[ mravojed @ 08.07.2004. 10:25 ] @
Pocetnik sam u windows mrezama ali sam uspio sklopiti i pokrenuti par njih sto je dobar napredak. :o)

Dok sam radio na konfiguraciji naisao sam na par pojmova za koje bih zamolio objasnjenjenje.

Sta znaci i za sta sluzi Subnet mask? Znam samo da sam tu po savjetu drugih kucao 255.255.255.0

Sta znaci i za sta sluzi Default gateway? On mi je u podesavanjima prazan...

I na kraju: Cemu sluzi podesavanje DNS u lokalnim mrezama? Ta opcija mi je takodje ponudjena pri podesavanju konekcije. Znam njihovu ulogu okvirno u internet mrezi ali ne i primjenu u LAN mrezi.


Pozdrav!
[ Shadowed @ 10.07.2004. 10:34 ] @
Sunet mask se koristi za definisanje opsega mreze. U tvom slucaju to je C klasa za IP tog racunara - ako je IP = 10.10.10.137 onda on pripada mrezi od 10.10.10.1 do 10.10.10.255. Sad, da ne bi shvatio pogresno, ne moraju svi brojevi u netmask biti 255 ili 0. Bitno je da kada to pretvoris u binarni oblik na pocetku budu samo jedinice a na kraju samo nule. Onaj deo gde ju jedinice predstavlja fiksni deo a onaj gde su nule promenljivi u opisu opsega (probaj sa tvojim primerom).

Default Gateway je onaj koji se koristi za rutiranje ka IP-ovima za koje nije definisan gateway.
[ plavigor @ 11.07.2004. 01:09 ] @
Podesavanje DNS-a podrazumeva ukucavanje IP adrese DNS servera na mrezi, a on je zaduzen za razresavanje imena racunara na mrezi. Mi racunare na mrezi raspoznajemo po imenima, a sami racunari se raspoznavaju po IP adresama. Ako tvoj racunar, npr. "kanc1", treba poslati neke podatke racunaru "kanc2", on mora saznati IP adresu racunara "kanc2", a to ce mu reci bas DNS server. Na malim mrezama on nije neophodan, jer IP adresu mogu saznati i na drugi nacin (kao npr, u tvojim mrezama koje si postavio); ali na vecim je neophodan.
[ mikson @ 11.07.2004. 22:51 ] @
Jedno vrlo dobro objasnjenje u vezi sa sabnetom mozes naci ovde