samo rakompajlira stari softver i prodaje ga opet, za razliku od tebe mnogi nisu slepi pored očiju i to znaju.
Windows je suviše vezan za X86 arhitekturu - MIPS Magnum (referenca Linux MIPS-HOWTO) je trebao flash firmwarea da se procesor prebaci u little endian mod kako bi startovao NT 3.5. Misliš da će SUN NEC i Hitachi dopustiti da ih zbog MS Intel baci na dno zajedno sa njihovim procesorima, samo da bi čudesni MS Windows mogao da se pokrene na njihovom hardveru?
Uostalom bilo bi zaista žalosno imati 683 virusa mesečno na kompjuteru snage NEC ES:-)
Programer iz 1982 koji je pisao programe sa 4.2BSD, prebačen u današnje vreme vremeplovom, moj LINUX bi programirao isto tako dobro kao i 4.2BSD
Korisnik neke od prvih radnih stanica SUN takođe ne bi imao problema da se prilagodi
Korisnik prvog Mekintoša iz 1984 bi se na MacOS X oseđao kao kod kuće
Možemo li da zamislimo nekog ko je radio na IBM AT002 iz 1984 pred ekranom tvoje XP mašine? Verovatno bi te odmah pitao: Kako da dobijem C:> prompt?
:-)
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 00:25 ] @
Pa ne znam kako si ti mene tako lako karakterisao kao slepog kod ociju a sebe i grupu tvojih istomisljkenika, implicitno, kao prosvetljene - vidi, mozemo mi da se raspravljamo na licnim osnovama koliko hocemo, ali cifre su vrlo jasne. IDC i Gartner grupe su ipak malo relevantnije od tvojih procena, nadam se da ces se sloziti. A te procene su vrlo povoljne za MS i njihov ekosistem a srednje za Linux.

A meni ne pada na pamet da budem toliko ohol, da na osnovu nekih mojih licnih preferenci i ubedjenja buducim generacijama eventualno zagorcam zivot i profesionalnu perspektivu. Srbija je puna takvih izleta u poslednjih 50 godina i na osnovu toga imamo "strucnjake" koji posle fakulteta moraju iznova da uce. Uostalom, onog momenta kad budu postojali nedvosmisleni trendovi da ce Linux ili nesto slicno preoteti desktop trziste, nije problem promeniti strategiju.

U ovom momentu to jednostavno nije tacno.

Sada bi to bilo nevidjeno bacanje novca - kako u pogresno obrazovanje, tako i kasnije u troskove doskolavanja ljudi koji nece imati znanja potrebna da rade u industriji - ako svako bude trebao da dodatnih 6-12 meseci uci tehnologije koje su de-facto standard, to je tragicno gubljenje vremena, a vremena nemamo.

Ne znam da li se mi razumemo potpuno - moje kljucne reci su : minimizacija rizika i maksimizacija zaposlenja - obe su vrlo vezane za trenutnu industrijsku potraznju i mid-term prognoze. Ono sto ti predlazes je hazard, rizik - kockanje, a obrazovna perspektiva jedne zemlje nije bas za kocku i spekulacije. Primeti da to ne znaci da za 20 godina mi necemo koristiti neke POSIX tehnologije, ali to jednostavno ne mozemo da kazemo sa nekom sigurnom verovatnocom.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 00:45 ] @
Koliko evrića po školi ova jadna i napaćena zemlja treba da da Bilu da se u školama vrti Windows? Možda je tebi lično žao što srpsko školstvo baš preko tvoje firme neće da kupuje MS softver? Uostalom, Intel Centrino će imati više jezgara na čipu, kao što IBM POWER4 ima sad
http://www-106.ibm.com/developerworks/library/l-powhist/
Piše da POWER4 ima 2 64bitna jezgra po čipu... Toliko o trendovima.

Citat
IDC i Gartner grupe su ipak malo relevantnije od tvojih procena, nadam se da ces se sloziti. A te procene su vrlo povoljne za MS i njihov ekosistem a srednje za Linux.

Videćemo ko će ovde za sistem da plati 80 evra. Uostalom, UNIX se za 30 godina nije promenio mnogo, a MS sa svakim novim Windowsom svoje korisnike stavlja pred nova iskušenja. Programere da ne spominjem!
[ markom @ 19.07.2004. 00:50 ] @
Eh... Here we go again. Ajkule, izvol'te :-). Ovaj je svež :-)

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 00:55 ] @
Citat:
Koliko evrića po školi ova jadna i napaćena zemlja treba da da Bilu da se u školama vrti Windows?


Ne znam - cuo sam da su dobili popust.

Takodje postoje indicije da je Linux TCO veci od WIndows TCO-a - vrlo je tesko bez konkretne studije slucaja pricati na pamet. Vidim da ti to volis, ja bas i ne.

Dakle nije samo cena OS-a sve sto placas, ima nesto i u odrzavanju i podrsci - a cinjenica je da niko jos nije pruzio relevantnu ponudu za Linux sa kompletnom cenom (TCO). Tako da ti fakticki pricas na pamet, bez provere na papiru - ja bar koristim nesto sto ima relativno dobru industrijsku pouzdanost (IDC i Gartner).

Citat:
Možda je tebi lično žao što srpsko školstvo baš preko tvoje firme neće da kupuje MS softver?


Ni najmanje - moja firma se bavi razvojem svog a ne preprodajem tudjeg softvera - a takodje nije ni ne radi poslove sa Srbijom, kako nisam sales-person Microsofta, ni najmanje me ne zanima da li ce Windows biti dominantan ili ne - ali mislim da je drzavi bitno koji ce biti dominantan radi procene obrazovnog profila zarad maksimizacije zaposlenja i profita - dakle generacije uspesnih i zaposlenih ljudi, a ne zarad zadovoljivanja ideja neke komune ili ispravljanja krivih drina i sl...

Kapisci? :)

Citat:
Uostalom, Intel Centrino će imati više jezgara na čipu, kao što IBM POWER4 ima sad
http://www-106.ibm.com/developerworks/library/l-powhist/
Piše da POWER4 ima 2 64bitna jezgra po čipu... Toliko o trendovima.


So? Trend je da najveci market-share imaju Intel i Microsoft - i tako ce verovatno ostati dugo dugo vremena, bar u sledecih 10 godina. Dovoljno svakom treznom coveku da bazira izlazni kadar na tim tehnologijama jer ce takvi najbrze naci posao.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.07.2004. u 02:58 GMT]
[ Mihailo @ 19.07.2004. 00:57 ] @
Koliko ima oglasa za non-IT posao gde se traži poznavanje Linuxa a koliko oglasa gde se traži poznavanje Windows-a (naravno mislim i na aplikacije koje se vrte na njima)? Milsim da je ovo najbolji pokazatelj trednova na tržištu radne snage, a sve ostalo mlaćenje slame.
[ Dragi Tata @ 19.07.2004. 00:57 ] @
Auuuuuu, sveže meso!!!!

OK, sinko. Ponavljaj za mnom:

Microsoft je dobar, Linux je loš.
Microsoft je dobar, Linux je loš.
Microsoft je dobar, Linux je loš.
Microsoft je dobar, Linux je loš.
Microsoft je dobar, Linux je loš.
Microsoft je dobar, Linux je loš.
Microsoft je dobar, Linux je loš.
Microsoft je dobar, Linux je loš.

A sad za domaći da napišeš 1000 puta ovu rečenicu i to u MS Wordu 2003 - neću da čujem za amaterske zajebancije tipa Open Office ili nedajbože neki od milion nedovršenih open source editora. Posle možemo da pređemo na fazu 2.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 01:07 ] @
Koliko ste virusa pokupili ove nedelje?
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 01:09 ] @
Vidi, Bojane - pricas sa ozbiljnim ljudima - probaj da koristis ozbiljne argumente.

Ja tebe mogu da pitam koliko si puta rekompajlirao kernel ili mountovao CD uredjaj...

Cinjenica je da 95% ljudi koristi Windows, mozda kupe viruse svaki dan - ja nisam jedan od njih - ali ga koriste, i cine najveci broj potrosaca tehnologije i finansijera razvoja - a cilj drzave Srbije sa budzetom od nekoliko milijardi dolara nije da menja trend industrije od nekoliko triliona dolara, (sorry - jednostavno ne ide, koliko god lupao glavu o zid, razbices glavu) vec obrazovanje svojih gradjana tako da maksimiziraju profit i razvoj i imaju srecan zivot.

Dakle tvoj cilj je da tvoja deca zavrse skolu, nadju posao i zaradjuju za svoj normalan zivot - te vratolomije ti to nece doneti, mozda ces imati decu koja ce koristiti "slobodan softver" ali ce morati ponovo da se skoluju N meseci da bi nasli neki normalni posao i verovatno bi te prozivali sto si im uzeo godinu dana njihovog zivota.




[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.07.2004. u 03:14 GMT]
[ degojs @ 19.07.2004. 01:11 ] @
Citat:
Koliko ste virusa pokupili ove nedelje?


Pitaj ljude da li će da pređu na Linux zbog virusa na Windowsu :) Koliko si ti puta danas resetovao računar i podigao Windows? :)
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 01:16 ] @
Verovatno, a na osnovu čega? Windows nema budućnost. EU je izdala preporuku da se windows ne koristi zbog (mogućeg? postojećeg?) backdoora ka US. NYSE, cela Njujorška berza koristi ISKLJUČIVO Linux, bazbednosti radi. US Department of Defence razvija SELinux i SEBSD koji su open-source. Gde je budućnost?

@degojs

Ja uopšte ne koristim Windows. Nikad više neću koristiti nikakav MS softver
[ degojs @ 19.07.2004. 01:20 ] @
Citat:
Nikad više neću koristiti nikakav MS softver


:) hehehe

Ode čovek u gurue, po uzoru na


Open-source guru Miguel de Icaza says Linux has much promise as a mainstream desktop OS.

hehe
[ markom @ 19.07.2004. 01:21 ] @
Izvini, informacija koju si iznad napisao je laž:

Code:
[markom@man-1 markom]$ telnet nyse.com 80
Trying 170.224.41.140...
Connected to nyse.com.
Escape character is '^]'.
HEAD / HTTP/1.0

HTTP/1.1 200 OK
Date: Mon, 19 Jul 2004 00:21:12 GMT
Server: IBM_HTTP_SERVER
Last-Modified: Fri, 16 Jul 2004 20:38:43 GMT
ETag: "2400d-bb8e-40f83cd3"
Accept-Ranges: bytes
Content-Length: 48014
Connection: close
Content-Type: text/html

Connection closed by foreign host.


Ovo je AIX server. Prošlo pored Linuxa nije.

Ah, da. Zaboravio sam da se razgovara sa guruom... Ono iznad je simulacija HTTP sesije sa nyse.com web serverom ;-)

Marko.

[Ovu poruku je menjao markom dana 19.07.2004. u 02:26 GMT]
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 01:22 ] @
Vidi, ovaj - ne odredjuje EU svojim preporukama sta ce njeni gradjani da koriste - iz ovoga jednostavno vidim da blage veze sa trzistem i trzisnom ekonomijom nemas. Kako zivim u toj EU mogu da ti kazem samo da nisi bas u pravu, bar sto se enduser softvera tice - windows je alfa i omega, a mogu da ti kazem jer radim u popularnoj sw firmi i znam neke cifre, sto se prodaje tice.

