[ MAD-MAX @ 24.01.2002. 22:28 ] @
Sta su Web servisi, gde se, kako i kada koriste i kako to moze da se radi sa J2EE?
[ Dragi Tata @ 24.01.2002. 23:21 ] @
Definicija (po MS-u):

"A Web Service is a unit of application logic providing data and services to other applications. Applications access Web Services via ubiquitous Web protocols and data formats such as HTTP, XML, and SOAP, with no need to worry about how each Web Service is implemented".

U praksi, evo šta to znači: recimo da hoćeš da napraviš srpsko-engleski rečnik (mislim na program, naravno). Kako sada stvari stoje, imaš dva izbora: ili ćeš da ga napraviš kao klasičnu desktop aplikaciju i prodaješ CD-ove (dok te pirati ne ojade) ili ćeš da napraviš Web aplikaciju koja će da sedi na nekom serveru, a korisnik će sa njom da komunicira preko nekog Web browsera (odnosno HTML-a).

E sad, Web servis ti daje i treću mogućnost, a to je da korisniku prodaš desktop aplikaciju koja će da komunicira sa tvojim Web servisom koji je na nekom serveru. Aplikacija brine o svim detaljima, ali je prava funkcionalnost na serveru. Znači, kada korisnik tvog rečnika otkuca neku srpsku reč i pritisne komandu "prevedi", aplikacija pozove Web servis, koji na serveru pronađe odgovarajući prevod i vrato ga tvojoj aplikaciji, a ona ga prikaže. Pri tome tvoja aplikacija i Web servis komuniciraju preko XML-a a ne HTML-a. Znači, za razliku od Web aplikacije, server ne određuje kako će da "izgleda" prikaz rezultata.

Što se J2EE tiče, znam sigurno da može da posluži za izradu web servisa (mada je .NET trenutno lakše i bolje rešenje za takve stvari). Posebno su IBM ovi alati pogodni za tu namenu.

y�e to matematika i elektroni
[ MAD-MAX @ 25.01.2002. 20:32 ] @
Hvala
Citao sam ja dosta o tome ali sam hteo da mi to neko po "naski" objasni.

E sad, pitanje. Ne gubi li se na brzini dok se kontaktira server i nije li lakse da cela aplikacija bude na mom/tvom PC-ju? Da li se to radi zbog kolicine podataka, zato sto je tako jeftinije i sta?

Sto se tice .NET-a. Citao sam da se Web sevisi sa C#-om prave 20 puta lakse i brze nego sa Javom. Da li to znaci da je to i bolje ili vazi ono: "Sto je brzo to je i kuso" :)?


[ Dragi Tata @ 25.01.2002. 21:28 ] @
Citat:
MAD-MAX:
E sad, pitanje. Ne gubi li se na brzini dok se kontaktira server i nije li lakse da cela aplikacija bude na mom/tvom PC-ju? Da li se to radi zbog kolicine podataka, zato sto je tako jeftinije i sta?


Naravno, u pravu si. Ne samo da se gubi na brzini, nego je još veća nezgoda to što te takav pristup čini zavisnim od internet veze, a da i ne pominjem pitanja oko bezbednosti, špijuniranja, itd.

Međutim, sve to ima i svoju drugu stranu. Recimo, trend je da se sve više aplikacija pravi za uređaje koji nisu PC: mobilni telefoni su jedan primer, džepni računari drugi. U takve "male" uređaje često nije praktično instalirati kompletnu aplikaciju, već tu ide samo front-end, a gro posla obavljaju moćni serveri. Ako se vratimo primeru rečnika, sa jednim istim Web servisom možeš da opslužuješ korisnike koji imaju PC, mobilni telefon, PocketPC, itd. Takođe, ovakav pristup ti omogućava da lako otklanjaš bagove i da unapređuješ karakteristike programa, bez ikakve potrebe da korisnicima šalješ instalacione diskove. Najzad, ima i aplikacija koje po prirodi stvari ne mogu da rade "samostalno": programi za vremensku prognozu, izveštaje sa berze, itd. Za takve stvari su Web servisi dušu dali.

Citat:
MAD-MAX:
Sto se tice .NET-a. Citao sam da se Web sevisi sa C#-om prave 20 puta lakse i brze nego sa Javom. Da li to znaci da je to i bolje ili vazi ono: "Sto je brzo to je i kuso" :)?


Svojim očima sam gledao kako tip pravi kompletan software za pregled kretanja na berzi (Web servis i desktop klijent) za manje od 15 minuta. Istina, koristio je VB.NET, a ne C#, ali to je isti đavo. Doduše, imao je gotovu bazu podataka. Prilično sam siguran da Java alati trenutno zaostaju po produktivnosti. Mislim da imaš nekoliko dobrih primera kako se prave web servisi sa Javom na sajtu IBMa.

E sad šta je bolje? Ne znam ni sam. .NET je trenutno vezan za Windows, mada se radi i na portu za Linux i FreeBSD. Sa druge strane, Java alati su daleko iza MSovih, a izgleda i da Java po performansama zaostaje za Majkrosoftom. Uglavnom, web servisi su još u povoju i rano je za zaključke, ali svakako ćemo pratiti situaciju :)"p�ion:absolute; left:25px;
[ MAD-MAX @ 26.01.2002. 21:51 ] @
A po cemu su to Java alati iza MS-ovih?

