[ KLLIKER @ 08.07.2004. 13:06 ] @
Ne uspevam nikako da formatiram u potpunosti HD Maxtor od 80Gb . Kada u fdisk ocitam celokupan disk on mi pokazuje da je kapaciteta 12622 Mb . Nakon vise pokusaja da mi prepozna ceo disk krenuo sam u formatiranje ovakvog podatka na disku i prilikom podizanja XP dobio sam podatak da je disk formatiran na nekih 78/9 Gb sto je OK. Medjutim hocu u fdisk da uradim vise particija ali mi opet ocita 12622 ili tu negde oko ove brojke. Ako odredim da mi prva C particija bude vise od te brojke dobijam poruku da sam presao limit diska. E sada ja odredim u narednom pokusaju 12000 i dobijam podatak da mi je zauzece diska nekih 15 % sto je opet OK. Ali, kada idem u daljnje formatiranje kaze mi da u onih preostalih 85 % imam samo oko 622 Mb te ne mogu da odredim vise preko toga. Opet uradim da ostane i tako i krenem u instalaciju i dobijam podatak kada me Win pita na koju cu particiju instalirati Xp da je sada D particija nekih 66/67 Gb sto je fakticki potpuno ispravno. Zanemarim ja podatak u fdisk i podignem XP na C particiju i nakon finisa ne vidi mi D particiju. Skoknem opet do fdisk da bih proverio da li je tamo upisana i jeste ali opet u onim glupim brojkama. Tamo mi sada kaze da je C particija 15% ili 12000 Mb a da je D particija 85% ali samo 622 Mb.
Ima li ko resenje za ovaj moj problem?
[ reiser @ 08.07.2004. 14:28 ] @
Nisam siguran da sam te bas dobro razumeo, btw, kad radis sa fdisk-om, kucaj velicinu primarnih/extended/logickih particija u procentima (ne u megabajtima). Tako sigurno mozes da podelis HDD kako treba.
[ KLLIKER @ 08.07.2004. 15:06 ] @
Ma ne razumem ni ja Marko. Evo, to radim na drugom kompu. Odredim particije vec kako sam opisao. Pokazuje mi stalno da je disk velicine 12624 mb ( tacno ). Izbrisem sve particije i krenem u odredjivanje novih. Kada mi skenira ceo disk i pita me hocu li ostaviti samo jednu particiju on mi daje informaciju da mi je velicina diska 12624 Mb a ostalo uopste ne vidi. Idem dalje. Od tih 12624 Mb odredim da mi glavna sistemska bude 12000 i kada to ukucam on mi izbaci info da sam zauzeo 15 % HD. Pazi sada, kaze da je 12000 od 12624 15%. Sada on ustvari daje tacan podatak od celog diska velicine 80 Gb . E, a gledaj sada kaze da mi je u onih preostalih 624 Mb zauzelo prostor od 85% HD. To je dobro, zanemarim ja onih 624 jer vazno mi je da je tu 85% HD. Nakon restarta krenem da formatiram C i on odradi ali sada vise ne vidi D part. po dosu kao i da ne postoji. Udjem ponovo u fdisk i na info 4 ocitam sta pise a pise ovako, da ne verujes svojim ocima : sada je kaze C particija 12000 ali ne vise 15% Hd nego 95% ( mislim 95 ili tu negde) a za onih 624 na D part. kaze sada da nije vise 85% nego 5%.
I ajd' sada ti mene razumi kada ni ja sam sebe vise ne razumem. Ma probao sam sve nema sta nisam. Ima li sta tu da bi se u biosu moglo odrediti?