Prvo ne znam ni za jednu EU preporuku koja favorizuje neki OS proizvod - neke zemlje su izdale interne preporuke da se Win ne koristi u drzavnoj sluzbi (ne skolama) iz vrlo jasnih strateskih razloga (radi se o tome ko je vlasnik intelektualne svojine i sigurnost kao drzave od nekih buducih problema)

Naravno, cela ta prica nema puno veze sa tezom koju pokusavas da zastitis - drzavni kriticni sistemi ne cine ni promil radnih mesta, a ti to ocigledno ne zelis da skapiras :)
[ markom @ 19.07.2004. 01:24 ] @
Uzgred, Bojane, kad je Linux tako dobar... Šta bi sa ovim? ;-)

Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 01:29 ] @
Citat:
bojan_bozovicInstalirao sam dunav d2 tar.gz. Gimp uopste ne reaguje (ne prikazuje NISTA kad kucam nasa slova). kad koristim xmodmap Xmodmap.pc102.yu sve je ok (barem sa iso8859-2) pokusao sam i sa sr tar.gz v1.6 (da ga ***** kako se tacno zove, surfujem iz win) sa srpski.org - NISTA. Mogu da otkucam xmodmap Xmodmap.pc102.yu svaki put kad startujem gimp, da napravim .Xmodmap i ne koristim xkb, al' me to ne usrecuje bas. Ima li resenja (--GTK2 opcija pri konfiguraciji dunav d2 tar.gz mi nije donela nista)? Da rekompajliram gimp? Sta da radim?


I ti zaista mislis da vecina ljudi kojima racunar sluzi samo kao alatka ima vremena i zivaca da se bavi sa ovim? Nije ni cudo zasto nece da menjaju sistem sa kojim kako ti kazes dobijaju viruse za ovo...

Mislim... stani... koliko kriptovanih reci ima ovde... d2, sr v1.6... xmodmap.pc.102... dunav d2... deluje mi ko diskusija pilota i avio kontrolera, a ne kao nesto sto bi svako trebao da ima u kuci

:-)
[ markom @ 19.07.2004. 01:33 ] @
Uuuu, Dimkoviću, respekat!

IP: 131.107.53.13

Code:
[whois.arin.net]

OrgName:    Microsoft Corp 
OrgID:      MSFT
Address:    One Microsoft Way
City:       Redmond
StateProv:  WA
PostalCode: 98052
Country:    US

NetRange:   131.107.0.0 - 131.107.255.255 
CIDR:       131.107.0.0/16 
NetName:    MICROSOFT
NetHandle:  NET-131-107-0-0-1
Parent:     NET-131-0-0-0-0
NetType:    Direct Assignment
NameServer: DNS1.CP.MSFT.NET
NameServer: DNS2.CP.MSFT.NET
NameServer: DNS1.TK.MSFT.NET
NameServer: DNS1.DC.MSFT.NET
NameServer: DNS1.SJ.MSFT.NET
Comment:    
RegDate:    1988-11-11
Updated:    2002-12-05


Čisto da mladunac vidi kome je ovde našao da prosipa pamet ;-)

Marko.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 01:36 ] @
Rekao sam to stoga što MS softver kvalitativno ne zadovoljava moje kriterijume:
Ne trebaju mi virusi, ne trebaju mi pop-up ovi, ne treba mi adware, ne treba mi spyware
Hoću da sistem leti u 256Mb koristeći samo pola raspoloživog RAM-a
Hoću da sistem ne izgleda sterilno [url] http://bojan.4t.com/B_place_on_the_web.html [/url]
Želim tabove koje IE nema
Neću MS Word koji nije menjan od 1994 za 600 evra
Neću Photoshop, hoću GIMP (Photoshop je 600 evra takođe?)
Hoću kućnu mrežu bez MS Server od 1000 evra
Hoću dobar firewall, a da nije hardverski
Neću OS koji zauzima 2Gb

EDIT: Imam i ćirilicu.
Ko hoće da se igra ima XBOX. Ko hoće kompjuter da koristi, mora malo da se pomuči, navikao sam ja i na stari C64, inaće...

Ima viruse
Ima adware
Ima spyware
Nema firewall
....
Da, upravo zbog MS prosečni korisnik misli da je sve vezano za administraciju i sigurnost sistema potpuno transparentno i automatsko... ccc....

Virusi
Adware
Spyware
:-)

AIX? SYSTEM V UNIX? GREAT:-)
...


[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 19.07.2004. u 03:43 GMT]
[ degojs @ 19.07.2004. 01:40 ] @
Ala.. hahahahaha boki ili je naduvan ili nikad nije ni video Windows.

Pa ko te tera da kupiš Word od 600 evra (ako nećeš)? Ko te sprečava da staviš Operu ili Firefox?? Ma..

Svaka čast, šta si sad napričao ;)
[ Dragi Tata @ 19.07.2004. 01:45 ] @
Hehehe, ovi gurui su stvarno dobri. Ulepša mi čovek nedelju veče u sparnom i kišovitom Bostonu. Šteta što vas nema više, hehehe
[ markom @ 19.07.2004. 01:45 ] @
Citat:
Rekao sam to stoga što MS softver kvalitativno ne zadovoljava moje kriterijume:


To je tvoj problem. Taj problem očigledno nema 95% korisnika računara.

Citat:
Ne trebaju mi virusi, ne trebaju mi pop-up ovi, ne treba mi adware, ne treba mi spyware


Ne treba ni meni. Niti imam išta od ovoga, a gke čuda koristim XP...

Citat:
Hoću da sistem leti u 256Mb koristeći samo pola raspoloživog RAM-a


Saberi se malo :-) Nađi mi Linux desktop okruženje koje može da radi na mašini sa 128MB RAM-a brže od Windowsa. Daj nemoj da se šalimo :-)

Citat:
Hoću da sistem ne izgleda sterilno


Izvini, ali to je opet tvoj problem. Nije sve u izgledu sistema. Ima nešto i u upotrebnoj vrednosti istog. Think about it.

Citat:
Želim tabove koje IE nema


Jesi li ti ikad čuo za Netscape, Mozillu, Operu?

Citat:
Neću MS Word koji nije menjan od 1994 za 600 evra


A? O čemu ti ovde tačno pričaš?

Citat:
Neću Photoshop, hoću GIMP (Photoshop je 600 evra takođe?)


Podseti me, kako se ono beše radi separacija boja u GIMP-u? Znaš ono, priprema za štampu?

Citat:
Hoću kućnu mrežu bez MS Server od 1000 evra


Ja hoću pouzdan groupware za firmu od 500 zaposlenih, gde mi nije potrebna tromesečna obuka za svakog ponaosob. Ima to pod Linuxom?

Citat:
Hoću dobar firewall, a da nije hardverski


Checkpoint.

Citat:
Neću OS koji zauzima 2Gb


GRAND FINALE! Na koliko ono DVD-ova dolazi Debian, Mandrake, kakosevećzovesveto?

Marko.
[ markom @ 19.07.2004. 01:49 ] @
Citat:
AIX? SYSTEM V UNIX? GREAT:-)


Kakve to veze sa Linuxom ima? Jesi li ti svestan da je Windows kompatibilniji sa tim od Linuxa? ;-)

Marko.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 01:52 ] @
Citat:
Saberi se malo :-) Nađi mi Linux desktop okruženje koje može da radi na mašini sa 128MB RAM-a brže od Windowsa. Daj nemoj da se šalimo :-)


Moja.

Slackware 9.1 menjana
XFree86 4.4.0
KDE 3.2.3
Code:

             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:        254664     246548       8116          0      16200     117704
-/+ buffers/cache:     112644     142020
Swap:       506008       4516     501492

Imam 256M keš trenutno iznosi 117704 kb


Citat:
A? O čemu ti ovde tačno pričaš?


Registruj firmu pa nabaci piratski OS da te kazne sa milion!

Citat:
Podseti me, kako se ono beše radi separacija boja u GIMP-u? Znaš ono, priprema za štampu?


Time se ne bavim. Photoshop postoji i u verziji za UNIX.

Citat:
GRAND FINALE! Na koliko ono DVD-ova dolazi Debian, Mandrake, kakosevećzovesveto?


Sam os je pola gigabajta. Ostalo su programi.

[ mod markom: ubačeni quote i code tagovi ]


[Ovu poruku je menjao markom dana 19.07.2004. u 02:55 GMT]

[Ovu poruku je menjao markom dana 19.07.2004. u 03:02 GMT]
[ Reljam @ 19.07.2004. 01:53 ] @
Citat:
markom: Uuuu, Dimkoviću, respekat!
Ja odatle postujem vec tri godine i nikom nista :)

Bojane, nemoj da se toliko svadjas kada vec ne znas:
Citat:
Novi Win64 za AMD64 zahtevaće potpuno nove aplikacije za iskorištenje procesora
i
Microsoft samo rakompajlira stari softver i prodaje ga opet


Ovo prvo je netacno, a ovo drugo je - pa, takodje netacno. Da je samo u pitanju rekompajliranje, otpustili bi nekoliko desetina hiljada ljudi i nastavili samo sa build team-om. Ili mozda mislis da su svi ti ljudi glupi / nekompetentni / zezaju po ceo dan ?

Razumem ja da ti volis operativni sistem, ali nemoj da brkamo cinjenice i emocije. Ako imas neke argumente, iznesi ih, ako ne, onda slobodno nastavi da postujes ovde u Advocacy-ju.

Uzgred, zasto ovo mora da bude hardtop tema?
[ markom @ 19.07.2004. 02:00 ] @
Citat:
Registruj firmu pa nabaci piratski OS da te kazne sa milion!


Čekaj, stani. Zašto bih to radio? Nisam lud... Kupim regularan softver, imam updates, podršku od distributera, glava me ne boli. Zašto bih se glupirao sa piratskim softverom?

Citat:
Time se ne bavim. Photoshop postoji i u verziji za UNIX.


Pa vidim da se ne baviš, čim, izvini na izrazu, možeš da odvališ onakvu glupost i uporediš Photoshop sa GIMP-om. Što se tiče toga da Photoshop postoji za UNIX... kakve to veze ima sa ovom diskusijom? Kakve to veze sa Linuxom ima?

Citat:
Sam os je pola gigabajta. Ostalo su programi.


Aha... A kako je to različito od instalacije Windowsa, koja je još manja?
Code:

             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:        254664     246548       8116          0      16200     117704
-/+ buffers/cache:     112644     142020
Swap:       506008       4516     501492


Uzgred... Ja ovde vidim znatno više od 1/2 memorije iskorišćeno ... ;-)

Marko.

[Ovu poruku je menjao markom dana 19.07.2004. u 03:04 GMT]
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 02:00 ] @
Word 6 i XP razlikuju se samo u malo šminke.
[ Reljam @ 19.07.2004. 02:02 ] @
A ti to znas jer ...
[ Dragi Tata @ 19.07.2004. 02:03 ] @
Citat:
Reljam: A ti to znas jer ...


