[ miki321 @ 25.06.2004. 20:40 ] @
treba mi pomoc
potreban mi je kompjuter ali ne znam kakvu da uzmem konfiguraciju posto se ne razumjem puno u kompjutere
Potrebna mi je neka dobra maticna ploca,graficka,procesor,hard disk,memorija,combo DVD/CDRW,monitor sa ravnim ekranom 17",mis tastatura zvucnici i na kraju da se sve to uklopi u cjenu od 700 evrica
ja mislim da to nije malo da se napravi jedna dobra konfiguracija
[ lancia88 @ 25.06.2004. 20:50 ] @
Pozdrav,
mozda bi bilo bolje resenje da malo koristis pretragu i pogledas starije teme koje odgovaraju na Tvoje pitanje. Ukoliko nesto specificno namerevas da radis, naglasi to, da bi se mogli optimizovati predlozi. Ako, pak, trazis nesto univerzalno, kao sto rekoh, koristi pretragu.
Pozdrav
[ miki321 @ 25.06.2004. 20:54 ] @
ovako bi izgledala moja konfiguracija:
maticna ploca:------------------------(nemam pojma koju da uzmem ali neka bolja )
procesor:INTEL 3 GHz
hard disk: 80 Gb ili 120 Ne znam
graficka:-----------------------------(isto nemam pojma koju bi ali neka dobra)
monitor: -----------------------------(samo da je ravni ekran i da je 17")
memorija:512 Mb
CD:Combo DVD/RW
za tastaturu,mis,zvucnike ne bih davao puno para
Pomozi te oko maticne ploce graficke monitora posto nemam pojma o kompjuterima
pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ miki321 @ 25.06.2004. 20:56 ] @
kompjuter mi je potreban za igranje malo u poslovne svrhe
[ sasa022 @ 25.06.2004. 23:44 ] @
Bilo je bas puno istih tema,ali ajde da ponovimo.....

Preporucujem:
AMD 2800+
ABIT NF7 ili EPOX 8RD serija ili ASUS A7N8X
2x256 MB DDR400 memorije
HDD 80GB ili 120GB Maxtor ili WD
Combo CDRW/DVD LG ( mada ja preporucujem da uzmes odvojeno CDRW + DVD
izadje skuplje samo 10 E )
graficka ATI 9600
ostalo standardno ( kupi dobro napajanje !!! )

Monitor - kod nas se izbor uglavnom svodi na Samsung.Pogledaj i LG Flatron P Seriju.

Ako bas hoces INTEL-a pogledaj:

http://www.elitesecurity.org/tema/57895
[ pctel @ 26.06.2004. 13:40 ] @
Chipset trazi da bude Intel, oznaka sto veca to bolja 845 -> 848 -> 865 -> 875.
Proizvodjac nije toliko bitan, sve ploce sa Intelovim chipset-om su dobre.

Monitor uzmi neki na 96kHz, jer su bolji od ovih na 72, a skuplji samo 10-ak EUR-a.
HDD isto trazi WD sa 3 godine garancije, malo je skuplji ali ako hoces kvalitet...
[ rLx | VooDoo @ 27.06.2004. 22:51 ] @
E da je meni 700 jevreja :O((((
Elem, to bi izgledalo ovako:

Mainboard: Epox 8rda3+ (ima lan, s-ata controler ... sve potrebno)
CPU: AMD Barton 2800+ (naravno postoje dva tabora u svadji uvek Intel vs AMD ali ce se svi sloziti da je AMD bolji za igranje a to je koliko sam ukapirao prevashodno)
Memory: 2 x 256 DDR 400 - Corsiar ili eventualno Kingston Hyperian
Graphic Card: ATI Radeon 9600 Pro (nikako ne uzimaj varijante koje imaju bilo kakve oznake tima "se", "magic".. to su uglavnom oskrnavljene verzije koje rade na 64b magistrali a to ne zelis veruj mi) naravno sa 128Mb rama na grafickoj
HDD: Maxtor ili WesternDigital naravno da bude s-ata i da ima 8Mb bufer-a
Kuciste ko kuciste je parce metala nadjes neko koje ti se svidja crno, sivo, belo, plavo u duginim bojama :OP i da ne kenjam vise ali je vazno da unutra ima Chieftec napajanje od 400W
Monitor:Samsung 755Dfx ili 756 Mb

To bi otprilike bilo to nadam se da sam bio precizan, ako te zanimaju jos neki konkretni detalji javi se.

p.s. Nadam se da nikog nisam uvredio (prepoznace se onaj kome je upuceno :OPPP)
[ rLx | VooDoo @ 27.06.2004. 22:54 ] @
Samo da dodam posto sam zaboravio,

