[ NenadS @ 27.01.2002. 16:33 ] @
Treba mi scripta koje ce automatski da zapakuje odredjene fajlovei direktorijume sa servera i da ih smesti u jedan .tar fajl. Da li tako nesto postoji ???
[ MoHicAn @ 02.03.2002. 00:58 ] @
Za to ti uopste ne treba perl skripta. To mozes da uradis u najobicnijoj shell skripti, bash na primer. Naravno ako znas to rucno da uradis.







cat > skripta.sh



Code:



#!/bin/bash







tar -c /putanja/do/dir-a/ili/fajla/koji/oces/da/kompresujes > fajl_u_koji_oces_dakompresujes



tar -c /isti/djavo > takodje







# ovde mozes dodati i na primer da ti salje to na mail !!!



# i to je to !











Sad samo dodas liniju u crontab da ti startuje ovu skriptu na odredjeno vreme i resen problem.
[ MoHicAn @ 02.03.2002. 01:45 ] @
Tu mozes posle i za gzip ime_fajla da kompresujes tar fajlove
[ NenadS @ 24.03.2002. 13:18 ] @
A sta ako hocu ceo dir da zapakujem ? Sta onda ?
Ako mozete da napisete neku perl scriptu posto ne znam da radim u shell-u ili mi objasnite kako to da izvedem. Znaci trebam da zapakujem ceo dir i da ga negde smestim (na serveru u drugi dir).
Hitno !!!
[ MoHicAn @ 24.03.2002. 18:17 ] @
Sta si ti debil ?

tar -c /putanja/ime_dir-a

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ MoHicAn @ 24.03.2002. 18:22 ] @
Mislim nije mi jasno sto se pravis pametan lepo ti pise gore u onom mom prvom postu

tar -c /putanja/do/DIREKTORIUMA > ime_zapakovanog_fajla.tar

Kako si me smorio to je nehumano!
[ Gojko Vujovic @ 24.03.2002. 18:42 ] @
Mohikanac, bez nervoze

Čoveku si samo trebao da naglasiš da te tar komande treba da izvrši preko system() funkcije ili korišćenjem obrnutih singlequote-ova:

Code:
$rezultat = `komanda parametri...`;


Za više detalja o tar komandi, pročitaj man tar!
[ Dragoslav Krunić @ 24.03.2002. 19:01 ] @
I ja mislim da je za njega bolja shell skripta nego bilo sta drugo napisano u Perlu osim ako ne zeli neke ekstra perverzije ili si. Samo uradi kako MoHicAn savetuje.
[ NenadS @ 24.03.2002. 23:29 ] @
Citat:
MoHicAn:
Sta si ti debil ?

tar -c /putanja/ime_dir-a

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ma nisam, ali sa smoren , pa nisam ni video sta si napisao :)
Pogledao sam sve i bas je ono sto mi treba, ali jebiga ja ne znam to da iskoristim...
Gde da ukucam tu komadu? Koristim Win Commander kao ftp ??? kad ukucam u commnad line ovo recimo tar
Code:

tar -c /homepages/30/d34098201/htdocs/org_dir/aaa > proba.tar

Pise da nerazme komandu...

Ajd napisi lepo kako sve to ide, posto nisam uspeo da se snadjem, a treba mi to hitno !!!
[ nemesis @ 25.03.2002. 02:26 ] @
Citat:
MoHicAn:
Sta si ti debil ?
tar -c /putanja/ime_dir-a
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


shta bre odma sikcesh ..
ne zna chovek :)
[ nemesis @ 25.03.2002. 02:33 ] @
Citat:
NenadS:
Ajd napisi lepo kako sve to ide, posto nisam uspeo da se snadjem, a treba mi to hitno !!!


elem... a kako ti pristupash tome ?
[ alex @ 25.03.2002. 11:14 ] @
# tar cf imearhive.tar /putanja/do/direktorijuma/sa/fajlovima

Nije potrebna I/O redirekcija. Mozda nije lose i da se ta tar arhiva i gzip-uje - u tom slucaju koristi i svic z:

# tar czf imearhive.tar.gz /putanja/do/direktorijuma/sa/fajlovima/

Poz, alex.

P.S - Sto komplikujete ovako jednostavnu situaciju sa perl skriptom?
[ Dragoslav Krunić @ 25.03.2002. 12:02 ] @
Citat:
alex:
P.S - Sto komplikujete ovako jednostavnu situaciju sa perl skriptom?


Pa to Nenad komolikuje. Svi mu predlazemo jednostavno resenje a on zapeo za perl skript.
Elem, tu komandu ne mozes izvrsiti preko ftp-a vec se moras na neki drugi nacin povezati na taj server - telnetom, preko SSH,... i kucati u terminalu zaljenu komandu. Mozes staviti i u cron pa da ti se izvrsava periodicno u zeljenim intervalima. Ti sedis kod kuce i ne razmisljas o backupu a server radi to u pozadini i izvestava te mailom. Divota
[ MoHicAn @ 25.03.2002. 15:01 ] @
Posto cenim da nemas pristup preko telnet/ssh-a preporucujem ti da napravis ovakvu skriptu

#!/bin/sh
tar czf /neko/mesto/ime_fajla.tar.gz /putanja/do/dira/za/backupovanje

i onda daj administratoru da ti stavi tu skriptu negde na sistem. Moze u tvoj private direktorijum i pitaj ga da ti doda u cron da se dize na primer svako jutro u 5 il tako nesto i eto ti ga backup. Eventualno mozes da dodas gore u skriptu neke variacije sa rcp ili scp komandom da ti kopira taj backup na neki drugi server al to bi mozda napravilo previse protoka ali je zato najsigurnije.
[ MoHicAn @ 25.03.2002. 15:05 ] @
BTW izvinjavam se na nagloj reakciji.


PS: Poceo sam da citam perl sada. Kad mi prodju ispiti verovatno cu imati vise vremena da zavrsim knjigu pa cu napisati i neku obimniju skriptu i za sebe pa cu ti dati ako ti jos bude trebala ali za ovo sto si ti trazio ne treba ti nista bolje od shell skripte.