... je guru, hahaha kakav lik.
[ markom @ 19.07.2004. 02:05 ] @
Ma da... Gubljenje vremena, al' ovaj kasni vikend stvarno ume da bude dosadan ;-)

Marko.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 02:05 ] @
GIMP je bolji od photoshopa za veínu stvari. Uostalom, separacija boja se ne može vršiti u njemu. Za to je zadužen Ghostscript )i kolor PS laser, naravno, nema separacije bez PostScripta)

Koji windows je manji od pola gigabajta, onaj 98SE iz 1998? Može li nešto svežije, što se ne zaglavljuje kad isključiš USB uredjaj?
[ markom @ 19.07.2004. 02:09 ] @
Dozvolite....

:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Vidi, ja sam amaterčina kakve nema za bilo kakvu grafiku, al' brate, ne da si odvalio iznad :-). Hajde ćuti ako ne znaš šta pričaš :-).

Fino instalirani Windows 2003 server je manji od 500 MB...

Marko.
[ Reljam @ 19.07.2004. 02:09 ] @
Molim te objasni kako je GIMP bolji od photoshopa i navedi tu 'vecinu stvari'.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 02:13 ] @
Ghostscript i može da se koristi za separaciju.
Photoshop je
1. suviše spor
2. nije skriptabilan
3. komercijalan tj. košta:-)
[ markom @ 19.07.2004. 02:19 ] @
Stani. Ko ovde priča o Ghostscriptu i kakve on veze ima sa GIMP-om, a samim tim i sa procesom separacije boja :-)?

Po čemu je item br. 2 bitan, kao i 3? U čemu je problem kupiti alat koji ti je potreban? Jel' to nešto loše možda?

Uzgred, pošto si rekao da se time ne baviš. Hajde lepo napiši čime se ti zapravo baviš ozbiljno na računaru... Pa da pričamo malo o tome, a ne o nečemu u čemu, evidentno, nisi nekakav stručnjak.

Marko.

P.S. Jesi li ikad napisao script za GIMP?
[ degojs @ 19.07.2004. 02:26 ] @
Samo da dodam da GhostScript radi i na Windows Services for Unix 3.5 :)
[ markom @ 19.07.2004. 02:30 ] @
Ne samo to, već ga, koliko se ja sećam, ima i u native Win32 varijanti.

Dakle, idemo dalje. Da li je moguće da od svih ovih Linux gurua zaista ni jedan ne ume da da jedan smislen argument zašto je Linux bolji od Windowsa na desktopu? Ja stvarno ne mogu da poverujem ... :-)

Još ću na kraju ja morati da argumentujem :-).


Marko.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 02:33 ] @
Ozbiljno, bavim se administracijom svog sistema (DNS, sendmail), da imam još jedan kompjuter sigurno bih pravio mrežu, da naučim još malo:-)

Nisam GNU fanatik, nemam ništa protiv komercijalnog softvera (Alias Wavefront Maya je nešto izuzetno u rukama onoga ko ume da je iskoristi, i vredna 6000 evra, ako neko može da je isplati)

Imam MNOGO protiv MS Windowsa, i većine MS proizvoda (Sidewinder nije loš,priznajem)
:-)
[ markom @ 19.07.2004. 02:38 ] @
Čekaj... Baviš se administracijom mrežnih servisa na svom jednoračunarskom sistemu? I time se baviš? Evo, ja ću da se prekrstim +.

Izvini, ali po kom osnovu ti misliš da si kompetentan da uopšte iznosiš svoje mišljenje po pitanju toga šta je bolje za desktop upotrebu, kad pritom očigledno ni ne shvataš šta je desktop upotreba?

Uzgred, kako možeš da imaš nešto protiv nečega sa čim, po sopstvenim rečima, nemaš nikakvog iskustva?

Marko.
[ Dragi Tata @ 19.07.2004. 02:44 ] @
Marko, ne budi surov čoveče...
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 02:45 ] @
Kompjutere koristim od 1987.
Pure trolling.
Nadam se da nemaš nešto lično protiv mene?
[ markom @ 19.07.2004. 02:46 ] @
Ma znaš dokle su mi došli ti gurui... Zbog njih takvih, mi "stari" Linuxovci ispaštamo i stidimo se porekla ;-).

Jebote, ja sam Linux prvi put instalirao kad on ni u školu nije krenuo. 100%. Nego šta nego ću da budem surov. Do krajnosti.

Marko.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 02:50 ] @
Šta si instalirao?
UNICOS na CRAY 1?
Rođen sam 1974.
[ markom @ 19.07.2004. 02:55 ] @
Dobro, onda povlačim ono za školu :-)

Marko.

P.S. Ako te baš zanima, prva ozbiljna instalacija je bila prva instanca galeb.etf.bg.ac.yu mašine posle jedno 6 meseci igranja :-)

Mada, ovo busanje nema previše smisla, jer je to "moj tata je jači od tvog" kategorija. Dakle, vratimo se na argumente. Jel' ti ostao neki?
[ tdjokic @ 19.07.2004. 02:59 ] @
U skoli u koju ide moj mali rodjak i njegov brat, krov propusta, el.instalacija se pokvasi pa ne mogu da koriste gornji sprat, da ne bi izginuli. Sta mislite koliko ih boli sta bi imali na racunaru, kad bi imali racunar? Lepa je vasa diskusija, ali mi smo u mnogo cemu u kamenom dobu.

Drugo: 1970 godine, kad sam se ja zaposlio, licne dohodke su radile gomile sluzbenica, naoruzane MASTILJAVIM OLOVKAMA! Godine 1978, pozove nas sef iz kancelarija na drugom spratu u prizemlje, da 'iznesemo nesto'. Dole neki sto, sa nekom "sivacom masinom" na njemu, jedva smo cetvorica to izneli na drugi sprat - racunovodstvena masina iz DDR (pokojna Istocna Nemacka), cudo nauke! Na njoj su se koristili specijalni obrasci, kartonski ali su na jednoj ivici imali magnetni premaz, koji je mogao da pamti ne-znam-sta.

Sad se cudim: "MS Windows je super, ne treba nista drugo, ne treba nista novo, Linux je s*****, nula..." Jasno je da je MS Windows najrasireniji, najtrazeniji, najpoznatiji, ali progres je neumoljiv. Prirodno je da ce i MS Windows nastaviti sa razvojem, ali i drugi traze svoj deo kolaca, pa kako ispadne. Steta je da se korisnici raznih OS-a 'pljuju' medju sobom, umesto da saradjuju. Jeste da se sve vrti oko profita, ali ipak.. Kategoricko odbacivanje MS-a ili Linuxa je besmisleno, i jedan i drugi imaju vec svoje verne korisnike, i nece nestati preko noci. Neka deca u skolama sto pre pocnu da uce bilo sta, lako ce kasnije preci i na drugi OS, a ubedjen sam da je potreba da se upoznaju OBA, pogotovu za profi korisnike, iz dana u dan sve veca.
[ Reljam @ 19.07.2004. 03:04 ] @
Citat:
tdjokicSad se cudim: "MS Windows je super, ne treba nista drugo, ne treba nista novo, Linux je s*****, nula..."

Ma covece sto projektujes, ko je to ikada rekao?

Ceo problem je u ovima a la Bojan koji pricaju upravo tu pricu (samo na drugu stranu, jel) - ako je neko na ovom advocacy forumu iskljuciv, to je ta strana. Niko nikada ovde nije rekao da je 'Linux s*****, nula'. Ovde je vise borba protiv fanaticizma nego bilo cega drugog.

[Ovu poruku je menjao Reljam dana 18.07.2004. u 20:04 GMT]
[ markom @ 19.07.2004. 03:04 ] @
Citat:
ubedjen sam da je potreba da se upoznaju OBA, pogotovu za profi korisnike, iz dana u dan sve veca.


Tako je, a pre svega da se zna gde je kojem mesto. Šrafovi se ne zavrću čekićem.
@Reljam: bingo!

Marko.

[Ovu poruku je menjao markom dana 19.07.2004. u 04:05 GMT]
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 03:04 ] @
Argumente sam već izneo:

Linux je bolji od win u svakom aspektu.
Na starom MSDOS+Win3.1 korisnik je MORAO da zna neke stvari - da instalira antivirus npr.
Microsoftova politika je dovela do toga da jako puno ljudi vrlo malo zna o kompjuterima, smatrajući da su poslovi oko administriranja sistema potpuno automatski. Windows će, dalje, da ode na nerve svakom iskusnom korisniku.
Posledica:
Imamo preglomazni "user friendly" softver sa raznim vizardima koji su tu da zagorčavaju život jer se njima ionako ništa ne može da uradi.
Imamo OS koji je "user friendly" u smislu da se autokonfiguriše, a kad se zaglupi, možeš samo boga da moliš
Zato što MS j*** konkurenciju imamo malo konkurencije na tržištu i loš softver

PS: Konfiguracija cache-only bind servera nije nešto, ali nemam hardver (i fiksni IP broj) da bih zaista mogao da učim. Imam knjižaru, kompjuteri mi nisu posao.

EDIT: Nemam ja ništa protiv Windowsa, koga virusi usrećuju, slobodno može da ga koristi
:-D
[ degojs @ 19.07.2004. 03:16 ] @
Citat:
Microsoftova politika je dovela do toga da jako puno ljudi vrlo malo zna o kompjuterima

Microsoftova politika je dovela do toga da ogroman broj ljudi može da koristi računare. Naopaka politika možda? :)

A ko hoće da nauči više, nemoj samo da nam pričaš da ga Windows sputava, to je priča kakvu niko odavno nije odvalio ovde na Advocacy.

Citat:
smatrajući da su poslovi oko administriranja sistema potpuno automatski.

O čemu ti pričaš? Na Windowsu ima i, zamisli to, skriptovanja, a ti potraži pojmove kao WSH, cscript, WMI, ADSI.. pa nam javi kako ljudi ne znaju o tome ništa. Čudo pa znaju i da postoji :)
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 03:24 ] @
Ja da naučim kako se DNS (barem delom) podešava na Win, e pa trebao bi mi ili MS IIS ili DNS Commander (skupo,skupo).
To je razlog što NIKADA MS Windows neće da zaživi na višeprocesorskim (4+) sistemima poput IBM NUMAQ ili klasterima. Bil sve prodaje po procesoru...
Kada bi to što prodaje i bilo dobro, ajde de...
UNIX je mnogo bolji na serveru, to je neosporno.
Ono što je VEOMA važan aspekt UNIXa, posebno za obrazovanje (dosta je bilo digresije!) je to što se je vrlo malo promenio za 30 godina. Isto izgleda i ponaša se i na PC i na Earth Simulatoru. A onaj ko apsolvira XWindows desktop naći će da je Windows pesma. I slično UNIX+bind+vsftp+apache vs. MS IIS.

Upravo sam i odgovorio zašto je UNIX mnogo bolji obrazovni OS od Windowsa.

Dalje: Windows je vezan za X86 hardver, dok UNIX nije. I komercijalni UNIX sistemi su tu(sa podrškom kakvu korisnici MS Servera mogu samo da sanjaju, kada im se javi neka sekretarica da pruži "tehničku podršku" IBM AIX Solaris HPUX UNIXWARE-OpenUNIX,BSDOS 5.0....) Ja mislim da je IBM Server sa dvadesetak POWER CPU mnogo bolje rešenje od Xeon ili Operon klastera pod MS Datacenter server... i mnogo jeftinije(ne mislim na cenu hardvera, već hw+sw, da ne govorimo o KOMPETENTNOJ podršci od strane prodavca koju su velike firme itekako spremne da plate.U slučaju MS Servera tu se javljaju manje firme, ili samostalni konsultanti, a u biznis svetu to ipak ima manju težinu.Zato i NYSE koristi AIX).