Uzmi dobar DVD\RW neki Pioner-ov ali obrati paznju da moze da reze i "+" i "-".

s' postovanjem JA
[ miki321 @ 28.06.2004. 13:57 ] @
ljudi da li je bolji intel ili AMD
[ miki321 @ 28.06.2004. 13:59 ] @
jos samo ne znam koju maticnu plocu izabrati i procesor
dvoumim se izmedju AMB i Intel
neki kazu bolji inteli neki da je bolji AMD
a ja nemam pojma koji da uzmem
[ pctel @ 28.06.2004. 14:16 ] @
Citat:
ljudi da li je bolji intel ili AMD

Mislim da su ovakva pitanja zabranjena jer izazivaju flame. To je isto kao da pitas da li je bolji Pepsi ili Coca Cola.
[ miki321 @ 28.06.2004. 14:17 ] @
evo gledam procesore kakav je AMD Barton AX-3000 XP
jeftin je pa da pitam pametnije kakav je
[ rLx | VooDoo @ 28.06.2004. 14:51 ] @
Ne bih ulazio u srz objsnjenja koji je bolju zato sto je to vecna borba AMD vs INTEL kao i nVIDIA vs ATI ali cinjenice su cinjenice a to je sledece.

AMD procesori su jeftiniji i rade na manjem taktu isko kao i intel na vecem cak pokazuju i bolje performanse ( u igricama pogotovo), elem, mana ima je sto se preterano greju pa na to treba dodatno obratiti paznju.
INTEL procesori su skuplji ali im je glavna prednost sto su stabilniji u prevodu Intel se ne "rushi" sam od sebe tako lako kao amd koji oce sam od sebe da prsne i ako je sistem "sveze" instaliran i nema nikakvih problema i konflikata. (da se ispravim sistemi ce prsnuti, da me posle neko ne proziva)

Ja sam privrzen AMD i preprucio bih ti AMD posto ne verujem da ces da radis nesto preterano ozbiljno , da ne govorim da dizes neke servere ..... (uz duzno postovanje tvog rada), a amd ce ti pruziti vise od intela u tom slucaju.


s' Postovanjem JA
[ McKracken @ 28.06.2004. 15:42 ] @
Ugljesa, molim te da ne iznosis "podatke" koji su daleko od proverenih..
[ sasa022 @ 29.06.2004. 00:31 ] @
AMD jednostavno nudi bolji odnos cena/performanse .( Zaista je bilo dosta tema AMD <> INTEL )
Ako se odlucis za AMD kupi EPOX 8RDA+,ABIT NF7 ili ASUS A7N8X plocu.
Ako kupujes INTEL kupi ASUS P4P8X ili ABIT IS7 E.
[ rLx | VooDoo @ 29.06.2004. 00:38 ] @
A koji su to podatci daleko od proverenih, o mudri covece?????


s' postovanjem JA
[ BeastMaster @ 29.06.2004. 06:04 ] @
Ceo ovaj deo nema veze sa istinom i daleko je od proverenog:

Citat:
...mana ima je sto se preterano greju pa na to treba dodatno obratiti paznju.
INTEL procesori su skuplji ali im je glavna prednost sto su stabilniji u prevodu Intel se ne "rushi" sam od sebe tako lako kao amd koji oce sam od sebe da prsne i ako je sistem "sveze" instaliran i nema nikakvih problema i konflikata. (da se ispravim sistemi ce prsnuti, da me posle neko ne proziva)
[ sasa022 @ 29.06.2004. 13:29 ] @
AMD se zaista vise greje od INTEL-a i ima losiju termo zastitu.To nije nista katastrofalno,jer se sa dobrimkulerom moze odrzati sasvim normalna temperatura koja ne ometa dugotrajan rad.
Naravno greje se i INTEL,ali ( uglavnom ) manje i ima bolju termo zastitu i bolje podnosi vise radne temperature ako se pojave zbog loseg hladjenja.

Cene....
E tu AMD definitivno nudi bolji odnos cena/performanse.Celeron je slabiji od AMD XP-a,a "pun" P4koji mu parira je prilicno skuplji.

INTEL nudi za nijansu vecu stabilnost..............

Problem kod AMD-a je veca zastupljenost procesora sa greskama.Nisam siguran da li AMD ima nizi stepen kontrole proizvoda ili se na nase trziste uvozi losija-jeftinija klasa,ili je u pitanju i jedno i drugo.Procenat reklamacije je uglavnom visi za AMD nego INTEL.
( Situacija je nesto bolja sa procesorima u BOX varijanti )
Odavde sledi da je kod nas veca verovatnoca da se pazari AMD procesor " koji ima neke bubice pride " od INTEL-a sa takvim " primesama ".Zakljucak je cini mi se jasan........

