[ crnogorac081 @ 29.06.2004. 23:46 ] @
Evo i ja treba da uzimam novi pc i treba mi pomoc. Vidim da se pisalo o ovome i u prethodnoj temi ali mene zanimaju neke konktertnije stvari. Namjeravam da potrosim oko 800-900 eura za pc ali mi ovdje imamo PDV-porez na komponente od 17%. Nisam pratio par godina sta je novo izlazilo od komponenti pa mi treba par savjeta:

1. Koje kuciste da uzmem,od 300 ili 400 w i koje napajanje ? Predlozite mi nesto konkretno...

2. Ne treba mi bas neki jaki procesor pa razmisljam da uzmem AMD barton 2400+ Jeli mi dovoljan ovaj box cooler ili da potrazim neki bolji (i koji?)

3. Koju maticnu da uzmem za ovaj procesor i sa kojim cipsetom (dobro bi bilo neki konkretni model da mi preporucite treba mi i Lan na ploci da ga sa starim kompom povezem) Cuo sam da su ABIT-ove ploce dobre ali ne mogu ih nadjem ovdje u pg..:(

4. Memoriju bih uzeo Kingstone(ili ako znate neku bolju??) od 512 pa ne znam je bolje 2 x 256 ili 1 x 512 i na koliko MHz da uzmem (333 ili 400)

5. Posto namjeravam da uzmem DVD pisac mislim da bi mi dovoljno bilo 80 GB HDD - preporucite mi koji da uzmem?

6. Uzeo bih DVD pisac za oko 130-150 eura ili manje ako je moguce pa mi preporucite neke modele.. I sta je ovo + i - oznaka

7. Graficku cu uzet s tv outom ali ako mi ostane para uzeo bih VIVO varijantu. Interesuje me sta znaci ova oznaka DVI ili tako nesto? Nasao sam ovdje po nasim prodavnicama Ge Force FX5600XT 256 MB VIVO DVI (160 eura) i ATI Radeon 9200 128 MB VIVO (80 eura) pa mi recite koja mi se vise isplati od ove 2 ili da mi preporucite neku trecu...

8. Za monitor stvarno ne znam, gledao sam cijene SAMSUNG monitora ima npr SM 17" 753DFX 1280x1024 Flat od 65 HZ (120 eura), 17" 1600x1200 68Hz Flat (155 eura), 17" 1920x1440 64Hz Flat 0.20mm (H) -155 eura ili da dodam jos 50 eura pa da uzmem 19" SM957MB 1920x1440 64Hz Flat Magic Bright -215 eura ili da mi predlozite neki drugi ???

Dobro bi bilo i da mi predlozite neka alternativna rjesenja posto cu pc da uzimam na kredit pa mozda ne nadjem na jednom mjestu sve sto sam planirao..

Unaprijed hvala svima...!!!
[ sasa022 @ 30.06.2004. 00:32 ] @
Mislim da je dovoljno da procitas teme vezane za tvoje pitanje koje su isle u poslednjih par meseci i sve ce ti biti jasno.... Koristi malo pretragu....
[ pctel @ 30.06.2004. 00:38 ] @
1. Ako ti nije previse skupo uzmi Chieftec kuciste, tamo bi trebalo da je oko 100 EUR-a.
2. Zaboravi te BOX prdavce. Bolje je dati 10 EUR-a za kuler sa 80x80 ventilatorom.
3. Mozda nije lose da ploca ima SATA. Za takvu ce ti tamo trebati skoro 100 EUR-a. Chipset NForce2.
4. Kingston je vise nego dovoljno dobra. Nije mnogo vazno 1x512 ili 2x256, 333 ili 400 - neces primetiti narocitu razliku u performansama. Ali, posto skoro da nema razlike ni u ceni, uzmi 2x256/400
5. HDD 80Gb je minimum za takvu konfiguraciju. Ako mozes izbegni Maxtor - nije narocito kvalitetan, a i prilicno su bezobrazni po pitanju resavanja reklamacija.
6. Pala je cena DVD pisaca. Oko konkretnog modela retko ko moze da da preporuku, jer ljudi nemaju dovoljno iskustva sa takvim uredjajima. Sve sto kazemo bilo bi lupanje, nagadjanje, predrasude i prenosenje (mozda pogresnog) misljenja drugih. Trazi neki sa 2 godine garancije. + i - su formati zapisa. Dobro je imati oba ako nije velika razlika u ceni.
7. Ovaj ATI ima (mnogo) bolji odnos cena/kvalitet.
8. Trinitron. Samo, nesto mi deluje jeftino pa pazi da ne kupis macku u dzaku. Samsungovi trinitroni obavezno imaju oznaku NF. Trebalo bi da dobijes 3 godine garancije na njega.
[ crnogorac081 @ 30.06.2004. 16:21 ] @
evo vidjecu kolko tacno budem mogo da dam para za pc pa cu vidjet za to kuciste..mada mi je nesto mnogo 100 eura da dam za kuciste kad vidim da je vecina kucista od 30-40 eura.. A kakvo je ovo kuciste sta dobijam u njemu ?