Dalje, Linux je šansa da se ceo svet unificira oko jednog OS, UNIXa. Jedan svet, jedan sistem! Koliko bi to bilo olakšanje programerima, korisnicima, administratorima...
[ degojs @ 19.07.2004. 04:17 ] @
Citat:
A onaj ko apsolvira XWindows desktop naći će da je Windows pesma.


A koga ono-nešto boli da apsolvira XWindows? Pa u tome i jeste fazon.. :)

Stvar je u tome što to većinu ljudi uopšte ne interesuje. Ni DNS, ni IIS, ni ovo, ni ono.. Oni ljudi koje to interesuje, savladaće to i na jednom i na drugom - kako/kada im zatreba. Kome je to problem, ako hoće da nauči?

Citat:
Ono što je VEOMA važan aspekt UNIXa, posebno za obrazovanje (dosta je bilo digresije!) je to što se je vrlo malo promenio za 30 godina.


Koga ono-nešto boli da "nauči Unix" u školi? To se uči na fakultetima i to samo određenim. Šta pričaš..

Druga stvar, GNU's Not Unix/Linux nije Unix :)

Ajd pozdrav..
[ degojs @ 19.07.2004. 04:30 ] @
Citat:
Dalje, Linux je šansa da se ceo svet unificira oko jednog OS, UNIXa. Jedan svet, jedan sistem! Koliko bi to bilo olakšanje programerima, korisnicima, administratorima...

Pa već imamo Windows. Nas preko 90% koristi isti, a ti vidi šta ćeš.. A ovo što pričaš za programiranje, to je tek besmislica..

Citat:
U slučaju MS Servera tu se javljaju manje firme, ili samostalni konsultanti, a u biznis svetu to ipak ima manju težinu.Zato i NYSE koristi AIX

Evo šta koristi preko 50% od 1000 najvećih firmi u USA (ovaj link dušu nam je dao za ovaj forum):
http://www.port80software.com/...1000webservers/archive/200301/
Dole ispod imaš i linkove, tako da nemoj da nam pričaš da je namešteno :)

I vala.. pa ti vidi. To su male firme, male su zato što se razbacuju parama, ne smeta im BSOD svakih 2 minuta i slično tome..

A ja odoh na pivce :)
[ srki @ 19.07.2004. 04:54 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Dalje: Windows je vezan za X86 hardver, dok UNIX nije.
Nista se ti ne brini. Ako neki drugi hardver postane dominantan windows ce sigurno postojati za taj procesor. Vidim da ne znas da se windows nt sasvim uspesno vrti na DEC ALPHA masinama. Ali naravno to je malo trziste da bi placali tim koji ce to da odrzava. Kada neki procesor bude popularan onda ce i windows sigurno postojati za njega pa ne moras da se brines.

Citat:
Zato i NYSE koristi AIX.

NYSE koristi AIX pre svega zato sto im se to najvise isplati jer su oni koristili unix mainframe racunare i te programe koje su verovatno godinama pisali ce najlakse koristiti na unixu.

Citat:
Dalje, Linux je šansa da se ceo svet unificira oko jednog OS, UNIXa. Jedan svet, jedan sistem! Koliko bi to bilo olakšanje programerima, korisnicima, administratorima...

Isto to se moze reci i za Windows i bili bismo cak vise u pravu :)

Citat:
Molim? Windows je PATETIČAN OS, kako neću da se borim sa 1014 novih virusa mesečno i imam na kombjuteru backdoor ka NSA i CIA koristim UNIX.

Gori si od axez-a. Odakle ti ta paranoja?

Citat:
Microsoftova politika je dovela do toga da jako puno ljudi vrlo malo zna o kompjuterima, smatrajući da su poslovi oko administriranja sistema potpuno automatski.

Cek, oces da kazes da je pre 10 godina vise ljudi znalo nesto o kompjuterima a da su zbog MS-a sve pozaboravljali?
[ Zeljko Mitrovic @ 19.07.2004. 05:28 ] @
Citat:
Argumente sam već izneo:

Linux je bolji od win u svakom aspektu.


Stvarno jaki argumenti :-)
Pitam se samo sto onda trcis na Windows XP kada nesto ne radi na tom GNU/Linuxu.
[ srki @ 19.07.2004. 06:01 ] @
Da, cudno je to kako najvise problema sa BSOD i sa virusima imaju ljudi koji ne koriste windows a koriste linux. Ja koristim linux ali jos uvek nemam problema sa BSOD. Verovatno jos treba da prestanem da koristim windows i onda cu da osetim prosvecenje i shvatiti koliko sam imao problema sa virusima na Windowsu i koliko sam bio slep.
[ axez @ 19.07.2004. 09:23 ] @
Citat:
srki:Gori si od axez-a. Odakle ti ta paranoja?


Haha, ne ne, ne moze biti gori od mene....ne dam da niko bude gori od mene....ja sam najgori...;):):):)

Ajd ozbiljno ljudi, mislim citam ja ovo i ne petljam se jos uvek ali manite se tih gluposti.
Postoji skoro 100.000 virusa za DOS/win platformu, nije to paranoja, to je cinjenica.

A i backdoorovi su dokazani, prema tome manite se toga i drzite se neke druge price,
[ u_m @ 19.07.2004. 09:45 ] @
%win% - fraze ostavimo za neki drugi forum, jer da nemate piratski ne bi ga nikad ni vidjeli. Pa bi vas onda pitao..
[ markom @ 19.07.2004. 10:36 ] @
Milane, ja sam pre nekog vremena na ovom forumu ponudio IBM R40 laptop onome ko na mom računaru nađe piratski softver :-)

Nemoj meriti svet prema tebi.

Marko.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 11:38 ] @
Degojs,

Koga boli Windows da uči? To uopšte nije nikakav argument! Smešno!

Zeljko Mitrovic,

Ne koristim djubre od softvera! Smešno!

Pročitajte temu ponovo, pa se javite da razgivaramo, ako imate išta pametno da kažete!

(Ne svakako win je dobar jer ga 95 posto ljudi koristi. Nađite argumente)

Zaboga, niko ne veruje da stvarno nemam win na kompjuteru :-)

evo izlaza fdisk -l komande (imam samo jedan disk)

bash-2.05b# fdisk -l

Disk /dev/hda: 40.0 GB, 40020664320 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 4865 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/hda1 1 2 16033+ 83 Linux
/dev/hda2 3 533 4265257+ 83 Linux
/dev/hda3 534 783 2008125 83 Linux
/dev/hda4 784 4865 32788665 5 Extended
/dev/hda5 784 846 506016 82 Linux swap
/dev/hda6 847 4865 32282586 83 Linux

Nema particija sa Win, a? :-)

Zeljko Mitrovic,
kao što vidiš, stalno trčim na windows:-)

Ljudi, ovo nije mesto da se iznose ičije lične preference... Dajte argumente... Ko je rekao da se Windows vrti na Alphi... Molim, ta alpha mora da radi u little endian modu, jer NT nije portabilan. Postoji samo taj jedan port koga su jadni Microsoftovci nekako uspeli da zbudže, dalje:

VirtualAlloc() u Win32 će da alocira swap čak i ako ima stotina Mb slobodne memorije...ccc....Zato vam sistem stalno swapuje. Srećni ste, ako! Pogledajte izlaz free komande na Linuxu (256Mb) i pogledajte na linku kako sve izgleda... Ceo GUI+sistem jedva koristi 128Mb... Koliki vam je PAGEFILE.SYS u ovom momentu XPovci?
Koliko vam je puta IE pao dok ste surfovali danas... Meni je padao svakih 30 minuta...


[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 19.07.2004. u 14:11 GMT]
[ dinke @ 19.07.2004. 11:55 ] @
Bojane ... generacijo :))

Malo više argumenata a manje ličnih stavova. U protivnom dragi ćale će opet da krene sa generalizacijom i sve da nas svrstava u indijance.

@moderatori: Zašto je ova tema topovana ?
[ markom @ 19.07.2004. 12:10 ] @
Pa kad jeste... :-) Nego vam je poglavica malo odsutan :-). Žali se Windows banda stalno kako vam nedostaje kredibiliteta i težine...

Znaš, meni ovako ambivalentnom, stvarno tako izgleda :-). Štaviše, pravo je uživanje biti na strani bande. Prosto, uopšte ne moraš da pokrećeš bilo kakve argumente, tipa TCO da bi se raspravljao sa vama :-). Potpuno isto kao indijanci. NIKAKVE potrebe za artiljerijom nema ;-). Konjica je sasvim dovoljna.

Marko.
[ popeye @ 19.07.2004. 13:29 ] @
Pištolje na vodu za sve. Lakše se pljucka.
[ Dragi Tata @ 19.07.2004. 13:33 ] @
Citat:
dinke: Bojane ... generacijo :))
Malo više argumenata a manje ličnih stavova. U protivnom dragi ćale će opet da krene sa generalizacijom i sve da nas svrstava u indijance.


Eto, vidiš zemljak u čemu je poenta mog sprdanja sa Linuxom. Jebiga, OS kao OS, negde je dobar, negde je loš a često je potpuno svejedno koji ćeš da koristiš. Međutim, ovakvi indi... gurui su ono što daje posebnu čar advokatisanju. Evo, čovek nam crno na belo dokaza da NT ne može da trči na Alpha platformi, hehehe.

[ impaque @ 19.07.2004. 13:44 ] @
MS Denies Windows 'Spy Key'
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 13:51 ] @
Pfff - matoro, mislim da je vec odavno objasnjeno cemu je sluzio NSAKEY... naravno, argument je odlican za jeftin agit-prop Linuxa i komune :)

Onima koji znaju celu pricu je smesno kako neko to ponavlja posle 5 godina :)

Kako je lepo kad zajednica puca corcima, a posle MS optuzuje za FUD :-) A najveci FUD upravo siri linux komjuniti. Steva Balmer bi mogao da uci od njih :)
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 14:02 ] @
Dragi Tata,

Windows neće da radi ni na jednoj big endian platformi (MIPS-HOWTO) zato što je jako portabilan .-)
MS bi morao od nule da ga programira, a u tome je i poenta...
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 14:05 ] @
Ne troluj - NT sasvim lepo radi na MIPS platformi. NT arhitekturu nista ne sprecava da trci na MIPS-u. NT kernel je radjen u C-u, kao i ostatak sistema osim HAL-a, pa je portovanje na MIPS, kao i na Symbian/ARM vrlo lak posao (i vec uradjen)

Jedino sto je zavisno od platforme u NT-u je HAL (hardware abstraction layer)

To sto MS danas ne podrzava MIPS vise je cist market share merit - i los sales na toj platformi. Oni kljucni faktori koje zajednica ne razume ;)

To ne menja fakat da 95% desktop korisnika i dalje koristi Windows :-)



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.07.2004. u 16:09 GMT]
[ popeye @ 19.07.2004. 14:09 ] @
Ivane, prodivani na srbskom malo, meraka radi. Mnogo tih amerikanskih izraza. :)
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 14:13 ] @
Ma NT ima skroz moderan kernel hibridne arhitekture - za sisteme za koje je dizajniran, i u nekim stvarima je godinama ispred tog Linuxa, sto i nije tesko uposte.