Medjtim ima jos nesto.Stabilnost sistema ne zavisi iskljucivo od procesora.Sve komponente su podjednako vazne i sve zavisi od njihove uskladjenosti.I sam operativni sistem i ostali softver je bitno dobro podesiti da bi sve funkcionisalo bez problema.
[ pctel @ 29.06.2004. 15:03 ] @
slazem se sa ovim sto je sasa022 rekao.
Obicno Intel uzimaju ljudi koji nece vise da razmisljaju da li ce sve da radi kako treba, a AMD oni koji hoce po niskoj ceni da dodju do visokih performansi, a ne smeta im da se sa racunarom prosetaju do firme gde su kupili ako se utvdi da im je zapao los procesor. pogledaj malo teme gde se ljudi zale da im racunar blokira, izbacuje iz igara, resetuje - svi od reda koriste AMD procesor. Naravno, broj zadovoljnih korisnika je ipak veci.
[ Binary Mind @ 30.06.2004. 05:59 ] @
Citat:
pogledaj malo teme gde se ljudi zale da im racunar blokira, izbacuje iz igara, resetuje - svi od reda koriste AMD procesor.


Ovo je malo preterano i pomalo subjektivno. Ne moze samo ovaj forum i tvoja radnja da budu merilo koji su procesori bolji a koji losiji. To moze da se servira nekome ko nista ne zna o CPU-ima i ko ne zivi od njih. Intel masine se jednako kvare kao i masine sa AMD CPU-ima. Da ne servisiram kompjutere koje asembliraju po raznim firmama ne bih ti ovo mogao tvrditi. Kvarovi koje skoro svakih nekoliko dana otklanjam su razni (najmanje su krivci procesori) se jednako manifestuju i na jednim i na drugim masinama. Kad se komp "zamrzne", "restartuje" ili kreshiraju igrice najmanje je tu krivac procesor a najvise ljudski faktor (nepravilno konfigurisanje masine, IRQ-i najcesce), ili neka druga komponenta (maticna ploca {pregrejavanje chipseta, neispravne maticne...}, AGP kartica {takodje najcesce pregrejavanje a redje neki ozbiljniji kvar}, grejanje celog sistema, lose napajanje..). Sto se tice iskustva sa menjanjem neispravnih procesora tu je odnos takodje 50:50 i najkrivlji za "crkavanje" procesora je takodje ljudski faktor (nestrucno overclockovanje i pregrejavanje usled neadekvatnog hladjenja).
[ pctel @ 30.06.2004. 08:59 ] @
Citat:
najkrivlji za "crkavanje" procesora je takodje ljudski faktor (nestrucno overclockovanje i pregrejavanje usled neadekvatnog hladjenja).

najvise sam imao na umu procesore koji su fabricki neispravni - rade samo do odredjenog opterecenja, tako da nije uopste retka pojava da ljudi kupe racunar u firmi gde se ne testira detaljno, odnesu kuci, i naravno prvih mesec-dva bojazljivo pokrecu po jednu jednostavniju aplikaciju, i sve radi odlicno, a onda rese da probaju nesto veoma zahtevno i vide da ne moze. Kod mene se to pre prodaje testira, tako da kasnije stvarno nema nikakvih problema sa procesorima koji prodju testove, ali, nema razloga da krijem od ljudi da dobavljacima vracam gomile procesora koji rade ali su neispravni. Neki od njih procesore koje ja vratim ugradjuju u kancelarijske racunare i veliki procenat im se nikad ponovo ne vrati kao neispravan. Ne kazem da je nemoguce, ali nikad nisam cuo da se dogadja nesto slicno sa Intel Celeron i PIV procesorima.
[ lancia88 @ 30.06.2004. 09:36 ] @
Pozdrav,
PCTEL:
eto ja cutim ali brate Ti sve nelogicnije: kazes da testiras dugo svaki CPU koji kupis pa ga tek onda pustas u prodaju a sa druge strane kazes da vracas dobavljacima gomile ispravnih-neispravnih CPU. Sa koliko ruku to sve radis? Stignes da proveris tolike procesore i da im konstatujes probleme (gomile!!!) i da ih razdvojis od onih koje prodajes kao 100% ispravne i testirane? Koliko onda prodaje imas? Svojevremeno si me spam-ovao sa svojim cenovnicima iz kojih vidim da sve uzimas od domacih dobavljaca ali imas u ponudi i najnoviju/najskuplju robu, zar i takve CPU kupujes, testiras i vracas kao neispravne ili pustas u svoj cenovnik tek posle testiranja? Pa kad onda od tolikih gomila stignes da prodajes i testiras Intel? A da ne pominjem koliko si na forumu (sto je veoma dobro jer definitivno doprinosis njegovom radu, da me ne shvatis ovo pogresno) i na internetu uopste, stvarno koje mere onda uz sve te "gomile" koristis za svoje radno vreme ili cak zivotni vek? Negde mora da je greska ili ja nesto ne shvatam dobro. BTW, jedna Tvoja ovakva opaska u drugoj temi AMD VS Intel je juce okurazila jednog od korisnika na veoma neuljudne postove i PP, pa zbog toga necu sada da odcutim na Tvoje "gomile" ispravnih/neispravnih CPU jer ocigledno da nisi svestan koliko preterivanje moze da bude dalekosezno kada su tehnicke stvari u pitanju.
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao lancia88 dana 30.06.2004. u 12:49 GMT]
[ Buum @ 30.06.2004. 10:11 ] @
Ako nećeš da overclockuješ procesor, čime bi mu narušio stabilnost i povećao zagrevanje, obavezno uzmi AMD u BOX-u jer tako dobijaš 3 godine garancije. U toj varijanti procesor će ti raditi savršeno pouzdano, a za manje pare ćeš imati daleko bolje performanse nego da si uzeo Intela.

