[ Revisor @ 30.06.2004. 11:18 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu: samo za savladjivanje EQa ce ti trebati 10+ godina.
sa jedno 20 godina iskustva, posle pomocnika asistenta, asistenta inzenjera, inzenjera; mnogo ciscenja, slusanja, pokusavanja,slusanja, troubleshooting-a, slusanja, organizacije, slusanja, planiranja, i nesto muzickog obrazovanja, postaces producent.

Cek, nesto me zainteresova. Da li ovo znaci da je moguce uciniti da ne-tako-losi SF zvuce sasvim pristojno -dovoljno za bi bili plasirani u neku solidnu 3D igru-, uz dovoljno iskustva sa filtriranjem zvuka?
[ Ni ten ichi ryu @ 30.06.2004. 16:55 ] @
ako pod sf mislis na sound files (???), ne bas. A mozda i da, zasto da ne. Ako imas sweepable EQ, mozes da se otarasis dosta nezeljenog djubreta, ako je u pitanju neki izvor shuma. U svakom slucaju, EQ nije namenjen ciscenju djubreta.
A proizvodjaci igrica se sad zaricu da ce koriste kvalitetniji zvuk u igricama, te unajmljuju i levo i desno ne bi li snimilici originalan zvuk. Gaming industry je trenutno jedan od najvecih izvora posla u audio industriji u US (kao i film).
[ Revisor @ 01.07.2004. 00:46 ] @
Eh? Ne, mislio sam na SoundFont-ove osrednjeg kvaliteta. Da li je moguce napraviti znacajniji pomak u izlaznom rezultatu? Konkretno raspolazem sa 8MB GMSFX koji ide (ili je nekada isao) uz SB Live! value. Nisam se do sada igrao sa EQ na ovaj nacin, ali ako editovanjem stotinak semplova teoretski mogu da dobijem realisticniji zvuk, pocecu sa probama. Ionako bolje free semplove (sem za klavir i hor-vokale) nisam nasao.

Pitanje je i da li se vise isplati pre-editovanje svih semplova ili samo trazenje generalnog post-filtera za ceo paket SF2. Ovo verovatno zavisi od-slucaja-do-slucaja ali moze i da ne zavisi. Ppr. da su svi instrumenti prosli kroz isti proces aproksimacije pa je moguce napraviti manje dobar ali generalan filter.

Sta mi je ciniti?

Sto se tice unajmljivanja, ima vec dobrih primera. Ali ja jednostavno ne mogu da priustim Budipestansku ili Njujorsku filharmoniju te cu se za sada zadrzati na pukoj virtuelizaciji... ;)
[ Ni ten ichi ryu @ 01.07.2004. 02:12 ] @
sve zavisi od toga zasto su osrednjeg kvaliteta. Ako su propusteni kroz neki filter pre izdavanja, ne bi li naterali ljude da kupe hi-res zvuk, zavisi od filtera.
ali mislim da ne. ako bi neko samo propustio semplove kroz EQ filter, lako se daju popraviti, cak i u kucnoj produkciji. kompresovani semplovi ostaju kompresovani.
najverovatnije je filter na dinamickoj bazi, sto nikakav EQ ne moze da popravi, eventualno neki super-mega expander, ali verovatno ni to. ako bi neko samo propustio semplove kroz EQ filter, lako se daju popraviti, cak i u kucnoj produkciji. kompresovani semplovi ostaju kompresovani.
(konkretno da se od mene trazi da dodam neke semplove besplatno uz proizvod, ja bi ih svinjski kompresovao, cisto da zvuci dovoljno simpaticno na kakanim kompjuterskim zvucnicima, sto zapravo verovatno velika vecina sb live korisnika koristi, ali da zapravo dinamicki opseg bude recimo 10-12 bita).

[ Revisor @ 02.07.2004. 09:46 ] @
Jedan od semplova izvadjen direktno iz db... apperently 16bit ali cisto sumljam da nije prvo potkresan pa posle prebacen. Rec je, kako se da razaznati, o strings. Sta se moze uciniti/je ucinjeno sa ovim semplom? - Ako produzenje price ne predstavlja problem, naravno.