Da ne ulazim u preterane detalje - NT sistem je C platforma, dok je asemblerski deo u HAL pod-sistemu, tj. "virtuelnom PC-ju" koji sluzi za apstrakovanje hardvera, kako ostatak OS-a ne bi zavisio od toga.

Dakle, jedino ti treba optimizovani kompajler i HAL modul da trcis na drugom sistemu - a dokaz za to su Windows sistemi koji rade na MIPS (do NT4), Alpha (do NT4) i PPC sistemima, kao i embedded Windows koji radi na ARM i ostalim DSP sistemima.

Naravno da NT nije najbolji za embedded sisteme - daleko od toga, ali ipak radi, i to sasvim zadovoljavajuce za ono sto je dizajniran (multimedia i mobile app, znaci ne time-critical sistemi, mada postoje RTOS dodaci i za to)

Uostalom, na netu kruzi Win2000 source, pa se ljudi mogu uveriti u cemu je pisan i kako izgleda NT kernel i sistem.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.07.2004. u 16:16 GMT]
[ markom @ 19.07.2004. 14:15 ] @


> 10:20 AM Sep. 03, 1999 PT

Ne, stvaaaarno :-). Jel' ako ja sad izvadim iz nekog naftalina da Linux neće da se kompajlira Cyrix procesoru relevantno?

Informacija u članku je iz prošlog veka.

Marko.
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 14:19 ] @
Nije to trolovanje. MIPS Magnum je trebao flash firmvera da se NT pokrene (za prelazak u little endian mod) i flash ponovo da se startuje IRIX u big endian modu. (MIPS-HOWTO)
Zamisli dual boot na takvoj mašini, prvo što flash eeproma može i da ne uspe.
Linux podržava i little endian (i386) i big endian (68k naprimer).
Uostalom koga briga za NT kad nam i onako ne treba. Doći će vreme kada ćeš i ti tvoj privatni riratski XP morati da plaćaš, ili da ideš u zatvor. XP ne košta jedan evro koliko je narezani disk! Da ne govorim o nečem malo ozbiljnijem (MS Datacenter server) koji podržava neke mogućnosti kao i linux-solaris (load balancing, clustering) ali ne i mnogo toga čto podržavaju samo linux i solaris (network device bonding - mogućnost da više mrežnih kartica služe za vezu na jedan kompjuter, npr 5x1Gbit).
Dalje, multicasting omogućava da se tačno limitira bandwidth netw kartice, MS proizvodi možda imaju iste mogućnosti, ali u klasi Advanced server/Datacenter server, AS košta 10000 evra po procesoru, da staviš to na IBM NUMAQ sa 64 procesora treba 640000 evra.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 14:25 ] @
Ti bas imas iskustva o data-centrima, jel to od kucne administracije DNS servera? :)

Tu pricu ti pricaj nekom drugom, pred spavanje. Vasa prica je odlicna i lepa, samo vas konkretne cifre jednostavno demantuju :)

Vidim poredis Linux i Solaris :) Na tvoju zalost, prica o slicnosti se zavrsava kad se predje na nesto drugo osim DNS administracije :)

Citat:
Uostalom koga briga za NT kad nam i onako ne treba. Doći će vreme kada ćeš i ti tvoj privatni riratski XP morati da plaćaš, ili da ideš u zatvor.


Moj privatni XP nije piratski, imam jedno 5-6 XP instalacija i sve su placene, kao i sav ostali softver na njima. Ne znam sto je tebi XP sinonim za pirateriju - normalno je kupiti SW i koristiti support ako neces da budes guru :)

[ markom @ 19.07.2004. 14:27 ] @
Momak... Zalaziš u opasnu teritoriju... Na stranu što još treba da se rodi PC koji može da radi sa 5x1Gb/s, ali ovo:

Citat:
Dalje, multicasting omogućava da se tačno limitira bandwidth netw kartice


je glupost kolosalnih razmera. Znaš li ti uopšte šta je to multicast i čemu služi?

Što se tiče device bondinga, pogledaj malo bolje kako to radi i kakav uticaj ima na procesor na mašini na kojoj radi, tj. po kom osnovu se taj saobraćaj raspodeljuje po interfejsima. Kad skontaš kako to funkcioniše, onda ćeš i da shvatiš zašto je 5x1Gb/s bajka :-). No, naravno, Linux guruima je potpuno nejasno zašto Cisco ruter košta $30000+, kad sve to Linux može i besplatno. Zar ne? :-)

Ponavljam opet, nemoj meriti po sebi ko ima plaćeni, a ko piratski softver. Isto tako, nemoj meriti po sebi to da je €10000 mnogo novca. Ne, naprotiv, €10000 je mizerna količina novca u normalnom biznis svetu. €640000 je zanimljiva cifra za jedan računar. Za manje para od toga je firma za koju sam radio kao network architect napravila sistem koji proizvodi onoliko para mesečno... (tips.dk).

Svet je veći od tvog sela :-)

Marko.

[Ovu poruku je menjao markom dana 19.07.2004. u 15:33 GMT]
[ bojan_bozovic @ 19.07.2004. 14:32 ] @
Pametnome medju budalama nije mesto. Čao trolovi!
[ markom @ 19.07.2004. 14:34 ] @
Sledeći.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 14:35 ] @
Oho... jos jedan suicid :)

Ok, mozda se javi kad instalira kucnu mrezu... i kad otkrije linux sw routing :) Al ce Cisco da propadne tad...
[ popeye @ 19.07.2004. 14:39 ] @
Sram vas bilo.
[ srki @ 19.07.2004. 14:41 ] @
Marko, ubio si ga. Pa sta sada da radimo ?
[ markom @ 19.07.2004. 14:42 ] @
Nas? Čekaj, stani, vidi gledaj... Lepo sam rekao čoveku da iznese jedan argument. Em nije izneo ni jedan, em ne ume da se odluči koju bitku bije. Da l' bije desktop, da l' enterprise bitku. Mislim, ajde stvarno nema smisla :-).

@srki: evo, neću više :-)

Marko.
[ Dragi Tata @ 19.07.2004. 14:44 ] @
Ih, jedan guru manje. A taman je naučio da podesi ćirilicu na Slacku, nesrećnik.
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 14:45 ] @
Pa znas vec Markome da je Linux univerzalno i besplatno resenje za sve - od iPod-a (80% real time playback... he he he), preko PC rutera, pa sve do enterprajza ;-)

I veliki Guru je rekao da postoji enterprise 386sx market za Linux... dakle, Cisco i MS su muerte... :) Jos kad kinezi omasove dragon chip (kineski MIPS klon)... gotovo!

Dragon-CPU i Linux ce pobediti zli imperijalizam... smrt fasizmu :)
[ impaque @ 19.07.2004. 14:57 ] @
markom:
Setimo se vuka i menjanja dlake i ćudi, stvaaaarno... Isto važi i za Cisco backdoor passworde koji ne mogu da se promene. Čari proprietary i zatvorenog, a?

Izgleda da i ti sa tim ciframa meriš prema sebi, tj. selima za koje si radio.

Večita tema ovde je da li malim preduzećima u Srbiji može da bude isplativo licencirano Microsoft rešenje uz propratni softver. Naravno, sad će gomila ljudi iz Windows tabora da uleti sa pričom "imate OpenOffice i Mozillu na Windowsu...", ali i sami znate da je za očuvanje zdravlja Windows sistema, između ostalog, potrebno daleko više. Tu se nalaze stvari poput firewall-a, antivirus softvera, pa onda gomila shareware sitnica... To što neki imaju para za tako nešto, super, ali shvati da većina, prosto, nema, niti smatra da za to treba dati toliku i toliku sumu novca.

GNU/Linux je daleko od savršenog, ali je makar situacija sa njim, ma koliko pružao, "nema laži, nema prevare". Sad će da ispadne da vi na ovom forumu obarate celu marketing šemu MS-a, ceo FUD koji se sprovodi godinama, celu priču sa MS monopolom koji po vama ne postoji, sve laži koje su prosipane koliko već i MS će da ispadne diiivan i sjaaajan? Monopol sam po sebi ne znači puno, ali kad se iskoristi na pravi način itekako znači: feature na kašičicu (WOW, sad je odjednom ovaj SFU svetsko čudo! Dobro su se setili...), prepravljanje samo kad baš mora, bugovi, rupe, zakrpe, all that jazz, a svi i dalje ćute i trpe. Svi znate za izraz heroin ekonomija i kako smo došli dovde. Neko je pomenuo support... Gledao sam baš koliko poziva smete da uputite podršci kad licencirate softver. Nekoliko puta? Smeh. ;) Priča kako nema podrške za OSS je jako pogrešna: postoje firme koje vrše te usluge.

Poenta je sledeća: nekom je Windows dobar, nekom je GNU/Linux, nekom je nešto treće. Možda je ustvari pitanje šta loše i koliko loše možemo da trpimo od naših operativnih sistema? Nekom je rad u Windowsu udoban i navikao se na isti pa može da pretrpi ponekad neki worm/virus udar i krah neke aplikacije u pogrešnom trenutku. Nekom cela priča sa MSom isuviše "smrdi" i oseća se prevarenim, pa koristi GNU/Linux ili neki drugi UNIX (klon), pod kojim se ponekad namuči da natera neki drajver, da podesi X kako njemu odgovara ili da prekroji neki detalj u aplikaciji kako njemu odgovara...
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 15:15 ] @
Citat:
markom:
Setimo se vuka i menjanja dlake i ćudi, stvaaaarno... Isto važi i za Cisco backdoor passworde koji ne mogu da se promene. Čari proprietary i zatvorenog, a?


Ces ces... koliko se secam nije u pitanju Cisco proizvod vec nesto sto su nasledili od firme koju su kupili, i nije bio ruter - i to je vrlo brzo otkriveno...

Budimo ipak realni :-) Ciscu zaista ne trebaju backdoor passwordi, kao ni MS-u uostalom ;)

Citat:
Večita tema ovde je da li malim preduzećima u Srbiji može da bude isplativo licencirano Microsoft rešenje uz propratni softver. Naravno, sad će gomila ljudi iz Windows tabora da uleti sa pričom "imate OpenOffice i Mozillu na Windowsu...", ali i sami znate da je za očuvanje zdravlja Windows sistema, između ostalog, potrebno daleko više. Tu se nalaze stvari poput firewall-a, antivirus softvera, pa onda gomila shareware sitnica... To što neki imaju para za tako nešto, super, ali shvati da većina, prosto, nema, niti smatra da za to treba dati toliku i toliku sumu novca.


A ima para da se placaju skupi Linux administratori (kojih ima manje) i skupe obuke radnika za Linux softver (kojih isto ima manje) i da se nadomsecuju problemi sa razmenom podataka sa drugim firmama... ili nedostatak nekog softvera koji je neophodan firmi?

I nepostojeci support na srpskom.. mislim... :)

Firewall... ne treba ti ni jedan, firewall postoji u svakom normalnom ruteru koji koristis za NAT - svaki bogovetni DSL/ISDN/Cable ruter ima i firewall u sebi.