Nakon 3 godine ćeš ionako već kupiti nešto novo i mnogo moćnije.
[ pctel @ 30.06.2004. 11:28 ] @
Citat:
...necu sada da odcutim na Tvoje "gomile" ispravnih/neispravnih CPU jer ocigledno da nisi svestan koliko preterivanje moze da bude dalekosezno kada su tehnicke stvari u pitanju.
Recimo da gomilom smatram 5-10 komada :-) Ako je neko shvatio da su u pitanju hiljade procesora, izvinjavam se, nije bilo namerno. Dobar serviser uz dobru organizaciju moze mesecno da isproba oko 500 procesora (ako ima vise prostora za paralelni rad i do nekoliko hiljada), sto je daleko vise nego sto jedna mala firma u bilo kojoj situaciji moze da proda (realno je ocekivati 100-200). Pri tom je ljudski rad sveden na minimum (montaza, demontaza, par klikova misem), tako da serviser ne trosi vise od 10% radnog vremena na testiranje. Mozda na to utice i nacin transporta (AMD ima mnogo krhkiju konstrukciju od Intel-a), kod stranih dobavljaca imam daleko manji procenat reklamacija.

AMD svakako ima svoje kvalitete, zbog kojih je i preuzeo 90% trzista kod nas, ali o njima drugi pricaju, tako da cu se ja zadrzati samo na nedostatcima.

Sada bih naveo razloge protiv BOX pakovanja procesora (razloge za su takodje naveli drugi), poredeci kuler sa prosecnim modelom sa 80x80 ventilatorom:
1) kuler se teze montira/demontira nego sto je to slucaj sa bilo kojim posebnim modelom. Ovo rezultuje cescom pojavom lomljenja ivice/ugla procesora, na sta naravno nema garancije.
2) kuler je bucniji od bilo kog sa 80x80 ventilatorom. Vecina ljudi misli da im buka nece smetati, ali posle nekoliko sati na svakog deluje veoma iritirajuce, nocni rad da i ne pominjem.
3) kuler hladi dosta slabije, ako procesor izgori od toplote garancija ne vazi.
4) lopatice ventilatora su manje, znaci osetljiviji je na prasinu, a ako kuler stane zbog prasine, pogledati 3)

Zbog svega navedenog, AMD BOX procesor&kuler nikad nece naci mesto u mom racunaru. Misljenje je subjektivno, ne kazem da svi treba da rade kao ja.
[ miki321 @ 30.06.2004. 16:37 ] @
ima li neka preporuka za AMD Barton AX 3000 XP
[ sasa022 @ 30.06.2004. 23:51 ] @
Citat:
ima li neka preporuka za AMD Barton AX 3000 XP

Miki ocigledno ne.

Za ostale... Sta mislite o ovome:
www.sk.co.yu/2003/11/siji01.html
[ McKracken @ 01.07.2004. 09:40 ] @
Citat:
.
Niko gotovo nikada nije prozborio ni reč o ponašanju računara u višemesečnoj eksploataciji, instaliranju nekoliko desetina igara i gomile drugog softvera, audio i video kodeka... Pri ovakvoj evaluaciji, nikakav AMD nema šta da traži u poređenju s Intelom. Kako imam smelosti da tvrdim ovako nešto? Kao prvo, prodajem


Decko je pilicar prve kategorije, a iz navedenog se vidi da nema veze sa zivotom.
[ BeastMaster @ 01.07.2004. 10:12 ] @
Citat:
sasa022:
Za ostale... Sta mislite o ovome:
www.sk.co.yu/2003/11/siji01.html


