[ anglomont @ 04.07.2004. 18:28 ] @
Na primer zasto mogu da zovem a ne mogu da saljem sms iz Pariza?
(ovoga nema u pretrazi : sms iz inostranstva)
[ Dejan Krstic @ 04.07.2004. 18:34 ] @
Ukoliko se radi o pre paid broju slanje sms-a nije omoguceno.
[ UroS @ 05.07.2004. 02:01 ] @
I to naravno nije iz razloga što je tehnički nemoguće, već zato što su mobtel i telekom zaključili da bi tako mnogo manje zaradili...
[ Dejan Krstic @ 05.07.2004. 08:43 ] @
Tehincki jos uvek nije moguce. Molio bih kolegu Urosa da ne iznosi traceve.
[ Dr Darko @ 20.07.2004. 15:05 ] @
Naravno da je Uros u pravu i da se ne radi ni o kakvim tracevima.Kako Promonte ima omoguceno slanje sms-a iz roaminga za prepaid korisnike jos od pre godinu dana?
[ Java Beograd @ 20.07.2004. 16:12 ] @
Ugovor o roamingu moze i ne mora da omogucava i slanje SMS poruka. Dakle, zavisi kod kog si operatera u Srbiji. Zatim, tvoj operater moze da potpise razlicite ugovore sa (na pr.) pojedinim francuskim operaterima. I onda, opet i ako je ugovoren SMS u roamingu, tvoj operater tu uslugu moze da pruzi samo pojedinim svojim pretplatnicima (pre - post paid).

[ Dejan Krstic @ 20.07.2004. 16:31 ] @
Citat:
Dr Darko: Naravno da je Uros u pravu i da se ne radi ni o kakvim tracevima.Kako Promonte ima omoguceno slanje sms-a iz roaminga za prepaid korisnike jos od pre godinu dana?


Naravno da obocija niste u pravu :)

ProMonte ima slanje poruka tako sto je resio tehnicki problem. Veoma jednostavan odgovor. Mogao si i sam da ga se setis :)

Problem nastaje jer se prilikom slanja sms-a u pre paid-u mora kontaktirati maticni MSC i izvuci stanje na racunu da bi se znalo da li korisnik moze da posalje SMS ili ne (iz tog razloga pre paid moze da zove samo preko call-back-a a nikako drugacije). Sve to mora da ide u real time-u. Kod post-paid-a nije takva stvar vec ce mu se u svakom slucaju dozvoliti da obavi razgovor pa ce tek kasnije da se fakturise saobracaj.

Nadam se da ti (vam) je malo jasnije sada.
[ baneco @ 21.07.2004. 12:00 ] @
I T-Mobile Hungary koristi samo call-back kod Pre-paid-a, a mogu se slati poruke dok se nalazite u Roaming-u, interesantno!?
[ S a l e @ 24.07.2004. 17:54 ] @
Citat:
Dejan Krstic: ...iz tog razloga pre paid moze da zove samo preko call-back-a a nikako drugacije). Sve to mora da ide u real time-u...


Pozivanje ne mora da ide samo preko USSD call back, moze i preko camel protokola.
[ deka @ 26.08.2004. 14:43 ] @
Dejane, samo jednu stvar mi objasni oko slanja SMSa iz raominga.
Kako je pre godinu dana sve to lepo funkcionisalo na 063 i uz to je SMS bio besplatan.
U vise navrata sam boravio u RS tako da ovo ne prepricavam nego je licno iskustvo.

u pitanju je sporazum izmedju nasih operatera i operatera u drugim zemljama i nista drugo.
[ Pentar Grubjesic @ 13.05.2005. 09:49 ] @
Da li na kraju moze sa 064 iz instranstva da se salje sms i kako? Bas mi je potrebno, trenutno,a pokusavam odgovor nma forumu da nadjem.
[ Emil Ranc @ 13.05.2005. 13:12 ] @
Moj savet, tebi kao i svima ostalima, ako hoćete da telefonirate ili šaljete sms iz inostranstva kupite prepaid kartice u zemlji u koju putujete. Ugl. ne koštaju više od 5-10 evra.

A ako hoćeš sa 064 da šalješ poruke, pređi na postpaid. To je za sada jedino rešenje. Ili, eventualno, sačekaj da uvedu prepaid-roaming-sms, pre ili kasnije verovatno i hoće, al 20+ din za jedan sms? Ne, hvala...

Pozdrav
[ Java Beograd @ 13.05.2005. 13:34 ] @
Nema konkretnog odgovora. Ugovor o romingu može ali i ne mora da podrazumeva i SMS. Naavno, ako u dotičnoj državi ima više opratera, a Telekom (ili Mobtel, svejedno) može sa jednim da potpiše ugovor koji podrazumeva i SMS a sa nekim drugim ne. Takođe, mogu da postoje različiti uslovi za pre-paid i za post-paid.
Najbolje je pitati korisnički servis.
[ Slobodan Milivojevic @ 13.05.2005. 15:09 ] @
Sa 064 prepaid karicom jos uvek nije moguce slanje SMS-a. A zasto je to tako, ja ne znam.