IBM je dosta vezan za Javu i trenutno se dosta prica o tome kako je MS promasio sa C#-om, kako su zakasnili sa .NET-om jer to vec postoji samo sa Javom ... itd. Znam da svako hvali svoje ali cini mi se da se malo vise hvali Java (dobro znam da je spora ali ipak).

Molim te mi objasni zasto je Java iza. Da li zbog slabe brzine ili.... Zbog cega?
[ DownBload @ 26.01.2002. 22:05 ] @
by mad
----------
Sto se tice .NET-a. Citao sam da se Web sevisi sa C#-om prave 20 puta lakse i brze nego sa Javom. Da li to znaci da je to i bolje ili vazi ono: "Sto je brzo to je i kuso" :)?
----------
Sta sve nece microsoft nadrobiti da ne 'isprsi' svoju celjad.
To nije istina, sve jedno je u cemu ti programiras, a to to ce microsoft reci za svoj c# je druga stvar. (sjetite se sta je u pocetku govorio za linux).



[ MAD-MAX @ 26.01.2002. 22:16 ] @
Izvor odakle sam ja to citao nije bio od MS-a vec od nekog neutralnog posto je dosta hvalio Javu i pricao da je C# veliki promasaj (tesko da bi to neko iz MS-a rekao).

A i Dragi Tata je rekao: "Svojim očima sam gledao kako tip pravi kompletan software za pregled kretanja na berzi (Web servis i desktop klijent) za manje od 15 minuta. Istina, koristio je VB.NET, a ne C#, ali to je isti đavo. Doduše, imao je gotovu bazu podataka. Prilično sam siguran da Java alati trenutno zaostaju po produktivnosti"

Pa ti vidi sta je tacno.
[ dwarf @ 27.01.2002. 00:52 ] @
.NET tesko da je promasaj u MS svetu. Ipak je to do sada nesto najbolje sto su izrolali za web i ostali development. Ali da li je bolje od Java-e ili ne, to ostaje da se vidi. Istini za volju, postoji mnogo ljudi koji tvrde da je C# neke stvari bolje uradio od Java-e. Ne bih znao da kazem da li je to istina ili ne, posto tek sada ucim oba jezika. Ali da ima razlike, ima...

AKo hocete da pravite web services u Javi relativno lako, uzmite Websphere, on ima wizarde za takve stvari. Slicno je kao i VS.NET.
[ Dragi Tata @ 27.01.2002. 01:53 ] @
Dakle, kao što dwarf pametno reče, tek ostaje da se vidi šta je bolje za web servise. Uglavnom, neke stvari su jasne:

1. Javino najjače oružje je lakoća prebacivanja sa jednog OS-a na drugi. Znam dosta ljudi koji razviju i istestiraju server-side Java aplikaciju na NT-u, pa je posle samo prebace na neki Unix server, i radi iz prve. Treba imati na umu da su retke velike kompanije koje se odlučuju da koriste Windows za high-end servere. Tu i dalje caruju Unix-i, a iznenađujuće su živahni i maineframeovi. Tu za sada .NET nema pristup.

2. Što se tiče lakoće korišćenja, produktivnosti, dokumentacije i sličnih stvari, Microsoft je tu dosada bio neprevaziđen, i ne vidim da će to u skorije vreme da se promeni. Radio sam sa VS.NET i mogu reći da je fantazija. WebSphere je sjajna alatka, ali ipak zaostaje.

3. Što se performansi tiče, ja sam radio neke sitne testove za svoju dušu, i našao sam da su Java i C# po performansama u procenat isti. Doduše, isprobao sam samo nekoliko sitnih primera, a čujem sa raznih strana da je .NET ipak brži. Međutim, fakat je i da Java ide na jače mašine nego što to može .NET (vidi tačku 1).

Posle ovolikog mog mudrovanja, bojim se da niko nije ispao pametniji. Uglavnom, treba znati koje su prednosti i mane jednog i drugog rešenja, a šta će da prevlada, pokazaće vreme.
J KINJ�:PISE O WIN APLIKACIJA
[ Maxi @ 07.02.2002. 12:29 ] @
Tako nekako.
Ipak,Java-ina prednost pored portabilnosti,jest da je dovoljno kompajlirati "radnu" klasu da program odradi.
Kako je to reseno u C#?
Ja sam se prebacio na Python i Jython (Python za Javu).Pre svega,ima veliki broj korisnih aplikacija u Java-i te bi bila greota to ne iskoristiti.
Takodje su mi profesionalni zahtevi takvi da radim sa razlicitim OS gde je Java - zakletva!
[ Dragi Tata @ 10.02.2002. 02:29 ] @
C# je za sada vezan za Windows. Međutim, kad se CLR (to je za C# isto što i VM za Javu) prebaci na druge platforme, trebalo bi da bude sve isto kao kod Jave. Ma, da nije bilo onog suđenja između Sun-a i MS-a, C# nikad ne bi ni nastao.

Nego, postoje opcije da se Web servisi rade i u C++u (ATL Server kod MS-a, a ima neka varijanta i kod Borlanda, ali sam zaboravio kako se zove), samo to nije tema za ovaj forum.
[ kaan @ 17.02.2002. 21:23 ] @
Citat:
Dragi Tata:
... a ima neka varijanta i kod Borlanda, ali sam zaboravio kako se zove)...


http://www.borland.com/bcppbuilder/