Kuzmanović je lik koji nema veze sa životom...
[ miki321 @ 02.07.2004. 22:51 ] @
ajde preporucite dobru konfiguraciju
[ BeastMaster @ 02.07.2004. 23:02 ] @
Stvarno ne znam šta očekuješ da ti se predloži ovde, na predhodnoj strani ove teme već postoje sasvim dobri predlozi za konfiguracije bazirane i na AMD i na Intel platformi...
[ miki321 @ 04.07.2004. 20:07 ] @
kakav je procesor Intel Pentium IV 3000 MHz FSB Box
[ sasa022 @ 04.07.2004. 20:40 ] @
Dobar,ali i skuplji od ekvivalentnog AMD-a.
Najbolji odnos cena/performanse imas sa AMD-om.
[ nixy @ 06.07.2004. 00:13 ] @
MSI KT8 NEO-FSR K8T800 RETAIL-MATICNA PLOCA
AMD XP 3OOO BOX 64-BIT--------PROCESOR
MAXTOR 80-120 GB 7200RPM S-ATA--HARD
VGA ASUS V9600 PRO --------------GRAFICKA
2X256/400 DDR--------------------MEMORIJA
Ovo je inace ubica od racunara sve ostale uredjaje[rezac,floopy,kuciste...] mozes uzeti po svojoj proceni.
DOBAR SAVET...


NIKOLA
[ sasa022 @ 06.07.2004. 01:10 ] @
@nixy
Jeste konfiguracija zestoka,ali kako to sve da uklopi u 700 E posto u tu cenu ulazi i monitor ???

Ja preporucujem AMD 2800+
[ miki321 @ 07.07.2004. 21:33 ] @
ne znam dvoumim se izmedju Intel i AMD
AMD je puno jeftiniji ali ne bi zelio da mi u sred rada stane kompjuter
neki kazu da je dobar AMD neki suprotno pa ne znam koga da poslusam
meni je PC potreban u vecini slucajeva za igru
Da mi moze primiti zahtjevnije igrice dosta MP3 muzike slika i to je sve za sta mi treba
[ miki321 @ 07.07.2004. 21:37 ] @
Maticna ploca:ASUS neka da je dobra
Procesor:_______________________
HDD: 120 Gb
Monitor:SAMSUNG
RAM:512Mb
Graficka:ATI 9xxx 128 Mb
i ostalo mi nije toliko vazno
[ lancia88 @ 07.07.2004. 21:48 ] @
Pozdrav,
oh da, cuo sam i ja da hoce AMD da stane usred rada i to iz raznih razloga: nestane struje, iscupas kabl za napajanje itd. U tu svrhu uvek uz AMD treba kupiti i jedan Intel da se nadje, jer ako prvi otkaze usled nestanka struje, drugom se nema sta prigovoriti jer nije ni radio. Da li neko zaista cita ovo sto mi pisemo ili smo mi to samo u iluziji? Pa kakva je sad to prica o stajanju AMD-a usred rada, i to tako ozbiljnog i zahtevnog, igrice, muzika i slike? Hjdemo malo ozbiljnije da ucestvujemo na radu ovog foruma. Plasticno prikazano, ako motor nekog automobila opteretimo do X broja obrtaja i on pritom vozi i preko 220 km/h i postoji bojazan da ako podignemo obrtaje na XX da bi dobili 250 km/h moze doci do pregrevanja pa ce se motor morati ponovo upaliti i drzati se propisanih 220 km/h. U isto vreme imamo Znacajno skuplji automobil koji mozemo opteretiti samo do X broja obrtaja ali on pritom ne prelazi 200 km/h i kod njega je zbog toga i manja verovatnoca pregrevanja (jer ga se ne moze opteretiti) onda valjda postaje jasno o cemu pricamo.
pozdrav
[ miki321 @ 07.07.2004. 22:01 ] @
nisam mislio bukvalno da stane usred rada
[ pctel @ 08.07.2004. 02:54 ] @
Citat:
lancia88: Pozdrav,
oh da, cuo sam i ja da hoce AMD da stane usred rada i to iz raznih razloga: nestane struje, iscupas kabl za napajanje ...


