[ Ivan Starčević @ 30.06.2004. 16:37 ] @
Pre nekoliko dana naručio sam Linux RedHat Fedora Core 2 Final distribuciju (5 CD). Nakn uspešne instalacije sistema, prepoznat je sav hardware osim čuvenog modema Motorola SM56. Skinuo sam drivere za Mandrake 10.0 koji ima isti kernel kao i RH koji ja imam. (http://www.motorola.com/softmo...6.05.02-2.mdk10_263-7.i586.rpm) Sadašnji problem je kako da instaliram pomenute drivere? Driveri su u .rpm extenziji i kada desnim tasterom pokrenem install packages on ih instalira ali u networku ih opet ne prepoznaje.
Molio bih vas da mi objasnite to sve korak po korak jer sam totalni početnik što se tiče Linux operativnih sistema.
Primetio sam jednu stvar kada startuje procese na početku smartd je failed.
[ l1nk @ 30.06.2004. 17:27 ] @
Ja sam se veoma namucio sa tim modemom, ali sam na kraju nasao resenje, a evo kako...

Prvo skini driver za Motorolu ali sa www.sm56.tk

Probaj da instaliras po uputstvu koje pise u njemu, ako neuspes...Ides dalje...

zatim treba da editujes fajl pod nazivom slab.c koji mozes naci u /usr/src/linux-xxx/mm/slab.c (xxx je verzija kernela) ...

U tom fajlu pronadji sledece (oko linije 1099):

Code:
 if (flags & ~(SLAB_DMA|SLAB_LEVEL_MASK|SLAB_NO_GROW))
BUG();


i zameni to sa:

Code:
/*
if (flags & ~(SLAB_DMA|SLAB_LEVEL_MASK|SLAB_NO_GROW))
BUG();
*/


Posle toga treba da rekompajliras kernel (ima o tome vec pisano na ES) i na kraju Instaliras driver koji si skinuo sa gore navedene adrese...

Eto....poz ;)
[ Ivan Starčević @ 30.06.2004. 17:42 ] @
Sa kojim si se linuxom namucio? To je bitno zbo kernela.
[ Ivan Starčević @ 30.06.2004. 20:18 ] @
Kod mene je src folder prazan...
[ l1nk @ 30.06.2004. 23:18 ] @
Do sada sam to uspeo na RedHat 9 i Mandrake 9.2 kao i sada pokusavam na Slackware10 i kod svakog sam uradio isto...a kernel mi je 2.4.26 trenutno...

A u /usr/src/ nemas nista jel prilikom instalacije nisi konfigurisao da ti se i kernel source instalira...

Uglavnom...napisacu jednom prilikom sve detaljno kako i sta...do tada potrazi na google, ima bas dosta o tom Modemu...poz ;)
[ Tigerheart @ 01.07.2004. 00:30 ] @
Citat:
l1nk: Do sada sam to uspeo na RedHat 9 i Mandrake 9.2 kao i sada pokusavam na Slackware10 i kod svakog sam uradio isto...a kernel mi je 2.4.26 trenutno...

A u /usr/src/ nemas nista jel prilikom instalacije nisi konfigurisao da ti se i kernel source instalira...

Uglavnom...napisacu jednom prilikom sve detaljno kako i sta...do tada potrazi na google, ima bas dosta o tom Modemu...poz ;)


Ivan ima problem ... naime on je na Fedora Core 2 koji ima kernel generacije 2.6.x koji se kao sto znamo dosta razlikuje od 2.4.x generacije, pa tako drajveri nemogu da prorade kako treba .. fora koju si opisao radi na svim 2.4x kernelima, a posto imas i Slack 10 koji je za sada i dalje zadrzao predhodnu generaciju kernela (fala bogu da je Patrik mislio :) ), tako da neverujem da ces imati probema da ga instaliras naq novom slack-u ....

Steta je sto Motorola nije izbacija drajver za Fedora core, nego samo za Mandrake 10 koji je sa 2.6.x generacijom .. mada postoji mogucnost da ti drajveri prorade i na Fedori ako se dobro "prilagode" sistemu .. znaci negine mu rad u konzoli i prckanje po sistemu kako bi poslagao sve stvari na svoje mesto ....
[ Ivan Starčević @ 01.07.2004. 09:04 ] @
Problem ću rešiti tako što ću da odem do obližnje hw prodavnice i kupiti jedan lucentov modem, samo mi recite koji model da uzmem negde do 1300 dinara, a da radi dobro i pod XPom i Linuxom.
p0z
[ Tigerheart @ 01.07.2004. 11:01 ] @
Pogledaj sledece linkove:
http://www.heby.de/ltmodem gde mozes skinuti driver za lucent AGERE modem http://www.sfu.ca/~cth/ltmodem/ltmodem-8.31a5.tar.gz

info o tom novom drajveru imas na lokaciji
http://linmodems.org/cgi-bin/e...92:200406:fokdfhgpmicpidnhjfdk