Da dodam. I ranije prilikom kupovine ovoga HD i njegovog prvog formata imao sam isti problem. To sam resio tako sto sam na flopy disku imao jedan program za partionisanje HD i vrlo lako sam ga podelio celokupnog jer ga je tu video onako kako treba. E problem je sto sada nemam taj program a i ne znam kako se zvao. Znam samo da se prilikom starta pojavljivao program sa cini mi se 6 ikona sa kojima si mogao da biras sta zelis da radis. Bile su rasporedjene u krug oko celog desktopa.
Mozda neko zna o kojem programu pricam pa da mi da URL za skidanje.
[ markantz @ 08.07.2004. 15:18 ] @
A koji racunar je u pitanju (ploča, CPU itd)
[ KLLIKER @ 08.07.2004. 15:39 ] @
Intel P IV 2.66 Ghz , MB Intel D865PERL , MEM Kingston 2x256/400 .
Ma uredjaj je strava. Ranije sam imao hardic od 40 GB a od nedavno ovaj od 80 pa i sa njim nisam imao problema ali kako rekoh problem mi je samo prilikom reinstala OS.
[ pierre @ 08.07.2004. 15:42 ] @
tesko mi polazi za rukom da pratim sve ovo, ali znam coveka koji me je zvao u pomoc jer je imao vrlo slican problem.

kada sam stigao, ubacio sam knoppix cd, rebootovao masinu, pokrenuo cfdisk i zavrsio posao bez ikakvih problema. nismo ni razmisljali o tome sta je bio problem, jer je covek zurio da instalira xp.

ako te uopste zanima, link je
http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html

ps:
prvo obezbedi sve podatke ako ih imas na disku
[ Goran Mijailovic @ 08.07.2004. 16:06 ] @
Mozda ti je neka stara verzija fdiska?
Imas na Maxtorovom sajtu prog. Maxblast koji bi trebao sve da resi cak iako ti ploca ne prepoznaje pun kapacitet HDD-a samo pazljivo citaj uputstva i pretrazi ovaj forum...

[Ovu poruku je menjao linuxscg dana 09.07.2004. u 01:01 GMT]
[ san. @ 08.07.2004. 22:45 ] @
uradi low level format i sve ce biti uredu
[ KLLIKER @ 09.07.2004. 08:53 ] @
Izvini, moram da upitam kako se to radi. Molim objasnjenje.
[ filo @ 09.07.2004. 09:28 ] @
kakve veze ima low level sa particionisanjem?btw.maxblast ce to da uradi
http://www.maxtor.com/en/support/downloads/maxblast3.htm

problem je u malo starijem fdisku

preporuka
particionisanje i formatiranje uradi iz windows xp instalacije(jos kao je sa sp1) ili iz maxblasta(ako je maxtor)
a ako bas neces onda koristi
http://spfdisk.sourceforge.net/Spf2K3qE.exe
umesto standarnog fdisk+format
[ KLLIKER @ 09.07.2004. 11:43 ] @
Hvala svima koji su se ukljucili u resavanje ovog problema. Zakljucujem da nijedna pomoc nije neadekvatna te da se iz sveg ponudjenog moglo dosta saznati pa i nauciti.
Tacno je da je problem jedino u starijem FDISK-u i to sam resio sa MaxBlast-om. Uradio sam sa njim i particije diska ( podelio ga na 4 ) i on ih je formatirao po defaultu. Prethodno sam odredio da to bude NTFS ali mi se tu nije hteo pokrenuti instalacioni CD. E kada sam uradio restart i pokrenuo instalaciju sa CD u podizanju mi se opet nisu videle te particije. Postojala je samo C: FAT 32 , no bilo je dobro sto je ovoga puta disk bio prikazan u celoj velicini te sam u ovom delu ( kako je predlozio @filo ) i uradio particije. Zavrsilo je sve OK.
Iz znatizelje sam ponovo ubacio flopy sa FDISK da bih ocitao kakvo je stanje sada tamo. Nikakvo. Necu navoditi detaljno samo : vide se dve nepotpune particije. Da me glava vise ne boli brzo sam izbacio flopy sa zeljom da vise ne ulazim u opciju FDISK.
Jos jednom HVALA svima.
[ kUdtiHaEX @ 09.07.2004. 19:32 ] @
Pa fdisk ima to ogranicenje u radu sa particijama (kada su u pitanju njihove velicine, ne znam koliko je to tacno) a to uvek mozes bez muke da uradis iz samog Windows setup-a.