Ovo je prilicno neozbiljna izjava. Ispada da se nije desavalo da covek krene nesto zahtevnije da radi i iz cista mira mu se pozatvara sve i izadje u Windows. Bez obzira sto se to desava sa manje od 10% procesora, AMD je sopstvenom zaslugom izasao na los glas.
[ BeastMaster @ 08.07.2004. 08:19 ] @
Pctel sad se tu postavlja drugo pitanje, da li je za to "pucanje programa" zahvalan baš sam procesor ili je možda ploča, memorije ili već nešto treće?? Ako mi dokažeš da je to isključivo do procesora, odmah ti poklanjam moju "lošu" AMD konfiguraciju.
[ filo @ 08.07.2004. 08:45 ] @
mozda je kod nas izasao na los glas ali je to delom i zbog ljudi koji ga prodaju
prvo - chipsetovi su objektivno bili losiji dok se nvidia nije naljutila
drugo - kod nas se uvozi samo dno dna sto se tice kvaliteta komponenti(matsonic i asrock i slicni noname/poluname proizvodi), a to nije slucaj samo sa plocama(npr. ace ili ncp memorija, pa ako te u*ere dobro radi a ako ne onda placi i psuj amd i microsoft ili jnc/ans kucista ili amd procesor n-te kategorije, samo "malo okrnjenog jezgra" ali rade savrseno)
trece - u vecini "pentijum4 za 249e" konfiguracija (koje se i prodaju najvise) je amd sa ostatkom krsh komponenti i napajanjem sa pancevackog buvljaka pa ti vidi kako ce to da radi. intel tu ispada iz price jer je skuplji 20e a i "komsija programer kaze da je celeron isuvise slab za ozbiljan rad"
malo je glupo raspravljati se o ovome.ako neko smatra da je intel zakon niko ga naravno ne moze ubediti u suprotno, cisto zato sto je iz srbije, a vazi i obrnuto ;)
a jos kad komp ne kupujes ti....ili kad tata placa.Onda nastaje loodilo!!!

[ lancia88 @ 08.07.2004. 09:50 ] @
Pozdrav,
eh, da filo je lepo dopunio nasu tuznu pricu o prodaji HW-a i nasoj opstoj tehnickoj nepismenosti (kupi ga jeftino samo da je cetvorka). .
A sto se tice AMD-a i padanja sistema u zahtevnim stvarima, dakle, PCTEL, ja se bavim video produkcijom, radim uglavnom reklame i spotove (trenutno i jednu emisiju ali je ona najmanje zahtevna) i u sve to je neizostavno ukljucena i 3D animacija. Vidis, to sve radim na AMD-u i imam padove sistema, svakako. Render za 3D animaciju podelim radi brzine na nekoliko masina a jedna od njih je dugo bio intelistation3 (osnova je PIII na 933) direktno dobijen iz Nemacke kao deo kompenzacije za jedan rad od pre par godina. Dok radim samo rendere nijedna masina ne "ispada". Ponekad mi se nesto ne dopadne a Intel kome zadam najmanje da radi iz razumljivih razloga, zavrsi svoju sekvencu i onda na njemu krenem da menjam ono sto mi se ne dopadne. Usred postavke, dogadjalo se i njemu da poplavi ekran, to nije imalo bas veze s procesorom. Ukoliko ovo sto radim nije dovoljno zahtevno, izvinjavam se.
Pozdrav
[ Mitar Ostojic @ 09.07.2004. 06:59 ] @
Da se nesvadjamo bas mnogo ali cinjenica je da bas zbog niskih cena a lakih prepravki kod nas kruzi veelika kolicina remarkiranih AMD procesora koji su dosta problematicni a tu naj vise krivim nase prodavce koje samo zanimaju pare i uporno uvaljuju takve procesore i to bez ikakve provere ili testa da li ce uoste raditi a znaju da su remarkirani,tipican primer od skoro je jedan XP2200+ koji se toliko grejao da nisam mogao da poverujem da moze da radi na toj temperaturi,bas sam imao vremena da se zezam sa njim pa sam posegao za starim vulkanom 7+ i odvrnuo ga na max i mogu vam reci da je tako radio skroz stabilno???A da,ploca mu je davala napon po default-u 1,75v???? Cisti remark!!!
Inace sam fan AMD i vozam doduse malo retkog XP2600+ 256L2 BOX oc na 2400MHz jer Bartona nevarim iz principa.
[ miki321 @ 09.07.2004. 21:41 ] @
miki

[Ovu poruku je menjao miki321 dana 11.07.2004. u 12:13 GMT]
[ miki321 @ 09.07.2004. 22:09 ] @
a sta mislite o ovoj grafickoj ista oznak ali drugi proizvodjac