A sto se tice kupovine imas Lucentove modeme koji bi trebalo da rade sa tim drajverom npr u DESKU (29 Novembra u blizini pancevackog mosta, tacnije pre njega)
http://www.desk.co.yu/infoteka/4315.htm (F/M 56K i Agere Acorp ISL modem)

Gornja iformacija trebalo bi da se proveri, posto nisam imao prilike da licno probam te modeme pod linux-om (ove sa novim chip setom SV92P)
[ Ivan Starčević @ 01.07.2004. 11:41 ] @
E ja i kupujem obično u Desku ali sam iz smedereva tako da ću to sada obaviti ovde. Da li da uzimam te Agere reakao si da oni nisu dobri za linux (u privatnoj poruci)
[ Tigerheart @ 01.07.2004. 19:21 ] @
Citat:
Ivan Starčević: E ja i kupujem obično u Desku ali sam iz smedereva tako da ću to sada obaviti ovde. Da li da uzimam te Agere reakao si da oni nisu dobri za linux (u privatnoj poruci)

Da. rekao sam ali sam tek juce video info da je izbacen i za njih driver koji bi trebalo da radi kako treba ... tj nisam ja licno imao prilike da ga probam..
Elem posto je ovaj Agere jedino pristojno sto moze da se nadje, a trebalo bi da valja ... jer stari Lucenti se veoma tesko nabavljaju i dosta su cenjeni ....

Pogledaj takodje i na oglasima, moguce je da naletis na neki dobar modem .... to je npr moj slucaj jer sam tako pre dve , tri godine naleteo na USR Message Modem 56k , po ceni od tada 100 maraka, dok je nov bio nekih 250 do 300 DM. Elem, modemu nije radilo napajanje posto je bilo spaljeno (radilo je na 110V, pa ga je taj tip vozio preko transformatora sa 110 na 220V, i na neki nacin uspeo je da ga spali, medjutim modemu nije bilo nista), a posto sam ih dosta radio znao sam da rade na 9V naizmenicne struje (u sebi ima ispravljac koji mu dalje oberzbedjuje napon), setio sam se da moze da mi posluzi napajanje od ZX Spektruma, koji mi je stajao i skupljao prasinu, a koji na sekundaru ima tih 9V ... btw ... da skratim pricu ... postoji veoma velika mogucnost na na oglasima nadjes neki modem (interni ili eksterni) koji radi pod Linux-om kako treba

Inace kod DESK-a imas i malo slabiju verziju ovog mog modema, doduse bez message mogucnosti, ali ono sto je vazno jeste da je elektronika ista i da ce ti i na losoj i na dobroj centrali izvuci maximum ( ja sam na staroj uvek imao oko 5k, dok na digitalnoj sam imao i konstantnih 8k, kada sam skidao neke pakete ili cak CD-ove, doduse u ono vreme kada je bilo 1 poziv 1 impuls od 21:00 )

Znaci moj licni predlog ... hardverski modem, i to eksterni, seriski port (COM)
[ l1nk @ 02.07.2004. 00:03 ] @
...Inace na Slackware 10 nisam uspeo da podesim Motorolin modem, tako da cu se prikljuciti ovim savetima i takodje krenuti za traganjem modema koji ce biti podrzan... :)
[ Miroslav Strugarevic @ 02.07.2004. 00:52 ] @
Externi modem je milina, prikacis ga i on radi.. Dok sa drugima to je uzas, ja imam lucenta, koji srecom moze da se setuje pod linux-om, mada *bsd ne..

E sad, pozajmio sam externi Rockwell 56000 External Fax/Voice Modem koji radi kao sat, mnogo mi je lakse, tako da planiram da kupim externi modem kad budem u prilici..


Ako kupujes modem ili Lucent (jeftinija varijanta) ili neki Externi (skuplja, mada bolja).
[ Ivan Starčević @ 02.07.2004. 12:31 ] @
Bio sam u radnji u kojoj imaju samo Lucent Agere, ali pošto je je*ena garancija zalepljena po sred čipa, nisam mogao da vidim tačan naziv modela već samo poslednje cifre 347S tako da nemogu ni pravi driver da skinem pa da ga isprobam u radnji. Sve u svemu sutra idem u BG u Desk malo da se raspitam i odlučim šta dalje da radim.
Citat:
...Lucent (jeftinija varijanta)...