"2. Zaboravi te BOX prdavce. Bolje je dati 10 EUR-a za kuler sa 80x80 ventilatorom."

Kakav je ovo kuler ? Gledao sam neki cilindricni valja li on sto ?

Mozes li mi predloziti konkretno par modela za mat. plocu?

Znaci ova memorija je dobra kingstone 2x256/400 a mozda mi je bolje da uzmem jedanu od 512 ako budem kasnije ubacivao jos memorije sta mislis ?

za hdd znam da je malo 80 gb ali posto cu da uzimam DVD pisac vjerovatno cu vecinu stvari rezat na dvd. Citao sam u prethodnim postovima da si rekao da izbjegavam maxtor i da uzmem WD jer je tisi i pouzdaniji i to cu i da uradim. - Hvala, nisam to znao mislio sam da je maxtor "zakon" :)

Dvd pisac sam nasao na jednom mjestu - LG DVD +/- Rewriter -120 eura ali nema vise nikakvih detalja o njemu...

napisao si mi da " Ovaj ATI ima (mnogo) bolji odnos cena/kvalitet" - Graf kart.

Neznam ali ATI mi nesto ne uliva povjerenje...vise bih volio Geforce. vrijedi li ovo Ge Force FX5600XT 256 MB VIVO DVI 160 eura? Kakva je slika na tv out. Napisao si ovamo da "ATI ima bolje odradjen TV-out, slika je nekako ostrija... Ja pogledom u ekran sa 5 metara prepoznajem da li je u racunaru ATI ili NVidia... " jel stvarno slika toliko ocajna sa Ge force karticom (sa ovom 0d 160 eura) jer mi stoji tv iznad pc-ja i mislio sam da uzmem dvd ali sad pored ovakvog kompa mi nece trebati..nadam se..

pored ovih SAmsung monitora sto sam naveo ima i 19" SM 959NF 1920x1440 na 73hz Flat Uni Pich AG ali je 272 eura - isplati li se to uzet za ove pare -procijeni mi odnos cijena/kvaitet za ovaj monitor

Unaprijed Hvala!


[ lancia88 @ 30.06.2004. 16:53 ] @
Pozdrav,
dobro Ti je Pctel odgovorio u vezi TV-out-a i ATI-ja. GForce je varijanta pogodna za igrice, TV in/out nije ozbiljno shvacen jos u projektovanju, malo je neozbiljno sve to guranje na VGA kartice ali zivimo u instant vremenu. Ventilator koji je predlozio je dimenzijski okarakterisan, rec je o ventilatoru koji ima pribliznu ili cak istu moc hladjenja kulera kao i verzija koja stize uz Box procesore samo se lakse kaci na CPU. To ne znaci da ne treba kupiti tray verziju vec box i kupiti dodatni fun (box pruza garanciju od 3 godine).
pozdrav
[ pctel @ 30.06.2004. 17:07 ] @
Za kuler vazi pravilo sto veci i tezi to bolje. Cilindricni (ako mislimo na isti) je veoma dobar. Kuciste Chieftec je uradjeno kvalitetno, nije se stedelo ni na cemu. Ova kucista od 20-30-40 EUR-a sasvim lepo rade posao ljudima koji nemaju previse para. Od ploca za AMD Epox8RDA3I ima najbolji odnos cena/kvalitet. Sve ploce sa NForce2 chipset-om rade bolje od VIA KT400/600, pa uzmi neku koju mozes da nadjes. Ati kartica i NF monitor je kombinacija kojom dobijas sliku na ekranu bolju nego sto si ikada video. NF vredi toliko. Kad jednom to isprobas, svi ostali samsung-ovi monitori ce ti delovati jadno.
[ rLx | VooDoo @ 30.06.2004. 19:10 ] @
Posto su ti vecinu odgovora vec dali ja cu samo da ti obrazlozim neke stvari:

1. Chiftec je vazan samo donekle. Kuciste ko kuciste je vizuelni izgled i kosta 0d 10 do 30e ali je vazno sta je unutra ispod haube. tj. Napajanje unutar tog kucista je marke chieftec (btw samo napajanje kosta 50e) i to napajanje je ono sto je vazno, i naravno nekih 3 do 5 kulera koji se nalaze unutra (ovo je vazno zbog AMD procesora, mada ni inelu ne smetaju).

2. Hard uzmi WesternDigital obrati paznju ako imas para da bude na 7200rpm i da ima 8mb bufera. Ukoliko uzmes odgovarajucu plocu da bude S-ATA.

3. DVD rezac nije na odmet. Ja imam hard 0d 80 i od 40 i to mi je malo. Glad za gigabajtima je ko bure bez dna veruj mi. Uvek ce biti ono "sto da brisem mozda ce mi trebati i onako imam jos 5g prazno" i onda lepo DVD mozes da nabavis za 40 dindzi i odma 5giga prostora manje, filmovi, muzika..... i miran si.

4. Sto se tice monitora uzmi nekog samsunga iz NF serije definitivno neces pogresiti.

5. Od ostalih komponenti procesor AMD, ploca EPOX 8RDA3+ (ima s-ata kontroler i LAN), ATi graficku, kingston ili ako imas para corisair memoriju 1 x 512.

Toliko od mene.

s' postovanjem JA
[ crnogorac081 @ 01.07.2004. 23:28 ] @
E sad, poslije dougotrajnog cackanja ovog foruma moja konfiguracija bi trebalo da izgleda ovako:

1. Kuciste CIEFTEC i isto napajanje (od 300 ili 400 W i ima li ko fotku da vidim kako izgleda ovo famozno kuciste od 100 eura???????? Dodje li fabricki s tim kucistem kakvo hladjenje ??)

2. Maticna ABIT NF7 ili EPOX 8RD serija ili ASUS A7N8X - koju nadjem al izgleda po vasoj prici najbolja bi bila EPOX-ova (koliko ona kosta otprilike?)

3. 2x256 MB DDR400 memorije ili 1x512 - help me da se odlucim..(jel mi bolje 2x256 zbog ovog Dual-a (mada ne znam ni o cemu se radi - objasnite mi!!!!))

4. Cpu- AMD Barton 2500+ . E sad HELP: kakav kuler da uzmem jer sam citao da BOX ne valja... koji kuler da trazim, preporucite mi nesto konkretno...

5. HDD 80 (ili eventualno 120 GB ako budem mogao) WD 7200rpm 2MB bafera i ako nadjem S-ATA (imaju li sve 3 mat. ploce S-ATA)

6. Graficka ATI Radeon 9200 128Mb VIVO

7. Zv. kartica - da li je bolje da mi bude on board ili da uzmem neku jeftinu 10-20 eura ??

8. Na Monitor sam rijesio da puknem: Samsung 19" SM 959 NF 1920 x 1440 flat,uni pich Ag

10. Dvd LG rewriter +/-

11. Ostale stvari tipa tast,mis i ostalo su stvarno manje bitne..


Sta mislite o ovoj konfiguraciji i ocekujem vase predloge i sugestije...

[ BeastMaster @ 01.07.2004. 23:51 ] @
1.
Ne dolazi nikakvo hlađenje uz njega (bar nije dolazilo kad je ovaj primerak kupljen:))

2. Ukoliko uzimaš S-ATA disk neophodna ti je ploča koja ima S-ATA kontroler i tu je moj predlog Abit NF7-S ili Epox 8RDA3+.

3. Praktična razlika između single i dual režima rada nije nešto extra velika, ali u svakom slučaju ako mogućnost postoji, zašto ne iskoristiti. Dakle 2x256Mb.