ATI R9600 SE 128 MB
Cijena: 155,00 KM
GECUBE R9600SE, AGP 8X, TV-OUT+VGA+DVI, VPU 325 MHz, RAMDAC 400MHz, memorija 128 MB DDR, 333 MHz, 64 bit
ili je ova bolja
ATI Radeon 9600 SE 128 MB
Cijena: 180,00 KM
ATI RADEON 9600SE TRANSCEND 128MB VGA, DVI TS128MVDR96E
[ miki321 @ 09.07.2004. 22:11 ] @
ja se puno ne razumjem ali da pitam sta je to kuler je li to hladjenje ili nesto drugo
[ lancia88 @ 09.07.2004. 23:27 ] @
Pozdrav,
da, kuler (cooler) je jedinica zaduzena za odvodjenje toplote sa delova koji je proizvode a tipican takav deo je CPU. Kuler odvodi toplotu sa njega tako sto ventilator koji je uglavnom pricvrscen na njega(fun) hladi kuler pa time i procesor. Kuleri su danas aktivni sto znaci da svaki ima na sebi taj ventilator (fun) koji se napaja strujom iz glavnog napajanja ili sa maticne ploce. Raniji procesori su imali i pasivne kulere koje je hladio sistemski ventiltor u kucistu ali zahtevi su porasli zajedno sa temperaturama procesorskih jezgara usled sve vecih zahteva prema CPU i brzine njihovih resavanja. Time dobijamo i potrebu za sistemskim fan-ovima koji snizuju temperaturu u kucistu ali imamo i druge uredjaje koji imaju svoje ventilatore kao sto je graficka karta ili cipset. Nadam se da Ti je sada malo bistriji taj pojam. Konacno, u Top-u sam postavio temu gde bi mogao svasta zanimljivo da nadjes:
http://www.elitesecurity.org/tema/60321

pozdrav
[ bakiman @ 10.07.2004. 12:59 ] @
Citat:
miki321:

Maticna ploca: Asus A7N8X deluxe
Procesor: AMD Barton AX-3000 XP
Graficka: ATI Radeon 9600 SE 128 Mb
HDD: Western Digital Caviar 160,0 Gb WD 1600 JB SATA 8Mb 7200 rpm
RAM: 512 Mb PC 3200 (DDR 400)
Monitor: Samsung 755 DFX
CD: Combo DVD/CDRW



Ta konfiguracija je odlicna samo sto je ~800e kod nas.
[ filo @ 10.07.2004. 20:39 ] @
probaj da ne kupujes graficke koje imaju se u imenu ;)
[ miki321 @ 10.07.2004. 21:45 ] @
evo cjena gore u poruci
[ miki321 @ 10.07.2004. 21:49 ] @
cuo sam da se moze staviti vise hladnjaka u kuciste pa da pitam koliko je meni potrebno jer sam isto cuo da se AMD vise grije
[ filo @ 10.07.2004. 23:06 ] @
i opet ja i rizikujem da cu da se ponovim ali...
Citat:
filo: probaj da ne kupujes graficke koje imaju se u imenu
[ lancia88 @ 10.07.2004. 23:17 ] @
Pozdrav,
ja Te stvarno sada vec tesko pratim: sta sada znace cene? Nalazis se u BIH, tesko da bi Ti nesto znacilo ako neko pomene ovo imas jeftinije itd. Filo Ti govori da ne uzimas SE verzije grafickih kartica, na ostatku konfiguracije nisi nimalo stedeo, zaista nema razloga da to uradis i sa grafickom. Ta konfiguracija je zasigurno iznad proseka sto ne znaci da ce i na jesen biti tako, to tako funkcionise sa racunarima. Ako nastavimo sa ovom temom, mogle bi lako i neke cene da padnu...
pozdrav
[ miki321 @ 11.07.2004. 10:18 ] @
sta mislite o ovoj grafickoj
ATI R9600 PRO 128 MB
GECUBE R9600Pro, AGP 8X, TV-OUT+VGA+DVI, VPU 400 MHz, RAMDAC 400MHz, memorija 128 MB DDR, 400 MHz, 128 bit
jeste malo skuplja al sta bi
[ miki321 @ 11.07.2004. 10:21 ] @
jos mi je potrebna pomoc oko hladjenja i napajanja a kuciste cu da uzmem neko solidno u sivoj,crnoj ili bjeloj boji to nije ni vazno
[ bakiman @ 11.07.2004. 12:07 ] @
ATI Radeon 9600 Pro je OK kartica za sve. Ja kada budem kupio komp (za oko 2ned.) uzecu ATI Radeon 9200 SE, jer ja uopste ne igram igrice na kompu, a ova je solidna za igranje, a odlicna za rad (sem za npr. vidio montaza, sto me ni najmanje ne interesuje).

Sto se tice napajanja uzmi Chiftec od 360w, a hladjenje dobijas uz procesor i napajanje (cooler na proc. i cooler na napajanju). A ako ti kojim slucajem zatreba koji cooler lako se moze ugraditi jos 2-4, u zavisnosti od kucista.

