[ pyc @ 01.07.2004. 09:08 ] @
Ispravite me ako grešim... Google uopšte ne šeli da u svoju bazu ubaci URL tipa: http://www.bilo_sta.com/index....mp;page=/doc/srp/bilo_sta.html

Imam sajt koji je google posetio bar 10 puta, ali uopste nije hteo da "surfuje" po dinamickim stranama, vec samo po statickim urlovima, recimo: ubacio je forum.bilo_sta.com, koji je nasao medju linkovima na glavnoj strani, ali nista drugo... a ima podosta linkova. cak sam stavljao u robots.txt index,follow i u meta tag <meta name="robots" content="index,follow">

Toliko... voleo bih da se pokrene opseznija rasprava po ovom pitanju, posto je ceo jedan moj koncept izgleda pao u vodu... :))
[ Gojko Vujovic @ 01.07.2004. 10:12 ] @
Mislim da to samo ima veze sa dubinom indeksiranja koju je google odlučio da radi za tvoj sajt. Ne radi se deep crawl za sve sajtove na mreži. Za sada. ;)

Evo ti primer koji nadam se pokazuje da google zna da indeksira i urlove sa prosleđivanjem parametara .php scripti:

Web Game Builder - Articles
... The following PHP code accomplishes this task. For the purpose of
this example, this script is the main index page (index.php). ...
www.webgamebuilder.com/modules/ sections/index.php?op=viewarticle&artid=7 - 13k - Cached - Similar pages
[ ddz @ 01.07.2004. 10:16 ] @
Pretraživači generalno ne vole dinamičke strane, zato što lako mogu da se 'izgube' na sajtu. Ne vrede ti ni meta tagovi ni robots.txt, ali par linija u .htacces fajlu mogu da ti ulepšaju život

Upiši u prazan fajl nešto tipa:

Code:
RewriteEngine on
RewriteRule ^strana/(.*) /strana.php?ime_strane=$1


snimi ga kao .htaccess i uploaduj u root direktorijum sajta.

I onda će svi linkovi tipa www.bilosta.com/strana/nesto da vode na www.bilosta.com/strana.php?ime_strane=nesto. Može još mnogo toga da se uradi, al' da ti ne prekucavam sad uputsvo od modRewrite

P. S. Sad videh Gojkovu poruku, ali nije na odmet da probaš i ovo.
P. P. S. Što te nema na Sezamu?
[ zi:: @ 01.07.2004. 11:03 ] @
Kako neće?

Probajte tražiti "auto oglasi" na Google, pa ćete videti da je na 5. mestu nešto ovako:
http://www.balkanika.com/searc...%20automobili&country_id=0
što je manje/više čudno.

Otkud da Google cacheira search upit koji nije on napravio?




[ pyc @ 01.07.2004. 11:08 ] @
Prvo da se zahvalim na brzim i korisnim odgovorima... Elem, po ovom pitanju, pronasao sam jedan zanimljiv url: http://www.sitepoint.com/article/search-engine-friendly-urls, covek je opisao 3 nacina na koji se ovo moze prevazici, ddz, tvoj je 4. ... Dakle, zeleo bih da zakljucim, google ipak ubacuje dinamicke strane u bazu, ali moje nece... prepostavljam da google to cini na osnovu page ranka, koji je (za sada 0 na inkriminisanom sajtu), tek je pre par dana pokrenut...

Ovo mi nije jasno: zasto je url poddomena koji je bio u linkovima na prvoj stranice sajta ipak usao u bazu, a ostali dinamicki url-ovi sa prve strane ne? Pa jel google resio ili nije da indexira moj sajt po dubini? Izgleda da je resio, ali samo za "normalne" urlove...

Ne bih se zezao sa (bespotrebnom) prepravkom sajta, a i pitanje je koliko mogu da dzaram .htaccess na hostingu, dok ne odgovorimo na pitanje da li mozda treba da radim na page ranku da bi google poceo da kopa po dubini?

Glede sezama... mladost-ludost. Pa sta da kazem, vreme ih je pregazilo, jednostavno su u jednom momentu 6 puta digli cenu (to bese pre jedno 2 godine vec, jelte...) i mene je to oteralo jer nisam video interes da ostajem, ima se dzaba interneta, ovog ili onog... a i mene je vreme pomalo zgazilo, bio sam dosta aktivni korisnik po forumima i na chatu, jednostavno, hteo sam malo da iskluliram... pa me sada tu i tamo ima uglavnom po "ozbiljnim raspravama"... nego reci ti meni, koji si ti nalog imao tamo, jel bese bas taj? ddz? znamo se mozda licno?
[ ddz @ 01.07.2004. 12:33 ] @
Ne možeš ništa da zezneš ako čačkaš .htaccess, a čak i ako uspeš - uvek možeš da ga obrišeš ili uploaduješ staru verziju. Što se Gugla tiče, sačekaj par nedelja i sajt će ti se pojaviti na prvoj strani pretrage. A onda se spremi za ovo: http://www.seochat.com/c/a/Goo...ffect-Not-a-Nice-Place-to-Play
Na istom sajtu bi mogao da pročitaš i o Florida updateu, da znaš šta ne bi trebalo da radiš ako ne želiš da te počaste jednim PR0.

Što se Zezama tiče, user dusandz, sećam te se iz konfi i chata Još uvek imam nalog kod njih, ali skoro da i ne pišem jer su im skroz propale konferencije (nekih desetak dana su pričali o tome ko je do kog PADa stigao...). Gazde još nisu shvatile da je prošla '96, da postoje ljudi koji ne žele da uče komande i da je sorpro odaaavno prevaziđen. Al' o tome preko maila, da ne smaramo ljude ovde
[ broker @ 02.07.2004. 16:33 ] @
Imas jos jedan nacin - korsiti staticne adrese.

ako imas jedan dynamic.php koji daje razlicite rezultate za razlicite paramere, onda napravi dodatne php skriptove koji ne primaju parametre vec inkuduju dynamic.php ali mu pre toga pripreme parametre kao promenljive.

Ovo jeste dodatan posao, koji moze da trazi i dodatno odrzavanje ali kod vecine sajtova ce da da sasvim dobre rezultate jer je ipak vecina linkova taticno samo se sadrzaj menja.

Takodje, mozes i da u letu generises staticne skriptove. ako je prametar ID necega (recimo neke kategorije) onda generises php catnnn.php (gde je nnn id) sa sadrzajem koji poziva dynamic.php sa odgovarajucim paramerom. Pre generisanja mozes i da roveris da li skript vec postoji da ga ne generises ponovo bez potrebe. Ovo je malo zgodnije ako imas dosta ID-ova pa je potrebno dosta staticnih sajtvoa jer ne trazi dodatno odrzavanje, kako u bazu upises novi ID prvom prilikom ce biti automatski izgenerisan statican skript i to je to.

Ako je sajt zesce dinamican opnda ti ne gine rewrite URL metoda. Ja je ne volim zato sto razlicti serveri imaju razlicit odnos prema dozvoljavanju korsinicima da koriste rewrite URL pa u slucaju potrebe seljenja to moze da bude problem.