Stariji Lucenti se nalaze teško, sada samo oni sa Agere čipsetom
P.S. Sada idem da pošaljem jedan dopis Motoroli.
[ formeye @ 02.07.2004. 15:16 ] @
E, ovako... Posto ima raznih izvedbi SM56-ice, da kazem za SM56 koju ja imam koja je dosla uz matsonic MB sa sisovim chipsetom. I na 2.4 i na 2.6 kernelima mi radi bez problema sa SmartLink modem drajverom - samo ne radi zvuk pri zvanju.
[ l1nk @ 02.07.2004. 17:34 ] @
Vredi probati...nasao sam driver na ftp://ftp.smlink.com/linux/unsupported/ pa sada ako linux (bog) da, mozda i uspe nesto :)

A bas je bedak to sto niko od silnih linux korisnika nije uspeo da pronadje neko adekvatno resenje za te modeme, ne samo ovde vec globalno, ceo google sam pretrazio i niko nije jos spomenuo da postoji resenje koje je zasigurno vazece...STETA :)
[ tdjokic @ 02.07.2004. 20:52 ] @
Ja sam prekinuo sve te muke. Ne mogu vise sa winmodemom. Jeste da postoje drajveri, pa se to instalira, pa onda uglavnom radi, povremeno se zaledi. Onda dodje novi kernel pa opet nema drajvera, pa stalno tako. Ipak, 60 - 75 E za USR eksterne, seriske modeme je meni licno previse. Na srecu, kao sto sam ovde vec pisao

http://www.elitesecurity.org/tema/58636,

pojavili su se znatno jeftiniji eksterni, seriski, 27E - 29E. To je jos uvek dosta skuplje od 10E koliko treba dati za prosecan winmodem, ali i zivci nesto kostaju. Osim toga, vise te ne zanima koja distribucija, koji kernel, samo ubodes i - radi! A onako usput, i CPU je rasterecena, pa se ni mis vise ne trza i slicno. Napajanje je takodje malo rastereceno jer ima jednu karticu manje da napaja.

Toplo preporucujem, ako je ikako (finansiski) moguce!
[ Tigerheart @ 04.07.2004. 11:35 ] @
Citat:
tdjokic: Ja sam prekinuo sve te muke. Ne mogu vise sa winmodemom. Jeste da postoje drajveri, pa se to instalira, pa onda uglavnom radi, povremeno se zaledi. Onda dodje novi kernel pa opet nema drajvera, pa stalno tako. Ipak, 60 - 75 E za USR eksterne, seriske modeme je meni licno previse. Na srecu, kao sto sam ovde vec pisao

http://www.elitesecurity.org/tema/58636,

pojavili su se znatno jeftiniji eksterni, seriski, 27E - 29E. To je jos uvek dosta skuplje od 10E koliko treba dati za prosecan winmodem, ali i zivci nesto kostaju. Osim toga, vise te ne zanima koja distribucija, koji kernel, samo ubodes i - radi! A onako usput, i CPU je rasterecena, pa se ni mis vise ne trza i slicno. Napajanje je takodje malo rastereceno jer ima jednu karticu manje da napaja.

Toplo preporucujem, ako je ikako (finansiski) moguce!


Da se nadovezem na ovu temu. Gore pomenuti modem (Sweex 56k w. Intel Ambient hardware chipset, RS232 external) moze se naci u firmi Cio Computers, tel. 011/21.92.179
(info nadjen na www.pcberza.co.yu).

Ako jos neko ima info gde bi mogao da se nadje ... nek postuje info ....
[ tdjokic @ 04.07.2004. 13:08 ] @
Citat:
Tigerheart:Ako jos neko ima info gde bi mogao da se nadje ... nek postuje info ....
Ja sam ga kupio kod www.sampro.co.yu ali nisam stavio u post jer ovde valjda vazi neko pravilo o ne-reklamiranju firmi. Ali, posto se vec spominjao Desk "kod pancevackog mosta", a sada i Cio Comp's., onda neka bude i Sampro...
[ l1nk @ 12.07.2004. 23:30 ] @
Evo malo da obnovim temu. Kupio sam externi seriski modem i mogu priznati da je super stvar, pre svega to da nema drivera i tih zezancija, doduse nisam jos stigao da isprobam na linux ali veruje da ce raditi posto kao sto sam rekao ukljucis i radi, puta me nije ni izasao nesto skupo znaci oko 2.200 din. sto dostize cenu definitivno, tako da predlazem svima da ako planiraju da idu preko linuxa na net uloze i nezamajavaju se onim silnim problemima sa driverom... ;)