I, na kraju, TCO je zavistan od studije slucaja - nekoj firmi Linux moze biti jeftiniji - nekima ne - ovo pricanje je samo mlacenje prazne slame svih nas bez konkretnih cifri.
[ Dragi Tata @ 19.07.2004. 15:22 ] @
Mene samo čudi zašto oni guraju Linux u firme. Firme su leglo korupcije i eksploatacije radničke klase. Pravi gurui bi trebalo da se zalažu da se GNU\Linux uopšte ne koristi u firmama, već samo u neprofitnim organizacijama.
[ markom @ 19.07.2004. 15:23 ] @
Citat:
Firewall... ne treba ti ni jedan, firewall postoji u svakom normalnom ruteru koji koristis za NAT - svaki bogovetni DSL/ISDN/Cable ruter ima i firewall u sebi.


Pritom čak i lowend Cisco ruteri imaju NBAR (Network Based Application Recognition), koji može da se koristi za zaustavljanje trojanaca i sličnih sranja.

Windowsov problem nije softver, već clueless administratori. Da ne kažem, gurui.

Marko.
[ dinke @ 19.07.2004. 15:57 ] @
Citat:
Dragi Tata:Pravi gurui bi trebalo da se zalažu da se GNU\Linux uopšte ne koristi u firmama, već samo u neprofitnim organizacijama.

Pazi da te veliki Guru ne vidi, inače si naj*bao.
[ popeye @ 19.07.2004. 16:09 ] @
Oni su u dosluhu.
[ Časlav Ilić @ 19.07.2004. 16:10 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Dragon-CPU i Linux ce pobediti zli imperijalizam... smrt fasizmu :)

„Partija Linusa, snaga narodna!“ (http://www.kuznetsov.uklinux.n...per/linux-2/linux-tux-cccp.jpg) :)))

Citat:
markom:
Da li je moguće da od svih ovih Linux gurua zaista ni jedan ne ume da da jedan smislen argument zašto je Linux bolji od Windowsa na desktopu? Ja stvarno ne mogu da poverujem ... :-)

Evo, ja ću da probam :) Da bude jasno, čak i sa serijom 9n Vindouza nisam imao nekih većih problema u pogledu stabilnosti, sporine ili virusa, a kamoli sa IksPeom koji mi je za šest meseci intenzivne upotrebe u tom smislu radio savršeno. Umesto toga, evo nekih sitnica čisto korisničke prirode koje sam i do sada navodio:

- Upotreba tastature pod Linuksom mi je mnogo zgodnija: http://www.elitesecurity.org/poruka/366558

- Klipbord i U/I zahvati: http://www.elitesecurity.org/poruka/366873 Da ne zaboravim ovde ono što ne pomenuh u navedenoj poruci: kombinovano kopiranje/nalepljivanje teksta srednjim dugmetom miša. Ovo mi baš žešće pasuje :)

- Upravljanje sesijama: http://www.elitesecurity.org/poruka/375984

- Standardizacija čistog teksta na UTF8: Pod Linuksom gotovo da se drugi formati teksta više i ne koriste ozbiljno. Sve, ali sve, novo radi se u UTF8 i time se izbegavaju sve one gluposti sa osmobitnim rasporedima, bez gubitka funkcionalnosti ne-unikod alata.

- Lokalizacioni podsistem: Svaki korisnik na sistemu može da izabere svoj jezik; vrlo lako lokalizovanje programa upotrebom sistema gettext (programi pod Vindouzom uglavnom koriste kataloški sistem sa brojevima poruka, što otežava programiranje i time čini da je mnogo manji broj programa spreman za lokalizaciju); ako uspem da proguram jedan dodatak sistemu prevoda, uskoro će početi da se rešavaju i problemi „indijanskih“ prevoda tipa „Veza ka Direktorijum“, „Sakrij Statusna traka“ i sl.
[ Dragi Tata @ 19.07.2004. 16:11 ] @
@dinke: Hehehe, ne pratiš Advocacy.
[ dinke @ 19.07.2004. 17:50 ] @
Citat:
Časlav Ilić: Standardizacija čistog teksta na UTF8: Pod Linuksom gotovo da se drugi formati teksta više i ne koriste ozbiljno. Sve, ali sve, novo radi se u UTF8 i time se izbegavaju sve one gluposti sa osmobitnim rasporedima, bez gubitka funkcionalnosti ne-unikod alata.

Pa, biće da Linuxaši više čitaju Joel-a :)

http://www.joelonsoftware.com/articles/Unicode.html

Citat:
So I have an announcement to make: if you are a programmer working in 2003 and you don't know the basics of characters, character sets, encodings, and Unicode, and I catch you, I'm going to punish you by making you peel onions for 6 months in a submarine. I swear I will.


[ markom @ 19.07.2004. 18:10 ] @
Pa ne stvarno, ja ne znam čemu toliki fuss oko junikoda. Ako se ne varam to ima i Windows95, zar ne? Office paketi to potpuno lepo rade... Čak i Notepad.

Pritom običan korisnik, poput mene, uopšte ni ne zna da tako nešto postoji ...

Marko.
[ VRider @ 19.07.2004. 20:42 ] @
Ala vi sibate po tastaturi...
Boki je pokusao da otvori oci MSovcima, ali nije uspeo... Steta... Taktika mora biti promenjana! Umesto napada sirokih razmera, treba preci na cuvene gerilske metode. Napadi u mali grupama visoke mobilnosti, tamo gde se neprijatelj najmanje nada, i brzo povlacenje iz opasnog podrucija... Da! To je to! Long live Linux...
[ popeye @ 19.07.2004. 21:00 ] @
Citat:
markom: Pa ne stvarno, ja ne znam čemu toliki fuss oko junikoda. Ako se ne varam to ima i Windows95, zar ne?


Daj Marko, ne zezaj. O važnosti Junikoda bi na primer trebalo upitati web developere za mišljenje.

Pogledaj samo windows kodne strane i probleme sa njima. Naime, u firmi se odskora u test fazi koristi određena VB aplikacija iza koje je MS SQL. Radi kako treba samo kada su regional options podešeni na Serbian, a tastatura na Serbian Latin. Ako ta dva uslova nisu ispunjena, tu i tamo dolazi do pucanja i raznih grešaka (obično pri unosu podataka).

Možda je greška do programera - ne znam, ali možeš misliti kakvo mišljenje mogu imati o njemu, platformi i aplikaciji.
[ impaque @ 19.07.2004. 21:18 ] @
Citat:
Ivan Dimković:
A ima para da se placaju skupi Linux administratori (kojih ima manje) i skupe obuke radnika za Linux softver (kojih isto ima manje) i da se nadomsecuju problemi sa razmenom podataka sa drugim firmama... ili nedostatak nekog softvera koji je neophodan firmi?


O, kakve li tek nebulozne argumente ti navodiš.

Linux administratori koštaju manje-više kao i Windows administratori, a obuke radnika, heh, pa ako mogu da plaćaju Žarka Radosavljevića (hahaHAHA!) da ih "obuči", mogu da plate par Linux Gurua da ih obuče da klikću po OpenOffice-u i Mozilla Firefox-u/Thunderbird-u i sve to za manje pare nego za komercijalne ekvivalente softvera. Na adminu je da podesi sva grafička okruženja na svim radnim stanicama i živi bili. Razmena podataka? Nedostatak softvera? 99% razmene podadaka se vrši preko mail-a, pdf-a ili nekog OpenOffice podržanog formata. Ih, ako je baš toliko neophodna Windows-only razmena podataka ili native Windows aplikacija, nek kupe jedan Win2k i nek "razmenjuju" sa njega i rade to nešto Windows-specific na njemu (ovo naravno nije slučaj za recimo dizajnerske firme koje su prvenstveno pod piratskim Windowsom i piratskim Photoshopom i sl).

Iz tvoje poruke se izvlači zaključak da su svi rođeni sa znanjem Windowsa, a da Linux etc. mora da se uči i da se debelo plaća obuka za isti. Ma daj. I ptičice na grani znaju da kad lepo podesiš Linux desktop 99% posla možeš da radiš na njemu. Kažeš sekretaricama: "od danas OpenOffice!" i ima da pevaju. ;P

Naravno, u Linuxu nemaš Photoshop, AutoCAD i Visual Studio, ali ako ni ne radiš u dotičnima stvarno nema više razloga da ne koristiš Open Source alate u office okruženjima uz dobrog admina. Uostalom, ako koristiš gorenavedeni softver, onda to i nije office, već studio ili programerska kuća, zar ne?

Ihaj, Cisco "nasledio" backdoor password? Hahahhah ;))) Čekaj, gde je tu QA? Za te pare bolje bi bilo da nema backdoor passworde. Naravno, slažem se sa tobom da ni njima ni MSu ne trebaju — ali šta vredi što mi to mislimo kad su naprosto oni već tamo...
[ impaque @ 19.07.2004. 21:25 ] @
Citat:
markom: Pritom čak i lowend Cisco ruteri imaju NBAR (Network Based Application Recognition), koji može da se koristi za zaustavljanje trojanaca i sličnih sranja.


Wow. A to zadovoljstvo košta koliko? I jesi li siguran da nema backdoor? ;P
[ tdjokic @ 19.07.2004. 21:32 ] @
Ne razumem se bas, ali mi se cini da bi ovo moglo ovde... http://www.distrowatch.com/weekly.php?issue=20040719#4

Internet Explorer Living On Borrowed Time?

Just when you thought that Microsoft might finally be getting its act together in terms of security, someone comes along and pours cold water on the whole idea.

It's no secret that many of the security holes in Windows are a direct result of Microsoft's decision to co-mingle Internet Explorer's code base with that of the operating system. This is the very opposite of the traditional modular approach of Unix programming. The deeper you integrate a program into the operating system, the likelier that a programming bug will have far-reaching ramifications that no one foresaw. It also means that fixing one simple bug could trigger a whole new slew of bugs. Thus when a security exploit is discovered in Internet Explorer, Microsoft's programmers (who by all accounts are actually quite good at their job) are forced to spend a huge amount of time testing to make sure that their patch won't create a worse problem than it solves.
............. (ima josh)
[ degojs @ 19.07.2004. 21:38 ] @
Citat:
99% razmene podadaka se vrši preko mail-a, pdf-a ili nekog OpenOffice podržanog formata.


Aha. Malo sutra. Vrši se razmena podataka i preko tih formata (PDF) ali da je u pitanju 99% nema govora. Potpuna kompatibilnost sa Office formatima je u najvećem broju firmi jednostavno imperativ, bar ovde. Ne kažem da je to dobro, ali ne možemo da se okružimo zidom i pravimo se da svet oko nas ne postoji. Kako ćemo da radimo onda? :)

Citat:
Uostalom, ako koristiš gorenavedeni softver, onda to i nije office, već studio ili programerska kuća, zar ne?


Ma šta pričaš ti bre? :)
Znaš li ti koliko su neki CAD/CAM (npr. AutoCAD, MasterCAM) alati u upotrebi po raznim firmama koje se bave građevinom ili mašinstvom ovde? O specijalizovanim aplikacijama da ne pričam. Nema ih bre na Linuxu. Nema... al' ne vredi vama pričati.