4. Ukoliko se nećeš baviti overklokom i BOX kuler će ti sasvim solidno završiti posao.

7. NF7-S ima integrisan nVidia SoundStorm koji je (po testovima) u klasi Audigy 1 serije tako da je jedno od najboljih integrisanih rešenja.


Pozdrav.
[ crnogorac081 @ 02.07.2004. 00:10 ] @
1. Svidja mi se kuciste, Hvala na slici znaci da uzmem od 400w ?

4. Nenamjeravam nikakav overklok ali sa svaki slucaj bih uzeo neki bolji i TISHI kuler..

Ima li neko da mi konkretno predlozi neki dvd pisac ali da pise i + i - do 140 eura..

I jos nesto: ima li neko neka negativna iskustva sa nekim od ovih komponenata, volio bih da imam sve informacije prije nego sto uzmem to...


Hvala.
[ BeastMaster @ 02.07.2004. 00:22 ] @
Uz ovaj model stiže napajanje od 360W ako se ne varam a jače napajanje od tog ti ne treba.

Što se DVD Pisača tiče na našem tržištu mogu da se nađu npr Nec ND 2500A (koji je nešto ispod 90€), Pioneer 107D (nisam siguran za cenu ali mi se čini da je zadnja bila oko 110€) i Lite on 8x DVD RW. Koji god da uzmeš nećeš pogrešiti.
[ crnogorac081 @ 02.07.2004. 00:37 ] @
e pa wrh. jos mi ostaju samo 2 stvari :

1. da mi neko preporuci neki dobat kuler

2. da nadjem prodavca koji ima sve ove komponente :)))))
[ rLx | VooDoo @ 02.07.2004. 08:47 ] @
Jednu stvar si zaboravio:

Uzmi hard sa 8 megabajta bufera ne sa 2mb bufera.

E sad moslim da u chieftec kucista dolazi 4 do 6 cooler-a unutar njega. (bar je tako u novijim modelima, ortak je skoro kupovao).

Uzmi definitivno pioner-ov rezac.

Uzmi bilo koji cooler marke "Speez" ja ga imam na procesoru i radi perfektno a tih je. Doduse tih je relativna stvar ali evo poredjenja, devojka mi se budi na najmanji shum ali pored kompa moze da spava, mozda i gresim :O).



s' postovanjem JA
[ pctel @ 02.07.2004. 17:42 ] @
Odlican izbor komponenata. Evo i jedne slike chieftec kucista punog hard diskova. 360 W chieftec ima vise snage nego neko kinesko na kome pise 1000W

[ kUdtiHaEX @ 02.07.2004. 18:27 ] @
@BeastMaster

Krsh ti kuciste a i taj regulator obrtaja FAN-ova :D
[ BeastMaster @ 02.07.2004. 19:00 ] @
Pa i nije moje kućište , Delimirovo je, ja ima TT Xaser II
[ crnogorac081 @ 03.07.2004. 15:58 ] @
E sad jos samo da se odlucim za plocu i to je to:

Dakle Abit NF7-S ili Epox 8RDA3+

Sta ima jedna a sta druga i vas predlog izmedju ove 2

I sta mislite o ovoj ploci:

MB (AMD) GIGABYTE GA-7N400 PRO 2, NFORCE 2, SB, LAN. RAID,SATA,FIREWIRE

= 120 eura


[ crnogorac081 @ 06.07.2004. 16:02 ] @
a sta mislite o ovoj MB :

ASUS A7N8X Deluxe i sta sve ona ima ?

Hvala.

[ BeastMaster @ 06.07.2004. 16:14 ] @
Bolji ti je izbor Abit ili Epox.
[ crnogorac081 @ 06.07.2004. 16:18 ] @
a ovaj Gigabyte?

A kolko kosta ovaj epox i abit otprilike znas li ?
[ sasa022 @ 06.07.2004. 23:20 ] @
EPOX : http://www.epox.nl/english/products/motherboard/a.htm

ABIT : http://www.abit-usa.com/products/mb

Uzmi Epox.
I Epox i Abit su u Beogradu oko 90E,za PG se raspitaj.
[ crnogorac081 @ 07.07.2004. 01:05 ] @
Citao sam po forumima da se epox vise vraca kako felericna i da ima neki problem sa s-ata... pa ne znam kolko je to tacno..

A sta mislite o ovoj ASUS A7N8X Deluxe