Samo ne znam da to napajanje nije mozda i preterano, jer ne znam tacno sta bih sve moglo da zadovolji napajanje od 300w, jer evo npr. najnovija nVIDIA graf. kartica vuce oko 150w, a gde je modem, maticna, memorija...

Bilo bi dobro kada bi mi neko ko zna objasnio sta bi sve moglo da zadovolji napajanje od 300w i da li je to malo za upgrade???
[ miki321 @ 11.07.2004. 15:27 ] @
gore sam citao da mi preporucuju napajanje
a kulera cu staviti koliko bude podrzavalo kuciste

da li ima potrebe za vecim napajanjem od 360 w
[ miki321 @ 11.07.2004. 15:32 ] @
Asus A7N8X deluxe
AMD Barton AX-3000 XP
DDR 512 MB PC 3200 (DDR 400)
ATI R9600 PRO 128 MB
Western Digital CAVIAR 160,0GB WD 1600 JB SATA 8 MB 7200rpm
Samsung 755 DFX
Combo DVD/CDRW

da li je za ovu konfiguraciju potrebno vece napajanje
a kulera cu staviti koliko bude moglo primiti kuciste
[ bakiman @ 11.07.2004. 15:41 ] @
Velika verovatnoca je da NE, nemogu da tvrdim, ali koliko znam sledece napajanje je od 420w i mislim da su ugradjuje u Maxi Tower kuciste. Tako da posto je maticna ploca pravljena za Midi Tower kuciste, kao i da sve komponente ulaze u tu istu maticnu plocu od znaci da je definitivno dovoljno napajanje od 360w.

Ali, posto ja ne znam sta sve moze zadovoljiti napajanje od 300w onda, opet mozda ti je i ovo od 300w dovoljno.

Citat:
bakiman
Bilo bi dobro kada bi mi neko ko zna objasnio sta bi sve moglo da zadovolji napajanje od 300w i da li je to malo za upgrade???


pozdrav
[ miki321 @ 16.07.2004. 20:27 ] @
a sta mislite o nekoj Gforce grafickoj
[ pctel @ 16.07.2004. 22:04 ] @
Citat:
miki321: a sta mislite o nekoj Gforce grafickoj

Brate, pa mnogo se premisljas - to je samo gomila gvozdjurije i plastike! Ja kad se budem zenio brze cu da se odlucim!
[ bakiman @ 16.07.2004. 23:07 ] @
Ma ATI Radeon i GeForce su ti TOP graficke karte, ove ostale su smejurija u odnosu naove dve, iako ima dobrih.
[ Marko_L @ 16.07.2004. 23:23 ] @
Citat:
Brate, pa mnogo se premisljas - to je samo gomila gvozdjurije i plastike! Ja kad se budem zenio brze cu da se odlucim!

:)
Vala baš, ako ovako nastavi za tih 700€ će moći avion da kupi, a ne komp ;)
[ lancia88 @ 17.07.2004. 00:44 ] @
Pozdrav,
hej Pctel, mozda Ti neces mnogo da razmisljas kada se budes zenio ali njoj bi bilo pametno da ne zuri sa razmisljanjem. A znacemo kada si se ozenio po smanjenom broju Tvojih poruka, he,he. Kad zena zavrne sve slavine ode i internet
Pozdrav
[ pctel @ 17.07.2004. 02:06 ] @
Citat:
...ali njoj bi bilo pametno da ne zuri sa razmisljanjem.

Ovo izgleda kao neka provokacija, ali ovoga puta necu da odgovorim. Kad smo vec odlutali od teme, evo da ispricam kako se moj stric ozenio, kao dokaz da je brzo donosenje odluka nesto kao tradicija u mojoj porodici.

Otisao moj stric u kafanu, i posle 7-8 piva, naravno, uhvati ga ono poznato veselo raspolozenje, i u drugom kraju kafane primeti nepoznatu devojku slicnog raspolozenja. Dodje do nje i bez mnogo nepotrebnog razmisljanja pita:
- Jeli, mala 'oces ti da se udas za mene?
- 'ocu!
- 'oces stvarno?
- 'ocu stvarno!

iste veceri od veselih gostiju kafane izabrase kuma, starog svata i devera, a svadba je bila nekoliko dana kasnije (taman koliko treba da se pokolju prasici, razapne satra, pronadju sviraci...) Stric i strina vec cetvrtu deceniju zive srecno zajedno, za razliku od nekih koji su se godinama premisljali pa se posle posvadjali i razveli.

Proseca srpska svadba kosta sigurno 10x vise od ove konfiguracije, pa kad to dodje na red, nas miki321 ima da se premislja do penzije.