Da je prelazak na Linux tako jednostavna stvar i sa još svim tim kao prednostima, pa što ti misliš da bi neko bio lud da plaća bilo šta? Jeste, svi ludi, pa vole da daju pare..
[ Ivan Dimkovic @ 19.07.2004. 21:43 ] @
Citat:
Iz tvoje poruke se izvlači zaključak da su svi rođeni sa znanjem Windowsa, a da Linux etc. mora da se uči i da se debelo plaća obuka za isti. Ma daj. I ptičice na grani znaju da kad lepo podesiš Linux desktop 99% posla možeš da radiš na njemu. Kažeš sekretaricama: "od danas OpenOffice!" i ima da pevaju. ;P


Odlicno - kad to uradis, i sve prodje kako treba, napisi jedan lep clanak o tome, i na kraju stavi koliko para stedis u odnosu na proslu godinu sa windowsom. Napisi da bude bas onako socno... recimo:

3 Kvartal 2005 - IT troskovi toliko i toliko, razmenjeno N mailova, procesirano Y dokumenata, produktivnost radnika povecana za Z %

u odnosu na 3 Kvartal 2004...

Do tada....

[ axez @ 19.07.2004. 22:52 ] @
Citat:
degojs: Ma šta pričaš ti bre? :)
Znaš li ti koliko su neki CAD/CAM (npr. AutoCAD, MasterCAM) alati u upotrebi po raznim firmama koje se bave građevinom ili mašinstvom ovde? O specijalizovanim aplikacijama da ne pričam. Nema ih bre na Linuxu. Nema... al' ne vredi vama pričati.

Da je prelazak na Linux tako jednostavna stvar i sa još svim tim kao prednostima, pa što ti misliš da bi neko bio lud da plaća bilo šta? Jeste, svi ludi, pa vole da daju pare..


Ma sta sad ti pricas??
Postoje native Linux verzije ProEngineer, Microstation..itd
Placaju se ko verzije za bilo koju drugu platformu a to je odlicna stvar....profesionalan, komercijalan softver, Degojs...zamisli...postoji za Linux.
[ srki @ 19.07.2004. 23:04 ] @
Citat:
impaque: O, kakve li tek nebulozne argumente ti navodiš.

Navodi sasvim realne argumente. I cak nije navodio arguemnt nego je postavio pitanje na koje ti nisi odgovorio.

Citat:
Linux administratori koštaju manje-više kao i Windows administratori

Nije tacno. Po skolama cesto profesori administriraju racunare (makar je tako bilo u mg) i svi znaju da koriste dos i windows a ovako bi morao da im placas obuku za linux. Takodje sve druge profesore koji koriste tu mrezu bi morao da obucavas. Jos ako dodamo nedostatak strucnih programa koje bi mnoge usmerene skole koristile, eto belaja...+ nepotpuna kompatibilnost sa office formatima pa ponekad ne moze da se procita svaki dokument koji dobijes....
Najveci problem je na fakultetima gde za linux nemas sve potrebne programe koji se koriste za gradjevinu, arhitekturu, masinstvo, elektrotehniku, medicinu itd..

Citat:
Iz tvoje poruke se izvlači zaključak da su svi rođeni sa znanjem Windowsa
Ne, ali sigurno vise znaju Windows od Linuxa. Retko kome je linux prvi operativni sistem.

Citat:
Kažeš sekretaricama: "od danas OpenOffice!" i ima da pevaju. ;P

Ima da kukaju!

Ajde lepo kako ti je Ivan rekao da izracunas koliko bi kostala promena na linux pa onda da pricamo sa argumentima...
[ degojs @ 20.07.2004. 03:37 ] @
Citat:
axez
Ma sta sad ti pricas??
Postoje native Linux verzije ProEngineer, Microstation..itd
Placaju se ko verzije za bilo koju drugu platformu a to je odlicna stvar....profesionalan, komercijalan softver, Degojs...zamisli...postoji za Linux.


Programi koje sam nabrojao ne postoje. Prvo to da razjasnimo.

Samo ti meni nađi kompaniju koja posluje na Linuxu.. Možda i neđeš neku, ali nema šanse da se uopšte i poredi sa Windowsom. Ako neki program i ima, šta je sa ostalima? Da neće možda da resetuju računare pa podižu Windows?

Ovde imam ama baš dosta ljudi koje znam još sa studija, sad rade i svi koriste na poslu Windows i određene aplikacije. Za Linux većina nije ni čula. Ili ako je čula, a to je onda baš ono: "Čula si ti Danice za Vinču k'o što si čula i za Madagaskar."

Ja sam ti lepo rekao koje programe ljudi koriste: MasterCAM, AutoCAD, ArchiCAD, 3D Studio.. mogu još da se raspitam.

O drugim kompanijama gde se koriste specijalizovana rešenja, pa tek to bolje da ne pričamo.

Šta misliš što u Minhenu teraju Windows na VMWare na Linuxu?
[ srki @ 20.07.2004. 14:27 ] @
Citat:
dinke:
Citat:
Dragi Tata: Pravi gurui bi trebalo da se zalažu da se GNU\Linux uopšte ne koristi u firmama, već samo u neprofitnim organizacijama.

Pazi da te veliki Guru ne vidi, inače si naj*bao.


Sve je poteklo od ove poruke.
[ impaque @ 20.07.2004. 16:50 ] @
Citat:
degojs: Aha. Malo sutra. Vrši se razmena podataka i preko tih formata (PDF) ali da je u pitanju 99% nema govora. Potpuna kompatibilnost sa Office formatima je u najvećem broju firmi jednostavno imperativ, bar ovde. Ne kažem da je to dobro, ali ne možemo da se okružimo zidom i pravimo se da svet oko nas ne postoji. Kako ćemo da radimo onda? :)


Khm khm, OpenOffice? Koji pritom ima fenomenalan export u PDF...

Citat:
Ma šta pričaš ti bre? :)
Znaš li ti koliko su neki CAD/CAM (npr. AutoCAD, MasterCAM) alati u upotrebi po raznim firmama koje se bave građevinom ili mašinstvom ovde? O specijalizovanim aplikacijama da ne pričam. Nema ih bre na Linuxu. Nema... al' ne vredi vama pričati.

Da je prelazak na Linux tako jednostavna stvar i sa još svim tim kao prednostima, pa što ti misliš da bi neko bio lud da plaća bilo šta? Jeste, svi ludi, pa vole da daju pare..


Nisi me razumeo, ja sam i rekao da ih nema na Linuxu. Ali, ako je reč o najviše prisutnom prosečnom office-u, gde se kuckaju dokumenta, odgovara na mail, ažurira sajt i slično, OSS radi posao.
[ markom @ 20.07.2004. 16:53 ] @
Khm khm, PDF koji inače sa sobom nosi informacije o, recimo, izmenama i dopunama tekastova (track changes), ili hijerarhijski organizovane stilove?

Marko.
[ srki @ 20.07.2004. 17:17 ] @
OpenOffice ipak ne moze sve da otvori tako da bi u nekim slucajevima imali problema kada prime dokument u nekom MS formatu koji ne mogu lepo da vide...

impaque, necu nista da tvrdim i evo reci cu da si mozda u pravu i da bi se mozda isplatilo staviti linux po fakultetima i skolama i u drzavnim ustanovama ali ipak niko nije ponudio konkretnu ponudu sa cifrom koliko sve to ispada....
[ impaque @ 20.07.2004. 17:19 ] @
The why and how of Linux migration:
Citat:
Where doesn't Linux make sense? At present, Linux doesn't make sense in the following scenarios: as the sole PC operating system for most home users; in situations where extensive use is made of heavyweight Windows-based graphics applications whose performance would suffer under emulation; on power-user workstations and laptops, as these users often run esoteric applications for which there are no Linux equivalents, or may want maximal freedom in changing their application and system settings.


The TCO question: Can Linux beat Microsoft?... Zanimljivo.
[ impaque @ 20.07.2004. 17:36 ] @
markom:
Ovo i ovo? A možda ovo?

OOWriter ima te mogućnosti. Napišeš dokument i eksportuješ ga u PDF. Sad, za to što PDF ne može da nosi te informacije kriv je Adobe, a ne OpenOffice i GNU/Linux. Pritom ne vidim poentu u stilovima u PDFu? Ono što je u PDFu već sadrži stilove u akciji, a možeš da uzmeš originalni dokument i promeniš stilove, pa eksportuješ opet jednim klikom. Prosto.

Koje cepidlačenje... Sad ispada da je i PDF s*****?
[ Dragi Tata @ 20.07.2004. 17:43 ] @
@impaque

Uopšte nije poenta ko je kriv (student nije zapalio žito), ali OO nije zreo za poslovnu upotrebu. Koristim ga ja kući, i to je simpa proizvod, ali jednostavno za korporacije ne pije vodu.
[ degojs @ 20.07.2004. 18:02 ] @
impaque..

Na nedavnoj prezentaciji novog hardvera i softvera iz Apple-a, pored svega i svačeg, predstavili su i neke nove aplikacije za MacOS X. Kada se završilo sa predstavljanjem novina koje će doći sa MacOS X Tiger (digresija: tako će se dobiti i pretraga u stilu onog što MS najavljuje za Longhorn, te vidimo da je takvo pretraživanje samo Linuxovcima bezveze i bespotrebno.. :), počelo je sa predstavljanjem softvera koji ne proizvodi Apple.
Prva stvar koja je predstavljena, a uradio je to lično Stiv Džobs, jeste nova verzija MS Office-a za MacOS X. Pri tom je baš pohvalio isti i čak se hvalio da mu je Gejts nedavno rekao kako je Mac poslovna jedinica u Microsoftu izuzetno uspešna, čime je naravno hteo da kaže - biće još verzija, ne brinite.

Toliko o tome koliko je bitna potpuna kompatibilnost sa istim.
[ impaque @ 20.07.2004. 20:28 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Uopšte nije poenta ko je kriv (student nije zapalio žito), ali OO nije zreo za poslovnu upotrebu. Koristim ga ja kući, i to je simpa proizvod, ali jednostavno za korporacije ne pije vodu.


Ali po čemu nije zreo? Meni se baš dopao. ;) Šta mu ti konkretno zameraš?

degojs:
Simpatično. Pa?
[ degojs @ 20.07.2004. 21:27 ] @
Citat:
degojs:
Simpatično. Pa?


Ne znam šta tačno nije jasno u toj priči? Trebali bi pitati Stiva zašto je dao toliki značaj tome što će MS i dalje da izdaje Office za MacOS.

Pozdrav
[ impaque @ 21.07.2004. 00:44 ] @
Ne znam samo šta i u kolikoj dozi je tu alarmantno i/ili značajno za svet i vaseljenu...

Da javljamo dev timu OpenOffice-a da obustavi sve zato što je Stiv podržao MS? Da javljamo svim kompanijama koje koriste OO u većoj ili manjoj meri da su debili što to rade zato što je, opet, Stiv podržao MS? Šta?
[ Dragi Tata @ 21.07.2004. 01:43 ] @
Citat:
impaque: Ali po čemu nije zreo? Meni se baš dopao. ;)


Ako se sprdaš, priznajem da je duhovito.
[ dominus @ 29.07.2004. 02:55 ] @
eeeeeee .... Da je Be Inc. kupljen od strane Sony-ja ili Apple-a, a ne prodat u bescenje Palm-u, stvari bi bile totalno drugacije

Kucali bi u nekom novom Gobe Productive-u, a surfovali iz Opere ili NetPositive-a :)

I Linux i Windows (posebno poslednje verzije) su nekakao bloated sto se tice Desktop-a ( ja volim mali sistem koji se brzo odaziva i na nesto starijem hardveru), ali sta da se radi kad realna alternativa ne postoji, mozda QNX, ali njegova interesna sfera definitivno nije desktop ... Videcemo sta ce Haiku(ex OpenBeos) da postigne .... ali to nece biti skoro :(
[ electrobuka @ 15.12.2004. 13:54 ] @
mozda ste svi vi pametniji od mene ali moj linux sam radi mount i unmount
na windowsu nemam virusa trenutno
a kernel ne znam da kompajliram tako da ni sa tim nemam problema

i jos da dodam da koristim mandrake 10.0 powerpack i na njemu nema virusa a nisam imao virusa ni na prethodnim distribucijama koje sam koristio za razliku od windowsa koji zakaci barem 1 virus mesecno cak i pored redovno azuriranog antivirusa marke kaspersky
[ Sundance @ 15.12.2004. 20:48 ] @
Citat:
electrobuka: mozda ste svi vi pametniji od mene ali moj linux sam radi mount i unmount
I moj vindoze. I to jos od '95.

Citat:
i jos da dodam da koristim mandrake 10.0 powerpack i na njemu nema virusa


http://www.mandrakesoft.com/security/advisories?dis=10.0

Al smo busni, uuu. Kako znas da nemas neki virus, jeli imas antivirus?

Citat:
a nisam imao virusa ni na prethodnim distribucijama koje sam koristio za razliku od windowsa koji zakaci barem 1 virus mesecno cak i pored redovno azuriranog antivirusa marke kaspersky


Nece se virus nakaciti sam od sebe ako imas dobar FW/AV/browser, drugi je problem sto si se ti otvorio pa se sam malware nakacio..
[ electrobuka @ 16.12.2004. 08:26 ] @
imam antivirus(preko nekoliko) , firewall(preko nekoliko) , internet browser(preko nekoliko) i zamisli sve sam to dobio uz OS.

a evo i tebi neki link: http://support.microsoft.com/kb/811113
a ima ih jos milion

i zamisli sa antivirusom iz linuxa cistim windows particije u mrezi


Click Start, and then click Help and Support.
If you are running Windows XP, click Keep your computer up-to-date with Windows Update.

A jel ti softwer na masini legalan ?
[ Sundance @ 16.12.2004. 08:38 ] @
Citat:
electrobuka: imam antivirus(preko nekoliko) , firewall(preko nekoliko) , internet browser(preko nekoliko) i zamisli sve sam to dobio uz OS.


Ajd, cisto me zanima kojih to nekoliko AV imas na linuxu?

Zamisli, i ja sam sa OS-om dobio firewall (Windows firewall), browser(IE-Maxthonized), i mogu birati izmedju 5-6 besplatnih AV i 20-ak besplatnih kvalitetnih FW. Tako da si ove usporedbe okiti macku za rep.

Citat:

a evo i tebi neki link: http://support.microsoft.com/kb/811113
a ima ih jos milion

MANJE security-related nego sto ih ima Mandrake 10.0.

Citat:
i zamisli sa antivirusom iz linuxa cistim windows particije u mrezi
FAT32? Ne do bog da si zapises i jedan jedini bajt u NTFS.

Citat:

Click Start, and then click Help and Support.
If you are running Windows XP, click Keep your computer up-to-date with Windows Update.

Imam auto-update. apt-get upgrade i slapt-get --upgrade su mi sjebali puuuno stvari. Pogotovo ovaj zadnji. Sto se ne bi moglo reci za win updateove koji rade savrseno na 99.9% strojeva.

Citat:
A jel ti softwer na masini legalan ?

Da, licenciran u sklopu MSDNAA. Imam i original XP Home, ali ga ne koristim.
[ electrobuka @ 16.12.2004. 12:17 ] @
antivirusi su dr. web i bit defender a ima ih jos nekoliko ukljucenih u distribuciju samo im ne znam imena (moracu da pogledam)
takodje postoji dosta besplatnih linux-windows antivirusa na netu
firewall koji sam dobio uz linux je neuporedivo bolji od onog koji stize uz windows

ne kazem ja da je mandrake bolji od windowsa , niti bilo koja druga distribucija linuxa (bas u ovom trenutku koristim windows)

samo hocu da kazem da taj isti linux i nije toliko daleko od toga da postane No1 ili bar da bude realna konkurencija microsoftu

i naravno svaki od njih ce uvek imati svoje korisnike a nesto tu ima veze i sa vrstama i ukusima korisnika
i naravno ukusi su razliciti kao i korisnici

poz.
[ dezelin32 @ 24.01.2005. 10:45 ] @
Hteo sam da pitam: sta to fali debian ili fedora distribuciji?

Cheers,
Aleksandar Dezelin
[ Sundance @ 24.01.2005. 13:41 ] @
Citat:
dezelin32: Hteo sam da pitam: sta to fali debian ili fedora distribuciji?


A šta fali Windowsima? :)

Ionako sve što valja od open source-a je portano na win...

A što ne valja možeš dobit "kooperativno" ;)
[ axez @ 24.01.2005. 14:18 ] @
Citat:
Sundance: A šta fali Windowsima? :)



Pa ne valja to sto ga je "napravio: microsoft koji ne zna isprogramirati nista kako valja...a ono sto valja su kupili i potom upropastili...:)
Windows je jedan bedan, lose projektovan OS........mozda je bio i dobro projektovan, ali implementacija je jadna da jadnija ne moze biti.
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2005. 14:49 ] @
Sve to, dobri axez, vazi i za Linux - samo dodaj i da je lose projektovan (projektovan !?), i da je "standardizovan" do daske, sto trziste lako primeti i zato mu poklanja citavih par procenata paznje :)



[ caboom @ 24.01.2005. 14:53 ] @
Citat:
axez: Pa ne valja to sto ga je "napravio: microsoft koji ne zna isprogramirati nista kako valja...a ono sto valja su kupili i potom upropastili...:)
Windows je jedan bedan, lose projektovan OS........mozda je bio i dobro projektovan, ali implementacija je jadna da jadnija ne moze biti.


hmm... implementacija windows NT OS-a je prilicno dobra, cak stavise - posasvim unix-olika. svakako je bolje projektovan od linux-a, koji zapravo tesko da se moze nazvati projektovanim. win 9x i prethodnici su prica za sebe, ali srecom ta prica se lagano zavrsava.
[ axez @ 24.01.2005. 15:42 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sve to, dobri axez, vazi i za Linux - samo dodaj i da je lose projektovan (projektovan !?), i da je "standardizovan" do daske, sto trziste lako primeti i zato mu poklanja citavih par procenata paznje :)


Paaaa....procenat po procenat...;)

Naravno, iluzorno je nadati se da bi Linux mogao prigrabiti neki veci deo trzista u nekom kratkom roku kao microsoft sto je ucinio svojim ucenama i unistavanjem svega sto mu dopadne pod ruku da ostvari monopol...:)

Ali drzimo se...:)
[ degojs @ 24.01.2005. 16:08 ] @
Citat:
Windows je jedan bedan, lose projektovan OS........mozda je bio i dobro projektovan, ali implementacija je jadna da jadnija ne moze biti.


axez po običaju - pričamo kao nešto, a konkretno ništa: ista meta, isto odstojanje.
[ axez @ 24.01.2005. 16:16 ] @
Citat:
degojs: axez po običaju - pričamo kao nešto, a konkretno ništa: ista meta, isto odstojanje.


Pa ugledao sam se na tebe...;)
[ degojs @ 24.01.2005. 16:24 ] @
Znači, opet prepisivanje.. cccc..
[ degojs @ 24.01.2005. 16:30 ] @
Citat:
axez:
Paaaa....procenat po procenat...;)

Procenat po procenat.. = jedan procenat, godinama.

Citat:
Ali drzimo se...:)

Da, čvrsto se držite tih 1%. Uhvatili pa ne puštate.
[ Dragi Tata @ 24.01.2005. 16:43 ] @
Ma fora je što je u stvari Linux stariji nego Windows NT (1991 vs 1993), a vidite gde je jedan a gde drugi. Možda za par stotina godina...
[ axez @ 24.01.2005. 18:32 ] @
Citat:
Dragi Tata: Ma fora je što je u stvari Linux stariji nego Windows NT (1991 vs 1993), a vidite gde je jedan a gde drugi. Možda za par stotina godina...


Pa dobro, necemo valjda morati opet o monopolu, ucenama, prljavim igrama i ostalom sto dolazi iz m$ kuhinje...;)
Ajde da je microsoft ostvario toliki trzisni udeo zahvaljujuci kvalitetu svojih proizvoda....ali svi znamo da nije.
Da su njihovi proizvodi valjali ne bi bilo potrebe za takvim prljavim igrama bez obzira koliki kapitalizam to bio...:)
[ degojs @ 24.01.2005. 18:38 ] @
Da, da, pričaj nam o tome kako bi ljudi 90-ih koristili masovno Linux ili nešto drugo a ne Windows... Ni danas ne možete da se pomerite od 1%, a pre 5 ili 10 godina? :)))

Čudo pa je Windows na serveru za to isto vreme uspeo daleko bolje da prođe. I to čak i na web serverima, a u firmama -- da i ne pričamo kako melju konkurenciju (hint: Novel).
[ Palma @ 24.01.2005. 19:13 ] @
E Tata, Tata, mislim da je Windoza starija.

Preporučujem kolegama iz tabora sledeće, vrlo interesantno štivo:

http://www.winsupersite.com/reviews/winserver2k3_gold1.asp

A ti Axez, prazna puška k'o i uvek.
[ Sundance @ 24.01.2005. 19:32 ] @
Palma, odličan link!

Moji najdraži dijelovi:

Citat:
"We stayed away from the 386 for a while to avoid getting sucked into the architecture," he said. "We didn't want to use non-portability assumptions." If they had targeted Intel's volume chip from day one, he said, they would have had a higher performing system initially, but it would have hurt NT in the long run, and made it harder to pursue new architectures as they did recently with the 64-bit Itanium versions of Windows Server 2003.


Anti-linuxzealot-NT-Is-Not-Portable arument :)

Ja sam na newsima čuo i drugačiju verziju...a to je da je Intel uvjerio NT developere da će i860 biti "next big thing". Ah taj Intel, stalno neki gafovi u predviđanju novih arhitektura :)

Citat:
"We did an ISV preview with IBM, and had this deck of about 20 slides, and we said, 'look, this is what we're going to do.' At first, they thought Win32 was a fancy name for OS/2. Then you could just see it on their faces: 'Wait a second, this isn't OS/2.'"


:)))

[Ovu poruku je menjao Sundance dana 24.01.2005. u 21:02 GMT+1]
[ Dragi Tata @ 24.01.2005. 19:54 ] @
Citat:
Palma: E Tata, Tata, mislim da je Windoza starija.

Preporučujem kolegama iz tabora sledeće, vrlo interesantno štivo:

http://www.winsupersite.com/reviews/winserver2k3_gold1.asp

A ti Axez, prazna puška k'o i uvek. :D


Pa sa tvog linka:

The first version of Windows NT, Windows NT 3.1, was released in July 1993
[ Palma @ 24.01.2005. 20:09 ] @
Eeeee, pa nismo se razumeli, ja sam mislio na početak razvoja, a ne release day.
Sorry, my mistake.